De Landbouwdagen in Goes. N° 72. Woensdag £9 Juni £929 ££6 Jaargang. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uit|av6Naamloozo Vennootschap Goescho Courant Telefoonnummer 17. na 17.30 No. 244 COURANT m KImowmis ft Roit Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. De Landbouw-dagen te Goes. Vrij velen hadden gisteren reeds gevolg gegeven aan het verzoek van het tentoonstellings-comité om door het uitsteken der nationale vlag van hun instemming met de komende y Landhouw-dagen te doen blijken. Goes had gisteren waarlijk een feestelijk uiterlijk. Vooral het Marktplein zag er in zijn vlaggen-tooi als op z'n Zon- dagsch uit. Behalve de vlaggen toonden de win kei-étalages en het vrij groot aantal marktbezoekers aan, dat er iets bij zonders in de Ganzestad te doen was, Het was te zien dat Goes zich op maakte om de duizenden landbouwers en anderen die dezer dagen de stad zullen bezoeken teneinde de land bouwtentoonstelling van den Kring Westelijk Zuid-Beveland in oogen- schouw te nemen, een mooie ontvangst te bereiden. En zulks baart geen verwondering. De Goesenaars immers kennen de be teekenis van den landbouw, ze voe len er voor, ze weten dat hun wel stand afgestemd is op het wel en wee van het land. Daarom ook deden het vlagvertoon en andere uitingen van medeleven met de Z. L. M. niet geforceerd, doch eer lijk en oprecht aan. De hoofdbestuursleden der Z. L. M. begaven zich gisteravond te 8 uur naar het stadhuis. Op de Markt gaf „Hosanna" een concert en de ter plaat se aanwezigen hadden hun aandacht te verdeelen tusschen den optocht der landbouwers en het programma, dat ten beste werd gegeven. In de raadskamer. Te 8 uur werd het hoofdbestuur der Z.L.M. ten stadhuize ontvangen door B. en W. van Goes en door den Gemeente raad. Burgemeester G. A. Hajeimluis heette de aanwezigen welkom, inzonderheid den voorzitter der Z.L.M., den voorzitter van het Neid'. Trekpaardenstamboek en het bestuur van den Kring Westelijk Zuid- Beveland' der Z.L.M. Spr. herinnert er aan dat hij 10 jaar geleden ook het voorracht had het hoofd bestuur hier te ontvangen. Hij roept de aanwezigen thans een hartelijken groet toe, al doet hij dit met eenigan schroom om dat mr. Dieleman hier aanwezig is, en deze reedis zoo- uitstekend in het Land bouwblad heeft uiteengezet waarom het de moeite waard is naar Goes te komen. De stad' en haar inwoners hebben zich opgemaakt, aldus spr., om U allen een kostelijk feest te bereiden. Spr. kan zich met deze feestvreugde vereenigen, temeer omdat op de tentoonstelling ook het trek- paardenstambcek aanwezig zal zijn. De Goesenaars, zegt burgemeester Hajenius, leven met de Z.L.M. mede, o.a. door hun veiling. Spr. stelt voor een glas cham pagne te ledigen op het welzijn van de Z. L. M., van den Kring Westelijk Zuid- Bevelaed en van het Ned'. trekpaarden- stamboek. De woorden van den burgemeester werden beantwoord' door mr. P. Diele man, voorzitter der Z. L. M., die van Goes spreekt als van de stad van de waakzame capitoliniscbe ganzenHet oude Gosum of vruchtbare land1 zoo als het woord' in het oud-Deensch be- teekent of naar de plaats aan de Go- saha, naar ter Gose aan de stroom (gos) eerst de villa en later dè stad Uw nederzetting zich heeft geschaard rondom het slot aan het Oostende! Reeds lang verheugde dit de Z.L.M. ers, want Goeis is in waarheid en wezen de hoofdstad niet alleen van Zuid-Be veland of van Westelijk Zu.d-Beveland, maar van landbouwend Zeeland. Daar concentreert zich alles van Zuid-Beve- Land en in dat opzicht is Goes wat Gro ningen is voor de Ommelanden. Even als ginds gaat men hier Dinsdags naar stad toe. Een ieder weet wat dit in houdt. Maar hier is ook voor Zeeland het concentratiekamp voor den land bouw. Hier is de schatkamer van de Z.L.M. op Uw breede marktplein! Goes herbergt gastvrij de mannen en vrouwen idie dagelijks van morgen tot avond ar beiden met lust en met liefde voor den Zeeuwschee landbouw en gelukkig is het hier een gezond wonen Reeds de Kroniekschrijver Smallegange immers ook een Goessenaar? ligt hij niet 'begri ven onder de prachtgewelven der kun stige Magdalenakerk? roemde dat de lucht rondom Goes, boven alle andere steden van Zeeland, zeer gezond, zoel en vermakelijk is! En nu ontvangt Goes de Z.L.M. op het kapiteel in de zwierige raadszaal met zijn bekende witjes, zijn rococo en zijn vriendelijke engeltjes, ach ter het uithangbord. Het wapen waarin de waakzame gains is gevlogen, gekroond weleer met 'het Be.ersche wapen, tusschen Waarheid en Gerechtigheid. Kan een overheid een beter blazoen den volke laten zien als uiting van wat er leeft in de ziel, als bewijs van beginselen, waarvan men uitgaat bij hel besturen van de stad! Waarheid en Ge rechtigheid! Daarmede trad het bestuur steeds ook die Z.L.M. tegemoet. Daarom is het zoo dierbaar aan het ronde Zeeuwsche karakter. Daarom leeft landbouw zoo met Goes mede, wat men weet dat het doet met den landbouw. Spr. herinnert er dan aan hoe de me de Zu.d-Bevelamd", de edele vorstin uit het huis van Beieren de „open, kranke en cube veste" plaats gezond maakte en aankleedde met een muur wal en gracht, gelijk het stad ge worden paste. Men geniet van de voorrechten dit reeds vroeg Goes werden geschonken. Men denkt er aan, dat men niet vóór 11 uur 's morgens onze tor markt ge brachte zakken koren mag openen of verknopen en houdt ons aan het ai in 1450 ten deze gemaakt reglement. Men is dankbaar voor de goede maat, die an ders is dan die van Borssele, voor de Goesche maat van 37 Vs zak in het last en 32 stoopen in den zak. Een Goesche zak is een goede zak. Men waardeert het dat reeds van ouden tijd een appel markt werd' ingericht op het Oosteinde van de Beestenmarkt en betu'gt dank dat men van oudsher op 3 of zelfs 4 na elkaar volgende Dinsdagen een koe -en varkensmarkt liet houden en al moge uit de Lange Vorststraat die Dinsdag sche Zuivelmarkt zijn verdwenen gelijk hel gemeentebestuur de stoepjes voor die huizen wilt laten verdwijnen het is toch lang getolereerd' ein nog hoort men op stille avonden of in de zomernacht de echo, van der vroolijke boerinnen ge lach en geschater in de Vorststraat weer klinken. In 1540 vierden men feest, toen Karei V de veste bezocht. Men hoopt het deze week te doen bij de komst van Prins Hendrik der Neder landen. Men leeft met Goes mede in groote rampen, idlie baar troffen. In 't bijzonder in den jare 1555, toen op 2 Juli een enorme brand' Uw stad teisterde. In 1577 zag men Goes overgaan naar den Prins van Oranje en de 3e stemheb bende stad in Zeeland worden, nadat de Watergeuzen veel schade hadden be rokkend. Het oor beluistert nog de patriottische oproeren in 1787, die zoo weinig in over eenstemming waren met den pntricisti- schen geest die Goes kenmerkte en nog kenmerkt. Men 'begrijpe goed' hoe verontwaar digd Goes was op dien Amerikaan, die het bestond Goes te schetsen als een plaats, waarin ieder oesters vischte in de grachten, die het stedeke doorkruis ten! Men is trotsch op groote mannen als Johannes Antonides van der Goes, dien Vondel zijn zoon in de dichtkunde noem de; Laurens v. d. Spiegel den staats man, die mooie vertoogen ook schreef behalve over de Unie, over armoede en haar bestrijding; een Gaspar Barzeus of Belga, ook bekend als Jasper de Neder lander, die onder Karei V in den oorlog diende, maar later zich in Indië wijdde aan het Missiewerk; den grooten jurist Johannes Ramus, tevens als taalkundige op Jacobus Lansbergen, sterrekunlcLge en predikant en zoovelen meer, die thans nog leven, maar waarover te zwijgen be scheidenheid mij gebiedt. Met bewondering staart men de moe- d.ge mannen ma, die met bet schip Ter Goes onder leiding van Pieter Both meevoeren naar het verre Oost-Indië in den jare 1610 en dlat voor het eerst daar heen medenamen vrouwen en verrekij kers, door Zacharias Jan se uit Middel burg uitgevonden. Er moet in Goes een scheepje staan als windvaan, hetwelk de herinnering aan het feit bewaart en in 1624 heet gemaakt te zijn. Staat het niet op de Spijskokerij op een torenspitsje, afkom stig van de Haven- of Donkere Poort? En eindelijk, wij verlustigen ons in Uw scherpzinnigheid, waarmede gij wist op te komen voor de noodën van armen en behoeftigen toen gij, E. A. heeren de regenten van het Weeshuis gerecom mandeerd hebt om de notarissen ten koste van diaconie en het huis eenmaal ie het jaar te tracteeren en met een matig onthaal te regaleeren en bij die gelegenheid1 hen te verzoeken, te her inneren en aan te manen, bij het positiëm de respectieve te stauren dien nood der armen en van dezen huize voor te stellen teneinde op eenige favorabele dispositie, hoe gering ook, in derselven uiterste wille ter voordeele van deselve te mogen insee- reren en beschrijven". Hoe dit 'alles ook moge zijn en geweest zijnGoes is voor dan Zeeuwschen Land bouw het wetenschappelijk centrum de landbouwwinterschool, het landbouw- huis, de directrice der landbouwhuis- houdkundige cursussen, de voorlichtings dienst en wat dies meer zij. Goes is ook het oeconomisch en het geografisch centrum. In de oude Vier schaar stond of staat wellicht nog: „Audi et alteram partem!" Moge dit beginsel der onpartijdigheid met die van Waarheid en Gerechtigheid de richtsnoer blijven bij de behartiging der aan het gemeentebestuur toever trouwde belangen en dit bestuur ook wat de personen betreft lang en zegenr werkzaam zijn. Aan hen vertrouwt spr. ook de belangen van den landbouw 'har telijk toe. Leve Goes! Leve zijn burge meester! Leve zijn raad !Leve zijn bui rij De Hoofdbestuursvergadering. Hierna begeeft het Hoofdbestuur zich naar de „Prins van Oranje" teneinde de rgadering bij te wonen. Deze wordt geopend' door mr. P. Die leman, die mededeelt dat bericht van verhindering inkwam van minister Kan, den commissaris der Koningin in Zee land, den wiaarnememd directeur-generaal van den landbouw, den oud-inspecteur van het landbouwonderwijs, den voorzitter van het Ned. iandbouw-comité, Dr. Lovink, Dr. Overbeeke, Ir. v. d. PLasscbe, de heeren Van Oeveren en Stoutjesdijk. Aan de laatste twee heeren die ongesteld zijn, zal een telegram ten bewijze van medele ven worden gezonden. Spr. herdenkt vervolgens den onlangs overleden baron Collot d'Escury uit Zeeuwsch-Vlaanderen. Hij was een man, die nooit iets liet varen en altijd werkte. Voor Zeeuwsch-Vlaamderen was bij van groote beteekenis, doch ook voor Neder land. Spr. brengt eerbiedige hulde aan zijn Dan heet spr. verschillende aanwezi gen welkom en voor bijna allen heeft bij een geestig wootrd. Eerst wordt begroet de heer Wimtermans, inspecteur van het landbouwonderwijs. Spr. hoopt dat deze zich met niet mindere kracht dan zijn voorganger aan zijn zware taak zal geven. Dan verwelkomt mr. Dieleman B. en W. van Goes, de leden van Ged. Staten, Jhr. van Vredenburch, sptr.'s ambtsvoor ganger, die voortgaat met onze paarden in het buitenland' te introduceeren. „Dat vele buitenlanders, Denen en Zweden, zich dezer dagen naar Goes begeven, dan ken we Jonker Jan. Spr. heet verder wel kom den regeerimgscommiissaris den heer De Vulder van Noordien, den heer Kiel- stra, oud-secretaris der Z.L.M., mr. Zaaijer, rechtskundig adviseur, den heer Stevens, de leden van het KringLestuur Westelijk Zuid-Beveland', die hulde ver dienen, den heer Molhuizen, secretaris van het Ned. Iandbouw-comité, den heer Hanken van de afdeeling Zeeland van het Ned'. trekpaardenstamboek. Tot den heer Hanken zegt spr.: „Uw groot-bedrijf is van veel beteekenis voor den vaderland- schen landbouw. Gij zljt vele jaren een voortrekker geweest, en met Uw harts tochtelijk initiatief hebt ge U een eere zuil van den Zeeuwschen landbouw ver diend". Als nog de beer W. Kakebeeke, voorzitter van het rundvee-stamboek is begroet, doet mr. Dieleman eenige mede- deelingen, waaraan we bet volgende ont- leenen: Op het verzoek van het K.N.L.C. aan den Minister van Defensie om aan leerlin gen van landbouwwinterscholen uitstel te verkenen van de eerste oefening, werd gunstig beschikt, mats deze niet op 19 jarigen leeftijd leerling zouden worden. Op initiatief van het Instituut voor Plantenveredeling zal een onderzoek wor den ingesteld, naar de vraag of bij ver koop ook rekening kan worden gehouden met het vezelgehalte. Het voorontwerp Landbouwarbeidlswet regelende den arbeid van kinderen, jeug dige personen en vrouwen is door ons studie genomen en kon geen instemming verkrijgen. Toen bleek, dat de export van aard appelen te gering was om de groote voor raden een bestemming te geven, is in sa menwerking met anderen een overeen komst getroffen voor de levering van aardappelmeelfabriek. Er zijn ruim 7500 H.L. door de Z.L.'M. verscheept tegen f 0,95 voor grooten, f 0,92 voor poters en f 0,71 voor kriel, alles per 100 K.G. Door de afdeeling aankoop werd dit jaar 515.000 K.G. chilisalpeter aange kocht. Dezer dagen werd hierop een rabat van f 1828,45 ontvangen. Op 4 Juni is de afdeeling aankoop in een Coöperatieve Zeeuwsche Aankoopvereeniging G. A. omgezet. Wij vertrouwen, dat de Zeeuw sche Aankoopvereenigiwgen het belang van deze oprichting zullen inzien. Aankoop Binidertwine. Overgegaan werd tot het afsluiten van een overeen komst betreffende de levering van bin- dertwine aan de leden. Op de prijszetting in onze provincie heeft dit de gewenschte gevolgen gehad. Tot heden is voor "f3700 afgenomen. Voor Zeeland' werd1 door het K. N L. C. steun verleend aan de oprichting van een tuinbouwschool te Haamstede en een landbouwschool te Zierikzee. Het hoofdbestuur besluit instemming te geven aan een wijziging in de Vogelwet van 1912. Aan den Nederlandscheti bond van handelaren in aardappelen zal de Z. L. M. naar aanleiding van een verzoek me- dedeelen dat de verkoop (inkoop) per 70 K.G. gewijzigd zal worden in een al gemeen doorgevoerd' standaard gewicht van 100 K.G. De bond1 had ook verzocht de aard appelen, in verband1 met dien export, te doen verladen over een hor van 45 m.M. Deze kwestie zal aan de oommissie van arbitrage worden voorgedragen. Het dag. bestuur kan zich overigens met de 45 m.M.-hor vereenigen, als de horwijdte op de koopbriefjes vermeld zal worden. Aangenomen wordt het voorstel van het dag. bestuur tot het instellen van een oommissie en tot samenwerking met de afdeeling Zeeland van de vereeniging voor diergeneeskunde inzake 'de destructie van afgekeurd vee en vleesch. In de commis sie worden benoemd de heeren Leenhouts, Dees en Jac. Welleman. Na eenige discussie antwoordt het hoofdbestuur bevestigend' op de vraag van het K. N. L. C. of het gewemscht is om mede te werken tot oprichting van een neutrale bedrijfsvereenigingdie de uit voering der Ziektewet ter band' zal ne men. i Uitvoerig wordt dan van gedachten gewisseld over een schrijven aan het K. N. L. C. van de Mrs. Hartog en Dirven te Bergen op Zo-om, die bittere ervaringen hebben opgedaan met paardenverzekerin- gen. Mr. Dieleman meent dat in het schrijven een kern van waarheid' zit. An dieren, o.a. Jhr. van Vredenburch, spre ken zulks tegen. Mr. Dieleman zegt, dat in de eigen provincie zeer goedb onder linge verzekeringen voor paarden zijn, die zooveel mogelijk geholpen moeten worden. Spr. zou willen diat ze ter ver sterking onderling weer een federatie aan gingea Eenige leden betwijfelen bet nut daarvan en zeggen, dat de on derlinge verzekeringen slechts in een klein ressort goed' kunnen werken, omdat daar de leden elkaar steeds kimnen con troleeren. Ten slotte wordt besloten, dat het dag. bestuur de onderlinge verze kering nog eens in studie zal nemen. Tot lÜringdeskundige C. Z. P. wordt de vacature-Melis benoemd de heer C. Franse te Kleverskerk. Voorts volgen een aantal herbenoemingen voor kring- deskundigen en voor bestuursleden van het C. Z. P. De bespreking van het rapport van de Hollandsche Mij. van landbouw over de werkloosheid' wordt aangehouden. Naar aanleiding van het rapport merkt de heer Dekker op dat veel Zeeuwen, uit Zeeland verhuizen, hetgeen op den duur tot moei lijkheden zal leiden. De voorzitter zegt, dat in verschillends dcelen van Zeeland een ernstig tekort aan werkkrachten voor den landbouw gaat ontstaan. Als bij de rondvraag nog even is ge sproken over de algemeene vergadering, en als de heer Dekker de Z.L.M. ver zocht heeft de veiling te Goes te steunen in de poging tot veilen van uien en vroe ge aardappelen (hetgeen wordt toege zegd) dankt de heer Wintermans, inspec teur van het landbouwonderwijs voor de gulle ontvangst hem ten deel gevallen. Spr. zegt toe, dat hij zich met belangstel lang aan zijn taak zal wijden en dat ook de Zeeuwsche landbouw op zijin steun zal kunnen rekenen. De voorzitter sluit hierop de vergade ring en de genoodigden begeven zich naar de benedenzaal, waar een voortreffelijk souper uit hotel „Centraal" is aangericht. Tijdens den maaltijd die tot een vroeg uur duurt, worden nog tal van luimige en ernstige toasten ingesteld'. Een goed' begin van de landbouwfeesten De algemeene vergadering. Te 10 uur werd in het Slot Osfendie de algemeene vergadering gehouden. Mr. Dieleman verwelkomt mr. Sieger, lid' van Ged. Staten, den griffier der Staten, en de andere heeren en vertegenwoordigers welke gisteravond reeds in de hoofdbe stuursvergadering aanwezig waren. De heeren Hanken en Van Dixhoorn wenscht spr. een spoedige algeheele genezing toe. Voor de inleiding verwijzen we verde, naar die der hoofdbestuursvergadering. De rekening over 1928 wordt goedge keurd. Vervolgens komt aan de orde de statutenwijziging. Allereerst wordt be paald „voordat de rekening en ver antwoording goedgekeurd kan worden, moet een commissie van 3 personen daaromtrent rapport uitbrengen. Deze personen, waarvan jaarlijks één af treedt, worden benoemd door de be sturen der Kringen. De volgorde wordt bij rooster vastgesteld". Eenige afdeelingen hebben voorge steld om in art. 16 de alinea: „De hoofdbestuursleden worden benoemd voor den tijd van 3 jaar en zijn ter stond herkiesbaar", te wijzigen als volgt: „De hoofdbestuursleden wor den benoemd voor den tijd van 3 jaar en zijn éénmaal direct herkies baar en daarna gedurende een zit tingsperiode niet herkiesbaar". De heer P. Dekker licht dit voor stel toe. Z.i. zal de wijziging de be langstelling in het leven der Z. L. M. doen toenemen. Spr. bestrijdt de mo tieven van het hoofdbestuur waarop de wijziging ontraden wordt. De heer Blom is het niet met den heer Dekker eens. De heer J. Welleman onderstreept het betoog van den heer Dekker. De bedoeling van het voorstel is meer activiteit in het vakleven te brengen. Rust beteekent daar de dood. Als men te lang met dezelfde personen in een college zit, ontbreekt meestal de zoo nuttige wrijving. De actie gaat er om, zoo nu en dan nieuw bloed in het hoofdbestuur te brengen. Het voorstel tot wijziging wordt ver worpen met 54 tegen 43 stemmen. Aangenomen wordt dan een voorstel van het dag. bestuur, waardoor een Kring met minder dan 600 gewone leden twee hoofdbestuursleden be noemt. Een Kring met meer dan 600 gewone leden benoemt voor elke 300 of gedeelte van 300 leden één hoofd bestuurslid tot een maximum van vier leden. Vervolgens geeft mr. Dieleman zijn jaarrede, waarin hij er allereerst op wijst, dat men vergaderde op een aan historie rijken bodem, in het Slot van 't Oosteode of het Slot Ostende, be kend' uit het diep der middeleeuwen, als gesticht vermoedelijk door de heeren van Borsselen aan wie het althans lange jaren heeft behoord1 oorsprong moge lijk van de stad Goes, gelegen aan het stroompje Gosaha, dat in de Schelde uitliep, aan het Oostende van een toen malig eiland'. Men zou er boven kunnen schrijven van Slot tot boerenherberg. Gansch een rijk verleden doemt hier op, want re:d's vanaf 1751 word het recht geschonken in de resten van het Oude Slot aan de landlieden bier en drank te schenken. Van het eens zoo heerlijke slot is alleen nog over het meer of min der zware fundament, de moerbezieboom, Het was in de 16e eeuw gekomen in han den van dé familie Van der Goes, maar werd' in 1747 aan dén Raad van State verkocht en diende tot militair hospitaal en kazerne om in 1750 aan een particulier te worden verkocht. Rondom het Slot ontstond' Goes. Deze stad was van ouds-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1