DRIE WEKEN VAN LIEFDE. Vreest geen examen! MIJNHARDT's N° 78 116 Jaargang, Buitenland LIN TVELT's BAZAR Koloniën Sport. School en kerk. Rechtszaken. Uit de Pers. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2, buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlocza Ven-nootschap Goesche Coaraal g§fetëjjl§|j ea Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 Ne. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonnê op de GOESCHE COURANT opgeven, ont vangen de nog vóór 1 JULI A.S. ver schijnende nummers KOSTELOOS. OVERZICHT. Een rede van Dr. Stresemann. Maaimdag i,s het groote debat in dein Diuitschen Rijksdag over de buitenland- sche politiek begonnen. De discussies werden geopend met een rede van graaf Westarp, dein woordvoer der -der Duitsch-Nationalein. Van meer belang was de rede van dr. Streseimann, waaraan wij het volgendt ontleenem Bij de opening der onderhandelingen jn Parijs, aldus dr. Stresemann, was strijd tusschen regeerimg en oppositie niet met gelijke wapenen gestreden. De oppo sitie is in een veel gunstiger positie dan de regeering. Want de regeering kan nooit bij de onderhandelingen van te voren reeds haar standpunt bloot geven. Vóór er defi nitieve beslissingen genomen zullen wor den, zal de Rijksdag echter nog geraad pleegd worden. In een lange reeks van artikelen heeft Hugenberg in 192Ö van een uitkeerjng van Du.tschland door het Dawesplan sproken. Nu vindt Hugenberg dat wij de Par ij sche onderhandelingen hadden moe ten weigeren. Hadden wij dit gedaan, dan zou de oppositie ons het verwijt hebben kunnen maken dat we alleen door een fi- nantiede manoeuvre de onhoudbaarheid van het plan Dawes willen aantoon en, Hugenberg en de door hem geleide Duitsch-Nat. zeggen niets over de ver schrikkelijke crisis, die tot ondergang van den geheelen industrieelen middenstand moet leiden. De groo-te concerns zullen de crisis wel doorstaan maar de middenstand zal door gebrek aan crediet het niet kun nen volhouden. Als het plan-Young niet aangenomen wordt, blijft het niet verzach te Dawesplan nog bestaan. Alg. Quaatz (D. N.) roept: „Dat is niet waar, het blijft niet!" en verlaat d© zaal. Dr. Stresemaon zette daarop zijn rede voort. Natuurlijk is er geen lid der regeering, die in het plan-Young iets ideaals ziet en waarborg geven wil voor zijn uitvoerbaar heid. Maar het is niet tegen te spreken, dat het ten opzichte van het plan-Dawes verlichting geeft. Voor de aanneming van het plan-Young kan de vraag, of de hui dige schatkistmoeilijkhede.i voor het Duit- sche rijk daarmee van de baan zouden zijn, niet den doorslag geven. Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. FEUILLETON Naar hef Engelsch van ELINOR GLYN. HOOFDSTUK II. Den volgenden morgen had Paul erge hoofdpijn en niet veel lust om op de staan. Maar de zon scheen vol op zijne kamer binnen en vogeltjes zongen in de boomen. Zijn humeur was het traditioneele humeur van den volgenden dag, tries tig, somber en beschaamd. Hij nam het de zon zelfs kwalijk dat ze scheen. Maar wat zag hij er toch knap uit, toen hij een poos later in een bootje stapte om een roeitochtje op het meer te ondernemen! Zijne moeder, Lady Henrietta, had werkelijk reden trotsch op hem te zijn. Zoo lang, en kaars recht, en knap, en sterk. En op ge vaar af weer een paniek onder eenige critici te veroorzaken, moet ik er bij voegen, dat hij waarschijnlijk zijden sokken droeg en ook overigens in de puntjes gekleed was zooals alle jonge Engelschen van zijn leeftijd en stand. En hoe soepel was zijn jonge lichaam, toen hij zich over de roeiriemen boog Want er is een middel dat U kalm maakt en kalm houdt, terwijl Uw geest helder blijft ZENUWTABLETTEN behoeden U voor zenuwachtigheid. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. ,,Over de kwest e van ointruim'ug heb ik im Madrid niets naders vernomen", ver volgde dir. S. „Van Duitsch-nat. zijde wordt gezegd, dat door het plan-Young Duitschland een Engelsche of Fransche kolonie wordt. Maar inderdaad loopt geheel Europa gevaar een kolonie te wor den." Dr. Stresemann protesteerde daarop te gen den leugen van de schuld aan den oorlog en sloot met de woorden: „Laten wij den strijd om dia bevrijding van ens volk met moreele middelen voeren!" Verder sprak dr. Stresemann nog over het contact tussehem de deskundigen en de regeering gedurende de onderhandelingen te Parijs. Natuurlijk zijin er veel brieven gewisseld tusschen de deskundigen en den rijkskanselier. De deskundigen hadden de regeering in de gelegenheid gesteld om haar o-pvatting kenbaar te malt en. Dit heeft de regeering dan ook gedaan, maar zij heeft bij de deskundigen dei beslissing gelaten. Dr. Stresemann zeide, dat hij niet ge loofde, dat de deskundigen zich door de meening der regeering van de wijs heb ben laten brengen. Dat er brieven gewis seld zijn, spreekt van zelf. Tegen publi catie der briefwisseling zou hij zich met alle kracht verzetten, omdat het dan on mogelijk zou zijn naar de politieke confe rentie te gaan. Omtrent de schuld aan den oorlog, verklaarde dir. Stresemann nog, dat hij het nooit verheimelijkt heeft, idrat hij hei als een zuiver voor politieke doeleinden opgestelde redactie van het Vredesver drag heeft beschouwd om Duitschland al leen de schuld van den oorlog te geven. Niemand' zal o>oit in Duitschland erken nen dat Duitschland alleen schuld aan den oorlog heeft. Motorboot omgeslagen. Een motorboot van het stoomschip Siberoet, van de Koninklijke Paketvaart- Maatschappij, is bij ruw weer omgeslagen, De vierde stuurman A. J. Veltman, de eerste ladingklerk P. Siwaletle en een iin- landsch motorist zijn verdronken. Pest-ratten te Bandoeng. Aneta meldt uit Bandoeng: In een perceel, gelegen im de A.B.C.- straat, welke grenst aan de Chineezen- wijk, zijn doode ratten gevonden. Bij een door den gezondheidsdienst inge steld onderzoek is gebleken, dat deze en de boot vooruitschoot in het blau we water. De bergen waren toch wel erg leuk, dacht hij bij zichzelf, en het was niet al te warm, en hij was blij dat hij naar buiten was gegaan, ofschoon hij zelfs niet eens ontbeten had en zich nog altijd vrij vervelend voelde. Ja erg blij! Na een poosje geroeid te hebben streek hij de riemen en keek op naar het hotel. Toen kwam de betoovering weer over hem; waar was zij nu, de dame met de oogen? Of had hij het gedroomd en was er in 't geheel geen? Maar nu zou het hem dan toch niet langer dwars zitten en dus roeide, hij vastberaden voort en verdiepte zich niet langer in allerlei gissingen. Het eerste, wat hij deed, thuisge komen om te lunchen, was den brief aan Isabella afmaken. P.S. „Maandag" voegde hij er bij. „Het is vandaag beter weer en ik heb me een beetje geoefend. Het uitzicht is niet kwaad nu de mist opgetrokken is. Ik denk eens een beetje te gaan klimmen. Pas goed op je zelf, lieve kind! Gegroet! Veel liefs van Paul". Met een zeker gevoel van opwinding trad hij de eetzaal binnen om te gaan dejeuneeren. Zou zij er zijn? Hoe zou ze er bij daglicht uitzien? Maar het goedang het filiaal is van de zaal; aan den Grooten Postweg, v.aar onlangs een aantal gevallen van pest zijtn voorgekomen In deze goedang zijn ratten aangetroffen en naar aanleiding daarvan is kort gele den de goedang door den eigenaar leegge haald. Een levende rat, in de goedang gevangen, is ter onderzoek aangeboden aan het instituut-Pasteur, alwaar men po sitief pestbacillen op dezen rat beeft kun nen consfateeren. KORFBAL. Zaterdag j.l. werden twee wedstrij den voor de competitie van de Z.K.B. gespeeld: KloetingeE.L.T.O.-V.I.O.S. 4-1 Vlake: Zeelandïa I—D.O.S. 00 De stand tot heden toe, luidt: V.I.O.S. 3 2 0 1 4 10-5 1.33 E.L.T.O. 3 1 2 0 4 7-4 1.33 Zeelandia 1 3 1 2 0 4 8-7 1.33 D.O.S. 3 1113 11—5 1. Zeelandia II 4 0 3 1 3 5—7 0.75 V.V.C. 2 0 0 2 0 0—13 0.- Programma voor a.s. Zaterdag: Middelburg: V.I.O.S.Zeelandia I. VlakeZeelandïa IIE.L.T.O. LUCHTVAART. Oceaanvliegers verongelukt Uit Madrid wordt gemeld, dat de Spaansche regeering officieel mededeelt, dat zij sedert het vertrek van het Spaan sche Oceaan-vliegtuig „Numancia" geen enkel officieel bericht van den leider van de vlucht Franco meer heeft ontvangen. De „Numancia" is waarschijnlijk op den Atlantlschen Ooeaan verloren gegaan. Ver sche.dene vliegtuig-eskaders en torpedo jagers hebben vergeefs naar het vliegtuig gezocht. Italiaansche oorlogsschepen zouden Za terdag in de haven van Oadix een mele- deeling van Franco hebben opgevangen, volgens welke (hij wilde trachten New York in een ononderbroken vlucht te bereiken. Deskundigen zijn van meaning, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de beide motoren van het toestel tot; zulk een praestatie in staat zouden zijn. Het draadloozie militaire ontvangsta tion kreeg van het Spaansche stoomschip Magallanes de mededeelimg, dat het ver moedelijk Engelsche schip Grelden op ongeveer 220 mijl van de Azoren de over blijfselen heeft gevonden van een vliegtuig zonder bemanning. Een schoolhoofd berispt. Het hoofd eener openbare school te Leiden heeft zich in een openbare ver gadering kortgeleden in afkeurenden zin uitgelaten over de voordracht van B. en W. ter benoeming van een schoolhoofd, op welke voordracht geen enkele Leid- sche onderwijzer was geplaatst. In den kleine tafeltje, waar hij den vorigen dag had gezeten, was niet bezet. Daar lag het gewone tafellaken en stond het gewone glas, bord en couvert, maar geen toebereidselen voor een speciaal verwachte gast. Paul had het land aan zich zelf, omdat hij voelde, dat hij erdoor teleurgesteld was. Was zij weg? Of dineerde zij alleen in 't publiek. Misschien lunchte zij in haar zitkamer achter het terras, waar hij den vorigen avond hare oogen had gezien. Het ontbijt was werkelijk zeer goed en de zon scheen en Paul was jong en hon gerig en daarom vergat hij voor een oogenblik de dame en genoot van zijn maaltijd. De aanblik van den Bürgenstock aan den overkant van het meer trok hem aan, toen hij na het ontbijt een si gaartje buiten onder de boomen zat te rooken. Hij zou een motorbootje huren, er heen gaan en de wegen eens verken nen. Had hij Pike maar bij zich of Isa bella. Dit plan bracht hij ten uitvoer. Wat een raar ding toch zoo'n kabel spoorweg. Zoo steil en onaangenaam, en hoe vreemd zagen de toppen der boomen eruit als je er boven op keek. Ja, Lucern was heel wat leuker dan Parijs. En hij zwierf rond tusschen de boomen, maar had geen oog voor de prachtige schakeeringen. Nu bleef hij eens staan uitrusten. Hij was kalm, zelfs vredig gestemd. Als hij Pike nu raad had deze benoeming heel wat voe ten in de aarde, gelijk wij destijds hebben gemeld. Het bedoelde schoolhoofd meen de een en ander te moeten toeschrijven aan de onkunde van den wethouder vail onderwijs, d.e nog nimmer een school zou hebben bezocht. Naar aamle.ding \an deze uitlatingen hebben B. en W. gemeend het school hoofd te moeten straffen met een loeris- p;ng. De heer Sytsma zal nu B. en W. over deze quaestie interpelleeren. Begrafenis generaal Booth. Maandagochtend heeft te Londen de begrafenis plaats gehad van Bramwell Booth, oud-leider van het Leger des Heils. Het was een indrukwekkendie plechtigheid. Duizenden toeschouwers stom den aan heide zijden van den weg ge schaard, dien de stoet volgde. Alle heil soldaten droegen witte armbanden. Ook de vaandels der verschillende natie's wa ren met wit getooid. Zoo brachten alle naties een laatste hulde aan den grooten leider. Maandagavond is er in Albert Hall een rouwdienst gehouden in tegenwoordig heid van ongeveer 10.000 belangstellenden. Gedurende de drie uren, die de dienst duurde stond mevr. Bramwell Booth voor het talrijke gehoor en las teksten uit den bijbel voor van haar echtgenoot, de deze daarin, had aangestreept. Daarna hield zij, zonder een trilling in haar stem, een rede van 20 minuten over hem. Er waren enkele wouwen die weenden, maar de overgroot© meerderheid zong, door generaal Higgins geleid': „Er is een betere wereld", alsof het een feestdag Politierechter te Middelburg. In de zitting van 25 Juni 1929 werden de volgende zaken behandeld: C. d. V., 21 jaar. werkman te Goes, werd verdacht dat hij op 13 Mei j.l. te Goes Willem Schipper heeft geslagen. Eisch: f 15 s. 15 d. h. Uitspraak idem. M. D. K., 19 jaar, werkman te Drie wegen werd ten laste gelegd dat hij op 18 Mei j.l. te EUewoutsdijk een iermosch- flesch, toebehoorende aan A. Oosthoek, heeft weggenomen. Eisch: f 10 s. 10 d. h. Uitspraak idem. C. d'. V., 28 jaar, huishoudster te Oude lande, werd beklaagd, dat zij op 25 Mei j.l. een hoeveelheid seringen, toebehoo- rendie aan J. Mol te Oudelande, heeft weggenomen. Eisch: f 10 s. 10 d;. h. Uitspraak f5 s. 5 d. h. A. W., 32 jaar, koopman te Borssele, werd' verdacht dat hij op> 18 Mei j.l. te Borssele 2 fleschjes bier heeft verkocht of toegediend aan Daniël de Hartog, toen deze in kennelijken staat van Dronken schap verkeerde. Eisch: f 15 s. 15 d. h. Uitspraak idem. In hooger beroep. H. A. N., 54 jaar, fruitkweeker te Ka- pelle heeft hooger beroep aangeteekend nog maar had, was zijn geluk volmaakt dacht hij. Wat was dat voor een geritsel tus schen de bladeren boven hem? Hij keek op en kreeg toen een bijna even heftïgen schok als den vorigen avond. Want daar, hem aanstarend van uit het teere groen der beuken, was de dame in het zwart. Zij keek op hem neer door de openingen tusschen de takken, terwijl haar zwarte hoed en lange zwarte sluier zich scherp tegen het levendige groen af teekenden; haar gelaat echter was zacht beschaduwd en omhuld door een wolk van gaas. Paul's hart klopte heftig. Eenige seconden voelde hij het in zijn keel kloppen. Hij wist dat hij in hare oogen staar de en hij meende dat ze groen waren. Ze schenen grooter dan hij gedacht had. Zij waren ook zoo mooi geplaatst, in de hloeken iets naar hoven, en hunne uitdrukking was spottend en uittartend en maar zij liet de takken gluren en verdween uit 't gezicht. Paul stond als aan den grond genageld. Hij beef de over zijn geheele lichaam. Zou hij tusschen de boomen doorrennen en haar volgen? Zou hij roepen en haar vragen terug te komen? Zou hij?Maar toen hij tot een besluit gekomen was en de beek bereikt had, waar zij moest hebben gestaan, zag hij dat het eene plaats was waar drie wegen sa- tegen een vonnis van den kantoDtrechlei- te Goes, waarbij hij ter zake van over treding van tie Motor- en Rijwielwet, ge pleegd te Rilland-Bath op 3 Mei 1929, is veroordeeld tot een geldboete van f20 s. 20 d. h. Een a.-r. publieke vermakelijkheid. We lezen in de ,,N. R. C.'\ De (anti-rev.) Rotterdammer bevatte Zaterdagavond een advertentie, die een volle pagina besloeg ein waarin de heer Maladc, voorzitter van de „Vereeniging tot opbloei van het geestelijk leven" (deze vermelding staat er uitdrukkelijk bij), alle geestgenooten oproept om feest- genooten be zijn in de grootc zaal van het gebouw Odéon 6e Rotterdam, „bij de groo te politieke verkiezingsrevue Rood-Wit- Blauw, mijn stem is voor jou". Zestig me dewerkenden, 3 afdeelingen, 23 taferee- Ion! Gaat dat ziein! Alle „twijfelaars en onvaste kiezers, man en vrouw" worden daar niet alleen stemmers neen, wat zeg ik, zij worden daar propagandisten De uitvoeringen geschieden vijf avon den achtereen. Het toomeel stelt voor: „Zijne Maje steit de Kiezer, omringd 'door 6 pages, op' den troon zittend, verantwoording vra gend', wat verschillende partijen voor Land en Volk gedaan hebben." De advertentie noemt 6 pages: Talma, Kuyper, Lohman, dr. de Visser, Schouten, Colijn. Begrijpen we de advertentie goed, dan zullen ook de gestorven voormannen, tot meerderen bloei van het geestelijk leven wel gegrimeerd ten toooeel verschijnen en zullen er versjes gezegd1 worden over de Liberale partij (de slappe wasch), de Vrijzinnig-democraten (het doolhof), de S.D.A.P. (de roode zakdoek), de Com munisten (de Russische boterham), partij- Braai (de zonsverduistering), de H.G.S. (liet verdoolde schaap), de partij-Kersten (heelemaal alleen), de Christ.-Histor. kies vereen, (het zijpad; en de Anti-Revol. Partij (de rechte lijn). De overheid van Rotterdam heeft den aard dezer zaak beter begrepen dan de heer Malade (nomen est omen), voorzit ter van de vereeniging „tot opbloei van het geestelijk leven". De overheid name lijk heft van deze revue haar 20 pet. be lasting en bestempelt de gebeurtenis tof wat zij is: „publieke vermakelijkheid". Wij wisten wel, dat er een „jolig" Chris- tandom bestond, doch dat tot opbloei van het geestelijk leven publieke vermakelijk heden in 23 tafereelen dienst konden doen en dat nog wel k „de rechte lijn" tot be strijding van de „twijfelaars en onvastem", menkwamen, en hij wist absoluut niet welken van de drie zij genomen had. Hij rende den eersten af, maar die draaide en kronkelde en toen hij ver genoeg gekomen was, om recht voor zich uit te kunnen zien, was er nie mand. En dus keerde hij op zijne schreden terug en probeerde den twee den weg. Dit liep ook op teleurstelling uit. En de derde leidde naar een ope ning, vanwaar hij den kabeltrein zien kon en juist toen die uit zijn gezicht verdween, kreeg hij eene zwarte japon in het oog, bijna geheel verborgen door de gestalte van een staanden man, die hij herkende als die van den ouden grijzen dienaar. Paul had een flinken voorraad vloe ken geleerd in Eton en Oxford. En hij liet de boomen er heel wat van hooren. Zelf kon hij niet beneden ko men voor de trein terugkeerde en waar zou zij dan zijn? Te voet naar bene den gaan zou een eeuwigheid duren. Dit keer hadden de omstandigheden hem aardig te pakken gehad. Hij slen terde dus weer terug naar het kleine hotel van welks terras men uitzicht heeft op het meer, diep beneden, en met inspanning de kleine bootjes er op met zijne oogen volgend, meénde hij een zwarte gedaante in het oog te krijgen, achteroverleunend in een mo torbootje dat over het blauwe water schoot. (Wordt vervolgd),

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1