Puistjes Binnenland Gemengd NieuWs, 'Rechtszaken. Laatste Berichten, Advertentiën. DE KERSEN, Onbestelbare post. Brieven binnenland1: Ontv. Dir. bel. enz., Hamkemszaiwl; C. de Haan, Goes; N.V. P.Z.E.M., Middelburg. Briefkaarten binnenland: M. Beyer Simsom, Zierikzee. Briefkaarten buitenland: 2 stuks Peter Biro, Alla Canada. N.B. Den afzenders wordt aanbevo len op alle stukken hun naam en adres te vermelden, opdat deze bij onbestelbaaitheid aan hen kutmen worden teruggegeven. Voorts is het gewenscht alle stukken van een volledig adres, straatnaam en huisnummer te voorzien. In en uit. Ingekomen: A. M. Verrijzen, verpleeg ster, van Den Haag, Ad1, v. Westerwijk- buurt 6; F. M. Koopman en. echtge- noote, reiziger, van Wemeldinge, Blanck- straat 16; M. Dloggen, dienstbode, van Bergen op Zoom, Keizersdlijk 32; J. R. M. Adriaanse en gezin, onderwijzer, van Ovezand, Niieuwstraat 25; H. Pieterse, winkelbediende, van Vlissingen, Lange Kerkstraat 6; F. P. Aarts, leurder, van Steenbergen, St. Jaeobstraat 22; M. de Zwart, machinist, van Rottendam, Vio lenstraat 21. Vertrokken: J. P. de Groot, electri cian, naar Wolphaartsdijk; D. Nieuiw- cbrp, kleermaker, naar Rotterdam, Ha- ringpakkerstraat R 13; J. A. de Klerck en echtgenoote, onderwijzer, naar Mid delburg, R 33; M. Zweedijk, winkelbe diende. naar Vinkeveen, Z 4; J. Bartel- se, soldaat, naar Ned'.-Indië; A. Wage- makers, religieuse, naar Etten en Leur; J. Nieuwenhuijze, bakkersknecht, naar 'sH. Arendskerke, E 109; A. Dirriiks, dienstbode, naar Amsterdam, Lange Nie- zel 4 bov. DE OVERVAL VAN WILLEM STAD. Het lid dfer Tweede Kamer, de heer Boon, beeft aan de ministers van Kolo niën en van Defensie de volgende vragen gesteld Ie. Is het juist, dat de oud-com mandant der -troepen te Curacao her- haaHelijk tevergeefs heeft aangedrongen op versterking der militaire bezetting, omdat hij slechts beschikte over een 100-tal totaal ongeoefende manschappen, dat er op het Waterfort wel eanige ka nonnen zijn, waarvoor scherpe patronen, om ze er mede te laden, ontbreken, het geen trouwens geen doel zou hebben, oralat er niemand aanwezig is, die er mee om lean gaan, dat de eerste mitrail leuse nog moet worden geïmporteerd, kortom, dat ieder behoorlijk afweermid del ontbreekt? 2e. Is de regeering niet van oordeel, dat het gebeurde te Curacao- aanleiding moet zijn om zoodanige maatregelen te treffen, dat het aantal en het gehalte der troepen, alsmede de bewapening zooda nig worde, dat de groote Nederlandsche belangen aldaar afdoende worden be schermd, alsmede wordt voorkomen, dat wrijving ontstaat met Mogendheden, wier belangen op ernstige wijze kunnen worden geschaad? 3e. Is de Regeering door het gebeur de niet tot de conclusie gekomen, dai het dringend noo-dig is, om in de Caraïbi- sche wateren blijvend een marinevaartuig met een landings-diivisie te slatioimeeren, gelijk zulks vroeger steeds het geval is geweest, en waarop uit Curacao her haaldelijk tevergeefs is- aangedrongen? De „Haagsche Post" bespreekt de gebeurtenissen op Curacao, in- het bij zonder dte houding van g-o-uvemeur Fruy tier. Zij vermeent d» houding van gou verneur Fruytfer niet onbesproken te mo gen laten. Die gouverneur van een Neder landsche kolonie mag zich niet laten ge vangen nemen, onder geen onstanidigheden, en onder geen beding. Als men er niet op kan rekenen, dat hij, wat er ook ge- beure, zijn ambt zal vrijwaren tegen zulke vernedering moet men hem niet benoe men; en wanneer hij het er, wanneer het er op aan komt, rast tegen beschermd heeft, dan moet men hem van zijn ambt ontheffen. Het is niet no-odig chauvinist te zijn, of aan Van Speyk te herinneren, om te meenen dat de heer Fruytier Ipia zijn onvrijwillig bezoek aan Venezuela zich onmogelijk heeft gemaakt als kndL voogd1. Om dan te besluiten: „Het hoofd punt van kritiek blijft echter de niet goed te praten weerloosheid', in- spijt van herhaaldelijk tot de regeenng gerichte vertoogen ten dezen, o.m. door de Ko ninklijke. Is het waar dat, gelijk ons werd verzekerd', pas kort geleden gouverneur Fruytier aan de regeering te kennen gaf diat soldaten enz. niet noo-dig waren, aan gezien alles zoo- rustig was? Men zal nu toch wel inzien dat Curacao een bezetting en minstens één wachtschip- blijvend1 no-o dig heeft? Vanwege het Ministerie wordt no-g me degedeeld, dat uit ingekomen nadere be richten van idten Gouverneur gebleken is, ïn het gelaat verdwijnen spoedig door deze des avonds met wat PUROL in te wrijven en door zich des mor gens te wasschen met warm water en gewone zeep of beter nog met Purolzeep. 'f Voldoet iedereen. dat de overval van het militair kampement te Willemstad d-oor een bende Venezo- lanen, onkfer leiding van Urbina zeer goed was voorbereid en met gro-ote snelheid is uitgevoerd. De aanvallende ben-de was plaatselijk gevormd1; die aanvalstroep, -de verster king,-- en do afzettings-afd'eelln-gen tra den elk afzonderlijk op. De aanvalstroep bestond uit meerendleels vreemde ele menton, die kortelings op dergelijke pas sen te Willemstad waren aangekomen, de aanvulling van deze kern vond ver moedelijk mede plaats uit in Curacao gevestigde Venezolanen, die te Willem stad een kolonie van ongeveer 2000 per sonen vormden. Bij de recherche waren geen berich ten onttrent het gesmeed complot bin nengekomen, zo-odat bijzondere veilig heidsmaatregelen mi-et waren genomen. Zaterdagavond te'getn half tien reden drie groote autobussen vol personen met verborgen wapens met gro-ote snelheid o-p de wacht bij het Waterfort in. De inzittenden, ongeveer 80 in getal, split sten zich in drie groepen, sloegen in en kele seconden de wacht neer, omsingel den het in het fort aanwezige 24' man sterke piket militairen en bezetten het arsenaal ter plaatse. Bedoelde militairen hebben zich van hun revolvers bediend voor hun verdediging, maar konden niet aanvallend' optreden tegen de met auto matische geweren, karabijnen, pistolen en klewangs gewapende bkmde. Dat de autobussen vol personen zich in de omgeving van het fort bevonden, was niet opvallend1, daar dit Zater dagsavonds meer gebeurt. Binnen een kwartier na den o-verval was de bende meester van het fort. Daarop- kwamen onmiddellijk van alle kanten aanhangers aanzetten, die zich van wapenen voorzagen of hun bewa pening aanvulden uit de daar geroofde voorraden. De groepscommandant had zich dade lijk nadat hij gealarmeerd was, per auto naar het fort gss-poed; bij dé wacht ge- komen, viel hij in handen van de bende. De in da stad' dienstdoende po-liti* militairen, die op- dat o-ogenblik piet over geweren de beschikking hadden, begaven zich na de alarm coring snel naar Eet fort, d'och bevomden de toe gangen tot het centrum der stad', alwaar zich het fort bevindt, reeds afgezet doos- handlangers van de bende. De'Gouverneur is-. Fruytier kreeg spoedig bericht, db-ch bevond de telefo nische verbinding verbroken. Nader ontving de Landvoogd de mede- deeling van den troepencommamdant in persoon, dat hij gevangen was, dat de Venezolanen d'e macht in handen had den en dat zij op -den wapen- en mu- nutievoorraad beslag hadden gelegd. Zij hadden hem medegedeeld, niets tegen Curacao in d'en zin te hebben, daaren tegen zoo spoedig mogelijk met het stoomschip Maracaibo te willen vertrek ken, met medeneming van, de door hen buitgemaakte wapenen en munitie. Zou tegenstand worden geboden, dan zouden zij de stad plunderen en de werkplaat sen van de Curacao,sche Petroleum In dustrie-Maatschappij in brand steken. De Gouverneur zag zich gedwongen dein agent van die reederij, waartoe de Maracaibo behoort te verzoeken zijn medewerking te verleenen om het schip te doen uitvaren. Hoeveel verliezen er zijin geleden, is onbekend gebleven. Tien personen zijn gearresteerd, veixlacht van medeplich tigheid. Moordaanslag en zelfmoord Zaterdagmiddag ongeveer 12 uur ver voegde zich aan de Hollandsche Leder- fabriek voorheen G. Eeerink te Lochem, de Duitsche oud-bedrijfsleider H., thans te Renkum. Hij informeerde waar zich de directeur en de tegenwoordige bedrijfslei der bevonden, en begaf zich daarna naar de plaats in de fabriek waar zij zich op hielden. Hij loste drie revolverschoten op den directeur, jhr. Van Nahuys, doch miste. Een vierde schot trof den bedrijfs leider M., die aan kwam loopen, in den buik. Dadelijk daarop zette H. zich de revolver tegen den slaap, en schoot zich Dagenoeg op slag dood. Omtrent de beweegredenen kunnen we nog mededeelen, dat Hdie vroeger de leiding van de geheele fabriek had, lang zamerhand deze leiding wegens verande ring der fabricage aan M. heeft moeten overgeven, en tenslotte zijn ontslag ge kregen. Reeds geruimen tijd was hij ten gevolge van dezen gang van zaken over spannen. Hij heeft tijdelijk in Duitschland vertoefd, doch scheen bij zijn terugkomst volkomen gekalmeerd te zijn. Hij had den laatsten tijd een pension in Renkum, dat goed scheen te gaan, maar tenslottte scheen de zaak hem toch niet met rust te laten cn zoo kwam hij Zaterdag plot seling naar Lochem met het bekende ge volg. M. is dadelijk naar het '.ziekenhuis te Zulfen vervoerd, waar getracht zal worden den kogel te verwijderen. De nieuwe Konir.ginnebrug te Rotterdam. Vrijdagmorgen is onder groote belang stelling de nieuwe Koninginnebrug te Rotterdam in gebruik genomen. Talrijke autoriteiten waren hierbij tegenwoordig, onder wie minister Kan, de Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. Van Karnebeek, de burgemeester van Rotterdam, de minister vau waterstaat, de wethouders, verschillende raadsleden, leden van de Kamer van Koophandel en tal van andere genoodigden. Nadat de burgemeester een inleidend woord had gesproken en de ingebruikne ming een historisch moment h d genoemd, voerde minister Kan het woord en ver richtte de openings-ceremonie door het doorknippen van het lint. Hierna werd de brng voor het verkeer omstreeks 12 uur opengesteld Een dure k us. Te Chattanooga, in den staat Tennessee, deed een beschonken winkelhouder onlangs een poging om een mooi jong meisje uit de bergen te kussen Het meisje, dat van deze vrijmoedigheid niet gediend was greep een spaak van een wiel en sloeg den besehonkene daarmede dood. Het meisje had zich deswege Donderdag voor den rechter te verantwoorden. Zij verklaarde tegenover de jury dat zij op het oogen blik dat de man baar aanrandde niet wist wat zij deed en dat zij liever wenschte te sterven dan dat zij haar karakter ver loochende. De jury stelde vast dat zijniet schuldig was, waarop de rechter haar vrij sprak. Deze uitspraak had de instemming van het publiek, dat zich verdrong om haar geluk te weuschen. De politie moest haar beschermen tegen de betoonde be langstelling, die tenslotte voor haar ge vaarlijk werd. De barones-dievegge. Tegen barones Helga von Monroy, die zooals men zich zal herinneren, beschul digd is van diefstal van juweelen, toebe- hoorende aan haar tante, gravin Hermers- berg, is nu nog een tweede aanklacht wegens diefstal ingediend. Het gaat om een bedrag van 5 mark, dat de barones uit een cassette van een andere bediende van haar tante gestolen moet hebben. In tegenstelling tot haar bekentenis bij de eerste aanklacht, heeft de barones in dit geval uitdrukkelijk ontkent diefstal gepleegd te hebben. Zij beweert, dat zij het geld slechts geleend heeft. Pokken-inenting en encep- h a 1 i t i s. Te Londen wekt opschudding het over lijden van een 31-jarige vrouw tengevolge van encephalitis, die zich voordeed na inenting tegen pokken. Deze vrouw, een dienstbode, bad zich tegelijk laten inenten met de vrouw des huizes, bij wie zij in dienst was. Bij laatstgenoemde vertoonde zich na inenting geen ziekteverschijnsel Bij de lijkschouwing bleek, dat de over ledene nooit te voren tegen pokken was ingeënt, haar mevrouw wel. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van 17 Juni 1929 wendien de volgende vonnissen uitgesproken: Overtreding WonimgwetveiordeiningP. S., 48 jaar, koopman te Ouidelatnde, be vestiging van het vonnis vian den kanton rechter behalve wat de opgelegde straf betreft f25 of 25 d. hecht. Overtreding Motor- en Rijwielwet: O. V., 44 jaar, wagenmaker te Goes, beves tiging van het vonnis van dien kanton rechter F15 of 15 d1. hecht. Oplichting: J. van P., 38 jaar, schoen maker te Moerkapelfe, 6 maanden geva. straf; J. J. V., 52 jaar, koopman te Ka pelle, vrijspraak. Mijn-ongeluk. Men meldt ons uit Siftard: In den nacht van Zaterdag op Zon dag werden in één der gangen van de ondergr. werken op de staatsmijn Mau- rits te Lutterade 3 mijnwerkers onder vallend gesteente bedolven. Eerst Zon dagmorgen slaagde men er in de ver ongelukten te bevrijden. De mijnwer ker Verhees uit Mechelen werd dood te voorschijn gehaald. Bij een anderen mijnwerker, Van Aulcken waren de vijf teenen van den rechtervoet geheel afgeknepen, terwijl een derde arbei der inwendige, verwondingen opliep. De „Gele Vogel". PARIJS, 16 Juni. Het vliegtuig de „Gele Vogel", dat na den Oceaanvlucht op de Spaansche kust een noodlan ding moest maken, is hier hedenavond gearriveerd. Generaal Booth f LONDEN, 16 Juni. Generaal Wil liam Bramwell Booth, de leider van hef Leger des Heils, is hier heden overleden. BURGERLIJKE STAND Over de maand Mei 1929. WOLPHAARTSDIJK. Geboren: 3, Martina Catholina d.v. Jacobus van den Bosse en Piefernella Jozina An- thonïsse; 7, Pieter Maarten z.v. Maar ten de Regt en Mina Neeltje Tram per; 11, Adriana Apolonia d.v. Jaco bus Rentmeester en Jobina Goense; 21, Johanna d.v. Janus Katsman en Cafharina Adriana van Loo; 23, Ja- comina d.v. Lieven de Nooijer en Francina Bliek. Gehuwd: 2, Adriaan Jacobus Kalle- meïn 21 j. jm. en Hendrica Gelok 21 j. jd.23, Guiljaam Leendert Slab- bekoom 28 j. jm. te Kloetinge en Janna Thorenaar 29 j. jd. te Kloe tinge; 30, Jan Lobbezoo 41 j. jm. te Goes en Neeltje Korstanje 26 j. jd. te Wolphaartsdijk. Overleden: 8, Clasina Catharina Meulenberg 48 j., weduwe van Abra ham Remijnse; 21, Jacobus Florijn 84 j., echtgenoot van Adriana Huisson. LICHT OP. Dinsdag 18 Juni 9.53 uur Woensdag 19 Juni 9.53 uur VEILINGSVEREENIGING „E. M. M." TE KRABBENDIJKE. Groote veiling van 14 Juni 1929. Kruisbessen f 12,50, f 12,70 en f 12,80 per 100 Kg. Kleine veiling. Aardbeien f0,55, f0,56 en f0,60 per kilo. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Groote veiling van 14 Juni 1929. Kruisbessen f 12,60 a f 13,30 per 100 Kg. Kleine veiling. Aardbeien f56 a f96, Groene boonen f70 a f73, Postelein f15, Doperwten f46 a f47, Peulen f40, alles per 100 Kg., Wortelen f10 a f18, Latïrus f9, beide per 100 bos, Bloemkool fll a f12, Komkommers f 12 a f16, Krop sla fl a fl,60, alles per 100 stuks. VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Exportveiling van 15 Juni 9.20 uur v.m. Kruisbes sein f 13,10 a f 14,40 per 100 K.G. Exportveiling van 15 Juni 2.30 uur n.m. Kruisbessen f 13,20 a f 13,60 per 100 K.G. ExportveiLing van 17 Juni 9.20 uur v.m. Kruisbessen f 12,60 a f 13,70 .per 100 K.G. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. GeborenMarcus Johannes. Antho- nius. z.v. Johannes Josephus Brusket en Domina Adriana Verburg; Dingena He lena d.v. Comalis Luijks en Maria Kor- nelia Dagevos. Huw.-afk.Jacob Laurus Kriekaard, 28 jr., Goes, ein Adriana Labeur, 26 jr., Kattenidïjke. Overleden: Albertus Cerillus Nevp, 2 mnd'., Hontenisse; Pieter Moerman, 20 jr., Wolphaartsdijk; Jozina van d'e Pas, 45 jr.Marinus Jacobus Kaaijsteker, 8 jr. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 18 dezer luidt: matige W. tot Z.W. wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk nog eenige regen, iets warmer. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Juni: 17 Bioscoop Slot Ostende, „Herfst- manoeuvres". 18 19 en 20, Lansdbouw-Bioscoop, „De kampioen van the Far West". 20 en 21, Landbouwtentoonstelling. 22 Bioscoop Slot Ostende, „Hcemaf"- film. Landbduw-Bioscoop, „Ich kiisse Ihre Hand Madame". Juli: 20 tot en met 27, Nijtenjjo IV, VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Juni: 24 Kloetinge, kersen, van Dissel. 26 Wemeldinge, kersen, Kram. 26 Kapelle, woonhuis met tuin en erf, Kram. 27 Kapelle, boomgaard, van Dissel. 28 Zierikzee, buitenplaats, van Nou- huys. i Juli: 11 Wolphaartsdijk, woonhuis meferf en tuin en inboedel, Pilaar. Goes, kerk, pastorie, kosterwo ning en bouwterreinen, Pilaar en van der Veen. AANBESTEDINGEN. Juni: 19 Goes, bouwen pakhuis, M. W. v. d. Weert. 22 Kapelle, uitbreiden veilingsgebou wen, C. van Maris. MARKTBERICHT. ROTTERDAM, 17 Juni 1929. Vlasaanvoer1650 Blauw f 1,15 a f 1,25, 4000 Groningen f 1,05 a f 1,17', wit f 0,a f 0,—1600 Geel f 1,05 a f 1,10, Dauwroot f 0,a 10, Handel traag. Aardappelen Zeeuwsche Blauwe f 2,10 a f 3,Bonten f 2,10 a f 8, Eigenheimers f 0,55 a f 0,80. Granen buitenlandsche,goed prijshoudend Meel f 15,a f Haver Pom- mersche f 10,40, Mais Laplata f 294. Binnenlandsche: Zaden geen aanvoer. Boekweit, f 13, Binnenlandsche tarwe f 11,40 a f 11,90 overigens geen noteeringen. VARKENSMARKT. Varkensaauvoer 732 eerste kwaliteit f 0,76 a f 0,86 j tweede f 0,68 a f 0,76, derde f 0,50 a f 0,67 zouters f 0,a f 0,export f 0,75 a f0,85. Handel sleepend. Heden overleed in het Zie kenhuis Oostwal te Goes, na een langdurig en smartelijk, doch ge duldig gedragen lijden, onze ge liefde Zoon, Broeder, Behuwd- huwdbroeder en Beminde PIETER MOERMAN, in den nog jeugdigen leeftijd van 20 jaar en 3 maanden. Sterke de Heere ons in dit ztoo smartelijk verlies. Zijn bedroefde Ouders: R. MOERMAN. M. MOERMAN- Huibregtsem Korf genei C. MOERMAN. C. MOERMAN-Poat. Wolphaartsdijk C. P. MOERMAN. R. MOERMAN. J. MOERMAN. Wisse kerke: M. VERSLUIS. Wolphaartsdijk, l6 Juni ig2Q. TE KOOP BIJ INSCHRIJVING: tegen contante betaling: in de navolgende boomgaarden: 1. van den heer A. DEKKER Jz. aan den 's Gravenpolderschen Straat weg, tegenover hef „Huisje ten Halve". 2. Van den heer R. CLAUS, achter diens Villa, aan den Nieuwen Weg. 3. Van den heer PILAAR, te Drie wegen, tegenover de hofstede van Weduwe Bruggeman. 4. Van HET BURGERLIJK ARM BESTUUR te Goes: a, de Vetzak, onder Schore,aan de Schoorsche Brug (met uitzon dering van de gemerkte boomen). Pe kooper moet de gemerkte boomen mede wachten en ladders voor het plukken van de kersen dier boomen beschikbaar stellen tegen vergoeding van f20,—. bl in den Smokkelhoek', nabij Biezelinge. 5. Van Mejuffrouw VAN WEELE, den Karnemelkspufboomgaard aan het Nissepaadje te Goes. Informatiën te bekomen ten kantore van Notaris PILAAR. Biljetten van eiken boomgaard af zonderlijk in te leveren ten kantore van genoemden Notaris op Zaterdag 22 Juni a.s. vóór 's middags 12 uur i i i i._j i

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3