In dienst van allen. N° M. Maandag 6 Mei 1929 Ii6 Jaargang. KuDSt. Wetenschappen. Uit de Radiowereld StadsoieuWs.' ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kleeuwenr, Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Marius Spree f Te Den Haag is plotseling overleden de bekende acteur Marius Spree, eige naar van dein Circus-Schouwburg te Rot terdam. Hij zou Zaterdagavond met zijn vrouw, Fietje Spree, in het Haagsche Trianom- theater optreden in „De witie non". De voorstellingen werden afgelast. Hij is bijna 54 jaar oud geworden. Papierkorven van beton. In New-York is men op den zonder lingen inval gekomen om de papierkorven, die daar opgesteld staan in de parken, van gewapend beton te maken en deze het uiterlijk te geven van een afgezaagden boomstronk. Aan écn zijde is een opening, waarin het papier geworpen kan worden. Onder in dein hollen boomstam is een rooster en een luchtopening. De parkwach ters gaan dan des avonds rond, steken een paar lucifers aan en de geheele inhoud van den korf brandt lustig op zonder dal het leegmaken ook maar iets kost. De bovenzijde van den boomstronk is dichtgelaten om het uiterlijk zooveel mo gelijk op een echten boom te doen gelij ken en om het oplaaien der vlammen te beletten. De radio en de zangkunst. Een stichting, in het leven geroepen door een van de leidende radio-faM- kanten der Vereanigde Staten, heeft voor de derde maal een prijskamp uitgeschre ven voor de beste zangers en zangeressen. Hieraan kan door alle Amerikaansche jongelui tusscken 18 en 25 jaar worden deelgenomen en belangrijke contracten met omroep en sprekende-filmmaatschap pijen worden den winnaars in het voor uitzicht gesteld1. De winnaar van het vorig jaar, Ronald Colman, werkt thans legen een salaris van f 12.000 per maand bij een sprekende- filmmaatschappij in Hollywood1 en Miss Hard Arth, die in 1928 detn prijs van f5000 dollar won voor meisjes, heeft een uitstekend' contract met de Naft'onal Broadcasting Co. Onder de tien prijswinnaars van dit jaar wordt een bedrag van 25.000 dol lar verdeeld. Door een New Yorksche hoteltrust is verleden week een poging gedaan, om d'oor middel van draadverbindingen, mi crofoons en versterkinrichtingen in d'rie hotels de muziek van één orkest weer te geven. De proefneming is goed' geslaagd en de muziek werd' door de lu.dsprekers, welke in verschillende vertrekken waren aangebracht, goed weergegeven. 85 FEUILLETON Naar hef Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKV WAFELBAKKER „Hallo", begroette hij Stafford, die zoo verstandig was geweest zijn oom geen hand aan te bieden. „Dus je bent weer teruggekomen?" „Wij hebben een bezoek gebracht aan Molly's familie", legde Stafford bedaard uit. „Wij logeeren in de „Vet te Os" en ik wilde niet uit Rickaby vertrekken zonder u een kans gege ven te hebben ons te zien." „Dat is zeer vriendelijk van je", zei de generaal op spottenden toon. „Het doet me dan ook een buitenge woon genoegen jullie weer eens te spreken. Mijn huis staat voor je open en je kunt zoo lang blijven als je slechts wilt". „Ik zou veel liever hier blijven dan in dat akelige hotel te moeten logee- ren", gaf Molly te kennen. De generaal maakte een diepe bui ging voor haar. „Uw goedertierenheid overweldigt me, Madame. Ik herhaal, dat je mijn huis als het jouwe kunt DÖpïdL-6 H _Hr' smaakt als room i Gemeenteraad. (Vergadering van Vrijdagmiddag) Voorzitter: de heer G. A. Hajenius. Afwezig: de heeren Van Bommel van Vloten en Koning. De voorzitter deelt aan den heer Vermaire mede, dat in de kosten van den Ouden Singel die der rioleering begrepen zijn. Tot den heer Buajs zegt dë voorzitter naar aanleiding van het uitblijven van het antwoord op een vraag van de commissie van toezicht op hel onderwijs inzake de klassensterkte, dat dit op een misverstand berustte. De heer Bouwer heeft de schadever goeding ad f66,33 voor het omverrijden van een lantaarnpaal direct na de vorige raadsvergadering betaald. De voorzitter zegt verder, dait hem persoonlijk gebleken Is dat de auto's Dinsdags op de Markt een bezwaar op leveren. Laatst stonden er dertig cn van de markthszoekers zijn klachten ingeko men. Spr. heeft toen een aamlal auto's doen verwijderen. Voorstel inzake het plaatsen van trans formatorhuisjes aan de P.Z.E.M. B. en W. is gebleken, dat de opmer king van den heer Van Poelgeest over het plaatsen van een transfo rmatorhuis je in de Voorstad redelijk was. Later is van de P.Z.E.M. een adres ingekomen om grond1 te mogen koupen ad f300 op de plaats waar een der onbewoonbare huis jes is afgebroken. B. en W. willen dezen grond' echter liever in erfpacht geven. De andera huisjes zullen geplaatst worden aan den Westwal en aan de oude Vischmarkt. Ir. van Poelgeest wil het perceel tje in de Voorstad verknopen. Verder zegt spr. dat de transformatorhuisjes niet op den publieken weg behooren- Deze is voor weggebruikers en niemand1 mag er blijvend beslag op leggen. De huisjes moet men langs den publieken weg bren gen zooals thans in de Voorstad' geschiedt en de smalle straten in Goes mogen niet nog smaller gemaakt worden. Is aan den Westwal en op de Oudé Vischmarkt ook niet een plekje te vinden voor dé huisjes, zoodat ze niet op den openbaren weg ko men. De beer B u ij s is het met den heer Van Poelgeest eens. Er zijn toch wel on bewoonbare huisjes die afgebroken zouden kunnen worden ön waar dë transforma- torhuisjes voor in die plaats zouden kun nen komen. Het voorstel van B. en W. wordt hier na zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Tot onderwijzer aan de openbare beschouwen. Indien je hier voor goed je intrek wilt nemen, zal ik de laat ste wezen om daartegen bezwaar te maken. En waf je echtgenoot betreft, dien zal ik dulden.... terwille van jou". „Oh, Stafford", riep Molly opge wonden uit, „laten wij alsjeblieft hier blijven." Stafford keek naar zijn schoenen. „Ais jij het wenscht, kindje, zal ik me er niet tegen verzetten." „En dat moest je ook niet wagen ook", barstte de generaal los. Molly vond het noodïg, thans als vredestichter op te treden. „Kun je dan niet zien, mijn beste generaal, dat hij hef heerlijk vindt hier te zijn? Hij verlangt er even hard naar als ik. Laat hij er maar gauw voor zorgen, dat de bagage hierheen wordt ge bracht. Hij kan tegelijk bij Bill Quentin aanloopen en dan blijf ik bij je". De oogjes van den generaal begon nen te glinsteren. „Gaat hij Bill Quen tin bezoeken? Prachtig! Ze zijn van hetzelfde slag." „Dat is wel mogelijk") zei Molly. „Maar ik geef je de plechtige verze kering, dat ik voor geen goud van de wereld met Bill getrouwd zou wezen". „Ho, ho, daarover zou hij ook niet denken. Hij is veel te v< jrliefd op die lagere school A wordt met 8 stemmen be noemd de beer M. Bestoker. De heer Dc Bel heeft zijn benoeming niet aangenomen, vermoedelijk omdat hij kans heelt op be noeming in Dordrecht Dc heer Mazure krijgt 2 stemmen. De heer Crucq vraagt of de heer De Bel niet om andere redenen bedankt heeft. B.v. niet omdat dc stemmen zoo verdeeld waren Speelde bij de stemming de politieke opvattingen van den caedi- daat geen rol. Spr. zegt, dat de hoer De Bel een knap onderwijzer is. Bij de rondvraag zegt de heer Van Poelgeest vernomen te hebben, dat de directeur der P.Z.E.M., de heer Sloo- ves, hedenavond de raadsleden zal inlich ten over die eleclrificatio. Waarom ge schiedt dit niet in het openbaar? Het publiek weet mu niets van deze kwestie, ep zijn dikke dossiers gewisseld, doch alles heeft zich verder met gesloten deu ren afgespeeld. Als de kwestie in het openbaar behandeld werd, zouden wol- licht ook de buitengemeenten een ander standpunt gaan innemen. De voorzitter leest een schrijven van den heer Slooves voor waaruit blijkt, dat het niet de bedoeling der P.Z.E.M. is Goes te overrompelen. Ir. van Poelgeest vraagt waarom het publiek van de zaak niets mag welen, De voorzitter: „Begrijpt den heer Van Poelgeest niet. Wat is er dan niet bekend? Er is medodeeling gedaan over den prijs. Spr. ziet niets geheimzinnigs in deze kwestie. Wethouder Van Melle vraagt waar toe het zou dienen als het publiek kennis nam van al het voorbereidende werk. Ir. van Poelgeest vraagt of Goes niets te garandeeren krijgt. De voorzitter zegt, dat over de kabellegging en zoo mettertijd nog wel een en ander bekend zal worden. Ir. van Poelgeest is blij dat er dus niets te garandeeren is. Waarom kon de voorzitter dat in de vorige vergade ring al niet zeggen? De heer Crucq vraagt of Goes niet een bepaalde hoeveelheid moet afnemen. De heer B u ij s is ook voor openbaar making. De heer E c k h a r d t zegt, dat de prijs (f 0,30 .per K.W.U.) altijd bekend is geweest. Wethouder Van Melle merkt op, dat de P.Z.E.M. geen electrieilcit „aan" de gemeente gaat leveren, wel „in" de gemeente. De voorzitter zegt, dat de pers hedenavond gerust bij de besprekingen aanwezig mag zijn. Den heer Eckhardt spijt het, dat de heer Crucq op de onderwijzers-benoeming is terug gekomen. Hij heeft gehoord' dat de onderwijzer die bedankt beeft, naar bet socialisme overhelde. Een socialistisch onderwijzer is niet in het belang der openbare school, zegt spr. Het is schandelijk wat deze onder wijzers b.v. aan de jeugd over onze zee helden vertellen. Spr. acht de openbare school te goed voor roode onderwijzers. Zij jagen de kinderen van ouders die toch wel voor neutraal onderwijs zijn, naar de andere scholen. Madame Verlines, of hoe heet ze ook weer. Ik weet het niet zeker, of het haar gelukt is hem totaal in haar net ten te verstrikken. Maar enfin, daar zul jij wel gauw genoeg achter ko men". Dit laatste zei hij tot zijn neef, die heel verwonderd opkeek, toen hij den naam „Verlines" hoorde noemen. „Woont die beruchte dame hier in de buurt?" vroeg hij. „Natuurlijk niet", lachte Molly. „De generaal heeft haar van het begin af zoo genoemd, hoewel ik zeker weet, dat ze in geen enkel opzicht op die moordenares lijkt. Zij heet mevrouw Rivers, en ze is niet eens bijzonder mooi". „Dat was madame Verlines ook niet", merkte Stafford op. „Oh, ja, dat is waar ook. Je hebt haar wel eens gezien. Hoe zag die vrouw er uit?" Molly was eensklaps een en al belangstelling. Stafford schudde echter met het hoofd. Wellicht vond hij het niet noo- dig een dergelijk onderwerp met zijn jonge vrouw te behandelen. „Ik zou haar heusch niet precies kunnen be schrijven", zei hij. „Het is al lang geleden en ik heb haar slechts een of twee keer ontmoet, zoodat ik haar waarlijk niet meer zou herkennen. Dus jij blijft bij den generaal?" „In orde", zei Molly. „Je kunt Bill De heer Crucq merkt op, dat dë heer Eckhardt zich waarlijk niet bezorgd be hoeft te maken over het openbaar onder wijs. „Jullie kringen deen dat anders ook niet. Spr. heeft gehoord dat sommige raadsleden den heer De Bel gevraagd heb ben of hij socialist was. Dat komt niet te pas. Tussehen de Iieeren Eckhardt en Crucq ontstaat over deze kwestie nog eanig mee- ningsverschil. De voorzitter schorst daarop de openbare vergadering. Na heropening sluit de voorzitter de bijeenkomst. Jubileum. Op Hemelvaartsdag a.s. zullen de af dwalingen uit Zeeland van den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoon personeel het 10-jarig bestaan van dien Bond feestelijk herdenken te Goes in het Slot „Ostende". De Vlissingsche Post- fanfare die hare medewerking verleent, zal bij deze gelegenheid van des middags 2.15 tot 3 uur een concert gevein op dë muziektent der Groote Markt onder lei ding van haar directeur den heer H. B. Woltering. Ten gehoore zal worden ge bracht 1. Tout Charnaij, Pas redouble, A. Delbeeg; 2. Fashionable, Ouverture, J. Egal; 3. Une Nuit D'Eté, Grand Valse de Concert, Jos. Bauweos; 4. Grootmoe ders vertellingen, Fantaisie, par L. Ver- maelen; 5. Finale. Marsche populair, arr. H. B. Woltering. Nogmaals uitstallingen Voor het kantongerecht stond' Vrijdag terecht O. V., alhier, wegens liet uitstal len van handkarren aan de Voorstad. Beklaagde zet uiteen, dat hij in 1926 een strook grond' langs zijn pand aan de gemeente heeft afgestaan. Op d'ie strook stonden eertijds de katren, die hij ver huurt. Toen is hem door den Burge meester toegezegd, dat hij zijn karren mocht plaatsen aan de Voorstad, op het gedeelte tegen den waterkant. En daar voor is hij nu verbaliseert!'. Dc gemeente-secretaris, als getuige ge hoord, verklaart van een dergelijke toe zegging niets te weten. Bekl. houdt dit toch vol. De Ambt. O. M. acht het ten laste gelegde bewezen en eischt f2 boete of 2 d. h. De kantonrechter veroordeelt hem tot eenzelfde straf. De volgend® beklaagde was C. v. S. te Goes, beklaagd, dat hij aan de Voor stad' en in de Blanckstraat auto's heeft uitgestald'. Bekl. zet uiteen, le. dat de auto's onder toezicht van zijin personeel stonden en de motor niet in werking was, 2e. diat hij de auto's niet ten verkoop had1 uitge stald', maar dat ze gereed stonden voor het vertrek naar den trein en 3e. dat een strook grond in dë Blanckstraat cijns- grond is, waarvoor hij cijns betaalt, en dus geen openbare weg. mijn allerhartelijkste groeten over brengen en hem zeggen, dat ik hem nooit meer in mijn leven hoop te zien. Geef mevrouw Winch en die dwaze juffrouw Barnet een zoen van me, als je ze ziet". „Heeft u misschien ook nog een boodschap over te brengen, oom?" informeerde Stafford. „Aan wie? Aan juffrouw Barnet? Ja, je kunt haar vertellen, dat ik haar in vriendelijke overweging zou willen geven, voor de variatie eens het onkruid van Bill's tuin te gaan wieden, inplaats van zich af te tobben bij die oude mevrouw Winch. Nee, Bill heb ik niets te vertellen om de eenvoudige reden, dat ik met je mee ga. Wij zullen het dorp eens wat stof voor praatjes verschaffen, wanneer ze ons samen zien. Molly kan volkomen doen, wat ze zelf verkiest". Dit stond eigenlijk precies gelijk met een werkelijke verzoening, want zoolang Stafford zich herinneren kon, was hij nimmer zoo beminnelijk als thans tegenover hem geweest. „Misschien heeft de oude heer zijn testament nog ongewijzigd gelaten", dacht hij bij zichzelf, toen hij met zijn auto in de richting van de pasto rie reed. Hij had er geen flauw ver moeden van, dat de sluwe oude man zich op hetzelfde oogenblik zat af te vragen, op welke manier hij zich OJ Dc gemeente-secretaris, als getuige ge hoord', verklaart, dat het pand van Van Strien op cijnsgrond staat. Die cijns is gevestigd in 1645, ton bewijze waarvoor spr. oen document overlegt. Maar dat ook oen strook grond naast het pand cijnsgrond is, daarvan is spr. niets ge bleken. De volgende getuige, de heer Rothui zen, duecuui va- gemeenteve-keu. ver klaart niet te weten waar precies de grens ligt tussehen den grond der gemeente en dien van Van Strien. Ook op bet kadaster kon men deze kwestie niet uitmaken. Zoover spr. weet, is aan v. S. nooit gevraagd, of hij grond' aan de gemeente wilde afstaan. Flet is echter mogelijk, dat de gemeente-opzichter Verbeek in dien geest mot v. S. heeft gesproken. Wel is door v. S. bij besprekingen over straat verlegging gezegd: „cr ligt hier een strook grond van mij." De eisch van het O. M. luidde 2 maal f3 of 2 maal 3 d'. h. De Kantonrechter sprak van S. echter wij van het uitstal len in de Blanckstraat en veroordeelde hem voor het andere feit tot f 3 of 3 d. h. Bekl. wijst w nogmaals op, dat de auto's onder toezicht en met afgeze.den motor stonden. Daarna werd behandeld de zaak tegen S. v. S„ wonende Ganzepoortstraat. Deze beweerde van den heer Rothuizen toestemming gekregen te hebben om zijn auto's aan den Keizersdijk, aan den wa terkant, te mogen neerzetten in ruil voor het afstaan van een strook grond voor trottoir-aanleg. De heer Rothuizen, als getuige ge hoord', deelt mede, dat in de Ganzepoort straat trottoirs zijn aangelegd', ook op grond', die vroeger aan v. S. toebehoorde. Maar voor zoover spr. weet is nooit ge sproken over het stallen van auto's aan den Keizersdijk. En zeker heeft spr. geen toezegging gedaan. Wel is aan v. S. een andere compensatie verleend voor het afstaan van zijn grond'. Het trottoir is n.l. door getrokken tot om den hoek van het pand van v. S. Bekl. houdt vol, dat wel is gesproken, zooals hij verklaard' heeft. Maar het is hier een kwestie van ja en neen. De heer Rothuizen wijst er nog op, dat hij geen bevoegdheid had om toestemming voor het stallen van de aula's te geven. De eisch en uitspraak luidden: f3 b. of 3 d. h. De locaalspoor. De opbrengst van den Zuid-Bevelaitd- schen locaalspocrwog bedroeg in Januari van dit jaar f7942,31, waarvan aan rie- zigers f3880,09; bagage f62,61; goe deren f3160,62; levendë dieren f58,49; diverse f 780,50. Concert, „Hosanna" zal a.s. Dinsdagavond 8 uur een volksconcert gevetn op de Groote nu eigenlijk het heste wreken kon op de twee jonge menschen, die het ge waagd hadden hem te dwarsboomen, HOOFDSTUK IX. De gevaarlijke bocht. Gaspard herstelde slechts heel lang zaam. Hij had een vreeselijken angst voor de eenzaamheid gekregen en de kleinste kleinigheid kon hem totaal van streek brengen. Hij klemde zich op alle mogelijke manieren aan Bill vast, doch was er tot op heden niet toe gekomen hem meer vertrouwelijke mededeelingen te doen. Meermalen kwam het Bill even wel voor, alsof de jongen op het punt stond te gaan spreken, doch' hiervan op het laatste oogenblik weer houden werd. Zijn moeder was voortdurend om en bij hem en Gaspard legde op een dusdanige wijze beslag op haar, dat de dominee haar zelden meer alleen te spreken kreeg. Vooral in den avond had de jongen haar noodig en het be gon geleidelijk tot Bill door te drin gen, dat hij alle hoop, om haar alleen te zien moest opgeven, totdat Gas pard wat beter was geworden. Tot zijn genoegen merkte hij, dat zij zoo veel mogelijk alles zelf deed en dus weinig aan Benedict overliet. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1