In dienst van allen. IV S7* Maandag 13 Mei 1929 116 Jaargang. Buitenland Sport. Kunst. Uit de Radiowereld Rechtszaken. ProVmcienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Gooseha Courant oa Klceuwens Ross' Drukkers- ©a Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIEN van 1-5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Voor den vrede. De „Volonté" maakt melding van de oprichting eener vrouwen-vereeniging die zich ten doel stelt in Frankrijk en het buitenland het denkbeeld van den vrede te bevorderen waaraan het pact van Parijs (het Kellogg-pact) tot het buiten de wet stellen van den oorlog een nieuwen stoot heeft gegeven. De nieuwe vereenïging, die reeds veel steun en aanmoediging heeft onder vonden uit alle kringen, dient zich aan onder de uitspraak van maar schalk Foch: „Boven den oorlog staat de vrede". Haar eerste daad is geweest om aan de moeders, die in in den oorlog haar zonen hebben verloren, een ge denkteeken te wijden waarvan de ma quette thans fe Parijs is tentoonge steld. Tot degenen, die zich bereid hebben verklaard het eerelidmaaf- schap te aanvaarden, behooren Poïn- caré en Painlevé. Ontploffingen in de Vereenigde Staten. In verschillende Amerikaansche ste den hebben Vrijdag min of meer ern stige ontploffingen plaats gehad. In de chemische fabriek van de Solvay Process Cy. te Syracuse inden staat New-York is een groote gashou der ontploft, die 9000 galons chloorgas bevatte. Het gas verspreidde zich in den omtrek en veroorzaakte bij 30 menschen verschijnselen van gasver giftiging. Twee hunner zullen wel ten doode gedoemd zijn. Onder de bevol king ontstond een paniek, die nog ver groot werd, doordat juist op het oogenblik van de ontploffing het luchtschip Los Angeles boven de stad kruiste en verscheidene menschen dachten, dat men met een aanval uit de lucht te doen had. Aan den an deren kant hebben verscheidene men schen er het leven aan te danken, dat zij juist uit het vernielde gebouw ge loopen waren om het luchtschip te zien. Te Elizabethtown in Tennessee is het huis van een gewezen arbeider van de fabriek van Bamberg in de lucht gevlogen tengevolge van een ontplof fing. De politie meent, dat de ontplof fing veroorzaakt moet zijn door nitro glycerine, dat een onbekende onder de vloer van de woonkamer moet heb ben gelegd. De arbeider was op het oogenblik van de ontploffing juist naar een vergadering van zijn vakvereeni- FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Hij had er geen flauw vermoeden van, dat er nog menschen in de buurt konden zijn en mevrouw Rivers scheen zich hiervan evenmin bewust te we zen. Slechts juffrouw Barnet zag twee mannen het grintpad opkomen en ze bemerkte hoe de jongste een beweging van schrik maakte, toen hij het gelaat van de vrouw zag, die tegenover den dominee stond. Ze kende Stafford niet, doch den generaal wel en het was volstrekt niet moeilijk den blik van haat te zien, welke er in zijn oogen lag. Waarom keken ze de mooie we duwe op zulk een eigenaardige wijze aan, vroeg juffrouw Barnet zich afl Het leek haar toe, alsof ze haar op de een of andere wijze als een prooi beschouwden, waarop zij zich dade lijk zouden werpen. Er kwam een verlangen in haar op haar te waar schuwen, doch ze was te ver van hen verwijderd om dit te kunnen doen. Bovendien, wat had zij eigenlijk moeten zeggen? ging, waardoor hij aan een wissen dood ontkomen is. Te Hannover in Massachusetts heeft zich in een vuurwerkfabriek een vier voudige ontploffing voorgedaan, waar bij drie menschen gedood en verschei dene gewond zijn. De heele stad trilde van de ontploffingen, die mijlen ver in den omtrek gehoord zijn. Op het terrein van de Vacuum Oil Cy. is een petroleumtank ontploft. Door den brand, die daarbij ontstond, zijn nog vier tanks vernield. Te Brooklyn is een vernisfabrïek die drie verdiepingen hoog was, door een ontploffing vernield. Daarbij zijn vier menschen gewond. VOETBAL. Kampioenschap van Nederland. Gisteren hadden de volgende wed strijden om het kampioenschap van Nederland plaats: Feijenoord—Go Ahead 3—2 P. S. V.—Sparta 1 2 De stand om het kampioenschap luidt tot op heden: Feijenoord 2 2 0 0 4 7—2 P. S. V. 3 2 0 1 4 13-4 Sparta 2 1 1 0 3 2—1 Velocitas 3 0 12 1 1—13 Go Ahead 2 0 0 2 0 3-6 Vlissingen—Staatsmijn Emma 2-5. Onder enorme belangstelling ont moetten gisteren te Vlissingen elkaar de kampioenen van de Tweede klasse A en C van afdeeling V. Voor den aanvang bood „Emma" aan de Vlissingers een koperen mijnwer kerslamp aan als herinnering aan deze promotie-ontmoeting. Voor de rust weet „Emma" viermaal te scoren, terwijl dit voor Vlissingen slechts éénmaal aan Peene gelukt. De aanvallen van „Emma" zijn dan ook zeer groot in aantal en gevaarlijk. Na de rust is het weer Peene, die op het allerlaatst den stand voor zijn club nog vergroot, doch ook „Emma" weet nog een puntje te bemachtigen en heeft een welverdiende overwin ning op de Zeeuwen te boeken. Het was een zeer fair gespeelde wedstrijd en de duizenden toeschouwers zorgden mede voor een tustïg verloop. Een Frans Hals voor 50.000 pond. Een Engelsche verzamelaar heeft in den New-Yorkschen kunsthandel een portret van Frans Hals gekocht voor 50.000 pond. Het stelt Hals' leerlinge, de Haarlemsche schilderes Judith Leyster, voor. Op een gegeven moment wendde Bill zich lachend tot mevrouw Rivers en toen was het, dat de oude generaal Farjeon en Stafford op hen toeliepen. Mevrouw Rivers keek om en de glimlach bestierf op haar gelaat. Ze zag er eensklaps uit, alsof ze in een klomp ijs veranderd was. Bill keerde zich haastig om, om de richting van haar oogen fe volgen. Hallo", zei hij, „je hebt hen al eens vroeger ontmoet, nietwaar? Dat wil zeggen den generaalDie an dere ïs Stafford, zijn neef". Ze slaagde er in een glimlach te voorschijn fe roepen. „Ik ken beide heeren", zei ze zacht. Plotseiing voelde mevrouw Rivers hoe er een hand op haar arm werd gelegd en opziende, zag zij juffrouw Barnet naast zich staan. ,Gaat u even mee naar den uit gang? Het ïs zulk een aardig gezicht de kinderen In optocht te zien ver trekken", zei ze. Het was echter reeds te laaf, want de generaal stond vlak tegenover haar en zei langzaam en duidelijk verstaan baar: Zoo, Bill, ik maak je mijn com pliment, dat het je gelukt is een be roemdheid op het kinderfeest te laten verschijnen. Wij zijn hierheen geko men om Madame onze hulde te bren gen. Stafford en madame Verlines zijn namelijk oude bekenden, moet je weten." Het genoegen beschetmd. De „N. Haagsche Ct." vestigt de aan dacht op een paar koninklijke be sluiten, die voor den luistervink van beteekenis zijn. In twee gevallen werd beslist, dat de radioliefliebber, die wordt gestoord in zijn genot door electrïsche toestellen van hinderlijke stroomfrequentïe zich kan beroepen op de hinderwet. De directeur-generaal van den Ar beid had in zijn advies fe kénnen ge geven, dat hier niet aanwezig was hin der van ernsfigen aard in den zin dei- Hinderwet. Al wilde deze ambtenaar den hinder niet beperken tot de gevallen, die de wet met name vermeldt, toch moest z.ï. scherp onderscheid worden ge maakt tusschen ernstigen hinder, die woonhuizen ongeschikt maakt ter be woning en een normaal gebruik van ziekenhuizen, kerken, scholen enz. on mogelijk maakt en een geval als het onderhavige. Verder werd gewezen op de om standigheid dat wanneer de Kroon het belemmeren van radio-ontvangst als ernstigen hinder zou gaan beschou wen, de radio-luisteraars op grond van die beslissing zouden eischen, dat alle radio-storingen, door electr. stroom veroorzaakt, worden verboden. Ten slotte zou het niet mogelijk zijn den fe verwachten hinder weg te ne men, wijl daarvoor nog geen toestellen in den handel zijn. Met dit betoog kon de Kroon zich niet vereenigen. Gewezen werd op het feit dat 3e voorbeelden van hinder, in de wet ge noemd, niet eng moeten worden op gevat, doch enkel zijn te verstaan als illustratie van den wetgever op het begrip „hinder", dat moeilijk te de- fïnieeren was. De slotsom was, dat met eenige wij ziging in den inhoud de strekking van het bestreden besluit gehandhaafd werd. Kindermoord. Op 22 December van 't vorig jaar werd een kinderlijkje gevonden in een tochtsloot van den Bovenkerkerpolder onder Nieuwer Amstel. Aangehouden werd later een 21-jarige dienstbode, die eerst bekende, doch later een man aanwees, die het buitenechtelijk kind zou hebben verdronken. Vrijdag stond de dienstbode terecht voor de vierde kamer der rechtbank te Amsterdam. De vrouw ontkende. De psychiaters verklaarden verdach te voor minder toerekenbaar vatbaar, echter is zij volgens hun oordeel geen psychiate. Iedereen keek op. Dat was eenvou dig onvermijdelijk. De generaal had op zulk een luiden toon gesproken, dat men het zelfs op meters afstand had moeten hooren. Op dat oogenblik was Bill eensklaps in gedachten in een bosch in Devon: hij hoorde het geblaf van honden, die hun prooi achtervolgden en hijzelf zat te paard, jagend op een prachtig hert in wiens goudbruine oogen doods angst had gelegen. Hij herinnerde zich, hoe hij zich had omgewend en naar huis was gereden, niet bij machte dit vreeselijke langer mee te maken. Dat was zijn eerste en laatste jachtpartij geweest In de oogen van de vrouw naast hem lag dezelfde blik.... ,Ik heb me niet vergist, niewaar? Ik sta toch tegenover Madame Verli nes?" vroeg de generaal. En de vrouw met het doodsbleeke gelaat antwoordde hem: ,Oh, nee, u vergist zich volstrekt niet". VIERDE DEEL. HOOFDSTUK I. Een vriend in nood. Het kwam Bill voor, alsof iemand hem een vuistslag tusschen zijn oogen had toegediend. Hij was op een der- dergelijke vreeselijke onthulling niet voorbereid geweest en hij had het ge voel, alsof de geheele tuin om hen heen draaide. Het O. M. hield daarop requisitoir. Rekening houdend met de omstandig heden, eischfe de officier voor ver dachte, wegens moord 4 jaar gevan genisstraf. De verdediger pleitte voor de op neming van <le vrouw in een psychia- tengesticht. DE ZOMERTIJD. Er wordt aan herinnerd, dat de zo mertijd aanvangt 15 Mei. De overgang naar den zomertijd ge schiedt 111 den nacht van Dinsdag op Woensdag ten 2 ure. Benoemd. Tot waterbouwkundig opzichter bij de gemeentewerken van Eindhoven zijn benoemd L. A. van Bers, geboren te Kloetinge en C. Kosten, afkomstig uit Wemeldinge, beiden thans opzichter aan de Zuiderzeewerken te Kornwer- derzand en opgeleid aan den Cursus voor Waterb. opzichter alhier. Finsch bezoek. Het Finsche Volkenbondsbezoek, dat op uitnoodiging van de Nederl. ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede ons land komt bezoeken, zal op 1 juni te Oldenaal aankomen. Het Fin sche gezelschap zal 10 dagen hier te lande vertoeven en ook een bezoek brengen aan Zeeland. Geen autovervoer. Wegens het wegnemen der Rijks ponton in de haven van Vlissingen kunnen tot Donderdagmiddag geen auto's van of naar Terneuzen wor den vervoerd. Uitkeering Wegenbelasting. Ged. Staten van Zeeland hebben besloten: I. Uit het aandeel, aan de provincie Zeeland toegewezen in de uitkeering uit de opbrengst der Wegenbelasting over 1928, de volgende bedragen toe te kennen: le. aan de provincie Zeeland over een totaaluitgave van f107.374, 50°/o uit het aandeel der provincie Zeeland in de uitkeering uit de opbrengst der wegenbelasting f53.687; 25 0/0 uit de uit de provinciale fondsen beschik baar gestelde gelden f26.843,50; 2e. aan den polder Walcheren, over een totaaluitgave van f8437, 50% als voren f 4218,50 50 0/0 als voren f 2109,25 3e. aan de gemeente Middelburg, over een totaaluitgave van f1315, 50% Hij moest zich evenwel goed zien te houden en geregeld probeeren na te denken. De vrouw, die hij als een godin had beschouwd, stónd voor hem, gebrand merkt als een moordenares, bij hef hooren van wier naam de geheele we reld gerild had. Yvonne Verlines de Engelsche, die haar Franschen echt genoot ongeveer vijf jaar geleden in Afrika had vermoord, de vrouw, die gevangenisstraf was ontloopen door gebrek aan overtuigende bewijzen en omdat ze zoo mooi was en zulk een zeldzame charme bezat. Dit was de vrouw die hij in zijn armen had gehouden, die aan zijn borst geweend hadde vrouw, die hij had aangebeden, zooals nog nim mer een enkele man een vrouw ge daan had. En thans had hij uit haar eigen mond haar veroordeeling gehoord. Doch op hetzelfde oogenblik dat zij eigenlijk met enkele woorden een vol ledige bekentenis had afgelegd, was haar houding zoo majestueus geweest, dat hij werkelijk niet wist wat er van te moeten denken. Slechts haar doo- delijke bleekheid had verraden wat er in haar ziel moest omgaan. Kalm en zelfs eenigszins uit de hoog te had zij de uitdaging van den gene raal met dien enkelen zin beantwoord en daarna had zij zich bedaard om gewend. Niemand had verder een woord ge als voren f657,50, 25% als voren f328,75; 4e. aan de commissie van den Steen weg van Westdorpe, over een totaal uitgave van f79.800, 50% aio voren f39.900, 25 «0 als voren f19.950. II. Het onverdeeld gebleven bedrag der beschikbare gelden te voegen bij de gelden, welke beschikbaar zullen worden gesteld voor wegsverbeterin- gen volgens de wegenlijst 1929. Autobus-concessie. Door Gcd. Staten van Zeeland is aan J. F. Ogier te Rilland-Bath ver gunning verleend voor het in werking brengen van een autobusdienst van Goes over Kloetinge, Kapelle, Yer- seke, Kruiningen, Krabbendijke en Rilland-Bath naar de Noord-Brabant- sche Zeeuwsche grens (richting Ant werpen) alleen op Woensdagen en zulks onder de bepaling, dat op het baanvak Goes—Rilland-Bath geen rei zigers in locaal verkeer mogen wor den vervoerd. Het nieuwe spoorboekje. De nieuwe dienstregeling der Neder- landsche Spoorwegen, brengt op de lijn VlissingenRoosendaal wat be treft groote verschillen met de dienst regeling, aie op 14 Mei eindigt alleen verandering in aankomst en vertrek der mailtreinen, deze komen in het vervolg te Vlissingen aan te 12.33 en 13.14 en vertrekken van daar te 18.30 en 18.41. De grootste verandering in de an dere treinen, is dat de ochtendtrein des Zondagsmorgens te 7 uur in plaats van te 7.06 van Vlissingen vertrekt en verder van alle stations 6 minuten eerder dan thans. Een o.i. onbegrijpelijke wijziging ia het vertrek van den middag-sneltrein van Middelburg naar Vlissingen.Thans vertrekt die te 18.54 en vooral in tij den van druk reizigersverkeer werd er aan het station Middelburg groote last ondervonden, omdat te 18.59 de laatste sneltrein in de richting van Roosendaal uit Middelburg vertrekt. Herhaaldelijk is het voorgekomen, dat de van Goes komende trein buiten het station Middelburg moest wach ten. Nu hadden wij verwacht dat men de tusschenruimfe tusschen die treinen wellicht zou vergrooten, maar ziet, het tegendeel is geschiedt, de trein naar Vlissingen zal in het vervolg fe 18.57 vertrekken. Voor een station van de inrichting als dat te Middelburg en waar het o.a. Donderdags, maar des zomers ook op andere dagen druk kan zijn, ïs dit o.i. een niet goed te keu ren regeling. zegd. Enkele ouders van kinderen wa ren blijven staan en hadden stom hef hoofd gebogen. Slechts éénde ne derigste en meest onbelangrijke van allen.... Ellen Barnet was met haar meegegaan en had haar arm door den hare gestoken. Met een bijna bovenmenschelljfce in spanning gelukte het Bill evenwel zich uiterlijk fe beheerschen en tot de wer kelijkheid terug te keeren. Mevrouw Winch stak hem haar hand toe en zei op vriendelijken toon: „Ik moet nu heusch weggaan, mijn heer Quentin. Ik geloof dat het kin derfeest een groot succes is geweest, waarmede ik u wel geluk mag wen- schen". „Dat is heel vriendelijk van u", zei Bill. „Wilt u niet nog een poosje blijven? Ik meen dat u generaal Far jeon kent, nietwaar? Mag ik nu even Majoor Kenyon aan u voorstellen?" Ze boog stijf voor de beide heeren. „Nee, ik kan werkelijk niet langer blijven", zei ze. „Ik heb echter een buitengewoon prettigen middag gehad, welken ik niet gauw vergeten zal". Kort daarop zag hij haar den weg opgaan. Bill was nu alleen gelaten met gene raal Farjeon, in wiens oogen een uit drukking van spot en bevrediging lag en Stafford, die zich eenigszins ter zijde had gehouden. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1