N° 71. Maandag 17 Juni 1929 116 Jaargang. Buitenland liand en Tuinbouw Rechtszaken. FrovincieuieuWs Sport. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOËSCHE fi COURANT UitgaveNaamloaze Vennootschap Goesche Courant en Kleenwens ft Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd ie Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 cf. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Zij, die zich nu als abonnè op de GOESCHE COURANT opgeven, ont vangen de nog vóór JULI A.S. ver schijnende nummers KOSTELOOS, OVERZICHT. Ministers onder politie-toezicht. De leden van het Britsche kabinet worden altijd door mannen van Scot land Yard beschermd. Thans hoort men dat verscheidene Labour-minis ters deze politiebescherming niet wen- schen. Reeds bij het optreden van het eer. ste Labour-kabinet in 1924 spraken de ministers den wensch uit dat deze „schaduwen" van hun pad zouden wor den genomen. Mac Donald en Tho mas handhaafden toen voor zich de gewoonte en hadden elk twee man van Scotland Yard, die hen overal volgden. Nu blijft Scotland Yard er op staan, dat de premier de gebrui kelijke bescherming houdt. De ande ren kunnen naar verkiezing hande len. Baldwin had altijd twee detectives, die hem zelfs volgden wanneer hij met vacantie naar het buitenland ging. Churchill, Sir Austen Chamberlain en Sir William Joynson-Hicks hadden ook altijd een politieman bij zich, naast zich of achter zich. Oud-ministers van beteekenis, zooals Lloyd George, krij gen ook steeds de Scotland Yard-be scherming. Men denkt hierbij niet al leen aan het gevaar van een aanval, maar de regeeringsmannen kunnen ook lastig gevallen worden door menschen met grieven. Het suiker-wetje. De Ondernemingsraad voor Surina me deelt mede, van zijn vertegenwoor diger in Paramaribo bericht te hebben ontvangen, dat de aanneming door de Tweede Kamer van het voorstel-Van den Heuvel c.s. een ernstige bedreiging is voor de Surinaamsche suiker-indus trie. De voorkeursrechten door En geland en de Ver. Staten aan hun ko loniale suikers verleend, welke pl.m. f50,per ton bedragen, hebben het afzetgebied voor Surinaamsche suiker reeds belangrijk doen inkrimpen. In dien nu de voorgestelde premie van f 15,per ton voor bietsuiker in Ne derland zou worden aangenomen, dan zal het voor Suriname vrijwel uitge sloten zijn haar suiker te plaatsen. „Het wil mij voorkomen" zoo schrijft de vertegenwoordiger van den Ondernemersraad „dat het te niet gaan van de suiker-industrie, waarin meer dan de helft van het aantal con tract-arbeiders emplooy vindt, voor Suriname een zoo onoverkomelijke slag zou zijn, dat het te niet gaan, in dien eenigszins mogelijk, moet worden voorkomen". Een te niet gaan van de suiker industrie in Suriname zal de jaarlijk- sche subsidie van de Nederlandsche schatkist aan Suriname belangrijk moeten verhoogen. Rechtbank te Middelburg. Motor- en Rijwïelwet. J. W., 21 jaar, chauffeur te Goes, was door den kantonrechter op 3 Mei 1929 wegens overtreding der Motor en Rijwielwet te Goes veroordeeld tot een geldboete van f10 of 10 dagen hechtenis en toewijzing van de civiele vordering tot een bedrag van f 50. De veroordeelde was in hooger be roep gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Straatschenderij. J.a. C.a. d. J., huisvr. van M. v. d. V., zonder beroep, 28 jaar, wonen de te Heïnkenszand, was door den kantonrechter te Goes ter zake van straatschenderij op 5 Maart j.l. ver oordeeld tot f15 boete of 15 dagen hechtenis. De verdachte was in hoo ger beroep gekomen. Eisch: Niet ont vankelijk verklaring in hef ingestelde hooger beroep. Wat is uitstallen? De autoverhuurder v. S. te Goes maakte er gewoonte van des Dinsdag; zijnde de marktdag te Goes, voor zijn garage's in de Voorstad en Blanck- straat aldaar, eenige auto's op den openbaren weg te plaatsen en die hij uit de garage's haalde, om plaats te maken tot het opbergen van auto's van buitenmenschen. De politie te Goes die van oordeel was, dat hier uitstal ling van auto's op den openbaren weg plaats had, hetgeen in strijd is met de politieverordening van Goes, maakte tegen hem proecs-verbaal op. De kan tonrechter te Goes veroordeelde ver dachte, wegens het uitgestald hebben van voorwerpen op den openbaren weg, wat betreft de Voorstad, tot een geldboete van f3 of 3 dagen hechte nis, terwijl hij hem vrijsprak voor de uitstalling aan de Blanckstraat, omdat hier niet uit te maken was of gespro ken kan worden van openbaren weg. Verdachte was van deze kantonrech- terlijke beslissing in hooger beroep gekomen, welke beroepzaak Vrijdag voor de rechtbank te Middelburg werd behandeld. Verdachte was verschenen en zegt, door den president ondervraagt, dat de auto's onder zijn toezicht stonden en hij van B. en W. geen toestemming had, die ter plaatse aan de Voorstad neer te zetten, waarbij verdachte op merkt voor die voertuigen anders geen plaats te hebben. Verdachte zegt zijn wagens daar reeds gedurende jaren te plaatsen. Nu is er evenwel eenigen tijd geleden voor de gemeente Goes een verordening ge komen, die z.g.n, stoepenkwestie tracht op te lossen en verbiedt op de open bare straat voorwerpen uitgestald te hebben. Verdachte is evenwel van oor deel dat gelet op de wijze waarop en de omstandigheden waaronder, hij zijn auto's op den openbaren weg plaatst, niet gelijk te stellen is met uitstallen van die voertuigen- De kwestie van de garage aan de Blanckstraat is niet uit te maken zegt verdachte, omdat niet bekend is aan wie dat gedeelte strook voor de garage toebehloort. De officier van justitie is van oor deel, dat verdachte zijn auto's niet voor de garage heeft gesteld om de aandacht op zijn zaak te vestigen. Volgens spreker kan men hier niet spreken van étaleeren. Waar naar het oordeel van den officier niet zal kun nen worden bewezen, wat verdachte is ten laste gelegd, zal vernietiging van het vonnis en vrijspraak van den ver dachte moeten volgen, hetgeen spre ker dan ook requireert. LUCHTVAART. Geslaagde Oceaan-vlucht. Het is de vliegers die in Amerika met het vliegtuig „l'Oiseau Jaune (Ge- Ie Vogel) opgestegen zijn, gelukt om Europa te bereiken. Het doel was Parijs doch wegens benzinegebrek moest bij Comillas in de buurt van Santauder (Spanje) een noodlanding worden ge maakt. Aan boord bevond zich ook een blinde passagier, deze was in Amerika ongemerkt in het vliegtuig kunnen komen. Door den „gamin", zooals de vliegers hem noemden, wa ren Assolant en Le Fèvre gedwongen om kort na de start benzine uit te laten, omdat het toestel anders te zwaar zou zijn om boven den Oceaan op voldoende hoogte te kunnen vlie gen. De jeugdige verstekeling, die het leven van de vliegers in gevaar heeft gebracht, heet Arthur Schreiber. De Fransche pers is uiterst ver heugd over het slagen van de vlucht, die thans voor de eerste maal door Franschen is volbracht. Groot was Zaterdag echter de teleurstelling op het vliegveld Le Bourget, dat sedert de vroege middaguren het doel van duizenden Parïjzenaars was, toen men vernam, dat hef vliegtuig er niet zou landen. Internationale bakkerij-tentoonstelling. Op initiatief van den Zeeuwschen Bakkersbond en in verband met de te Middelburg te houden jaarverga dering van den Nederlandschen Bak kersbond zal aldaar onder den naam B.E.K.T.E.M. II van 9 tot 18 Juli een tentoonstelling worden gehouden van bakkerij-artikelen en voedings- en ge notmiddelen. Een der grootste attrac ties op de B.E.K.T.E.M. I was het in werking zijn van een bakkerij met verkoop-gelegenheid van de gebakken artikelen. Ook op deze tentoonstel ling zal zulk een bakkerij niet ont breken, terwijl verder zeer bekende firma's op verschillend gebied stands huurden. Een sub-commissie heeft een pro gramma samengesteld voor muziek en andere afwisseling, en o.a. het mu ziekgezelschap der Kon. Marine is be reid gevonden op een der avonden een concert te geven. N.V. Stoomvaartmaatschappij Zeeland. 'In de te Vlissingen gehouden alge- meene vergadering van aandeelhouders der N.V. „Stoomvaart Maatschappij Zeeland", Kon. Nederlandsche Post- vaart werd het jaarverslag over 1928, het 54ste boekjaar uitgebracht. Aan dit verslag is het volgende ontleend: Het aantal vervoerde reizigers nam toe van 54.254 in 1927 tot 63.881 in 1928. Deze vooruitgang was vrijwel geheel te danken aan een toeneming van hef aantal passagiers, reizend op excursie-biljetten. Het aantal gewone reizigers bleef nagenoeg hetzelfde als in 1927 en dit niettegenstaande een toeneming van het verkeer in het al gemeen. Dat de Maatschappij in deze laatste toeneming geen aandeel heeft gehad, moet in de eerste plaats worden geweten aan de veel lager tarieven van concurreerende buitenlandsche spoor weg- en scheepvaart-maatschappijen. Het aantal vervoerde tonnen goede ren nam af van 25.138 in 1927 tot 24.744 in 1928. De omstandigheden, die dit teweeg brachten en die in het vorig jaarverslag werden vermeld, heb ben zich niet gewijzigd. Het aantal vervoerde postzakken nam toe van 297.167 in 1927 tot 329.286 in 1928. Het hotel was goed bezocht gewor den, mede dank zij de toeneming van het vervoer van Engelsche excursio- nisten. Met het oog hierop werd be sloten tot verbeteringen in de inrich ting van het hotel en het bouwen van een boxen-garage. De in het verslag jaar hiervoor uitgegeven gelden wer den ten laste der exploitatie-rekening gebracht. Wat de vloot betreft, zijn geen on gelukken of andere bijzondere gebeur tenissen te vermelden. De vloot bestond op 31 Dec. 1928 uit de volgende stoomschepen: „Oran je Nassau", groot 2884 reg. tons; „Prin ses Juliana" en „Mecklenburg", beide 2907 tons; allen met 10.000 P.K. Een bedrag van f500.000 werd Juerop af geschreven. De brufo-opbrengsten bedroegen in 1928 f2.898.856,70, tegen f2.706.133,64 in 1927 en f2.587.595,60 in 1926. De expl.-kosten bedroegen f 2.066.978,54 In 1928 en f2.005.733,17 in 1927. Het overschot van de exploitatie der sche pen bedroeg dus in 1928 f831.878,16, tegen f700.400,17 in 1927. Dit bedrag van f 831.878,16 moet ver minderd worden met f7356,76 voor hef nadeelig saldo der nevenbedrijven, met f74.984,39 voor het nadeelig sal do der interest-rek. en met f 600.590,68 voor afschrijvingen. Er rest dan over 1928 een voordeelig verschil van f148.946,33. Dit moet in mindering worden gebracht van het saldo verlies ad f514.470,14, dat daardoor daalt tot f365.523,81. KLOETINGE. Donderdag kwam de raad in openbare vergadering bijeen. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering deelt de voorzitter mede dat de secretaris deze vergadering we gens ongesteldheid niet kan bijwonen en dat als zoodanig optreedt de waar nemend secretaris J. J. Meulendijk. Een aantal ingekomen stukken wor den voor kennisgeving aangenomen. Het schrijven van de Gezondheids commissie te Goes, inhoudende een aantal opmerkingen op het concept bouwverordening, geeft aanleiding tot gedachtenwisseling. De heer Straub is er voor de ver ordening maar aan Ged. Staten ter goedkeuring op te zenden, hetgeen door meerdere leden wordt beaamd. De heer Buitenhuis daarentegen wil de opmerkingen nog eens onder oogen zien om te kijken of de raad nog aanleiding kan vinden de verordening in den geest der Gezondheidscommis sie te wijzigen. De voorzitter acht zulks beter waar om goedgevonden wordt dat B. en W. de. opmerkingen der commissie nog eens zullen onderzoeken. Het verzoek van het muziekgezel schap „Excelsior" alhier, om van ge meentewege een muziektent te plaat- esn, wordt in handen gesteld van B. en W. De voorzitter deelt nog mede, dat aan deze gemeente een voorschot ing. de Landarbeiderswet is verleend en brengt den dank over van den be langhebbende voor de medewerking die de raad heeft verleend. De heer Eversdijk brengt als verte genwoordiger verslag uit van hef ver handelde op de vergadering van de Waterleiding-Maatschappij, waarvoor den voorzitter hem dankt. Nog deelt de voorzifter mede dat de Inspecteur van het Lager Onderwijs hem heeft medegedeeld dat het niet meer geoorloofd is dat de kweekeling aan de o. 1. school alhier zelfstandig les geeft. Hij verzoekt den raad eens te overdenken hoe deze zaak op te lossen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. tot intrekking van het raads besluit van 25 April j.l. en tot het nemen van een nieuw besluit tot over name van grond aan het Vogelzang- sche pad. Dit is noodig door wijziging der kadastrale nummers en verande ring van eigenaar. Aan de orde is hef voorstel van B. en W. om niet over te gaan tot ver laging van het heffingspercentage der plaatselijke inkomstenbelasting voor 1929—1930. Bij hun schrijven van 31 Mei 1929 geven Ged. Staten ernstig in overwe ging dit percentage te verlagen van 0.8 op 0.4. De voorzitter deelt mede dat B. en W. het standpunt van Ged. Staten niet deelen. Bij de vaststelling is uit gegaan van het standpunt om wat ruimer bij kas te zitten en een vol gend jaar weer niet tot verhooging te moeten overgaan. Ook somt spr. nog een aantal uitgaven op, die dit jaar zullen moeten geschieden en waar op bij de begroofïng niet is gerekend. Zulks is Ged. Staten niet bekend. Na eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt aan W. F. K. Lenshoek ontheffing ver leend van hondenbelasting voor hef jaar 1929, aan J. C. Struijker Boudier, M. van 't Veer en F. J. Crombeecke voor een half jaar. Aan J. Schouten wordt verlaging van schoolgeld toegestaan en terug betaling van het te veel betaalde. De wijziging der begrooting 1928 wordt goedgekeurd, evenals de wij ziging der begrooting van het burger lijk armbestuur over 1928. De voorzitter deelt mede, dat op de begrooting 1929 f 600,— is uitge trokken voor een trottoir aan den Heernisseweg. Thans blijkt dat de ra ming te laag is geweest en dat deze ongeveer f860,zal bedragen. Hij vraagt thans machtiging aan den raad om den aanleg toch te laten geschie den. De raad verleent die machtiging met algemeene stemmen. Ook is de raming van het schilder werk in de o. 1. school te laag. De raad vindt het goed dat het schilder werk zoo goed mogelijk geschiedt en tegen de verhoogde raming. Bij de rondvraag vraagt de heer Hoogstraate of het niet gewenscht is de openbare bewaarschool aan te slui ten aan de waterleiding. Gebleken is dat in de droge periode die we gehad hebben daar geen water meer was en dat het gehaald moest worden in den regenbak bij de openbare lagere school waf niet geoorloofd is. Hij vindt dat de gemeente als aandeelhoudster van de Waterleiding-Maatschappij hef voorbeeld moet geven door aan te sluiten. De voorzitter antwoordt den heer Hoogstraate dat het juist is dat geen water gehaald mag worden uit de regenbak bij de openbare lagere school, en dat B. en W. voornemens zijn de openbare bewaarschool aan de waterleiding aan te sluiten. De heer de Rijk vraagt den voorzit ter of hij nog niet eens een poging bij den eigenaar van de doode boomen aan den straatweg wil doen, ten einde deze op te ruimen. YERSEKE, De gemeeteraad verga derde Donderdag onder leiding van de waarnemend burgemeester C.Har- tog. Afwezig was de heer J. Sinke. De heer Bakker werd als raadslid ge ïnstalleerd. Uit het verslag der Chr. wijkverpleging bleek, dat in 1928 door de wijkzuster 2939 bezoeken zijn af gelegd en dat de vereeniging 229 le den telt. Ingekomen was verder o.a. een schrij ven van Ged. Staten waarin aangera den wordt het vermenïgvuldigingscij- fer der gem: inkomstenbelasting met 0.1 te verlagen en te brengen op 0.9. De inspecteur der directe belastingen raamt de belasting op f60.000, de be grooting wijst aan een post vaq f 51,840,Het dagelijksch bestuur ad viseert den raad om niets te verande ren, maar het cijfer te laten zooals het is. De heer Scheele raadt den raad aan Ged. Staten hun zin te geven. Hij komt aan de hand van verschillende berekeningen tot aen nog hooger cij fer dan den inspecteur. De heer Bom merkt op, dat een goed overschot toch zeker aan te raden is. Hoeveel goede werken zijn toch nog niet uit te voe ren. Wat zal de haven weer kosten. Bovendien deugen de berekeningen van den heer Scheele niet. Een groot belastingbetaler is gestorven, en nu zal er heel wat minder betaald wor den. De heer de Koeijer onderstreept de meening van den heer J. L. Bom, hij wijst o.a. op de haven die veel geld zal kosten. De heer Willemsen juicht het idee van het dagelijksch bestuur toe. De heer de Jager is het evenwel eens met de opmerkingen van den heer Scheele. De heer Willemsen informeert naar den toestand der ge meentekas. Verder wordt over de wen- schelijkheid gesproken om de over schotten te besteden voor schoolbouw of daarvoor geld te leenen. Het voor stel van B. en W, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Scheele, Bakker en de Jager. Het voorstel van B. en W. om deel te nemen aan het onderzoek betref fende de bekende centrale gasvoor- ziening voor Walcheren en Zuid-Beve land werd door den raad verworpen met 8 tegen 2 stemmen. Voor stem- den de beide wethouders. De firma J. van der Peijl verzocht nogmaals toestemming voor radio- distributie. Hoewel enkele raadsleden voor inwilliging van het verzoek pleit ten, werd het nogmaals aangehouden. De geloofsbrieven van het nieuwbe noemde raadslid J. C. Cornelisse wer den in orde bevonden. In de volgende vergadering zal dit lid worden ge ïnstalleerd. Bij de rondvraag wees de heer Bom op de hoog noodige verbetering in de bestrating der Wijngaardstraat. Hij zag daar gaarne klinkerbestrating aange bracht. De voorzitter deed toezegging daartoe, indien de middelen zulks toe laten. De heer Mol klaagde over de standplaats der woonwagens. Ook daarin zal verbetering worden aange bracht. Besloten werd voorts om nog 2 sfeenen waterplaatsen aan te bren gen, gelijk aan die in de Lange Viele, n.l. een bij de Geref. Kerk en een op den Dam. Daartoe zal een post van f200,— van onvoorzien worden ge bruikt. De heer Willemsen vroeg po litietoezicht op het plakken bij de a.s. verkiezingen. Hij hoopte dat alle gemeentegebouwen en eigendommen verboden „plakterrein" zullen zijn. De heeren Scheele en de Jager wilden hef weeghuisje en 't zoogenaamde „Visch- kot" vrijstellen. De heer Bom wees op de gemeente-plakborden. Deze zijn fe klein zei de. heer de Jager.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1