In dienst van allen. N° 65, Woensdag 29 Mei 1929 Ii6 Jaargang. Buitenland Koloniën LINTVELT's BAZAR Iiand en TainbouW Rechtszaken. Sport. Complete Cassettes School en kerk. ProViDcienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Kleeuwens k Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 et per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Een rede van Poincaré. Poïncaré, die aan een banket ter gelegenheid van een congres van oud strijders hef woord heeft gevoerd, ver klaarde dat de oud-strijders stellig niet wenschen dat de oorlog opnieuw begint. Wanneer zij trotsch zijn op hun titel is dit geenszins een teeken van hun oorlogzuchtigen geest; inte gendeel de oud-strijders werken met ijver en oprechtheid aan de algemeene verzoening der volken en zijn de beste dienaren des vredes, doch zij willen niet dat de vredeswil van Frankrijk vergezeld gaat van amnestie en ze willen niet dat de geschiedenis wordt vervalscht. De kostbare eigenschap pen, waarvan Frankrijk tijdens den oorlog blijk gegeven heeft, zijn niet minder noodig in de uren van Frank- rijks wederopbouw, het herstel van zijn ontwricht financieel stelsel, en de vestiging van den vrede, welke nog wordt bedreigd door de heimelijke en aanhoudende aanvallen op de vredes verdragen. Het voorbereiden van de toenadering der volken zonder de oogen gesloten te houden voor de hier en daar oplaaiende oorlogzuch tige hartstochten, het verzekeren der successievelijke ontwapening zonderde veiligheid in de toekomst in gevaar te brengen, het vertrouwen schenken aan den goeden trouw der buitenlandsche mogendheden zonder zich bloot te stellen aan een weerkeerenden aan val van kwade trouw, dat is een moeilijk streven, waarvoor de mede werking der oud-strijders onmisbaar is om te geraken tot een noch be- driegelijken noch vluchtigen vrede. K. Wijbrands f De heer K. Wijbrands, directeur van „Hef Nieuws van den Dag voor Ned.-Indië" is tijdens het ondergaan van een operatie na een automobiel ongeluk overleden. Met den heer K. Wijbrands, langen tijd hoofdredacteur en thans nog di recteur van het „Nieuws van den Dag voor Nederlandsch-Indië", is een pu blicist heengegaan die in de Indische journalistiek een belangrijke rol heeft gespeeld. Onder zijn leiding kreeg het „Nieuws" bij een groot deel van hef Europeesche publiek aanhang en in vloed, dat werd aangetrokken, zoo- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS PORSELEIN EN AARDEWERK. 95 FEUILLETON Naar hef Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAFELBAKKER Voor zijn eigen, groot verdriet had hij dien dag geen woorden kunnen vinden, doch voor Gaspard bad hij met een ernst, welke geen hinderpalen kent of ducht. Zijn eigen smart was voorbij en hij deed thans zijn uiterste best het verdriet van een ander te ver lichten. En Gaspard luisterde naar hem, eerst met een gevoel van wanhoop, daarna met iets van wonder en ver bazing en ten slotte met vereering. „Kun je nu het „Onze Vader" met mij opzeggen?" vroeg Bill hem na eeni- ge aarzeling. „Je moet het natuurlijk niet doen, als je er geen behoefte aan voelt". En hierop begon de jonge dominee zelfhet grootste en machtigste van alle gebedenen eenige secon den later herhaalde Gaspard fluiste rend de woorden daarvan. Daarna sprak Bill op vasten toon de absolutie uit. „Onze Heer Jezus Christus heeft aan Zijn kerk de macht gegeven alle wel door de toomelooze anti-Inlander- politiek, die de richting Van dit blad kenmerkte, als door de felle, niets ontziende wijze waarop deze journa list aan zijn gevoelens uiting gaf. Werd het „Nieuws" daardoor een in Euro peesche kringen veel gelezen blad, wij kunnen niet zeggen, dat daarmede het algemeen belang, ook van de Euro peanen in Indië, op de juiste wijze werd gediend. Want de voortdurende prik keling van het rasgevoel van Euro peaan en Inlander en de verbittering, die het „Nieuws" voortdurend in ont wikkelde inheemsche kringen wekken moest, waren niet geschikt om de ras tegenstellingen te verzachten en de goede verstandhouding tusschen in- heemschen en niet-inheemschen^te be vorderen. De overledene, die zich in Frankrijk had laten naturaliseeren, werd onder scheiden met het Legioen van Eer, en was Officier in de Orde van Oranje Nassau. Een vlieg-ongetuk. .De sportvlieger K. E. Schutt Jr., administrateur van Gandasoli, is met een particulier Klemm-toestel op An- dir gevallen. De passagier, de fa- brieks-employé van Gandasoli, jhr. C. M. M. van Asch van Wijk, is over leden. De heer Schutt is bewusteloos. Hij brak een pols en een arm en kreeg inwendige kneuzingen. De afdeeling luchtvaart heeft een commissie van on derzoek ingesteld. Nog een suikerfabriek stopgezet. Evenals op meer plaatsen in den Brabantschen Westhoek zal, volgens de „Volkskrant", op 15 Juni a.s. ook de suikerfabriek Wittouck te Breda worden stopgezet. De laatste jaren heeft ook deze fabriek zich uitslui tend met het raffineeren bezig gehou den, wat aan vele handen werk ver schafte. Van het honderd man vaste personeel zal waarschijnlijk een ge deelte aan den arbeid kunnen blijven. De ongeveer 400 losse arbeiders zul len ontslagen worden. Politierechter te Middelburg. Beleediging. G. J. S., 24 jaar, tuinmansknecht te Goes, werd ten laste gelegd dat hij op 19 April 1929 te Goes A. J. Hen driks heeft beleedigd. Eischf 10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: f10 boete of 10 da gen hechtenis. Pijn veroorzaakt. J. Z., 45 jaar, huisvr. van C. L. te Krabbendijke, werd verdacht dat zij op 13 April j.l. te Krabbendijke Adri- zondaars, welke werkelijk berouw ge voelen en in Hem gelooven, vergiffe nis te schenken en in naam van den Heiland geef ik u absolutie van al uw zondenin naam van den Va der, den Zoon en den Heiligen Geest. Amen". „Weet je heel zeker.... dat mij vergiffenis is geschonken?" vroeg Gas pard, terwijl er een angstige uitdruk king in zijn oogen verscheen. „Ik ben er heel zeker van", ant woordde Bill. „En dat zul je zelf gauw genoeg ondervinden, mijn jon gen, wanneer Hij je toonten dat zal gebeuren.... dat er geen andere uitweg bestaat". „Als ik bij jou ben, is het me bijna mogelijk in God te gelooven", zei de jongen zacht. „Je hebt nimmer opgehouden in Hem te gelooven", zei Bill op vasten toon. „Wij mogen Hem verloochenen, Hem weerstaan, ons uiterste best doen Zijn aangezicht te verdrijven, maar al dien tijd houdt Hij ons in de holte van Zijn hand en Hij zal ons nimmer loslaten". Hij kwam overeind en ging ziften. „Nu moet je probeeren wat te sla pen", zei hij. „Je gaat toch niet weg?" klonk het angstig. „Natuurlijk niet", zei Bill op ge ruststellenden toon. Gaspard wendde zich om en een zucht van verlichting ontsnapte hem. Doorzitten Stukloopen PUROL Zonnebrand aan Maat heeft geknepen en geslagen. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: f10 boete of 10 da gen hechtenis. Dierenmishandeling. J. V., 36 jaar, landbouwer te Yer- seke, werd beklaagd dat hij te Yer- seke op 8 April j.l. een paard pijn of letsel heeft veroorzaakt, door het met de teugels te slaan, aan de teu gels te trekken en tegen den buik te schoppen, zulks met overschrijding van eenig redelijk doel. Eisch: f15 boete of 15 dagen hech tenis. Uitspraakf 15 boete of 15 da gen hechtenis. Vuurtje gestookt. A. S., 38 jaar, arbeider te Kamper land, werd ten laste gelegd dat hij op 18 April 1929 te Wissenkerke opzet telijk een ajuinren, bevattende 25 le dige zakken, 25 bossen stroo, 30H.L. ajuin, 50 K.G. kunstmest, 2 bieten- spaden, 1 bietenriek, 1 zaag en een houten hamer, alles toebehoorende aan D. Jille, heeft in brand gestoken en vernield. Eisch: f40 boete of 40 dagen hech tenis. Uitspraak: f20 boete of 20 da gen hechtenis. Duur water. J. d. L., 44 jaar, arbeider te Oude- lande, werd verdacht dat hij op 11 April 1929 te Oudelande 40 liter wa ter, toebehoorende aan de N.V. Wa terleiding Maatschappij te Goes, heeft weggenomen. Eisch: f20 boete of 20 dagen hech tenis. Uitspraak: f 15 boete of 15 da gen hechtenis. LUCHTVAART. Steeds hooger vliegen. Op het vliegveld der Junker-fabrie ken te Dessau is een poging gedaan om het absolute hoogterecord voor vliegtuigen zonder nuttige belasting, dat thans op naam staat van den Ame rikaan Champion op 11.750 M., welk record is erkend door de Fédération Aéro-nautïque Internationale, te ver beteren. De Duitsche vlieger Willy Neun- hofer bereikte met een Junker-toestel W. 33 een hoogte van 12.500 M. De juiste hoogte kon eerst gecontroleerd worden nadat het toestel weer op den grond was gekomen, waar de verze gelde luchtvaart-instrumenten door de hoogste instantie der bevoegde sport- autoriteiten worden gecontroleerd. Van de vlucht is procesverbaal opgemaakt „Je bent de beste man, dien ik ooit in mijn leven ontmoet heb", zei hij. „Ja, ik geloof dat ik nu slapen kan. Je hebt me een gevoel van veiligheid ge schonken. Ik weet niet hoe het komt, doch het is zoo". „Ik kan het je verklaren", zei Bill eenvoudig. „Het isde rust en vrede die van God uitstraalt". HOOFDSTUK III. Het gevecht met onzicht bare vijanden. Met een gevoel van opgeruimdheid bereidde Bill zich er op voor den ge- heelen nacht te waken, weinig ver moedende, wat die nacht brengen zou. Hij had er een vaag vermoeden van, dat Gaspard niet lang meer zou wak ker liggen en hij had zich niet' ver gist. De jongen was vrijwel uitgeput en nog geen tien minuten later ver raadde zijn rustige ademhaling, dat hij reeds was ïngsluimerd. Bill zat doodstil naast hem; hij voelde, dat hij zelf geen oog zou kunnen sluiten. Hij was klaar wakker en een chaos van gedachten ging door zijn brein. Dus op deze manier had de vrouw die hij liefhad, gehandeld. Ze had haar zoon beschermd en alles op zich genomen. Het kwam hem voor, alsof zij op dat oogenblik vóór hem stond en hij haar zachte wang tegen de zijne voelde. Waarom had hij niet eer bedacht, dat alles op die wijze had kunnen door den officieelen vertegenwoordi ger van den Duitschen Luchtraad, Von Linsïngen, en dit verbaal zal door den Duitschen Luchtraad bij de Fédération Aéro-nautique Internationale worden ingediend, met het verzoek het te wil len erkennen. Na homologeering van dit record bezit Duitschland van de vier absolute wereldrecords, n.l. voor de grootste sterkte, de grootste snel heid, de langste duur en de grootste hoogte het duur- en het hoogte-record. Ter vermijding van het gevaar van bewusteloos-worden ingeval de zuur stoftoevoer in het ongereede raakt is aan hef stuurrad een inferrupfor-knop aangebracht, welke, wanneer de piloot het bewustzijn zou verliezen, den mo tor zou uitschakelen en het zeer sta biele vliegtuig in glijvlucht zou bren gen. O DUBÉ ZILVER op de tafel 1 Geeft cachet aan elk dinér Door zijn glans en fraaie vormen Stelt het iedereen tevrêe O Aan de huisvrouw schenkt het <9 vreugd I Door zijn duurzaamheid en deugd! B (ïncl. roestvrije messen) vanaf 0 f 118,—. tt 125 JAAR GARANTIE. Betaling in gedeelten (ook in I Indië).. Vraagt prijscourant en I betalingscondities. N.V. DUBÉ TAFELZILVERFA- O I BRIEKEN SCHIEKADE 190 ROTTERDAM. Overal vertegenwoordigd. DUBÉ BON. Verzoeke geheel onverplicht toezending van: I* Geïllustreerde prijscourant. Zïchtzending. Betalingscondities. Naam Adres Woonplaats 1 Doorhalen wat niet gewenscht H I wordt. ■■n mmmm wm^m Het roode streepje. Een Herv. Gemeente heeft sinds kort een predikant van rechtsch-etische richting, die dezer dagen een ring- beurt moest vervullen in een van de liggende plaatsen, waar de bevolking zeer „zwaar" is. Dominé kwam aan in stemmig zwart, met hoogen hoed, maarer liep een rood streepje door zijn das. De oudste ouderling maakte den predikant er op opmerk plaats vinden? Was hij dan blind ge weest? Haar optreden tegenover den jongen was hem thans ook volkomen duidelijk. Het was haar maar al te goed bekend geweest, wat hem scheel de en ze had gehoopt, dat de tijd ge nezing zou brengen en geweten, dat geen enkel geneesmiddel zou kunnen baten. Oh, wat moest zij geleden hebben Hij keek naar 'het bleeke gezicht van haar zoon. Hoeveel had die jongen ook meegemaaktDe diepe groe ven en lijnen, welke op dat gelaat la gen, zouden nimmer meer kunnen ver dwïjnen, die waren er voor eeuwig in gegrift. Langen tijd zat hij onbeweeglijk naast de sofa, totdat het hem duidelijk werd, dat er heel wat moest gebeuren, wilde de jongen uit zijn sluimering ontwaken. Er werd geen geluid in hef huis vernomen. Hij zat zich af te vra gen, waar Benedict gebleven was, en de slotsom van zijn gedachten was, dat hij vermoedelijk wist, dat hij zich bevond in Gaspard's kamer en daar om niet binnen kwam. Hij was er van overtuigd, dat de bediende een groote antipathie voor hem voelde. Wat voerde Benedict eigenlijk in zijn schild, vroeg hij zich af? En wat beteekende die donkere gedaante op het grasveld? Had zijn verbeelding hem parten gespeeld? Of had hij wer kelijk met eigen oogen de geestver schijning voor zich gezien, waarover de dorpelingen spraken? Zijn gezond zaam, dat dit in het oog der gemeente leden een bezwaar zou zijn, wanneer de voorganger zoo den kansel betrad. Een der ouderlingen wist raad. Na eenige vergeefsche pogingen slaagde hij er in, bij een der gemeentenaren een witte das te leenen. Daarmee ge tooid, kon de predikant zijn preek beurt vervullen. Kindertrein uit Oostenrijk. Voor pleegouders, die ook dit jaar in de vacantie hun Oostenrijksche pleegkinderen weer bij zich willen la ten komen, bestaat daartoe gelegen heid met den kindertrein, die 2 Juli uit Weenen vertrekt. De terugreis van het transport is eind Augustus. Aanvraagformulieren voor de pro vincies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg en voor Arnhem en Nijme gen worden verstrekt door den heer O. Plantenga, St. Josephstr. 112, Tilburg. Smokkelen. Een der nachten van de vorige week ontdekten een tweetal dienstdoende commiezen onder de gemeente Sas van Gent een 6-tal personen, die met zich 2 koeien vervoerden in de rich ting van de Belgische grens. Vermoe dende dat deze dieren frauduleus wer den uitgevoerd, werden de personen aangeroepen doch in plaats aan deze vordering te voldoen, gingen deze op de vlucht en waren spoedig met een der koeien op Belgisch grondgebied. Een der vluchtenden die als geleider dienst deed, kwam echter met een koe in een sloot, die de grensscheiding tusschen Nederland en België vormt, terecht, doch kon nog juist bijtijds ontsnappen maar moest de koe, die nog op Hollandsch gebied was, ach terlaten. Het dier werd door de com miezen in beslag genomen. COLIJNSPLAAT. De architect M. W. van de Weert te Goes, heeft Maan dag te Colijnsplaat voor den heer J. D. de Koster aldaar aanbesteed: het afbreken van twee perceelen en het bouwen van een woon- en winkelhuis met werkplaats aan de Voorstraat te Colijnsplaat. De laagste inschrijver was J. M. Haringman te Colijnsplaat voor f 6247,Het werk is aan den laagsten inschrijver gegund. ELLEWOUTSDIJK. In de vergade ring van ingelanden van het water schap Ellewoutsdijk werd, na kennis neming van de stukken, goedgekeurd de rekening over het afgeloopen dienstjaar, bedragende in ontvang en uitgaaf resp. f40.823,53 en f 30.512,701/2 De begroofing voor het nieuwe dienst jaar werd vastgesteld zooals ze door het bestuur was ontworpen in ontvang en uitgaaf met een gelijk bedrag van f 56.144,621/2. Voor de daarin geraamde bedragen voor wegenverharding en vernieuwing verstand kwam in opstand tegen een dergelijk idee. Natuurlijk had hij het zich slechts verbeeld; dat kon toch niet anders. Doch eensklaps herinnerde hij zich, hoe hij voordat hij de witte villa binnenging, het gevoel had gehad dat hij werd gadegeslagen. Zijn zenuwen hadden hem parten gespeeld. „Goddank, dat ik nog bijtijds kwam" dacht hij en toen zei hij hardop, dat het eigenlijk toch niet anders had kunnen zijn. Een onuitsprekelijk verlangen maak te zich van hem meester Eve weer te zien. Oh, als ze slechts gebleven was. Of indien het mogelijk was haar dien avond nog te volgen. Een gevoel van rusteloosheid kwam over hem. Waarom zat hij hier bij den rustig sla- penden jongen, terwijl elke seconde de afstand, dien zij tusschen hen ge legd had, grooter werd? Veroordeeld te zijn hier te blijven, hoewel hij er naar smachtte in beweging te kunnen zijn. Het was bijna ondraaglijk. Toch drong het ten volle tot hem door, dat hem een heilige taak op de schouders was gelegd, welke hij moest torsen. Hij moest zich in de allereerste plaats aan God's wil onderwerpen.... dat was zijn plicht. Gaspard was dien nacht onder zijn hoede gesteld Hij was in dienst van allen. Hij moest zich aan deze hooge bevelen onder werpen, onverschillig hoe moeilijk al les ook was. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1