Bergen op Zoomsche Asperges Gemengd NieuWs. Allerlei. Ixaatste Berichten. C. J. ADRIAANSE GOES - Telefoon 252 le soort WALES ANTHRACIET, VAN HOVE's Steenkolenhandel Goes zich bezig te gaan houden met de ver sterking van het licht der locomotief- lamtarais. Na de noodige proefnemingen werd be sloten, alle geëmailleerde reflectoren te doen vervangen door reflectoren van Ber- lin-zilver. Tevens werd noodig geacht, er bij iedere verbeterde lantaen voor te zor gen, dat do vlam nauwkeurig in het brand punt van den reflector wordt geplaatst!; zoodoende is de lichtsterkte der veran derde lantarens verviervoudigd. Reeds 750 locomotieven zijn van deze verbeterde lantarens voorzien en de rest zal spoedig volgen. Met valsch bankpapier betaald Dinsdagavond kwam in een winkel aan de Roodestraat te Rotterdam een man die daar. na iets gekocht te hebben, betaalde met een papier, dat veel op een tien-dollarbiljet geleek. Men vroeg den man, of het incterdiaad een tien-dollarbil jet was, en op zijn bevestigend antwoord, heeft men hem van f25 terugbetaald Korten tijd ladat de vreemdeling den winkel verlaten bad, bemerkte men, bet althans een papier was, dat ten hoog ste een waarde van twee guldon vertegen woordigde. Men waarschuwde onmiddel lijk de politie. Van den man werd pen vaag. van het pakje dit hij bij zich moest hebben een afdoend signalement gegeven Niet lang daarna belde de politie de be nadeelde op met hel verzoek zich te wil len vervoegen aan het hoofdbureau van politie, teneinde geconfronteerd- te wor den met een man, die men zoo juist had aangehouden en waarvan men vermoedde dat hij zich zou hebben schuldig gemaakt aan bet z-o-o juist -opgegeven misdrijf. Toen men op het hoofdbureau verscheen, herkendie men onmiddellijk den man, die daarop volledig be ken Je. Hij had het geld nog bij zich, zoadat het aan de betrokke nen kon worden teruggegeven. Hij is in verzeke-.de bewaring gesteld. De vliegbooten naar Indië. Men seint uit Trincomali, dat de vliegtocht van Karatsji naar Trinco mali zonder bijzondere gebeurtenissen verloopen is. De eerste uren na het vertrek van Cochin regende het hard. De vliegbooten verkeeren in goeden toestand. Thans bereiden de beman ningen der vliegtuigen zich voor op het nu volgend langste vliegtraject; het vertrek is bepaald op heden. Een meisje aangerand. Maandagmiddag is onder Hulstberg in Limburg een 20-jarig meisje door een opperman uit Hulstberg aange rand. De man heeft hef meisje met een revolver bedreigd en deerlijk mishan deld. Het meisje werd met een sche delfractuur naar het ziekenhuis te Heerlen vervoerd, waar chirurgisch in grijpen noodig bleek. Haar toestand is zeer ernstig. De aanrander werd in een dansgelegenheid te Valkenburg gear resteerd. Hij was in beschonken toe stand en zijn kleeren waren met bloed bevlekt. Hij blijft evenwel nog ont kennen. Ernstige ontploffing. Aan boord van de „Barendrecht" heeft kort na het verlaten van de haven van Casablanca een ernstige ketelontploffing voorgedaan. Het schip is met vier doo den en een gewonde aan boord naar de haven teruggekeerd. De namen van de vier leden der be manning die om het leven zijn gekomen zijnOSerman, tweede machinist, Lam mens, derde machinist, Hamer, stoker en De Ridder, tremmer. Een familiedrama. Te Weenen is een proces gevoerd tegen een jeugdig gymnasiast, beschul digd zijn ouders te hebben vermoord. De jongen heeft steeds volgehouden, dat zijn ouders elkaar bij een twist, waarbij hij getracht had tusschenbei- den te komen, gedood hadden. Zaterdagmiddag laat is het vonnis gewezen: de gymnasiast werd schuldig verklaard aan moord op zijn ouders en is veroordeeld tot strenge opslui ting gedurende zeven tot tien jaar. Na verloop van zeven jaar kan de rechtbank den veroordeelde de ver dere straf kwijtschelden. In een uitvoerig artikel uit de libe rale „N. Fr. Presse" twijfelt aan de juistheid van dit slechts op aanwij zingen gewezen vonnis. Ward Hermans. De rechter van instructie van Lae- them heeft Maandag Ward Hermans nogmaals in verhoor genomen en de door de Nederlandsche regeering ge zonden foto's van zekere documenten getoond. Trouw aan de door hem tot dusver gevolgde gedragslijn weigerde Hermans öp de vragen van den rech ter eenig antwoord te geven. Toen deze hem liet opmerken, dat hij op kiesvergaderïngen en in couranten artikelen van een vierde document heeft gesproken, zefde Ward Hermans het recht te hebben, zich te verdedi gen, zooals het hem past en alleen voor het Hof van Assiezen te zullen spreken. Later is Albert Frank even eens nog over dit vierde document door den rechter van instructie on dervraagd. De doedelzak in den ban. De gemeenteraad van Largs, in Ayrshire, heeft het bespelen van den doedelzak op het strand verboden. Koperen en andere metalen instru menten mogen ongehinderd hun muzi kale praestaties ten beste geven, maar de doedelzak, het nationale muziek instrument der Schotten, die daarop zoo frotsch zijn, wordt er niet langer geduld. De reden voor de verbanning van de doedelzakmuziek is even won derlijk als het besluit zelf. De doe delzak, zoo wordt verklaard, harmo nieert niet wel met het lawaai van het automobielverkeer. De doedelzak zelf produceert uitstekende muziek het automobielverkeer op zichzelf is voor gevoelige naturen fnuikend, doch de twee tezamen brengen een cacofo nie voort, die de bezoekers van Largs wegjaagt. En om dit nu tegen te gaan heeft de gemeenteraad van Largs be sloten, dat de doedelzak zich daar niet meer op het strand mag vertoo nen. "Wel een veeg teëken des tijds! Een revolutie in de ka- toen-industrie. Lancashire is bezig met de invoering van een nieuw, machinaal weefgetouw, dat, naar men voorspelt, een revolu tie in de Engelsche katoen-industrie zal. teweegbrengen. Terwijl op het oogenblik in Lancashire een man vier weefgetouwen bedient, zou in de toe komst een arbeider een-en-twintig weefgetouwen voor zijn rekening kun nen hebben. Aanvankelijk bestond de vrees, dat de textielarbeiders zich te gen de invoering van dit nieuwe weef getouw zouden verzetten, doch bij hef overleg, dat tusschen de firma, die de weefgetouwen vervaardigt, de textiel werkgevers en de -arbeiders heeft plaats gehad, bleek dat dezen de nieu we technische uitvinding zonder ver zet zullen aanvaarden. Zij beseffen, dat werkloosheid daarvan voor een groot aantal arbeiders het gevolg zal zijn, doch erkennen tevens, dat de textielindustrie van Lancashire, die met groote moeilijkheden te kampen heeft, zich door het nieuwe weefge touw zal kunnen bevrijden. In vele fabrieken worden de oude weefge touwen reeds verwijderd en meer dan 1500 getouwen van het nieuwe model zijn reeds besteld. Een dorp opgekocht. John D. Rockefeller, die zijn zomer residentie in Tarrytown in de omgeving van New York aan den oever der Hud son heeft, beklaagde er zich reeds ge- ruimen tijd1 over, dat het dorp East View hem het uitzicht van uit de vensters van zijn paleis belemmerde. Eemige dagen ge leden nu is aan deze kwestie voor goed een einde gemaakt en wel door een radi caal middel. Rockefeller heeft eenvoudig het heele dorp gekocht, voor 700.000 dollar. Hij heeft alle huizen en gebouwen Laten sloe pen. Dezer dagen (half Mei) zullen de werkzaamheden geëindigd zijn cn men zal dan niet eens meer kunnen zien, waar het dorp gelegen heeft. Moord voorkomen. Vaak wordt beweerd dat de wapen handelaren hoogst roekeloos zijn met hei verkoopen van revolvers aan personen, wier optreden er duidelijk op wijst, dat zij niets goeds in den zin hebben, hetzij doordat zij in zichtbaar overspannen toe stand zijn magazijn komen binnanloopep, hetzij door hun vreemde uitlatingen. Een Parijsch wapenhandelaar echter, gewend aan de herhaalde klanten, die in allerijl bij hem een revolver koopen, en van wien hij den volgenden -dag leest, dat zij hun minnares (of haar minnaar) hebben doodgeschoten of zich zelf van het leven hebben beroofd', besloot voor zichtiger te zijn. Toen er Zaterdagmiddag een jonge vro-uw bij hem binnentrad, die in zeer opgewonden toestand verkeerde, leverde hij het door haar gewaagde revol ver, doch deed er voorzichtigheidshalve losse patronen bij. Inderdaad klonken Zaterdagavond eens klaps schoten op de Place du Théatre- Frail pais. Een vrouw schoot in het wilde weg op de voorbijgangers, die in een pa niek vluchtte. Een agent snelde toe, ont wapende haar en nam haar mee naar het politiebureau. Zij bleek een zwakzinnige te zijn. s Middags had zij haar wapen bij den handelaar met dén vooruitzienden geest gekocht! Door een sigaret verraden. Eenigen tijd geleden werd de gefor tuneerde Engelsche schilderes Ohve Bran son te Beaux onder verdachte omstan digheden dood langs den weg gevonden. De politie kon den dader niet vinden. Een Engelsche detective heeft echter het raad sel opgelost. Bij huiszoeking in het huis van de vermom do vrouw vond hij ceni-ge siga retten. Een nader onderzoek bracht aan het licht dat een bekende van miss Bran son dit merk sigaretten rookte. Ook bleek miss Branson twee testamenten gemaakt ie hebben. Uit het laatste testament bleek dat zij ean hotel gekocht had en den verdachte, Pinet, als leider hiervan had aangesteld. Ook was hij als erfgenaam genoemd. Reeds bij het eerste verhoor viel Pinet door dé mand etn be kende miss Branson rermoord te heb ben met het doel bezitter van hel hotel worden. INGEZONDEN STUKKEN. (Bulten verantwoordelijkheid der Red.) De wijkverpleging. Met dank voor verleenden hulp, ontvingen Zr. Visser en Zr. van Gorp voor de Wijkverpleging: een gift van f20,—, zes van f10,twee van f7,50, één van f5,—, twee van f2,50 en twee van f 1,—. Voor de zieken een gift van f25, en bij den Penningmeester een gift van f5, Goes, ?5 Mei rg2Q. Iets wat men zeker niet vermoedt! Mijnheer de Hoofdredacteur. Het zal U wellicht nog niet zijn op gevallen, hoe ontelbaar groot tegen woordig is het aantal stalbranden, waarbij de opgesfalde dieren en het gevogelte een prooi der vlammen wer den. Zeker zal U treffen, wanneer ik U zeg, te hebben opgeteld 90 stal branden in 120 dagen sedert 1 Ja nuari 1929, waarbij ongeveer 1000 hoenders, 10 geiten of schapen, 109 varkens, 49 kalveren of hokkelingen, 266 koeien, 2 honden en 29 paarden een prooi der vlammen werden. Bo vendien werden in vele berichten geen getallen genoemd, maar alleen gespro ken van bijv. al het vee, véél vee ging verloren, óf niets werd gered; zoodat feitelijk de genoemde getallen veel hooger moesten worden aange geven. Roept Uw hart niet om erbar men voor die stakkerts, die daar vast gebonden op een brandstapel staan te verkolen? Drie branden iedere vier dagen. Zou niet wettelijk bepaald kun nen worden, dat iedere stal brandvrij gemaakt moet worden? Het is wel gewenscht, mijnheer de Hoofdredacteur, dat voortaan die ge tallen wat nauwkeuriger werden op gegeven. Zouden wij daarop mogen aandringen? U dank zeggende voor de opname. Hoogachtend, L. J. Quarles van Ufford. Eere-voorzitter Ned. Ver. voor Dierenbescherming. Baarn, Mei 1Q2Q. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Meest matige Zuid-Westelijke tot Westelijke later meer krimpende wind, zwaar bewolkt met tijdelijke opkla ring, wellicht eenige regen, iets zach ter overdag. De wonderboom. De wonderboom is een gewas, dat in Griekenland, Gibraltar, Afrika, Zuid- Amerika en Oost- en West-Indië in- heemsch is en daar een hoogte van wel 8 of 10 meter bereikt. In koudere klimaten is bi) een éénjarige plant en wordt dan niet hooger dan drie of vier voet. Het wonderlijk snel groeiende gewas beeft acht- of tiewtobbige blauwachtig groene bladeren, die op lange bladstelen zitten. Het zaad, dat op booimen gelijkt, is grijs met bruine strepen en vlekken en besloten in een ruwe, stekelige noot. Deze barst open als zij rijp is en werpt dan drie za den uit. Uit déze zaden wordt de olie verkregen, die, naar haar wonderdadige werking, in Europa Avonderolie wordt ge noemd. Op Java heet zij Kasserolie. Vree ger verkreeg men de olie, door de zaden te koken, thans door uitpersing, waardoor men een vierde van het gewicht der zaden aan olie verkrijgt. De wonderboom was reeds vele eeuwen vóór onze jaartelling aan de Egyptemaren bekend. Caillaud vond bet zaad ervan in granen, die minstens 4000 jaar oud1 zijn. De wonderboom, waarvan in Jona IV 6 gesproken wordt, is zeer waarschijnlijk dezelfde als die, waarvan boven sorake is. Ook de Grieken en dé Romeinen der oudheid1 waren met den wonderboom be kend, want hij wordt zoowel dioor Hero dotus als door Hippocrates beschreven. De laatste beval den wortel van den won derboom als geneesmiddel aan. De reuk van een hond. We weten, dat een hond een uiterst fij nen reuk heeft, dat hij hierin b.v. den mensch overtreft. Men heeft nu ook wetenschappelijk on derzocht, hoe groot dit ruikvermogen is. Men ging. uit van de veronderstelling, dat het dier bij de kleinste hoeveelheden reukstof, waardoor het centrale zenuw stelsel wordt geprikkeld, op de snuffelbe- weging van het dier bij het ruiken van een stof zuiver kon regisireerem. De reukstoffen zelf waren deels zuiver, zooals b.v. aether, formaldehyd, jasmijn vanilline en andere, zooals hondenbloied, hertenvleesch ed. die het reukorgaan van een hond uit dein aard der zaak sterk prik kelen. De substanties werden eerst onverdund genomen, om te zien of er op gereageerd werd. Vervolgens werden ze met water steeds meer verdund, om te bepalen wan neer ze niet meer worden waargenomen. Op die wijze verkreeg men de grenswaar den of de prikkeigrenzen voor elke onder zochte stof. Verrassend was bet te bemer ken, diat de mensch den hond overtreft bij het meerendeel van de zuivere stoffen; die mensch nam zelfs verdunningen waar, waarop de hond' niet meer reageerde. Zoo bleef de reactie bij den hond bij anijs in een verdunning van 1 400 reeds uit,' terwijl de proefnemer het nog duide lijk kon ruiken. 1 Daarentegen is de hond diein mensch ver vooruit in het ruiken van niet zuiver ge- definiëerde rtukst of mengsels van dierlij ken oorsprong. Zijn reactie op kleine hoe veelheden is dikwijls zeer sterk, terwijl de mensch in het geheal niets ruikt. Bij een proef met hondenbloed was de reactie bij één droppel nog zeer duidelijk, terwijl de mensch pas bij 50 droppels iets bemerkte. i Intelligentie en krop. Het Is algemeen bekend, dat de afwe zigheid of de geringe ontwikkeling van de schildklier bij kinderen leidt tot idio tie (kretinisme). Eveneens heeft men ge meend, dat een te groote schildklier, zoo- als die in sommige streken veelvuldig endemisch voorkomt, samengaat met een geringer intelligentie. In Cincinnati, waar 25 pet. van de jon gens en 40 pet. van de meisjes uit de blan ke bevolking mm of meer endemische krop vertoonen, heeft men de schoolbe volking psychisch onderzocht. Daarbij is geen enkel verschil gebleken tusschen de kinderen met en zonder krop. De krojx- kinderen hadden geen lagere cijfers, ze gingen in hetzelfde percentage over als de kinderen zonder krop en het onder zoek naar de schoolvorderingen van dé kinderen bracht evenmin duidelijke ver schillen aan den dag. Voorloopig zal men dus wel moeten aannemen, dat de aan wezigheid van de endemischen krop niet ongunstig o-p de intelligentie werkt. De pels-productie det aarde. De jaarlijksche pels- of bontpro ductie der aarde kan geschat worden op 216 millioen gulden. Bijna 70 mil- lioen gulden is het deel van Azië. In Europa is de pelsproductie niet groo- ter dan 60 millioen gulden. Dan komt er ook nog bont uit Australië, maar dat is niet veel van beteekenis. Daar entegen bedraagt de bontproductie van Noord-Amerika ongeveer hetzelfde als van Europa. Alleen Afrika is voor de bontmarkt zonder beteekenis. Van de verschillende diersoorten, die als pelsleverancier in aanmerking komen, moet het konijn het eerst wor den genoemd: 71V2 millioen konijnen vachtjes worden jaarlijks verwerkt. In de tweede plaats mag het eekhoorntje worden genoemd: 151/2 millioen eek hoornhuidjes heeft de bont-industrie jaarlijks noodig. Dan volgt de bizam- rat, die 8 millioen huiden levert. De poolhaas geeft 5 millioen huiden per jaar. 1.800.000 vossenhuiden worden voorts gemiddeld per jaar geleverd. Dan pas komt de hermelijn, die 1.100.000 vachtjes bezorgt. Maar weet ge, welk dier op de bont- markt het record slaat?.... Onze poes! Wel blijkt uit de officieele statistie ken, dat nauwelijks een millioen kat- tenhuïdjes op de markt komt, maar dit moet veel grooter zijn en in ieder geval kan worden aangenomen, dat 20 millioen kattenhuiden in het koude jaargetijde dienst doen om den mensch tegen de natuur te beschermen. Bo vendien heeft de electro-techniek ook van tijd tot tijd een kattenhuïd van noode. LICHT OP. Donderdag 16 Mei Vrijdag 17 Mei 9.16 uur 9.18 uur Burgemeester Jhr. van Pankuys f Men meldt ons uit Noordwijk: In den afgeloopen nacht is hier op 58-jarigen leeftijd overleden Jhr. W. C. van Panhuys, burgemeester van Noordwijk. De overledene was van 1897 tot 1901 burgemeester van Veere en Vrouwepolder en van 1901 tot 1908 burgemeester van Koudekerke. De moord te Waterlandkerkfe. Men meldt ons uit Den Haag: De advocaat-generaal bij het Haag- sche Gerechtshof heeft heden bevesti ging gevraagd van het vonnis der Mid- delburgsche rechtbank, waarbij de ar beider J. d. R. uit Waterfandkerkje, is veroordeeld tot 12 jaar gevangenis straf wegens moord op een 17-jarig meisje met wie hij een ongeoorloofde betrekking had gehad. Hij had dit meisje met een scheermes den hals afgesneden. De verdediger Mr. Kui pers uit Middelburg, pleitte clemen tie. De uitspraak is bepaald op 29 dezer. Verduistering. Men meldt ons uit Dordrecht: De rechtbank veroordeelde de 28- jarige cassière der Boerenleenbank te Barendrecht J. H. v. G., gehuwd met H. W., die in de jaren 1926, 1927 en 1928 gelden van die Bank, welke zij onder zich had, verduisterde, tot een hedrag van f62.000 tot 1 jaar gevange nisstraf met aftrek van preventief. Haar echtgenoot werd veroordeeld tot 3 jaar met aftrek van 6 weken voor arrest. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei: 16 Nisse, boomgaard en bouwland, Pilaar. 16 Kloetinge, woonhuis met tuin, van Dissel. 16 Kloetinge, huis, schuur «n tuin, van Dissel. 17 Kapelle, winkel- en woonhuizen, Kram. 29 Wolphaartsdijk, woonhuis met schuur en erf, Pilaar. 29 Oudelande, bouwland, Beth. 30 Schore, bouw- en weiland, Pilaar. Juni: 14 Schore, inspan, Pilaar. Goes, winkel- en woonhuis, Ver bist. Kapelle, boomgaard, van Dissel. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei: 15 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. Landbouw-Bioscoop, „De roode danseres van Moskou". Landbouw-Bioscoop, Harold Lloyd op de Eenmanswagen. Landbouw-Bioscoop, „Tom Mix". Juni: 20 en 21, Landbouw-tentoonstelling. Juli: 20 tot en met 27, Nijtengo IV. AANBESTEDINGEN. Mei: 22 Wilhelminadorp, maken dijkmuur in gewapend beton, Wilhelmina- polder. VAN VRIJDAG 10 MEI 1929. DAGELIJKS VERSCH VERKRIJGBAAR. GROENTEN, FRUIT en COMESTIBLES. deze week wederom een zending uit de beste mijn, afmeting 20-30 en 30—50. Niet te verwarren met goed- koopere aanbieding Wales Anthraciet. Neemt proef en U blijft verbruiker. Aanbevelend, Telefoon 32.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3