PUROL Kamer Overzicht. Gemengd NieuWs, gebroken, was ljeel wat overhoop ge haald. Lessenaars en kasten waren open gebroken. Men had1 bij het werk ook een sigaartje gerookt en ten slotte waren acht groote pakken gereed gemaakt, ieder bevattende eenige dozijnen schoe nen. De politie meent im deze drie mannen de daders te hebben gearresteerd van meeste inbraken, die in den laats ten tijd te Amsterdam zijn gepleegd. Hevige ontploffing. Aan het Staatsbedrijf der artilleri inrichtingen aan de Hembrug heeft gis termiddag te ongeveer half drie in een gebouw van die afdeeling vuurwerkenj dat tot opslagplaats diie.it voor sas van slaghoedjes. door tot nu toe onbe kende oorzaak een hevige ontploffing plaats gehad, tengevolge waarvan een ar- be der zwaar gewond werd. Het mag een wonder genoemd worden dat, toen de ontploffing plaats vond, slechts één ar beider u\ het gebouw aanwezig was, daar in het tegenovergestelde geval menschen- levens le betreuren, zouden zijn geweest. De gewonde arbeider is naar het Bin nengasthuis te Amsterdam vervoerd. EERSTE KAMER. De interpellatie van den heer Colijn in de Eerste kamer heeft Woensdag in den namiddag nog wat nationale tijd ge kost. Er zijn nog verschillende sprekers geweest, die een cent in 't zakje wilden gooien. De heer Koster sprak over onze defensie in 't algemeen. Prof. van Emb- den vond zelfs gelegenheid om propaganda te maken voor ontwapening. Ais we al 't geld dat thans wordt uitgegeven voor de marine, aanwendden voor po'itievaar- tuigen, zouden we in lndië zoo veilig zijn als een vogel in zijn nestje. Thans kunnen wij zelfs de zeerooverij in onzen archipel niet tegengaan. Alleen de „Java* en de «Sumatra*, die hun levensavond reeds beginnen te naderen, hebben 42 millioen gekost. Men rekene eens, hoeveel tientallen, ja, honderdtallen politiebooten daarvoor bekostigd kunnen worden. De heer Colijn (a.r.)«Een flotillevaar- tuig, zooals ik wil, kost 1^ millioen*. De heer van Embden «Dan gaan er dus dertig uit*. De heer Colijn „Ook dat is niet juist; want we hebben hier te doen met prijzen uit den oorlogstijd*. De heer Van Embden «Meent ge, dat het nu goedkooper wordt Ik heb opga ven van 25 millioen, en een slagschip kost 80 h 90 millioen. Maar wat hebben wij aan die oorlogsschepen voor een her sensohim van internationale handhaving Wij hebben slechts. 14.000 ton aan oor logsschepen tegenover de honderdduizen den tons der groote mogendheden. Eu nu wil de heer Koster er een derden kruiser bij. Wat beteekent dat voor onze machtsverhoudingen in de wereld, zooals die nu eenmaal zijn Een andere «preker, de heer Blomjous (rk.)zeide o.a.: Wat heeft met de vraag of wij eenvoudig politievaartnigen moeten hebben in deze wateren, te maken de met stemverheffing uitgesproken woorden, dat sommigen in ons land den indruk trachten te wekken, dat wij een uitgeputte natie zijn? Spr. neemt het den heer Colijn niet kwalijk: de leider van t en groote politieke partij, die zelfs gedoodverfd wordt als de aanstaande leider der regeering, is natuur lijk geïmpregneerd van politiek. Wat aangaat de manier waarop de kamer van het onderwerp afdwaalde, dit schreef deze spreker op de rekening van den heer Koster. Van Embden treft geen schuld Zoolang deze weet dat er Kosters rond loopen moet hij zich daartegen wel wapenen. Toen men eenmaal zoo ver was, kwam ook het fascisme op de proppen. De heer Mendeis verweet den heer Colijn dat hij een klein beetje fascistisch is. Men neemt den gouverneur nu kwalijk vervolgde hij, dat hij, niet gehandeld heeft als van Speyk. Maar daarvoor moet je een kruitvat bij je hebben en dat had hij niet in zijn slaapkamer. Als hij zich als een dronken kerel uit zijn huis had laten sleuren, zou men dat toch ook in strijd met zijn waardigheid hebben geacht. Spr. acht dus de interpellatie voorbarig. Spr begrijpt, dat de heer Colijn van verlangen brandde om te interpelleeren. Hij is oud officier en had dat zelf wel willen mee maken. De heer Colijn lk wou dat ik erbij geweest was 1 De heer MendeisMaar wat zoudt u er dan van terecht gebracht hebben De heer Colijn Ik heb dergelijke zaak jes meer bij de hand gehad. De heer MendeisNiet te Willemstad, maar in de Rimboe met een patrouille. Misschien was het hem in Willemstad anders gegaan. Wat denkt de heer Colijn voorts van het turfschip van Breda, den hooiwagen van Lochem en van Herman de Ruiter op Loevestein? De minister van koloniën heeft ver volgens de toezegging gedaan, dat een nader onderzoek naar de houding der militairen bij den overval zal worden ingesteld. Verder beloofdt hij de kamer zoo volledig mogelijk in te lichten zoo dra daartoe aanleiding mocht bestaan. De minister van defensie, de heer Lambooy, hield daarna nog een betoog, waarvan het doel was aan te toonen, dat onze defensie niet verwaarloosd is. Daarmee werd de interpellatie gesloten verklaard E e in minne grap. Aan de Harvard Universiteit, fe Cam bridge, in den staat Massachusetts, had eein student van het laatste jaar een gods» dienstig gezang gemaakt, Jat ook door een koor van studenten bij een gods* d1 anstcefening was gezongen Later kwam men tot do ontdekking, Jat Je beginletters van de vier coupletten elk van vier regels, een liederlijken zin vormden. De maker van dit fraais, zou juist dezen Donderdag zijn laatste examen doen. Hij krijgt nu echter de kans niet, doch werd van de universiteit gejaagd'. De zaak heeft in de studentenmaat schappij van Harvard enorm veel stof op geworpen. De verblijfstaxes te Oost ende. De verblijflaxcs voor het zomersei zoen te Oostende zijn opnieuw vastge steld' en verhoogd; Voortaan zal in een eersterangshotel als \erblijftaxe fres. 2.50 per dag en persoon moeten worden betaald. Voor tweede rangshotels be draagt de taxe 2 francs; voor villa's, ap partementen en derderangshotels fres. 1.50 Kinderen niet ouder dan 13 jaar zijn van taxe vrijgesteld1, terwijl voor het dienst personeel fres. 0.50 pea* dag zal worden geïnd. Spoorwegongeluk in België. Woensdagochtend is de sneltrein Gent- Charleroi dicht bij het station Viane Moerbeke, een kilometer of vier bezui den het stadje Geeraardsbergen, op den ontspoorden locomotief van een anderen trein geloopen. 27 personen zijn gewond; van acht hunner is de toestand hopeloos. De koning en de koningin beneven® de eerste minister hebben zich naai* Gee raardsbergen begeven. Nader wordt gemeld: Het spoorwegongeluk had plaat® drie honderd meter van het station Viane Moerbeke. De trein van 3.13 uur uit Gent met arbeiders, was juist de boebt gepas seerd' toen dloor een verzakking in den weg de trein derailleerde. Op hetzelfde oogen blik kwam een trein uit tegenovergestelde richting, die op de dwars over den spoor weg liggende wagons reed'. Twee wagons werden totaal in elkaar gedrukt, terwijl eenige andere wagons beschadigd wer den. De stoker en de machinist van den aankomenden trein, konden nog juist voor het ongeluk gebeurde, van de machine springen. Negen personen, onder wie de hoofdconducteur -van den trein uit Gent, werden gedood. De verzakking is vermoedelijk ontstaan doordat op dit gedeelte van de lijn her stelwerkzaamheden plaats vinden. Mussolini in vrovi wenklee- ding. Indien het plan van da door Musso lini ingestelde commissie voor de hervor ming der vrouwenkleeding doorgaat, zul len de l taliaansche vrouwen zich in de toekomst aan de volgende voorschriften moeten houden: 1. de kleeding mag niet te nauwslui tend1 of doorschijnend zijn, moet vrij zijn? van decolleté; 2. de japonnetjes der meis jes moeten tot de knie reiken, terwijl die der vrouwen slechts den voet mogen vrij laten; 3. het gebruik van doorschijnen de of vleeschkeurige kousen is niet toe- RecbtszjakeD. De moord te Utvenhout. In den nacht van 2'4' op 25 November van het vorige jaar werd de 69-jarige alleenwonende landbouwer P. v. d. Burgt te Ulvenhout overvallers dloor twee per sonen, Idle dten bejaurdeu man eerst mis handelden en daama het huis in brand staken, waardoor v., d'. B, zeer ernstige brandwonden opliep. Het slachtoffer had nog de kracht om uit het 'brandende huis te vluchten «si naar nabij wonende buren te strompe'leai, die hem opnamen en verzorgden. Ntaar het ziekenhuis ver voerd, bezweek '(bij' echter spoedig aain zijn zware verwo tidingen. Slechts een por- teinorrnaie met er uiig geld was dei buit bij dezen laffen en wreeden overval- Voor dez'eti f'fiooclslag, subs, poging tot doodslag, brand stichting, voorafgegaan en gevolgd door diefstal, stonden Woensdag voor de Rechtbank te Breda terecht de 34-jarige C. idle Vugt, werkman, te Ginne- ken, reeds veroi nxlecld tot een gevangenis straf van 21/2 ja (ar voor diefstal te Gun ie- Het ontzettend vliegtuig-ongeluk boven het Kanaal heeft zeven slachtoffers geëischt. De wrakstukken van het verongelukte vliegtuig worden op het strand bij Dungeness door officials van de Imperial Airways gedemon teerd. Inzet Mevr. Gerzon, (in leven directr. van Gerzon's Modemagazijnen) die bij het ongeluk om het leven kwam. kei en de 27-jarige F. J. Mc.-tens, thans gedetineerd. De officier van Justitie, mr. Hoeffel- man, achtte, door een zeer langdurig ge tuigenverhoor, doodslag en brandstichting niet bewezen. Wegens diefs'al met ge weldpleging requireeide spr. 15 jaar ge vangenisstraf legen De Vu-gt en 20 jaar tegpn Mertens. Het drama te Grootegast. Voor het gerechtshof te Leeuwarden is gisteren behandeld de zaak tegen Y. W-. 33 jaar, arbeider te Doezum, in de gemeente Grootegast, die den 18den Ja nuari de vier veldwachters Mie-nt van der Molen, Hermanns Hemdrikus Ho ving, Jan Werkman cn Aldert Meyer, die kwamen om de bij hem inwonende vrouw Wobbes te arresteeren, van het leven heeft beroofd'. De rechtbank te Groningen veroor deelde W. op 7 Mei -jl. wegens doodslag driemaal geploegd en moord tot levens lange gevangenisstraf. De behandeling van de zaak is ge schorst en teruggewezen naar den rechter commissaris met den last om een nadere instructie te doen plaats hebben, in ver band met eenige nieuw Ingekomen, proces sen verbalen en het instellen van een na der onderzoek betreffend© den psyciii- schen toestand' van verdachte door prof. Wicrsma en dr. van Mesdag te Groningen Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juni: 24 Kloetinge, kersen, van Dissel, 26 Wemeldïnge, kersen, Kram. 26 Kapelle, woonhuis met tuin en erf, Kram. 27 Kapelle, boomgaard, van Dissel. 28 Zierikzee, buitenplaats, van Nou- huys. 28 Hoedekenskerke, huis met schuur, Beth. Juli: 11 Wolpbaartsdijk, woonhuis met erf en tuin en inboedel, Pilaar. Goes, kerk, pastorie, kosterwo ning en bouwterreinen, Pilaar en van der Veen. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juni: 21 Landbouw-Bioscoop, „De paarden temmer". 21 Schuttershof-Bioscoop, „Vrouwen en vuisten". 21 22 en 23, Bioscoop Slot Ostende, „Een jongen of een meisje". 22 23 en 25, Landbouw-Bioscoop, „De paardentemmer" en „Vrouwen en vuisten". 23 en 24, Biosc. Slot Ostende, „Haar laatste toevlucht". Landbouw-Bioscoop, „Ich kiisse Ihre Hand Madame". Juli: 20 tof en met 27, Nijtengo IV. AANBESTEDINGEN. Juni: 22 Kapelle, uitbreiden veilingsgebou wen, C. van Maris. Juli: Goes, ged. amoveeren en aanbou wen van versch. lokalen enz. Am bachtsschool, F. G. C, Rothuizen. Doorzitten Stukhopen Zonnebrand INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) „Hei Hoogeland". Hooggeachte Redactie. Zoudt U zoo vriendelijk willen zijn, ouders taande op te willen- nemen in Uw veel gelezen blad? Met heenwijzing naar de advertentie, voorkomend-' in dit nummer, betreffende het houden van een Iijstcollecfe en inza meling van goederen voor een Bazar, die m November a.s. zal worden gehouden te Goes, ten bate van den arbeid der Vereeniging „Het Hoo-ge land", met toe stemming van burgemeester en wethou ders der gemeente Goes, willen wij gaarne iets mededeelen over het werk der Ver eeniging in hare drie kolonies: „Het Hoogeland" te Beekbergen, „Filadelfia" te Vries en „Wilhelminahoeve" te Op ende (Gr.) Over 1928 bedroeg het aantal ver- pleegdagen 35273, totaal aantal verpleeg den 278, nieuw opgenomenen 167, door d'e Vereeniging in de maatschappij terug geplaatst 81. Door het RecLasseeringsbureau der Vereeniging werden in behandeling ge nomen 155 gevallen. Van de verpleegden behoorden tot de Ned. Herv. Kerk 197, Rooinsch Katho lieke Kerk 39, Geref. Kerken 28, D - vers- Protestanten 8, Israëliet 2, zonder kerkgenootschap 4. De verpleegden waren afkomstig uit de volgende provinciesGro ningen 31, Friesland 51, Drenthe 23, Overijsel 22, Gelderland 26, Utrecht 20, Noord-Holland 24, Zuid-Holland 59, Zeeland' 7, Noord-Brabant 9, Limburg 4 en Duitschland 2. Uit bovenstaande blijkt dat over 1928 weer een groot aantal personen uit alle provincies des lands en van alle ge zindten in onze stichtingen zijn opgeno men. Dat db-or bemiddeling onzer Ver eeniging weer velen in de maatschappij zijn teruggeplaatst. Voor al dezen arbeid is echter veel geld noodig. In het af geloopen jaar moes ten helaas ook nog velen, die opname noodig hadden alleen om geldelijke redem worden afgewezen, aan wien, we nog geen plaats in -onze kolonie kond'-» geven, waarvoor we dus niets konden doen. Onder die niet opgenomenen, waren er ongetwijfeld o-o-k, die met de- tiulp onzer Vereeniging zeker nog te redden waren geweest. In elk geval waren het menschein, die hulp noodig hadden en die door dep nood gedreven zich kwamen aanmelden, of voor wien hulp gevraagd' werd. Hoewel de arbeid der Vereeniging zich steeds uitbreidt, en we elk jaar een grooter aantal hulpbehoevende menschep kunnen -opnemen, dank zij de steun die wij zoo spontaan uit vele plaatsen mogen ontvangen, moeten toch nog velen wor den afgewezen. Niets zou het bestuur der Vereeni ging liever zijn, dan allen die dit werke lijk noodig hebben te kunnen helpen. Welnu, om dezen geestelijken en maat- schappelijken arbeid' in stand te houden en uit te breiden, houdt de afdceling Goes in November a.s. tot steun voor ons werk eien groote Bazar. Wij1 vertrouwen, Jat al Ion van net nut- tige en noodzakelijke van 'dezen arbeid overtuigd zijn en ons in ruime mate met hun geldelijke bijdragen zullen verrassen. Ook alle goederen en voorwerpen zijp zeer welkom. Het betreft hier zulk een moot alge meen werk, waaraan we allen onzen steun kunnen geven. We zeggen dank aan het Gemeente bestuur voor het verkenen der vergunning, alsmede allen die aan de inzameling zul len meehelpen en al de gevers en geefsters bij voorbaat. U geachte redactie, beleefd dankend voor de verleende -plaatsruimte. Hoogachtend, A. HOFSTEDE, Hoofdvertegenwoordiger der Ver eeniging, Hu-izum-Leeuwarden, Borniastraat 67. MARKTBERICHT. Middelburg, 20 Juni 1929. Aange voerd1 door Walchersche boerinnen (of ficieel e prijsnotecring) Boter f 0.97V2. Eieren f5,25. Kalkoen Eieren f8, Eendeieren f5,25. Ganseieren f 11 Aangevoerd door handelaren.: Boter f0,92t/2. Eieren f5, Eendeieren f5, Particuliere prijs: Boter f ,07V2- Eieren f6, Eendei'eren f6, Kleine eieren f5, VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling van 19 Juni 2.30 n.m. Kruisbessen f 11,40 a f 12,20 per 100 K.G. Exportveiling van 20 Juni 9.20 v.m. Kruisbessen f 11,a f 11,90 per 100 K.G. VEILINGSVEREENIGING .K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Groote veiling van 19 Juni 1929. Kruisbessen f 11,30 a f 12,per 100 K.G. Kleine veiling. Aardbeien f38 a f58, Groene bo-onen f54 a f68, Postelein f27 a f29, Tuin- boonen f8 a f 11, alles per 100 K.G., Wortelen f6 a f 12, Latirus f 10, beiden per 100 bos. Bloemkool f6 a f 18, Krop sla f 1,30 a f2,40, Zaai-Begonia's f6, Dubb. Begonia's f 16 a f 17, alles per 100 stuks. Veiling van 20 Juni 1929. Aardbeien f 42 ;a f 64 per 100 K.G. VEILINGSVEREENIGING ,E. M. M." TE KRABBENDIJKE. Groote veiling van 20 Juni 1929. Kruisbessen f 11,30 a f 11,50, idem fll a f 11,10 a f 11,80, Aardbeien f26 a f29, alles per 100 K.G. WATERGETIJEN VOOR WEMELDÏNGE. (Die voor Ycrseke vallen ongeveer_ 5 minuten Later eo voor Hansweert ruim een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 22 Juni 3.13 3,42 8.48 9.15 23 8.54 4.21 9.28 9.54 24 H 4.34 4.54 10.04 10.31 25 r 5.08 5.27 10.39 11.07 26 5.44 6.00 11.16 11.44 27 r 6.20 6.38 11.53 28 1 6.59 7.15 1 0.20 0.31

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 3