In dienst fan allen. N° 68 Maandag 11 Juni 1929 116 Jaargang. Buitenland Koloniën Kunst. Lraud eu Tuinbouw ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. UitgaveNaamlooze Vennootschap Goescho Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens h Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentïëa worden aangenomen tot 12 uur voorin. OVERZICHT. De nieuwe Engelsche regeering. MacDctiald heeft zijn kabinet gevormd, em de nieuwe regeervng is als volgt samen gesteld Premier: Ramsay MacDctialdkan selier van de schatkist; PK. Snowden buitenland'scflue zaken; Arthur Henderson, dominions; Sydney Webb; Indië; Wedg wood' Benn; grootzegelbewaarder; J. H, Thomas; binnenlandsche zaken; J. R, Clynes; oorlog; Tom Slhaw; volksgezond heid; Greenwood; arbeid; miss Bond- field; landbouw; Noel Bufton; onder wijs; sir C. Trevelyan; board of trade William Graham; eerste lord van de ad miraliteit; A. V. Alexander; luchtvaart; lord Thomson; lord-president van d< raad; lord Parmoor; lord-chief justice; Sankey; minister van Schotland; Adam son; first commissioner of works; Lans- bury. Naast bovengenoemde leden der regeering maken deel uit van het kabinet: Kanselier van het hertogdom Lancas ter: C- Mosley; attorney-general: Jowitt; sollicitor-generalMelville; pensioenen: Roberts; transport: Morrison; posterijen Lees Smith; algemeen betaalmeesterlord ArnaJd'. Zaterdagavond heeft de nieuwe pre mier een geheel onverwachte en in het program niet aangekondigde rede voor radio gehouden. MacDonald zeide„Wij zijn zoo juist van Windsor teruggekeerd en hebben de zegels van onze waardigheid uit handen van Z. M. ontvangen, zoodat onze regeering nu ook grondwettig be gonnen is. Op dvt oogenblik heb ik be hoefte u allen, mede namens mijn ambtge- nooten, te danken voor het vertrouwen, dat gij ons op 30 Mei geschonken hebt. Wij zullen geen minuut verliezen om een begin van uitvoering aan ons program te geven, hetwelk luidt: vrede in het binnen land, herstel van de industrie en vrede naar buiten tot heil van het geheele menschdom. Nopens twee benoemingen wil ik een enkel woord ter verklaring zeggen. Minis ter Thomas heeft een nieuw departement gekregen en zal met alle kracht, die hem en zijn medewerkers bezielt, het pro bleem der werkloosheid onder de oogen zien en een politiek van nationaal herstel en nationale opleving inleiden'. Dit zal eenigen tijd kosten, en op dit oogenblik ben ik zelfs nog sceptisch gezind nopens de mogelijkheid om binnen een jaar het smaakt als room 100 FEUILLETON Naar bet Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKV WAFELBAKKER „Er zijn zoovele dingen die ik graag zou willen doen", gaf Gaspard te kennen. „Je kunt me helpen, als je tenminste wilt, Bill." „Ik ben altijd tot je dienst, dat weet je wel", zei Bill zacht. Gaspard legde zijn magere hand op Bill's arm. „Bill, herinner je je nog dien dag, toen ik je bijna met mijn auto had overreden?" „Natuurlijk", zei Bill, terwijl hij de bevende hand drukte. „Dat.... dat was de grootste dag van mijn leven". „Ik kan hetzelfde zeggen", zei Bill eenvoudig. Gaspard keek hem verbaasd aan. „Wat bedoel je daarmede, Bill? Waar om?" „Vertel jij me eerst de reden", drong Bill aan. „Oh, het is heel moeilijk dit te zeggen", zei Gaspard blozend. „Maar toch weet ik zeker, dat je niet lachen zult. Het was na dien dagdat ik je ontmoettetoen het plotseling tot me begon door te dringen, welk een dwaas ik was om te durven zeg gen, dat er geen God bestond. Hoe aantal werkloozen te kunnen terugbrangen tot wat wij een normaal cijfer plegen te noemen. Maar houdt u overtuigd, dat alles wat kan gedaan worden, ook zal ge daan wonden en dat noch tijd Imoch moeite zal ontzien worden. Henderson is aan het hoofd, van hel departement van buitenlandsche zaken geplaatst, een keuze die ons niet teleur stellen zal. In verband1 echter met de al het andere overheerschemde belang rijkheid van het vraagstuk der ontwape ning en mede wegens het nauwelijks min der belangrijke feit van een spoedige over eenkomst met Amerika zal ik ditmaal nog zelf mee naar Genève gaan. Voor het overige zal ik niet verder op de troonrede vooruitloopen. Onze bedoe ling is te beginnen met eanige eenvoudige onderwerpen, die getuigen zullen van on zen zin voor „fair play" en gezond ver stand'. Een herziening der pensioenen voor weduwen, en een krachtige ondersteuning van de reeds begonnen besprekingen tot het vestigen van een duurzamem vrede tu-s- schen werkgevers en werknemers zullen wel mede het eerst onze aandacht vragen. Wij vragen slechts een korte spanne tijd's onder de belofte onzerzijds, dat wij dien tijd gebruiken en ons ten. nutte ma ken zullen. Wij allen zijn een weinig vermoeid Haar het lichaam uit den verkiezingsstrijd naar huis gekomen, en gij allen zult ons wel eenige dagen rust gunnen, tot de bijeen komst van het parlement, opdat wij gees telijk weer geheel frisch aan den arbeid zullen tijgen. Ik verzoek u alien nu rustig aan uw werk te gaan, zooals wij aan het onze tot heil van het gemeenebest. Ik dank u nogmaals voor uw votum van ver- Vrouwen en ik verzeker u, dat wij het ons waardig zullen toonen. Goeden avond dames en heeren! De toelating van it. A. Baars. Naar aanleiding van het besluit tot we- dertoelating van ir. A. Baars in Ned. In dië schrijft de Loc. o.a. het volgende: Ons komt het voor, dat tegen de toela ting van ir. Baars, evenals straks tegen de toelating van Mohamad Hatla, weinig bezwaar kan bestaan, mits aan één voor waarde wordt voldaan. Het spreekt van zelf, dat de betrokkenen niet uit het oog worden verloren; en wat wij weten van den tegenwoordigen inlichtingendienst geelt het vertrouwen, dat dit toezicht doelmaig genoeg zal zijn. De voorwaarde is echter: dat als er bezwarende feiten mochten blijken, men tijdig en snel handelt. De aanleiding, om hierop te wijzen, dioet zich thans voor, en wij merken dit dan ook met nadruk op: de informatie diensten zijn thans vrijwel in orde; politie en bestuur zijn wel zoo geoutilleerd, dat men vrij volledig op de hoogte is. Volle diger dan men in zekere kringen vermoedt. Maar het zwakke punt is het gebruik, dial wel jij er nimmer over argumenteert, heb je me toch zoo duidelijk uit alles laten voelen, hoe blind ik ben ge weest. En.... Bill, ik zou zoo graag willen.... als het tenminste mogelijk is, dat jij me wilde leeren, hoe ik in staat zal wezen te gelooven zooals jij en..., een dienaar van allen te kunnen zijn evenals jij". „Mijn beste jongen", zei Bill, diep onder den indruk. Je kunt dat doen, is het niet?" drong Gaspard aan. „Je kunt mij.... in het groote Leger in dienst nemen, nietwaar?" Ja, dat kan gebeuren", zei Bill. „Maar op één ding moet ik je attent maken, oude jongen, je moet mij niet tot voorbeeld nemen. Ik ben slechts een dienaar, méér niet". ,Ik weet, wie en wat je bent", zei Gaspard. „En ik wil ook een dienaar worden, als je tenminste veronder stelt, dat.... Hijmij zou kunnen gebruiken". „Daaraan bestaat geenerlei twijfel", zei Bill. „Dat kan en wil Hij natuur lijk. Hij heeft hierop altijd gewacht en niemand kan Hem volgens mij be ter dienen dan jij". „Meen je dat werkelijk?" „Hef is de waarheid", gaf Bill ten antwoord. Daarvan kun je verzekerd zijn. En vergeef dam vooral niet, dat slechts hetgeen vóór je ligt van betee- kenis is en niet wat het verleden ge bracht heeft". ,Ik dank je voor die woorden", sta melde Gaspard. van Je gegevens wordt gemaakt; en dan mag wel eens wonden uitgesproken, dat men soms bcd-nkelijk lang smet ingrijpen wacht. Onveiligheid op Banka. Den lOen April j 1. werd 's morgens om ongeveer half zes, het „hoofdwerk hoofd" van mijn 43 te Saengailiat, toen hij zich op weg naar de mijn bevond plot seling door een dertiental koelies aange vallen en op afschuwelijke wijze ver moord1. Met een eind1 hout werd hem de sche del ingeslagen en m-et een nies een twaalf tal steken toegebracht. Als hoofdoorzaken voor de toegenomen cnveil.gh-eid1 noemt men twee omstandig heden: ten eerste, evenals hier in- Deli, het gehalte der nieuwe aangeworven koelies waaronder tal van gewezen soldaten en roovers uit do legers gedurende de laatste chaotische tijden en ten iweede slapheid in de bedrijfsvoering. Plannen voor een opstand. De hoofdaanleg^ers van het plan tot het verwekken van een op-stand- hebben be kend, dat omstreeks 20 Juni begonnen zo-u zou worden met het verzamelen van de verzc-tsli-den, waarna gezamenlijk opge trokken zou worden naar de brug bij Nangaroro, welke door hen zou worden versperd'. Naar verwacht werd, zou dan een kleine patrouille met een ambten-aar gezonden worden om de versperring op te ruimen. De patrouille zou wonden ver moord, waardoor een. groote aanhang van de zijde van de bevolking gewaarborgd zou worden. De hoofdleider Dokapah heeft alleen gehandeld met de bedoeling om zijn vader te wreken. De zaak zal binnenkort worden berecht. Fraude f De justitie heeft een onderzoek inge steld naar een vermoedelijk gepleegde fraude d-oor -den commies-boekhouder bij d-e art.-co-astructiewiinkel E. S. Het on derzoek heeft het vermoeden gesterkt, daar er een tekort is van een halve ton. S. ontkent. De man, die reeds eenige da gen bij het werk ontbreekt, vertoeft thans het ziekenhuis en staat onder toezicht van de politie. vIm Westen nichts Neues". Het oorlogsboek „lm Westen nichts Neues" van Erich Maria Rem-arque waarvan de Duitsche oplage de 500.000 exemplaren reeds overschrijdt blijft v-ooral in de Du'.tsche pers het voorwerp van gedachtenv.ii-s-Jng niet alleen, doch ook van verdachtmaking. Zoo heeft iemand in omloop gebracht, dat Remar que in werkelijkheid Kramer zou heeten en over dien 50-jarigen Kramer worden allerlei leelij-ke dingen gezegd. De uitge ver (Propyleen-Verlag te Bei-lijn) meldt „Je moet mij niet danken. Dank God". „Ik zal het probeeren", zei Gaspard met gebogen hoofd. Eenige seconden heerschte er vol maakte stilte, welke tenslotte door Gaspard verbroken werd. „Je stond zooeven op het punt mij te vertellen, waarom die bewuste dag de mooiste van je heele leven was". „Dat zul je nooit kunnen raden", zei Bill glimlachend. „Dus lijkt het me het beste, dat ik het je meteen maar vertel. Bill stond op en ging voor de won dermooie aloë staan. „Jij was niet de eenige persoon, die ik dien dag ontmoette, Gaspard", zei hij zacht. „Wat bedoel je? Oh, ik begrijp hef al. Mijn moederis het zoo, Bill?" Hij ging naast den jongen dominee staan en er lag een verlangende blik in zijn oogen. „Bedoelde je dat, Bill?" vroeg hij weer. Bill zag hem aan en hij maakte een eigenaardig hulpeloos gebaar met zijn handen. „Hoe zou ik iets anders kunnen bedoelen?" vroeg hij. „Ik ben er ech ter maar al te zeer van overtuigd, dat ik niet goed genoeg voor haar ben. Maar.... zij heeft mij te kennen ge geven, dat zij er anders over denkt". „En zij kan het het beste weten, Bill. Zoo is het altijd geweest Bill, oude jongen, ik heb me meermalen afgevraagd, of het waar was dat jul- dat dit een verzinsel is. Remarque 'n in derdaad 31 jaar oud en is zo-a- van de schoolbanken naar het front getrokken. Het veilen van aardappelen. Zooals iia de Goesche Courant per advertentie wordt bekend gemaakt, doet de VeilmgsvereeLU'img „Zwid-BevelaaiT' een oproep tot de telers van aardappelen om op Dinsdag a.s. te 2 uur in het vei lingsgebouw een bespreking te houden over het veilen van aardappelen. Begonnen zal worden met de vroege aardappelen, terwijl de bedoeling is om ook de verkoop van Eigenheimers en late aardappelen zich in die richting van „vei len" te doen ontwikkelen. Dit streven moet ten zeerste worden toegejuicht, omdat het de mogelijkheid opent dat eindelijk voor de op Zuid-Be veland g3teelde vroege aardappelen ook de prijs zal worden gemaakt die deze in den wereldhandel waard zijn en deze teelt op grootere schaal ter hand kan worden genomen. Wat aardappekn als Eigenheimers en Late soorten betreft, hiervan loopt de han del in ons land nog wel ui-et o-veral over de veilingen, doch zeer zeker kan men bevestigend beantwoorden op de vraag: „Of het niet meer dan tijd' wordt, dat zij die dit pro-duet telen, een voorbeeld ne men aan de telers van groenten en fruit en die verkoop ervan ook over de veilingen dioen loopen." Het systeem heeft zoowel voor teler als voor handelaar haar deugdelijkheid bewezen. Immers een veiling is een telersorga- nisatie, die gelegen op een centraal punt gunstig voor aan- en afvoer, de geteelde producten te ko-op aanbiedt, met als ge volg, dat op gezonde wijze de prijs tot stand' komt. Wie van nabij met het veiltngswezen heeft kennis gemaakt, weet dan oo-lt maar al te goed', welk een groot voordeel het is, dat men dë verkoop van zijn product lean stellen in, hamdein van zijn eigen orga nisatie en zich geen zorgen behoeft te maken of het gekochte product tenslotte ook zal worden afgenomen en de bedon gen prijs ook werkelijk zal worden uitbe taald'. Als een der grootste voordeelen mag, in verband met den tijd waarin- we leven nog wel worden genoemd, de mogelijk heid om langs die-a v»-eg de handelswaard^ van d'e aardappelen nog belangrijk te verhoo-gen. Terecht klagen de handelaren dat het product hun niet wordt aangeboden, lie van elkander hielden, maar nu het blijkt, dat het inderdaad zoo is, waarom komt ze dan niet terug?" „Ik zal haar gaan zoeken", zei Bill. „Hoe zou je dat kunnen. Ze beloof de me voordat ze wegging, dat ze me zou schrijven, doch ze deed hef niet." Gaspard's stem trilde van emotie. „Ik kan haar vinden", zei Bill op vastberaden toon. „Ik zal je vertellen, op welke manier het gebeurd, wanneer ik het zelf precies weet. Daar komt Morton aan. Ga jij nu wat rusten." Hij wendde zich bij de laatste woor den om en liep zijn collega tegemoet, Gaspard hierdoor gelegenheid gevend ïntusschen de pastorie binnen te gaan. Dominee Morton had nog dezelfde uitdrukking op zijn gelaat, als toen hij den begrafenisdienst leidde en het was duidelijk merkbaar, dat het hem buitengewoon hinderde Bill te zien glimlachen. „Ik heb een boodschap voor je van Hatchstead Place. Ik had geen gele genheid deze eer over te brengen". „Wat is er aan de hand?" vroe'g Bill. „Generaal Farjeon is ziek", zei hij op killen toon. „en hij wenscht je te zien". „Ik vrees, dat de oude heer weer wat in zijn schild voert", merkte Bill zuchtend op. „Heb je hem gezien?" „Ja, en vervolgens mijn opinie zijn de dagen, die hij nog te leven heeft geteld". „Dat zijn de mijne ook", gaf Bill op tragischen toion ten antwoord. „Maar zooals de tegenwoordige handel dsteisebt en. allerlei moeilijkheden bij de aflevirag daarvan het gevolg zijn. Hoewel er de laatste jaren wel eenige verbetering is gekomen zal het toch wel beter zijn om -den tijd niet af te wachten, dat elke .aardappelteler zoover is opge voed dat hij uitzichzeif het product goed in orde maakt. Het is meer dan tijd' dat men een andere weg inslaat, omdat vooral de ex port van aard-appelen meer en meer ge vaar gaat loopen wanneer er niet meer dere controle wordt uitgeoefend. De maatregelen,, die er mogelijk van regeeri-ngswege in de toekomst zullen wor den genomen behoeven niet te worden af gewacht, doch laat men liever zorgen, dat men klaar is, wanneer ze van kracht wonden. De weg daartoe is, dat reeds nu de verkoop over de veilingen wordt ter hand genomen en langs georganiseerde weg ge tracht wordt -de handelswaarde van de aardappelen te verbeteren door zich aan te sluiten bij het U. C. B. (Uitvoer Con trole Bureau). Natuurlijk zijn er bezwaren aan t« voeren, doch die zijn te overwinnen, zoo goed ze ook voor andere producten zijn overwonnen. Het grootste bezwaar zal wel blijkjep te zijn, dat men zeer moeilijk afstand doet van bepaalde methodes, niet omdat z» zoo goed voldioen, maar meer omdat mSn ze reeds zoolang toepaste. Laat men echter begrijpen dat als men vooruit wil, dat er dan nieuwe banen ge zocht moeten worden en men niet angst vallig aan het oude moet vasthouden. Vooral voor exportartikelen moet de waarde als handelsproduct hooger opge voerd worden wamt de afzetgebieden kun nen ze te kust en te keur koopen van eigen bodem of van onze concurrenten, en de kwaliteit, sorteering en verpakking, kortom de groote handelswaarde zal da prikkel moeten zijn, dat men aan het Hol- Landsch product de voorkeur geeft. We willen hopen dat de veiling „Zuid- Beveland" succes heeft bij haar poging tot veilen van aardappelen en de telera blijk zullen geven te hegrijpen dat het tijd wordt dat ze uit eigen beweging een be ters methode van verkoop van hun pro duct ter hand nemen. De invloed van den strengen vorst op, de tuinbouwgewassen hier te lande. Begin Maart heeft het hoofdbestuur van de Kon. Nederl. maatschappij voor tuinbouw en plantkunde een commissie samengesteld die tot taak zou hebben, een onderzoek in te stellen naar de schade aan de tuinbouwgewassen als gevolg van dsn strengen vorst van den afgeloopeO, win ik veronderstel, dat ik aan zijn ver zoek moet voldoen. In orde. Ik zal gaan". „Ik acht het je plicht", zei domi nee Morton gestreng. „Zonder twijfel is dat zoo", zei Bill, opnieuw zuchtend. HOOFDSTUK VL Slechts éénmaal in het leven. „Ben jij daar, Bill?" De oude generaal hief zich met moeite in zijn bed overeind bij het hooren van den bekenden voetstap. „Ja, generaal", zei Bill, terwijl hij haastig op het bed toeliep. „U wilde me spreken, nietwaar? Ik ben zoo gauw mogelijk gekomen". „Natuurlijk wilde ik met je praten", zei de oude aristocraat grimmig. „Ik had je al uren geleden verwacht. Ik heb een beroerte gehad, Bill. Versta je me goed? En hierdoor zal hef met me gedaan zijn vervloekt nog aan toe ze beweren, dat het na een derden aanval mis gaat. Die idioot van een Morton behandelt me precies, alsof ik al met het ééne been in hef graf lig. Ik weet waarachtig niet, waarom ze hem binnen hebben gela ten. Ik heb totaal niet om hem ge vraagd, maar wel om jou. Jij bent de eenige dominee, die zijn gewicht in goud waard is. Ga zitten, kerel, ga zitten. Dus je naam wordt in de cou ranten vermeld, nietwaar? Als je niet oppast, krijgg je vanavond of morgen den bisschop op je dak". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1