Stadsnieuws. Rechtszaken. W etenscbappen. Uit de Pers. Van Overal Binnenland een gezworene van het waterschap Breede Watering bewesten Verseke werden de nieuwe sluiswerken bezich tigd, Maandagavond kwam de raad dezer gemeente in openbare vergade ring bijeen. Aanwezig alle leden. In gekomen is een dankbetuiging van den Kamerheer van Prinses Juliana voor de gelukwenschen, aangeboden ter gelegenheid van den geboortedag van de Prinses. Medegedeeld wordt, dat de verordening (wijziging) op de begrafenisrechten koninklijk is goed gekeurd en dat dus met ingang van 1 Mei j.l. de klok kosteloos geluid zal worden bij begrafenissen. Op verzoek van Ged. Staten wordt in de verorde ning op de heffing van opcenten op de hoofdsom der vermogensbelasting een kleine verandering van admini stratieven aard aangebracht. Van den directeur der waterleiding-maatschap pij zijn nadere gegevens ontvangen be treffende het doortrekken van het lei dingnet naar het gehucht Vlake. De kosten hiervan worden geraamd op f3600,—, zoodat de gemeente garant zal moeten zijn voor een jaarlijksche ontvangst van f 360,en zulks gedu rende 10 jaren. De voorzitter meent, dat, gezien het waterverbruik uit de standpijp nabij het station, de risico voor de gemeente al zeer gering kan zijn. De heer Bruijnzeel vraagt of ook de betonfabriek en de woning van de Kunder zullen worden aangesloten. Spr. meent, dat, indien hier van te vo ren rekening mede wordt gehouden, de mogelijkheid niet is uitgesloten dat een kleine wijziging in het hoofdbui zennet ontstaat. De heer Karelse zegt dat een verlegging van dat buizennet op moeilijkheden zou stuiten in ver band met de daar loopende waterlei ding. De voorzitter vertrouwt dat ook de perceelen, door den heer Bruijn zeel genoemd, zullen worden aange sloten. De daarvoor te leggen leiding zal echter rendabel zijn indien beide perceelen worden aangesloten. De heer Boonman zegt dat er te Vlake groote behoefte aan goed drinkwater is, zoo dat hij hoopt dat dit werk tot stand zal komen. Met algemeene stemmen wordt besloten het leidingnet naar Vlake te laten doortrekken en de ga rantie van f360,— per jaar te geven. Bij de rondvraag informeert de heer Nieuwenhuïjse of door den raad vroe ger een besluit is genomen tengevolge waarvan de tamme duiven moeten worden opgesloten door de eigenaars gedurende een zeker tijdvak. Spr. vestigt hierop de aandacht omdat deze duiven veel schade doen, o.a. aan de uitgezaaide erwten. De voorzitter zegt dat nimmer zulk een besluit is ge nomen. Verder vraagt de heer Nieu wenhuïjse naar het gebruikte zand bij het leggen van de nieuwe Dorpsstraat. Spr. heeft gehoord dat te weinig zand is gebruikt en ontving hierover dan ook gaarne nadere gegevens. De cij fers betreffende deze aangelegenheid worden nader toegelicht, waaruit blijkt dat de aannemer geheel overeenkom stig het bestek heeft gehandeld. De heer Nieuwenhuijse verklaart dat hij met de toelichting accoord kan gaan. De heer de Vrïeze is van een andere meening en licht deze nader toe. De heer Boonman vraagt wat gedaan wordt met de overgeschoten keien uit de Dorpsstraat, waarop de voorzitter ant woordt dat hij hierover ook reeds heeft gesproken met de wethouders. Onderzocht zal worden of sommige bermen hiermede kunnen worden be straat, hoewel zulks wel niet meer in 1929 zal geschieden, aangezien de uit gaven voor dit jaar toch al zoo hoog zijn. De heer Zoeteweij vestigt nog maals de aandacht op de afwatering van de straat voor de woningen van W. Zuïjdweg en A. van Koeveringe. 'De goot welke iets verder is aange bracht, zal ter plaatse niet helpen. De voorzitter zegt toe, dat B. en W. hierop zullen letten. Moet straks blij ken dat de afwatering onvoldoende is, dan zullen maatregelen ter verbe tering worden getroffen. Te Utrecht slaagde voor Rijks gediplomeerd hoefsmid, de heer C. N. de Pree alhier. yERSEKE. Deze week vertrok het tweede schip met een lading plant- oesters, verkocht door het Centraal Oesterbureau, naar Denemarken. In totaal werden dit seizoen ruim 7.QOO.OOO plantoesters naar het buitenland ver kocht. Had Frankrijk niet teleurge steld, dan zou dit getal nog grooter zijn geworden. Toen het bestuur van het Centraal Oesterbureau voor en kele jaren met den verkoop van plant oesters naar het buitenland begon, wa ren verschillende kweekers hier al lerminst overtuigd van het nut dezer verkoopen. Velen vielen het bestuur in krasse bewoordingen aan en be tichtten het van minder edele bedoe lingen. Ja, sommigen door kortzich tigheid of eigen belang gedreven, de den zelfs moeite de bevoegde auto riteiten te bewegen deze verkoopen te doen beletten. Thans evenwel is er geen kweeker meer, die het groote nut van den verkoop niet erkent. Dit jaar vooral is er meer dan ooit be wezen van hoe groote beteekenïs het voor de cultuur is geweest dat nog weer zoo'n flink kwantum plantoesters naar het buitenland is verkocht ge worden. Want niet alleen werd felle concurrentie in de zaaioesters verme den (daardoor kon nog een mooie prijs worden bedongen), doch van de allergrootste beteekenis is het, dat men een buitengewoon hoogen prijs voor de consumptie-oesters maken kon omdat de overproductie door de oes terverkoop naar het buitenland ge weerd bleef. Een woord van lof komt het bestuur van het Centraal Oester bureau zeker wel toe, want door zijn juist en goed inzicht en door zijn moedig doorzetten heeft men kunnen bereiken dat een meer dan loonend bedrijf zich kon ontwikkelen. Een ver hoogde welvaart in Yerseke is het gevolg. Dit seizoen zullen wederom een kleine partij oesters op de Zuiderzee (onder Zoutkamp) worden uitgezaaid. Dit is na de oorlogsjaren niet meer geschied en wel een bewijs dat ook nu weer gezocht wordt naar gronden die geschikt zijn voor uitplanten van zaaioesters en bovendien aan groei een goede 'kwaliteit visch paren. De gronden zijn in concessie aangevraagd en verkregen. Mocht deze proef sla gen dan zullen natuurlijk grootere par tijen worden uitgezaaid. Bloembollenteelt in Zeeuwsch- Vlaanderen. Niet alleen op Schouwen doet men wat Zeeland betreft de laatste jaren veel aan bloembollenteelt, ook in Z. Vlaanderen heeft men met kracht een proef in deze richting genomen en dit wel onder Aardenburg op korten afstand van de Belgische grens. Goed- koope grondprijzen, niet te dure ar beidskrachten, maken het o.a. mo gelijk ook hier een loonend bedrijf te verkrijgen. Het zijn vooral de tul pen en narcissen, die het hier goed doen, de hyacinten schijnen zich hier minder thuis te gevoelen. Is de op pervlakte grond, die voor dit bedrijf wordt gebruikt, nog maar betrekkelijk gering, er is alle gelegenheid tot enor me uitbreiding, vooral ook omdat sui kerbietenteelt en enkele andere teel ten minder rendabel worden. Een be langrijke factor is ook de goede gele genheid voor export naar België en via Vlissingen ook naar Engeland. Geen Koninklijk bezoek Gelijk wij onlangs meldden, had het bestuur der landbouw tentoonstelling aan de Koningin verzocht, de tentoonstelling te openen of met Haar bezoek te ver eeren. Bij de Z.L.M. is thans officieel be richt binnengekomen, dat H.M. aan dit verzoek tot haar spijt geen gevolg kan geven. Benoemd* Benoemd tot kapelaan van de St. Franc is cusparochie (Afrikaamderplein) te Rotterdam kapelaan H. Drost alhier. Relame-plaat. Wim Abeleven heeft voor de tentoon stelling van den Kr'mg West-Zuid-Beve land der Z.L.M. een reclame-plaat ge- teekend die in haar blauwe en wittta uitvoering een prettig opvallenden indruk maakt. De twee hoofdmotieven zijn een kloeke hengst (vermoedelijk iets te zwaar geproportioneerd) en de geestig ge'.eekende leeuw van het Zeeuwsche wapen. In den rechler-beneden-hoek treft men het wa pen van Goes. Het doel van dit affiche overwegend, lijkt ons dit werk van Wim Abeleven geslaagd. Ook de letters zijn zeer duidelijk en de tekst is uitstekend over de oppervlakte verdeeld. De brekers. De eigenaar van de onbewoonbaar ver klaarde woning, die zooals gemeld onlangs door H.B.S.-leerlmigem voor afbraak was bestemd, heeft tegen de brekende jongelui een eisch tot schadevergoeding ingediend. Toen de ouders met deze heugelijke tij ding in kennis warden gesteld, zullen zij de practische minnaars van slechts be woonbare woningen wel aan het verstand hebben gebracht dat ze het breken voor taan moeten laten. Voor het Kantongerecht. De winkeliers, die op Hemelvaartsdag de plaatselijke verordening op de winkel sluiting met voelen traden, zullen Vrijdag a.s. zich voor den kantonrechter te ver antwoorden hebben. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd 6 kalveren, 4 nuchtere kalveren, 42 biggen. (Zie vervolg Stadsnieuws 2e blad.) Rechtbank te Middelburg. In de zitting van heden werden de volgende vonnissen uitgesproken: Overtreding kaasbesluit: B. S., 20 jaar, kaasventer, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, betref fende de straf, f10 boete of 10 dagen hechtenis. Rooken in een autobus: L. L., 27 jaar, chauffeur te Hansweert, vernie tiging van het vonnis van den kanton rechter, vrijspraak. Verduistering: J. S. d. B., 37 jaar, koopman te Middelburg, 2 maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Frauduleuzen invoer van spiritus en verboden vervoer daarvan (langs de Schelde): P. J. F., 22 jaar, schipper, zonder vaste woonplaats, tot 2 maan den gevangenisstraf -f- f 55.873,95 boe te of 2 maanden hechtenis, benevens verbeurdverklaring van het schip „Neeltje" en van de lading. Overtreding Arbeidswet: A. W., 44 jaar, directeur der conservenfabriek fe Krabbendijke, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, f 50 boete of 10 dagen hechtenis. Opzettelijk niet verschijnen ter in lijving voor den militairen dienst: G. A. v. O., 19 jaar, zonder beroep, vroe ger te Vlissingen, f 15 boete of 15 da gen hechtenis. Inzake L. V., 50 jaar, werkman fe Goes, 'd.d. 2 December 1927, wegens openbare dronkenschap veroordeeld tot 3 weken hechtenis -j-'l jaar Rijks werkinrichting, voorwaardelijk meteen proeftijd van 1 jaar, is de proeftijd met 1 jaar verlengd. Politierechter te Middelburg. Mishandeling. C. G., 23 jaar, typograaf te Goes, werd verdacht dat hij op 1 April j.l. te Kloetïnge C. Hollestelle heeft mis handeld. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: f10 boete of 10 da gen hechtenis. Beleediging. J. C. E. M., 50 jaar, handelaar in landbouwwerktuigen te Kloetinge, we gens beleediging van J. Vos te Rilland- Bath op 8 Maart 1929. Eisch: f10 boete of 10 dagen hech tenis. Uitspraak: f10 boete of 10 da gen hechtenis. Water-verduistering. J. d. L., 44 jaar, veldarbeider te Oudelande, werd beklaagd dat hij op 11 April 1929 te Goes ongeveer 40 li ter water, toebehoorende aan deN.V. Waterleiding Maatschappij te Goes, heeft weggenomen. Deze zaak werd uitgesteld tot 28 Mei 1929. Prijsvraag door Nederlander gewonnen. De Amerikaansche Eugenetische Ver- eeniging had het vorig jaar een prijsvraag voor hesl Europa uitgeschreven oiver het onderwerp, een vergelijking te maken tus- schem geboorte en vruchtbaarheid1 van verschillende landen in dit werelddeel!. De jury te New York maakt thans be kend, dat de eerste prijs is toegekend aan dr. J. Sanders te Rotterdam. Het belangrijke geschrift voor de jonge wetenschap der rasverbetering zal doos* de Amerikaansche Eugenetische Vereeinig'ng gepubliceerd worden. Dr. Sanders heeft gedurende een half jaar tijds een schat van statistisch mate riaal verzameld en daaruit een vergelijking opgebouwd tusschen de Noordelijke lan den en landstreken van Europa en de Zui delijke, waarbij de invloeden op geboorte, vruchtbaarheid1 en sterfte in een alge meen wetenschappelijk raam zijn gevat. Voor den Rotterdamschem medicus is het een groot succes, want aangenomen mag worden, dat het aantal mededingers groot is geweest. Op het Eugenetische congres te München, verleden jaar, was de prijsvraag tenminste ter sprake gebracht en met veel animo ontvangen. Uit Nederland waren drie inzendingen gekomen. Zakenblik. Wq leze® in de „Arnh. Crt.": Iedere handelaar heeft wel eens een strop en zelfs zijn er, wier heele handel uit een aaneenschakeling van stroppen bestaat. Maar zoo ooit, dan geldt in dit geval de stelling van Darwin, dlat alleen de best-toegerusten in die natuur over blijven in den strijd om het bestaan. Het lijstje der faillissementen, dat regelmatig in de dagbladen wordt opgenomen, be wijst hoe er een voortdurende selectie plaats heeft en de minstgeschikten, zij, wier „zakenblik" niet voldoende scherp is, worden verwijderd. Als mensch kunnen we ,in vele gevallen medelijden gevoelen voor hen, die aldus in den meedbogemLoozem strijd om het bestaan komen te vallen, uit maatschap pelijk oogpunt is het goed1 dat zij van het tooneel verdwijnen. De maatschappij kan nu eenmaal geen krukken gebruiken, al thans niet in leidende posities. Maar hoe geheel anders wordt deze regelmatige, natuurlijke gang van zaken, zoodra wij van het particulier terrein over stappen op Staats gebied! Dezer dagen heeft men kunnen lezen, dat de Minister van defensie een groo'.e hoeveelheid kepi-laken aan de markt heeft gebracht, d.w.z. hij heeft het Rijksinkoop- bureau opdracht verstrekt uit den Rijks- voorraad 34000 M. grijs-laken te verkoo pen en deze partij heeft opgebracht 73 cent per meter, dus in totaal f 24.820. Deze heele transactie zou vermoedelijk onopgemerkt zijn gebleven als niet een nieuwsgierig Kamerlid, de heer Bijle- veld, geïnformeerd had naar den inkoop prijs van dat laken, Toein moest de minis ter wel antwoorden en uit dat antwoord bleek, dat dit zelfde laken bij inkoop had gekostf 13,62 per M., dus in totaal f463.080. Met andere woorden: bij de bedoelde transactie verloor bet Rijk f438.260. Nu kunnen er omstandigheden zijn, die zelfs een dergelijken strop ver ontschuldigen, maar die zijn in ditt geval niet aanwezig. Integendeel Immers uit het antwoord van dien Mi nister bleek, dat het bedoelde laken was aangekocht in de jaren 1917, 1918 en 1919. De laatste a ankoop dateert dus van 10 jaren geleden. Tien jaren, lang zijn er "9or ons leger kepi's aangemaakt uit den toenmaals gekochten voorraad en toch is er na die 10 jaren nog 34000 M. aanwe zig. Die 34000 M. zijn natuurlijk 10 jaar (ten deele zelfs 11 en 12 jaar) geledlei* door het Rijk betaald en dus moeien we bij den strop van f438.260 nog tellen de rente over 10 jaren van minstens, f 463.080 Nemen we hiervoor aan enkelvoudigen interest van 5 pet., dan komt er nogmaals f231,540 rente\erliies bij en wordt de strop dus rond 7 ton! En een dergelijke strop halen we ons alleen aan de hoofdbedeksels onzer mili tairen. Wat zullen ons dus hun tunieken, pantalons, overjassen en schoenen wel kosten! Maar spot terzij. Door gemis aan zakenblik immers blijkende uit het feit, dat men geweldige voorraden heeft ingekocht tegen hoogen prijs en deze ten slotte verkoopt voor een appel en een ei, hebben wij, belastingbetalers, een verlies geleden van 7 ton. Wie heeft ons deze strop bezorgd en is de man, die aldus getoond heeft niet geschikt te zijn voor den handiel, van zijn verantwoorde lijke positie verdwenen? Voelt u wel het groote verschil tus schen den particulieren handiel met zijn scherpe, onderlinge concurrentie, zijn uit werping van de ongeschikten en den han del van den Staat door middel van <zijm ambtenaren? En voelt u thans ook niet, waarom wij niet het minste heil verwach ten van socialisatie, van het aan den Staat brengen van steeds meer bedrijven en zaken en dus van het steeds verder uit bouwen van het systeem om min of meer anonyme, onverantwoordelijke ambtenaren te laten optreden in de rol van particulier handelaar? De marechaussée uit Wagenin- gen heeft op Hemelvaartsdag proces verbaal opgemaakt tegen twee geeste lijken uit Arnhem, die met een stoet van pl.m. 400 volgelingen een bede vaart maakten naar Onze Lieve Vrou we van Kedichem alhier, wegens het houden van een godsdienstoefening op den Rijksstraatweg. Ook de namen van enkele volgelingen zijn genoteerd. Onder presidium van graaf Bc- rémyi is in Hongarije een bond van oude adellijke families opgericht, wier ledien zich verplichten moeten, zoo weinig mo gelijk te drinken, geen speelkaart aan te roeren en geen kwaad te spreken. Heden wordt een zeer belangrijke lijn aan het luchtnet van de K.L.M. toe gevoegd' en wel RotterdamBerlijn v.v. met aansluiting van en naar Amsterdam. Met ingang van heden zal d'e K.L.M. volgens het zomerprogramma naar en van Londen 4 passagiersdiensten onderhouden Bij Brecon reed een man met zijn dochter achter zich op zijn motorfiets. Plotseling zagen beiden een paard uit een zijweg in galop op hen afkomen en zij dachten niet anders dan dat er een on geluk zou gebeuren, want een botsing leek onvermijdelijk. Maar het verstandige paard sprong keu rig over hen heen, zonder den bestuurder van de motorfiets of zijn dochter met zijn hoeven te raken. Kinderlijkje in een koffer. Een echtpaar, dat in de Warmoesstraat te Amsterdam woont, zou gaan scheiden. De man ging naar den zolder om een kof fer te hakn, waarin hij bij het veria'.(Out van de echtelijke woning het een en an der wilde pakken om mee te nemen. Toen hij de koffer opende, vond hij daarin een pakje, gewikkeld in kranten. Toen hij die kranten had verwijderd, zag hij de over blijfselen van. een kinderlijkje. Hij deed hiervan onmiddellijk aangifte bij de po litie m de Warmoesstraat. Deze zag bij haar onderzoek dat de kranten dateerden uit 1926, zoodat het kinderlijkje daar drie jaar geleden moet zijn gedeponeerd. D© vrouw, die vroeger buffetjuffrouw is ge weest, vertelde, dat zij omstreeks 3 jaar geleden \an een vriendin, die zij bij name noemde, het pakje bad gekregen om te bewaren. Deze vriendin, die zich niet meer le Amsterdam bevindt, wordt door de politie thans opgespoord. Langvingers. Gisternacht hebben twee inbrekers zich toegang verschaft tot den goudsmidswin kel van C. Wiering, Oude Hoogstraat 22 te Amsterdam. Een groot aantal ringen en gouden en zilveren horloges werd ge stolen. Toen het echtpaar W. naar beneden ging, zagen zij dat de inbrekers een pakje afgaven aan een auto. Daarna riepen zij een auto aan, maar het gelukte het echlt» paar, met behulp van enkele buren de inbrekers aan te houden, waarna zij door de inmiddels gewaarschuwde politie wer den gearresteerd. Het pakje is nog niet opgespoord. De winkelier was niet tegen inbraak verzekerd. Moord. De 20-jarige studente A. B. te 'sGra- venhage, begaf zich Maandagavond naar een bijeenkomst in de Du noordkerk. Om streeks 8 uur ging zij van huis, begeleid door den 20-jarigen A. C. J. S. C. M. O. de G. Onderweg heeft het meisje den jongen gezegd, dat zij zijn liefde niet langer be antwoorden kon en daarom allen omgang met hem wenschte te verbreken. Nadat zij het kerkgebouw was binnen- gegann, ging O. d'e C. naar zijn woning, waar hij een paspoort haalde en zich van een revolver voorzag. Om 10 uur was de bijeenkomst in die Duimoordkerk tien einde. De student wachtte het meisje in de Adriaan Goed kooplaan op. Weer drong hij aan op voort zetting van de verloving, wat het meisje echter weigerdie. Onder het praten waren zij de donkere laan van het park Zorgvliet ingewandeld! Op een gegeven oogenblik moet de jonge man zijn revolver getrokken hebben en drie scholen op het meisje hebben gelost. Waarschijnlijk is het eerste schot reed's doodelijk geweest. Alle drie schoten trof fen doel. Bijna onmiddellijk was het meisje dood. Twee voorbijgangers zagen den diader zich per fiets verwijderen. Het slachtoffer werd in een huis bin nengedragen en dadelijk werden de politie en de geneeskundige dienst gewaarschuwd. Na korten tijd heeft de geneeskundige dienst het stoffelijk overschot weggehaald'. Korten tijd' na het gebeurde kreeg de politie reeds een aanwijzing, dat de dader niemand anders kon zijn dan de jeugdige O. de C. Oogenblikkelijk begaven eenige rechercheurs zich naar diens woning, maar zij troffen hem daar niet. Het bleek toen, dat hij zijn pas meegenomen had. De po litie hieeft daarop alle grensplaatsen ge waarschuwd. Het bleek echter, dat de jongeman de stad niet verlaten had; tegen half drie 's nachts is hij ia de buurt van zijn huis gearresteerd'. Hij is naar het hoofdbureau van politie gebracht en daar opgesloten. Bij een voorloopig verhoor heeft hij reeds een volledige bekentenis afgelegd. Een tram ontspoord. Gistermiddag is bij Harenberg de per- somentram ZutphenEmmerik, die om 2.3 uur uit Zutphen was vertrokken, ont spoord. De machine kantelde, de ma chinist raakte er onder en kreeg dien stoom over het gelaat, waardoor hij em- 1 stig gewond werd. Hij is naar het zieken huis te Zutphen gebracht. De volgende personenwagen liep op de machine en kantelde ook, de twee volgende goederen wagens zijn eveneens omgeslagen. Drie reizigers liepen ernstige verwondingen op. Belgisch legervliegtuig geland'. Een Belgisch militair vliegtuig heeft gistermiddag een landing gemaakt op het exercitieterrein van de Chassée kazerne te Breda. Het vliegtuig was bemand met een onderofficier, die zijn proef voor militair vlieger moest afleggen. Hij is door onbekendheid met het terrein ver dwaald en heeft bier een landing gemaakt, meenende, nog in België te zijn. Alvorens te kunnen vertrekken, moet hij de toestemming hebben van den mi nister van Defensie, die telefonisch is gevraagd'. i De onbewaakte overwegen. De vermeerdering van het aantal onbe waakte overwegen heeft "de directie der Nederlapdsche Spoorwegen er toe geleid,

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2