In dienst m allen. N° 56 Vrijdag 10 Mei 1929 Ü6 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland Uit de Radiowereld Rechtszaken. HEERENBMÏ ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE Uitgave Naamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd le Goes. ADVERTENTLEN van 1—5 regels fl,20, elke-regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Politieke redevoering van Stresemann. De Duitsche rijksminister van bui- tenlandsche zaken, dr. Stresemann, heeft op het traditioneele banket, dat de vereeniging der buitenlandsche pers ieder jaar aan het diplomatieke corps pleegt te geven, een groote politieke redevoering gehouden. Aan den disch zaten vrijwel alle te Berlijn ge accrediteerde ambassadeurs en ge zanten aan. Ook talrijke verte genwoordigers van de Duitsche pers waren de gasten van de vereeniging. Dr. Stresemann sprak na een korte inleiding over het streven van de Duitsche natie om zich als zoodanig te handhaven en in de eerste plaats over de Parijsche onderhandelingen. In zijn uiterst voorzichtige uitlatingen trad slechts optimisme aan den dag. De voornaamste vraag, zeide hij, is dat de geest der internationale samen werking zich reeds zoover heeft ont wikkeld, dat het inzicht in de priori teit van de algemeene gezichtspunten boven de nationale belangen gemeen goed is geworden. Als hoopgevend tee- ken in deze richting memoreerde hij het feit, dat bij de financïeele moei lijkheden op de deviezenmarkt van alle buitenlandsche zijden spontaan hulp is aangeboden, die echter niet behoefde te worden aanvaard. Ten op zïchte van de ontwapening was de mi nister voorloopig pessimistisch. No pens de voorbereidende ontwapenings conferentie te Genève ontwikkelde dr. Stresemann op welsprekende wijzede bekende Duitsche these in den geest zooals verleden Zaterdag graaf Bern- storff ter conferentie heeft gesproken. „Zoolang de reserve en het oorlogs tuig niet wordt medegeteld, is op de eerste étappe van de ontwapening nog geen hoop. Het eenige, wat ook ten opzichte van de ontwapening hoop geeft, is dat te Parijs een doorslaand succes wordt behaald, dat aan deze ont wapeningsbeweging nieuw elan geeft". Televisie te Scheveningen. Op de radio-tentoonstelling in het najaar van 1928 te Berlijn werd reeds gedemonstreerd met een ontwerp- apparatuur voor televisie. Een en an der was daar geëxposeerd als curio siteit, maar het was geenszins de be doeling van de constructeurs deze ap paraten als practisch bruikbaar te doen beschouwen. Sindsdien is rusteloos ge werkt aan de vervolmaking der tele visie-apparaten en de ontwerpers (Te- lefunken-Karolus) zijn er in geslaagd 87 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER „En mevrouw Winch", voegde zij er aan toe. „Ik heb haar den laatsten tijd heelemaal niet meer gezien. Ik zal dus verschijnen, als ik er gelegenheid voor heb". „Dank je", zei hij, terwijl hij haar hand losliet en de roos in zijn zak boekje verborg. En zoo verliet hij haar. Er viel inderdaad nog heel wat te doen. De tuin van de pastorie- was reeds vol menschen, die druk bezig waren alles voor het kinderfeest in gereedheid te brengen. De aloë stond thans in vollen bloei. Mevrouw Winch had er voor gezorgd, dat de tafels waarop de versnaperin gen zouden worden geplaatst, op be hoorlijken afstand hiervan verwijderd waren. Juffrouw Barnet was druk bezig sandwiches klaar te maken. Hij keek binnen betrekkelijk korten tijd de ap paraten voor televisie, het langs radio- weg zien van gebeurtenissen op groo- ten afstand, zoodanig te verbeteren, dat reeds nu van een hoogen trap van ontwikkeling gesproken mag worden. Ter gelegenheid van de a.s. radio tentoonstelling in het Kurhaus te Sche veningen zullen door Telefunken de monstraties met televisie worden ge geven. Opgesteld worden 2 zenders, n.l. één voor film- en één voor personen- overbrenging en drie ontvangers voor projectie op matglazen platen van ver schillende grootte. De verbinding tus- schen zendkamer en ontvangkamer ge schiedt door middel van microfoons en luidsprekers voor hef overbrengen van lichttrillingen. Er zullen dus voor deze televisie-demonstratie twee stands in gebruik zijn (op den eenen stand de beide zenders, op den anderen de ontvangers). De personen of voorwer pen, die geteleviseerd worden, moeten zich natuurlijk bevinden op den stand, waar de zenders staan opgesteld (te levisie-studio). Er is bij deze zenders geen speciale belichting noodig van hetgeen geteleviseerd wordt. De drie ontvangers, welke op een anderen stand zijn ondergebracht, zul len de beelden op verschillende groot te projecteeren op matglazen platen. Het op afstand zichtbaar maken van levende personen geschiedt met be hulp van een roteerende Weiler'schen spïegelschïjf, waardoor een snel wis selende belichting van het over te brengen object mogelijk is. Deze licht- reflexen worden toegevoerd aan een photocel, welke de betreffende variee- rende lichtwaarden omzet in stroom- variaties. In het ontvangtoestel loopt synchroon met den zender een gelijke Weiler'sche schijf, waarop het licht valt van een Karolus-cel, welke wordt beïnvloed door de stroomvariaties van den ontvanger. Natuurlijk is het mogelijk om in plaats van de afbeeldingen van leven de personen of groepen door middel van het systeem Telefunken-Karolus ook filmbeelden over te brengen. Voor toestellen voor huiselijk ge bruik kan de matglazen plaat, waarop geprojecteerd wordt, in grootte wor den gereduceerd tot 10 a 15 c.M. lengte en hoogte, zoodat het geheel niet meer plaats inneemt dan een nor maal ontvangtoestel. Aangezien deze televisie-demonstra tie wel de clou van de tentoonstelling belooft te worden, en om ieder in de gelegenheid te stellen een en ander rustig te bekijken, zullen telkens on geveer 30 personen tot de stands wor den toegelaten. haar glimlachend aan en sprak enkele woorden met haar. „Ik bewonder u meer dan ik zeggen kan", zei hij. „Hoe kunt u het in 's hemelsnaam klaar spelen?" Ze bloosde van trots. „Hetisheusch niet zulk een moeilijk werkje. Het is werkelijk een genot te zien, hoe gre tig de kinderen die verorberen". Daarna had hij een licht twistge sprek met mevrouw Winch, hetgeen echter gelukkig niet van langen duur was. Zij hield vol, dat het op domi- nee's weg lag de prijzen aan de kinde ren te overhandigen. Mevrouw Winch hield niet van kinderen en Bill be greep heel goed, dat zij dit werkje het liefst van zich zou afschuiven. Bill stelde voor juffrouw Barnet te verzoeken deze taak op haar schou ders te nemen. Haar was nimmer iets te veel. De uitdrukking van mevrouw Winch's gezicht was echter verre van aangenaam en de dominee begreep, dat hij de gezelschapsjuffrouw hier mede allerminst een dienst bewees. „In orde", zei Bill. „Dan zal ik het aan mevrouw Rivers vragen. Zij heeft beloofd, indien mogelijk, vanmiddag even te komen kijken". Mevrouw Winch had nu niets meer te protesteeren en Bill vertrok met een gevoel van voldaanheid. De kin In Rossum brandden 21 huizen af Slechts aan het beleid der brandweer was het te danken, dat het postkantoor en de R.-K. kerk behouden ble ven. De kerk tusschen de rookende puinhoopen. Rechtbank te Middelburg. In de zitting van Woensdag werden de volgende vonnissen uitgesproken: Inwerking houden van een autobus dienst zonder toestemming: P. v. K., 39 jaar, autobushouder te Waarde, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, vrijspraak. Overtreding Motor- en Rijwiel wet: J. J. L., 23 jaar, chauffeur te Hans- weert, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter betreffende de straf, f25 boete of 25 dagen hechtenis. Overtreding Jachtwet: J. F., 22 jaar, arbeider te Kats, vonnis van den kan tonrechter vernietigd betreffende de straf, f25 boete of 25 dagen hechtenis. Overtreding Jachtwet: J. F., 22 jaar, arbeider te Kats, als voren. Overtreding Jachtwet: C. V., 21 jaar, landbouwer te Colijnsplaat, be vestiging van het vonnis van den kan tonrechter, f 15 boete of 15 dagen hechtenis en inlevering van het geweer of f40 boete of 10 dagen hechtenis. Oplichting: P. M., 44 jaar, aannemer te Kloetinge, 14 dagen gevangenisstraf. Overtreding Jachtwet: H. P. G., 46 jaar, landbouwer te Kapelle, vernie tiging van het vonnis van den kanton rechter, zelfde straf 2 X f 15 boete of 2 X 15 dagen hechtenis, uitlevering van het geweer of betaling van f 10 subs. 10 dagen hechtenis. Het drama te Grootegast. Zooals gemeld is Yje Wijkstra, de moordenaar van de vier veldwachters te Grootegast, overeenkomstig den eisch veroordeeld tot levenslange ge vangenisstraf. Aan het vonnis is nog deren aanbaden de mooie weduwe, dus zouden ze het verrukkelijk vinden, indien zij de behaalde prijzen over handigde. Niettegenstaande hij heel veel te doen had, was het toch merkwaardig, hoe langzaam de uren verstreken. Elf uur, twaalf uur, één uur. Om twee uur zou het feest aanvangen. Hij smeekte mevrouw Winch opzijn innemende manier de openingsrede te willen houden en als hij zoo optrad, kon ze hem nimmer weerstaan. Daarna voegde hij zich bij juffrouw Barnet en met zijn tweeën bezorgden zij de kin deren een heerlijken middag. Alle mogelijke spelen kwamen aan de orde en zoo nu en dan steeg er een waar gejuich omhoog. Tot zijn groote vol doening bemerkte Bill dat de middag toch gauwer verliep, dan hij aanvan kelijk vermoed had. Om half vijf werden de kinderen op thee en limonade onthaald. Onge veer een kwartier later kwam me vrouw Rivers het grintpad oploopen. Ze droeg een dunne, witte japon en een grooten, zwarten hoed. Bill kon zich niet herinneren haar ooit mooier te hebben gezien dan op dat oogen- blik. Bill zag haar het eerst, doch juf frouw Barnet die dicht bij hem was ontleend: Wat den moord op Meijer betreft stelt de rechtbank vast dat verdachte het plan heeft beraamd, zij het ook niet een in alle onderdeelen uitgewerkt plan, om te trachten langs een omweg achter om zijn woning ter zijde van Meijer te komen, en aldus, zoo mogelijk zonder zelf bijtijds door Meijer te worden opgemerkt, dezen van eenigen afstand te kunnen dood schieten, hetgeen de rechtbank te eer der aanneemt, daar verdachte van jongs af jager is geweest. Verder werd overwogen, dat verdachte aldus op weg gaande achter om zijn woning dicht langs de plaats, waar het lichaam van Werkman lag, tot op de Rottelaan, en loopende door de sneeuw heeft afgelegd een afstand van ongeveer 125 meter, dat hij toen op de Rotte laan heeft geschoten, en ongeveer langs denzelfden weg, weer dicht langs het lichaam van Werkman is terugge keerd en langs de Zuidelijke zijde van zijn woning is geloopen ongeveer tot op den dam tusschen zijn woning en de Rottelaan. Op dezen heen en terug weg heeft voor verdachte bestaan tijd en gelegenheid tot kalm beraad en rus tig overleg. In bekl.'s uitlatingen vóór den moord zag de rechtbank nog niet de uiting van een vast genomen be sluit om de veldwachters, als ze kwa men, te dooden, doch nam wel aan, dat verdachte er zich reeds voor dien 18den Januari 1929 rekenschap van had gegeven, dat als er veldwachters kwamen, dit tot geweld van zijn kant tegen hen zou kunnen leiden, zoodat het hem op zijn omweg heen en terug niet te moede kan zijn geweest als iemand, die voor gansch onverwachte dingen komt te staan. Verder is er ook tijdens zijn gaan gezeten, wendde zich bijna op hetzelf de moment om en glimlachte tegen haar, terwijl een der kleine kinderen van juffrouw Phipps een luiden vreug dekreet liet hooren. De dominee liep dadelijk op haar toe. „Het is buitengewoon vriendelijk van u nog gekomen te zijn", zei hij met een conventioneelen handdruk. „Er wordt al een kopje thee voor u in geschonken en ik hoop, dat u er geen bezwaar tegen heeft met algemeene stemmen gekozen te zijn om de prij zen uit te deelen". Mevrouw Rivers glimlachte. „Door wie werd ik verkozen?" vroeg ze. Zon der echter het antwoord af te wachten liep zij op mevrouw "Winch toe om haar te groeten. Zoodra zij gekomen was, leek de geheele atmosfeer veranderd te zijn. Ze ging van tafel tot tafel en had voor iedereen een vriendelijk woord. Het kwam Bill later voor, alsof zij zich nog nooit zoo lief en innemend had gedragen als dien middag. De geheele wereld leek eensklaps veranderd. De laatste uren vlogen als het ware om en het was half zeven ge worden, voordat hij er zich goed en wel van bewust was. De prijzen moesten thans uitgedeeld worden, daar het tijd om het huis naar de Rottelaan iets voorgevallen, wat op rustig overleg en kalm beraad wijst, namelijk dat ver dachte onderweg zijn karabijn op nieuw geladen heeft, waarbij hij dus heeft moeten bedenken, dat deze was leeggeschoten, en dat hij, om zijn plan om Meijer te dooden uit te voeren, de karabijn opnieuw moest laden; ter wijl geknield schieten ook aantoont, dat verdachte niet in een wilde bewe ging schoot, doch bewust mikkende; terwijl het voorts eveneens op rustig handelen wijst, dat verdachte, toen hij van de Rottelaan achter om zijn wo ning en verder langs de Zuidzijde van die woning was gegaan tot ongeveer op den dam tusschen zijn erf en de Rottelaan, hij dit deed met de bedoe ling om 'Meijer op te sporen en om hem, in geval hij in die omgeving nog levend was, dood te schieten. De rechtbank concludeerde dus dat verdachte in dezen heeft gehandeld ter uitvoering van zijn tevoren geno men besluit en beraamd plan om Al- dert Meijer van het leven te berooven, na kalm beraad en rustig overleg en mitsdien met overdachten rade. De rechtbank vond echter geen ter men aanwezig om te voldoen aan het verzoek van verdachte's raadsman om onderzoek te doen instellen naar ver dachte's geestvermogens. Wijkstra zal tegen het vonnis der Groningsche rechtbank in hooger be roep gaan. ECHTE fRIESCHE tfnplaa&uan werd dat de kinderen naar huis gingen. Alle tafels waren terzijde gescho ven, doch de eene, welke het dichtst bij de aloë stond, was gebruikt om de prijzen op ten toon te stellen. Bill geleidde haar daarheen en alle kinde ren schaarden zich om hem heen. De cadeaux bestonden hoofdzakelijk uit mondorgeltjes, bromtollen en zakjes snoepgoed. De dominee riep de namen der winners of winsters af en mevrouw Rivers overhandigde de prijzen met een enkel vriendelijk woord. Hoewel zij persoonlijk slechts en kele der aanwezige kinderen kende, waren ze toch geen van allen verlegen of bang voor haar. Toen deze plechtigheid achter den rug was, verzocht dominee Bill drie maal „hoera" te roepen voor de da mes, die hun zulk een prettigen mid dag hadden bezorgd. Dit geschiedde op een oorverdoovende wijze en on der het spelen van het Engelsche volkslied verliet de opgetogen kinder schaar den tuin van de pastorie. Op dat oogenblik werd het geluid van een autohoorn gehoord, doch Bill bemerkte niets daarvan. Hij stond dicht bij de aloë tegenover de vrouw die hij liefhad, en zijn oogen waren onafgebroken op haar gevestigd. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1