GrinDik"Pilletjes Koloniën ROSSEM's ZEEPAARD 15». Land en Tuinbouw ProvinciemeuWs Buitenland MIJNHARDT's Binnenland „Jan je hebt van mijn Wisky ge ken." „Neen, mijnheer." „Werkelijk niet?" „Neen, mijnheer. Ik kon er de niet afkrijgen." kur De waarzegster: „Ik zie een knappen man, donker De dame: „Maar hij» is blond!" De waarzegster: „...Donker cos blond haar „Wat?! Is Luus Wonder geëngageerd Dat bewijst, dat het waar is, wat ik al tijd heb gezegd, dat er nooit zoo'n lee Lijk. eigenwijs, akelig meisje kan bestaan of er wordt wel de een of andere idioot gevonden, die met'haar wil trouwen. Wie is die idioot?" „Ik!" „Voor het eerst sinds ik in dit rest au rant eet, valt de rekening mü nogal mee zei de bezoeker. „Nogal mee?" vroeg de kellner ver baasdi. „Mag ik de rekening dan nog eens even zien, mijnheer? Er moet dan stellig een vergissing in zitten." Hij: „Je doet niets anders dan over je kleeren denkenDenk je dan nooit eens ergens anders aan dian aan japonnen, ja ponnen en nog eens japonnen Zij: „Je laat me niet uitspreken! Ik moet nog een nieuwen mantel en eei nieuwen hoed ook hebben." Mevrouw (haar nieuwe meisje inwij- idiend): „Als er een bezoeker komt, moet je hem eerst mij aandienen." Het meisje (denzelfden avond): „Als jeblieft mevrouw, mijn verloofde is ge komen." Zoon van den patroon: „Ik zal nooit succes als reiziger hebben. Overal waar ik kom heeft Dirksen al gezegd, dat ik een idioot ben." Vader: „Ja, Dirksen is onze beste verkooper, maar hij moest niet zoo te koop loopein met de geheimen van de firma." Hij: „Hou je van dansen?" Zij: „Neen." Hij: „Waarom niet?" Zij„Het is alleen maar omhelzen op de maat van de muziek." Hij: „Nou, maar wat is er dian bij waar je niet van houdt?" Zij: „De muziek!" Dokter: „Nou, u vondt bet goed, dat die kwakzalver uw man behandelde en nu ziet u het gevolg...." Weduwe: „Maar dokter, u hadt mijn man toch opgegeven en hij zou onder uw behandeling toch ook zijn gestorven!" Dokter: „Ja, maar dan was hij' ten minste behoorlijk dood gegaan." Idoor een schilderslamp en ook door een brandendë in brandspiritus gedrenkte spons aan een ijzendraad, met welker vlam men heel wat kan opruimen. Een fout is ook het materiaal als broed bokjes, kuikentren, kunstmoeder enz., dal dienst gedaan heeft, zoo maar op te ber gen zonder doortastend schoonmaken. Die mijt kan maandenlang zonder kippcnbloed blijven leven en de strengs'.© vorst door maken in haar schuilhoeken. De duiven-verblijven moeten nog stren ger gecontroleerd worden, vooral tijdens iden rui en bij opsluiting. Maar ook vrij- uitvliegende duiven hebben bij het minste verzuim van mijt ontzaglijk te lijden. Vaak worden duiven door haar vermenigvuldi- gings-drift gedreven tijdens den rui nog een paar eieren te leggen. Het is beter deze dan weg te nemen en niet te laten uitbroeden, want jongen in dezen tijd be- teekenen voor den liefhebber weinig. Jon gen gedurende den ruitijd kunnen door mijt overweldigd worden, deze dringen tot in hun oorgaten en kunnen zelfs ver wondingen veroorzaken. Fazanten en patrijzen in volière ge houden vereiscben dezelfde nauwkeurige behandeling, terwijl siereendjes en an dere watervogels door hun plassen en ploeteren in him zwemwater minder sterk door mijt aangetast worden, bij hen komt onder andere nooit schurftmijt op de beenen voor. Al ons pluimvee beeft in den ruitijd meer nog dan anders, behoefte aan veel en zuiver drinkwater buiten de zon ge plaatst. Daarentegen moeten duiven juist in de zon gezet badwater steeds onder hun bereik hebben. LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. van Indonesië tot de zelfstandigheid, tot dusverre slechts fragmentarisch te bespeu ren zijn geweest, terwijl bij deze opvoe ding juist noodzakelijkerwijs sys.ematisch te werk gegaan behoorde te worden, aan gezien anders het gevaar gaat ontstaan, dat elk verband tusschen de daden der overheid in de richting van zelfstandig- making ontbreekt. iHet Hoofdbestuur van Boedi Oetomo verklaart, dat het deze kwestie naar vo ren brengt, omdat door het wederom uit breken van den burgeroorlog in China het gevaar weer geschapen wordt voor verwikkelingen, die zouden kunn:n leiden tot een Pacific-conflict, waarbij Indië moeilijk buitenstaander zal kunnen blijven. Dit nu zoo verklaart het hoofdbestuur herinnert weer levendig aan het feit. dat de bevolking van Indië in ieder op zicht zoo weerloos zou zijm in een derge lijk conflict. Het hoofdbestuur van Boe di Oetomo wijst er dan op, dat de recente geschiedenis van de publicatie van docu menten in het Utrechtsch Dagblad ver der duidelijk heeft aangetoond, in wel ken stormhoek Nederland 1 gt. Het kleine Nederland' loopt voortdurend gevaar door de grootere broeders onder den voet te worden geloopen. Het oorlogsgi dreigt, ondanks den Volkenbond, allian ties, enzoovoort, voortdurend1, en hiermee dreigt voor de bevolking van Indië ook voortdurend het gevaar, dat zij als wil- looze wezens zullen staan voor het geval, dat Nederland betrokken mocht raken in een Europeesch conflict. Want zoo betoogt de geheime brief verder het is te voorzien, dat Nederland niet in staat zal blijken ons te verdedigen, terwijl wij niets kunnen doen, tenzij de re geering ons weerbaar maakt. Het stre ven van de regeering getuigt zeker van vertrouwen in ons. Welnu, laat zij dan dat vertrouwen versterken door ons weer baar te maken. Een weerbaar Indonesië ook in militair opzicht beteekemt een ruggesteun voor Nederland. Om deze redenen meent het hoofdbe stuur van Boedi Oetomo ds regeering in overweging te moeten geven, het pro bleem op welke wijze de opvoeding tot zelfstandigheid zal geschieden ter hand te nemen door een grondige studie c.q. studie te geven aan een commissie, bestaande uit vooraanstaande Indone siërs. 1 Behalve de weerbaarmakiing van het Indonesische volk in economischen, in fcellectueelen en anderen zin, moet ook de militaire weerbaarmakiing onder de oogen gezien worden. En dan eindigt de geheime brief met de woorden„Schenkt ons vertrouwen. Indien gij ons vertrouwen wenscht, geeft ons dan militieplicht." LUCHTVAART. Het vliegtuig-ongeluk boven het Kanaal. Bij de lijkschouwing dier vier aange spoelde slachtoffers van het vliegtuigonge luk met de City of Ottawa die drie an dere lijken worden nog steeds vermist bleek de bestuurder, kapitein Brallie, eds zoover hersteld, dat hij een voorloo- pege verklaring kon afleggen. Hij zeide, dat hij op ongeveer 20 K.M. uit dè kust eensklaps een sterke beving in zijn rech ter motor had waargenomen, die het vlieg tuig deed schokken. De motor bleef ech ter loopen, maar verloor zijn kracht, ter wijl de bevingen sterker werden. Na een ergeefsche poging om hem af te zetten, had hij zijn mecanicien naar de kajuit ge stuurd om de passagiers te waarschuwen, dat hij moest omkeeren en een noodlan ding op het water waarschijnlijk was. De passagiers moesten derhalve hun reddings- gordel om doen en het zich verder door verwijdering van overtollige kleedingstuk- ken zoo gemakkelijk mogelijk maklen. Nau welijks was de mecanicien van deze op dracht terug of de goede motor weiger de en de schokkende andere motor kon het vliegtuig niet meer houden en drie mijl lit de kust plofte het iin zee. Zijn poging om nog zoo dicht mogelijk baj den Bel- giscben treiler terecht te komen, was ge- ukt, waaraan dan althans vier menschen nog hun leven te danken hadden. De lijkschouwer zeide, dat dein bestuur der noch zijn mecanicien eenige blaam trof, en dat bij ook overtu gd was, dat heit vliegtuig goed' nagezien was en in volko men lucht waardigen toestand opgestegen was. De jury gaf als haar oordeel: dood door een noodlottig ongeluk, waarvan oor zaken nog niet zijn opgehelderd. Een geheime omzendbrief. De Indische pers publiceert den tekst van een geheimen omzendbrief, die door net bestuur der inland sche vereeniging Doeoi Oetomo aan de afdeolingen is gezonden. In dit geschrift wordt opge merkt, dat de daden der Ned.-Indfische regeering, strekkende tot dë opvoeding Eén insecten-plaag in Florida. In de sinaasappel- en citroenkweekerij- en in Florida heerscht sedert korten tijd over een uitgestrektheid van ongeveer 40 vierkante mijlen een hevige insectenplaag, veroorzaakt door de larven eener vruch' tea-vLegsoort (Ceratitis capitata), in- heamsch in de aan de Middellamdsehe Zee gelegen landen. Het is de eerste maal, dat dit zéér schadelijke insect, welks larve de vruchten bederft, in de Vereenigde Staten voet gekregen heeft. De vlieg werd April j.l. voor het eerst gevonden en spoe d g daarna haar identiteit vastgesteld. Per luchtpost zond men een'ge exempla ren naar Washington, waar men de deter minatie bevestigde. Binnen een week na de ontdekking aldus meldt een Daily Science News Bulletin bevonden zich 75 entomologen en plantkundigen op d aangetaste terreinen en nam de bestrijdin een aanvang. Onze Ansjovis-visscherij. Het wonderjaar voor de Zeeuwsche ansjovis-visscherijen blijft aanhouden, want nog steeds worden goede vangsten gemaakt en waar de Zuiderzee niet op brengt, wat onder de bestaande toestan den in dë Zeeuwsche wateren zou mogen verwacht worden, blijven dè prijzen na tuurlijk ook bevred geïnd1. Het zal wel een mysterie blijven, waarom nu juist de wearen in het ruime bekken van dë Oos- ter-Sche 1de zoo gezegend worden mei het kostelijke vischje en de hooger gelegen zeegaten in het Noorden niet worden be zocht. Enfin! de Zeeuwsche weemsschers genietan nu ook eens van wat uit vroegere jaren tot hen kwam van hun voorouders, die enorme winsten maakten met de an sjovis. Natuurlijk „sommige jaren", want voor een halve eeuw zagen wij vermeld, dat in 1880 b.v., deze visischerij was dit jaar slecht, op de Wester-Schelde nog geen 3V2 ton, op de Ooster-Scheldè 27 ton, de prijzen liepen van f260 tot f 300 per ton. Er is geen verklaring te ge ven van de reden, waarom de vangst zoo slecht was; al de ansjovis, die zich ver toond heeft, lijkt gevangen. In vorige jaren werd tegen het laatst der teelt altijd kuit- en homrijpe ansjovis gevangen en ten laatste ook uitgezaaide; dit was een teleurstelling, want de toenmalige hoofd opziener der visscherijen wenschte juist een proef te nemen met de zoogenaamde kunstmatige teelt; hij kreeg wel een enkel ongeveer rijp vrouwelijk exemplaar, doch geen mannelijk, zoodat de proef niet te nemen was. Massa-vergiftiging. Vermoedelijk tengevolge van het nutti gen van zgn. hoofdkaas, zijn in de ge meente Axel een vrij groot aantal perso nen ernstig onwel geworden, doch is kor ten tijd daarna voor bijna allen verbete ring ingetreden. Naar wij vernemen moet de hoofdkaas door de verschillende mensehen bh den- zelfden slager zijn gekocht. De politie heeft een gedeelte van de waar in genomen om te doen onderzoeken deze al of niet deugdelijk is. Mislukte landing. De bekende vlieger luit. v. Weerden Poelman maakte Woensdagmorgen op het vliegveld te Vlissingen met den militai ren eendekker N 308 een landing. Het toestel kwam hierbij met den kop in bet zand terecht. Waarschijnlijk door het uitbreken van de as van het landingsgestel. De vlieger en de waarnemer werden niet gedeerd. Olie-tank in brand. De brand van de olietank in Vlissingen liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. Hooge vlammen laaiden op en dikke rookwolken verspreidden zich over de stad. De brand bleef evenwel beperkt tot de aangetaste tank, een aangrenzende loods werd beschadigd. De stoffelijke schade bepaalt zich tot verlies van een groote 'hoeveelheid olie en schade aan enkele loodsen. Uitwisseling. Meisjes van de Landb ouwhui shoud- school te Schagen hebben in de vacantie bezoek te verwachten van dergelijke meis jes uit Zeeland. Wanneer die eenige dagen op boerderijen in Noord-Holland hebben doorgebracht, zullen meisjes van dè L. H. S. te Scbagsn da terugreis mede ma ken om eenige dagen in Z.eeland te toeven. Het Nederlandsche Roode Kruis Woensdagavond kwam met den trein van 7 uur te Middelburg aan Prins Hen drik, die werd opgewacht door den Com missaris der Koningin, den burgemeester en vertegenwoordigers van dè afdeeling van het Roode Kruis. De Prins begaf zich per auto naar de Abdij, alwaar hij zijn intrek nam ten huize van den Commissaris dër Koningin. Daar had een diner plaats, waaraan ver schillende autoriteiten deelnamen. Daar na volgde in dë sociëteit „St. Joris" een begroetingsavond1, alwaar Prins Hendrik ook tegenwoordig was. pf Alvorens gistermorgen de algemeene ver gadering aanving, werd door de leden van de transportcolonne van de afdeelin gen Middelburg en Vlissingen, een de monstratie gehouden op de Loskade te Middelburg. Deze demonstratie had een vlot ver loop. Te half elf werd in de sociëteit „St, Joris de algemeene vergadering gehou den, waarin door het hoofdbestuur ver slag werd uitgebracht over het afgeloo- pen jaar. Op het stadhu's is gistermiddag de offiicieele ontvangst gehouden. De bur gemeester, de heer P. Dumon Tak, zei de, dat het het gemeentebestuur een groo te vreugde is dat het Ned. Roode Kruis in Middelburg zijn jaarlijksche vergade- rmg houdt. Het gemeentebestuur sympa thiseert met het Roode Kruis omdat het weet, welk nuttig werk het verricht. Daarvan hebben wij het overtu gend be wijs gekregen gedurende de oorlogsjaren. Vooral de transportcolonne heeft in die jaren veel gedaan voor de zieken, die te Middelburg en Vlissingen werden opge nomen. De burgemeester hoopt, dat de prins nog lange jaren met het praesidium be- mag zijn, en dat hij het Ned. Roode Kruis mag zien groeien en bloeien. Spa", verwacht dat dë deelnemers aan de ver gadering te Middelburg aangename da gen zullen mogen doorbrengen en dë beste herinneringen zullen meenemen. Prins Hendrik dankte hartelijk voor de vriendelijke woorden door den burgemees ter voor de vereeniging en voor zijn per soon gesproken. Wij zijn blijde, dat deze vergadering te Middelburg wordt gehou den. Hierna werd de eerewijn aangeboden, Prins Hendrik beeft gistermorgen na afloop van de demonstratie, vergezeld van den commissaris der koningin een bezoek aan het ziekenhuis gebracht. 's HEERENHOEK. Woe ..sdagmid- g werd ten overstaan van notaris M. Oele Jz. te 's Gravenpolder, publiek ver kocht in de herberg bij J. Nagelkerk alhier, ten verzoeke van de erven wed. K. Bakker 1.16.30 H.A. bouwland te s Heerenhoek, aan den heer P. Paree c.s. roor de som van f 1890 per gemet of f5600,70 den hoop. KAPELLE. De leerlingen van de hoogste klassen der O. L. school hebben met hun onderwijzers een reisje gemaakt naar Antwerpen per autobussen. SCHORE. Benoemd tot onderwijzer aan een O. L. School te Voorburg de heer P. Baurdoux, onderwijzer alhier. RILLAND-BATH. Nu de waarschu wingsb orden en dè afheidngpalen aan den bewusten overweg wachtpost 20 eene meer in 'toog loopeinde beschildering heb ben gekregen, vernemen wij dat ook het huisje, waar vroeger den bewaker in woonde, zal worden afgebroken om het uitzicht ruimer te maken. Door de familie der slachtoffers welke op Zondag 19 Mei j.l. op zoo'n droevige wijze om het leven kwamen op den onbewaakten overweg bij wachtpost 20 alhier, is aan den heer burgemeester alhier verzocht om de verongelukte auto te verkoopen en de opbrengst hiervan aan te wenden voor een of andere gemeen schappelijk liefdadig deel in de gemeente. De burgemeester heeft thans aan dit verzoek voldaan en de auto is bij inschrij ving verkocht en het bedrag door hem ter beschikking gesteld van het Burgerlijk Armbestuur alhier. Mej. G. Windhorst alhier werd aan een Chr. school te Eindhoven tijdelijk als onderwijzeres benoemd'. Beroepen bij de Oud-Ger. Ge meente, wijlen Ds. van Dijke, Ds. J. Vreugdenhil te Bruinisse. OVERZICHT. Stresemann en Btiand. Stresemann heeft fe Parijis met Briand gedejeuneerd en vervolgens een onderhoud met zijn Franschen collega gehad1, waar bij ook Poincaré tegenwoordig was. Het ;esprek heeft een uur geduurd en nadien leeft Stresemann aan de pers, verklaard: ,Ons onderhoud' was een voortzetting van mijn besprekingen te Madrid. Wij hebben de voorwaarden nagegaan, waaronder de regeeringen de onderhandelingen- over uit voering van het door de deskundigen-con ferentie ontworpen plan kunnen inleideK „Na zijn terugkeer te Berlijn zal Stre semann zijn regeering van zijn besprekin gen te Madrid en Parijs op de hoogte brengen. Dadelijk daarna zullen op de gebruikelijke diplomatieke wijze de onder handelingen .worden voortgezet om de plaats en het tijdstip der regaeringscon- ferentie te bepalen. Deze conferentie zal zoo spoedig mogelijk beginnen; als de daarbij belanghebbende mogendheden het daaromtrent eens kunnen worden, reeds in de tweede helft vain Juli." Aan deze officieele verklaring voegt Havas nog toe: Het onderhoud ging voornamelijk over het rapport de,- deskundigen. De Fran- sche ministers hebben aan de Duitsche vertegenwoordigers verklaard, dat de Fransche regeering de in werking treding van de aanbevelingen der deskundigen hoopt te verhaasten, om de definitieve re geling van het herstelvraagstuk in veilig heid te brengen. Men schijnt het volkomen eens gewor den te zijn over de daarbij te volgen han delwijze. Er zal een conferentie worden gehou den, waarschijnlijk in Zwitserland in de 2e helft vaia Juli, waarop Engeland, Dutschland, België, Frankrijk, Italië en Japan vertegen woo rd gd zullen zijn. Als Stresemann met zijn collega's de zaak heeft overwogen, zullen Briand' en hij de andere mogendheden een dienover eenkomstig voorstel doen. Het is waarschijnlijk, dat Frankrijk op deze conferentie door Briand en Poincaré vertegenwoordigd zal worden. Hoofdpijn-Tabletten 60 ct. Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten, 75ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Op avontuur. Vier halfwassen Duitschers, drie jon gens en een meisje, hebben onlangs in Bremen een auto gehuurd en zijn daarmee niet een toertje gaan doen, doch naar Am sterdam gereden, waar zij, na de auto van de hand te hebben gedaan, een poos je dachten te verblijven. Eén der jongens had nog het spaarbankboekje van zijn vader, waar ongeveer tienduizend mark op ingeschreven was, meegenomen, maar daar mede konden zij uiteraard niets uitrichten. Aan het verkoopen van de auto zijn ze ook niet toegekomen, want vóór dien was men de jeugdige avonturiers reeds op het spoor gekomen. Het meisje is door haar ouders alweer afgehaald en mee naar huis genomen. Den jongens wacht een onge veer gelijk lot. Vreemdel ingen ver keer. In de te Tilburg gehouden algemeene rgadering van de Algemeene Neder landsche Vereeniging voor Vreemdelin genverkeer is de oud-voorzitter mr. Treub tot eere-voorzitter benoemd. In het hoofd bestuur werd o.a. gekozen de heer G. Houtekamer te Kloetinge. Besloten werd1 f 7500 voor gezamen lijke propaganda voor dë Noordzeebad plaatsen bijeen te brengen. Bij de mede- deelingen van afgevaardigden werd aan geraden vooral ook Zeeuwsch-Vlaan- deren en met name Breskens niet te ver geten en vooral voor verbetering van den weg te zorgen en lagere veer tarieven te bedingen. De directeur de heer mr. P. F. van Deventer steunt dit denkbeeld en wijst ook op de dringende noodzakelijkheid de verbindingen met Noord-Nederland beter en goedkooper te maken. Zeeuwsch-Vlaanderen kan veel goed kooper en gemakkelijker naar gaan dan naar overig Nederland. Vanwege de afdeeling Zeeland werd vraagd, dat ook A. N. V. V. 'het hare zal doen den rompslomp voor den vreemden automobilist af te schaffen, dat de formulieren vereenvoudigd zullen worden, en vooral ook in vreemde talen zullen worden gesteld. Op ih eeterdaad betrapt. De Amsterdamsche politie heeft Woensdagnacht een goeden slag gesla gen door drie bekende inbrekers op hee- terdaad te betrappen. Dinsdagavond laat hebben zij zich aan de zijde van do Spuistraat toegang verschaft tot 11de schoenenmagazijnen van de firma Bloch en Stibbe. Een viertal rechercheurs, on der leiding van inspecteur Joosten heb ben toen het gebouw onder bewaking go- nomen. Zij hebben lang geduld moeten oefenen, want eerst in den vroegen mor gen werd hun wachten beloond'. Tegen zes uur verscheen een auto, Toen hierin de buit, die gereed was go- maakt, zou vervoerd worden, hebben de rechercheurs Jansen, De Boer, Gerden- broek ten Helderman ingegrepen. Onder verzet maakten zij zich meester van drie mannen. Deze zijn overgebracht naar het bureau Warmoes straat. Het bleek daan, dat men met drie bekende inbrekers had te doen, ml. Olivier, Kloet en Wester huis. In het gebouw van de firma Bloch en Stibbe, waar vroeger ook reeds werd in-

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2