I uTl Dubé TAFELZILVER Complete Cassettes Stadsnieuws. Binnenland men van het feit, dat dezer dagen door het raadslid Janssens uit Graauw, aan meerdere leden der dus genaamde „oppositie" tegen de Zeeuwsch-Vlaam sche Waterleiding-Maatschappij, ten verkoop zijn aangeboden een partij brieven, telegrammen en postwissel strooken, respectievelijk ontvangen van den voorzifter dezer Waterleiding-Mij en van den voorzitter der commissie van onderzoek, den heer J. G. van Niftrik, waaruit zou blijken een doel om genoemden Janssens o.a. tegen be taling te bewegen, zich dienstbaar te stellen bij de tot stand komïng dezer waterleiding? 2e. Wil Uwe Excellentie een on derzoek bevorderen naar de feiten bo vengenoemd en doen nagaan of aan genoemden Janssens volgens diens bewering werkelijk ter teekening is aangeboden een bewijs van uitbe taling van een bedrag groot f200 we gens door hem gemaakte onkosten of verrichte werkzaamheden, betrekking hebbende op het in de eerste vraag gestelde doel? 3e. Wil uwe Excellentie voorts doen onderzoeken of ten deze door leden van het bestuur individueel, dan wel collectief opdrachten aan genoemden Janssens zijn verstrekt, en waarin die opdrachten hebben bestaan? 4e. Wil uwe Excellentie nagaan, of de aan genoemden Janssens uitbetaal de bedragen voorkomen onder de spe cificatie der reeds gemaakte onkosten en onder welke benaming? 5e. Acht uwe Excellentie het niet zeer afkeurenswaardig en voor de tot stand koming der waterleiding ten hoogste nadeelig en ongewenscht, dat èn de voorzitter der (nota bene met een onpartijdig onderzoek belaste) commissie zich, hetzij individueel het zij collectief, inlaten met dergelijke praktijken en het hiervoor te meer noodzakelijk is, dat de commissarissen dezer Waterleiding-Mij. zich ingevolge den eenparig uitgedrukten wenschder commissie van onderzoek uit het be stuur terug trekken en hunne man daten ter beschikking stellen? Nieuwe brug. Aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilan den te Middelburg is medegedeeld, dat de minister van Waterstaat op dracht heeft verstrekt om een ont werp voor een nieuwe brug over het kanaal door Walcheren te Middelburg te maken. COLIJNSPLAAT. In Mei zijn inge komen: Dingenis Schrier, van Kort- gene; Adrïana de Waard, van Wissen- kerke; Adriaan de Smit en gezin, van Wissenkerke; Wilhelmina Mouthaan, van Schiedam; Adriaan P. Versluis en gezin, van Kats; Adriaan Wilderom en echtgenoote, van Wissenkerke; Ca- tharina M. Leendertse, van Wissen kerke; Lena Snoep-geb. Heijboer, van Wissenkerke; Johannis C. Douw en gezin, van Wissenkerke; Helena E. Heijboer, van Koudekerke (Z.); Jean Leendert Verburg, van Poortvliet. Vertrokken: Jan J. P. de Oude, naar Wissenkerke; Pieter Karman, naar Veere; Johanna Goulooze, naar Vlis- singen; Pieternelle M. Israël, naar Nieuwer-Amstel; Maria C. Brandes- geb. Karman, naar Amsterdam; Lientje M. Jansen, naar Kruiningen. HANSWEERT. Maandagnamiddag had alhier bij de werkzaamheden aan het deurenhokje in de groote sluis een ernstig ongeluk plaats. Een bak van de betonmolen viel plotseling naar beneden. De electricien B., die zich juist beneden bevond, kreeg de bak op het lichaam en werd ernstig ge wond. Geneeskundige hulp was spoe dig aanwezig en oordeelde het noo- dig, dat de getroffene naar het zieken huis werd vervoerd. 's HEER ARENDSKERKE. Benoemd verklaard tot lid van den raad dezer gemeente (vacature de Vlieger) de heler H. Goedegebure Lz. KLOETINGE. Tot lid van het kies> college der Ned. Herv. Gemeente al hier is gekozen de heer C. Zweedijk. KATS. In Mei zijn ingekomen: Lau rens Deurloo en gezin, van Nieuw- en St. Joosland; Adriaan Kramer, van Middelburg. Anna Adr.a. Marcusse, naar Wis senkerke Izaak Markusse, naar Zaam- slag; Adriaan P. Versluis en gezin, naar ColijnsplaatPieternella E. Per- reis, naar Korf geneMaria Rooze, naar Rilland-Bath. MIDDELBURG. De Middelburgsche zwemvereeniging heeft besloten op Zaterdag 13 Juli groote zwemwed strijden te houden, waaraan vermoe delijk ook een grooten afstandswed strijd zal worden verbonden. OUDELANDE. Voor de betrekking van hoofd der openbare lagere Hchool alhier hebben zich na herhaalde op roeping thans vier sollicitanten aan gemeld. WOLPHAARTSDIJK. Maandag werd alhier door Notaris Pilaar publiek verkocht een woonhuis en schuur met het erfpachtsrecht van den grond, groot 1 A. 70 c.A. aan Nïcolaas Flipse voor f1750,—. WISSENKERKE. Maandag werd door het Departement Noord-Bëveland van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen een vergadering bel'egd met het doel te onderzoeken of een aardap pelbewaarplaats gebouwd kan worden. Na een inleidend woord van den voor zitter gaf de heer Stevens, rijksland- bouwconsulent te Goes hieromtrent een lezing. Spr. zette uiteen hoe de aardappelteelt zich ontwikkeld heeft en hij wees verder op het nut van een bewaarplaats voor aardappelen. Vervolgens besprak de voorzitter het maken van een bewaarplaats voor pootaardappelen. Het Nut heeft voor de arbeiders een stukje grond ver huurd, en heeft nu het voornemen op gevat om hen kans te geven het poot- goed doelmatig te bewaren. Bij de rondvraag bleek, dat het voorloopïge plan om een bewaarplaats van 240 H.L. wel gewijzigd zal moeten wor den wegens de groote toezegging tot deelname. yERSEKE. De heer J. C. Corne- lisse (de laatste der a.m. lijst) heeft zijn benoeming tot lid van den raad aangenomen. SMAKELIJ met (ïncl. roestvrije messen) vanaf f 118,-. 25 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook in Indië).. Vraagt prijscourant en betalïngscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. ZIchtzending. Betalïngscondities. Naam Adres Woonplaats Doorhalen wat niet gewenscht l Woonplaats I Doorhalen wat niet gewenscht I I wordt NBB SHKr.mSS BHHB Autobusdiensten* Bij K.B. is beslist dat een beroep van de directie der Ned. Spoorwegen tegen een autobusdiienst WemeldiingeKatten- dijikeKJoetinge-Goes van J. Leen dertse, buiten behandeling wordt ge- Het beroep van de directie dei" Ned. Spoorwegen tegen den diagelijkschen au- tobusdi-emst i WemeldingeKapeile KloetingcGoes der N.V. Autobusdienst voorheen Chr. Willemstein en den markt- autobusdienst Wemeldinge—GoesMid delburg van J. Leendertse is ongegrond verklaard. Met vernietiging in zooverre van hel bestreden besluit van Ged. Staten van Zeeland, -is aan J. Leemiderl-se te Wemel ge vergunning verkend tot het m wer king houden van een dagelijkschien auto busdienst van Wemeldiinge over Kapeile ICloetinge naar Goes onder bepaalde voorwaarden. De muziektent Nu de muziektent op die Markt ont daan is van het groen (in verband met de bloemenversiering voor de landbouwten toonstelling) komt beter dan voorheen nog tot uiting hoe leelijk dit houten ge vaarte wel is en welk een sta- ui-den-weg op ons -mooie marktplein. Als men- de ver- velooze hooge tent thans ziet, zou men lust krijgen om de sloopende H.B.S.ers- een stillen wenk te geven ofom dè gemeente te verzoeken den heer Rothui zen plannen te doen maken voor een be ter in de omgeving passend muziekge- bouwtje. De Markt zelf zou 'tbest zonder teint kunnen stellen, doch daarmee zullen de muziekgezelschappen wel niet accoorü gaan, hoewel muziek o.i. evengoed stoelen op den begatman -grond als op een verhooging uit do instrumentein gehaald kan worden. Hopelijk zullen B. en W. dezer dagen dagen hun blikksn eans over de Lelijke tent laten gaan. Onze karakteristieke Markt verdient zulks waarlijk 1 „De Goesche Symphonie". Onder leiding van den heer Loman te Middelburg heeft de orkestvereni ging „De Goesche Symphonie" gister avond in de „Priris van Oranje" haar jaarlijksche uitvoering gegeven. Jam mer dat slechts weinigen waren opge komen om zich van de prestaties de zer vereeniging te overtuigen. „Sym phonie" toch is een alleraardigst plaatselijk ensemble, een gezelschap van muzlek-dilettanten die ongetwij feld verdiensten voor de Goesche sa menleving hebben. Het programma vermelde voor de pauze werken van Mozart, n.l. „Figaro's Hochzeit", j,Les petits riens" en „Symphonie No. 40 G-Moll". Vooral in het tweede werk wist „Symphonie" in niet geringe mate te boeien. Na de pauze werden „Chanf sans paroles" en „Andante uit de 5e Symphonie", van P. Tschaikowsky uit gevoerd, een wals van Strauss en „Ri- goletto" van Verdï. Het auditorium bleek met deze wer ken en de wijze waarop ze vertolkt werden, ten zeerste ingenomen. Op ieder nummer volgde een warm ap plaus. Hoewel zoo nu en dan eenig ver schil in tempo aan de waarde der uit voering afbreuk deed, mag men over het geheel tevreden zijn. De heer Lo man had zijn opvatting der werken zijn orkest overtuigend overgedragen. Van zijn leiding gaat de bezieling uit, welke als voorwaarde van ieder muzikaal succes beschouwd moet worden. In den beginne gaven enkelen der uitvoerenden nog wel eens hoorbaar met den voet „de maat aan", hetgeen soms storend werkte. Zooals gezegdjammer dat niet meer stadgenooten de uitvoering bijwoon den. Komt dit op rekening van de radio die ons iederen avond voortref felijke concerten in de huiskamer brengt en de muzikale ontwikkeling doet toenemen? Zoo ja, dan is op den duur het dilettantisme in de muziek ten doode opgeschreven. Zoo niet, dan hadden we gisteravond te doen met het gewone Goesche verschijnsel. Standplaats autobussen. Dezer dagen is een aanvang gemaakt met den aanleg van d'e standplaats voor de autobussen aan dien Wes-twal. Excursie. Zaterdagmiddag z-al de Oudheidkun dige vereeniging „De Bevelenden" met hare leden (welk aantal thans reeds 125 bedraagt) een excursie maken naar hel Fort Rammekms te Ritthem. Als leider der excursie treed op de hear B. J. de Mey, hoofd der school al daar, die voordat men maas* het fort gaat, eerst in de school een geschiedkundige uiteenzetting geeft. In en uit. Ingekomen: L. J. de Jomgh en gezin, koopman, van Antwerpen, Piet Heinstra-at 6; W. van Wel, bakerskniecht, van Wis senkerke, De Ruijtcrlaan 34; H. Klijm- sitra, opzichter, van Brouwershaven, Wil- helminastraat 40; N. D. Cankm, geb. Scheale, zonder beroep, van Yerseke, Beestenmarkt 29; J. E. van de Schraal, dienstbode, van Kapeile, Stationsweg 6; N. Lobbezoo geb. Korstanje, zond-er beroep, van Wolphaartsdijk, Oude Singel 28; J. C. Sonke, dienstbode, van Kloe tinge, Westwal 22; C. L. F. Beirnaert cn gezin, fabrieksarbeider, van Kruiningen, St. Jacobstraat 5; M. de Koeijer, dienst bode, van 'sH. Arendskerke, v. d. Bout- straat 4; B. J. van Oo-teghem, opzichter, van Breskens, Lange Kerkstraat 40; Th. M. Grobben, liefdezuster, vain Maas tricht. Kloetingscheweg 5a; H. G. L. P. die Kluis, liefdezuster, vam Maastricht, Kloetingscheweg 5a; F. C. Vernig, lief dezuster. van Maastricht, Kloelingscke weg 5a. Vertrokken: G. Bauer, dienstbode, naar Duisburg; D. den Boer en gezin, schilderskneclit, naar Middelburg, E 152; P. Rijk, dienstbode, naar Rotter dam, Wijnhaven 151; C. A. Ni luw ka rn er, dienstbode, naar Rotterdam, Wijn haven 151P. Bakker en gezin, bootwer ker, naar Rotterdam, Pempemelstraat 32a; T. E. Timmermans, dienstbode, naar 's H. Arend-sterke, F 20; J. Hoog state geb. van der Klooster, zond-er beroep, naar Kapeile, B 41a; A. M. Gunst, fabrieksarbeider, naar O. en W. Souburg, D 79. a Veemarkt. Ter markt van gisteren- waren aange voerd 10 biggen. DE OVERVAL VAN WILLEM STAD. Het Eerste Kamerlid Colijin heeft den minister van koloniën ld© volgende vragen gesteld: 1. Is de regeering bereid, zoo -spoe dig mogelijk meer uitvoerige mededee- jen te verschaffen aangaande de voor onze internationale reputatiè zoo blamee- reinde gebeurtenissen- op het eiland Cu racao? 2. Wil de regeering met name duide* lijk maken, waaraan het is toe te schrij ven, dat een bende van 500 Venezolanen dermate gewapend kon zijn, diat de mili taire politiemacht kon worden overmees terd? 3. Kan er op worden gerekend, dat de regeering maatregelen van blij venden aard nemen zal om een herhaling van zulke voor ons koloniaal gezag en inter nationale reputatie smadelijke gebeurte nissen te voorkomen? De aanslag heeft te Washington ito Latijns ch- Amer ik aams che diplomatieke kringen sensatie verwekt. In officieele kringen bestaat echter geen neiging de zaak ernstiger te beschouwen dan als een misdraging van Zuid-Amerikaan- sche rebellen. Kenners van de Curacaosehe toestan den verzekerden aan de „N. R. C.", dat men in Den Haag reeds eenigen tijd wist, dat er op Curacao en van den Ve- nezolaanschen kant iets broeide. Cura cao telt vele uitgeweken Venezolaansche burgers zelfs Castro heeft er in zijn jeugd gewoond die voortdurend rela ties met hun vaderland onderhouden en de oproerige elementen aldaar op de hoogte stellen van d'e toestanden op Cu racao, dat slechts op drie a vier uur stoomens afstand1 van de kust van Vene zuela ligt. De groote fout van regeeringswege gemaakt, achten ook de zegslieden van de „N. R. C." de vermindering van het garnizoen op Curacao. „Het Volk" heeft te 'sGravenhage een onderhoud gehad met den zaakgeks tigd'e van Venezuela, den heer J. M. Clemente. Deze deelde o.a. het volgen de miede: „Ik betreur levendig, dat het gebeur de twee uwer militairen het leven heeft gekost. Tot nu toe heb ik geen offica- eele mededeelingen van de Venezolaan sche regeering gekregen, maar zij kunnen elk oogenblik komen. Urbina is een vol maakte bandiet, ongeveer acht maanden geleden heeft dè Venezolaansche regee ring zijn uitlevering gevraagd aan Co lombia. In Augustus 1928 nl. heeft de kolonel Vossi, oud-administrateur van de douane van de havenplaats La Vela, in Venezuela, met Urbina de douane geplunderd. Daarbij heeft Urbina vijf Venezoknen gedood-, omdat zij hem niet wilden volgen. Urbina en Vossi zijn gevlucht naar het eiland' Aruba. De gouverneur van Curacao heeft hen naar Willemstad laten komen en hen het verblijf in Curacao ontzegd'. In September 1928 heeft de Venezolaansche regeering aan Colombia uitlevering van Urbina gevraagd. Urbina is geen eigenlijke revolution- nair, maar een dief en moordenaar. Als Urbina zich nu in Venezuela bevindt, zal de regeering van mijn land stellig de krachtigste en doeltreffendste maatrege len tegen hem nemen. De regeering van Venezuela is steeds op haar hoede tegen zulke gaveren." Mr. Brantjes» oud^gouvemeur van Cu racao, die in Augustus van het vorig jaar aftrad en repatrieerde, verkkarde aan de „Haagschie Crt." dat hij het bericht aanvankelijk als een handigen canard be schouwde van Amerikaans che bladen om tijdelijk de waarden der Koninklijke op de geldmarkt te drukken. De nadere details, welke wel degelijk wezen op een gewapende overval, over tuigden hem echter van zijn onjuiste op vatting. Het bericht, aldus mr. Brantjes, komt voor mij absoluut onverwachts-. Gedu rende mijn gouverneurschap van Curacao heb ik nooit iets kunnen bemerken van bewegingen onder die gemengde inheem- sche bevolking van het eiland tot omver werping van het Nederkndsche gezag. Evenmin bemerkte ik ooit een strooming, oim van Curacao uit een revolutionaire actie te beginnen iin Venezuek. De bevolking van het eiland1 is niet kng stationnair. Wekelijks komen er tien tallen bij en vertrekken er anderen, voor het meerendeel arbeiders in de raffinade rijen der Bataaf sche Petroleum Maat- Alle vreemdelingen, die op Curacao aankomen, zijn op de hoogte van het ver bod tot het dragen van wapens en de con trole op dè naleving dezer bepaling is uiterst nauwgezet. De militaire bevel hebber is zeer wel op de hoogte van idiö mentaliteit der immigranten en zijn scherpe maatregelen zijn geenszins over bodig. Wat intusschen ook gebleken js. Het komt mij dan ook niet waarschijn lijk voor, dat de bende, die den overval val pleegde, over andere, dan slagwa pens, hakmessen, bijlen enz. heeft be schikt. Daartegenover staat, dat de honderd man sterke troepenmacht, waarover Cu racao beschikt, uit uitstekende soldaten is samengesteld, gerecruteerd uit de po- litietroepen hier te knde. Men mag hen zeer zeker berekend achten voor de hun opgedragen taak, doch de vraag blijft, of het garnizoen als geheel sterk genoeg is. Buiten deze bescheiden legermacht aan welke de bescherming van een belang rijk eiland met een kostbare industrie is toevertrouwd, heeft de Ba'aafsche zelf nog een aantal particuliere politie-op zieners in dienst, een soort van onbezol digde rijksveldwachters, die voornamelijk zorgen voor de bewaking der kampemen ten van arbeiders der raffinaderijen. Deze mannen, meestal Nederlanders, al thans Europeanen, zijn ook gewapend. Men heeft nooit kunnen voorzien, dat wat nu gebeurd is, plaats zou vinden. Wel heeft de Bataafsche bij herhaling aange drongen op versterking der politiemacht hetgeen de maatschappij dan zelf zou be talen. Er bleken echter teveel bezwaren tegen een maatregel als deze te bestaan en na langdurige besprekingen was het resultaat, dat er niets gebeurde. De „Daily Chronicle" schrijft over de overrompeling van Willemstad1 in een kort hoofdartikel onder het opschrift: The Dutch Affair (de Hollandsche affaire): Dat afgelegen kusten nog altijd onder politie-toezicht gehouden moeten wor den, lijkt de moraal van de pas uitgevoer de overrompeling op NedèrlanJsch West- Imdië. De 500 invallers waren Venezo laansche opstandelingen, over wie de Ve nezolaansche regeering geen macht had' en die zij nog minder lean commandeeren. Maar zij hebben verschedene Neder- landscbe onderofficieren gedood, de hoofd stad van Curacao geplunderd, de over heid tijdelijk ontvoerd en in het kort eend- ge van dè ergste wandaden begaan, die een Europeesche vlag in haar eigen gebied kan ondergaan. Incidenteel hebben zij ook een Amerlkaansch koopvaardijschip genomen. Holland1 is de laatste mogendheid van die wereld die men van agressieve oog merken kan verdenken. De zenuwach- tagste aanhanger van de leer van Monroe in de Vereenigde Staten behoeft er geen bedenking tegen' te opperen, als het op behoorlijke genoegdoening door de Vene zolaansche regeering aandringt. Misschien is het een goed ding dat in het precedent dat ontstaan is, zulk een onberispelijk is. Want die burgeroorlogen en revoluties van Midden-Amerika zijn een staag terug* koerende overlast; en het is van belang dat elke neiging, die zij mochten ver toornen om tot het gebied' van Europee sche staten door te dringen., krachtdadig beteugeld wordt. Er moet du'delijk iets gedaan worden om d'e daders te bestraffen. Voorloopig geeft hun overrompeling hun niets don voldoening. Zij hebben' een groote hoe veelheid wapens ©n munitie geroofd en zijn zonder kleerscheuren ontkomen. Men moet hen niet in deze stemming waarin zij zichzelf gelukwenschen, laten blijven. Wij hopen dat de Vereenigde Staten hier mee ten volle zullen instemmen. Hr. Ms. „Kortenaer" heeft gistermor gen te Hoek van Holland het detache ment manschappion aan boord genomen. Te 6 u. 30 is de reis naar W. Indië voort gezet. Als de weersomstandigheden het loop en van een grooten vaart niet belem meren zal het navolgende reisplan wor den gevolgd: 14 Juni aank. en vertrek te Ponta delgada, 21 Juni aank. en vertrek te Sint Thomas, 22 Juni aank. Ie Cura cao. Thans is vastgesteld, dat ook Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik naar Cu racao zal worden gezonden en a.s. Don derdag zal vertrekken. De blamage van Curacao noemt het „Hbld." de gebeurtenissen van Zaterdag nacht. Het blad schrijft o.a.: „Er was wellicht geen materiaal. Dat is, bij de manier, waarop marine- aangelegenheden bij ons behandeld wor den, zelfs waarschijnlijk. Maar dan is de ze blamage van Willemstad) toch wel een afdoend bewijs, van welke portée dit verzuim is, dat kan lei/den tot groote wrijving met die Venezolaansche repu bliek en met de mogendheden wier be langen door Venezolaansche opstande lingen op Nederlandsch grondgebied blij kens hetgeen nu geschied' is, op ernstige wijze kunnen worden geschaad. Wij stellen aan dien gouverneur van Curacao geen anderen eisch, dam dat hij der missie daar welgevallig is en wij 'la ten hem zonder de moodige middelen om idie orde te handhaven in een haven, waar reedis thans een grooter scheep sbeweging dan in Amsterdam is, dank zij de groote petrokumondernemingop ©etn eiland, waar duizenden en' duizenden vreemde lingen te werk zijn gesteld' in onderne mingen, waarbij een zeer groot deel dor wereld belang heeft. Nu is daarbij nog gekomen de even snelle en Amerikaamsche ontwikkeling van Aruba, waar behalve ld© concern der Koninklijke (de Mexican Eagle in dit geval) ook dat der Standard Oil (de Lagos in casu) belang heeft bij handha ving der orde en Tescberming van den eigendom. Indien er dus ooit en ergens voor eenig land aanleiding was een marine- vaartuig met een landingsdavisie te sta tioneeren, dan was het in dat deel der woelige wereld

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2