Land en Tuinbouw Sport. Binnenland Laatste Berichten. NET MEISJE Hij móet U vinóen! dat bij gene de aangereden sluitboom een nieuwe bron van gevaar vormt. Zooals ook in het verslag van de commissie van onderzoek in zake de veiligheid op openbare, niet afgeslo- ten overwegen is vermeld, wordt het uitzicht van den weg op den spoorweg voldoende geacht, zoodat voor het we der doen bewaken van den overweg geen voldoende aanleiding bestaat. Het zou niet juist zijn alleen op grond van den omvang van een ongeval we der tot bewaking te doen overgaan van den overweg, waarop die aanrij ding plaats vond, indien deze, wat het uitzicht en den aard van het verkeer betreft, aan de eïschen voldoet. Wel zal worden bevorderd, dat de nabij den overweg gelegen wachters woning, welke in dit geval wellicht eenigszins misleidend heeft gewerkt, zal worden afgebroken. P. F. Fruytiet f In den ouderdom van 77 jaar is te Hontenisse overleden de heer P. F. Fruytïer, oud-lid van de Tweede Kamer. Fruytier was op 1 Februari 1852 geboren. Hij was opgeleid voor den landbouw. Tot 1885 is hij dan ook praktisch landbouwer geweest. In Sep tember 1901 werd hij lid van de Tweede Kamer, waarin hij tot de ver kiezingen in 1922 zitting had. Jarenlang maakte hij deel uit van het college van Ged. Staten van Zeeland. Bij ver schillende polders en waterschappen bekleedde hij betrekkingen en voorts is hij ontvanger van Hontenisse ge weest. De heer Fruytier was ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw en officier in de Kroonorde van België. Vrijzinnig Godsdienstige Landdag. Gisteren is te Middelburg de vier de Provinciale Landdag van Vrijzin nig Godsdienstigen in Zeeland gehou den. Des morgens ging in de Waal- sche Kerk voor Ds. H. J. Kastein van de Vrijz. Herv. aldaar en sprak deze over Vrijheid, terwijl het zangkoor der Vrijz. Godsdienstigen zich deed hooren. Niettegenstaande het dreigende we der werd besloten des middags de openluchtsamenkomst op de buiten plaats „Veldzicht", daarvoor welwil lend door den eigenaar, den heer J. Lïndenbergh Czn., afgestaan. Het is goed weer gebleven en een 600 personen uit alle deelen van Zee land waren opgekomen om naar woord, muziek en zang te luisteren. Door Ds. H. J. Kastein werd het openingswoord gesproken, terwijl ver der het woord voerden Ds. H. J. Bar- nouw uit Aardenburg over „Moed"; Ds. J. Koekebakker, Doopsgezind pre dikant te Middelburg, over „Een - heid"; Dr. J. P. A. Eernstman van den V. C. J. B. uit Den Haag over „Jeugd en richting" en Ds. D. A. Hoekstra uit Zierikzee, die het slotwoord sprak. Het Mïddelburgsch muziek-korps bracht passende muziek ten gehoore en begeleidde onder leiding var. den heer Joh. H. Caro den samenzang, terwijl ook het zangkoor der Vrijz. Godsdienstigen, directrice Mej. I. Guiot, zich deed hooren. Benoemingen. De heer L. M. van Damme, geboren te Kortgene, opzichter-teekenaar bij de gemeentewerken te Haarlem, is met ingang van 1 Juli benoemd tot op zichter bij de gemeentewerken te Eind hoven. De heer A. J. de Looff, tijdelijk op zichter bij de gemeentewerken te Mid delburg, is benoemd tot opzichter bij den Provincialen Waterstaat van N.- Holland, standplaats Haarlem. De benoemden werden opgeleid aan den Cursus voor Waterbouwkundig Opzichter (Zeeuwsch Technisch Insti tuut) te Goes. DOMBURG. In het „Domburgsch Badnieuws" wordt er aan herinnerd, dat reeds in 1926 de komst van de waterleiding als een vaststaand feit werd vermeld, zulks naar aanleiding van een pertinente verklaring van den hoofddirecteur der gemeentebedrijven van Middelburg, dat, indien de noo- dige aansluitingen werden gegaran deerd, de gemeente Domburg nog vóór den zomer van 1927 van leidingwater voorzien zou worden. Nu in 1929 wacht men nog steeds. Goed drinkwater in voldoende hoe veelheid wordt voor Domburg een le venskwestie genoemd en daarom heeft het gemeentebestuur aan het Rijks bureau advies gevraagd voor de uit voerbaarheid van een plan voor een eigen waterleiding. In verband hiermede zij opgemerkt, dat B. en W. van Middelburg nog kort geleden verklaarden, over de wa tervoorziening van Walcheren niets te kunnen zeggen, doch van meening te zijn, dat in ieder geval de voorziening o.a. van Domburg, in de naaste toe komst te verwachten is. 's HEER ABTSKERKE. Mej. C. C. van de Plassche alhier, slaagde voor het eind-examen der Chr. Kweekschool te Zetten. KAPELLE. Woensdag a.s. zal in de Ned. Herv. Kerk een classikale ver gadering gehouden worden. Door de classis Goes was daartoe besloten om dat de eerste vergadering van deze classis 350 jaar geleden er ook ge houden werd. Door het bestuur van de veï- lingsvereeniging Kapelle-Biezelinge en Omgeving werd Zaterdag aanbesteed de verbouw en de nieuw te bouwen veilingslokalen. Architect de heer C. van Maris te Goes. De hoogste in schrijver was A. Wabeke te Wemel- dinge voor f18.580. De laagste J. J. Dronkers te Kapelle voor f14.480. Aan den laagste is het werk gegund. Tevens werd aanbesteed het ver voer en grondwerk voor de nieuw te bouwen veilingslokalen. De laagste in schrijver was Jacs. de Jonge te Bieze- linge voor f 2160,—, aan wien het werk gegund is. KRUININGEN. De Chr. zangver- .Crescendo" hoopt a.s. Donderdag (le Kermisdag) een autotocht te maken door Walcheren, terwijl het jeugdkoor „Excelsior" des Vrijdags een reisje maakt naar Den Haag en Scheveningen. KRABBENDIJKE. Tot tijdelijk on derwijzer aan de openbare school te Noordgouwe, is benoemd de heer M. Slabbekoorn alhier. Genoemde staat tevens no. 1 op de voordracht te Nieuwe-Tonge. Aan de Technische Hoogeschool te Delft, slaagde voor zijn candidaats- examen electro-technïek, de heer M. W. Welleman alhier. Ds. J. C. Neelemans alhier, heeft bedankt voor het beroep naar De Lier. RILLAND-BATH. Beroepen te Brui- nisse Ds. J. Vreugdenhil alhier. Het bestuur der waterkeerïng van den calamiteuzen Zimmermanpol- der, heeft aanbesteed de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1930 van de aarde-, kram-, rijs-, steen- glooiïng- en andere werken. De laagste inschrijver was Iz. la Gasse te Koude- kerke voor f16.450. De hoogste J. de Bree Fz. te Terneuzen voor f18.500. SCHORE. Door de leden van de Zeeuwsche concourscommissie (Zater dagvliegers) werden in de nationale duïvenwedvlucht van Würzburg (D.) de volgende prijzen behaald: 86e pr. J. Sturm te Veere; 125e en 136e pr. S. Kodde te Veere; 153e pr. Rijn en de Pree te Schore. Afstand 484 K.M. Wind west met regen, in concours 858 duiven. Los 9.20 v.m. Aankomst eerste duif (van W. Walter te Leer dam) te 3.53 uur n.m. Na de ernstige grondverschui ving bij de nieuwe uitwateringssluis van den polder, is het werk stopge zet. Aanvankelijk lag het in de be doeling om de verzakte grond weer op te voeren. Doch thans is gebleken, dat ook het steenen boqywerk over de geheele breedte is gebroken. In de Donderdag a.s. te houden algemeene vergadering van de ingelanden zal een beslissing worden uitgelokt omtrent de te nemen maatregelen. WILHELMINADORP. Benoemd tot buitengewoon opzichter bij den Rijks waterstaat, dïenstkring Hoorn, de heer J. P. van den Broecke, van Lier, thans in gelijke betrekking aan het Hoog heemraadschap „Delfland". YERSEKE. De heer H. C. J. Gun ning, die benoemd is tot burgemees ter, is 40 jaar oud en een zoon van wijlen Dr. Gunning, den vroegeren di rector van het Zendingsbureau te Oegstgeest; hij behoort tot de Chr. Hist. Unie, heeft gestudeerd in Lei den, is daarna aangesteld als ambte naar bij het Binnenlandsch Bestuur in Ned.-Indië en nu sinds 2 jaar met verlof in Nederland woonachtig. Hedenavond zal een vergadering gehouden worden om een comité te vormen tot het houden van een feest bij de intrede van den nieuwen bur gemeester. De heer J. Hage heeft als voor zitter van het muziekgezelschap „Mo zart" ontslag gevraagd, wegens mee- ningsverschïl met de andere bestuurs leden. De eerste Betuwsche Mei-kersen. Donderdagavond zijn door de firma Baltussen te Eist de eerste Betuwsche Mei-kersen via Vlissingen naar Enge land gezonden. Deze week wordt over al met den pluk begonnen. De oogst belooft overvloedig fe worden. VOETBAL. P. S. V. kampioen. Door een 51 overwinning op Velo- citas behaalde P. S. V. te Eindhoven gisteren het voetbalkampioenschap van Nederland. Kampioenschap van Nederland. Gisteren hadden de volgende wed strijden om het kampioenschap van Nederland plaats: P. S. V.Velocitas 5—1 SparteGo Ahead 2—4 De eindstand van het kampioenschap van Nederland is als volgt: P. S. V. 8 6 0 2 12 27-11 Go Ahaed 8 5 0 3 10 21—12 Feijenoord 8 4 0 4 8 1411 Sparte 8 3 1 4 7 11-13 Velocitas 8 1 1 6 3 5—31 Promotie Zuid. 2e klasse. Gisteren hadden de volgende wed strijden voor de promotie naar de Zuidelijke le klasse plaats: Staatsmijn Emma—Wilhelmina 31 De ValkVlissingen 21 De stand van deze wedstrijden is tot op heden: Stm. Emma 6 4 0 2 8 2010 Wilhelmina 5 3 117 137 De Valk 5 3 1 1 7 6-8 Vlissingen 6 0 0 6 0 9—23 LUCHTVAART. Het vliegtuig van van Laer Black vernield. Het vliegtuig van den heer Van Laer Black is bij de landing te Calcutta beschadigd. Bij informatie aan de Fokker-fabrie ken bleek, dat het vliegtuig bij de lan ding aanvankelijk niet zoo ernstig be schadigd was. De machine moest ech ter wegens plaatsgebrek in den hangar den nacht in de open lucht doorbren gen. Toen nu den volgenden morgen een ontzettende orkaan kwam opzet ten, werd het vliegtuig over het veld gedreven en totaal verwoest. Van Laer Black onderneemt thans den terug tocht per boot naar Londen, alwaar hij tegen het einde dezer maand wordt verwacht, 1 - i' Een raadslid buiten de deur gezet In den gemeenteraad van Bodegraven kwamen enkele door Ged. Slaten voor gestelde wijzigingen in een rioolverordening ter sprake. B. en W. stelden vooraan de wenscken van Ged. Staten te voldoen, maar verwondering er over uit te spreken, dat het onderzoek in deze quaestie door Ged, Staten ruim negen maanden heeft geduurd. De heer Oldemans wilde daar over tevens inlichtingen vragen aan Ged "taten. Een zeer heftige woordenwisseling ontstond nu tussehen den voorzitter en den heer Oldemans over de vraag of het voorstel van B en W. dan wel dat van den heer Oldemans het eerst in stemming zou komen. Met de vuist op tafel slaande schreeuwde de heer Oldemans, dat hij de stemming over het voorstel van B. en W zou beletten. De houding van den voor zitter was z.i. alleen maar van een boeren—burgemeester te verwachten, Na herhaalde malen tot de orde zijn geroe pen, wordt de heer Oldemans met 8 tegen 1 stem geschorst en wordt hij onder heftige protesten door den veld wachter buiten de deur gezet. De veroordeelde officier. Het tweede Kamerlid Duys heeft de volgende vragen gericht aan den minis ter van koloniën Is het juist, dat dezer dagen in Ned, lndië een luitenant tot drie jaar gevan genisstraf door den krijgsraad werd ver oordeeld, omdat deze een Inlander, die tijdens een patrouilletocht uit de veld- flesch van dien officier had gedronken, heeft vermoord, door hem met het hoofd omlaag aan zijn teenen op te hangen Is het juist, dat omgekeerd meerdere Inlanders niet tot drie jaar gevangenis straf, maar ter dood werden veroordeeld en gebracht, omdat zij eveneens een ander van het leven hadden beroofd Indien de minister op beide vragen bevestigend moet antwoorden, is de mi nister dan bereid mede te deelen, of hij niet van meening is, dat de op deze In landers toegepaste doodstraf wel in schrille tegenstelling staat tot bovengenoemde veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf en acht hij het, gezien zulk een verschil in straffen, niet noodzakelijk, ten spoe digste ook de doodstraf voor Inlanders af te schaffen? Is de minister niet van meening, dat zulk verschil in straffen, wanneer het een Europeaan of een Inlander geldt, bij uit stek geëigend is den geest van verzet tegen ons bewind in Ned.-Indië op vol komen begrijpelijke wijze aan le wak keren Diamantendiefstal. Vrijdagavond laat heeft een 21-jarige diamanthandelaar bij de Haarlemsche poli tie aangifte gedaan, dat hij in den trein van Bergen op Zoom naar Haarlem be rooid is van een portefeulle. Deze hield o.m. in zijn pas eenige papieren en ver der in papier gewikkelde diamanten, zoo wel ruwe als bewerkte ter waarde van f7500. Des middags was hij per autobus van Antwerpen naar Bergen op Zoom vertrok ken en daar in den trein gestapt. Hij moest naar Amsterdam, doch aan het station te Haarlem meende hij dat hij er was en stapte uit Daar ontdekte hij toen dat zijn vest van onderen opengesneden en de portefeuille geroofd was. Aan de politie te Haarlem kon niet opgegeven wie zijn medereizigers waren geweest Op het traject Leiden-Haarlem was er niemand in zijn coupé geweest; daarvoor echter wel. Hij deelde aan de politie mede, in den trein geslapen te hebben. De diamanten behoorden aan hem en aan zijn broer en zij zijn niet tegen diefstal verzekerd. De Haarlemsche politie heeft een uit gebreid onderzoek ingesteld en zich daartoe in verbinding gesteld met de politie te Antwerpen, Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De overval te Willemstad. Mr. Duys heeft aan den minister van defentie de volgende vragen gesteld. Is het juist, dat de regeering vrijwel terstond na het gebeurde te Curapao haar leedwezen heeft doen betuigen aan de Venezuelaansche regeering, mede wegens den dood van den garnizoenscommandant van La Vele en Coro, generaal Lacle Is het juist, dat door de regeering, ten minste tot op 15 Juni j.l., nog steeds was nagelaten aan de naaste familie van de op Curasao gedoode Nederlandsche mindere militairen eenig bewijs van deel- neming te zenden Indien dit laatste juist is, is de regee ring dan bereid, mede te deelen, waar aan zulk een verschil in gedraging is toe te schrijven Wat is de regeering van plan te doen met betrekking tot de begrafenis van die gedoode militairen en ten opzichte van die nagelaten betrekkingen De voortvluchtige bruidegom. Er zou Vrijdagmorgen een huwelijks voltrekking plaats vinden op het stadhuis ie Nijmegen. In auto's arriveerden bruid en bruide gom, mitsgaders de gebruikelijke familie leden. Eensgezind werd het bordes betreden en dra sloten zich achter het bruidspaar de deuren der zaal, waar het vonnis zich te voltrekken stond. Echter bleek bij het vervulen der ver schillende formaliteiten dat de bruidegom een belangrijk schriftuur miste, zonder hetwelk het huwelijk geen doorgang kon vinden. Doch geen nood, de jongeling in kwestie die in Lobith het levenslicht zag zou even op het postkantoor gaan kijken of het betreffende stuk wellicht daar reeds gearriveerd was. En met rasse schieden verwijderde hij zich om zich van deze taak te kwijten. In de trouwzaal kortte het wachtende gezelschap zich den tijd met luchtige, schertsende gesprekken. Daar rinkelde de telefoon de bruigom deelde mede dat het stuk op het postkan toor niet aanwezig was, doch dat hij zich ijlings in een auto naar Lobith spoedde om het daar in de plaats zijner geboorte meester te worden. Deze tijding drukte de stemming van de wachtenden in de trouwzaal eenigszins iewat nerveus werd het bruidje. De auto's die voor het stadhuis te wachten stonden gaf men order op een later tijdstip weer voor te komen, wanneer het huwelijk voltrokken zou zijn. En in de trouwzaal wachtte men iijdzaam. Edoch, hoe trouweloos bleek de brui gom of mogelijk ook hoezeer deinsde hij tereg voor de daad, die hem zijn geheele verdere leven gekluisterd houden zou. Want het duurde niet lang of de wach tenden in de trouwzaal werden opgeschrikt door de mare, dat de bruigom, in stede van zich naar Lobith te reppen gansch op zijn gemak in één van die kleine rustiekt cafétjes aan de Groote straat zich goed deed aan het eene glaasje #Catz" na het ander en niet van plan was zich aan het huwelijk te onderwerpen^ een besluit waarvan hij ook door een zuster van de bruid die ijlings van het stadhuis werd uitgezonden, niet af te brengen was. Die keerde het gezelschap noodge dwongen onverrichterzake huiswaarts thans te voet. De auto's die op het vastgestelde tijd stip ten stadhuize voorreden, keerden ledig terug. H. C o 1 ij n. Zaterdag vierde de heer H. Colijn, lei der der anti-revolutionaire partij en lid der Eerste Kamer zijn 60sten veijaardag Ter gelegenheid daarvan bereikten hem heden tal van telegrafische en schrifte lijke gelukwenschen en uit alle oorden des lands, niet het minst uit de a. r. kringen. Een overweg-probleem. Naar „De Morgen* verneemt heeft de directie der Nederlaudsche spoorwegen zich vereenigd met een project tot om bouw, in dit geval hoogbouw, van het station met terreinen te Eindhoven. De overwegen nabij de stad zouden alle ver vallen, waardoor dus het overwegvraag- stuk is opgelost. Naar inen het blad nog mededeelde wordt de uitvoering van dit project be groot op f 21 millioen. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Jacoba Cornelia Mathilda d.v. Johannes Cafharinus Foudraine en Elisabeth Jannetje Huige; Hendri- cus Pieter z.v. Hendrik Maas en Trijn tje Gillebaart; Pieter z.v. Frans de Munck en Johanna Maria Labeur. Overleden: Elena Maria Wisse 7 mnd., te 's Heer Arendskerke; Hen drik Cozijn 61 j. echtgenoot van Adri- ana Willemina Ketting. Drama. Men meldt ons uit Beverwijk: Hedenmorgen bracht de vrouw vat» den heer B., wonende in de Jan Ver- meyenstraat haar man met een mes een steek toe, waarop B. met het zelfde mes zijn vrouw 7 maal ver wondde. Op straat zakte de vrouw in een, en B. trachtte zich van het leven te beroovcn. Beiden zijn naar het zie kenhuis overgebracht, waar de vrouw reeds is overleden. Bedrijfs-ongeval. Men meldt ons uit Meppel: Hedenmorgen zou van de werf van de firma Appelo te Zwartsluis een schip te water worden gelaten. Bij het ophalen der kabels sprong plots een kamrad van een wiel uit elkaar. Door de rondvliegende stukken ijzer werden de gehuwde 32-jarige F. Visscher en de 20-jarige Appelo gedood, terwijl de 42-jarige gehuwde A. Appelo met een versplinterd been naar het ziekenhuis te Zwolle moest worden overgebracht. De Veendamme r Hypotheekbank. Men meldt ons uit Amsterdam: Heden is hier de verificatie-verga dering inzake het faillissement der Veendammer Hypotheekbank gehou den. Curatoren vertrouwen een uitkee- rïng te kunnen doen aan de crediteu ren tot een gezamenlijk bedrag van 50 o/o. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Matige, tijdelijk wellicht krachtige wind uit Westelijke richtingen, zwaar bewolkt tot betrokken met tijdelijke opklaring, regenbuien, weinig veran dering in temperatuur. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 24 Juni 1929. Vlasaanvoer 1700 halfsehoon blauw 340 schoonblauw 4500 Groninger 6300 geel geen prijzen genoteerd. Handel lusteloos. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 1,50 a f 2,50Bonten f 1,50 a f 2,50 Eigenheimers f 0,a f 0, Granen buitenlandsche, vast. Meel f 15,25 afHaver f 10,40 Mais Laplata f 200. Binnenlandsche: Zaden geen aanvoer. Boekweit, f 18,25. Binnenlandsche tarwe f a f iets booger verkocht geen noteeringen VARKENSMARKT. Varkensaanvoer 816 eerste kwaliteit f 0,76 a f 0,86 tweede f 0,65 a f 0,75, derde f 0,50 a f 0,64zouters f 0,a f0,export f 0,76 a f 0,88. Handel vlug. ADVERTENTIËN. GEVRAAGD VOOR TERSTOND ALS NOODHULP. Alle huishoudelijke bezigheden kunnende verrichten. A. C. VAN DER REST, Lange Kerkstraat 42, - Goes. Onverschillig waar uw advertentie staat in ons blad.... de lezer móet haar vinden, want ons blad is er een, dat gelezen wordt van A tot Z, van den eersten tot den laatsten regel.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3