GOESCHE COURANT In dienst fan allen. 1 J Met Dubé TAFELZILVER Complete Cassettes N° 66 Woensdag 5 Juni 1929 416 Jaargang Buitenland Koloniën LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. W etenscbappen. Uit de Radiowereld ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. UitgaveNaamlooz» Vennootschap Goesche Courant - J en Kléeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 *- r—- ADVERTENTIEN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. Kléeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Per regel. Advertentlën worden gevestigd to Goes. aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Na de Engelsche verkiezingen. Nu in Engeland de conservatieven een belangrijke nederlaag geleden heb ben komt ook in de regeering natuur lijk verandering. Baldwin heeft giste ren den koning het ontslag van het kabinet aangeboden, hetgeen aanvaard is. Vermoedelijk zal Mac Donald, de leider der arbeiders heden opdracht tot het vormen van een nieuw kabinet ontvangen. Men verwacht algemeen, dat Arthur Henderson belast zal worden met de portefeuille van buitenlandsche zaken. Waar de mogelijkheid niet is uitge sloten, dat hij aan een ander departe ment de voorkeur geeft, zouden in zijn plaats in aanmerking komen Pon- sonbey of Sir Oscar Mosley. De te rugkeer van Snowden als kanselier van de schatkist staat vast, terwijl de vroegere onder-staatssecretaris van dit departement onder het eerste bewind van Snowden, Graham, waarschijnlijk minister van Handel wordt. Voor het ministerie van Binnenlandsche Zaken wordt Clynes genoemd, terwijl J. H. Thomas waarschijnlijk weer minister van Koloniën zal worden. In het alge meen acht men ook van de zijde der oppositie het nieuwe Arbeiders-kabi net een tamelijk sterke regeering. De liberalen hebben voorloopig een af wachtende houding aangenomen, aan gezien het nieuwe kabinet geheel on afhankelijk van hun steun zal wor den gevormd. Persoonlijke moeilijk heden zijn daarbij niet te verwachten en voorloopig acht men het niet ur gent, overeenstemming omtrent eenige zakelijke programpunten te verkrijgen. Miss Margareth Bonfield, die in het eerste kabinet-Mac Donald parlemen tair staats-secretaresse was, zal thans waarschijnlijk minister van Arbeid worden en daarmee de eerste vrouw zijn, die in een Engelsch kabinet haar intrede doet. Een incidentje. De bekende Belgische documenten affaire was aanleiding voor een pijn lijk moment voor Indië's doorluchti- gen gast, graaf De Réthy. Het bericht van deze knoeierij kwam ook aan boord van de „Sirius", terwijl men aan tafel zat en gaf majoor Ra- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 98 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Vergiste Bill zich of hoorde hij wer kelijk een vaag geluid achter die ge sloten deur? „Het is niet onmoge lijk, dat de deur open is", zei hij. „Wij zullen het eens probeeren". Bij de laatste woorden maakte hij een gebaar, alsof hij de kruk wilde omdraaien, doch op hetzelfde oogen- blïk versperde Benedict hem den weg. „Ik heb u toch al gezegd, dat de deur gesloten is, monsieur. Et puis alors.,.. Het huisje is leeg en „Uit den weg", beval Bill. Hij vatte den man bij de schouders, een heftïgen tegenstand verwachtend, doch daar dit allerminst geschiedde, liet hij zijn greep verzwakken en duw de hem zachtjes op zijde. Het maanlicht verlichtte eiken trek van zijn vreemd gelaat. Hij keerde zich om en opende de deur. „Benedict! Benedict!" klonk het kreunend. Bill trok de deur wagenwijd open. Opnieuw drong een eigenaardige geur tot hem door. Eindelijk kon hij zijn prooi bemachtigen. quez, die den graaf vergezelde, aan leiding tot de opmerking, dat de Ne derlanders toch eigenlijk verkapte Duitschers waren. De kapitein van de „Sirius", aldus de berichtgever der „N. S. Ct.", stond na deze opmerking kalm op, boog voor den graaf en ver liet den salon. Graaf De Réthy, die bleek van woe de werd, ging den kapitein na en bood zijn excuses aan voor de ondoordach te uitlating van zijn adjudant en dwong dezen, eveneens verontschuldigingen aan te bieden. Het gevolg van het incident is een verwijdering geweest van majoor R. gedurende vier dagen uit de omgeving van den graaf De Réthy. De nadere uiteenzettingen langs tele- grafischen weg brachten wederom de noodige toenadering tusschen de be trokken opvarenden. Politierechter te Middelburg. Een klapstoel. J. P., 41 jaar, werkman en Ph. P., 41 jaar, schipper, beiden te Yerseke, werd ten laste gelegd, dat zij op 28 April 1929 te Yerseke J. E. te samen en in vereeniging met een stoel in zijn nek hebben geslagen en ook ge stompt. Eisch: ieder f25 boete of 25 dagen hechtenis. Uitspraak: ieder f20 boete of 20 dagen hechtenis. Aangezichts-bewerking. A. J. P. L., 25 jaar, werkman te Goes werd verdacht dat hij op 28 April j.l. te Goes P. Z. in het gezicht heeft ge slagen. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: f10 boete of 10 da gen hechtenis. De blijver. M. H., 32 jaar, veekoopman te Nieuwdorp, werd beklaagd dat hij op 18 April j.l. te Middelburg niet aan stonds heeft voldaan aan de vorde ring van P. J. M. en door een agent van politie namens dezen gedaan, om zich uit de waranda van het huis van M. te verwijderen. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: f10 boete of 10 da gen hechtenis. Dr. C. Easton f Maandag is te 's Gravenhage over leden, 64 jaar oud, de journalist, let terkundige en astronoom dr. C. Easton Toen dr. Easton verleden jaar den 13den Juni herdacht, dat hij vóór 25 jaar te Groningen was gepromoveerd tot doctor honoris causa in de wis- en sterrenkunde, liet de staat van zijn ge- Hij zag een gedaante op een paar kussens uitgestrekt liggen, en weer onderscheidde hij dat ratelende geluid. „Groote hemel!" mompelde hij. „Die man is stervende". Zonder verdere aarzeling trad hij binnen en hij boog zich over dien hul- peloozen vorm heen van den man, die hem nog kort tevoren op zulk een handige wijze had weten te ontkomen. Hij zag een bleek, angstig gelaat, waar over een vuurrood litteeken liep. Een hand, die even goed aan een geraamte had kunnen toebehooren, werd op Bill's arm gelegd. „Gauw", riep Bill den knecht toe. „Kom hier. Kun je me niet wat voor hem geven? Kun jeZijn stem stierf weg. Een benauwde kreet werd vernomen en daarna.... stilte. Bill keek op. „Hij is heengegaan", zei hij. Benedict stond bij den ingang van het badhuisje en zijn ademhaling kWam met horten en sfooten. Hij mompelde iets in het Fransch en bewoog zich onrustig heen en weer. Bill legde het levenlooze lichaam zachtjes neer en voor den tweeden keer dien avond kwam een gevoel van duizeligheid over hem. Hij begreep evenwel, dat hij zich goed moest hou den en wendde zich tot den Fransch- man. „Benedict", zei hij op eenigszins ge- strengen toon. „Ik raad je in je eigen belang aan de volle waarheid op te biechten. Wie was die man?." zondheïd reeds veel te wenschen. Het bericht van zijn overlijden is dus niet geheel onverwacht gekomen. Niet alleen het 25-jarig eere-docto- raat gaf toen aanleiding hem te hul digen. Hij was dien dag tevens sinds 40 jaar journalist. In 1888 toch was hij correspondent geworden, te Dordrecht, van de „Nieuwe Rotterd. Courant". Zendvergunning voor radio-amateurs. De Minister van Waterstaat heeft de voorwaarden vastgesteld, waarop aan radio-amateurs een zendvergunning kan worden verleend. Aanvragen kun nen reeds thans tot den Minister wor den gericht. |*HET HUWELIJK IS GELUKKIG (incl. roestvrije messen) vanaf f 118,-. 25 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook in Indië).. Vraagt prijscourant en betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- BRIEKEN - SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: Geïllustreerde prijscourant. Zichtzending. Betalïngscondities. Naam Adres Woonplaats Doorhalen wat niet gewenscht wordt. Provinciale Staten van Zeeland. De eerste gewone zitting der Pro vinciale Staten zal Dinsdag 25 Juni te 7.30 uur n.m. gehouden worden. Opleiding tot radio-telegrafist. De gelegenheid voor de opleiding tof radio-telegrahsr aan de „De Ruyter- school" te Vlïssingen wordt uitgebreid. Hierbij kunnen twee wegen gevolgd worden le. Een directe opleiding tot ra' Er kwam een vreemde blik in Be nedict's oogen. „Dat was de echtge noot van Madame Verlines", zei hij bijna onverstaanbaar. „Dus hij overleed niet aan de hem toegebrachte wonde?" Bill sprak kort af, want het leek hem raadzaam toe: dat er zoo min mogelijk woorden over deze zaak gewisseld zouden worden. Misschien dacht Benedict er even' eens zoo over, want hij antwoordde slechts: „Nee, monsieur". „Vertel me nu wat er gebeurd is", beval Bill. Zonder te protesteeren, begon Be nedict: „Hij bleef in de woestijn achter en liet iedereen in den waan verkeeren dat hij dood was. Hiervoor beston den redenen, want hij zat tot over zijn ooren in de schuld. Bovendien had hij zich al geruimen tijd geleden overgegeven aan het gebruik van be dwelmingsmiddelen. Hij wilde wraak nemen op zijn zoon en madame en hij verkoos dit op deze wijze te doen. Toen hij weer voldoende hersteld was, volgde hij hen, waarheen ze ook gin gen. Maar soms lag hij dagen lang in een toestand van verdoovïng en dan raakte hij het spoor weer kwijt. Hij wist, dat hij niet lang meer te leven had; hij is eigenlijk al jaren sterven de geweest. Hij hoopte evenwel, dat hij monsieur Gaspard nog vóór hem zou zien overlijden". „En jij was zijn medeplichtige?" vroeg Bill. dïo-telegrafist voor „Radio-Holland". 2. Een opleiding, aanvankelijk tot seinersmaat bij de Nederlandsche Ma rine, met mogelijkheid van latere aan stelling bij „Radio-Holland" na af loop van een vierjarig dienstverband bij de Marine. Voor de toelating tot den direcfen cursus voor telegrafist voor „Radio- Holland" moeten de candidaten vol doen aan een toelatïngs-examen. Can didaten die de 3e klasse eener H.B.S. met succes hebben doorloopen of zij, die in het bezit zijn van een M.U.L.O.- diploma B, zijn vrijgesteld van een toelatings-examen. Zij betalen tijdens de opleiding hun eigen schoolgeld en treden na het behalen van het certifi caat le klasse direct in dienst voor radio-telegrafist bij „Radio-Holland". Zij moeten bovendien voldoen aan de door „Radio-Holland" gestelde eischen van algemeene ontwikkeling. De adspiranten, die den tweeden weg willen volgen, moeten de lagere school met goed gevolg hebben afge- loopen, en moeten lichamelijk ge' schikt worden geacht. De keuring ge schiedt kosteloos. De opleiding is gratis, indien zij zich verplichten om dadelijk na het be halen van het certificaat een verbinte nis aan (e gaan, om het £bjk 4 jaren als seinersmaat bij de zeemacht te die nen. Zij zijn in gewone tijden vrijge steld van militiedienst. Na afloop van hun dienstverband is al* regel reën- gagement bij de Marine uitgesloten. De jongelieden, die bij de Zeemacht blijkens een door of vanwege den Mi' nister afgegeven getuigschrift geduren de 4 jaren naar behooren hebben ge diend en eervol uit den zeedienst zijn ontslagen, hebben volstrekten voor rang bij het vervullen van vacatures in het telegraafcorps van „Radio-Hol land", mits zij binnen 6 weken na hun eervol ontslag tot „Radio-Holland" schriftelijk een desbetreffend verzoek richten. Voor de laatstbeschreven op leiding komen in aanmerking jongens niet jonger dan ló en niet ouder dan 18 jaar. Verwacht mag zeker worden dat de hierboven aangeduide wegen om een goede positie bij de Nederlandsche koopvaardij te verkrijgen, door ouders en voogden onzer Zeeuwsche jonge lieden, in ernstige overweging zullen worden genomen. Blijkens de in dit blad voorkomende advertentie worden verdere inlichtin gen gaarne verstrekt door den Direc teur der de Ruyterschool te Vlissingen. De onbewaakte overweg bij Rilland-hath. Men schrijft aan de „Midd. Crt.": De redeneering van den heer Ko ning is volkomen juist. Ook de Kon. Ned. Automobiel-Club heeft verleden jaar dezelfde beschouwingen gehou den. De heer K. schrijft zeer juist: men meent den trein te zien aankomen doch de verraderlijke situatie, de Benedict's lippen trilden even. „Ik ben een dienaar van de familie, mon sieur", zei hij vol waardigheid. „En je hebt het vertrouwen, dat men in je stelde beschaamd gemaakt door monsieur Gaspard verdoovings- middelen toe te dienen en er kalm bij te blijven staan, toen hij leed". „Ik gehoorzaamde mijn orders, mon sieur", zei Benedict. Bill keek hem eensklaps eenige se conden strak in de oogen. „Geef jij je soms ook aan bedwelmingsmidde len over?" vroeg hij. Benedict ging eenige schreden ach teruit en verhief zich in zijn volle lengte. „Monsieur", zei hij op ernsti- gen toon, „ik ben mezelf". Dit was een antwoord, wat Napo leon waardig had kunnen zijn. Bill begreep dan ook heel duidelijk dat hij niets kon bereiken door op een dergelijke wijze op te treden. De man had de bevelen, welke hem verstrekt werden opgevolgd, en dit was een feit waarop hij trotsch was. Het leek Bill op dat oogenblik toe, alsof hij niet in staat was geregeld na te den ken. Benedict was op zijn manier trouw aan zijn meester geweest. „Waar is deze man den ganschen zomer geweest?" vroeg Bill nog. „Toch zeker niet hier in de buurt?" „Nee, monsieur, niet voortdurend. Hij logeerde in Londen en hij kwam zoo nu en dan 's avonds hierheen klonk het kalme antwoord. „Zoo! Dus hij was hier ook in dien smalle weg maken dat men den trein niet op tijd kan zien. Dit is den auto riteiten genoeg medegedeeld doch men is ziende blind en hoorende doof als het betreft de opheffing van een on- bewaakten spoorwegovergang. Van alle reclames o.a. van gemeen telijke autoriteiten trekken de spoor wagen zich niets aan. Zij beslissen, zij beantwoorden zelt niet altijd de ingediende bezwaren. De hoofdzaak waar het om gaat is dat het Spoorwegbedrijt dat niet met zijn tijd is medegegaan (niet exploi- teeren van autobussen gelijk de Fran- sche P. L. M. spoorwegmaatschappij) een bedrijf is geworden dat zeer moei lijk sluitend is te maken. Ten koste van een flink aantal dqoden en idem materiaalschade door opheffing van bewaakte overwegen in massa, zooali in geen ander land van Europa be staat, moet de balans sluitend gemaakt worden. Is er een tekort dan moet de Staat bijdragen en daar heeft men geen lust in en daardoor alleen blijven deze ongehoorde wantoestanden bestaan. Men maakt er den Minister een ver wijt van doch als deze opheffing zou de bevelen dan treft den bewindsman het verwijt dat er een tekort bestaat. Zoolang de Kamer en .het publiek liever twee millioen bespaard zien, al is het ten koste van dooden, zoolang zal de toestand wel zoo blijven. Met kunst en vliegwerk probeert men te beweren dat de overwegen best te overzien zijn. De heer Maas Geestera- nus zegt wel dat men den trein op 500 M. kan zien naderen, doch Z.Ed. weet blijkbaar niet dat als men voor het wachthuisje stopt en uitkijkt de trein die men niet heeft kunnen zien, de auto grijpen kan, als die achter het huisje doorrijdt. Eerst bij derailleeren van een trein waarvoor het Kamerlid Jhr. de Mu- ralt terecht waarschuwt, zullen het Ne derlandsche publiek en de Kamer wel licht wakker worden. Tot zoolang trekt men zich van de zaak toch niets aan. BORSSELE. Vrijdag vergaderden al hier de ingelanden van den Konings polder. De rekening bleek aan te wij zen f 1264,051/2 in ontvangsten en f 1016,971/2 in uitgaven, dus een batig slot van f247,08. De begrooting 1929- 1930 werd vastgesteld op een bedrag van f 1136,22 in ontvang en uitgaaf. Aan den polder „Borssele" zal f 25 subsidie worden verleend voor onder houd van den Koningspolderschen dijk. Het uïtwateringsgeld voor den Bors- selschen polder werd vastgesteld op f40. Het dijkgeschot zal bedragen f9 voor schotbare gronden en f7,50 voor vroonen. Ook vergaderden alhier de in gelanden van den Van Citterspolder. fn deze vergadering stelde men de rekening vast op f 20.761,86 in ontvang sten en f 20.651,65 in uitgaven. Zij vreeselijken stormnacht?" „Ja, monsieur, in dien stormnacht", gaf Benedict toe. Bill keek enkele seconden peinzend voor zich uit. Alles had hem zoo overweldigd, dat het hem voorkwam, alsof hij niet in staat was aan iets an ders meer te denken. Ten slotte wendde hij zich om en zei: „Ik ga nu maar weer naar huis, want we moeten een dokter halen. Er dient een onderzoek te worden ingesteld". „Ja, monsieur. Een onderzoek", her haalde Benedict automatisch. „Wil monsieur den sleutel van het badhuis je hebben?" vroeg hij nog, toen Bill aanstalten maakte om heen te gaan. Bill keerde zich om. „Ja. Sluit de deur af en geef mij den sleutel". Benedict voldeed aan zijn verzoek. Hij scheen zich volkomen aan Bill's bevelen te willen onderwerpen. Er was een lichte verandering in zijn optreden merkbaar, toen hij den do minee het gevraagde voorwerp over handigde. Bill bemerkte dit evenwel niet, daar zijn gedachten voortdurend bij an dere dingen waren. Hij dacht aan Gas pard, dien hij alleen in dat sombere huis had achtergelaten en hij haastte zich om zoo spoedig mogelijk bij hem te kunnen zijn. Toen hij heenging, drong vaag het zachte geklots der zee tegen de klip pen tot hem door. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1