GROOTE BALS Stadsnieuws. Zeelands Hoendermeel Zeelands Opfokvoer Merk V. P. Z. N V. VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" - GOES Door den bliksem getroffen. Te Ouwerkerk (Schouwen) is de landbouwschuur van Z. Berlijn door den bliksem getroffen. De gevel werd weggeslagen, doch er is geen brand ontstaan. De koeien wisten zich los te rukken en namen de vlucht. Prins Hendrik in Zeeland. Prins Hendrik zal zich Woensdag naar Middelburg begeven en logeeree bij den Commissaris der Koningin in Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Den volgenden dag zal de Prins, voorzitter van het Nederland- sche Roode Kruis, de vergadering dier instelling, welke daar ter stede ge houden wordt, leiden. Z. K. H. is, zooals reeds gemeld, verder voornemens, Vrijdag 21 dezer een bezoek te brengen aan de land bouwtentoonstelling te Goes. Den avond van dien dag vertrekt de Prins naar Den Haag. Vrijzinnig Godsdienstige Landdag. Zondag 23 Juni wordt te Middelburg een Vrijzinnig Godsdienstige Landdag gehouden. Des morgens wordt een bij eenkomst gehouden in de Waalsche kerk, waar Ds. H. J. Kasteïn, voorgan ger der Ver. van Vrijz. Herv. te Mid delburg het woord zal voeren. Des middags heeft op de daarvoor belangloos afgestane buitenplaats „Veldzicht" van den heer J. Linden- bergh Cz., een openlucht samenkomst plaats, waaraan het zangkoor van Vrij zinnig Godsdienstigen en het Middel- burgsch Muziekkorps hunne medewer king verleenen, terwijl als sprekers zullen optreden, de heeren Ds. H. J. Kastein; Ds. H. J. Barnouw uit Aar denburg; Ds. J. Koekebakker, Doops gezind predikant te Middelburg; Ds. D. A. Hoekstra uit Zierikzee en een spreker van den V. C. J. B. COLIJNSPLAAT. Geslaagd te Lei den voor het examen apothekers-as sistente, Mej. N. van der Drift 's GRAVENPOLDER. Zaterdagmid dag werd ten overstaan van den No taris M. Oele te 's Gravenpolder pu bliek verkocht, ten verzoeke van de Erven H. Spruijt: een woonhuis en erf te Ellewoutsdijk. Kooper hiervan werd de heer M. Meulenburg Jz. q.q. te Ellewoutsdijk voor f500, HOEDEKENSKERKE. In de Vrijdag gehouden spoedeischende gemeente raadsvergadering belegd ingevolge art 40 der gemeentewet, was wethouder C. Chamuleau zonder kennisgeving af wezig. De voorzitter deelde o.a. mede dat boeken en kas van den gemeente ontvanger waren opgenomen en in orde bevonden. Ter sprake kwam een mis sive van Ged. Staten met betrekking tot de uitwoning van den gemeente ontvanger. Met algemeene stemmen werd besloten zich per request tot de Koningin en Ged. Staten te wenden met verzoek om de vergunning tot uïtwoning van dien titularis welke reeds 1 Mei 1929 is vervallen, niet meer te verlengen. De raad was een parig van oordeel dat de gemeente ontvanger niet de noodige ernst had met betrekking tot het zoeken naar een geschikte woning in deze gemeen te. Men was van oordeel dat hij lie ver in de gemeente Baarland woon achtig bleef, niettegenstaande hij des tijds bij zijn sollicitatie uitdrukkelijk aan de raadsleden de belofte had af gelegd, om zich bij een evenfueele be noeming als zoodanig in deze ge meente te komen vestigen. De rekening van het Burgerlijk Arm bestuur dienst 1928 werdgekeurd in f 8279,291/2, dus met een goed slot ontvang ad f9566,69, in uitgaaf ad van f 1287,391/2- Met algemeene stemmen werd be sloten adhaesie te betuigen aan het door de gemeente stad Hardenberg tof de Tweede Kamer der Staten-Gene- raal gericht adres ten einde de ophef fing van de kantoren van de Rijks ontvangers ten plattelande te voorko men. Bij de rondvraag door den voorzit ter, deelde de voorzitter op verzoek van den heer Johs. Boone mede, dat aan Dr. H. de Boer per 1 Aug. a.s. eervol onstslag was verleend en dat in diens plaats als zoodanig was be noemd de heer A. P. Koole, arts te Bellingwolde. Spr. had hiervan aan den raad nog geen mededeelïng gedaan omdat die benoeming door dien titu laris nog niet was aangenomen. De heer Johs. Boone vroeg voprts bij de a.s. stemming voor de Tweede Kamer der Stafen-Generaal hen die gemoeds bezwaren hadden om te komen stem men, evenals voorheen niet te doen vervolgen. Spr. was de voorzitter daar voor tof heden erkentelijk. De heer J. Louïsse meende daarentegen dat alle stemgerechtigden gelijkelijk die nen te worden behandeld, hem waren gevallen bekend, dat personen die niet aan de stemming deel namen een voor gaande maal wel degelijk waren be boet. en Gewaarborgde Kwaliteit Prima Samenstelling GOEDKOOPE PRIJS Vraagt Uwen Leverancier Waar niet verkrijgbaar, wende men zich rechtstreeks tot de Tel. 162. 1 's HEER ABTSKERKE. De gemeen teraad vergaderde Zaterdag. Alle le den aanwezig. Ingekomen is een ver zoekschrift van Jac. de Pundert om vergoeding voor zijn kinderen, welke te Kwadendamme de schoolbezoeken. Na eenige discussie wordt besloten om evenals 'f vorig jaar f25,per kind en per jaar te geven. Tegen stem men de heeren de Roo, Tolhoek en Luteijn. Een af- en overschrijving der begrooting 1928 wordt goedgekeurd. Tot leden van 't stembureau voor ver kiezing van leden der Tweede Kamer, worden benoemd de heeren J. Tolhoek en I. Luteijn. De burgemeester is ambtshalve voorzifter. Als plaatsver vangende leden worden benoemd de heeren F. de Roo en M. v. Weele. Van het gemeentebestuur stad Hardenberg is ingekomen een verzoek om adhae- siebetuiging aan een verzoek tot niet- opheffing der Rijksontvangkantoren ten plattelande. Wordt besloten met algemeene stemmen adhaesie te be tuigen. Bij de rondvraag informeert de heer van 't Westende nog naar de kom der gemeente in verband met de elec- trïciteits-aanleg. De heer van Weele verzocht namens de Diaconie van de Ned. Herv. Kerk vergunning tot aan leg van een straatje naar woningen van genoemde Diaconie. Dit wordt be houdens enkele voorwaarden inge willigd. KRUININGEN, Zaterdag werd alhier het concours gehouden uitgeschreven door den Zeeuwschen Zangersbond //Zang Ver edelt'.Om 11.30 had de officieele ont vangst van Bondsbestuur Juryleden enz plaats ten Gemeentehuize terwijl om 12 uur door alle vereenigingen het Bonds lied gezamelijk werd uitgevoerd op de markt. Onmiddelijk daarna werd onder de vroo lijke tonen van het Fanfare gezelschap E. M. M. alhier in optocht door de ver sierde straten gemarcheerd naar de prettigen boom. jPonoma" van Dhr. A.v Hootegem Van 1 tot 6 uur had de uitvoering plaats der verplichte en vrije koren, met in de pauze muziek van E M. M. De Jury bestond uit H. v. Nieuwenhoven Breda en P. Kallenbach den Bosch. Om 6 uur deelde de Bondsvoorzitter C. Flipse den volgenden uitslag mede 3e Afd. Tot Oefening en Uitspanning Borssele 145 punten 2e prijs; Zanglust Wilhel- minadorp 184 punten le prijs met medaille Luctor et Emergo Wemeldinge 123 pun ten 3e prijs; Ons Genoegen Kats 164 punten 2e prijs met medaille; Zang Veredelt Schore 146 punten 2e prij Wiseenker- kens Mannekoor Wissenkerke 158 puuten 2e prijs. 2e Afd. Door Oefening Vereenigd Vlissingen 161 punten 2e prijs Tot Nut en Uit spanning N. - en St. Joosland 160 punten 2e prijsExcelsior 's Gravenpolder 180 punten le prijs met medailleGemengd koor 's H-Abtskerke 184 punten le prijs met medailleZanglust 'sH Arendskerke 149 punten 3e prijsKloetinges Gemengd koor Kloetinge 168 punten 2e prijs, le Afd, Crescendo Kruiningen 147 punten 2e prijs; Zang Veredelt Kort gene 124 punten 3e prijs. Afd. Uitmuntendheid. OreJio Axel 173 punten 2e prijs met medaille. De kinderkoren va» Burgh, Wemeldinge en Kruiningen kregen elk een herinnerings medaille. Des avonds van 7 toit 8 uur gaf E. M. M. van Kruiningen en van 8 tot 10 uur Scheldegalm van Hansweert een concert op «Je Markt, hetwelk onder begunsti ging van mooi zomerweer dtoor zeer ve len werd1 bijgewoond1. Voor ide mooiste versieringen kreeg de le prijs Buurtver. „de Baan"; 2e pw. Buurtvar. „De Krooin"; 3e pr. Buuirtver. „De Harmonie". Zondagvoormiddag had de bevesti ging plaats van Ds. B. Ter Haar Romeny in de N. H. kerk door Ds. Gorreman van Kozendaal (G.), die tot tekst gekozen had Math. 25:21, Ga in, in de vreugde uws Heeren. De talrijk opgekomenen zon gen hun nieuwen leeraar toe Gez. 91 3. Des avonds om 6 uur verbond Ds. Ter Haar Romeny zich aan zijn nieuwe ge meente naar aonleiding van Rom. 1 11 en 12. Na de predikatie sprak de nieuwe leeraar hartelijke woorden tot de verschil lende colleges, terwijl de consulent Ds. Nelemans van Krabbendijke, mede namens- alle aanwezige Ringpredikanten, ook ker- keraad en gemeente een hartelijk welkomst woord sprak. De overvolle Kerk zong op zijn verzoek den nieuwen leeraar toe Ps 134 3. SCHORE. Uitslag dulvenwedvluchf van de Zeeuwsche concourscom. vanaf Wüzzburg (D.), Afstand 484 K.M. Wind west met regen, los 9.20 v.m., aankomst le duif 6.40 n.m. In con cours 40 duiven, le pr. J. Sturm te Veere; 2e en 3e pr. S. Kodde te Veere; 4e pr. Rijn en de Pree te Schore; 5e pr. H. Castel te Veere; 6e pr. J. M. Fraanje te Biezelinge. Belast met de tijdelijke waarne ming van stationschef te Vlake de heer C. Felius, stations-ambtenaar te Kruiningen. De voetbalwedstrijd tusschen de „Zeeuwen" van Vlissingen en „Sas- sche Boys" van Sas van Gent, om hef Zeeuwsch kampioenschap, gespeeld te Vlake, eindigde in het voordeel van de „Sassche Boys" (31). VLISSINGEN. Vrijdag is de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw der Nutsspaarbank in de Coosje Bus- kenstraat en wel door de dochter van den voorzitter, den heer J. P. Ver maas. De voorzitter hield een toe spraak en de commissaris, de heer P. F. Auer, bood Mej. Vermaas een leg penning ter herinnering aan. Bedankt voor Chr. Geref. kerk te Vlissingen, door Ds. C. van der Zaal te Deventer. Hedenmorgen daalde wegens een defect aan den motor op hef vliegveld te Vlissingen, een Duifsche vliegmachine. WEMELDINGE. Vrijdagnamiddag werd ten overstaan van Notaris Kram publiek verkocht hef woonhuis met schuur en erf voor de Erven Jos. Nijssen—Minderhout. Hoogste inschrij ver de heer P. Smit voor f2001, Kooper de heer Matth. Poelman al hier voor f 2006,—, plus de gewone onkosten. yERSEKE. Het tweetal der Geref. Gemeente bevat de namen: Ds. de Bart, van Vlaardïngen en cand. Hey- koop, van Den Haag. DONDERDAG en VRIJDAG a.s. (Versterkt Orkest) In SCHUTTERSHOF 's avonds Bengaalsche vuren. Bevelandsche onderwijzers. Zooals reeds in het kort gemeld ver gaderde Vrijdag ,jl. hier ter stede in de „Prins van Oranje" de vereeniging van onderwijzers in Zuid- en Noond-Beve- land'. De voorzitter, de heer C. Klooster man, opende de vergadering, consta teerde met vreugde de groote opkomst en herdacht hen die in het afgeloopen jaar aan de vereeniging ontvallen zijn, in het bijzonder den heer Visser, onderwij zer te Kruiningen, die op 'tpunt staande om met pensioen te gaan, door een plot selinge ernstige ziekte weid1 aangetast en overleed. Hij heette de opgekomenen welko-m, in het bijzonder den inspecteur van het L. O. in de inspectie Goes. De notulen van de voorgaande verga dering weiden onveranderd goedgekeurd. De secretaris bracht daarna verslag uit vain de verrichtingen van het bestuur. De penningmeester deed' rekening van zijn gehouden beheer. Ontvangen was f 174,53, uitgegeven 134,27. Er is dus een batig saldo, van f40,29. Deze reke ning werd nagezien door de heeren Van Dij! en v. d. Endie en onder dankzeg ging aan den penningmeester goedge keurd'. Inplaats van den beer Van der Slikke, die aan de beurt van aftreden was maar zich niet meer verkiesbaar stelde, werd benoemd mej, J. Wesdbnp te Yerseke, die de benoeming aannam. De voorzitter zei. den heer Van der Slikike, die 35 jaar bestuurslid is geweest, hartelijk dank voor al wat hij gedurende dien langen tijd voor de vereeniging heeft gedaan. Hij wenschte hem een langen rust toe en hoopte dat hij nog menigmaal de vergaderingen zal kunnen bijwonen. Hierop deed' de bibliothecaris verslag van de boekerij. Verscheidene nieuwe werken werden aangeschaft. Ook de bi bliothecaris ontving den dank van den voorzitter. Hierop kreeg de heer J. E. Harthoonn het woord voor zijn onderwerp „Onze te genwoordige jeugd". Spreker had zijn onderwerp oorspron kelijk breeder opgevat en willen spreken over de „jeugd in de litteratuur an onze moderne jeugd". Dat idee had hij laten varen, maar toch gaf spreke.- nog enkele jeugdtypen uit de litteratuur en sprak hij enkele woorden over Kees uit: „Kees de jongen" van Th. Thijssem, over Paul, uit „Het Jongetje" van Henri Borel en over Francesco Campama van Scharten- Antink. Of spreker onze tegenwoordige jeugd wil hebben zooals die romanfigu ren zijn? Neen, dat is onmogelijk. Daarna behandelt spreker het tegen overgestelde type, naar aanleiding van een beschouwing van den heer Van Wijk, lei der van het Rotterdamsche Clubhuis „de Arend", een beschouwing, over de meerderheidsjongen, waaruit blijkt, dat de meerderheidsjongen heel sterk afwijkt van het type, dat de roman-jongen voorstelt. Om niet verweten te worden, dat hij zijn kracht in uitersten zoekt, geeft spreker zijn meening over de tegenwoordige jeugd, meeningen getoetst aan eigen ervaring en klaagt dan, dat de tegenwoordige jeugd een groot gebrek heeft aan idealisme. Niets is er, waar de jeugd' geheel en al in opgaat. Waar liggen de oorzaken van die al gemeene klacht? Spreker zoekt naast de algemeen maatschappelijke oorzaken, d.e oorzaken in de school en in 't gezin. De school is van de lagere school tot en met de universiteit te mtelleetualisch. In f gezin vindt het jongemensch van dén te gen woordi-gen tijd dikwijls niet wat hij zoekt. Daar is „fatsoen" zoo. heel dik wijls de eanige rechter. De ouders, willen de kinderen heel lang kind houden en zien niet, dat de jongeren volwassen worden. De ouders geven aan hun volwassen wor dende en geworden kinderen zoo. dikwijls steenen voor brood. De ouders zoeken zoo dikwijls eigen belang en eigen genot en laten de kinderen aan hun lot over. De meeste ouders „praten" nooit eens met hun kinderen, veel van wat er in dé wereld te koop is, hooren dé kinderen van hun vriendjes op. straat, wat nu niet altijd de beste bron is. Moeten we trach ten da tegenwoordige jeugd terug te bren gen naar „vroeger"?. Neen, dat is een on mogelijkheid. Voort blijven gaan op den tegenwoomdigeji weg leidt tot een debacle- We moeten vooruit. Een van de midde len om da moderne jeugd weer op peil te brengén ziet spreker in de Jeugdbewe ging. Hij licht de oorzaak, doel en nut van de jeugdbeweging uitvoerig toe en staat ook eenigen tijd stil bij een van de uitingen der jeugdbeweging: het kamp leven. Spreker blijkt van dat kampleven, waaraan hij zelf meewerkt, een warm voorstander te zijn. Tot slot behandelt hij verschillende bezwaren van da jeugdbeweging, zooals die door sommigen worden gevoeld. Hij is niet blind' voor die bezwaren, maar een groot deel ervan worden sterk over dreven en spreker bestrijdt die geopper de bezwaren een voor een. Na de lezing wonden door verschil lende personen opmerkingen gemaakt en vragen gesteld, die door spreke»* worden beantwoord. De heer J. A. H. Abeleven, inspec teur van het L.O. sprak hierna over: „Zijn we gereed1 als straks de lichame lijke oefeningen op da lagere school moe ten worden ingevoerd en wat kunnen wij doen om het onderwijs in dit nieuwe vak te doen slagen. In een uitvoerige en zeer doorwerkte rede toonde spr. aan, dat: le. de belangrijkheid van de invoe ring van het vak j op de scholen, en het nu reads bekwamen van de onderwijzers (onderwijzeressen) zee»* zeker niet onder schat mag worden. 2e. dé gelegenheid bestaat om (de leerkrachten met geringe kosten de be- noodigde kennis bij te brengen. 3e. dat een weg gevonden kan wor den om zonder het maken van groote kosten voorbereidingen te treffen, waar door liet mogelijk zal zijn als het vak L. O. verplicht zal wezen, althans zoo goed als mogelijk is aan de gestelde eischen te kunnen voldoen. Een hartelijk applaus bewees dat de aanwezigen dit pleidooi voor de lichame lijke ontwikkeling van het kind op prijs stelden. Het bestuur der vereeniging zal aan alle hoofden een schrijven richten met de vraag: Wie wil medewerken? Daarna zal men zich tot de gemeentebesturen wen den om te verzoeken, de gelegenheid, als door den inleider bedoeld, open te stellen. Na afloop der vergadering maakten de onderwijzers een excursie naar de centrale in Vlissingen, waar de heer Slooves, di recteur der P.Z.E.M. o-ver de electriciteit een inleiding hield. De Landbouwtentoonstelling. „Zal het druk wondon op de lamdbouw- bouwtentoonstelling?" is de vraag van den dag. Behalve het ijverige tentoons tellings* comité houden zich tal van inwoners van Goes er zich n.l. mede bezig. Hoewel zonder risico een antwoord op de vraag onmogelijk gegeven kan worden (het be zoek zal in niet geringe mate afhankelijk zijn van het weer) mogen we toch wel iets aan de beantwoording bijdragen met een getal. Ruim 3200 leden der Z.L.Mi vroegen reeds een toegangsbewijs tot de tentoonstelling aan. Deze bezoekers kun nen dus in ieder geval verwacht wor den en er wordt op gerekend dat zij een f linken „aanhang" met zich mee zullen brengen. Zaterdagmiddag 'heeft de beer Van Bommel van Vloten de pers op 'fiet ter rein der tentoonstelling rond' geleid en eenige mededéelingen over de stands ver strekt. We zullen op de expositie thans niet vooruit loopen en hier alleen gewa gen van de veronderstelling dat zi> een zeer interessante zal zijn. Het groots sportterrein aan den Polderschen weg is in een waar tentendorp veranderd, en de toegang tot dit dorp is uitstekend in orde gemaakt. Laten we het hierbij laten. De volgen de dagen zullen we nog meermalen in de gelegenheid zijn de tentoonstelling tof onderwerp van onze beschouwingen te ma ken. Gaarne wekken we alle Bevelanders op om de expositie van levend en dood land- bouw-materiaal te bezoeken. Het comité dat zeer hard! gewerkt heeft om de expositie te doen slagen, verdient ieders waardeering in. den, vorm van belangstelling. Minister Kan zal Donderdag de ten toonstelling openen. In achterstaande advertenties doet het gemeentebestuur eenige mededce'hvgen, die met de tentoonstellingsdagen verband hou den. O.a. over openstelling der winkel zaken tot het middernachtelijk uur. We adviseeren belanghebbenden deze adver tenties nader te beschouwen. Reclame-plaat. We ontvingen een exemplaar van de reclame-plaat welke gedrukt is ter ge legenheid van de winkelweek, die „Han delsbelangen" en de „Hanze" organi- seeren. De plaat is vervaardigd door onzen stadgenoot den heer A. Melse. De tekst luidt: „Van stad naar 'tland houdt Goes in stand". In de tekst is dus tot uiting gebracht de beteekenis van het Zuid-Be- velandsche land' voor de hoofdstad. Op den voorgrond staat verder een mooie boerenwagen tegen het hek der Groote Kerk, en op en naast den wagen treft men allerhard artikelen dia in Goes ge kocht zijn en naar de dorpen vervoerd zullen worden. Op den achtergrond staat tenslotte het silhouet van het stadhuis. Een zeer kleurige reclame-plaat met een sterk eigen karakter, die ongetwijfeld de aandacht zal trekken. De plaat werd gedrukt bij Oosterbaan en le Cointre alhier. Excursie. Men schrijft ons: Zaterdagmiddag maakte de Oudheid kundige vereeniging „De Bevelanden" een excursie naar Ritthem en het Fort Ram- menkens (ook wel genoemd kasteel Zee burg). i Onder groote belangstelling der be volking, reed de geheel bezette autobus, gevolgd door eveneens zes bezette par ticuliere auto's het dorp bannen, waar het hoofd der Chr. school, de heer B. J. de Mey, als leider dér excursie het groote gezelschap ontving. In de school hield genoemde heer, na dioor den voorzitter der vereeniging, de heer P. C. de Gelleke ingeleid te zijn, 'n historische causerie, welke verduidelijkt werd door verschillende kaarten en tee- keningen. Daarna reed' het gezelschap naar het voormalige fort, dat tot in de kleinste bijzonderheden bezichtigd werd. Vanaf de zware wallen, had' men een fraai gezicht op land en zee en kon ieder der leden zich overtuigen, wat een voornaam verde digingspunt dit fort in vroeger eeuwen was. Na* een tijdlang van alles genoten te hebben niet het minst van de uitlegging van den heer De Mey reed men weer naar het dorp tei-ug, waar de Herv. Kerk werd' bezichtigd. Onder orgelspel werd het gezelschap ontvangen en ieder was verrukt over dit fraaie bedehuis, dat pas met rijksstaum, werd vernieuwd. Ook van deze kerk wist de leider veel bijzonder heden te vertellen. Het was een mooie middag en hoogat voldaan verheten allen dit stille dorpje, verrijkt met veel historiekennis. Met vol doening mag de „Bevelanden" op dezen middag terugzien. Concessie ingetrokken. Ged'. Staten van Zeeland1 hebben de concessie, verleend' aan den heer M. Zoe- tewei te Hansweert voor een autobus- dienst Hansweert—Goes ingetrokken, om dat de heer Zoetewei heeft gemeld we gens vertrek naar elders dien dienst niet langer te zullen uitoefen®.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2