Uit den Westhoek Sport. Van Overal Stadsnieuws. 20 A HET NIET NETTE DORP. Er is een zonderlinge volksstam ont dekt. En wel in Rucphen, een dorp in de nabijheid van Roosendaal. Rare typen moeten het zijn, die dezen stam het aanzien schenken. Uiterlijk zijn ze niet van gewone aardelingen te on derscheiden, doch innerlijk wijken de Rucpheneezen opzienbarend af. Wat toch is het geval? Onlangs werd in het dorp in een of ander lokaal een bioscoop geves tigd. Het nieuwtje trok, en de Rucphe neezen, vrouwtjes en mannetjes gin gen ter rolprent. In het donker van de zaal zetten ze zich neer, niet de bokken rechts en de geitjes links, doch heel gewoon, zooals, na de dag taak, in het gras, zonder separatie der geslachten. Vermoedelijk is dit den pastoor ter oore gekomen, en waarschijnlijk via de pastoor den burgemeester en de wethouders. Er is in het Qollege van B. en W. een boom over opgezet en de bestuurderen der gemeente beslo ten in de bioscoop de mannen verre van de vrouwen te houden. De Ned. Bioscoopbond ging in hoo- ger beroep bij Ged. Staten van Noord- Brabant. Doch ving er bot. Ook dit college was de meening toegedaan dat de mannelijke Rucphenees in een bios coopzaal niet naast een Rucpheneesche mag zjiften. Ged. grondden hun be slissing op de toestanden in de be trokken gemeente. Is 't een gevalletje of niet? Hoe raar en gevaarlijk van Inborst moeten de inwoners van Rucphen wsl zijn. Overal in den lande zit de man naast de vrouw. In de tram, in het café, in den trein, in het theater, in de bioscoop.... En overal „gaat" dat. Alleen de Rucphenees kan niet t«- tegen het vrouwelijke element in zijn onmiddelijke nabijheid! Hoogst interessant moet het zijn het innerlijk van de leden van dezen zon derlingen volksstam te bestudeeren. Als het vreemdelingenverkeer in Ruc phen dit jaar niet bloeit, weten we niet meer wat een attractie voor den tourist is. Dochscherts ter zijde. Is het niet in-bedroevend dat in 1929 in een Nederlandsch dorp nog zulke maatregelen getroffen moeten worden om de goede zeden te bevor deren? En dat in een plaats van nagenoeg louter Katholieken? Men heeft het wel eens over hef donkere Katholieke Zuiden Niet ten onrechte blijkbaar! dat het vraagstuk van het schoolartsen instituut niet geheel naar den zin van de vereeniging is opgelost. Thans zal de commissie voor de kinder-hygïène zich er verder mee belasten. Uit het jaarverslag van den secreta ris, den heer M. Nieuwenhuijse bleek, dat twee nieuwe afdeelingen te Re- tranchement en Stavenïsse zich met 400 leden aangesloten hebben en hef aantal leden tot boven de 20.000 ge bracht hebben. Het hoofdbestuur meent, dat men de actie om te komen tof vereeniging in zake vermindering van kosten vanzïe- kenhuisverpleging krachtig moet steu nen. Het jaarverslag is goedgekeurd. Eveneens de rekening van den pen ningmeester. Deze rekening wijst in ontvangsten f 1850,80 en in uitgaven f 1675,63 aan. Tot bestuursleden zijn herkozen de heeren: H. G. Fraser te Oostburg, Ds. D. Gerretsen te 's Gravenpolder en J. Padmos te Duivendijké. Mej. Tiemeijer, vertegenwoordigster van de Ned. Centrale Vereeniging voor Pensioenverzekerïng van maatschap pelijke werkers, heeft daarna een in leiding gehouden over Verzekering van het personeel der wijkverpleging te gen ziekte, invaliditeit en ouderdom. Ten slotte heeft dr. C. Orbaan, uit Middelburg een inleiding gehouden over het kankervraagstuk. Suikerfabriek stopgezet. De N.V. Suikerfabriek „Sas van Gent" te Sas van Gent heeft in ver band met een tekort aan bietenmate riaal besloten de fabriek in de a.s. campagne-periode buiten bedrijf te stellen. Hoogstwaarschijnlijk zal van het in normale omstandigheden, buiten de campagne, 62 man bedragende fa- briekspersoneel slechts een 10-tal per sonen gehandhaafd blijven. In de cam pagne-periode plachten 450 arbeiders aan deze fabriek werk te vinden. Watergebrek. Nu de droogte aanhoudt en er se dert maanden eigenlijk geen regen van eenigé beteekenis is gevallen, ontstaat er op Schouwen en Duiveland, door dat de regenbakken leeg zijn, gebrek aan drinkwater. In Zïerikzee wordt van gemeentewege drinkwater ver strekt, dat met de Provinciale boot en met de trams van de R. T. M. wordt aangevoerd. Ook op de dorpen is gebrek. Gelukkig vorderen de werk zaamheden aan de in aanbouw zijnde waterleiding goed. In het najaar zal deze vermoedelijk in werking worden gesteld. De Zeeutvsch-Vlaamsche waterleiding. De gemeenteraad van Axel verwierp gistermiddag hef voorstel van B. en W. tot intrekking van het raadsbesluit van 25 Aug. 1927 om mede te werken aan een besluit tot liquideering der N.V. Zeeuwsch-Vlaamsche Waterlei dingmaatschappij en gaf met 8 stem men tegen 2 te kennen, dat besluit te willen handhaven. Ook werd met 8 tegen 2 stemmen verworpen een voor stel van den wethouder Oggel, om aan het Rijksdrinkwaterleïdingbureau te verzoeken een nieuwe rentabiliteits- berekening te maken op den grond slag van het vervallen der verplichte aansluiting en tegen een met 10 o/o of iets meer verhoogd tarief. Een derge lijke oplossing zou door den directeur van het Rijksdrïnkwaterleidingbureau op 14 Febr. als mogelijk zijn genoemd. Enkele voorstanders achtten hef on mogelijk, dat een luttele verhooging van de tarieven zou opwegen tegen het vervallen van verplichte aanslui ting. Zij achten zonder dit laatste een streekwaterleiding niet mogelijk. De gemeente Axel zal zich alzoo trachten los te maken van de Waterleiding maatschappij door aan te sturen op ontbinding. Ringrijdetij. In een achterstaande advertentie worden paren opgeroepen voor de rïngrijderij, die 21 Juni a.s. te Goes gehouden zal worden. HOEDEKENSKERKE. Bedankt voor het beroep bij de Ned. Herv. Kerk te Sleeuwijk, Ds. W. J. van Lïndonk alhier. 's HEER ARENDSKERKE. Het in de vacature de Vlieger benoemd ver klaarde raadslid de heer C. Schip pers, heeft voor deze benoeming be dankt MIDDELBURG. In de Woensdag ge houden raadsvergadering is o.a. aan de orde gekomen het voorstel van B. en W. om een credlet te verleenen voor het maken van brandvrije berg ruimte voor de belangrijke documen ten van de gemeente. Bij de discussies heeft o.a. de heer Hondius gevraagd of nu ook wel het stadhuis zelf, dat als een van de eerste op de rij van belangrijke gebouwen staat voldoende beveiligd is tegen brandgevaar. De voorzitter zeide, dat 's avonds door den concierge steeds controle wordt gehouden in alle vertrekken. Het vermenigvuldigingscijfer voor de inkomstenbelasting is bepaald op 1.2 tegen 1.325 voor het loopend belas tingjaar. Besloten is om f6000 in eens bij te dragen voor de verbeteringen die men aan den weg Middelburg-Westkapelle zal aanbrengen en waarvoor 75 pet. door de provincie wordt gedragen van de totale kosten van f 588.000. De polder Walcheren betaalt f9000 en de vier andere betrokken gemeenten Koudekerke, Biggekerke, Zoutelande en Westkapelle de overige kosten. De meerderheid van B. en W. wilde f6000 geven, welk voorstel met 11 tegen 5 stemmen is aangenomen. OUDELANDE. Voor de vacante be trekking van onderwijzeres aan de o. 1. school alhier, hebben zich 14 sollici tanten aangemeld. OVEZAND. Ds. P. Siemelink te Gasselternijeveen, heeft voor het be roep naar deze gemeente bedankt. SCHORE. De postduivenvereniging „De snelle vlucht" hield een wed vlucht uit Bonn (D.). Afstand 235 K.M. Wind N.-O. Los 7 u. 10 min. Aankomst le duif 10 u. 7 min. 30 sec. Ie en 5e prijs J. M. Fraanje te Bie- zelinge; 2e prijs W. Rijn en C. de Pree te Schare; 3e, 4e en 6e prijs D. J. van der Have te Kapelle. In de hoofdbuis (zinker) van de waterleiding door het kanaal nabij de Schorebrug is een lek ontdekt. Men is thans met de voorbereidende werk zaamheden voor de herstelling van dit euvel begonnen. Thans blijkt dat de destijds gelegde reserve-zinker voor het Westelijk deel van Zuid-Beveland van groot belang is. WAARDE. Woensdagnamiddag ver gaderde de raad dezer gemeente. Aan wezig waren 5 leden. Wegens de nood zakelijk geworden uitbreiding van de gasfabriek „Oosteinde", in verband met het toetreden tot de qombïnafïe, van de gemeenten Rruiningen enScho- re, werd besloten lot hef aangaan eener geldleening van ten hoogste f 11.000,In verband hiermede werd de gemeentebegrooflng en de bedrïjfs- begrooting voor 1929 gewijzigd. Aange boden werd het verslag van den toe stand der gemeente over 1928. Het percentage voor de gemeentelijke In komstenbelasting voor 1929 stelde de raad vast op 2.2 o/o. ('t Vorige jaar 2.40/0). yERSEKE. De heer G. Polderman (A.-R.), heeft voor zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad bedankt. LUCHTVAART. De Graf Zeppelin" opgestegen. De „Graaf Zeppelin", die, zooals ge meld, te Cu-rs (Frankrijk) een noodlan ding moest maken, as gisteravond opge stegen vooir die terugkeer naair Friedriehte- hafein. Dr. Eckemiér wierp kor t sia het ver'rek van het luchtschip de volgende boodschap naar beneden„Op het oogenblik, dat het luchtschip het vliegveld Cuers verlaat om maar Friedrichshafen terug te koeren, stel ik er prijs op Uwe excellentie harte lijk dank te zeggen voor de gastvrije ont vangst, die wij im Frankrijk gevonden heb ben en daadwerkelijke hulp, die alle ci viele cm militaire autoriteiten ons bij ons oponthoud te Cuers verleend hebben." Reuter meldt uit Londen dat daar gisteren een hittegolf haar intrede heeft gedaan. In de schaduw was de tempera tuur boven do 27 gr. C. Jammer, maar 't is zoo. Het jongste nummer van de „Kampi oen", orgaan van don „A.N.W.B.", be vat het volgende bericht: „Men schrijft ons, dat de weg van Ril land' tot Vlake in ©en zoodanig slechten toestand verkeert, dat au'omobil sten, die niet persé in Zeeland moeten zijn, afge raden moet worden hierheen te komen. Vooraf Rilland-—Krabbemdiijko is beneden alle kritiek." Het bericht zal de Zeeuwsche voor standers van vreemdelingenverkeer en in zonderheid allan, die zich inspannen om het tourisxïie in Zeeland te bevorderen, al lesbehalve prettig in de oorem klinken. Eerst heeft de onbewaakte overweg bij Rilland-Bath een slechte reclame ge maakt voor ons gewest, thans doet dit bericht in een zeer veei gelezen orgaan hetzelfde! En het ergste is, dat het bericht mief kan worden tegengesproken. De weg tus- schen Rilland en Krabbendijke tart waar lijk iedere beschrijving. Menige auto en menig motorrijwiel hebben op dit stuk weg een kostbare kwaal opgedaan. „Handelsbelangen" Men schrijft ons: Onder voorzitterschap van den heen* J. Dommer, kwam de Middenstands ver eeniging „Harde Lbelangcm" Woensdag in vergadering bijeen in het „Slot Os.emde' Een 60-tal leden waren opgekomen, dank zij het voornaamste punt op de agen da, „winkelsluiting op Hemelvaartsdag". Deze zaak werd uitvoerig besproken en. door het bestuur nader toegelicht, waaruit voor alle leden duidelijk bleek, dat het bestuur van deze vereeniging in die tot stand koming van de gewijzigde ver ordening op de winkelsluiting voorzoover het de sluiting op Hemelvaartsdag en eer ste Kerstdag betreft, geen enkel aandeel heeft gehad. Heel deze kwestie komt voor rekening van B. en W. welke op verzoek of advies van de commissie voor de strafverordenin gen deze zaak bij den Raad aanhangig maakte. De vergadering kon met algemeen© stemmen accoord' gaan met een door het bestuur aan B. en W. gegeven advies, waarin werd' voorgesteld, om de wimkel- sluitiingsverordening te handhaven, mei dien verstande, dat onder Zondag alleen worde verstaan, 'de eerste dag der week, en dat verder alle Chr. feestdagen voor zoover deze niet op Zondag vallen den wiinkelieliiers gelegenheid zal worden ge geven om te verkoopen tot des avonds 11 uur. Onder de hier genoemde Chr. feestdagen worden begrepen, Nieuwjaars dag, Goede Vrijdag, tweede Paaschdag, Hemelvaartsdag, tweede Pinksterdag, eer ste en tweede Kerstdag. Op voorstel van den heer Jomgepier, zal nogmaals de aandacht van B. en W. worden gevestigd op den steeds meer uit- breidenden verkoop van rookartikelen en chocolade in cafés en hotelswaardoor ide betrokken winkeliers veel schade lijden. De voorzitter deelde mede dat op een destijds mede door de vereeniging inge diend adres aan den 'heer A. de Graag vergunning is verleend voor autobusdienst Goes-'s Gravenpolder-Hoedekenskerke. Besloten werd1 om een zilveren medaille beschikbaar te stellen voor de Internatio nale Bakkerij Tentoonstelling welke van 9 tot 18 Juli te Middelburg zal worden gehouden. De verkeerscommis'sie bracht bij mon de van de heeren Joh. v. Melle en J. Du vekot, rapport uit van de door haar ver* richtten arbeid, waarvoor zij door den voorzitter hartelijk verden dank gezegd. De commissie voor de as. te houden landbouwtentoonstelling deelde een en an der mede over den stand van zaken en wat verder hare bedoeling is. Aan de deelnemers aan de te hou Jen winkelweek zal een speciaal ontworpen etalagekaari worden verstrekt. Een door de commissi® bekroond ontwerp van den heer Melse, leeraar aan de Ambachtsschool alhier, werd1 den leden getoond. Bij de rondvraag bleek dat nog ver schillende zaken de aandacht van het be stuur dienen te hebben. Dezen avond konden acht leden worden ingeschreven, terwijl de vergaderingspon- taan blijk gaf, van het vertrouwen dat zij in het bestuur stelde, ondanks het gevaar dat gedreigd had naar aanleiding van de In den laatston tijd verkondigde meeningen welke geheel met de waarheid in strijd ble ken te zijn. De voorzitter bracht daarvoor een woord \an dank aan de vergadering Ouderavond. 16 Mei is een zeer welgeslaagde ouder avond van d'e openbare lagere school A gehouden. Een vrij groot aantal belang stellenden was opgekomen. Verscheidene dingen die de school ten goede kunnen komen zijn ter sprake gebracht. Ten eer ste verbetering der speelplaats. Een open bare zang- en natuurkundige les zijn met aandacht gevolgd en ten zeerste door de aanwezigen op prijs gesteld'. Dergelijke avonden brengen de ouders steeds nader tot de school. Prijs behaald. Op den 2den Pinksterdag werden gym- nastiekwedstrijden gehouden In Dordrecht door het Gewest Holland van het Ned. Chr. Gym. Verbond. Op deze wedstrijden behaalde de Chr. Gym. Ver. „O. K. K." alhier den 2den prijs in den driekamp heeren 2de graad met 118 punten. Excursie. Woensdag heeft de Cursus voor Wa terbouwkundig Opzichter te Goes (Zeeuwsch Technisch Instituut) een ex cursie gehouden naar dé havenwerken van Rotterdam en de houthandel en creosoteer inrichting van Gebr. Hulsilnga te IJsd- momde. Onder leiding van de leeraren werden eerst de nieuwe werken bezich tigd aan het Drlehavemplan bij Schiedam. Een stoomboot was door het Gemeente bestuur van Rotterdam welwillend ter be schikking gesteld'. De heer Dammers, sec retaris der hoofdafdeel mg Havenwerken, die als vertegenwoordiger der gemeente den tocht geleidde, wist op prettige, boeiend© wijze tal van bijzonderheden be treffende doel, voorbereiding en uitvoe ring der groote werken mee te deelen. In de Merwchaven wordt thans 2900 M. ka demuur gemaakt op caksonfundeering. Die 40 M. lange caissons worden vervaardigd in de Waalhaven. De Hollamdsche Beton Mij. te Den Haag heeft een speciale werkwijze voor den houw der vele groote caissons, welke door den heer De Neef eerst in het directiegebouw aan de hand van teekeningen en grafieken werd ver klaard1 en daarna op het werk nog nader werd toegelicht. In het bijzonder trok het ontkisteci der gereed gekomen gedeel ten sterk ds aandacht. Van de bouw plaats worden dé caissons gesleept naar de Merwehaven, daar gezonken en volge stort. Daar werden ook bezichtigd de baggermolens en zuigers, benevens de persleiding, waardoor de overtollige spe cie naar den Bergschem polder wordt ge voerd. In de Koningshaven kon het ge zelschap den bouw en de beweging van die binnenkort in gebruik te nemen Ko- niinginnebrug nagaan. Nadat ververschingen waren gebruikt op h et vliegveld' Waalhaven werd de tocht voortgezet naar IJselmomdé, waar met groote belangstelling werd' kennis genomen van het uitgebreide bedrijf der Gebr. Hulsinga, dat een terrein beslaat van 15 H.A. De groote balkhavens, speciaal die voor Oregonpine, de machinale zage rij en schaverij kwamen eerSt aan de beurt De aanmaak van een nieuw systeem sluis- bescherming tegen aanvaringen, dat zal worden toegepast bij de nieuwe groote sluis te IJmuiden, werd hier getoond. In de creosoteerinrichting werd eerst bezich tigd dé installatie voor het gedeeltelijk oreosoteeren van lange palen, voor hei- en steiger werk, welke slechts over een derde a een vierde dér lengte geprepareerd be hoeven te worden. Daarna de bewerking van het hout, dat volledig werd gecreoso- teerd. Hierna werd teruggevaren naar Rotter dam, waar met een gemeenschappelijk di ner deze leerzame en genoeglijke excursie besloten werd. Landbouwtentoonstelling Van het secretariaat der landbouwten toonstelling ontvingen we een aantal sluit regels, welke verkleinde reproducties zijn van de reclame-plaat, door Wim Abeleven vervaardigd. I i i Verbouwd winkelpand. Wederom hebben we de moderniseerimg van eon der Goesche zaken te noteeren. De firma G. J. Temperman aan den Opril heeft n 1. hare vleo schhouwerij een verandering doen ondergaan waardoor de inrichting tot een voorbeeld' van den hy- giëmischen en zeer modernen slagerswin kel is geworden. De gevel aan de straat zijde is in rood-wit gehouden. Inwendig trekken tegelwanden, een mooie vloer, practische :n gemakkelijke toon- en werk banken, een vernuftig géccn?t'ueerd hak blok. roestvrije s'.amgea en haken en een koelinrichting de aandacht. De koelinrichting vooral is het die de verbouwde zaak tot een unicum in de stad maakt. Ijs heeft de heer De Jong voor taan niet meer moedig om zijn vieesch koel te kunnen bewaren. Hij produceert de koudezelf. N.l. met behulp van de Kodowa-iinrichtiing. Enkele koeren per week wordt onder een groote waterketel, die in een steenen fornuis is gebouwd, een vuur aangelegd. Er ontwikkelt zich stoom; deze wordt geleid over ammo nia en zoo ontstaat in het koelhuis een temperatuur, die men naar believen kan regelen. Het zou ons te ver voeren hier een uitvoerige technische beschrijving van het Kcdowa-apparaat weer te geven. We volstaan dus met bovenstaande zeer korte leeke-beschrijving en voorts met verwij zing naar het vernuftige apparaat in rna- tura, hetgeen de eigenaar belangstellenden gaarne zal toornen. In de koelkast heerschte gisteren, bij de opening dér zaak een weldadige tem peratuur; de zen scheen vroolijk door het gekleurde gias-in-lood van den winkel, doch ze had op de temperatuur geen merkbare uitwerk ing. Alles glom en blonk in de nieuwe zaak en het vleesch hing er zoo verlokkelijk dat men er in had kunnen happen. Wat is er eigenlijk meer voor een sla gerswinkel, d. i. dé uitstalkast van een slagersbedrijf, noodig? Bioscopen „De groote luchtparade" heet de film die als hoofdnummer op het nieuwe pro gramma van de Landbouw-Bioscoop staat Deze rolprent geeft de geweldige Lucht gevechten weer die in den wereldoorlog gehouden werden. Huiveringwekkend is de strijd tusschen de Duilsche en Amerikaan- sche lucht-eskaders. In het Slot O stemde verschijnt deze week de bekende Heniny Poriën op het witte doek, n 1. in de film„De groote Pauze". Woensdag wordt in hetzelfde theater de beruchte „Potemkin" gepro jecteerd'. Zooals men zich herinnert werd de vertooning 2 jaar geleden in Goes ver boden. Haven gesloten. Van 2 tot en met 8 Juni zal de haven voor alle scheepvaartverkeer gesloten zijn- In en uit. Ingekomen: A. Nijsse, dienstbode, van Kloetinge, J. Vackeplein 1; J. C. Struijker Bon dier en gezin, ambt. wa ters t., van Kloetinge, Wilhelminastr. 48; T. Saaman, dienstbode, van Wol- phaartsdijk, Beestenmarkt 1; C. Geu ze, dienstbode, van Wissenkerke, M. Smallegangesbuurt 41; H. Bakker, ka pelaan, van Schipluiden, Singelstraat 7; M. Beneker, onderwijzer, van Rot terdam, Westsingel 135; S. P. W. Bos, huishoudster, van Middelbrug, Oude Singel 48. Vertrokken: J. van Zweeden, hulp huish., naar Rijswijk, Frederiklaan 16; G. Zweedijk en gezin, bootwerker, naar Rotterdam, le Schansstr. 18b; L. Zweedijk, bootwerker, naar Rotterdam, le Schansstraat 18b. Kantongerecht Door dm kantonrechter le Goes zijp veroordeeld wegens overtreding: Het met een auto de veiligheid van het verkeer ingemar brengen: J. J. L. te Hansweert f50 s. 50 d., ontzegging belt recht motorrijtuigen te besturen voor dien tijd van 6 maanden. Zonder vergunning autobusdiénst on derhouden: P. v. K. te Waarde f20 s. Spoorwegovergang niét sluiten als tram nadert: G. H. S. te 'sH. Arendskerlflö f50 s. 50 id1., civiele vordering toegewe zen groot f41. Arbeidswet: P. L. te Goes le herh. 3 X f5 s. 3 X 5 d., M. L. D'. te 'sGra venpolder f 10 s. 10 d. Leerplichtwet: J. G. te Woiphaartsdijk f2 s. 2 ld. Jagen in gesloten jachttijd: P. M. v. W. te Goes f 10 s. 10 d., geweer verb. Straatschenderij: J. M. S. te Goes f 15 s. 15 d., J. M. A„ J. H. te Krabben dijke ©en maand tuchtsch. voorwaardelijk proeftijd 2 jaren. Trekdier onbeheerd laten staan M. R. te Ovezande f 5 s. 5 d. Na sluitingsuur bezoeker in tapperij aanwezig hebben: M. N. te Driewegen f 15 s. 15 d. Na sluitingsuur in tapperij als bezoe ker zijn: J. L. te Oudelande f5 s. 5 d. Te Goes bouwen zonder vergunning:

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2