Sport. Buitenland Roos doodt het haar. Stadsnieuws. COLIJNSPLAAT. Vrijdagmorgen ge raakte het zeilschip „Elizabeth" van St. Philipsland bij hoog water op de Hompels omhoog en bleef zitten. Het het avondtij arriveerde de sleepboot „Zeehond" van de firma Van der Tak en Hoogenboezem van Wemeldinge, maar daar het schip leeg was en geen gevaar dreigde, werd hulp afgewezen. Daar de stand bij hoog water heel wat lager bleef dan des morgens, kwam het vaartuig niet vlot. Zaterdagmor gen kwam het vlot en is op eigen kracht vertrokken. Evenals in vele andere gemeen ten heerscht ook hier watergebrek. De vorige week is men begonnen met den aanvoer van water uit de water leiding van Wolphaartsdijk. Per auto werd dit aangevoerd en vond tegen den hoogen prijs van 10 cents per em mer gretig aftrek'. Zaterdag is ook een hoeveelheid leidingwater van Wol phaartsdijk per scheepsgelegenheid aangevoerd, dat verkocht werd tegen 5 cents per emmer. In de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer W. Flïp- se, werd tot notabele van de Ned. Herv. Gem. alhier gekozen de heer J. Eversdijk. Er waren ingeleverd 52 kaarten; 2 stemmen bleken van on waarde, terwijl alle 30 geldige stem men op den gekozene werden uitge bracht. HOEDEKENSKERKE. In Mei zijn in gekomen: Maria Antonïa de Baar, dienstbode, uit Goes; Jacoba Pieter- nella de Klerck, onderwijzeres, uit GoesCornelia Joh.a. Koopman, dienst bode, uit Ovezand; Tannetje Murre, huishoudster, uit Baarland; Wilhelmi- na Sara Helena Looïsen, religieuse, uit Bergen; Jacoba van 't Veer, zon der beroep, uit 's Heerehoek; Tan netje Rijkenberg, religieuse, uit Ber gen; Janna Johanna de Bart, wed. A. Hoebekè, huishoudster, uit Kruinin- gen; Tanneke van der Linde, dienst bode, uit Kloetinge. Vertrokken Joanna Rijk, zonder beroep, naar 's Heer Arendskerke; Maria Uïfferhoeve, dienstbode, naar Goes; Marinus van Dalen, zonder be roep, naar Kaftendijke; Catharina de Punder, zonder beroep, naar 's Hee- renhoek; Maria Tanneke Murre, zon der beroep, naar Baarland; Cornelia Leuntje Smallegange, dienstbode, naar Kaftendijke; Neeltje de Bart, zonder beroep, naar Baarland; Janna Evertse, dienstbode, naar 's Gravenpolder. 's HEER ARENDSKERKE. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsverga dering, die door 9 leden werd bijge woond en waarin de heer J. Vermeule met kennisgeving afwezig was, werd o.m. medegedeeld, dat ten behoeve dezer gemeente is uitgekeerd een be drag van f8726,25 uit de opbrengst der wegenbelasting voor wegsverbete- ringen, en dat van den heer W. S. de Vlieger bericht is ingekomen, dat hij wegens vertrek uit de gemeente ont slag 'neemt als lid van den raad. De voorzitter meent ook' namens al de raadsleden te spreken, wanneer hij van deze plaats den heer de Vlieger een woord van dank brengt voor de wijze waarop hij bijna een tiental jaren de belangen dezer gemeente heeft be hartigd. Vervolgens doet de voorzitter eeni- ge mededeelingen, aangaande den weg naar Heinkènszand, welke, voorko mende op het Prov. Wegenplan, eer lang dienovereenkomstig zal moeten worden verbeterd, daarbij in het bij zonder de aandacht vestigende op de kosten welke uit deze verbetering zul len voortvloeien. Tot leden van de in deze gemeente bestaande stembureaux worden be noemd: in het le stemdistrict de hee- ren J. Vermeule en A. Schipper, ter wijl de burgemeester in dat district van rechtswege als voorzitter zitting zal nemen en tot plaatsvervangende leden de heeren P. de Putter en D. J. v. d. Graaff; in het 2e stemdistrict de heeren J. Nijsse, voorzitter, D. W. Lin denbergh en J. Vermue en tot plaats vervangende leden de heeren K. Janse en L. van Vessem; in het 3e stemdis trict de heeren J. J. de Jager, voor zitter, P. van den Dries en H. van Gorsel, en tot plaatsvervangende leden de heeren J. Sandee en J. v. d. Weele. Daarna wordt vastgesteld het kohier hondenbelasting dezer gemeente voor het jaar 1929 tot een bedrag van f 647. Een verzoek van het burgerlijk arm bestuur van 's Heer Arendskerke en een van hef groot armbestuur van 's Heer Hendrikskinderen, om af- en overschrijving en beschikking over den post voor onvoorziene uitgaven in de begrootingen hunner instellingen voor het dienstjaar 1928 en 1929 worden in gewilligd. Verder wordt goedgekeurd de rekening van de Gezondheidscom missie gezeteld te Goes, over het jaar 1928 en worden in de gemeentebegroo- ting voor 1928 eenige wijzigingen aan gebracht. Vervolgens wordt na eenige bespreking besloten tot ondergrond- sche aansluiting aan het electrisch ver- deelnet in de kom van het dorp 's Heer Arendskerke tot aansluiting van de gemeentegebouwen en tot electrische straatverlichting. Het percentage van heffing voor de gemeentelijke inkom stenbelasting voor het belastingjaar 1929—1930 wordt vastgesteld op 1.7. Tenslotte wordt besloten aan het be stuur van de Vereeniging tof stichting en instandhouding eener R.K. Bijz. L. school Noord-Kraaijert, gem. 's Heer Arendskerke, ingevolge art. 72 der L. O.-wet 1920 uit de gemeentekas de be- noodigde gelden te verstrekken voor de aanschaffing van leermiddelen in verband met de uitbreiding van het getal leerlingen en de inrichting van het 7e leerjaar aan die school. Als opvolger van het raadslid W. S. de Vlieger is thans door den voorzitter van het Centraal Stembu reau benoemd verklaard de heer C. de Boot. SCHORE. Zaterdag hield de Kon. Erk. Postduivenvereenigïng „De snel le vlucht" alhier, een wedvlucht van uit Frankfort (D.). Afstand 366 K.M. Los 11.27 uur. Wind sterk N.-West. Aankomst le duif 5 u. 56 min. 40 sec. De uitslag is: le, 4e en 5e prijs J. M. Fraanje te Biezelinge; 2e en 6e prijs Rijn en de Pree te Schore; 3e prijs D. J. v. d. Have te Kapelle. le overduif A. S. Luijk te Biezelinge. YERSEKE. Zaterdagavond trad voor de afdeeling van den Vrijzinnig De- mocratischen Bond in de zaal Nolet als spreker op de heer Th. M. Kete laar, lid der Tweede Kamer, enz;, met het onderwerp: „De aanstaande Ka merverkiezing". De redenaar behan delde het genoemde punt zeer uitvoe rig en trad voorname/ijk in beschou wingen over Conservatief of Demo craat, de Schoolstijd, al of niet een parlementair ministerie, algemeen kiesrecht en evenredige vertegenwoor diging, vrijhandel, premievrij Staats pensioen, onderwijs en ontwapening. Hij werd ingeleid door en ontving de dankbetuiging van den voorzitter der afdeeling, den heer J. Ossewaarde, die de goedbezochte vergadering leid de. Van de gelegenheid tof debat, maakte geen der aanwezigen gebruik. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Gisteren hadden de volgende wed strijden om het kampioenschap van Nederland plaats: Feijenoord—Velocitas 12 Go AheadSparta 2—1 De stand om het kampioenschap luidt tot op heden: P. S. V. 6 4 0 2 8 19—8 Feijenoord 6 4 0 2 8 13—8 Go Ahead 6 3 0 3 6 15—9 Sparta 4 1 1 2 3 3-5 Velocitas 6 1 1 4 3 3-23 Promotie Zuid. 2e klasse. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats om een plaats in de Zuid. le klasse: Staatsmnij EmmaVlissingen 5—2 De ValkWilhelmina 00 De stand van deze wedstrijden is tot op heden: Staatsm. Emma 4 3 0 1 6 178 Wilhelmina 2 1 1 0 3 31 De Valk 3 1113 3-7 Vlissingen 3 0 0 3 0 5—12 Vriendschappelijk. Goes I—Zurenborg I 2—3. Gisteren had alhier de internatio nale ontmoeting plaats tusschen Goes I en Zurenborg I uit België. De club was vergezeld van een groot aantal supporters en van de Kon. Antwerp sche Fanfare. Als de Belgen het terrein betreden speelt hef muziekgezelschap de „Brabanconne" en evens later het Nederlandsche volkslied. Voordat de scheidsrechter beginnen fluit, worden van weerskanten toespraken gehouden en bloemen aangeboden. Daarop wordt door „Goes" afgetrapt. De wedstrijd eindigde met een zege (3—2) voor de Belgen. Er was veel belangstelling. OVERZICHT. De verkiezingen in Engeland. Hoewel, terwijl we dit schrijven, de officieele einduitslag der verkiezingen in Engeland nog niet bekend is, kan toch thans reeds geconstateerd dat de arbeiderspartij als overwinster uit de stembus is gekomen. De eindstand wordt vermoedelijk: arbeiders 290, conservatieven 259, li beralen 59 en 7 onafhankelijken. De conservatieven zullen circa 130 zetels verspelen, de arbeiders 130 win nen, de liberalen 19 winnen. Wrijf met de vingertoppen wat Purol in Uw hoofdhuid en wasch daarna Uw hoofd met warm water en gewone zeep of nog beter met Purolzeep. Her haal dit zoo nu en dan. Uw hoofdhuid wordt daardoor roosvrij, het haar schoon en zacht en valt niet uit. Deze uitslag is in hoofdzaak te dan ken aan het Engelsche kiesstelsel, dat een der achterlijkste der geheele we reld is. Bij dit systeem beslist niet de evenredigheid, zelfs niet de volstrekte meerderheid, doch alleen de absolute meerderheid. Zijn er in een district 3 candidaten en worden daarop uitge bracht resp. 8090, 8100 en 8110 stem men, dan is de laatste candidaat geko zen, ofschoon 16190 kiezers niet en maar 8110 w 1 van hem gediend wa ren. Tot welke zonderlinge uitkom sten een dergelijk systeem kan leiden, begrijpt men. De stemmenaantallen geven dan ook een geheel ander beeld van de ver kiezingen dan de verdeeling der ze tels. Op de conservatieven zijn tot nu toe 81/2 millioen stemmen uitge bracht, dat is meer dan op de so cialisten, die hen verslagen hebben en die maar 8.300.000 stemmen be haalden. Nog dwazer wordt het geval, als men weet, dat op de liberalen 5.300,000 stemmen zijn uitgebracht. Bekijkt men deze cijfers, dan krijgt de „verpletterende" overwinning van Labour een heel ander karakter. Dit neemt niet weg, dat de socialis ten den stembus-strijd schitterend ge wonnen hebben en dus op hen de verplichting rust een nieuw kabinet te vormen en het bewind in handen te nemen. De vele millioenen, die hun stem op Labour uitbrachten, deden dit niet wij wijze van aardigheid: zij verwach ten daarvan de verwezenlijking van zekere wenschen. Als zoodanig kun nen we noemen: nationalisatie der mij nen, herziening der schulden, herstel der betrekkingen met de sovjet-unie, ontwapening. Lukt het Mac Donald niet dit program te verwezenlijken, dan zal na korter of langer tijd weer gebeuren, wat ook tijdens zijn vorige Regeeringsperiode is geschied: milli oenen, die op hem en zijn partij hun verwachtingen hadden gebouwd, zul len teleurgesteld worden, hun stem ming zal omslaan en bij de volgende algemeene verkiezingen verandert de verpletterende overwinning van Labour in een even verpletterende nederlaag. Prins Hendrik komt. Het bestuur der landbouwtentoonstelling beeft bericht ontvangen dat prins Hendrik 21 Juni een bezoek aan de tentoonstelling zal brengen De hooge gast zal in den morgen hier ter stede arriveeren en den zelfden dag weer naar de residentie ver trekken. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Donderdag a.s. te 2Va uur n.m. in apenbare verga dering bijeenkomen. Agenda Vaststelling der notulen van de ver gaderingen van 28 Februari en 18 April 1929. Ingekomen stukken. Verzoeken om afschrijving van be lasting. Verzoek van de fa. A. Wilking tot verkrijging van grond in erfpacht aan den Keizersdijk en tot wijziging van de rooilijn ter plaatse. Voorstel tot vaststelling eener ver ordening regelende de subsidieering der bijzondere bewaarscholen. Voorstel tot wijziging der Verorde ning op de heffing eener rioolbelastïng. Voorstel tot vaststelling van het ver- menigvuldigingscijfer der gemeentelij ke inkomstenbelasting voor het dienst jaar 1929—1930. Voorstel tot herziening der salaris- regeling voor het personeel der open bare bewaarschool. Voorstel tot vaststelling eener nieu- we verordening regelende het bestuur van het Gasthuis. Verzoek van Z.E. den Minister van Justitie om advies met betrekking tot herziening der salarisregeling van den Commissaris van Politie. Voorstel tot verbetering van de schietbaan. Verzoek van Mej. N. van Nieuwen- huijze om vergoeding wegens tijde lijke werkzaamheid aan de O. L. school A. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voor aanstelling van een ty- pist(e) op de secretarie. Voorstel tot wijziging der regeling van de vergoeding, welke door de agenten van politie wordt genoten voor hef verrichten van overwerk. Voorstel tot wijziging der gemeente, begrooting voor het jaar 1928. Voorstel tot wijziging der begrooting van den Keuringsdienst van Waren voor het jaar 1928. Verzoek van den heer S. v. Strien om aan hem In gebruik te geven een stukje gemeentegrond aan den Kei zersdijk. Benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school C. Verzoek van den heer O. Verstrenge om in erfpacht te mogen ontvangen een stukje gemeentegrond aan de J. A. Blanckstraaf. Verzoek van den heer M. Beneker om ontslag als onderwijzer aan de O. L. school A. Verzoek van het Bestuur der R.-K. Jongensschool om beschikbaarstelling van gelden voor de aanschaffing van plantkunde-platen en een platen-kist. Voorstel tot wijziging der Motor- en Rijwielverordenïng. Voorstel tot wijziging der begroo- tïngvan het Openbaar Centraal Slacht huis voor 1928. Voorstel tot wijziging der begrooting voor het Gasbedrijf voor 1928. Verzoek van de vereeniging „De Ambachtsschool" om verandering en verbetering van het dak van het ge bouw der Vakschool voor Meisjes. Verkoop en innemen van grond. De firma A. Wilking verzoekt in ver band met den bouw van een pakhuis en garage aan den Keizersdijk om verandering der rooilijn ter plaatse. B. en W. konden dit evenwel niet toestaan. Zij stellen na nadere onderhandeling met de firma voor, om de 2 stukjes benoodigden grond te erkoopen tegen f 5 per ML Voorgesteld wordt verder aan den heer 8. van Strien Jr. plm. 80 ML grond aan den Keizersdijk in gebruik te geven tegen f 0,25 per ML per jaar. De grond zal uitsluitend gebruikt mogen worden voor het daarop plaatsen en zoo noodig schoon maken van auto's en rijwielen, doch niet voor het herstellen van reparatieën. Ten slotte verzoekt den heer O. Ver- strenge de erfpacht van een stukje ge meentegrond, gelegen achter zijn garage aan de J. A. Blanckstraat aan de zijde van het Jacob Valckeplein. B. en W. achten het beslist noodig dat dit terrein, in verband met het verkeer wordt vrij gehouden Auto's die daar geplaatst wor den zullen een belemmering vormen Wij tellen den raad dus voor aiwijzend op dit laatste verzoek te beschikken. Rioolbelasting. B. en W. stellen een wijziging in de verordening op de heffing eener rioolbe- ;ing voor, waardoor ook perceelen, welke door de gemeente zijn verhuurd of in gebruik gegeven voor bedoelde belas ting in aanmerking komen. Thans vallen b.v. nog steeds de rijks H. B. S de rijks- landbouwwinterschool en het gebouw van rijkskantoren buiten de verordening, waardoor de gemeente de rechten wegens bet gebruiken en ledigen der beertonnen en de opbrengst der beerstoffen derft. Gemeentelijke Inkomstenbelasting. Evenals vorige jaren moet weder door den Raad worden overgegaan tot vast- telling van het vermenigvuldigingscijfer der gemeentelijke inkomstenbelasting thans voor het belastingjaar 1929/1980, Voor het belastingjaar 1928/1929 moest het vermenigvuldigingscijfer eenige ver hooging ondergaan en de raad stelde het vermenigvuldigingscijfer vast op 1.03. Deze handelwijze blijkt achteraf niet voldoende voorzichtig te zijn geweest schrijven B. en W. Immers, waar verleden jaar op grond van een factor van 1.03 een opbrengst geraamd werd van f 185.473,82. blijkt deze over bet thans verloopen dienst jaar in werkelijkheid f170.815,te heb ben bedragen, waaruit volgt, dat het 1/3 daarvan, hetwelk ten bate komt van den dienst 1929, f 4.886,27 minder bedraagt dan geraamd was, hetgeen een ongun stigen invloed heeft op den factor van 1929/1930. Gedeeltelijk is de te hooge raming een gevolg van het feit, dat het belastbaar inkomen over 1927/ 1928 buitengewoon hoog is geweest, n 1. f279.896,meer dan over 1926/1927 Over 1228/1929 is het wat lager, alhoe wel het cijfer van 1926/1927 nog met f 175.979,wordt overtroffen. Het gevolg van een en ander zal zijn, dat voor het belastingjaar 1929/1980 het vermenigvuldigingscijfer zal moeten wor den verhoogd lot 1 09. B. en W. brengen in herinnering, dat het momenteel bij de Staten-Generaal in behandeling zijnde ontwerp van wet tot regeling der finaucieele verhouding tus schen het Rijk en Gemeenten, gesteld dat het tot wet wordt verheven - waarop alle kans is - in werking zal treden op 1 Mei 1931, gedeeltelijk reeds op 1 Janu ari tevoren. Krachtens die wet zal het geheele gemeentelijke belastingstelsel een ingrijpende verandering ondergaan en in elk geval komt de gemeentelijke inkom stenbelasting te vervallen, De vaststelling van den factor voor die belasting zul dus na dit jaar nog slechts éénmaal plaats hebben. Vermoedelijk zal de nieuwe wet den belastingdruk in deze gemeente doen veiminderen, reden waarom er, volgens de meening van B. en W. tegen hun voor- stel geen bezwaar behoeft te bestaan. Salarisregeling. B. en W. geven den raad in overwe ging de verordening, regelende de subsi dieering der bijzondere bewaarschool zoo te veranderen dat het personeel dier school de maximum jaarwedde zal bereiken na 10 jaar en wel met tweejaarlijksche ver. hoogingen. Het Gasthuis. Den raad wordt een nieuwe verordening inzake het bestuur van het Gasthuis aangeboden. Salaris-verhooging. De commissaris van politie alhier heeft zich tot de Koningin gewend om verhooging van salaris. Bij onderzoek is den burgemeester ge bleken, dat in geen enkele gemeente waaronder er zijn kleiner dan Goes de commissaris van politie zoo laag is bezol digd als hier. Ook in gemeenten waar een inspecteur van politie aanwezig is in plaats van een Commissaris, is de bezol diging meestal hooger. Hij stelt daarchn voor de jaarwedde van den commissaris vast te stellen op f3500 f4000 (5 tweejaarlijksche verhoogingen van f 100). Als de raad dit aanneemt zal de tegenwoordige titularis in verband met zijn diensttijd onmiddellijk het maximum bedrag verkrijgen, De schietbaan. Op verzoek van de burgerwacht is de schietbaan hier ter stede onlangs tot op 100 M, verkort. De gemeente droeg van deze verkorting f 125 bij. Toen de baan gekeurd werd door de normaal-schiet school bleek dat nog verschillende klei nigheden verbeterd moesten worden ter verzekering van de veiligheid. Dit zal een uitgave ad f170 vorderen. B. en W. vragen den raad deze som toe te staan. Vergoeding. Voorgesteld wordt aan mej. Van Nieu- wenhuijse, onderwijzeres alhier, die gedu rende de ziekte van den heer C. Kloos terman, hoofd der o.l. school A, behulp zaam was om het onderwijs aan den gang te houden een vergoeding van f 75,69 toe te kennen. Typist(e). Nu de laatste volontair ter gemeente secretarie elders benoemd is, dreigt een belangrijke achterstand van het werk. B. en W. meenen dat een lypist(e) deze achterstand zal kunnen ondervangen. Zij stellen dus voor de hulp van zoo iemand te verzekeren en van het tijdvak van 1 Juni tot 31 December f200 daartoe op den post schrijfloonen uit te trekken. Overwerk. De agenten die overwerk verrichten ontvangen daarvan vergoeding. Deze is echter vrij gering. Door den hoofdagent wordt n.l. genoten voor extra diensten op Zon- en feestdagen f 0,60 en op werkdagen f 0,80 per uur. Voor de ageDten bedragen deze vergoe dingen resp. f 0,50 en f 0,25. Gezien het geen door de werklieden voor overwerk genoten wordt, achten B. en W. verhoo- ging der genoemde bedragen billijk. De Commissie voor Georganiseerd Over leg adviseert toe te kennen 150 pet. van het gewone loon voor overuren in dag dienst, 200 pet. voor nachtarbeid, 200 pet. voor Zondagsarbeid en 800 pet. voor ar beid op feestdagen. Met dit laatste gaan B. en W. niet accoord. Zij zijn van meening, dat, om redenen van billijkheid de voorkeur dient te worden gegeven aan een zooveel moge lijk uniforme regeling voor allen die extra vergoeding voor overuren ontvangen en dat daarvoor aansluiting dient te worden gezocht aan de schaal, welke is neerge legd in artikel 25 van het werklieden- reglement, neerkomende op 25 pet. extra voor werkzaamheden op den dag, 100 pet. voor werk des nachts en 125 pet. voor werk op Zon- en daarmede gelijkgestelde dagen. Eenig verschil dient er h.i. echter te worden gemaakt wat betreft de bepa ling van den dienst die als nachtdienst wordt aangemerkt, zulks in verband met den dienstrooster, waarvan wijziging te veel bezwaar zou opleveren. Subsidieering bijzondere bewaarscholen. B. en W, schrijven den raad Bij de vaststelling der gemeente-be grooting voor het jaar 1928 werd wegens subsidie aan de bijzondere bewaarscholen uitgetrokken een bedrag, gelijk aan f25. per leerling onder bepaling, dat deze aangelegenheid zou worden geregeld bij een eerlang vast te stellen nieuwe ver ordening. Dientengevolge boden wij Uwen Raad onder dagteekening van 21 September 1928 ter vaststelling het concept eener nieuwe verordening aan. Dit voorstel kwam aan de orde in de Raadsvergadering van 14 November 1928

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2