GOESGHE COURANT BIJVOEGSEL Stadsnieuws. VAN DE VAN WOENSDAG 15 MEI 1929. 25 jaren veilen. De herdenking van het zilveren feest der veiÜmgsvereeniging „Zuid-Beveland", waarover we in ons nummer van Maan dag reeds in het kort een en ander schre ven, is Maandag aangevangen met een al- gemeene vergadering in het Slot O sten d* De lieer P. Lindonbergh, dl© de bij eenkomst leidde, sprak zijn leedwezen uit dat de heer Hanken, de voorzitter, de vergadering niet kon presideer en. Deze zou evenwel in de feestvergadering ver schijnen. De secretaris, de heer A. van der Poest Clement, doet voorlezing van de notulen, welke worden gearresteerd. De voorzitter leest hierop een schrij ven voor van den heer Hanken, die z'n leedwezen betuigt niet aanwezig te kun nen zijn en de veiling al het goede toe- wenscht. Dit schrijven wordt met applaus begroet. Aap het jaarverslag van den secretaris ontlecnen we dat het afgeloopen jaar voor de appels en peren neet goed is ge weest. De teelt van groenten neemt toe, overal komen nieuwe kassen. In totaal werden 258 kleine en 65 groot© veilingen gehouden. De kleine veilingen brachten f590787,27 op, de groote f236301,35, totaal dus f 827088,62. De kleine veilin gen ontwikkelen zich ten koste van de groote. Ruim 70 pet. werd aangevoerd ter kleine veiling, terwijl nog geen 30 pet. op monster werd geveild. Indien de zwar- tft bessen wat be'.er waren geweest en de appels en peren een normale oogst had den opgeleverd, dan zou voorzeker de omzet het millioen ruim zijn overschreden. In 1927 werden bijna 142000 K.G. aard beien geveild, terwijl in het afgeloopen jaar 237000 K.G. werd bereikt. De fi- nantieele uitkomsten van het afgeloopen boekjaar werden sterk gedrukt door een groote daling in de huur van de kisten. Door de geringe appel- en peremoogst zijn enkele duizendtallen fruitkisten het geheele seizoen niet uit het gebouw ge weest. Het verslag werd goedgekeurd evenals de rekening en verantwoord ng. De heer Hollander pleitte voor invoe ring van een win terveiling, voor een groo- ter bedrag voor reclame, voor minder onkosten voor reparatie der kisten. De heer P. Lindenbergh beantwoord de den heer Hollander. Whiter vei ling zal worden ingevoerd als er maar aanbod komt. Het bedrag voor reclame is niet groot, doch dit kan Goes niet bepalen* Reclame wordt collectief gevoerd. De heer v. d. Plassche gaf toe dat er wel iets meer reclame voor fruit gemaakt kon worden. Alleen moet men dan ook het fruit zoo verpakken en sorteeren, dat reclame gewettigd is. Men kan thans het Centraal Bureau niet kwalijk nemen dal meer reclame wordt gemaakt voor groen ten dan voor fruit. De heer Duvekot zei, dat men hei per soneel heeft bezig gehouden met het tim meren van kisten in den afgeloopen winter omdat er geen ander werk was. Als er in den winter geveild zal worden zal men de kisten op goedkoopere wijze kunnen herstellen. In de commissie tot nazien der rekening over 19291930 werd in de plaats van den heer Koert, die niet herkiesbaar was, gekozen de heer P. J. J. Dekker uit We melde ge. Bij behandeling van het voorstel tot vaststelling der percentages voor te beta len provisie, zei de heer v. d. Bosch, dat het voorstel eigenlijk de eerste stap is tot verplichte veiling. Spr. is tegen verplichte veiling, eerstens omdat hij tegen dwang is en verder omdat de Zuid-Bevelandsche veiling een ander karakter heeft dan de veilingen in het Westland. Hier zijn alle lieden geen vrije telers. Administrateurs' van ondernemingen mogen zich niet verbinden aan een verplichte veiling. Als de verga dering het voorstel aanneemt slu.t men die administrateurs en leiders van niet-parti- culiere kweekerijen uit. In kruisbessen 's verder hier nog geen handel. Men zou dan echter deze kruisbessen ook niet meer naar Engeland mogen sturen. Spr. stelt voor één percentage voor de veilingen vftst te stellen. (Het bestuur stelt voor om voor 1929 het veilingspercentage vast te stellen als volgt: voor hen, dlie zich vooraf ver plichten al het door hen geteelde klein fruit te doen veilen, te bepalen op het in 1928 geheven percentage 2 pet. en 4 pet., terwijl voor hen, die een dergelijke ver plichting niet op zich wenschen te nemen, het veihngspercentage zal bedragen 3 pet. voor giroote veiling en 5 pet. voor kleine veiling). De heer Hollander is voor verplichte veiling en juicht het streven van het be stuur djaar naar toe. Bij niet verplichte veiling krijgt de veiling alleen het m'nder goede fruit, het beste gaat naar anderen. De heer Klooster uit Ellewoutsd'ijk on dersteunt dien spreker. De heer Vogelaar meent ook, dat men tot verplichte veiling zal moeten komen. Spr. zou zelfs voor alle producten ver schil in percentage wenschen. De heer v. d. Have legt nog het voor deel van verplicht veilen uit. Het bestuur ziet in de verplichting een voordeel voor de leden en het wil zijn leden tegen ver liezen beschermen. Spr. ziet niet in dat een N.V. zich niet kan vereenigen met verplichting en een particulier wel. Het voorstel van het bestuur zal evenwel al leen van kracht worden als ook Kapelle en Biezel'nge en andere Zuid-Beveland- sche veilingen de verplichte veiling invoe ren. Ook zal in sommige gevallen dispen satie worden verleend. De heer Lindenbergh ziet in het voor stel geen aantasting der vrijheid. De be perking der vrijheid wordt ons niet door anderen opgelegd, we leggen ons die zelf op. De heer Eversdijk is tegen dwang. In Biezelinge heeft men gezien, dat verplicht veilen niet alles is. Spr. stolt voor dein ouden toestand te bestendigen. De heer v. d. Have antwoordt, dat het bekende conflict in Biezelinge geen er- band hield met verplicht veilen. De heer Vogelaar zegt, dat liet voor stel van het bestuur geen verplichting inhoudt. Men kan het afkoopen. De heer v. ld'. Poest Clement merkt op, dat het voorstel ook ten goede zal komen aan het in voorraad' hebben van materiaal. De heer v. d. Bosch vraagt stemming over zijn voorstel om één percentage te behouden. De heer v. d'. Plassche zegt dat het algemeen aanvoeren van producten aam iedere veiling ten goede komt. Het is verkeerd dat Zeeland nog steeds den ouden toestand bestendigt. Spr. adviseert het voorstel van het bestuur aan te nemen. Het voorstel van het bestuur wordt aangenomen met 57 tegen 20 stemmen. Vervolgens komt aan de orde het voor stel tot vaststelling van de contribu tie. De heer Hollander vindt het jammer dat de contributie thans geheel weggaat aan allerlei uitgaven voor aansluiting bij de centrale, reclame enz. Spr. zou ver hooging van contributie wenschen om '3e positie van de kas zoo sterk mogelijk te maken. Thans is de contributie lager dan elders. De voorzitter acht dit niet gewenscht en wil de finantieele positie liever ver sterken idioor meer veilen, enz. De heer Hollander wil van de verhoo ging geen voorstel maken. Hij wil slechts het bestuur doen zien dat de finantieele positie der veiling verbeterd moet wor den. Er is b.v. geen reserve. Wellicht weet het bestuur een beter middel om aan geld' te komen. De contributie wordt weer vastgesteld zooals het vorige jaar. Tot bestuursleden worden herkozen de heeren J. Bruggeman, F. Kakebeeke, C. Nijisse Gzn., Joh. Pieterse en K. van der Slikke. Uitgeloot worden hierna de 6 pet. obligaties 86, 56, 55, 66, en de 5 pot. idem 24, 47, 66, 33, 286, 97. Bij de rondvraag vraagt de heer Voge laar of bij de veilingen niet voorrang ge geven zou moeten worden aan het goede fruit. Thans wordt het minder goede fruit eerst geveild. De heer v. d. Have zegt, dat een ge heel ander systeem van veilen zal worden ingevoerd1 (ook zal er beter op tijd' wor den geveild dan voorheen). Er zullen lijsten worden gemaakt van alles wat aan gevoerd wordt. Men zal van 300 tot 400 nummers per uur kunnen veilen, waardoor de veilingtijd sterk bekort zal worden. De spoorwegaansluiting zal ook verbe terd worden. Dit alles komt de veiling ten goede. De heer Hollander vraagt hoe het be stuur staat tegenover eenmalige verpak king. De voorzitter antwoordt dat men zal trachten deze op den duur te bereiken. De heer Vogelaar pleit nog voor hel eerst veilen van goed fruit. Dit zal andé ren aansporen hun fruit beter te verzor gen en te verpakken. De heer De Jonge merkt op dat reeds het vorige jaar practisch aandacht aan deze kwestie is geschonken. Het beste fruit had dikwijls voorrang. De voorzitter zegt dat met de opmer king van den heer Vogelaar rekening zal worden gehouden. De heer Klooster drukt dé telers op het hart de verpakking goed te verzorgen en in die kisten niet alleen bovenop goed fruit te leggen. De heer Koert vraagt die monsters duidelijk naar voren te brengen. De heer De Wit vraagt er op te willen letten dat de kisten 6 K.G. wegen. Thans is er te veel verschil. Het bestuur zegt toe een uniform ge wicht der kisten te zullen invoeren. De voorzitter sluit hierna de algemeene vergadering. De feestvergadiering. Te 4 U-ir wordt vervolgen :n de bios coopzaal van het Slot Os lende de f eest- vergadering gehouden. Op het podium prijken een aantal bloemstukken en de portretten van de heeren Hanken en wij len v. d. Have. Als de heer Hanken de zaal binnen treedt verwelkomen de aanwezigen hern met een hartelijk applaus. Hij zet zich achter de bestuurstafel. Onder de ge- noodigdea bevinden zich Jlir. Quarles van Ufford, commissaris der koningin, Jhr. J. van Vredenburch, Mr. Stieger, lid van Ged. Staten, burgemeester Ha- jenius, wethouder Goedbloed, Mr. P. Dieleman, de heer Volstar van het cen traal bureau, Jhr. Boreel, afgevaardigde van de stoomvaart-Mij. „Zeeland", de heer Welleman, afgevaardigde van de vei lingen le Kapelle en Biezelinge, en vele anderen. De heer Hanken opent de bijeenkomst en zegt verheugd te zijn zulks le kunnen doen. Spr. beet den commissaris der Ko ningin en de leden van Gei. Stalen wel kom, en spreekt woonden van erkentelijk heid tot B. en W. van Goes die de vei ling steeds een warm hart toedroegen. Verder begroet hij de bestuursleden van het centraal bu.eau, die der Z.L.M., den heer Komijn die de Ned. Spoorwe gen vertegenwoordigt, de afgevaardigden van Kapelle-Biezelinge, en de pers, op wier steun hij ook in de toekomst rekent Dank wordt gebracht aan de prov. vei* lingscommissie, waarin de heeren Van Vredenburch an F. Kakebeeke het eerst zitting namen. Spr. herinnert aan de op richting van de veiling en noemt in ver band daarmede tien naam van den omver- getelijken heer v. d. Have, die een groote stuwkracht was. De eerste jaren waren allesbehalve gunstig, doch na het 5e jaar ging het de veiling goed. Dit danken we, zegt spr., ongetwijfeld ook aan het bestuur. Spr. brengt zijn me debestuursleden dank, vooral tien heer P. Lindenbergh, den jongen man die in de algemeene vergadering van heden den ouden man, die spr. is, verving, en daar nog hielp om het verpLchte veilen er door te brengen. Het bestuur was altijd buitengewoon homogeen. Spr. uit zich. waardeerend over den arbeid van den oud-secretaris, den heer F. Kakebeeke, en die van den heer v. d. Poest Clement. De practische werkers kan spr. niet allen noemen. Hij herinnert aan het werk van tien heer Dominions, tien eersten veiling meester, die helaas niet aanwezig kon zijn. Tot den heer Duvekot zegt spr. dat deze steeds goed en trouw als administra teur heeft gearbeid'. Zoo deed ook de veilingmeester De Jonge. De heer P. Lindenbergh zegt dat de heer Hanken verzuimd heeft de verdien sten van den voorzitter tol hun recht te doen komen. De veiling heeft veel aan velen te danken, doch wel het meest aan den heer Flanken. Zijn doorzettingsver mogen en zijn liefde voor de veiling heeft haar tot bloei doen komen. Mijnheer Han ken, aldus spr., ge hiebt een warm hart, een helder hoofd en een vaste hand. Als er iemand gehuld gd moet worden dan zijit gij het. We wenschen U geluk met Uw herstel en we hopen dat ge nog vele jaren aan onze veiling leiding zult mogen geven, De heer v. d. Poest Clement geeft hier na een overzicht van de 25 jaren. We ont leenen daaraan het volgende: Het plan tot stichting van een veiling is gerijpt op eene vergadering van dé af- deeling Goes en omstreken der „Neder- landsche Mij. voor Tuinbouw en Plant kunde". De bijeenkomst werd bezocht door 63 personen, vermoedelijk allen be langhebbenden; eene voorloopige commis sie werd samengesteld, bestaande uit de hoeren H. A. Hanken. D. J. van tier Ha ve, F. Dominicus, P. Lindenbergh, W. J. van den Bosch en J. Q. C. Wabeke, met als raadsman de Rijksifcuinbouw- leeraar J. P. Camman te Teteringen hij Breda. Later werden hieraan nog toege voegd: de heeren J. K. Mesu en C. den Hollander uit Walcheren, en uit Zuid- Beveland nog 4 leden, n.l. de heeren Joh. Pieterse, Joh. de Koster, A. Loius en E. de Jonge; ten slotte werd op de algemeene vergadering van 3 Mei 1904 nog een dertiende lid toegevoegd, zijnde die heer M. van tier Hage. Op deze vergadering werden de door de voorloopige commissie opgemaakte concept-Statuten en Huishoudelijk regle ment vastgesteld, en met algemeene stem men besloten op de statuten de Konink lijke goedkeuring aan te vragen. Deze vergadering van 3 Mei 1904 is dan ook aangenomen als de stichtingsver gadering der vereeniging. Dat deze vereeniging reeds dadelijk voorzag in een lang gevoelde behoefte, werd niet door een ieder beaamd, want was dit het geval, dan zou al heel spoedig de veiling opgang hebben gemaakt, en dit was allerminst het geval. Toch was het door deze voormannen goed gezien, dat dé veiling het instituut zou zijn, waar door de kweeker zijn gekweekte fruit kon verkoopen op eerlijke wijze en tegen den prijs, die werkelijk als marktprijs zou gelden. Door den aard hunner bedrijven waren de meeste toenmalige leden toch land bouwers. Het gekweekte fruit, of liever gezegd: het op hunne hofsteden gegroeide fruit, voorzag zoowat ift eigen behoefte» en het overschotje werd voor een klei nigheid van de hand gedaan. Deze toestand is door het initiatief van de genoemde oprichters langzamerhand geheel veranderd. Wat uitzondering was, is regel gewor den; en wat toenmaals regel was, werd uitzondering. Daarom hulde zij- hier toe gebracht aan de bovenvermelde voor vechters, Hanken, Lindenbergh, Domi nicus en Van d n Bosch en stille hulde aain de nagedachtenis van de sinds dien overledenen: Camman, Van der Have en Wabeke. De omstandighed-ïi waren allerminst gunstig. Eerstens de goede Zeeuwen, die eerst eens de kat uit den hoorn keken-; dan tweedons een -on ;elegen pakhuis in het midden tier stad Goes, een eind ver wijderd van Spoor en boot en zelfs van de openbare straat, zoodat alle manden, mandjes, zakken en doosjes door een lange gang vanaf de straat naar binnen moesten worden gedragen; en last not least weinig meer koopers, dan die itn Goes woonden en die zich de moeite wel eens wilden getroosten om naar een koopje op de veiling uit te zeen. Zoo werd da eerste veiling door den veilingmeester Dominicus gehouden op Zaterdag 11 Juni 1904 om 3 uur n m. Ten gevolge van al deze minder en- gunstige omstandigheden eindigde het eer ste jaar met een tekort van vijf honderd gulden. De notulen melden voor mij niet duidelijk, hoe dit tekort is gedekt; wel lees ik, dat n 1906 werd voorgesteld een geldleeniing van f 300 aan le gaan, daar men toch den voorzitter niet Langer met een renteloos voorschot kan laten zitjen In 1906 bedankten de heeren van Wal cheren, wijl getracht werd te Middelburg ook een veiling op te richten. Langza merhand klom echter het ledental en al waren tot nu toe van de 225 leden mis schien slechts een klein gedeelte werke lijke veders, toch nam de belangstelling in het veilen toe. Terwijl in het eerste jaar voor plus mi nus f 12000 werd geveild, was dat bedrag in 1907 reeds geklommen tot ruim f38000 en kon de vereeniging door overschot op de exploitatie niet alleen haar schuld aflossen, doch reeds een reserve vor men van een paar honderd gulden. Het pakhuis werd te ongeriefelijk; men zocht toenadering en hulp bij het Gemeentebe stuur van Goes. Een bespreking van on zen voorzitter met Burgemeester en Wethouders had tot resultaat, dat de tuin achter het Beursgebouw werd beschik baar gesteld voor het stichten van een veilingslokaal. Het Gemeentebestuur van Goes, be grijpende het belang van een fruitmarkt ter plaatse, bouwde een flink lokaal en bood het de vereeniging aan tegen een jaarlijksche huur van f 200, zijnde 5 pet. van de slichtingskoslien. De bestuursle den stelden zich persoonlijk garant voor de nakoming der financieele verplichtin gen en zoo- huurde de vereeniging voor tien achtereenvolgende jaren het lokaal in de Stalslraat. In 1917 liep het contract met de Ge meente Goes af; en hoewel dankbaar voor de ondervonden medewerking was het voor de meesten van ons een vreugde, toen, ook door de zorgen van dr. Jenny Weyerman, als directeur der N.V. Spoor weg Mij. „Zuid-Beveland" oen perceel grond1, oorspronkelijk van het Burgerlijk Armbestuur van Goes, met medewerking en onder goedkeuring van Heeren Gede puteerde Staten van Zeeland, verkocht werd1 aan S.S., en de veiling op (billijke voorwaarden in erfpacht werd aangebo den, tot stichting van een eigen aan het spoorwegemplacement gelegen, veilingslo kaal. Op 6 Maart 1917 had de aanbeste ding van het nieuwe gebouw plaats en werd de bouw opgedragen aan D. van Maris te Kapelle voor ruim f30.000. Op 20 Aug. 1917 wijdde de heer Hanken het nieuwe gebouw in. Dat alles wees op uitbreiding, doch aan den anderen leant zagen wij- donkere wolken opdagen. Allerwege werden in ons land veilingen opgericht. Ook te Kapelle, Kruiningen en Krabbendijke. Enkelen, die onze veiling hadden helpen opbou wen, verlieten ons en werden bestuurs leden Lii bedoelde nieuwe veilingen. Met de ingebruikname van ons nieuwe gebouw, is ook overgegaan tot aanschaf fing van eigen materiaal voor de vereeni ging. Er werd besloten tot aankoop van 1000 kisten en 500 bushels; inderdaad eene bescheiden poging. Doch een vol gend jaar begon de uitbreiding en beeft steeds aangehouden, zoodat wij1 nu over rond 50.000 kisten benevens 20.000 bus hels en 100.000 chips voor de aardbeien, beschikken. Nadat in 1919 reeds de wcnschelijkheid van uitbreiding van het veilingslokaal werd betoogd, besloot de Algemeene ver gadering van 29 Maart 1921 een tweede vleugel aan te bouwen. Daarbij werd het kantoor uitgebreid met e«e aparte gele genheid voor uitbetaling aan de kweekers en tevens een bes tuur s lokaal ingebouwd. In 1926 werd besloten wederom eene uitbreiding te geven aan het veilingsge in het nu achter ons liggende boekjaar wad voor een bedrag van ruim acht en een kwart ton geveild, en zeker zou hel millioen overschreden zijn, indien eene normale fruitoogst, vooral van appelen en peren, ware verkregen. Men zou zoo zeggen, wat verlangt men niu nog meer. Als antwoord diene: Niettegenstaande wij medewerking hebben van onzen ijverigen Rijkstumbcuwconsulent Van de Plassche, van koopers zoowel als van kweekers, van de provinciale commissie on van het Centraal-Bweau der Veilingen, met zijn wakker dagelijksch bestuur aan het hoofd', hebben wij toch gelukkig nog idealen, die ens actief doen zijn en steed's in het ge weer reepen om deze in vervulling te doen gaan. Blijft de tuinbouw zich uitbreiden, zooals de laatste jaren het geval is, en uit de laatst gehouden tuinbouwtelling blijkt, dan ligt er voor de Veilings vereeni ging Zuid-Be.eland nog een ruim arbeids veld open. Niet alleen breidt het aantal H.A. zich sterk uit, doch ook door de meerdere zorg, welke aan de cultuur be steed wordt, wordt per H.A. meer ge produceerd. Bovendien zal de aanvoer aan de veilingen nog sterk toenamen, wan neer alle telers van tuinbouwproducten, ook volbloed veders zijn geworden. De toenemende aanvoer der producten heeft de voortdurende aandacht van het bestuur; en da navolgende wenschen zijn daardoor levendig geworden. Verplicht veilen, zoo- mogelijk voor alle producten. Uitbreid.ng van het materiaal, gelijken tred houdende met de voortdurende uit- brexLng der cultures. Stichting vain eene eenvoudige, doch ruime emballageloods, zoodat de be staande gebouwen geheel ter beschikking komen voor het sorteeren, pakken en vei len. Grooter en doelmatiger uitbreiding der Spooraansluiting, ten gerieve van het ver voer. Die reeds uitgewerkte plannen zullen tot uitvoering komen, nadat met de Ne- derlandsche Spoorwegen overeenstemming zal zijn bereikt over de betaling der kos ten. Voortdurende en nog nauwere samen werking met den handel en de naburige veilingen. Meer aaneensluiting der teelers in elke gemeente, om gezamenlijk hunne produc ten beter te sorteeren, te verpakken en tijdig ter veiling aan te voeren. Aansluiting bij het Uitvoer-Controle. Bureau, om de producten onder Rijks- merk te exporteeren. Stichting van een pensioen-reserve voor het personeel; voor ziekte en ongevallen verzekering is reeds een ruime voorziening getroffen. Aan enkelen wordt reeds pen sioen verleend maar een vaststaande rege ling is nog niet getroffen. Centrale verwarming, waarbij ook ge dacht moet worden aan de verwarming der kooperstribune. Aansluiting aan een electrisch net, spe ciaal met het oog op afmijn toestel, kan- toormachines en de groote Cü Ier Machine in het lokaal. Eene centime op het terrein, om vooral de koopers van veraf, gelegenheid te bie den, tijdens het veilen hun honger en fat soenlijke dorst le stillen. Tot verwezenlijking dezer, en wellicht nog meerdere wenschen, gevoel© ieder Gnzer zich geroepen en moge ieder de kracht en de lust daartoe gegeven worden. Thans wil ik dit verslag beëindigen met den wensch uit te spreken, dat hei U allen, en inzonderheid onzen voorzitter, na zijne ongesteldheid gegeven zij, nog jaren lang getuige te zijn van den groei en bloei der thans feestvierende vereeniging. De voorzitter dankt den secretaris voor zijn uitgebreid verslag en noemt de namen van hen, die bloemstukken inzonden. Voor al voor het bloemstuk der zustervereeni- ging te Kapelle is spr. zeer erkentelijk De commissaris der Koningin wenscht de vereeniging geluk namens het provin ciaal bestuur. Spr. hoopt dat heden een nieuw tijdperk van verdere ontwikkeling voor de veiling is ingegaan en dat zij ook in de toekomst mede werkzaam, zal zijn in het belang van Zeeland1. Spr. vraagt zich met schroom af in hoeverre in de toekomst aan den tuinbouw meer plaats zal moeten worden afgestaan naast den land bouw, omdat hij zich te midden van des kundigen bevindt. Toch wil hij deze vraag hier ondier oogen zien, en haar beant woorden met dé overtuiging dat een ge leidelijke ongedwongen ontwikkeling van den tuinbouw zegenrijke gevolgen voor' Zeeland' zal hebben. Spr. herinnert aan de moeilijkheden die voor den landbouw zijn ontstaan door de suikerkwestie. Het is nog niet bekend hoe het bietenvraag- stuk zal afloopen, doch spr. zou den land bouwers willen toeroepen: „Zet toch niet alles op één kaart". „Denkt aan de mee krap". Weliswaar wisselen ook in den tuinbouw de magere jaren de vette af, doch de laatste hebben meest de over hand. Er zijn deskundigen, zegt spr., die meernen, dat verdere cultiveering van den bodem door tuinbouw niet aangemoedigd moet worden. Zeeland is er niet geschikt voor zegt men en dan wijst men op de slechte verbindingen, op de weinig goede afwatering, op de kwaliteiten van den bo dem, op de afhankelijkheid van het bui tenland en op de pachtprijzen die zulle» stijgen. i ._i i

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1