v.ROSSEM's ZEEPAARD Grinüik-Pilletjes Binnenland Uit de Radiowereld Gemengd NieuWs. „Gisteren," zei De Bruin, „heb ik een arme vrouw eei klein bedrag gewei gerd' en als gevolg daarvan heb ik een slapeloozen nacht doorgebracht. Haar smeekende stem bleef den gebeden nacht in mijn ooren klinken...." „Je berouw strekt je tot eer," zei De Groot. „Wie was die vrouw?" „Mijn vrouw," was het antwoord. Zij: „Ik heb vader gevraagd, of hij mij voor mijn verjaardag iets opvouwbaars wil geven, daar onze flat zoo klein is.... Hij: „Heel goed, lieve! Ik zou zeggen, Iaat hij maar een paar briefjes van hon derd geven. Die kunnen we hier wel bei- Het bakvischje: „Heeft u gedurende al dien tijd dat u uw praktijk uitoefent noo.l eens een fout gemaakt, die ernstige ge gen heeft gehad?" De knappe specialist: „Ja. Ik heb eens een Amerikaanschen milbomaair genezen verklaard na twee visites!" Marietje was ondeugend geweest en haar vader gaf haar daarom een beris ping. 1 „Als ik getrouwd was mot een man, die kleine kinderen afbeulde," zei ze tegen haar moeder, „zou ik niet bij hem willen blijven, maar van hem wegloo-pen.. Bezoeker: „Is dat niet de man, die de dagelijksche weervoorspellingen voor de couranten schrijft?" De vrouw: „Ja, maar hij heeft h&t niet erg naar zijn zijl den laatsten tijd'. Het weer- is het haast nooit meer met hem eens!" Mijnheer: „Mina, heb je soms ergens mijn blauwe das gezien?" „Mina: „Hemeltje, mijnheer, weet dat dhn niet? Daar heeft mevrouw toch een nieuw badpakje van gemaakt!" „Wat doe je met dien appel aan je haak?" „Visschen!" „Ja, maar waar is d:e appel voor? „Aas!" „Aas! Maar daar moet je toch een worm voor gebruiken! „Die zit in den appel!" Hij (die zich een fel tegenstander van spelen heeft verklaard')„Ik wil niet zeg gen, dat ik nooit gespeeld heb. Ik heb eens een lootje op een bazaar gekocht voor mijn vrouw, en Iemand van de oinzitlenien„En toen ben je eraan blijven hangen!" „Je bent een wonder! Je bent het voor werp van mijn droomen, het licht van mijn leven, dé hoop van mijn hoop, de inspiratie van mijn ambitie. Ik zou de wereld' voor je kunnen veroveren. Ik zou mijn leven voor je willen gevenl Wil je de mijne worden?" „Als je werkelijk van me hcudt, ja I Een coöperatie levert meestal met meer jdan 3 a 4 pet. op en ze is dus principieel van geen waarde. Spr. vroeg den heer Jongepier waarom men zich wel geza menlijk tegen glas-schade zou mogen ver zekeren en niet tegen concurrente-schade. Den heer De Roo antwoordde spr. dat de middenstand geen bankinstelling achter wege moet laten teneinde grooie bankinstpl limgen in het leven te houden. De groot e banken hebben zich van den middenstand nooit zooveel aangetrokken. Van de mid- denstandsbanken gaat voor den midden stander bovendien een groote, niet te ver smaden, opvoedfende kracht uit, hetgeen in de practijk herhaaldelijk bleek. Tot den heer Eckhardit zei spr., dat de Hanldelskamer eigenlijk d!e coöperatie valt de coöperaties is. De minister noemde het een ramp als de Kamer verdwijnen zou en daarom verleende de Tweede Ka mer haar flince credieten. De minister beriep zich bovendien voor den steun aan kfe Handfelkamer op den steun, aan t middenstand verleend. Of een onderwijzer bestuurslid mag zijn van een coöperatie is meeldijk uit te maken, zei spr. De regeering belet de ambtenaren niet bijvcrd'ens'en tï hebben mits de dienst er niet onder lijdt. Spr. raadde den heer Eckhardt over bedoeld geval met den burgemeester te spreken De heer Simons dankte het bestuur van „Handelsbelangen" voor 'de uitnoo- 'ïlieriia sloot de voorzitter die vergade ring. Kampioenschapsrit. De actieve Motorclub „Zeeland heeft een kampioenschapsrit voor Zeeland1 ge organiseerd, welke op Zaterdag 4 Mei a.s. gehouden zal worden. Reeds een dertigtal deelnemers, auto-bestuurders als motorrijders, heeft zich voor dezen rit opgegeven, welke in totaal 3017 K.M. bedraagt. De deelnemers moeten de wegen vol gen welke aangegeven staan op de aan hen uit te reiken route-kaart en op wel ke wegen verschillende controle-posten ge plaatst zijn. Zaterdagmorgm 8 uur er'.rekt de eer ste deelnemer van het clubhuis (Melk- salon „De Landbouw") op de Markt tn vervolgens woidt om de twee mii.nuTen ge start, 's Middags 1 uur komen de deel nemers van het eerste traject weer terug bij het clubhuis om een uur rust te ne men, waarna weer iindezelfde volgorde ge start wordt voor het tweede traject Ongeveer 7 uur 's avonds kunnen de eerste wagens of motorrijwielen bij he' clubhuis terug verwacht worden. Als allen „binnen" zijn, gaat het naaft het „Schuttershof", dat voor deze ge legenheid prachtig versierd en electrisch verlicht is, om den voor de deelnemers ongetwijfeld zwaren dag met een feesV avond te besluiten. De motorclub geeft dan een bal voor deelnemers, leden en introducé(e)s, ter wijl tijdens dit bal de prijzen aan de w naars worden uitgereikt. Aan dezen rit nemen o.a. ook deel de heeren Broekstra en Louisse, leden der Motorclub „Zeeland", welke ia de Elf Provincale Hoofdstedemrit van j.l. Vrij dag en Zaterdag een schitterend figuur hebben gemaakt. De heer Louisse, die ook meereed' voor het Chrevolet merken'jeam, wist zelfs mei 0 straf punten de finish te bereiken. Nieuwe telefoonaansluitingen. Opgave van nieuwe abomné's aan het Rijkstelefoonnet te Goes met die daaron der ressorteerende hulptelefoonkantoien en telefoonstations over April 1929. Fa. Kriense Wes&el Co., Ossen- hoofdstraat 21, Goes, No. 143; H. M. Kriense Lokker, Geraniumstraat 2, Goes, No. 347; W. Francke, Lange Vorststraat Goes, No. 349; J. J. Snoodiijk, Kei zerstraat, Goes, No. 348; P. A. Butler, Biezelinge D 14, No. 3; J. L. Christi- aanse, Voorstraat A 64, Co-lijnsplaat, No. 26; J. J. Verdonk, 's Gravenpolder A 23, No. 2; J. Moerman, Njeuwdorp H 165a, No, 15. Doopsgezinde Gemeente Zondag 5 Mei des morgens om half elf uur Ds. J. Koekebakker. Dc staking te Zaandam. Zaandam maakt rumoerige dagen door, in verband met de groote sta king in het houtbedrijf. Nieuwe sen satie werd gewekt door de verwachte aankomst van de stakïngbrekers, n.l. de mannen uit Spakenburg en Bun schoten. Er waren er veertig de vo rige week geworven om in de Zaan streek arbeid van de stakers over te nemen. Maar van de stakerszijde was alles in het werk gesteld om te trach ten de eventueele werkwilligen te be wegen niet het reisje te aanvaarden. Zelfs waren telegrammen gezonden aan de predikanten te Spakenburg en Bunschoten om den visschers af te raden naar het „terrein van den hout- strijd" te gaan. Nog tevoren was be richt ontvangen, dat er zeker wel 35 de reis zouden ondernemen. Bij aankomst van den trein bleek, dat toch vele Spakenburgers en Bun- schoters gehoor gegeven hadden aan de verzoeken om niet naar Zaandam te gaan. Er bleken tezamen zestien mannen en eenige jongens te zijn, meest visschers, te oordeelen naar hun kleeren. Er is gedurende het vervoer der werkwilligen niets bijzonders gebeurd. Eenige visschers verklaarden nog, dat zij gekomen waren, omdat zij al het werk, dat hun aangeboden wordt, aan vaarden. In weken is er niets ver diend, zoo verklaarden zij. Slechts besommingen van een paar guldens werden er gemaakt. Ik ben eigenaar van een grooten botter, sprak' een der Spakenburgers. In zeven weken tijd heb ik maar zeven gulden ver diend. Ik doe het voor mijn vrouw en kinderen. Bij den schipper S. aan de Golokïn- straat, die met een motorboot van de firma Pont de Spakenburgers had af gehaald, is door een 23-jarig jong- mensch, dat op geenerlei wijze bij de staking is betrokken, met een ge opend zakmes een ruit ingegooid. De vrouw van S., die met drie kinderen in de kamer aanwezig was, kreeg geen letsel. De dader was spoedig bij de politie bekend. Bij het naar huis geleiden van werk willigen is het zeer rumoerig toege gaan. Bij de uitoefening van haar taak wordt de politie de geheele stad door door groote groepen stakers gevolgd. Kort nadat een werkwillige naar zijn woning in de Vinkenstraat was ge bracht, wierp men met een rijwiel sleutel daar een ruif in. Voor; de wo ningen van werkwilligen, waar op deze wijze molest wordt gepleegkl plaatst de politie een vasten post. Dit heeft tot gevolg, dat het corps voor een behoorlijke uitoefening van den dienst te klein wordt, zoodat het aan vragen van versterking noodig is. De spoorweg over den afsluitdijk. De Zuiderzeewerken vorderen ge stadig, men voorziet dat de afsluitdijk van het IJselmeer in 1933 gereed zal zijn. „Spoor- en tramwegen" berekent dat de afstand Groningen via Schagen met Amsterdam en Den Haag 12 en 10 K.M. korter zal zijn dan via Zwolle en met Rotterdam 21 K.M. langer. Noch verkorting van reisduur, noch verlaging van vrachtprijs, zijn voor Groningen in genoemd verkeer van groote beteekenis. De afstand Leeuwar den—Amsterdam zal echter 56 K.M. korter dan die van via Zwolle zijn, terwijl de reisduur twee uur 31 mi nuten zal bedragen bij een verkeers snelheid van slechts 60 K.M., tegen drie uur 29 minuten via Enkhuizen en drie uur 41 minuten zia Zwolle. De wereld, om. Volgens een bericht uit Berlijn zijn de werkzaamheden aan den korte- golfzender voor wereld-omroep, welke door Telefunken gebouwd wordt, zoo ver gevorderd, dat dezer dagen kan worden begonnen met de afstemming en afregeling. Een nieuw televisie-toestel. De firma Telefunken heeft te Ber lijn een demonstratie gehouden van een nieuw televisie-apparaat. Eerst gaven graaf Arco en de uitvinder prof. Karolus uit Leipzig inleidende beschouwingen. In tegenstelling met het model van het vorig jaar is thans mogelijk geworden om niet alleen beelden uit te zenden, welke van te voren door middel van de film zijn opgenomen, doch ook bewegingen van personen en voorwerpen onmiddellijk per radio te verbreiden. Het apparaat is bij uitstek geschikt voor de radio- uitzending op een golflengte van 50 meter. De opgevangen stroomstooten worden omgezet in lichtreflexen, door middel van een roteerende schijf van 30 c.M. doorsnede, die 15 maal per seconde op elk punt het door den zender uitgezonden licht opvangt. Hier door ontstaat een blijvende gezichts indruk, die alle bewegingen van het object getrouw weergeeft. Het bespro ken model zal op de radio-tentoon stelling, welke de volgende maand in Den Haag geopend wordt, aan het publiek getoond worden. De „droogt©" aan boord' van Amer. passagiersschepen. Tot welke flauwe en onsympathieke methoden sommige Amerikanen hun toe vlucht moeten nemen althans nemen blijkt uit het volgende. Het Amerikaansche s.s. Leviathan is van zijn eerste reis onder die nieuwe rea ders te Southampton aangekomen. Aan boord bevond' zich David A. Burke, de vice-president van de United States Lines Incorporated1. Deze liet zich interviewen over het verschaffen vanster- ken drank aan boord van Amerikaansche transatlantische schepen. Hij denkt dat dit het aantal passagiers otp die schepen met 15 a 20 pet.,zal doen toenemen. „Er bestaat echter geen plan om den sterken drank in een puiblieke bar over de toonbank te verkoopen. Champagne en wijn zullen ienkel per flesch worden ver kocht, sterke drank enkel per glas. De alcoholische dranken zullen aan dé pas sagiers worden verstrekt in hun hut, en moeten worden besteld1 hij dien hoofd steward. Is hij eenmaal verstrekt dan mag de drank overal worden opgedronken waar men wil. Maar in geen openbaar vertrek wordt hij besteld. Op de uitreis van Southampton of Cherbourg, worden naar het Westen alcoholische dranken meegenomen. Wat er bij de bereiking van de twaalf-mijls zone aan boord is gaat in zee. Op de uitreis naar het Oosten wor den geen alcoholica meegenomen. Wat er dan aan boord gedronken wordt is dus door de passagiers zelf meegenomen. Ook op de eerste uitreis (uit New York) was aan boord gedronken, maar de sterke drank was door de passagiers zelf mee gebracht. Dit was een hoeveelheid' die aanmerkelijk bleef onder wat op eejn ,nat" schip zou zijn geconsumeerd'. Hoeveel alcoholica er meegaan voor „medische doeleinden" zal worden uitge maakt door het Britsche ministerie van koophandel. Die kunnen dan in New York verzegeld worden binnengebracht. Een erfenis kan bezwaren! Dat het erven van een groot fortuin maar niet zóó gaat, bewijst de onder vinding van mevrouw Jaubert Berthelot, een dame te Parijs. Nadat de couranten hadden gemeld, dat een neef in Australië, die bij een auto-ongeluk het leven had verloren, haar twaalf millaoea dollar had nagelalen en dat een andere neef, ditmaal meer naar het klassieke recept, in Ame rika overleden, haar een groot fortun had vermaakt, begon mevrouw Jaubert Bertbelot, die tot dusver, zonder rijk t» zijn heel gelukkig had geleefd, het bestaan een last te vinden. Den dag, nadat haar eerste erfenis be kend' was gemaakt, ontving d© erfgename negentig bedelbrieven. Den volgenden dag was dit aantal veel grooter en twee hon derd raenschem kwamen persoonlijk om onderstand vragen. Mevrouw Jaubert Bertbelot verhuisde om aan dit gebedel te ontkomen; het hielp niet. Zij werd1 ont dekt, de stroom bezoekers hield aan. Er kwamen niet minder dan honderd aanzoe ken om dc hand van mevrouw Berthelot's dochter. Deze was echter reeds getrouwd. Terwijl dc bedelbrieven aanhielden, kwam er bovendien een stroom van dreigbrieven los van menschen, die geen geld van me vrouw Bertbelot hadden losgekregen. Het fortuin van deze nieuwe rijke wordt op driehonderd millioen frank geschat, maar mevrouw Jaubert Berthelot heeft nog geen cent van dit geld gezien, ook niet van de eerste erfenis, die zij een jaar geleden heeft gekregen. Integendeel ver keert zij nog in het stadium van geld uit geven, want alle menschen, die voor het loskrijgen, afdragen en overmaken van dit geld in het touw zijn, moeten worden be- Moordenaar na twee jaar ont- d' e k t. Naar de Tsjechische bladen melden, is het eindelijk gelukt, licht te brengen in de moordzaak, waarbij drie Tsje chen in 1927 het leven lieten. Deze drie, Klika, Macharowsky en Müller, waren tegen het einde van Mei naar Parijs ge gaan, waar zij in het hotel Du Rome ge zamenlijk een kamer hadden. Zij ontmoet ten op een wandeling door de stad pen vierden landgenoot, die hen later in hun hotel bezocht. Eenige dagen daarop ver trokken zij gevieren om een uitstapje in de omgeving te maken, 's Avonds ver scheen de nieuwe vriend im het hotel met een visitekaartje der anderen, waarop het verzoek geschreven stond', den brenger de sleutel dér kamer te geven zij zelf zouden twee dagen later terugkomen. De portier gaf den sleutel, de vriend over nachtte in het hotel, en vertrok den vol genden dag met een deel der bagage. De drie anderen verschenen echter niet meer in het hotel, evenman ontvingen familieleden in Praag eenig bericht. Een onderzoek van de Fransche politie leid de aanvankelijk tot het vinden van de lij ken van Klika en Macharovsky in een ko renveld; eenige dagen later werd- ook dat van Müller ontdekt. Van den overbrenger van het visitekaartje, in wien men dein moordenaar vermoedde, ontbrak elk spoor. Het Tsjechoslowaaksche consulaat vergeleek echter het handschrift op het kaartje met dat van hen, die een formu lier voor het aanvragen van een pas in vulden, en kwam dezer dagen op een aanvrage van een zekeren monteur Skals- ky, wiens persoonsbeschrijving idoor den hotelportier ook overeenkwam met het signalement op den pas, die op 10 Juni 1927 was aangevraagd'. De politie te Praag, die reeds herhaal delijk arrestaties in, deze zaak had ge daan, doch de aangehoudenen steeds weer had moeten laten loop en nam d ezer da gen Skalsky in hechtenis. Aanvankelijk ontkende hij, doch eindelijk verklaarde hij, dat op het uitstapje naar Louvres, zijn revolver', waarvan de zekering defect was, bij een bezichtiging van het wapen, was afgegaan, waarbij Macharovsky doode- lijk werd getroffen. De beide anderen, haddén zich toen op hem, Skalsky gewor pen, doch hij was hen voor en déodde hen uit zelfverdediging. Daarna maakte hij zich van hun papieren meester, ging naar Parijs terug, en eigende zich in die hotelkamer uit de koffers zijner slachtof fers nog een aantal voorwerpen van waar de en kleeren toe. Een huiszoeking bracht deze grootendéels aan het licht. Boschbranden in de Vogezen. Een onweer en de daarmede gepaard- gaande regen in dén Elzas heeft den Zoti- gmiddag aan den voet van den Hort- mannsweilerkopf ontstanen grooten botch brand' gebluscht. Vele duizenden menschen waren in den loop van dén dag naar den geweldigen brand komen kijken, die eén ware ramp dreigde te worden. De gendar merie had reeds Maandag vroeg de arbei ders uit verschillende plaatsjes in de om geving aan het werk gesteld' aan het op werpen van dammen, ten einde het vuur te stuiten. In den loop van den middag ruk ten ook nog militaire hulptroepen aan. Meermalen was men gedwongen dé vlucht te nemen om niet door den verzengenden gloed of de ontploffende granaten te wor den gewond. De regen heeft het vuur echter bedwongen. De arbeiders kenden inrukken. De militairen blijven echter nog eenige dagen om te kunnen ingrijpen wan neer het vuur opnieuw zou oplaaien. In hel geheel zijn 700 H.A. bosch ver nield. Edison. Natuurlijk is Edison een orgineel man, en men behoeft dus niet verbaasd te zijn over het feit, dat hij een oplossing voor bereidt van de quaestie, wie hem in de Ver. Staten als „uitvinder" zal opvolgen. Hij zal dien opvolger nog dezen zomer aanwijzen. De gouverneurs van de 48 sta ten der Unie, en een dér commissarissen die het federale district Columbië (waar in de stad Washington is gelegen) bestu ren, zullen elk een candidaat-uit vinder aanwijzen. Dat zijn er dus 49. Die 49 jongelui wor den uitgencodigd om zich aan te melden in 't laboratorium van Edison, waar deze hun een soort examentje zal afnemen. Degene, die het best voldoet, wordt dan door Edison in de gelegenheid gesteld vier jaar aan de een of andere technische instelling te gaan studeeren. Het bovenstaande is bekend gemaakt door Edison's zoon, Charles A. Edison. De Koning van Engeland. Sir William Joynson-Hicks, de minister van binnenlandsche zaken, heeft in een rede medegedeeld, dat hij een groot deel van den dag bij dien Koning doorgebracht had en van de Koningin vergunning had gekregen, om te ver bellen dat hij' verba zend goed opknapte. Hij is, zeide de minister, vol leven. Ik heb met hem, terwijl wij in den tuin zaten, een lang gesprek gehad. Hij is zeer verlangend om alles te vernemen wat er gebeurt en bestudeert eiken dag de kran ten. Het zal niet vele maanden meer du ren, of hij zal zijn gewone werk kunnen hervatten. In het jaarverslag van het Roode Kruis wordt vermeld dat tijdens 's Konings ziek te zoovele aanbiedingen van menschen die zich hun bloed wilden laten aftappen, ontvangen zijn, dat men een communiqué moest verspreiden behelzende dat zulk een operatie onnoodig was. De aanbiedingen kwamen niet alleen van Britsche onder danen, maar ook van menschen in Frank rijk, België, Algerië en de Vereenigde Staten. VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 1 Mei 1929. Spinazie f20 a f21 per 100 K.G., Kropsla f 5,30 a f8 per 100 krop, Radijs f2,80 a f4, Rhabarber f3, Prei f13. Narcissen f4, alles per 100 bos, Roode kooipl. f 0,20, Bloemkoolpl. f 0,20af 0,33 Kipeieren f4,80, Eendeneieren .f4,50, alles per 100 stuks. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 30 April 1929. Exportveiling Kropsla; A en B kwali teit f5,40 a f5,50, B kwaliteit f4,20 a f4,50, B en C kwaliteit f3,90, C kwali teit f2,20 a f2,40, uitschot f 0,80 a f 1,80, alles per 100 stuks. Kleine veiling. PEREN: St. Remey f33 per 100 K G APPELS: Zoete Bellefleur f 19 a f23 per 100 KG. DIVERSEN: Hazelnoten f27, Spi nazie f 16 a f25, Wijnpeen f2,10. Aard appelen (groote) f2,90, idem (poters) f0,90, Uien f2,20 a f3, Uien met stek (F 1,50 a f2,10, alles per 100 K.G., Krop sla f 4 a f 7, idem 2e soort f2 a f3, idem uitschot f 1,20, Stoof sla f 0,20, Kool- planten f 0,14 a f 0,21, Knolselderij f 15, Struikselderij f 2, Jonge haantjes f 13, alles per 100 stuks, Rhabarber f3 a f8, Radijs f5 a f6, Bloemen f5 a f7, alles per 100 bos. WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert nam een half uur vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. 4 Mei 11.11 11.48 4.21 5.07 5 0.24 5.34 6 12 6 0.49 1.17 6.34 7.03 7 1.38 2 03 7.21 7.42 8 2.18 2.45 7.59 8.16 9 2.59 3.26 8.34 8.64 10 3.40 4.08 9.13 9.33

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2