m SOPLA Een gratis abonnement op de „Goesche Courant" Stadsnieuws. Allerlei, f laatste Berichten, Voor Uwe gezondheid zonder papier 100 pCt tabak O man; 2e pr. „Anna" van J. L. Goet- heer; 3e pr. „Emma" van J. van Dam me te Wolphaartsdijk en „Neeltje van Joh. de Bourgraaff te Wemeldinge. Klasse 8, oudere koeien, nog geen 6 maanden gekalfd: le pr. „Bertha! van J. L. Goetheer; 2e pr. „Ada", 3e pr. „Lena" en „Gretha" van P. J. J. Dekker te Wemeldinge. Klasse 9, oudere koeien, langer dan 6 maanden gekalfd: le pr. „Santa" van J. L. Goetheer; 2e pr. „Gretha" van G. M. Timmerman; 3e pr. „Mina" van J. van Damme; 4e pr. „Johanna" van D. W. Lindenbergh te 's Heer Arendskerke en „Nelly" van J. van Damme. Klasse 10, kampioene melkkoe. „Bertha", reserve „Santa", beide van J. L. Goetheer. Klasse 11, kalfvaarzen zichtbaar drachtig: le en 2e pr. beide een vaars C. Blokpoel Gzn. te Goes; 3e pr. „Jans" van J. van Damme; 4e pr. „Minerva" van C. Kole te Vlake. Klasse 12, kalfvaarzen met 2 bree- de tanden, niet zichtbaar drachtigle pr. „Trleneke" van G. M. Timmerman; 2e pr. een vaars van N.V. Hofstede Schenge; 3e pr. een van dezelfde en „Marie's Emma" van J. de Bourgraaff. Klasse 13, vaarzen ouder dan 12 maanden en geen breede tanden: le pr. „Corry" van G. M. Timmerman; 2e pr. „Fina", en 3e pr. „Stina" beide van J. L. Goetheer. Klasse 14, vrouwelijk jong vee be neden 1 jaar: le pr. „Mina" van J. L. Goetheer. Klasse 15, minstens 3 stuks fokvee van één eigenaar: le pr. G. M. Tim' merman; 2e pr. N.V. Hofst. Schenge. Verder was er een buiten mededin ging staande collectie melkvee, kalf vaarzen en jong vee van den Wilhel- mïnapolder, waarover de jury een zeer goed oordeel uitbracht. Schapen. Rubriek A rammen. Klasse 1, voor lincoln geen inschrij vingen, voor andere rammen le pr. Gebr. Labeur te Goes en M. D. van Hekke te 's Heer Arendskerke; 2e pr. Gebr. Labeur en J. de Bourgraaf te Wemeldinge. Klasse 2, rammen met 2 breede tan den, ook andere rammen: le pr. de N.V. Bathpolders; 2e pr. Hofstede Schenge. Rubriek B. schapen. Klasse 3, kudde-schapen met 3 lam meren: le pr. N.V. Hofstede Schenge; 2e pr. N.V. De Bathpolders. Klasse 4, kudde-schapen met 2 bree de tanden: le pr. J. de Bourgraaff en N.V. De Bathpolders; 2e pr. M. D, van Hekke en N.V. Hofstede Schenge. Geiten. Klasse 1, melkgeiten geboren voor 1927: a. sfamboekgeiten le pr. „Frans je" van A. P. van Reuth te Kapelle; 2e pr. „Irma" van J. Beenhakker Hz. te Biezelinge; 3e pr. „Nelly" van J. den Boer te Nïeuwdorp en „Mina" van G. Lindenbergh te Wilhelminadorp; b. andere geiten le pr. M. Meulen- berg, 2e pr. J. van Schaik, beide te Borssele. Klasse 2, melkgeiten, geboren in 1927, a. stamboekgeiten le pr. „Lena" van P. le Grand te Nïeuwdorp; 2e pr. „Nelly" van Wed. M. B. Slabbekoorn te Nïeuwdorp; b. andere geiten le pr. W. Goetheer te Borssele. Klasse 3, melkgeiten geboren in 1928 a. sfamboekgeiten le pr. „Lieza" van A. P. van Reuth; 2e pr. „Lauwtje" van C. J. Butler te Biezelinge; b le pr. G. Lindenbergh, 2e pr. J. v. d. Ende te Borssele en H. J. Curiel te Krabbendijke. Klasse 4, lammeren geboren in 1929 a. stamboeklammeren le pr. „Cor" van A. P. van Reuth, 2e pr. een lam van J. Zweemer te Borssele; 3e pr. „Mina" van C. J. Butler; b. andere lammeren Je pr. een van J. Corstanje te Borssele; 2e pr. een van G. Linden bergh en 3e pr. „Maroe" van P.Evers- dijk te Biezelinge. Klasse 5, kampioene melkgeit „Fran je" van A. P. van Reuth en reserve „Lena" van P. le Grand. Pluimvee en konijnen. Rubriek A hoenders. Klasse 1, witte leghorns: J. Q. C. Lenshoek, le en eere-pr.; H. J. Cu- riël 2e pr.; H. A. Hanken 3e en eere-pr Klasse 2, Rode Island Reds: D. W. Lindenbergh, le en eere-pr.; H. A. Hanken, 2e pr. Klasse 5, Welsummers: M. Goeman te Yerseke 3e pr. Klasse 6, andsxe en krielhpenders: A. Nolet te Ierseke le met eere-pr., 2e en 3e pr.; H. A. Hanken, le met eere- prijs en nog een le pr.; M. Goeman 2e pr.; F. de Roo te 's Heer Abts- kerke 2e pr.; J. Q. C. Lenshoek 3e pr. Klasse 9, reebonte Indische loop eenden: le pr. J. Q. C. Lenshoek. Klasse 11, ganzen: le pr. J. Q. C. Lenshoek. Klasse 12, kalkoenen: 2 le pr. J. Q. C. Lenshoek. Konijnen. Klasse 14, Vlaamsche reuzen (ram men haaskleurig)Jan Goud, 'sHeer Arendskerke )le en eere, le, 2e en 3e pr.; Anth. Bruel te Goes 2e en 3e pr. Klasse 15, Vlaamsche reuzen (voed sters): Jan Goud le en eere, le en 3 2e pr.; Anth. Lamper te 's Heer Arendskerke 2e pr. Klasse 20, andere niet genoemde rassen: J. H. van Strien Az. te Wol phaartsdijk 1 eerste, 2 tweede en 1 derde pr.; H. J. Curiël 3 eerste en 1 derde prijs. Hoefbeslag. In deze afdeelïng behaalde firma Gebr. Schieman te Axel drie eerste prijzen, één voor inzending hoefijzers en leermiddelen door onderwijzers in practisch hoefbeslag, één voor inzen ding materialen en gereedschappen voor hoefbeslag en één voor inzending noodstallen. Voor inzending fabrieksijzers door hoefijzers-fabrikanten werd een eer ste prijs behaald door de Zeeuwsch- Vlaamsche Hoefijzerfabrïek te Stop peldijk. Het tijdrooveracte van hef opnemen van deze bekroningen, was oorzaak, dat wij een goede bezichtiging van de stands tot den tweeden dag, wanneer nog sL< enkele keuringen moeten plaats hebben, uitstelden. Wij willen dan -ook van dezen eersten dag nog mediedeelen, dat deze door hef best denkbaren weder werd begunstigd, dat het storm heeft geloopen van bezoe kers, wier aantal op een 5000 kan wonden geschat. Dat minister Kan, die tijdens zijn verblijf op Zu d-Bevcland de vrien delijkheid had een bezoek te .brengen aan den ouden heer Lindenbergh, met zeer groote belangstelling de tentoonstel ling heeft bekeken en zijn groote voldoe ning er over heeft uitgesproken, terwijl vooral ook het voorbrengen dei' be kroonde dieren hem en ook de andere bezoekers in verrukking heeft gebracht over hetgeen op Zu-xLBeveland wordt ge fokt. Diner. In de „Prins van Oranje" bood het bestuur van het Ned. Trekpaanfenstam- boek gisteravond een aantal leden en en kele genoodigden (onder wie eenige Ita lianen) een maaltijd aan. Ook gedurende dit diner, waar een zeer opgewekte toon heerschte, werden natuurlijk weer tal van redevoeringen gehouden en toasten inge steld'. Jhr. J. van Vredënburch betreur de het, dat wegens beperkte ruimte de uitnoodigingen om aan te zitten niet tot meer personen kon worden uitgestrekt. Hij heette dezen avond vooral de fok kers welkom. Het paardenbedirijf is niet schitterend momenteel en daarom juist bewondert spr. dén moed der fokkers tot doorzetten. Vermoedelijk putten zij dezen moed uit dë liefde voor het paard. Spr. herdacht dan deze tentoonstel ling, die hem aan een zakehhuwelijk tus- schen de Z. L. M. en het Stamboek doet denken. Als dé teekenen niet bedriegen zal dit marriage de raison op- den duur een marriage d'amour worden. Getrof fen beeft spr. de gastvrijheid' waarmee de paarden en hun verzorgers op- dë boerde rijen hier ontvangen zijn. Vervolgens zei jhr. Van Vredenburch het te betreuren, dat in ons land geen cen traal punt is voor den land- en tuinbouw. Nederland kent wel een Jaarbeurs, maar het heeft geen gebouw waar de boeren kunnen cxposeeren. Spreker sprak den. wensch uit, dat ook in de toekomst dë landbouworgani saties, zooals in Goes is geschied', met bet Stamboek zullen combineeren. Daarna heette spr. de Italianen in het Fransch hartelijk welkom. Hij prees Ita lië, het schoone land' waar ook hard' ge werkt wordt. Tenslotte werd' dank gebracht aan de Z. L. M. voor de samenwerking op deze tentoonstelling en met erkentelijkheid ge wag gemaakt van het zeer snelle lossen der paarden aan het station te Goes. Hul de bracht spr. aan dë fen-eincommissie, aan de jury, de pers en aan de ring- meesters. „Over tien jaar hoop ik u allen hier weer te zien", zei spreker. De hjeey D. W. Lindenbergh dankte voor de uitnoodigimg om hier aanwezig te zijn ein huldigde den heer Van Bommel van Vloten, Sneep, De Vries (secr.) Stamboek voor hun toewijding. Spreker pleitte voor verdere samenwerking en zei dat zijn kring een marriage dë raison wil toezeggen. Burgemeester Hajenius stelde een dronk in op den heer Hafmans, die hein het hiep hijep hiep-hoera gisteravond ge- beeft. - De heer Zandee uit Kloetinge huldig de den onderdirecteur van den Wilhel- minapolder, den heer Kranenburg. Hij dronk op dezen, op den polder en op de beambten. De heer Hafmans beantwoordde de rede van burgemeester Hajenius. Mr. Steger herdacht het jubileum van den burgemeester van Goes. Spreker zei dat de vooruitgang van Goes voor bef grootste deel aan den heer Hajenius te danken is. Verder voerden nog het woord de heer Kallen, namens de Limburgers, de heer Zwagerman en de heer Wibbeas namens de Groningers. De avond. In de stad heerschte gsferavond een zeer groote drukte, die zich natuurlijk vooral -op de Markt concentreerde. De café's en hotels waren daar meestal zoo vol, dat men met m-oelte een plaats ver overen kon. Goes stond echt in de feest stemming en opnieuw bleek hoe prettig en hoe rustig toch men in Zeeland feest kan vieren. In het Schuttershof werd door velen deelgenomen aan het bal-champêtre. Tegen 11 uur werd' de binnenstad vrij wel ontvolkt. Iedereen ging toen naar Hen Westwal om het vuurwerk te znen. Dit slaagde uitstekend en duizenden hebben van bet fraaie schouwspel, dat vuurwerk steeds weer biedt, genoten. Het was een goe-d idee vain onze gemeente om dit den bezoekers aam te b.eden. Vooral het nummer aan d en landbouw ge.vijd onder vond een enthousiasten bijval. Tot diep in den nacht was :n Goes de feeststemming waar te nemen. De dag van heden. Toen we vanmorgen het tentoonstel lingsterrein betraden, vernamen we dat gisteren 4390 betalende bezoekers de tentoonstelling bezocht hebben. De dag van hedën zette, wat het weer betreft, uitstekend in. Voor dten middag was het bezoek slechts mat g. Een aan tal schoolkinderen kwam onder geleide van onderwijzers en onderwijzeressen een kijkje -nemen. De keuring der paarden werd weder om voortgezet. Te kwart voor twaalf arriveerde prins Hendrik, in gezelschap van den Com missaris der Koningin, op het terrein. Z. K. H. werd ontvangen door het bestuur van den Kring. Na de ontvangst werd een korte rondwandeling over het terrein ge maakt. Voorlichting, Teneinde haar leden meer op de hoogte te stellen van de diverse soorten fruit, die de a andacht van teler en kooper trek ken. alsmede de verschillende planten ziekten en gebreken, besloot het Bestuur der Veilmgsvereeniging „Zuid-Beveland" in hare lokalen een kleine perm an en !e tentoonstelling te houden van -dies soor ten, die een meer nauwkeurige bezichti ging waar zijn. Begonnen is thans met het artikel: Kruisbessen. Op een ismaakvol geschikte tafel zijn diverse soorten van dit artikel tentoon gesteld, o.a.die bekende s-o-ort Groot- en Kleinvruchtige Engelsche witte; de Crow-Bob, een zeer goede soort; de Careless, een nieuwe, door de N.V. Wed. P. de Jongh te Goes geïmporteerde kruisbes, die uitstekend voldoet; waarnaast opvalt de door den heer F. Kakebee-ke te Goes aangeplante Howards Lancer, eveneens een bijzonder goede soort; Verder diverse andere goede variëtei ten als Leader, London, Viper, May Duke, Gunner, Whinham's industry, Rui ge gele. Ashton, enz. anwege de Plantenziektenkundiöen Dienst werden daarnaast verschillende ziekten, gebreken en beschadigingen aan de Kruisbessen tentoongesteld', Lood glans. Bladvalziekte, Luis, Spint, Bes sen- spanrups, enz., met hare bestrijdingsmid delen. j Het geheel is van werkelijk opvoedende strekking en waard om onder het oog van iederen Kruisbes senkweeker iin het bijzonder en van iederen Teler van Fruit in het algemeen te komen. Kantongerecht. Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding LeerplichtwetA. W. te Nisse f30 s. 10 dl Leerplichtig kind gedurende de school tijd laten werken: A. M. dl V. te Wis- senkerke f 10 s. 10 dl en f 15 s. 15 dl, P. B. te Kamperland! f 15 s. 15 dl Zonder vergunning loopen over ver boden grond: B. v. d. M. te Heinkens- zand1 f 5 s5 d. Zich bevinden zonder vergunning op een anders perceel in Scheldle: C. P. te Yerseke f5 s. 5 dl, M. B. aldaar f 10 s. 10 dl Zijn naam niet op zijn schip hebben: H. J. te Rotterdam f5 s. 5 dl Geen reglementen aan boord1 hebben: G. v. d1. M. te Antwerpietn 2 X f 2 s. 2 K 2 dl Te 's Gravenpolder met auto harder rijden dian 20 K.M.: R. ,J d. K. te Zaamslag vrijgesproken. 's Avonds fietsen zonder lichtM. V. te 's H. Hendrikskinderen f5 s. 5 d. Als voren en opgeven valschen naam: J. L. te Vlissingen f5 en f 15 s. 5 d. en 15 d. Met een rijwiel geen richting aange ven: A. v. E. te Kruiiningeai f 3 s. 3 d. Met aujo zonder noodzaak links hou den: C. M. te Kamperland f5 s. 5 d. Met voer'ju g rijden zonder spiegel: C. S. te Goes f 3 s. 3 d'. Met auto rijden zonder achterlicht: A. W. F. W. te Wemeldinge geen straf toegepast. Met een rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: D. d. K. te Yerseke f5 s. 5 ld1. Als vor en met een auto W. K. te Ka pelle f 15 s. 15 d. Met voeriu'g zonder noodzaak links houden: J. H. te Wemeldinge 2 maal ge pleegd' 2 X f 10 s. 2 X 10 dl Dronkenschap 4e herh.: P. L. L. te Hulst, 21 d h. en een jaar Rijkswerk inrichting. In staat van dronkenschap de open bare orde verstoren: S. B. te Goes f20 s. 20 d'. Bioscopen In de Landbouw-Bioscoop draait deze dagen „De Paardentemmer" niet in de hoofdrol Hoot Gibson en „Vrouwen en Vuisten", een sport-sensatie-drama met Charles Ray. In het Schuttershof gaat dezen avond „Vrouwen en Vuisten". De Bioscoop Slot Ostende geeft deze week „Een jongen of een meisje" en „Haar laatste toevlucht". In en uit. Ingekomen: D. Saaman, dienstbode, van Wolphaartsdijk, Stationsweg 37; E. M. A. Dirkse, zonder beroep, van Rot terdam, Oude Singel 14; C. Mange, dienst bode, van Middelburg, de Ruijterlaan 78; M. G. Windhorst, lijmwerker, van Ril- land-Bath, Voorstad 99. Vertrokken: Mej. Pols en gezin, naar Zuid-Afrika; A. J. Verse, smid, naar Zuid-Afrika; J. M. Kloet, dienstbode, naar Wolphaartsdijk; D. J. de Dood, dienstbode, naar Middelburg, Stations weg; C. Siinke, 1-eerl. monteur, naar Lei den, Leisterstraat 30; A. van Amerongen, off. L. d. H., naar Baara, De Wet straat 25; J. N. Wisse, dienstbode, naar 'sH. ArendskerkeC. M. Krello, ver pleegster, naar St. Laurens; J. Rolloos, stoffeerder, naar Rotterdam, Hooge- boezem 10. Uit een oud receptenboek. „Om een kostelijk water te maecken, dat de aensicht maakt alsof men maer 25 jaer oudt en waer: Neemt twee kalfsvoeten en de laet se sïeden en achttien ponden rivierwater tot dattet half versoden sal wezen. Daerna doet er bij een pond rijs(t) ende latet op- sïeden met de kruijmen van witte brood en melk geweekt, twee ponden versche boter ende wit van hen-eijeren met de stukgestooten schellen. Daer na doet alle dese dingen te distillee- ren, ende in het water datter af dïstil- leeren zal, suit gij in een meynigte aluyne doen (zooveel aluin als opge- wordt) ende het aensicht sal seer schoon zijn". Om roode wangen te maken werd het volgende middel aanbevolen: „Neemt een schenkel van een koe of een os, dat is onder de knye, doet daer het vel af met de tengels, breeckt dan de knye in stukken, te weten hef been, zenuwen en merg, distilleert daer een water af en wast daar 's og- tens mede". Om het aangezicht blank te maken: „Neemt ezelinnemelk en schalen van eijeren, laat daer een water van dis- tilleeren, wast daer nu aangesigt mede zoo zult gij blank, schoon en wit wezen". Om sproeten weg te nemen: „Neemt rozewater, drie oneen, doet daerin een grein sublimaat en wast u daer dagelijks mede". WETENSWAARDIGHEDEN. Nederland heeft de grootste pro ductie van kunstzijde per hoofd der bevolking. Op het eiland Cuba genieten wedu wen met een groot gezin de voorkeur bij de aanstelling tot telefoon-beambte. Aan toiletzeep wordt in de Vereenig- de Staten per jaar voor ongeveer 1250 millioen gulden uitgegeven. In Nederland werd de eerste posf- gelegenheid met een stoomschip tus- schen de Oude en Nieuwe Wereld ingericht toen op aandrang van Ko ning Willem I ZMs. Stoompakket „Cu racao" op 27 April 1827 van Helle- voetsluis vertrok, onvergezeld, onder bevel van luitenant ter zee le klasse Moll, naar Paramaribo, waar het den 24sten Mei aankwam. Uitslag ringrif der ij. Bij de bedien gehouden ringrijderij werd de beker, uitgeloofd door H. M. de Ko ningin, gewonnen door mej. J. van Oeve- ren en den heer P. D. Lindenbergh, met 35 punten. 2 e pr. M. B. vain I waardien en mevr. Van Iwaarden, 31 p.; 3e pr. M. Harimck Czn. en mej. E. Luteijn, met 29 p.; 4è pr. M. de Jager en mej. Zandee, met 27 p.; 5e pr. H. van Iwaarden en mevr. Van Iwaarden, niet 24 p.; 6e pr. .J C. Koert en mevr. Koert, met 23 p.; 7e pr. M. Geluk en mevr. Geluk, met 23 p.; 8e pr. K. Janse en mej. Jan&e, met 20 p.; 9e pr. M. H. van Liere en mej. C. Harinck, met 18 p.; 10e pr. A. Nijsse en mej. Bruggeman, met 18 p.; lie pr. D. J. Lindenbergh en mej. Lindenbergh, met 17 p.; 12e pr. D. Harinck en mej. C. van Liere, met 16 p. Z. K. H. Prins Hendrik heeft dë wis selbeker met enkele toepasselijke woorden namens de Koningin aan den heer P. Lii* denberglh en mej. van Oeveren, overhan digd. Het terrein was vanmiddag door een groot aantal personen bezocht, idle met belangstelling het voorleiden der be kroonde paarden BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Huw.-aang.: Jacob Martinus Liplijn, 24 jr., en Christina Cornelia de Rooij, 21 jr.; Hendrik Jan van Riet, 22 jr., en Maria Gunst, 23 jr. OverledenMaatje Beulens, 59 jr., echtgenoote van Pieter Steenbakker, Oudelande; Jacobus Abraham Geelhoed, 1 jr., Kortgene. Aan de Goesche Courant" Turfkade 15. M.H. Ondergeteekende Adres: verzoekt hiermede, hem (of haar) volgens de gel dende abonnementsvoorwaarden te noteeren als abonné op de .Goesche Courant" en verzoekt gratis toezending van de nummers tot 1 Juli. Hij (of zij) behoudt zich het recht voor, als 't blad hem (of haar) niet mocht bevallen, dit abonnement uiterlijk 30 Juni 1929 op te zeggen en is dan tot geen enkele betaling verplicht. Hoogachtend, Handteekening De .Goesche Courant" kost f 2,per kwartaal.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3