In dienst van allen. N° 68. Maandag 5 Juni 1929 Ü6 Jaargang. Lrai)d en Tuinbouw Uit de Radiowereld Rechtszaken. ProvincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Kleeuwens Ross1 ^Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1-5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentïën worden aangenomen tot 12 uur voorin. Rupsenplaag. In Oostelijk Noord-Brabant en Lim burg komt op het oogenblik een ge weldïge rupsenplaag voor, waarbij de Hollandsche en Amerikaansche eiken het vooral moeten ontgelden. Rijen boomen zijn op vele plaatsen totaal kaalgevreten. Te Helmond staan op den Aarle-Rikselschen weg vele boo men van hun bladeren beroofd. Ook de stadsparken hebben van de plaag te lijden. Wanneer de boomen kaal zijn, trekken de dieren in lange pro cessies op de huizen af. Op speciale plaatsen ziet men des morgens huizen, waarbij de deurpaneelen bruin zien van de rupsen. Naar men mededeelde, heeft men hier te doen met de bas taard-zijde-rups. Deze rupsenplaag heeft zich al verschillende jaren la ten gelden. Dit jaar zijn de dieren enorm in aantal toegenomen. Wanneer er geen speciale maatregelen getrof fen worden zoo verzekerde men, zal het volgende jaar het leed niet te overzien zijn. Is dat nu televisie? Scheveningsche radio-herinnering. We liepen op den pas gehouden Scheveningschen Radio-salon de ver schillende stands te bewonderen, en keken onze oogen uit aan de vele ver nuftige middeltjes, door de firma's bedacht, om de „hooggewaardeerde aandacht" van het publiek op hun ar tikelen te vestigen. Een bijzonder aardig idee zagen we door de Radio N.S.F. uit Hilversum in toepassing gebracht. Om de gemak kelijke bediening van haar ontvang toestellen aan te toonen, had zij in haar stand een overdreven groot N.S.F. 4-toestel neergezet, dat evenals de oorspronkelijke editie, van ver lichte condensator-schalen voorzien was, waarop de verschillende golfleng ten enkele van de vele uitdruk kelïjk vermeld waren aangegeven. Een onzichtbare hand draaide aan de beide condensatorknoppen, alsof een onzichtbare reus heel Europa aan het afzoeken was. En telkens, wanneer op een bekend station was „afge stemd", vertoonde zich, in een uitge sneden segment van een vergrooten luidspreker, een aardig silhouetje, een levendig tafreeltje, waardoor hef „ge vonden" station, geestig getypeerd werd. Zou men zóó eens van televisie ge nieten? We hopen het, want als hef zoo gemakkelijk en zoo natuurlijk zal gaan, zal er maar heel weinig te wen- schen over blijven! Het deed fenmïn- 97 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Deze woorden eindigden in een vreemd ratelend geluid dat Bill's bloed in de aderen deed stollen en hem het ge voel gaf alsof een slang over hem heen was gekropen. Het volgende mo ment was de vreemde gedaante op hem toegesprongen en had hem bij de keel gegrepen. Bill vocht om zijn leven en het was een vreeselijke strijd met dat on zichtbare en onbekende. Hoewel het slechts dertig seconden duurde, leek het hem toch een eeuwigheid toe. Het kwam hem voor, alsof hij met een griezelig, kruiperig beest vocht, dat zich achter een langen mantel had verscholen. Een paar maal stuitte hij op iets wat op vleesch geleek, doch dit ontglipte weer aan zijn han den als stroomend water. Niettegen staande hij worstelde met iets of iemand die veel kleiner was dan hij zelf, voelde Bill toch maar al te goed, dat het niet lang meer kon du ren öf zijn krachten zouden uitge put wezen. Zijn tegenpartij bezat zonder twij fel grove spieren, doch sterk was hij ste al zoo „echt" aan, dat we onder de toeschouwers iemand heel serieus aan een medebezoeker hoorden vra gen: „Is dat nu televisie?" Kantongerecht te Middelburg. De kantonrechter te Middelburg heeft C. J. L. te Goes veroordeeld tot f5 boete subs. 5 dagen hechtenis wegens het rijden met een motorrij wiel, dat niet voorzien was van twee onafhankelijk van elkander, krachtig werkende remmen. De concertvereeniging te Middelburg. De concertvereeniging te Middelburg heeft volgens het jaarverslag in het afgeloopen seizoen wel goed bezochte uitvoeringen gegeven, doch zij ziet haar ledental helaas dalen. Voor 19291930 is het volgende programma vastgesteld: Het Weener strijkkwartet; Eva Liebenberg, alt zangeres; Kathen Milstein, viool en Gregor Kiatigorski, cello. Gegund. Door den Rijkswaterstaat is het ver- breeden van wegen in den Reigers- bergschen- en Oostpolder, het maken van nieuwe wegvakken in den Nieuw- Krabbendijke-, Oost-, Stroodorpe- en Reigersbergschenpolder en het maken van een verharding met een asphalt- beton, teerslakken- of teersteenslag- deklaan op genoemde wegen, bij over eenkomst opgedragen aan de N.V. Dordrechtsche Basalt Maatschappij te Dordrecht voor f149.000. Het verbeteren van den Rijksweg op den Sloedam werd gegund aan P. Dekker te Veere voor f27.648. DRIEWEGEN. Vrijdag werd alhier ten overstaan van Notaris Beth te Ovezand, in de herberg van J. van de Guchte, in het openbaar verkocht een huis, erf en tuin, groot 8 A. Kooper werd de heer P. Koeman alhier, voor f3840,plus 81/2P/0 onkosten. ELLEWOUTSDIJK. Vrijdag verga derde de gemeenteraad. Afwezig de heer Meulenberg met kennisgeving. Het verzoek om adhaesie doorAmbt- Hardenberg betaling van belasting op hef platteland wordt voor ken nisgeving aangenomen. Aangehouden wordt het verzoek van het water schap, om een weggedeelte van den allerminst. En toen ten slotte een arm, welke heel veel aan een slang deed denken om zijn hals werd gelegd en iets puntigs op zijn keel drukte, kreeg Bill door zijn verlangen naar zelfbe houd op een oogenblik bijna boven- menschelijke krachten. Met een en kelen ruk gelukte het hem zich te bevrijden. Weer hoorde hij dat vreemde, ra telende geluid, doch dit ging in een dof gereutel over, toen hij zijn aan valler op den grond had geworpen. Daarna volgde er een heftige reactie, want dat afschuwelijke wezen hief zich voor zijn oogen weer overeind en was onmiddellijk daarop in de richting van de denneboomen verdwenen. Eerst toen drong het tot Bill door, dat het geen beest noch een booze geest kon zijn, tenzij het mogelijk was, dat deze twee samengevat waren in een levend, menschelijk wezen. Op hetzelfde moment begreep hij, dat hij zijn beste kans op die manier liet voorbijgaan, de kans het myste rie op te lossen, waardoor Gaspard tot voor de poorten van den dood was geweest. Zonder te aarzelen zette hij het op een holletje. Toen hij de denneboomen bereikte, was de vreemdeling reeds uit het ge zicht verdwenen, maar hij kon nog duidelijk het geluid van haastige voet stappen op het grasveld onderschei den. Bill kende geen angst meer en niets had hem kunnen overhalen de jacht op te geven. Hij was vastbesloten dat voortvluch- lïgger van wegen en voetpaden af te voeren, daar de raad van meening is, dat de polder de hieruit voortvloeien de kosten moet betalen. De gemeen- tebegrooting 1929 was door Ged. Sta ten niet goedgekeurd, omdat de raad geweigerd had het traktement van den gemeenteveldwachter met f 100,— te verhoogen en aldus op f 1200,te brengen. Ofschoon men in de vorige vergadering van plan scheen om van deze te verwachten beslissing in hoo- ger beroep te gaan, wordt nu beslo ten aan den wensch van Ged. Staten gevolg te geven. Na in besloten ver gadering te zijn overgegaan, wordt bij heropening der openbare zitting met 4 van de 6 stemmen tof hoofd der school benoemd de heer J. de Graaf. Aan Mej. Wesdorp wordt met ingang van 1 Juni eervol ontslag verleend als onderwijzeres in de nuttige hand werken en in haar plaats benoemd Mej. van Noort te Driewegen. Reke ning en begroofing der gezondheids commissie worden goedgekeurd. Het heffingspercentage der gemeentelijke inkomstenbelasting wordt bepaald op 5. Bovendien worden 50 opcenten ge heven op vermogens- en rijksïnkom- stenbelasting. De heer Klooster vraagt of B. en W. met het oog op de te ver wachten electrifiactie reeds stappen gedaan hebben om te kómen tot goed koopen aanleg. Nadat aan Mevr. van Hattum—Dekker toegestaan wordteen stoepje op den openbaren weg te leg gen tegen een jaarlijk'sche vergoeding van f 0,50, wordt de vergadering ge sloten. 's GRAVENPOLDER. Donderdag werd de vergadering van ingelanden van den polder Middel-Zwake gehou den. De rekening 1928-'29 werd goed keurd in ontvangst op f 2936,39V2, in uitgaaf op f2821,78y2, alzoo met een batig slot van f 114,61. De begrooting 1929-'30 werd opgemaakt in ontvangst en uitgaaf op f3106,58, met een post van onvoorzien van f230,70. Het dijk- geschot bedraagt f 12,per H.A. Als gezworene werd benoemd de heer P. Smulders inplaats van den heer P. Hoondert, die wegens hoogen leeftijd niet meer herkiesbaar was. In de vergadering van ingelan den van den polder Ooster-Zwake ge houden, werd de rekening 1928-'29 goedgekeurd in ontvangst op f 1180,93, de uitgaven op f 1122,28, alzoo met een batig slot van f58,65. De begrooting 1929-'30 bedraagt in ontvangst en uit gaaf f 1119,02, met een post van on voorzien van f 162,56. Het dijkgeschot bedraagt f14,per H.A. tende wezen, of wat het zijn mocht, te pakken te krijgen en onverschillig hoeveel inspanning hij zich ook moest getroosten, hij zou zijn doel bereiken. Het was een wanhopige jacht en voortdurend raakte Bill het spoor van den vluchteling kwijt. Deze was blijk baar volkomen op de hoogte van de omgeving, want er was geen sprake van iets van aarzeling. Op een gegeven moment vreesde hij, dat die gedaante in den langen man tel hem te slim was afgeweest en dat hij hem nimmer meer zou vinden, maar toch wilde hij den kamp nog niet opgeven. De hemel was iets hel derder geworden, daar de maan te voorschijn kwam, zoodat de schadu wen rondom de boomen niet meer zoo zwaar en dicht waren. Hij zag den dauw op het grasveld glinsteren en hij nam het besluit de dennenlaan thans van het begin tot het eind te doorzoeken. Hij had zijn prooi terug gedreven in de richting van de twee denneboomen, dat veron derstelde hij tenminste, doch hij kon geen spoor meer van hem bekennen. Elk gevoel van vrees had hem ver laten en hij dacht aan niets anders, dan op welke wijze het hem geluk ken zou te bereiken, wat hij zich voor oogen had gesteld. Hij zou geen halve maatregelen toe passen, wanneer hij zijn vijand weer in handen kreeg; dat stond vast. Het leek -hem hoogst waarschijnlijk toe, dat zijn prooi ontkomen kon zijn. Hij verschool zich achter een struik NISSE. Donderdagmiddag vergader den de ingelanden van het waterschap „de Buïtenpolders" van Nïsse. Aan wezig waren 9 ingelanden. Goedge keurd werd de rekening over 't afge loopen dienstjaar in ontvangsten f 5436,36, in uitgaven f 4377,60 en een goed slot van f 1058,76. Opgemaakt werd de begroofing 1929—1930 in ont vangst en uitgaaf op f5247,72, waarbij het dijkgeschot verminderd werd van f 12,50 op f12,— per H.A. Tot gezwo rene werd benoemd de heer JanSlab- bekoorn te Nisse. WAARDE. Ds. J. C. C. Trillaart te Zwijndrecht, heeft voor het beroep naar deze gemeente bedankt. WISSENKERKE. In Mei zijn inge komen: 1, Jan Jacob de Oude en 3 zin, landbouwer, van Colijnsplaat; 3, Cornelis Adriaan Hanse, landbou wersknechf, van Zierikzee; 4, Anna Adriana Marcusse, zonder beroep, van Kats; 6, Izaak Hage, rijwielhersteller, van N. en St. Joosland; 13, Jacob Ver burg, zonder beroep, van Hoofdplaat. Vertrokken: 18, Tannetje van der Weele, zonder beroep, naar Yerseke; 22, Gerard Jacob de Smit, slagers knecht, naar Goes; 22, Steven van Damme, chauffeur, naar Canada; 22, Dirk Vroonland, veldarbeider, naar Noord-Amerika; 22, Marcus Thomas Verburg, Iandbouwerskhecht, naar Ca nada; 25, Joppa Pieternella de Regt, zonder beroep, naar Kortgene. WOLPHAARTSDIJK. We lezen in het „Zeeuwsch Landbouwblad": Op Dinsdag 4 Juni a.s. viert de heer K. van der Slikke te Wolphaartsdijk zijn 70sten verjaardag, welk gebeuren wij niet ongemerkt voorbij willen laten gaan. De heer Van der Slikke toch is in landbouwkringen geen onbekende, het is een van de oude garde, die in het landbouwleven nog volle belangstel ling stelt. De landbouw en vooral het landbouwonderwijs heeft zeer veelaan hem te danken. Zijn acte als onderwijzer haalde hij op 18-jarïgen leeftijd. Vier jaar later werd de hoofdacte gehaald en voort gekomen uit een landbouwersfamilie hij werd geboren te Poortvliet voelde hij zich aangetrokken tot de landbouwstudie en in 1895 behaalde hij de acte landbouw 1. o. Reeds in 1878 kwam de heer Van der Slikke in Wolphaartsdijk, waar hij met een korte onderbreking tot 1924 het lager onderwijs heeft gediend. Zijn groote verdiensten liggen in de eerste plaats op het gebied van het landbouw-onderwijs. Jarenlang heeft hij op onderscheidene plaatsen op Zuid-Beveland en in Noord-Beveland landbouwcursussen gegeven. Van hem ging de stoot uit tot het organiseeren van een cursus in landbouwhuishoud- kunde aan meisjes, welke als eerste en luisterde aandachtig naar elk ge luid, dat vernomen kon worden. Flet zou afschuwelijk wezen, als alles op het laatste nippertje moest mislukken. Toen zag hij eensklaps op een af stand van een vijftig meter van hem verwijderd een gebogen gedaante, wel ke zich in de richting van de rhodo dendrons begaf, die langs den rand van den rozentuin bloeiden. Met één enkelen sprong was Bill over den muur heen. Waar was de geheimzin nige vreemdeling nu? Had zijn ver beelding hem dan toch parten ge speeld? Het bleek hem evenwel gauw genoeg, dat hij op het rechte spoor was en hard op weg was zijn vijand in te halen. Want toen hij zich uiterst behoed zaam een weg baande door de dichte taxisboomen, die langs de rotsen bloei den, hoorde hij voetstappen op het pad, dat zich vlak onder hem bevond. Hij was thans niet ver meer van het kleine badhuis verwijderden eens klaps bevond hij zich tegenover den man, dien hij vervolgde. In een ope ning tusschen de taxisboomen, dicht bij het huisje, stond Benedict hem met gekruiste armen af te wachten. HOOFDSTUK IV. Benedict. Voor een korf oogenblik stond Bill als aan den grond genageld. Was hef door alles heen toch Benedict ge weest? Zag hij hersenschimmen, of had hij een afschuwelijke nachtmer cursus in Zeeland in 1895 te Wol phaartsdijk plaats vond. Hoevele oud-leerlingen zullen op dezen dag met veel dankbaarheid aan zijne lessen terugdenken. Reeds in 1895 werd de heer Van der Slikke sercetaris van „Landbouw en Veeteelt" en is dit na een on derbreking van 1909—1916 tof voor enkCle dagen gebleven. Ter gelegen heid van hef 50-jarïg bestaan dezer vereeniging is voldoende gebleken, dat „Landbouw en Veeteelt" haar taak als plaatselijke organisatie steeds breed heeft opgevat en steeds krachtig heeft medegewerkt aan den uitbouw van het algemeen vereenigingsleven. De heer Van der Slikke heeft zich ook persoonlijk niet tot het plaatselijk vereenigingsleven beperkt, in andere organisaties en corporaties heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. In 1903 heeft hij krachtig medegewerkt aan de oprichting van de Z. C. K. en is vele jaren bestuurslid en secretaris geweest, ook in de V. P. Z. en de Vei- lingsvereeniging was hij steeds een goed bestuurder. Daarnaast heeft het dorpsleven zeer veel aan hem te danken. In Wol phaartsdijk is bijna geen vereeniging, of Van der Slikke is voorzitter of secretaris. Ook de belangen van hef landbouw onderwijs en de positie van landbouw- onderwijzer zijn hem toevertrouwd in zijn kwaliteit van voorzitter van de Afdeeling Zeeland van de Vereeniging van landbouwonderwijzers. Wij hebben hier een korte schets gegeven van het leven en werken van den heer Van der Slikke. Lange jaren is hij geweest een har de werker voor het algemeen welzijn en voor de verhooging van het ont wikkelingspeil van onze plattelands bevolking. Steeds rustig voortwerkend heeft hij al die jaren zeer veel tot stand weten te brengen en nog steeds gaat zijn belangstelling uit naar hef landbouw-vereenigingsleven, waarvan hij de kracht en beteekenis zoozeer bewust is! Hoewel zijn eenvoudige persoonlijk heid wars zal zijn van uitbundige hul debetuiging, hopen we, dat velen den 4en Juni tof een onvergetelijken dag voor hem zullen maken. Wij wenschen hem thans reeds van harte geluk en spreken de hoop uit, dat hij nog vele jaren in gezondheid ons landbouw leven zal mogen meeleven. rie? Ofwas hij door hetgeen hij dien middag ondervonden had, tijde lijk krankzinnig geworden? Hij liep regelrecht op Benedict toe. „Wat voer jij hier uit?" vroeg hij kortaf. De man antwoordde hem op onder- danigen kalmen toon. „Ik kwam hier heen om te gaan baden, monsieur." „Baden? Op dit uur?" vroeg Bill ongeloovig. „Ja, monsieur", klonk het op vïj- andigen toon. „Ik geloof je niet", gaf Bill te kennen. Benedict haalde even heel diep adem en zijn gelaat zag doodsbleek. „En waarom waakte je niet bij mon sieur Gaspard?" „Monsieur Gaspard heeft mijn hulp niet noodig, wanneer u bij hem ia", zei de man bedaard. Dit was een volkomen logisch ant woord, doch Bill was niet in de stem ming om zich uit hef veld te laten slaan. Bovendien viel het hem op, dat er iets angstigs in de houding van den man was. Hij deed eenige schreden naar vo ren en zei op bevelenden toon:„Maak die deur open! Ik wil het badhuisje van binnen bekijken". Benedict ging een weinig terzijde staan. Het bleek heel duidelijk, dat hij dit bevel allerminst verwacht had. ,Het huisje is op slot, monsieur", zei hij. „De sleutel is niet in mijn bezit. Dien heeft madame meegenomen". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1