In dienst ?an allen. N° 55 Vrijdag 5 Mei 1929 f.16 Jaargang. Dij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Buitenland Sport. Rechtszaken. ProVincienieuWs HEERENBAA] ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE COURACT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant en Kloauwens 4 Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. l Mei in het buitenland. In bijna alfe landen der wereld is Woensdag de 1 Mei-dag gevierd en de bladen bevatten kolommen druks over de gebeurtenissen die zich voordeden. Helaas is het 1 Mei-feest overal niet even rustig verloopen. In Berlijn heeft het zelfs dooden gekost. Woensdagmiddag en -avond is het op talrijke punten van Berlijn tot botsingen gekomen tusschen betoo- gers, voornamelijk communisten en politie. In den loop van den avond publiceerde de politiepresident een communiqué, inhoudende dat er tot 7 uur 's avonds geen buitengewone incidenten waren voorgevallen. Het verkeer ging zijn gewonen gang, de 52 vergaderingen verliepen kalm, even als het aankomen en vertrekken der 60.000 deelnemers. De politie verijdel de zeventig pogingen der communisten om optochten te vormen, slechts em kele malen moest dit gewapenderhand geschieden. Meestal was het gebruik van gummistokken en brandspuiten reeds voldoende, om de betoogers uiteen te jagen, somtijds echter moest worden geschoten in de lucht, en, als de communisten de politie aanvielen, met scherp. In het Noorden van Ber lijn en in het Zuid-Oosten werd op eenige plaatsen uit de menigte en zelfs uit de vensters der huizen en van de daken niet alleen naar de po litiemannen met steenen geworpen, maar ook op hen geschoten, in welke gevallen de agenten uit noodweer eveneens van hun schietwapens ge bruik moesten maken. Naar de politiepresident verder nog mededeelde, waren om 7 uur reeds 600 personen gearresteerd. Om half 12 's avonds bedroeg het aantal dooden tengevolge van de com munistische onlusten zeven. Over het algemeen heeft de viering van den eersten Meidag te Parijs een kalm verloop gehad. Pogingen om op tochten te organiseeren werden door de politie zonder veel moeite onder drukt. In hef geheel zijn te Parijs en omgeving ruim 5500 personen gear- resféerd, waarvan te Parijs alleen 2500 en in de voorsteden 650 personen van Fransche nationaliteit. Onder de gear resteerden bevindt zich ook de com munistische burgemeester van Ivry. Een groep jonge communisten poog de te Rijssel een afzetting door de gendarmen te verbreken. Het kwam tot een botsing. Verscheidene com munisten werden op den grond ge worpen. Gendarmen te paard ver wondden verscheidene manifestanten, waarvan er 4 naar het ziekenhuis vervoerd werden. Aan de 1 Mei-betooging te Moskou hebben meer dan 500.000 menschen deelgenomen. In tegenwoordigheid der regeering, het diplomatieke corps en talrijke arbeidersdelegaties uit vele steden der sovjet-unie is op het Roo- de Plein een parade gehouden, ge schouwd door volkscommissaris Wo- rosjilof. Tot den avond defileerden de demonstranten langs het mauso leum van Lenin. Het Mei-feest duurde twee dagen. 84 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKV WAFELBAKKER Stafford schoof zijn monocle in zijn oog en keek haar aandachtig aan. „Wat wilde jij van mij zeggen, kind je?" vroeg hij. „Niets", antwoordde Molly met een hoogroode kleur. „Heelemaal niets". „Dan is het in orde, kleintje. Nu, het lijkt me het beste als we maar weggaan en ik hoop dat je moeder ons wil excuseeren". Mevrouw Morton maakte geen be zwaren tegen hun vertrek. Zij was ten zeerste met Stafford ingenomen en voelde groofe bewondering voor hem, omdat hij er in geslaagd was Molly onder den duim te krijgen, iets, wat geen der familieleden ooit had mogen gelukken. „Hoe heeft hij het in 's hemelsnaam gedaan gekregen?" vroeg zij zichzelf dien avond herhaaldelijk af. Doch dit was een vraag, welke Staf ford en zijn jonge bruid alleen had den kunnen beantwoorden. VOETBAL. Zondag heeft de volgende wedstrijd om het kampioenschap van Neder land plaats: Sparta—Velocitas. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld M. V. V.Roermond. L. O. N. G. A.—Eindhoven. Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Breda—Middelburg. G. U. D. O. K.-Alliance. Zuidelijke 5de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Middelburg II—Zierikzee. Veroordeeld. De Groningsché rechtbank veroor deelde gisteren den internationalen in breker v. B„ die te Groningen voor f 10.000 aan goud en zilver heeft ge stolen bij den juwelier Kiestra, tof 2 jaar en 6 maanden gevangenisstraf. De eisch was 5 jaar. De stcpzetting der „Zeeland". Van hoe grooten algemeenen in vloed het stopzetten van de suikerfa briek „Zeeland" te Bergen op Zoom zal zijn, blijkt weer uit het feit, dat B. en W. van die plaats voorstellen, het percentage van den Hoofdelijken Omslag niet op 2.8, doch op 5 vast te stellen, alleen omdat de opbrengst der havengelden als gevolg van ge noemde stopzetting, belangrijk zullen verminderen. Benoemingen. Benoemd tot adjunct-commies bij de P., T. en T.-dienst de kantoorbe dienden le klasse L. J. Adriaansen, HOOFDSTUK VIII. V erzoening. „Wie zeg je?" brulde de generaal. ,Heb ik je niet bevolen geen sterve ling binnen te laten? Voor den duivel, waarom „Neemt u me alsjeblieft niet kwa lijk, mijnheer", stamelde de butler zenuwachtig. „Ik heb het die dame ook gezegd, maar ze wilde zich niet laten afschepen. Ik zag dat me dus niets anders overbleef dan u te ko men waarschuwen, voordat ze u eens klaps kon overvallen .en ,Voor den duivel, wie is het dan? Vertel haar, dat ze naar de hel...." ,Ifc kom veel liever bij jou, beste generaal. Het is hier koeler", klonk het ondeugend. Molly stond op den drempel. „Wat? Wie?" mompelde de gene raal, terwijl hij overeind in bed ging zitten. Toen veranderde zijn toon eensklaps en met iets van de oude tee- derheid in zijn stem zei hij: „Molly, klein duivelinnetje. Dus je bent ein delijk teruggekomen?" Ze was in twee stappen bij zijn bedzijn lieve, kleine Molly en sloeg haar armen om hem heen. Hij wilde protesfeeren, doch hij acht te het beter het maar niet te doen. „Arme, oude lieveling", zei Molly meewarig. „En waarom blijf je aldoor M. J. Poissonnïer, B. C. van Sluis, A. J. Solleveld, allen te Terneuzen. W. de Bruijn, H. Jozïasse, W. D. Jumelet, J. C. de Weert, G. A. van der Knaap, allen te Goes. J. van Dalsen te yerseke, L. C. van Dalsen en W. M. Janse, beiden te Middelburg, M. K. van Egmond en E. N. Griep, beiden te Tholen, P. Fe- lius te Wemeldinge, C. P. G. Feijen te Sas van Gent, A. D. de Kok fe Krabbendijke, J. N. de Lege, J. P. Willems, beiden fe Vlissïngen, P. Staal, J. J. Verschelling, J. W. Wilten- burg, allen fe Zierikzee. Blinde kinderen. Waar ook in Zeeland meermalen door ouders, die het ongeluk hebben een blind kind te hebben, de vraag wordt gesteld, wat zij in het belang van dit kind kunnen doen en door ontwetendheid het kind dikwijls thuis wordt gehouden, meenen wij goed te doen aan een artikel van den heer dr. Belzer, directeur van het Instituut tot onderwijs aan Blinden te Amster dam, Vossiusstraat 56, te ontleenen, dat het allerbeste is om het kind zoo spoedig mogelijk naar een blinden instituut te zenden. In de meeste huisgezinnen kan men niet voldoen den tijd aan het blinde kind besteden. In de Prins Alexander Stichting te Huis ter Heide kunnen de kinderen opgenomen worden, zoodra zij drie jaar zijn. Zij ontvangen daar voor bereidend onderwijs en op hun 12e of 15e jaar gaan ze naar het instituut te Amsterdam, waar zij het verdere lager onderwijs en daarna het herha- lings- en vak-onderwijs volgen. In het instituut kunnen de kinderen blijven tot ze 18 of 19 jaar oud zijn. Het on derwijs van af de prilste jeugd is noo- dig, omdat de zienden zich niet naai de blinden richten, maar de blinden dit naar de zienden moeten doen. Het zou ons fe ver voeren meer uit het artikel over te nemen, maar wij meenen dat het bovenstaande vol doende is om de betrokken ouders te doen gevoelen, wat zij aan hun misdeelde kinderen verplicht zijn en hen op te wekken zich zoo noodig om nadere inlichtingen tot dr. Belzer te wenden. BORSSELE. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 7 Mei. HEINKENSZAND. Tot tijdelijk on derwijzer aan de openbare lagere school te Oud-Vossemeer is benoemd de heer B. v. d. Reepe. 's HEERENHOEK. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 6 Mei. HOEDEKENSKERKE. In April zijn ingekomen: Jozina Ruijsaard, zonder beroep, uit Goes; Melanie Blommaerf, zonder beroep, uit Klpetinge; Pieter Eversdijk, spoorw.-arbeider, uitOude- lande; Cornelia Leuntje Smallegange, zonder beroep, uit Middelburg; Ma ria van der Linde, dienstbode, uit Goes. maar in je bed liggen? Sta dadelijk op en kom beneden". „Niet zoo haastig! Niet zoo haas tig! sputterde de oude militair. „Ik ben ziek, vervloekt nog aan toe. Kun je dan niet eens zien, dat ik onge steld ben?" „Onzin!" gaf Molly te kennen. „Ik weet wel beter. Je hebt last van je humeur; dat is alles. Je scheelt niets.... totaal niets". „Dan ben ik zeker ineens beter ge worden door jouw aanwezigheid", mopperde de generaal. „Laat me je nu eens goed bekijken. Waarvoor ben je eigenlijk in dit gat teruggekomen? Je dacht zeker, dat er het een of an der te halen viel, is hef niet?" „Natuurlijk", zei Molly, allerminst uit het veld geslagen. „Ik kon het eenvoudig niet helpen, dat ik je in den steek moest laten, maar ik dacht wel dat je het begrijpen zou. Ik was heusch met je getrouwd, als Stafford niet bestaan had". „Ik voel me ten zeerste gevleid", zei de generaal. „En nu verwacht je zeker dat ik mijn zegen over jullie beiden zal uitspreken, nietwaar?" „Je kunt precies doen wat je zelf wilt", zei Molly op luchtigen toon. „Ik draag je allerminst haat toe. Maar als je boos op me wilt wezen, waartoe je zonder twijfel het volste recht hebt, kan ik het je ook niet kwalijk nemen". Vertrokken: Johannes Peeters en gezin, timmerman, naar Woensdrechf. KAPELLE. Benoemd als onderwij zer aan de openbare school te Kethel (Z.-H.) en te Kafs en aangenomen naar Kethel de heer A. C. Bruinshoofd, thans werkzaam aan de openbare school te Kapelle. Het Comité voor Chr. Winter- lezingen, kwam onder voorzitterschap van den heer F. P. de Graaf in ver gadering bijeen. In zijn openingswoord wijst de voorzitter op de voortreffe lijke sprekers die we te hooren heb ben gekregen en wekte verder op tot meer steun en meeleving, ook om de jaarvergadering te bezoeken. De op komst was gering te noemen. De se cretaris de heer A. de Jager deelde mee in zijn verslag, dat de vereeniging 122 leden telt, 7 nieuwe leden tra den toe, 5 bedankten en 1 vertrok. Als bestuurslid wegens vertrek be dankte de heer J. Almekinders, die vanaf de oprichting bestuurslid was geweest. De penningmeester burge meester Bierens deed rekening en ver antwoording over gehouden beheer. De ontvangsten bedroegen in totaal f 247,41, uitgegeven werd f 198,51, sal do f49,10. In de Commissie tof na zien van de rekening werden benoemd de heeren J. van Oosten en C. Traas. De aftredende bestuursleden werden herkozen. In de plaats van de ont stane vacature Almekinders werd ge kozen de heer J. van Wingen. De sprekerslijst werd vastgesteld. De rondvraag leverde niets bizonders op. In het lokaal „Obadja" hield de vereeniging van Oudleerlïngen van de Tuinbouwcursussen te Kapelle haar jaarvergadering. De vergadering, die druk bezocht was, werd geleid door den voorzitter de heer W. Glas. In zijn openingswoord mocht de voor zitter spreken van bloeiend vereeni- gingsleven. Ook de heer L. Willeboer secretaris der vereeniging sprak in zijn jaarverslag van de uitgebreide werk zaamheden door de leden verricht. Spr. wees qp den stoot aangebracht om de bijenteelt te bevorderen, roem de de medewerking van den heer S. A. de Visser, die deze voorlichting schonk. Verschillende lezingen op tuinbouwgebied en opstellen der le den werkten mee ter bevordering, niet alleen van het vereenigingsleven, maar in het bizonder van den tuin bouw, waar het bovenal om te doen is. De vereeniging telt 118 leden. De penningmeester deed rekening en ver antwoording. De kas sloot met een ontvang en uitgaaf van f556,98, waar bij bleek dat f 17,84 werd ingeteerd. Herkozen werden de aftredende be stuursleden J. Oele, penningmeester en P. Eversdijk. Besloten werd om dit jaar met al de leden een excursie te ECHTE FRIESCHE \/nplaa/s van (fcu/oneta&ak: maken door Walcheren. Als datum werd vastgesteld 1 Juni a.s.; o.s. be drijven zuilen gevraagd worden te mogen bezichtigen. De vereeniging be sloot tot toetreding als lid van de vereeniging ter bevordering van hef Land- en Tuinbouwonderwijs op Zuid- Beveland, gevestigd te Goes. Woensdag was het 25 jaar ge leden dat de heer S. Beenhakker als gemeentewerkman in dienst der ge meente kwam. In verband hiermede werd hij des voormiddags ten gemeen tehuize door den burgemeester, in het bizonder van de wethouders, alle raadsleden, den secretaris en eenige ambtenaren der gemeente gelukge- wenscht. Tevens werd hem door den burgemeester namens hef gemeente bestuur, door den secretaris namens de ambtenaren der gemeente en door wethouder Zegers een geschenk aan geboden. De afdeeling Kapelle der ver eeniging tot Chr. verzorging van Krankzinnigen in Zeeland kwam on der voorzitterschap van den heer Jb. Zegers in vergadering bijeen. De se- refaris deelde in zijn jaarverslag mee dat enkele nieuwe leden waren toege treden, de afdeeling telt ruim 80 le den. Als spreker trad voor baar op Ds. de Vries uit Goes in de Ned. Herv. Kerk alhier. De penningmeester deed rekening en verantwoording. Ontvangen was in totaal f 115,58, uit gegeven f 97,60, batig saldo f 15,98. Herkozen werden de aftredende be stuursleden M. de Jager, secretaris, J. van Wingen, penningmeester en J. Ganseman Sr. Als afgevaardigden voor de algemeene vergadering werden ge kozen de heeren: J. Zegers, J. van Wingen en M. de Jager, tot secundus werden benoemd de heeren: Joz. de Jager Az., A. de Groene en J. Ganse man Sr. Besloten werd weder voor het fe houden Kerstfeest f10,af te dra gen. Ook zal een spreker uitgenoo- dïgd worden om de belangen van de stichting „Vrederust" te bepleiten. MIDDELBURG. De vereeniging „Ne- halennia", die reeds zooveel heeft ge daan in het belang van het natuur- en stedenschoon op Walcheren, heeft weder een succes te boeken, nu.op haar advies den toegang van het huis „Norenburg", een der patriciërshuizen op de Kade te Middelburg door lo gen, schrappen, schrobben en boenen, weer in de oude gedaante is hersteld en de zandsteen van den fraai ge- „Je bent dus van opinie, dat ik eigenlijk het verleden maar moest laten rusten?" „Ja, dat zou de beste oplossing we zen", zei Molly verheugd. ,;Je bent me er eentje", lachte de oude man. „Je hebt me altijd mijn zonden ver geven, is het niet zoo?" vroeg Molly, terwijl ze op den rand van het bed ging zitten. „Wij zijn nu weer goede vrienden, maar doe me een plezier en sta op". „Heb je Stafford meegebracht?" vroeg de generaal. Ze maakte een grimas. „Je denkt toch niet, dat hij me alléén hierheen had laten gaan?" „Dat zal hij doen, wanneer hij den of anderen dag genoeg van je heeft." Molly lachte en knipte met haar vingers. „Ik vrees, dat hiervan op het oogenblik nog geen teekenen te be merken zijn". „Over een poosje zul je wel anders redeneeren". „Ik ga weg, hoor! Adieu, oude brompot!" „Adieu!" zei de generaal grimmig. „En als je je soms mocht verbeelden, dat hij dol verliefd op je zal blijven, omdat hij je de groote eer heeft aan gedaan er met je vandoor te gaan, dan heb je het mis". „Wat bedoel je daarmede?" vroeg Molly. Ze had zich met een ruk om gewend en er was een gevaarlijke gloed in haar oogen verschenen. „Wat ik bedoel?" herhaalde de ge neraal. „Ik geloof toch dat ik me waarachtig duidelijk genoeg heb uit gedrukt. Stafford heeft natuurlijk hee maal alleen dat zaakje op touw ge zet, is het niet? Jij bent te onschuldig om over dergelijke dingen te denken. Is hef dan geen oogenblik in je hoofd opgekomen, dat Bill Quentin er ach ter heeft gezeten?" „Ik geloof het niet", zei Molly stampvoetend. De generaal lachte; hij begon zich werkelijk te amuseeren. „Vraag het hem dan zelf maar eens, mijn béste kind". Molly verdween als een wervelwind uit het vertrek, den generaal grinni kend achterlatend. Na de groote ver nedering, welke men hem had laten ondergaan, vond hij het een genot zich weer eens op zijn ouderwetsche manier te kunnen uiten. Hij verkeerde in het uitstekendste humeur van de wereld, toen hij onge veer twintig minuten later beneden verscheen. Hij hield evenwel vol, dat hij zich allerberoerdst voelde en nie mand trok dit thans in twijfel, want hij zag er heel slecht uit. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1