Uit den Westhoek Transpireerende Voeten Stadsnieuws. Binnenland KATTENDIJKSCHE SENSATIE. Enkele leden van den gemeenteraad van Kattendijke zijn tuk op de pers. Zoodra een bijeenkomst van den raad uitgeschreven is en als ze vermoeden dat er in die bijeenkomst gelegenheid zal zijn om heibeltjes te schoppen en om den voorzitter grof en lomp te behandelen, dan snelt een hunner naar de Goesche redactie-bureaux om de redacteuren uit te noodigen zelf de vergadering te verslaan. In het begin zijn we er wei eens in- geloopen en hebben we enkele uren temidden der Kattendijksche raads leden vertoefd. We kwamen evenwel dra van dit soort werk terug, toen ons bleek dat de tegenwoordigheid van beroeps-journalisten slechts gevraagd werd om een lang verslag in de krant te krijgen. Een lang verslag vol on zinnige uitlatingen, plompe bewerin gen, onwaardige uitdrukkingen, kort omdwaas gedaas. Twee raadszittingen maakten we te Kattendijke mede en daarbij hebben wé ons zoo geërgerd over moedwil lige' (en ook over natuurlijke) ruwe domheid van enkele afgevaardigden dat we besloten het werk aan onzen correspondent over te laten. Toen de Goesche journalisten niet meer verschenen, was het ook met de heibeltjes zoo goed als gedaan. Als de couranten er niet uitvoerig de aan dacht aan schonken was het pretje voor de ruzie zoekende raadsleden immers verdwenen! We hadden gehoopt dat onze Goes- sche collega's denzelfden weg zouden blijven bewandelen en eveneens zou den blijven weigeren voor enkele her rie schoppende raadsleden reclame(i) te maken en daardoor het belang der gemeente afbreuk te doen. Deze hoop is intusschen ijdel ge bleken. De „Zeeuw" van gisteravond had we derom een verslag van 2 kolommen van de jongste raadsvergadering van Kattendijke, dat niets belangrijks be vat. Tenzij men allerlei, meestal ner gens op slaande uitlatingen van en kele afgevaardigden belangrijk zou willen noemen. De herrie-makers zagen een journa list zitten en gaven toen natuurlijk de volle maat aan hun misplaatste ach terdocht, domheid en grofheid. Zoo ontstond wederom een verslag, dat voor enkelen weliswaar sensatie zal inhouden, doch dat o.ï. medewerkt om de samenwerking van B. en W. van Kattendijke met den raad nog slechter te maken dan deze den laat- sten tijd al was. Een verslag als het hier bedoelde is dus niet in het belang der betrok ken gemeente. Het verwondert ons dat de „Zeeuw", het blad dat toch nog wel eens af geeft op de bladen die sensationeele cöpie verwerken, zich in deze niet op hef standpunt van de twee andere Goesche couranten kan plaatsen. van sfeenglooiing te samen ad f15.500, zal ten laste van het waterschap een geldleening op eenigszins langen ter mijn worden aangegaan. Het gewone dijkgeschot kon op f25,— per H.A. en dat voor de vroonen op f13,— per H.A. gehandhaafd worden, een mede- deeling, die met des te meer voldoe ning werd vernomen, naar gelang men er minder op gerekend had. De vertegenwoordigers van het wa terschap in den dijkraad voor de wa- terkeering Borssele, werden op ver zoek van enkele ingelanden in de ge legenheid gesteld eens toe te lichten de in dien dijkraad in de laatst ver- loopen maanden met Ged. Staten ont stane meeningsverschillen omtrent kostbare werken, waarvan de dagbla- den- -melding hebben gemaakt en waar van het gevolg schijnt te zijn geweest dat men bij de Kroon in beroep is gegaan, van een door Ged. Staten uit gevaardigd bevel tot het ter hand ne men van werken, waarvan het gevolg schijnt te zijn, dat de daar aanwezige reservekas van pl.m. f300.000 tot ni hil is gedaald. Aan het verlangen van ingelanden werd door de vertegenwoordigers, de heeren Meulenberg en Van der Bent, voldaan. Deze ontvingen den dank der vergadering voor de wijze waarop in deze de belangen van hét waterschap zijn bepleit. Opgemaakt werd de aanbevelings lijst voor een gezworene ter voorzie ning in de vacature door gewone aftre ding van den heer A. Smallegange Jz. De lijst werd als volgt samenge steld: 1. A. Smallegange Jz.; 2. Jaco- uUS ,Kriiöer en 3. J. G. Nïeuwenhuijse, n laatsten te Driewegen. De staat van waterleidingen en kunstwerken werd in overeenstem ming gebracht met het door Ged. Sta ten aangegeven nieuwe model en de staat in zijn geheel opnieuw vastge steld. Tot lid van de rekeningscommissie werd in de plaats van den heer D. Meulenberg, die daarvoor bedankt heeft, benoemd de heer J. van Win- gen Jz. De vergadering besloot als openbare rijweg op te heffen den weg loopende over den binnenberm van de zeedijk, vanaf den nieuwen dijk te Ellewouts- dijk tot de aansluiting bij de inlaag kade van 1887. Met belangstelling werd kennis ge nomen van de door den ontvanger griffier vervaardigde geheele nieuwe polderleggers, waarin de ruim 1400 artikels zijn verwerkt, die in de se dert lang versleten pl.m. 100 jaren oude polderleggers voorkomen. De voorzitter sprak voorzeker namens de ingelanden, toen hij den bejaarden vervaardiger voor zijn belangloozen arbeid van enkele jaren, daarvoor dank betuigde. 's HEER ARENDSKERKE. Nu ook de heer C. Schippers heeft verklaard de benoeming als raadslid niet aan te nemen, is als zoodanig benoemd ver klaard de heer Jac. de Schipper Jacsz. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer J. v. d. Poel, is benoemd tot lid van het kies college der Ned. Herv. Kerk, de heer M. de Boot HEINKENSZAND. Maandagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente onder voorzitterschap van den burge meester. Aanwezig alle leden. Ingeko men is de goedkeuring der begroo- tingswijzigingen over de jaren 1928— 1929. Opgaaf is ingekomen van de ge meente 's Heerenhoek van hef bedrag der kosten voor uit deze gemeente 's Heerenhoek schoolgaande kinderen, tot een bedrag van f 219,99. Ingeko men is het jaarverslag van den keu ringsveearts hoofd van dienst in den keuringskring Heinkenszand. Eveneens het jaarverslag der waterleidingmaat schappij „Zuid-Beveland", en van de Gezondheidscommissie. Aan een adres der gemeente Hardenberg om geen ontvangkantoren op te heffen doch wel belasting te doen betalen op de post kantoren, wordt adhaesie betuigd. Het verslag der gemeente over 1928 wordt den raad aangeboden. Besloten werd dit bij de raadsleden te doen circu- leeren. Op voorstel van B. en W. wordt het vermenigvuldigings-cijfer vastgesteld op 1.3, evenals het vorig jaar. De heeren Kreune en Simonse dringen aan op verlaging van dit cij fer, gezien het groote batig slot. B. en W. weten echter een meerderheid te verwerven, omdat de heeren Kreu ne en Simonse tegen stemden en de heeren H. v. Iwaarden, A. v. d. Dries, J. Steketee, G. Kuzee en M. Raas voor. Op voorstel van B. en W. wordt besloten, gezien het rapport van hef Burgerlijk Armbestuur om voor één jaar aan de Ned. Herv. Gemeente een subsidie toe te staan van f3,50 voor verpleging van W. Hollestelle en aan het R.K. Armbestuur voor de kinde ren van Vermeule f200,— voor 10 maanden f166,Tot leden van het stembureau voor de verkiezing der leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, worden gekozen de hee ren J. Kreune en M. Raas en tot plaatsvervangers de heeren H. van Iwaarden en J. Steketee. Op voorstel van B. en W. worden eenige woningen onbewoonbaar verklaard. Het bouwen van het lijkenhuisje op de nieuwe be graafplaats wordt opgedragen aan den heer Helmstrijd voor f740,—. Met al- gemeene stemmen wordt besloten een nieuw contract te maken met den heer Luwema voor de huur der onderwij- zerswonïng. Een nieuw voorstel komt ter tafel betreffende een overeenkomst met de bewoners van den Varkens- hoek. Voorgesteld wordt de gebouw de 70°/o en de ongebouwde gedeelten te belasten met 30 o/o van hetgeen door de bewoners verschuldigd is. Dit nieu we plan zal de bewoners worden aan geboden. Over de verbouwing der O. L. school ontspint zich een levendige discussie. De heeren Kreune en Si monse zijn van meening dat het plan van B. en W. veel te duur en niet oordeelkundig is. De voorzitter ver dedigt het plan van B. en W., dat tenslotte wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de heeren H. van Iwaarden, A. v. d. Dries, J. Ste ketee en G. Kuzee en tegen de hee ren J. Kreune, M. Raas en A. Simon se. Met algemeene stemmen wordt een door B. en W. voorgestelde wijziging in de begroofing aangenomen. KAPELLE. Voor het practijk-exa- men Fróbel-onderwijs slaagde Mej. Jacoba van Willegen Gd., onderwijze res aan de Chr. Bewaarschool alhier. KATTENDIJKE. In de op Maandag j.l. gehouden raadsvergadering werd mededeeling gedaan van aanneming benoeming als onderwijzeres te Kat tendijke door Mej. Meijaard. Een ver zoek van Stad Hardenberg om adhae- en andere transpireerende lichaams- deelen moet men behandelen met Pu- rol-Huidpoeder, als zijnde het meest afdoende middel daarvoor. Verkrijg baar in Bussen van 60 cent en 1 gld. Bij Apoth. en Drogisten. siebetuiging dat geen rijksbelasting kantoren ten plattelande opgeheven zullen worden, werd ingewilligd. Een besluit tot wijziging der verordening op de heffing van schoolgeld voor het vervolgonderwijs z.z. buitenwette lijk vervolgonderwijs werd genomen. Toen het besluit van niet ontvanke lijkheid van G. van Huisstede inzake reclame hondenbelasting werd mede gedeeld, genomen door de Raad van Beroep en de heer Feleus mededeel de, dat dat anders was als van Huis stede hem bericht had, kon men mer ken, dat de heer Hundersmarck niet begreep wat niet ontvankelijk betee- kende. Hij noemde niet ontvankelijk op de vraag van den voorzitter af hankelijk, wat niet begrepen werd door de leden. Voorzitter en wethou ders werden zeer onparlementair voor leugenaars uitgescholden. Daarna werd het kohier hondenbelasting 1929 vast gesteld met tegen Hundersmarck en van der Kemp; buiten stemming bleef de heer Molhoek. Van der Kemp had gevraagd te mogen weten welk sala ris de veldwachter had. Dit werd me degedeeld. Ook de brief die hij zelf had medegeteekénd, gezonden aan H.H. Ged. Staten, werd voorgelezen, doch het salaris moest volgens hem en Molhoek f100,meer zijn, daar de f100,gegeven door het water schap „De Wilhelminapolder" extra moest worden uitgekeerd. De voor zitter zei, dat hij toch zekér een amb tenaar niet minder zal betalen, dan hem toekomt. Hij zal van het begin, dat die f100,aan de gemeente be taald wordt, nagaan op welke gron den het salaris is geregeld. Tot lid der Commissie tot wering van school verzuim werd benoemd wegens ver trek uit de gemeente van den heer M. van der Weele, den heer H. A. Miti- naard, onderwijzer te Kattendijke. Tot onderwijzer aan de O. L. school te Wilhelminadorp werd benoemd met 6 stemmen de heer A. J. de Klerck te Zuidzande, 1 stem behaalde de heer Polderman te Ellewoutsdijk. On der gelach van den voorzitter en le den deelde Hundersmarck mede, dat de ambtenaar van den burgerlijken stand alle namen moest opnemen, die een vader opgeeft als hij een kind aangeeft. Een paar léden moesten eens gaan inzien, dat zij niet in den raad zitten om een of meer personen onaange naam te zijn, maar lid van den raad zijn om de gemeentebelangen te be hartigen. RILLAND-BATH. Nog slechts enkele dagen zijn voorbij na het auto-ongeluk of er zijn bijna weer twee slachtoffers gevallen. Een man en vrouw wacht ten aan den overweg om een goede rentrein uit de richting Bergen op Zoom te laten voorbijgaan en zouden daarop de spoorlijn oversteken, toen eensklaps een sneltrein uit de richting Rilland-Bath verscheen. Door ge schreeuw van eenige mannen, die ook pas op het laatste oogenblik den twee den trein zagen, is een ongeluk voor komen. SCHORE. De secretarie-uren zijn gedurende den zomer geregeld als volgt: voor het publiek is de secre tarie geopend van 91/212 V2 uur (nieuwe tijd) op alle werkdagen; hef kantoor van den gemeente-ontvanger is geopend des Zaterdags van IOI/2— 121/2 uur (eveneens nieuwe tijd). De leerlingen van den tuinbouw- cursus alhier, hebben onder leiding van den onderwijzer Oele, een bezoek gebracht aan het Wesfland (Naaldwijk en omgeving). De Zeeuwsche concourscommis sie (Zaterdagvliegers) hield eenpost- duivenwedvlucht van Limburg (D.). Afstand 335 K.M. Los 10 uur, aan komst eerste duif 4 uur 19 min. 21 sec. Uitslag: le pr. J. Midavaine te Veere; 2e, 4e en lie pr. J. Sturm te Veere; 3e en 10e pr. J. A. Poppe te Veere; 5e, 6e en 7e pr. H. Castel te Veere; 8e pr. J. Minnebo te Veere; 9e pr. F. de Muijnck te Veere. Met ingang van 16 Juni e.k. is heer J. C. Sievers, stationschef alhier (Vlake) overgeplaatst naar Slochte- ren (Gr.), WAARDE. In de gisteren gehouden vergadering van ingelanden van het waterschap Waarde waren aanwezig 20 leden, uitbrengende 23 stemmen. Op een verzoek om vergunning tot het aanleggen van een ijsbaan werd gun stig beschikt, onder voorwaarde o.a. dat des Zondags geen gebruik van die baan zal worden gemaakt. De rekening van het waterschap 1928—1929 werd goedgekeurd met een totaal ontvangst van f 26.906,10 en een uitgaaf van f 13.990,58, alzoo met een batig saldo van f 12.915,52. De begrooting voor het dienstjaar 19291930 werd vastge steld in ontvang en uitgaaf op f77.333,80. WISSENKERKE. Tengevolge van drinkwatergebrek is het gemeentebe stuur begonnen leidingwater aan te voeren van het Wolphaartsdijksche Veer. Het wordt aan de ingezetenen verkocht voor 5 cent per emmer. Hier door worden voor de kleinste helft de onkosten bestreden, welke verbon den zijn aan het vervoer. Uit de dijks- putten van de Anna Frisopolder wordt water aangevoerd, dat 3 cent per em mer kost. Ds. J. A. F. Manus v. d. Jagt te Buurmalsen heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Kerk al hier. YERSEKE. Gistermorgen zijn van hier een 30-tal motorvaartuigen ver trokken om van de Zuiderzee het zoo gewenschte mosselzaad te halen. Gedurende de a.s. weken zullen deze menschen dag en nacht in de weer zijn om, indien eenigszins mogelijk twee reizen in de week te doen. Er moeten op de Zuiderzee zeer mooie banken fijn mosselzaad zijn. Veel mooier dan verleden jaar, toen de kwaliteit te wenschen overliet. Het geeft niet al leen de visschers, maar ook andere menschen veel werk. O.a. de contro leurs die vanwege den Bond in Utrecht of Gouda de schepen moeten meten. Nu is de Bond oppermachtig en hij geeft veel reden tot oppositie. Ande ren daarentegen prijzen zijn voortref felijk karakter. Afgewacht zal moe ten worden of de zaaddistributie de praktijk tengevolge zal hebben dat de markt niet zal worden overvoerd. B .en W. hebben aanbesteed de rioleering en het maken van zinkput ten in de Lange Viele. De laagste in schrijver was de heer J. Marteijn voor f 1425,aan wien hef werk gegund is. Geslaagd, Mej. N. Molhoek slaagde te Groningen voor het doctoraal Germaatnsche taal en letterkunde. De heer J. A. Ross slaagde heden te Amsterdam voor het Semi-ar'.s-examen. De heer C. A. v. d'. Maas, geb. te Kats, oud-leerling van het Zeeuwsch Techn. Instituut alhier, slaagde voor het examen van Techn. ambtenaar van den Rijkswaterslaat. Benoemd Tot waterbouwkundig opzichter bij die gemeentewerken te Eindhoven werd be noemd de heer A. J. de Wit alhier, thans buitengewoon opzichter van den Rijkswa terstaat in het arrondissement Goes. Nieuw schoolgebouw. Reeds geruimen tijd waren de leiders van den cursus voor waterbouwkundig opzichter alhier aan het werk om te ko men tot de oprichting van een eigen school gebouw. (Zooals men weet worden tot op dit oogenblik di2 lessen in de Ambachts school gegeven). Een der leiders deelde ens een half jaar geleden de plannen me de, doch verzocht ons deze niet bekend te maken. Thans is ds bouw der school evenwel verzekerd). Het gebouw zal ver rijzen bij het station, op de plaats waar men met sloot-demping bezig is. Het zal vier lokakn bevatten en voorts eenige kleinere dienstvertrekken. De gelden, voor den bouw bemoodigd, zijn door een aan tal particulieren bijeengebracht. In ver band met het verkrijgen van een gebouwd eigendom is de naam van den cursus veranderd in „Zeeuwsch technisch insti tuut". De S. D. A. P. De af dee ling der S. D. A. P. koos in plaats van de.i heer De Die, die over leden. is, tot voorzitter den heer H. Ver beek, terwijl in de plaats van dien heer Wesselink, die de gemeente verlaat, als penningmeester werd' gekozen de heer H. van der Veen. Als bestuur sleden weiden verder gekozen die heeren F. de Rijk en P. Crucq. Bond van Mosselkweekers. In de alhier gehouden algemeene ver gadering van boveagc noemden bond her dacht de voorzitter, de heer Hage, den overleden eere-voorzitter, den heer mr. A. J. F. Fokker van Craijenstein van Ren- gers kerke en deelde daarna me Je, dat 'de afd'eeling Philippine zich heeft afge scheiden. Daar de voorzitter zich niet krachtig genoeg voelde om voor -den Bond te blijf ven. werken in die kwaliteit en dit mede, gezien de weinig behaalde resultaten, werd in zijn plaats tot voorzitter geko zen de heer mr. van der Hoeve, burge meester van Tholen, terwijl de heer Hage vice-voorzitler werd'. De rcgeeringsvertegeawcoi dijerde heer Brouwer zegde toe alles te zullen doen om het zoover te sturen, dat langer dan 6 weken toestemming zal worden verkre gen om mosselzaad uit de Zuiderzee te halen. Zeeuwsche Dambond Hier ter stede xs de jaarvergadering gehouden van den Z.D.B. Aanwezig wa ren de afg3vaardigden van de afd. Vlis- siingen, Middelburg, Souburg en Goes. De voorzitter, de heer L, Goedbloed van Vlissingen, memoreerde wat in, 'taf- geloopen jaar is geschied. Uit het jaarverslag van dien secretaris bleek, dat de Bond circa 80 leden telt. De afd- Middelburg kan slechts bogen op negen leden, wel jammer voor een stad van circa 20000 inwoners. Kam pioen van Zeeland is dit jaar geworden de heer W. Boogaard van Middelburg Persoonlijke prijzen werden n«og toege kend aan die volgende heeren Van afd- Vlissingen de heer L. Goedbloed, van afd. Middelburg, de heer J. Roelants, van afd. Souburg, de heer J. Janse en van afd. Goes de heer N. Lei ja. Uit het jaarverslag van dea penning meester bleek, dat de financieele toe stand ook ia een gunstige positie ver keert. Na een opwekkend woord van den voorzitter ter bevordering van de dam sport werd1 de vergadering door hem ge sloten. Mooi smeedwerk - Men schrijft ons: Het zal vekn die dezer dagen het ho tel „de Korenbeurs" passeerden opge vallen zijn, dat het mooie antieke, ge- smeede-ijzeren hek weer geplaatst is en prachtig is gerestaureerd. Daar dit werkelijk een goed staaltje van kunst smeedwerk is, deed het ons ge noegen na informatie bij den heer Verwer te hebben ingewonnen, te vernemen dat de restauratie is geschied1 door onzen stad genoot den heer P. Nonnekes, afstamme ling eener oude smidsfamilie te dezer stede. Vele bevoegde deskundigen hebben dan ook bun respect over het werk uitge sproken. Wanneer men verder in onze stad de vele aardige huizen ziet verrijzen en da verbouwingen gade slaat, dan kunnen wij zeggen dat Goes over beslist bekwame bouwkundigen en ambachtslieden beschikt en dat men daarvoor niemand van elders behoeft te laten overkomen. Welkom Zurenborg. bondag 2 Juni a.s. zal te Goes een In ternationale voetbalwedstrijd gespeeld wor den tusschen Goes 1 en Zurenborg Sport I (Antwerpen). Als wij een terugblik slaan op de eerste wedstrijden tusschen genoemde clubs, dan zou men mogen veronderstellen, dat thans de wedstrijd in het voordeel van de ver een iging „Goes" zal eindigen. Op 19 Augustus 1928 werd het te Goes 20 in hun voordeel, doch op 25 December d.a.v. moest „Goes" met een 63 nederlaag naar Holland terugkeeren, hoewel „Goes" eenigen tijd met 2-1 de leiding had. Wij hopen, dat straks op het Goes- terrein, evenals vorig jaar te Goes en te Antwerpen een aangename wedstrijd te wachten staat. Laten dus de Goes-spelers de op 25 December 1928 geleden neder laag te niet doen, door thans hunne te genstanders op een faire wijze te verslaan. Gezien het terrein-voordeel zijn zij daar toe zeker in staat. De Belgen, die door ruim 350 suppor ters vergezeld zijn, zullen hunne jongens dan ook, zooals te verwachten is, toejui chen en aanmoedigen. De Kon. Antwerpsche Fanfare ver leent hare medewerking. In afwachting van het sportgenot, dat de 22 spelers der beide vereemigingen aan het publiek zullen verschaffen, zeggen wij nogmaals: Welkom Zurenborg Sport! Een 100-jarige. Mevrouw J. E. Skgt-Van der Graft ie 's Gravenhage woonachtig, wordt heden 100 jaar. De krasse jarige is de moeder van den heer Slegt alhier en de weduwe van wijlen notaris Slegt te Middelburg. Ariel-rit. Vrijdagavond zal alhier de start plaats vinden van de Ariel-sterrit door Zeeland. Deze rit, die eerst bepaald was op Zaterdag 18 Mei, is tot Vrijdag uitge steld. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 21 biggen. Melkrijder \erdronlsen. De 28-jraige gehuwde melkrijdér H. v. d. W., woonachtig te Kampen, reed' Zon dagnacht omstreeks twee uur met zijn wagen en twee paatxten naar dé markt

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2