In dienst Tan allen. Nó ftft, Woensdag 8 Mei 1929 118 Jaargang. Sport. Rechtszaken. School en kerk LINTVELT's BAZAR Uit de Pers. Binnenland PUROL FroVinciepieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE i COIIBANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant ea Kieouwess 4 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f L2o7elkc regel" meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekéndTDienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. LUCHTVAART. Fraosch bombardements-vliegtuig neergestort In de nabijheid vain Bourges (Frank rijk) vond Maandagmiddag een vliegonge val plaats, waarbij vijf menschenlevens te betreuren zijn. Een met twee vliegers ein twee bommenwerpers bemand bombarde ments-vliegtuig was van het oefenenterrein der artillerie opgestegen om een cefein- vlucht te maken. Ver schillende bommen waren reeds geworpen toen plotseling een der draagvlakken van het vliegtuig los raakte en het toestel met reusach|ige snel held omlaag stortte, waar het op den grond totaal verpletterd werd. Op het oogenblik, dat het ongeluk geschiedde, viel een valscherm uit het toestel naar beneden, maar het droeg geen mensch. Het valscherm daalde en kwam op het vliegveld terecht. Men vermoedt, dat één der inzittenden nog vergeefs getracht heeft het te gebruiken. Aangezien zich nog twee bommen in het vliegtuig bevon den, moest men de lijken der slachtoffers voorloopig nog otnider de resten van het vernielde toestel laten liggen. De moord te Grootegast. Gistermorgen is IJ. Wijkstra, de dader van den viervoudigen moord te Groote gast, overeenkomstig den eisch, veroor deeld tot levenslange gevangenisstraf. Het door den verdediger gevraagde psychia trische onderzoek werd afgewezen. „Vrijwillige geestelijken". In de Anglicaans chie Kerk heeft een commissie van bisschoppen en geestelijken een rapport uitgebracht over het opleiden van „vrijwillige geestelijken". Deze func tionarissen zullen volgens dit voorstel de wijdingen ontvangen en naast hun eigen beroep het geestelijke ambt waarnemen. Als leeken voorzien zij door hun beroep in hun eigen onderhoud. Zij ontvangen van de Kerk geen honorarium. Zij arbeiden in den dienst der Kerk als vrijwilligers. Het voorstel werd' gedaan met het oog op het gebrek aan priesters. Naar het oordeel van een bisschop, die een vergadering leidde, waarin dit voorstel besproken werd, zou dit voorstel niet slechts een middel zijn om in het ge brek aan priesters te voorzien, maai* ook en in het algemeen een poging om het Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 86 FEUILLETON Naar hef Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAFELBAKKER De man zag er nog even geheimzin nig uit als vroeger en sloop onhoor baar door het huis. Bill's wantrouwen ten opzichte van hem nam voortdu rend toe, ofschoon hij geen enkel be wijs had, om dit te mofiveeren. Eindelijk begon Gaspard eenige tee kenen van vooruitgang te toonen en op den dag van het kinderfeest ver nam Bill tot zijn blijdschap van hem, dat hij van plan was dien dag op te staan. Hij bleef niet lang in de villa, want het was Zaterdag en hij had het heel druk, doch ze hielden samen een opgewekt gesprek het eerste, dat Bill zich in weken kon herinneren en toen hij Gaspard verliet was hij er van overtuigd, dat het niet lang meer 'kon duren, of de jongen zou weer volkomen gezond wezen. Toen hij het salon voorbijging, hoor de hij iemand neuriën en daar hij het werk der Kerk te bevorderen en uit te breiden. In de Anglicaansche Kerk in Zuid-Afrika zouden reeds zulke vrijwilli ge geestelijken werkzaam zijn. De suikeraccijns in België. Het ,Hbld.' schrijft: Bij den Belgischen Senaat is thans een voorstel ingediend om den suikeraccijns tijdelijk te verlagen. Tot 31 Augustus 1930 zal de accijns op ruwe of geraffi neerde beetwortelsuiker van fr. 40 tot ir 20 per 100 K.G. worden verlaagd. De regeeriug is tot dit voorstel overgegaan in verband met den ongunstigen toestand in de beetwortelsuikercultuur en industrie. Zij is daarom bereid om gedurende eeu jaar afstand te doen van de helft der inkomsten uit den suikeraccijns ten bedrage van c.a. fr. 35 naillioen. Het ligt in de bedoeling, dat het voordeel van den accijnsverlaging geheel den landbouw te goede zal komen. Wij vestigen de aandacht op de wijze, waarop de Belgische regeering steun wil verleenen aan de beetwortelsaikerindustrie en welke ons heel wat gelukkiger voor komt, dan de weg. welken men hier te lande meent te moeten volgen. De ver laging van den accijns, zal het verbruik ten goede komen. Vooral ten onzent, waar de accijns zeer boog is, zal een verlaging het verbruik sterk kunnen stimuleeren Daarentegen zou een bedrag van 4 mil- üoen uit de Staatskas, waarvan het twij felachtig is, of het inderdaad dengenen, ien goede zal komen, voor wie werkelijk steun te rechtvaardigen zou ziju, een sub sidie beteekenen aan eenige bepaalde onderdeelen van een tak van nijverheid, een subsidie dat tegenover audere takken van industrie niet goedgepraat kan worden De internationale op het carillon. De heer J. Kofmam, christ-hist. lid van den gemeenteraad van Enkhuizen, heeft tot burgemeester en wethouders de volgende vragen gesteld Is aan B. en W. bekend, dat de stads- beiaandier op 1 Mei bij het bespelen van het carillon van den Zuidertoren ook de z.g.n. Internationale heeft gespeeld, wat dioor die afdeeling Enkhulzen der S.D.A. P. is gebruikt als propaganda voor zaken, die zij voorstaat? Heeft het ooilege van B. en W. aan den stadsbeiaardier opdracht gegeven tot het spelen van de Internationale Indien de laatste vraag ontkennend moet worden beantwoord, dringt de heer Kofman er op aan, dat de instructie van den beiaardier beter worde omlijnd. De beiaardier, de heer R. G. Crève- coer, behoort tot de christ-hist. patlij. Uit den trein gesprongen. Zaterdagmiddag had in den sneltrein EindhovenMaastricht tussch-n de sta begreep, dat dit van niemand anders dan van Eve kon komen, klopte hij zachtjes aan. Ze was druk bezig rozen in een groote vaas te rangschikken en toen hij binnentrad keerde zij zich eensklaps om en kwam met uitge strekte handen op hem toe. „Eindelijk", zei ze heesch. Onmiddellijk drong het tot hem door, dat zij deze ontmoeting ge regeld had en hij drukte haar zóó hartstochtelijk in zijn armen, dat hij haar bijna pijn deed. „Ik begon te veronderstellen, dat ik slechts droomde", zei hij, toen hij haar even losliet. Ze lachte en drukte zich vaster te gen hem aan. „Als we inderdaad ge droomd hebben, dan zijn wij nu ten slotte ontwaakt", zei ze. „Ga met me mee naar het strand." Bill stond voor een oogenblik voor de groote verleiding toe te geven, doch hij wist hieraan weerstand te bieden. „Ik kan niet", liefste. Ik moet weg gaan, want er is nog zooveel te doen. Wil je me een andere kans geven je te zien?" „Natuurlijk", zei ze. „Ik vergat hee- lemaal, dat je het altijd zoo druk hebt. Het is erg dom van me. Ik' zal je vanavond om tien uur ontmoeten. Gaspard slaapt dan misschien. Hij gaat ïederen dag vooruit." tions WeertKelpcti een tragische ge beurtenis plaats. De koopman C. uit Maas tricht kreeg plotseling een aanval van ver volgingswaanzin, tiaar hij enkele malen in de couipé, waarin hij had plaats genomen, uit het portier trachtte te springen. Toen zijin medereizigers hem dit beletten, be gaf hij zich naar de W. C. II,ar sloot hij zich op en wrong zich daar door niet raampje. Hij viel toen met het hoofd uit den in volle vaart zijnde trein. Nadat dit was opgemerkt, kwam de trein door hel trekken aan do noodrem tot stilstand, Men vond den ongelukkige met wense lijke hoofdwonden langs het spoor. Na opgenomen te zijn is hij in deerniswekken- den toestand naar Roermond overgebracht M i n n a a r i n Id' e d a k g o o t. Zaterdagavond omstreeks, elf uur werd er bij de politie te Arnhem aangifte ge daan, dat er onraad was in een hu.s aan de Utrechtsche straat. De politie kwam en zette de omgeving van het huis af. Er bleek een jongeman boven op het dak te zitten. Politieagenten, die via eon zolderraam het dak bereikten, arresteerden den jon geling, wiens diakverblijf argwaan had gewekt. Het geval bleek onschuldig van aard. De jongeman had' zijn meisje, d:e dienst bode in het bewuste huls, een bezoek wil len brengen en was daartoe langs een regenwaterpijip naar het d'ak geklommen Toen hij na deze niet onverdienstelijke prestatie de dakgoot bereide, ontwaarde hij bij het zolderraam niet zijn beminde, die van dit onaangekondigde bezoek niets afwist, maar de vrouw des huizes, die opmerkzaam gemaakt op de acrobatische verrichtingen van den minnaar harer dienstbode naar boven was gegaan en den jongeling daar hij een been vastgreep. Hij rukte zich los en hield zich een poos je in de dakgoot schuil. Bij de komst der politie kwam hij echter te voorschijn. Er was veel belangstelling van de zijde an het publiek. „Jan de werkman". Zondagmiddag geraakte een wielrijder op den Amsteldijk te Amsterdam met zijn rijwiel in den Amstel. Dit bemerkte een passeerende automobilist, die zich ge kleed te water begaf en er na groota moeite in slagen mocht den man op de,a kant te trekken, zulks onder groote be langstelling van het publiek. Toon de dren keling goed en wel op den kant was, be gon hij oen toespraak tegen zijn omgeving, waarna hij zijn redder te lijf ging en een paar geduchte opstoppers uitdeelde. De automobilist toonde zich verstandig en verwijderde zich schielijk. De geredde betoogde in zijn peroratie met dubbel- slaande tong dat ze „Jan de werkman vain het lijf moesten houden." Het rijwiel werd' later opgevischt. De groote brand te Rossum. Zooals wij reeds hebben gemeld, is liet Geldersche dorp Rossum Maandagmiddag door een hevigen brand geteisterd. Het was omstreeks 2 uur, dat de brand in de boerderij van T. H. de Leeuw aan dten dijk werd' ontdekt. In een minimum van „Zal ik je dan werkelijk zien?" vroeg Bill, haar nog steeds in zijn ar men houdend. „Natuurlijk", zei ze, „waarom niet?" „Het klinkt te mooi om waar te kunnen zijn", zei hij. „Weet je wel, dat ik heel erg naar je verlangd heb, Eve?" „Daarvan ben ik overtuigd", zei ze feeder. „Het was echter den laatsten tijd erg moeilijk je alleen te ont moeten". „Wanneer zul je met Gaspard bij mij komen?" vroeg zij zacht. Ze zuchtte even en verborg haar hoofd aan zijn schouder. Hij voelde, hoe haar lichaam schokte, maar ze sprak niet. „Ik denk den geheelen dag en nacht aan je", fluisterde hij hartstochtelijk. „Zelfs wanneer ik mijn gebeden uit spreek, verschijnt jouw gezicht voor mijn oogen en ik moet eerlijk beken nen, dat ik de laatste dagen zelfs to taal niet gebeden heb om mijn ver langen te kunnen onderdrukken. Ik dacht, dat God vertoornd zou zijn, maar dat was Hij toch niet. Hij be grijpt.... Opnieuw bewoog zij in zijn armen. „Geen Meester zou op een dergelijken Dienaar als jij bent, boos kunnen zijn", zei ze. „Onzin, kindje. Je. kent me niet", Doorzitten bij Wielrijden tijni breidde het vuur, aangewakkerd door een hevigen wind, zich uit. Een vonken regen kwam op de rieten daken der nabij gelegen woningen neer, die oogenblikkelijk in vlam stonden. Er was nog geen uur verloopen, toen reeds een tiental kleine huizen tegen d'en grond lagen. De brandweer van Rossum alleen ver mocht weinig tegen het vuur uit te rich ten. Die hulp der brandweer te Zallbom- mel, Kerkdriel en 's Hertogenhosch werd ingeroepen. Die van het meer nabij' ge legen Zaltbommel en Kerkdriel waren spoedig ter plaatse en begonnen krachtig het vuur te bestrijden, waardoor zij er slaagden om kerk en postkantoor te redden. De groote motorspuit van Den Bosch arriveerde om 4 uur op het terrein van den brand. Het vuur had' zich toen reeds zoodanig verspreid, dat een 21-tal woonhuizen en 4 schuren een prooi der vlammen waren ge worden. De groote uitgebreidheid van het terrein veroorzaakte de brandweer bij het blusschingswerk groote moeilijkheden, daar nu hier, dan daar weer de vlammen oplaaiden. Soms sprong de brand eenige huizen over om dan weer verder zijn ver nielingswerk te verrichten. Om 6 uur kon men zeggen het vuur in bedwang te hebben, al sloegen ook toen nog telkens vlammen uk de stapels hooi op. Het blusschingswerk zal daarom nog heel wat tijd vorderen. Bij den brand heeft de huisvrouw vain Th. de Leeuw ernstige brandwonden be komen. Haar toestand is zeer ernstig. Ver dere persoonlijke ongelukken kwamen niet or. Een paar varkens zijn in de vlammen omgekomen. Het vee was over het alge meen in de weide. Niet alle bewoners van de verbrande peroeelen waren verzekerd. De bewoners van de in da asch gelegde hulzen werden voorloopig bij familie en vrienden onder dak gebracht. Psychotechniek bij de Post. Vanwege het hoofdbestuur der Poste rijen en Telegrafie wordt medegedeeld Bij de onlangs tot stand gekomen re organisatie van het P. T. T -bedrijf is tevens de viaag aan de orde gekomen of en in hoeverre toepassing van psycho technische onderzoekmethoden wenschelijk zou zijn voor een goede en juiste ar beidsverrichting van het personeel. Verschillende redenen hebben ertoe me legewerkt, deze vraag bevestigend te be antwoorden. Ten eerste gaat het bedrijf zich van steeds ingewikkelder technische middelen bedienen, waardoor afgebakende aibeids- verrichtingen ontstaan, waardoor duidelijk te onderkennen eigenschappen vereischt fijn. Ten tweede kenmerkt het bedrijf zich door de samenvoeging van soortelijk, zeer verschillende onderdeelen. Het is zeer wel mogblijk, dat men voor het ééne onderdeel „Dat doe Ik wel en hierdoor komt het juist, dat ik zooveel van je houd", verzekerde ze hem. Weer zuchtte ze en hief haar hoofdje op. „Ik mag je nu niet langer van je plicht afhou den. Vaarwel, mijn allerliefste...." Ze kuste hem en eensklaps kwam het gevoel over hem, dat hij haar nooit meer zou kunnen loslaten. Hij kon het niet verdragen, al was het dan ook slechts voor korten tijd, af scheid van haar te moeten nemen. „Je hebt mijn vraag nog niet be antwoord", zei hij. „Wanneer kan ik dat antwoord krijgen? Vanavond?" „Misschien vanavond", zei ze. Hij nam haar gezichtje tusschen zijn handen en keek haar diep in de mooie oogen. „Wat is er, lieveling?" vroeg ze verschrikt. „Ik kan je ziel zien", zei hij, „en deze is de mooiste en beste, welke ik nog ooit in mijn leven heb mogen aanschouwen". Er voer een rilling door haar le den; ze hief haar handen op en maak" te zich uit zijn armen vrij. „Oh, ga weg, ga weg", zei ze en ofschoon ze lachte, was het toch duidelijk merk baar, dat er een wereld van smarten in haar moest omgaan. „Je ziet slechts de weerspiegeling van je eigen groote, mooie ziel", zei ze op gesmoorden toon. wèl en voor het andere niet geschikt is. Ten derde ?ijn in het bedrijf mogelijk heden om uit lagere rangen met minder gedifferentieerde werkzaamheden in hoogere rangen te komen met meer speciale eischen; het is in dat geval gewenscht te bevor- leren, dat ieder de richting uitgaat, die het best met zijn eigenschappen strookt. Ten vierde zijn nog punten van be lang omgeving, opstelling en inrichting van meubelen en hulpmiddelen en de wijze waarop de ambtenaar die hulpmiddelen gebruikt. Als deskundige adviseurs zijn in ver- baud hiermede aan het bedrijf verbonden m<j. dr. R. A. Biegel en dr. J. E. de Quoy, te Utrecht, die zich allereerst op de hoogte van den gang van zaken in den P. T. en T. dienst zullen stellen en voorts in nauw contact met de be voegde autoriteiten de gegevens zullen verzamelen en de proefnemingen zullen verrichten, welke voor een doeltreffende bestudeering en uitwerking van de om vangrijke materie noodig zijn. Verwacht mag worden, dat een en ander er toe zal bijdragen een taaksver- deeling te verkrijgen, waarbij ieder zooveel mogelijk wordt^ werkzaam gesteld in dat bedrijfsonderdeel, waartoe zijn eigenschap pen zich het meest eigenen en aldus een dienstuit voering zal worden bevorderd met minimale inspanning en maximaal gerief voor den ambtenaar. Benoemingen. Benoemd tot Commies bij den post-, telegraaf- en telefoondienst de [commie, zen-titulair J. H. Scheni, directeur te Wemeldinge; A. J. Valk, directeur te Krabbendijke en K. R. Klaasesz, direc teur te Ierseke. Animo. Voor de betrekking van directeur der Waterleiding Maatschappij Schouwen- Ouiveland hebben zich 40 sollicitanten aangemeld. Auto-ongeluk.' Gistermiddag is de heer H. 3. M. van Raalte te Vlissingen, die op weg was naar Hilversum, op den Sloedam door bet springen van een der banden met zijn auto tegen de verhooging van den spoor dijk opgereden, waarbij de auto omsloeg en ernstig beschadigd werd. De heer van Raalte bekwam verschillende kwetsuren aan het hoofd en moest zich deswege te Vieuwland onder doktersbehandeling stel len. De heer v. d. Grift uit Utrecht en de 8 kinderen van den heer v. Rdie mede in de auto zaten, bekwamen slechts lichte kwetsuren. Allen konden zich zon der hulp uit de benarde positie verlossen. De heer v, d. G. en kinderen werden door den heer F. J. Castel uit Veere. die daar juist met zijn auto passeerde meegenomen naar Goes, van waaruit zij hun reis per trein konden voortzetten. Ze wendde zich van hem af, doch hij bleef staan, aangegrepen door een onweerstaanbaar verlangen haar te troosten. Ze had zich weer over de vaas met bloemen heengebogen en hij zag, hoe ze nog steeds beefde. „Vaarwel", zei ze opnieuw en toen stak ze met een impulsief gebaar haar hand' uit, waarin ze een zacht-rose roos hield. Ze keek hem evenwjej niet aan. Hij nam haar hand in de zijne en kuste de vingertoppen. „Ik kan niet tot vanavond wachten", zei hij harts tochtelijk. Haar lach klonk thans natuurlijker dan tevoren. „Misschien zal ik van middag even bij het kinderfeest ko men kijken", beloofde ze. „Zul je het heusch doen?" vroeg hij verheugd. „Misschien", zei ze weer. „Kwel me niet, Eve", protesteer de hij. „En als ik dat onbewust doe, moet je toch heel beleefd tegenover me blij ven", zei ze plagend. „Dat zal heusch wel gebeuren", be loofde hij. „Dat kun je gerust aan mij overlaten. Zul je dus werkelijk vanmiddag komen en in de pastorie thee drinken met de kinderen en juffrouw Barnet?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1