Buitenland ProVincieoieuWs wat wij ambtenaren wel kunnen beoor- tJeelen en wat wij van U ook weten, idat is, dat Uw magistraatsp licht niet heeft belet, dat U steeds is blijven begrijpen, wat een ambtenaar gevoelt en wat hem toekomt. Dat weet ik natuurlijk het best, maar ik ben overtuigd', dat hetgeen ik hier uit sprak door het geheele personeel dezer gemeente wordt beaamd'. Daaraan hebben we het voorzeker ook le danken dat waar er ©enigen tijd gele den, toen het woord „bezuiniging" plot seling het fooverwoord1 scheen te zijn geworden, dat een oplossing zou moeten brengen van alle moeilijkheden en de Raad van Goes meende die bezuiniging in hoofdzaak te moetjen zoeken door het leggen van een extra last op het perso neel, hetgeen een belangrijken aanslag be- teekende op hun bestaansvoorwaarden, U pal stond voor onze belangen, die U, oud ambtenaar, beter dan wie ook komdet kennen en begrijpen. Dat U toen zoo krachtig en met zoo veel toewijding voor ons opkwam, dat zullen we niet licht vergeten. Vijf en twintig jaren zijt ge met Goes verbonden. Een kwarteeuw lang hebt U Uw beste krachten gewijd aan deze ge- gemeente die U, ik weet zulks zeer goed, is lief geworden. Veel is er in dien tijd veranderd. U kwam hier in een tijd toen men in den lande schroomvallig de eer ste schreden ging doen op den weg, die leidde naar wat men het moderne ge- meentebekeer pleegt te noemen. Tijdens Uw aanwezigheid hier breidde de taak der gemeenten zich uit op een wijze als niemand had kunnen verwachten in de klagen toen U Uw loopbaan aanvingt. Goes heeft gedurende dien tijd ook niet stil gestaan, het heeft zijn aandeel gehad in de algemeene evolutie, het heeft dat nog. En nu weet ik wel, dat er perso nen zijn, voor wie het nog niet hand' ge noeg gaat, voor anderen weer gaat het veel te vlug, maar zij allen zullen niette min erkennen dat het Goes van nu in me nig opzicht een veel beteren indruk maakt dan het Goes van 1904. Ik weet dat U de laatste is om aan U zelf de eer van dien vooruitgang te geven, dat ligt niet in Uw aard, maai* dat U aan dat alles een zeer belangrijk aandeel heeft gehad, dat kan U niet andiers ge ven dan zeer groote voldoening. Voldoe ning, ziedaar de schoonste ibelooning, die iemand voor zijn arbeid kan ontvangen. Waren het over het algemeen goede ja ren, die welke U hier heeft doorgebracht, ook het leed bleef U heiaas niet gespaard. Een ernstige ongesteldheid heeft U ge durende eenigen tijd belet om U aan Uw. werk te geven zooals dat U dat zoo graag, had't willen doen, doch dat U die ziekte zoo glansrijk is te boven gekomen, dat zal ongetwijfeld' dezen dag van dubbele beteekenis voor U maken. De Raad en de hoofdambtenaren heb ben voldaan aan een reeds sedert eenigen tijd dioor U gekoesterden wensch. Het overige personeel heeft gemeend', niet ach ter te mogen blijven en waar U reeds een radiotoestel werd' geoffreerd, daar heb ben de ambtenaren van hoog tot laag ge meend, den nog ontbrekenden luidspreker daaraan te moeten toevoegen. Ik stel er prijs op daarbij te ven-meldendat ook een aantal oudLambtemaren zich bij hen hebben aangesloten. Maar een radiotoestel biedt geen on verdeeld genot wanneer men niet in staat is om rustig het uitgezondene te kunnen beluisteren. Een zacht gedempt licht ia in staat om ons in de gewenschte stem ming te brengen. Het gemeentepersoneel heeft daarom aan het eerstgenoemde ge schenk nog een schemerlamp toegevoegd en het spreekt den wensch uit, dat het U gegeven moge zijn, onder het licht daar van te zamen met Uw vrouw, nog van heel veel binnen- zoowel als buitenland1- scbe programma's te genieten. En nu zou ik kunnen eindigen met den ik zou haast zeggen traditioneelen wensch, dat het U gegeven moge zijn nog heel veel jaren in deze gemeente te arbei den, doch ik weet dat het Uw verlangen is om nadat U den pensioengerechtigden leeftijd zuLt hebben bereikt ©enige wel verdiende rust te gaan nemen en Uw le vensavond te slijten in een aiudére streek van ons vaderland. Die tijd is helaas niet zoo heel ver meer, al heeft U nog ruim schoots gelegenheid1 om nog veel voor Goes te doen. Maar misschien bedenkt U zich nog wel; Uw tegenwoordig uiterlijk geeft nog geen aanleiding om te veronderstellen, dat U Uw taak moe is. Mocht U evenwel bij Uw plannen blij ven, dan wil ik bedoelden wensch ©enigs zins veranderen en wel in dier voege dat de jarein die U nog in Goes zult zijn tot de allerbeste van Uw leven zullen zijn te rekenen en dat het U gegeven moge zijn, gedurende dien tijd nog heel veel te doen in het belang van deze welvarende stad en ik beveel daarbij die belangen van het personeel ten zeerste bij U aan. Ten slotte zij het mij vergund', aan het geen ik gezegd heb, nog een woord van persoonlijken aard1 toe te voegen- In den aanvang zeidia ik reeds, dat ik van de aanwezige ambtenaren degene ben, die U het langst heeft gekend'. In die ja ren heb ik steed's veel vriendschap van U en Uw vrouw mogen ondervinden. Ik ben U daar dankbaar voor, ik hoop met U samen nog veel te kunnen doen in hef belang van Goes en ik beveel mi> aan ip Uw voortdurende vriendschap. Burgemeester Hajeniius die zeer ont roerd is, dankt de beide sprekersT] Ik ben meestal niet om woorden verlegen, zegt spr., doch ik ben bang thans niet Éeltuin- nèïTzeggen wat ik van plan was te doen. Als een mensch in diep leed zit is hij vaak openhartig. Ook vandaag wil hij dit zijn, al is het geen groot leed' dat hem zoo ont roert. Spr. zegt diat hij deze hulde niet gewenscht heeft. Liever had' hij zich he den aan de herdenking onttrokken, dodh in zijn naasten kring heeft men hem ge zegd dat zulks niet mocht. Spr. kan het ook begrijpen. „Jaren geleden deed ik eens iets voor het personeel op de secre tarie. Men wilde mij daarvoor een ge schenk aanbieden. Ik weigerde den brem ger het aan te nemen. Ofschoon ik het zoo voorzichtig mogelijk deed, begreep ik later dat ik den man met de weigering kwetste, dat ik hem leed had gedaan. Als men oudier is geworden begrijpt men al les beter en daarom heb ik me dus van daag niet aan de huldiging willen ont- Spr. is driemaal dankbaar op den k vain heden. „Wij vrijzinnigen gebruiken den naam God nief veel, doch nu zou ik toch willen zeggen, dat ik den goeden God dank brengen. Dianm'n beste vrouw die zeer veel leed' met me gedeeld heeft. Op de derde plaats allen met wie ik heb sa mengewerkt. Ik ben me bewust dat ik nooit zonder fouten ben geweest, er was niet altijd overeenstemming tusschen hen, die met me werkten en mij. Ik heb echter altijd' weten te waardeeren dat ondanks bet verschil van meernng beide partijen het belang van Goes voor oogen haddien, Dezer dagen had ik nog gelegenheid te verklaren dat die gemeenteraad van Goes steedis het belang van de stad zocht en dit herhaal ik thans. Dat is verheugend en het maakt mijn taak minder moeilijk". Spr. zegt vervolgens dat hij nooit spijt heeft gehad dit beroep te hebben gekozen en roemt vervolgens de samenwerking met den gemeente-secretaris, die steeds op zijn vriendschap zal kunnen blijven reke nen. „Ik zei reeds eerder dat ik fouten heb gemaakt. Ook in de toekomst zal ik met zonder feilen zijn. Ik wil echter trachten steeds een goed burgemeester van Goes te zijn." -Zeer bewogen dankt spr. inzonderheid de heeren Van Melle en Van Ballegoijen de Jomg voor hun toespraken. Het officieele gedeelte was hiermede beëindigd, en de aanwezigen kregen de gelegenheid den jubilaris en zijn familie leden geluk te wenschen. Terwijl ver- verschingen rond' gediend werden, ver kondigde middels de luid-spreker een pseud'O-Vas Diaz een radio -huldiging, die alleraardigst bedacht was*. Tot in den namiddag was het in de raadszaal een gezellige drukte. Ieder oogenblik werden andere menschen uit Goes en uit de omgeving gezien, die bur gemeester Hajemus de hand kwamen druk ken. Alle richtingen en alle kringen van Goes hebben doen uitkomen welk een warm hart men den jubilaris toedraagt. Het was een mooie middag, die op allen een diepen indruk gemaakt zal heb ben. Tijdens de receptie hebben „Eupbo- nai" en „Hosanna" op de Markt gecon certeerd'. Van die leerlingen der Ambachtsschool ontving de burgemeester ee.i tu in-ameu- blement ten geschenke, dat in de schooi vervaardigd is. De leerlingen der vak school hadden voor de kussens in de stoe len gezorgd'. De Landbouwdagen te Goes. In het verslag van Vrijdag hebben we nog kunnen vermelden hoe de uitslag der ringrijderij was en tevens dat prins Hen drik den wisselbeker der Koningin aan de prijswinnaars overhandigde. In het kort laten we thans hieronder de voornaamste gebeurtenissen van Vrij dag de revue passeeren. Omstreeks 11 uur arriveerden prins Hendrik en de Commissaris der Konin gin in den proeftuin van den Wilheimiaa- polder. De heeren Hanken en v. d'. Plas- sche heetten daar het booge gezelschap welkom en de laatste gaf tkarna een de monstratie met Kolotex, een nieuw be strijdingsmiddel tegen schimmelziekten an bijtende insecten. In den tuin van den heer Hanken werd door prins Hendrik en zijn gevolg een kop koffie gedronken en daar op reed' men naar het tentoonstellingster rein, waar een vluchtig bezoek aan en kele stands werd1 gebracht. In hotel „Centraal" alhier vonid de luinch plaats. Prins Hendrik stelde tij dens het noenmaal een dronk in op bur gemeester Hajenius ter gelegenheid van diens 25-jarig jubileum. Toen de Koninklijke bezoeker het ten toonstellingsterrein voor de tweede maal betrad speelde het muziekgezelschap hef „Wilhelmus", dat door de op het terrein aanwezigen staande werd aangehoord. Z, K. H. nam een kijkje bij de ringrijderij ipn sloeg vervolgens voor de tribune het voor leiden der bekroonde paaiden gade. Hij richtte zooals gemeld', aan de winnaars den beker der Koningin uit. Mej. van Oeveren dankte den prins en verzocht hem H.M. hartelijk danft te zeggen voor hef beschikbaar stellen van den beker. De Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Queries van Ufford', bood een medaille aan het tweede prijswin nende paar aan. Hierna defileerden alle rijtuigjes voor bij de tribune en droeg mej. van Oeve ren den beker triomfantelijk in de hand. Het voorbij draven dei* paarden werd nu voortgezet, en terwijl aan de meesten categoriën de prijzen door den hee» jhr. v. Vredenburch werden aangeboden, waren er ook op dezen regel een twee tal uitzonderingen. Bij de categorie hengsten met afstam melingen werd de eerste prijs, een me daille van de Koningin, aan den heer Aloys de Koek, van wien Frans de ge lukkige was, overhandigd door Prins Hen drik, terwijl freulè van Vredenburch den wisselbeker, door mevr. van Vredenburch beschikbaar gesteld', aangeboden. De prins reikte ten slotte zelf de door hem geschonken medaille uit, die behaald was in categorie 20, loten van 4 merriën op naam staande van één eigenaar en ge wonnen door den heer Joh. Vogelaar te Kortgene. Na afloop van dit alles bracht de prins, vergezeld' van zijn adjudant, den heer W. Laman Trip, den commissaris der koningin, den burgemeester van Goes en de heeren D. W. Lindenbergh, voor zitter van het kringbestuur Westelijk Zuid Bevelamd van de Z. L, M., Mr. Stie- ger, en den lieer L. Kranenburg, eein bezoek aan het Oorlogsmuseum van den heer J. A. Wilton van Reede, en (ver- gens aan het Landbouwhuis, waar vele belangstellenden de komst en het vertrek van Z.K.H. gade sloegen. Met den trein van 19.20 verliet Prins Hendrik Goes. Op dit uur vertrokken ook vele andere bezoekers der tentoonstelling, In het Schuttershof werd nog tot mid dernacht aan d'e godin van den. dans ge offerd', doch in de stad zelf was het vrij vroeg al rustig. De landbouwfeesten liepen teneinde... Zaterdagmorgen restte nog slechts de herinnering. Voor Goes zijn Donderdag en Vrij- g ongetwijfeld twee belangrijke dagen geweest. Vooral Donderdag bracht dui zenden bezoekers in de stad. De Goesche zakenlui waren dan ook meer dan tevre den. Als men voor Vrijdag ook nog voor een of andere attractie had gezorgd, zou waarschijnlijk op dien dag Goes minder 'noeg zijn gewoon aspect hebben herkre gen dan nu het geval is geweest. Wellicht aoudit men hiermede bij een volgende gelegenheid rekening. De feesten hebben een zeer rustig ver loop gehad. Dank zij den aard van hei rustige Zeeuwsche volk en dank zij de voortreffelijke regeling, georganiseerd' door de tentoonstellings-mai»®, de gemeente politie, welke hulp kreeg van rijksveld wachters. De politie heeft die dagen het verkeer uitstekend' geregeld en haar optreden was steeds van dien aard dat wanordelijkheden met voorvielen. Een woord' van waardee ring komt ons politiecorps, zijn helpers en zijn leider toe. Hulde ook aan het bestuur van den Kring Westelijk Zuid-Beveland der Z. L. M. en aan het bestuur van het trek paardenstamboek die door samenwerking een belangrijke expositie tot stand wisten ,e brengen. Alles klopte zooals alles op een goede tentoonstelling behoort teklop pen. Vooral de paardenfokkers uit Lim- Durg en Noord-Brabant waren uiterst tevreden over de ontvangst en verzorging van menschen ern dieren. Overal vonden zij de meeste medewerking, van de land bouwers, van dan Wilhelminapolder, van den stationschef in Goes. Aan het slot van deze korte nabeschou wing van de Goesche landbouwfeesten brengen we de leiding der tentoonstelling gaarne een woord van dank voor de wijze waarop zij d'e taak der pers het minst moeilijk deed zijn. De Ambachtsschool Dezer dagen meldden we dat de plannen inzake de verbouwing van de Ambachtsschool stonden te worden goedgekeurd, en thans is deze goed keuring dan ook verschenen. Sinds 1917 zijn herhaaldelijk plan nen voor vernieuwing en vergrooting der school, waaraan zoo dringend be hoefte is, gemaakteerst gecombineerd met een vakschool voor meisjes, la ter, toen voor deze laatste elders een behoorlijk onderdak was gevonden, voor de Ambachtsschool alleen. En het plan, dat thans uitgevoerd zal worden, werd in hoofdlijnen reeds in 1921 op gezet, ook al is het in onderdeelen hier en daar gewijzigd. Het betreft hier een verbouwing, doch een zoo belangrijke, dat straks j nh de voltooiing wel niemand meer het oude gebouw er uit herkennen zal. De thans aan een ieder bekende hoogbouw langs de zijde van de Doops gezinde JCerk, blijft bestaan; het dak wordt er echter afgenomen, daar het geheel straks van een platafdekking wordt voorzien. Al het overige der bestaande school wordt geheel afgebroken. Aan het gedeelte, dat bestaan blijft, worden overigens uitwendig nog be langrijke veranderingen aangebracht. Het nieuwe schoolgebouw zal groot worden ongeveer 21.30 M. breed en 58 M. diep (1235 M2.) welke opper vlakte geheel van een verdieping wordt voorzien en een voorbouw van 75 M2. zonder verdieping. In dien voorbouw is een vestibule, met rechts een kleine kamer voor de leeraren, links een concierge- en wachtkamer. Vanuit de vestibule komt men in een zeer ruime gang, waarin de garderobes voor de kleeding der leerlingen en de trappen naar de ver dieping; aan het einde dier gang een magazijn voor klaargemaakt werk. Aan weerszijden der gang en van het magazijn vindt men de groote werklokalen (timmeren, smeden, bank - werken, herstellingen aan motoren enz.) met bergruimten voor klein ma teriaal en gereedschappen, benevens een groote toiletruimte. Op de verdieping, weder rondom de groote gangruimte gegroepeerdeen timmermanswerkplaats, zalen voor lijn en handteekenen, theorie (U. L. O.), schilderswerkplaats en lakkamer, lo kaal voor bouwmaterialen, een klein magazijn en eenïge kleine bergruim ten, toiletruimte, alsmede in het front de bestuurs- en directeurs-kamer. Het geheel wordt een Utiliteitsge bouw en derhalve uit den aard der zaak zeer eenvoudig opgezet en af gewerkt. Het geheele schoolgebouw zal van een gasverwarming en van electrisch licht worden voorzien. Excursie. Zaterdag maakte de Cursus voor Waterbouwkundig Opzichter te Goes, een excursie naar de duikersluis te Schore en de sluizen te Hansweert. De uitwateringssluis van de Breede Wa tering, welke bijna voltooid is, ver toont bedenkelijke scheuren en ver zettingen, zoodat nieuwe plannen ge maakt moeten worden om het bouw werk te herstellen en te beveiligen. De vleugels aan zee- en landzijde zijn diep ingescheurd, terwijl na de grond- persingen van 17 Juni ook in het in wendige der sluis breede, diepgaande scheuren zijn ontstaan. De onbetrouw baarheid van den ondergrond, die voor onze zeeweringen zoo kostbare gevol gen heeft en menigmaal oorzaak is geweest van landverlies, wordt hier weer duidelijk gedemonstreerd. De sluis is ontworpen door Ir. A. G. Ver hoeven te Middelburg. Een soortge lijke sluis in den Biesbosch verkeert in uitstekenden staat, zoodat de slap pe ondergrond wel als eenïge oorzaak der tegenslagen moet worden be schouwd. Als gevolg van de samenstel ling der onderlagen is eveneens te rekenen de gebreken aan de schut sluis te Hansweert. Aan het dok der groote sluis worden herstellingswer ken vanwege den Rijkswaterstaat uit gevoerd door de N.V. Internationale Gewapend Betonbouw te Breda. De uitvoerder der werken benevens de heer C. G. van Veggel, opzichter le klasse van den Rijkswaterstaat, ga ven vele inlichtingen betreffende aard en doel der werkzaamheden. Gedeel ten van het muurwerk waren hier op geperst tengevolge van den gronddruk terwijl de zwalpvloer geen enkel ge brek had. Het opgaand muurwerk moet duchtige herstelling hebben. Met de uitvoering hiervan heeft men geen te genslagen gehad. Een gevreesde op persing van de vloer bleef gelukkig achterwege. Binnenkort zal ook het buitensluishoofd grondige herstelling behoeven, waartoe waarschijnlijk cai- sohbouw zal worden toegepast. Voorts zijn er scheuren in de muren van de deurkas, zoodat ook deze herstelling behoeft. De tocht werd gemaakt met autobus sen van den heer J. van Fraassen te Goes. Op den terugtocht kon nog wor den gewezen op verschillende verbe teringen van den Rijksweg. Autobus-concessies. In het Kon. besluit, waarbij beschikt wordt op het beroep van de directie der Nederl. Spoorwegen tegen het besluit van Ged. Staten van Staten van Zeeland d.d. 15 April 1927 waarbij vergnnning is ver- leend aan de weduwe Louissevan Balen voor een dagelijkschen autobusdienst J511e- woutsdijkGoes en aan F. Braam te Baarland voor een dienst Baarland-Goes alleen op Dinsdagen, wordt wat de eerste vergunning betreft, er op gewezen dat de amobussen rijden alleen op uren, waarop de tram op dit traject niet rijdt, dat j bovendien in verband met de ligging van de trambaan voor verschillende dorpen, met name voor Ellewoutsdijk, de autobus beter in het verkeer voorziet dan de tram dat in dit geval niet de busdienst als concurrent is opgetreden van de tram, maar omgekeerd de nieuwe tram als concurrent van den bestaanden bus dienst, dat onder deze omstandigheden moet worden geoordeeld, dat Ged. Staten de vergunning terecht hebben verleend wat de tweede vergunning betreft wordt overwogen, dat deze marktautobusdienst naast de middelen van vervoer, welke dagelijks het verkeer tusschen Baarland en Goes onderhouden, niet in een be staande verkeersbehoefte voorziet. Benoemd. Ged. Staten hebben met ingang van I Mei j.l. benoemd tot plaatsvervangend lid van den Raad van Beroep voor de directe belastingen in Zeeland, den beer W, Kakebeeke alhier. Aangesteld. Aangesteld tot tijdelijk opzichter bij den Provincialen Waterstaat in Zeeland de heer A. P. Goedemondt alhier, leerling van bet Zeeuwsch Technisch Instituut. De benoemde zal worden geplaatst bij de werken tot verbetering van den steiger te Walsoorden. Geslaagd. Mej. W. J. Corstanje alhier slaagde voor het onderwijzers-examen. Mooie opdracht. Aan de firma A. S. J. Dekker alhier is opgedragen den bouw van het orgel voor het concertgebouw (Central Hall) te Edinburgh, Electrische huis verlichting. De gemeente heeft den heer W. J. A. Bartels van de Philips-fabrieken uitgenoodigd om Donderdag a.s. in het Schuttershof alhier een lezing te hou den over „Electrische huisverlich ting". Na de lezing zal de Philips- fabrieksfilm vertoond worden. Ieder een kan de lezing en filmvertooning gratis bijwonen. OVERZICHT. De koning van Engeland De dankdienst voor 's konings her stel Is bepaald op Zondag 7 Juli. Den volgenden dag gaat de koning naar Sandringham, waar hij tenminste een maand zal blijven. De officieele opening van het par lement is bepaald op 2 Juli, den dag na 's konings aankomst te Londen, maar er wordt niet verwacht dat de koning deze plechtigheid zal bijwo nen die uit den aard der zaak veel van zijn krachten zou vergen. De troon rede zal schier zeker warden voorge lezen door den lord-kanselier lord Sankey. De dankdienst, die in de abdij van Westminster zal worden gehouden, zal worden bijgewoond door den koning, de koningin, alle leden der koninklijke familie die zich thans in Engeland be vinden benevens door de voornaam ste staatslieden en de leden van het diplomatieke corps. Overigens zal de abdij voor het publiek toegankelijk zijn. De dienst zal buitengewoon een voudig zijn en is niet te beschouwen als een officieele plechtigheid. Gelijk tijdig zullen in alle kerken van het heele land diensten worden gehouden. De dienst in de abdij zal door de ra dio door het geheele Britsche Rijk worden uitgezonden. Op voorstel van den koning zul len de collectes ten goede komen aan de ziekenhuizen. Het ongeluk bij Rilland-Bath. Op de vragen van het Eerste Ka merlid, den heer De Muralt, betref fende een aanrijding op denonbewaak- ten overweg nabij Rilland-Bath, heeft de minister van Waterstaat o,m. ge antwoord: Hoewel afsluiting en bewaking, blij kens de ervaring, geen afdoend mid del zijn tegen aanrijdingen op over wegen en het rijden door gesloten overwegboomen zelfs in steeds meer dere mate voorkomt, kan reden be staan voor het vermoeden, dat het droevig ongeval op 19 Mei j.l. niet zou hebben plaats gegrepen, indien de overweg bewaakt ware geweest. De mogelijkheid dat een mailtrein bij een aanrijding van een automobiel, hetzij op een bewaakten of op een onbewaakten overweg ontspoort, kan niet ontkend worden; de kans daarop schijnt echter, ook blijkens verloop van reeds voorgekomen aanrijdingen, uiterst gering en in zooverre bij be waakte grooter dan bij one.bwaakte,

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2