lübél d ROSSEM's ZEEPAARD I5ct Grinnik-Pilletjes V oor de VrouW TAFELZILVER van Dubé Complete Cassettes Onze Leestafel. Sport. ProviDcienieuWs Rechter: „Bern je er zeker van, dat be klaagde beschonken was»?" Agent: „Niet heelemaal, maar bij vond op straat een deksel vam een vuilnisvat en ging een gram ofo on winkel binnen en wilde met alle geweld, dat men Kern dat „plaat je" eens voorspeelde!" „Wat beb je mijn vader van je vooruit' zichten gezegd?" vroeg zij. „Ik heb hem gezegd, dat ik beslist ver wachtte door rijke familie geholpen te worden," antwoordde hij. „Maar je hebt mij verteld', dat je gieen rijke familie liadt!" „Dat weet ik, maar als we getrouwd zijn, zal ik ze toch wel hebben, niet?" Booze vader: „Wel jongedame, wat voor een excuus kun je aanvoeren om zoo laat thuis te komen?" De dochter (torugkeerend van een par tijtje): „O vader, ik heb den zieken zoon wat gezelschap gehouden van di-n zieken vader, diien u altijd gezelschap bebt ge houden als moeder vraagt, waar u van daan komt!" De zuinige huisvader (uu het vacantie seizoen nadert): „Kijk eens wat een ver rassing ik voor jou en de kinderen heb meegebracht. Een mooie schelp. Als je die tegen je oor houdt, hoor je de zee duidelijk ruischen, dat je heusch niet naar het strand behoeft te gaan." „Hoe maakt je man het? Ik heb hem in geen tijd gezien." „Mijn man? Ik weet niet, hoe hij he! maakt. Als ik thuiskom is hij uit en als hij thuis is, ga ik uit." Patroon: „U noemt zich typiste en u kunt niet eens een nieuw lint opzetten!' Het meisje: „Dacht u soms ook, dat Paderewski een piano kon stemmen?" „Ik hoop, dat er in de naburige flats geen blaffende honden zijn!" „O neen, mevrouw," zei de eigenaar, „heelemaal niet!" „Dan zal ik huren," zei ze, „want u moet weten, dat ik zelf twee honden heb, die den heelen dag blaffen, zoodat ik werkelijk nog niet méér verdragen kan.' „Ik heb gehoord', dat je dochter haar verloving met dien schoenmaker heeft afgemaakt. Is dat zoo?" „Ja. Hij wist niet, hoe bet boorde l Als mijn dochter hem eens in zijn werk plaats opzocht, haalde hij niet eens spijkers uit zijn mond als hij haar een kus gaf." i f i.i. i - Ontevreden bediende: „Mijn salaris is niet wat het moest zijn, mijnheer!" Patroon: „Dat geef ik toe, maar als bet wel zoo was, zou je er niet van kun nen bestaan." 'OUW 1 werkster v. Boekelen op Zaterdagmorgen de koffieboel van Vrijdag niet beeft orn- gewasschen. Vandaar dat hij aan juffrou' Kroon 's middags opdracht gegeven heeft deze vaten te reinigen. Verdachte zegt Vrijdag niet op kan toor koffie gedronken te hebben, maar bij zijn schoonzuster. Mevr. Weyne weer voorgeroepen, ver klaart, dat haar zwager dien dag om streeks 2 uur bij haar is gekomen. Hij zeidie toen nog niet koffie te hebben ge dronken. De naaister M. R. H. Rémery was ten huize van mevr. Weyne geweest, toen verdachte dien Vrijdag na den' moord bij zijn schoonzuster kwam. Het was toen omstreeks 2 uur. Mevr. Weyne had ver dachte er- opmerkzaam op gemaakt, dal zijn broek stuk was. Getuige beeft dit kleedingstuk toen hersteld. De president merkt op, diat vaststaat, idfiat verdachte's vrouw 's morgens van dienzelfden dag de broek ook al had her steld'. Getuige mej. Lans weet dat Dowdier - Idag van den moord de broek van ver dachte niet stuk was, inaar dies Vrij dags wel. De zitting wordt dan verdaagd tot Maandag. Dan zal bet O.M. requisitoir nemen. Onverzorgd achterlaten van kinderen De officier van justitie bij de recht bank te Groningen heeft gisteren tegen vrouw Z., de vrouw die hij Yje Wijkstra woonde, 6 maanden gevangenisstraf gc- eischt. wegens het onverzorgd1 achterla ten van haar zes kinderen. Vrouw W. had' geen verdediger. De uitspraak is bepaald op 20 Juni. Zooals men weet, heeft W. de vier veldwachters te Grootegast vermoord, toen zij vrouw W. naar Groningen wil den overbrengen om in deze zaak ge hoord te worden. Grapefruit. In sommige comestibleszaken zien we stelt Gast en Gastvrouw beï tevrêe. (ïncl. roestvrije messen) vanaf f 118,-. 25 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook in Indïë).. Vraagt prijscourant en betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. Zïchtzendïng. Betalingscondities. Naam Adres Woonplaats Doorhalen wat niet gewenscht wordt. Woon I Doo I wordt een nieuwe vrucht, lezen we een nieuwen naamGrapefruit. Wat het wel is? Het is een vruchK afkomstig uit Florida in de Vereenigde Staten van Amerika, een vrucht, die im blik verpakt in den handel wordt ge bracht en die goede eigenschappen' bezit, Het is de pompelmoes, dbor 'die Ameri kanen met den naam van „grapefruit' gedoopt, om die overeenkomst in groei wijze met de druif. De pompelmoes groeit namelijk in trass sn aan de takken van die boomen. Eenige maanden geleden eerst kwam dé eerste partij fruit in bliik in ons laind aan, zoodiat vrijwel de meeste Hol- laindsche huisvrouwen met dit artikel nog onbekend zijn. De vrucht wordt machinaal geschild, gereinigd van pitten en van het witte vrucht vleeschomhulsel, waarna de part jes met dé groote hoeveelheid sap, diie deze vrucht bevat, in blik verpakt worden. Door toevoeging van de bemoedigde hoe veelheid' suiker, wordt een aangename, pittige smaak verkregen. Elk blik bevat ongeveer 3 1/5 vrucht. Behalve als compote, is Grapefruit ook zeer geschikt voor bowls, sorbets, vruch ten-saladen en puddingen. We twijfelen niet of deze gezonds vrucht zal ook wel in ons land haar weg vinden. Nuttige wenken. Ka Ik vlekken worden verwijderd met azijn; men doopt een lap er in en wrijft daarmee over de vlekken. Blikken en tinnen voorwerpen maakt men schoon met sodawater en zand of met azijn of bier, waarna ze met droog, fijn krijt magepoetst worden. I j Blikken voorwerpen, dis zwart gewor den zijn, kunnen worden schoon gemaakt met een mengsel van olie en houtasch en daarna wrijven met wollen doeken. I I I j Wit- of verfkwasten, die bard' gewor den zijn, worden weer zacht, indien mem ze in een oplossing van warm water met zeep in een weinig terpentijn legt. Schroeven, die vast zitten, krijgt men los, door ze te bevochtigen met terpen tijn, petroleum of naphta. Benzin® dient enkel ter verwijdering van vetvlekken. Men heeft er de grootste voorzichtigheid bij in acht te nemen, ar benzine zeer licht brandbaar is en dus nimmer mag gebruikt worden, wan neer er vuur, brandenidé kachels of lam pen in het vertrek zijn. Ook wanneer men wondjes aan dé banden beeft, dient mein op te passen, daar benzine dain bloed vergiftiging kan veroorzaken. Bij het ver wijderen van vetvlekken dient men de benzine goed uit te wrijven-, diaar anders kringen ontstaan. „Ons Nederland". Het tijdschrift „Ons Nederland",op gaan der A]g. Ned. Ver. v. Vreemdelin genverkeer, is op den ingeslagen weg voortgegaan; de met fraaie illustraties voorziene beschrijvingen van mooie ste den en streken uit ons geheele land, be handelen ditmaal Groningen, Schevenin- gen, 'tGooi, Zwolle en Urk. Naast den beschrijvenden inhoud zijn ettelijke kolommen nieuws van de plaatse lijke V.V.V.'s opgenomen, waarin zoowat al het noemenswaardige, dat er op He! gebied1 van vreemdelingenverkeer in Ne derland gebeurt, vermeld is. Het blad kon LICHTE MARYLAND BAAI A IN PATENTVERPAKKING. v digt tenslotte een speciaal nummer aan, dat gewijd zal zijn aan de provincie Drenthe en dat gevolgd' zal worden door andere provincie-nummers. VOETBAL. NoorwegenNederland. Het Nederlandsche elftal heeft Woensdagavond te Oslo gelijk ge speeld (4-4) tegen het Noorsche elftal. Stukken vpor de Provinciale Staten van Zeeland. (Vervolg). Het reservefonds is in de keuze der beleggingen iets minder beperkt dan het pensioenfonds, doch slechts theo retisch bestaat de zekerheid, dat op een bepaald oogenblik de in het fonds belegde kapitalen beschikbaar zullen zijn, want bij realiseering is er meer kans op nadeel dan op voordeel. Ged. Staten toonen dan aan, dat bij verkoop van de bezittingen van het reservefonds de provincie de be schikking zal krijgen over een be drag van f702.000. Hiervan wordt f27.000 rente ge maakt of 3.846 o/o. Ware dit geld aan gewend voor buitengewone uitgaven, dan had de provincie bij een leening van 41/a o/o voor dit bedrag bijna f5000 per jaar bespaard en bij hoo- geren rentevoet nog meer. De omstandigheden maken het mo gelijk, hier de theorie aan de praktijk te toetsen. In 1924 werd f 1.000.000 geleend tegen 60/0 voor de electrifica- tie. Op 1 Januari 1930 zal hiervan f 60.000 zijn afgelost en rest dus nog f 940.000. Als nu tot conversie kan worden overgegaan en daarvoor de op brengst der inschrijvingen op het grootboek wordt gebruikt, zal dit een jaarlijksche besparing opleveren van ruim f15.000. Over de vraag of dan ook het dan nog resteerende moet worden afge lost en daarvoor een nieuwe leening moet worden aangegaan, hebben Ged. Staten hun meening nog niet bepaald en eene beslissing behoeft ook nog niet te worden genomen, en kan ge voegelijk tot de volgende zitting wor den uitgesteld, als wanneer met meer kennis van zaken een voorstel zal kunnert worden gedaan. Waar de in schrijvingen zijn aangekocht voor koer sen, liggende tusschen ruim 93 en ruim 510/0 en wel van de f900.000 ongeveer f162.000 boven en ruim f750.000 beneden den huidigen koers van 78°/o, zal liquidatie van het fonds vermoedelijk der provincie meer voor- dan nadeel opleveren. Als de Staten zich met een en an der kunnen vereenigen, dan blijft nog over te beslissen, hoe in de toekomst ten aanzien van het fonds zal worden gehandeld. Ged. Staten willen blijven doorgaan met stortingen in het fonds, maar tel ken jare een voorstel doen, welk deel voor dekking van buitengewone uit gaven kan worden bestemd, doch zij achten het bovendien gewenscht dat in het fonds steeds een bedrag van on geveer f 100.000 re'éele waarde belegd blijve. Dan blijft het fonds, al is het ten deele op papier, in stand, m.a.w, op elk oogenblik kan worden nage gaan, tot welk bedrag bij eventueele schade-varingen uit het fonds kan worden geput, doch indien hef fonds in werkelijkheid voor het doel, waar mede hef werd ingesteld moet worden aangesproken, zal de provincie hef bedrag, hetwelk zij successievelijk aan het fonds heeft ontleend, daaraan ge heel of ten deele moeten terug beta len. Het sluiten van een leening door de Provincie voor dat doel, is dan gerechtvaardigd, omdat de provincie dan in vorige jaren niet of in mindere mate heeft moeten leenen. Als de Staten deze mededeeling voor ken nisgeving aannemen, zullen Ged. Sta ten aannemen, men zich met hun ziens wijze vereenigt en zij gemachtigd zijn tot het nemen van de noodige maat regelen en het voorbereiden van de in verband daarmede noodige voorstellen. Instelling Provinciaal wegenfonds. Ged. Staten achten het mogelijk, dat inzake de verdeeling der gelden voor wegenverbeteringen uit een comptabel oogpunt moeilijkheden te vreezen zijn, wanneer de tot heden gevolgde wijze, waarop te dezer zake posten op de Prov. begroofing worden gebracht en boekingen plaats hebben, d.w.z. door alle ontvangsten en uitgaven te doen gaan over de Provinciale kas en dus over de gewone Provinciale begroo ting, wordt voortgegaan. Het verschillend karakter der voor deze uitgaven bestemde bedragen ma ken een en ander niet alleen onzui ver, maar ook verwarringwekkend, vooral als straks, wat geenszins uit gesloten is, leenïngen zullen moeten worden aangegaan voor wegsverbete- ringen naar het Prov. wegenplan. Het komt Ged. Staten daarom ge raden voor, de geldelijke handelingen, welke betrekking hebben op die wegs- verbeterïngen, welke geschieden over eenkomende met of passende in het Prov. wegenplan, te doen plaats heb ben op den grondslag van een afzon derlijke begrooting, weshalve zij voor stellen een tak van Provincialen dienst onder den naam „Provinciaal Wegen fonds" in te stellen, waartoe art. 116 der Provinciale wet de bevoegdheid aan de Staten verleent. Laagspanningsnetten. Door den Raad van Bestuur der P.Z.E.M. is een schrijjven ingekomen, waarin het mededeelt, dat het tot nu toe alleen aan gemeenten toestond on- dergrondsche laagspanningsnetten te verkrijgen, als zij het verschil tus schen ondergrondsch en bovengrondsch net aan de maatschappij vergoeden. Ofschoon de directie niet eenstemmig denkt over het voor- of nadeel van een kabelnet, komt het het bestuur voor, dat, mogen de kapitaalslasten van een kabelnet aanzienlijk hooger zijn, de kosten van instandhouding van een bovengrondsch net daartegen toch tot zekere hoogte zullen opwe gen en dat alzoo het verschil in ex ploitatiekosten meer dan gedekt wordt door het verschil in aanlegkosten. Hoewel het niet op den weg van een bedrijf als de P.Z.E.M. ligt, het na tuurschoon te bevorderen, mag men voorts toch wel allereerst van een semi-overheïdsbedrijf verwachten, dat dit niet meer dan strikt noOdig is, het natuur- en landelijk schoon zal bederven. De nauwe financieele band, die tusschen de Provincie en de Maat schappij bestaat, veroorlooft haar, hier het enge geldelijke beljang eenigszins aan het algemeene op te offeren. Als de Staten de credïeten voor de Noord- en Middengroep willen ver- hoogen, wilt de Raad van Bestuur 250/0 bijdragen in hef verschil der kosten tusschen ondergrondsch en bo vengrondsch net betalen en vraagt daarvoor resp. een verhooging met f35.000 en f55.000. Ged. Staten ver eenigen zich met deze zienswijze en in het bijzonder met de opmerking in zake het natuur- en landelijk schoon en stellen voor de gevraagde credïet- verhoogingen te verleenen. Onderhoud weg Westkapell e-M iddelburg. Ged. Staten wijzen er de Staten van Zeeland op, dat voor de groote voor genomen verbetering van den weg Westkapelle—Middelburg thans 75_»/o der kosten kan worden verleend, nu de resteerende 25 0/0 in hoofdzaak worden gedragen door de gemeenten Westkapelle, Zoutelande, Biggekerke en Koudekerke en in een geringere mate door den polder Walcheren en de gemeente Middelburg. Thans rijst echter nog de vraag, wie den weg zal onderhouden. Ged. Staten meenen, dat de weg na de verbetering bij de Pro vincie in onderhoud moet worden ge bracht en zulks volgens het voorstel, reeds eerder genoemd, bevattende al gemeene regelen. Het deel tusschen Westkapelle en Koudekerke was bij bovengenoemde vier eerste gemeen ten in onderhoud en is lang 10.017 K.M., het deel Koudekerke—Middel burg lang 3365 K.M. tot 1 Juli 1928 bij jhr. mr. A. A. van Doorn van.Kou- dekerke te Haarlem, zulks op grond van een oudtijds verleend octrooi, dat op dien datum afliep. Toen nam de provincie tijdelijk het onderhoud op zich, en droeg de heer van Doorn aan de provincie over den afkoopsom der tollen, groot f 37.655. Deze som geeft tegen 41/2 een rente van f1694, ter wijl de onderhoudskosten op f500 per K.M. per jaar worden geraamd of voor dit deel op f1682. De onderhoudskos ten van het groote deel van den weg zullen zijn f5008. Uit het wegenfonds wordt hiervoor ontvangen f2003, en nog f673 voor het deel Koudekerke- Middelburg maar daarvoor niet noo- dig en ten slotte f1128 als opbrengst van het kapitaal voor tol-aankoop op het groote deel ad f25.076. Totaal dus ongeveer f 3804. Er blijft dan f1204 over, doch daarvan zullen de huidige onderhoudsplichtigen de helft of f600 betalen, zoodat voor de Pro vincie overblijft f600, wat voor een weg van 13.382 K.M. niet te veel is. Ged. Staten stellen dan ook voor te besluiten den weg in onderhoud te nemen bij de provincie en tevens om voor een som van f 11.645 van P. Ver- hage Jz. te koopen e.en perceel, waar door een nieuw deel van den weg komt te liggen, en waar een gedeelte weer te verkoopen zal zijn. Subsidie Klompenbeurs. Ged. Staten stellen voor aan de Commissie tot oprichting van de Eer ste Zeeuwsche Klompenbeurs te Clin- ge, waarvoor de Regeering f125 heeft toegekend, voor eens een subsidie van f 100 te geven, omdat dit een poging is om het klompenbedrijf, dat thans in een kwijnenden toestand verkeert, te doen opleven. Aanhouding van verzoeken. Daar nog niet voldoende inlichtin gen zijn ontvangen en onderzoek is ingesteld inzake de volgende verzoe ken, stellen Ged. Staten aanhouding voor. Dat van het gemeentebestuur van Hulst, van het R.K. en het N. H. Kerkbestuur om subsidie voor herstel van het kerkgebouw van den H. Wil- lebrordus; dat van den gemeenteraad van Veere om subsidie voor het her stel van den Campveerschen toren en die van de Kerkvoogdij der N. H. Gemeente te Tholen en van B. en W. dier gemeente om subsidie voor hef herstel respectievelijk van het kerk gebouw en den toren aldaar. Geslaagd. P. B. N. A.-examens 1929. Geslaagd voor adspirant waterbouwkundig op zichter: M. A. Francois te Kruinin- gen; L. J. Kalle Czn. te Rilland-Bafh; P. Krijger te Wissenkerke. Voor sferkstroommonteurP. A. Paree te 's Heerenhoek. Geslaagd voor hef examen akte L. O. aan de St. Franciscus Kweekschool te Breda, de heeren R. L. Gocthals te Westdorpe en P. W. Hemelaar te Hansweert. 's HEER ARENDSKERKE. De heer H. Goedegebure Lz. heeft zijne be noeming tof lid van den raad aange nomen. HOEDEKENSKERKE. In de verga dering van ingelanden van het water schap Hoedekenskerke, waren 17 in gelanden vertegenwoordigd, uitbren gende 19 stemmen. De rekening 1928- 1929 werd goedgekeurd in ontvang ad f28.454,71, en in uitgaaf f 25.846,401/2, dus met een goed slot van f2608,301/2. Met 7 tegen 12 stemmen werd beslo ten niet over te gaan tot verharding van den Oud-Vreelandschen dijk over een lengte van 480 M. De voordracht voor gezworene, wegens periodieke af treding van den heer H. Jasperse, werd opgemaakt en bestaat uit: 1. H. Jas perse, 2. P. Huige, 3. D. B. v. Kruijs- sen. Met algemeene stemmen werd be sloten aan den oud-dijkwerker Jac. Meijers een pensioens-toeslag over 1929—1930 uit de polderkas te geven van f5,per week. KAPELLE. In het hotel „de Zwaan" vergaderde de Tuinbouwvereeniging „Kapelle en Omgeving", onder voor- zifterschap van den heer H. Eversdijk. Tot de vereeniging traden 12 nieuwe leden toe. De opkomst was zeergroot, omdat over den verkoop van aard beien en frambozen gesproken zou worden. Allereerst kwam dit punt aan de orde. Besloten werd den verkoop over de veiling K. B. en O. te doen geschieden. Na een drukke bespre king over „hoe men zou verkoopen", werd besloten om dagelijks aan te voeren (dagveiling). De opbrengst van circa 50 gemef werd reeds opgegeven. Ook de „Mad. Matof'-aardbeien zul len iederen dag aangevoerd worden. Besloten werd om de frambozen op de oude manier als voorheen te vei len. Opgegeven werd bereids een op brengst van 15 gemef, meer zal nog wel volgen. Verkocht werden voorden teelt van Rijnsche spekboonen 110.450 staken. Als de boonen gelukken, dan zal hiervan een groot kwantum aan wezig kunnen zij#. Dubbele Princessen zonder draad werden opgegeven ruim 30 gemet. Door den voorzifter van de veiling de heer Nijssen, werd de wenschelijk- heid besproken om de sorteering der uien door bemiddeling van de veiling alhier te doen plaats hebben en te doen verkoopen. Na bespreking wa ren velen voor dit idee te vinden. Door verschillende leden werden hunne be- teelde oppervlakten reeds opgegeven om aldus te doen behandelen. Verder zullen de 1 eden der vereeniging in de gelegenheid gesteld worden om te tee kenen op een lijst. Deze lijst wordt gedeponeerd aan de veiling en komt dan in handen van het bestuur. Dit zal nadere maatregelen nemen voor ruimte, een sorteermachine enz. Met de vroege aardappelen zal gehandeld worden als met de uien.

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2