Van Overal Binnenland Gemengd NieuWs. Ixaatste Berichten. Engelsche vrouwelijke toeristen, die uit Parijs terugkwamen met een daar ter stede gekochte zijden japon, klaagden, zooals men zich herinnert, over den douane-ambtenaar, die geen pardon kende en de hooge invoer rechten invorderde. Wij vinden thans medegedeeld, dat de Engelsche dou ane den laatsten tijd milder is en vrouwen, die verklaren dat zij een zij den habijt hebben gekocht voor eigen gebruik, dat een bepaalde som niet te boven gaat, vrijstelt van de inko mende rechten. In de Belgische havens worden strenge maatregelen getroffen, ten einde een mogelijk overbrengen naar het vasteland van de in Engeland heerschende pokziekte te voorkomen. Te Gent heeft het gemeentebestuur besloten, dat alle aan de haven werk zaam zijnde personen opnieuw moe ten worden gevaccineerd. De politie zal er streng de hand aan houden, dat geen andere bedienden en arbeiders dan zij, die in het bezit zijn van een vaccinatiebewijs, tot de haveninstel- lingen worden toegelaten. Bij auto-ongelukken zijn in New- York Zondag in het geheel elf perso nen gedood en ongeveer 20 gewond. Bij Newhampton in den staat New- York werd een auto door een trein gegrepen en totaal vernield. Hierbij werden negen personen, waaronder ze ven kinderen, gedood. Bij een derge lijk ongeluk in Indiana werden negen personen gedood. Bij verscheiden auto- ongelukken in de omgeving van New- York zijn negen personen omgekomen. In den „Moniteur Beige" van Zondagavond verscheen een koninklijk besluit waarbij mevr. Le Baille de Tilleghem, weduwe van baron Gilles de Pélichy, tot burgemeesteres der gemeente Snellegem, in het arrondis sement Brugge, wordt benoemd. Me vrouw weduwe de Pélichy volgt, in deze hoedanigheid, haar echtgenoot op, die voor korten tijd overleed. De Koning van België zal de kunstschilders James Ensor en Léon Fredericq in den adelstand verheffen. Beiden ontvangen den niet erfelijken baronstifel. Een ongenoemd gever in Enge land heeft aan zijn dankbaarheid voor 's Konings herstel uiting gegevendoor 105.000 te schenken als de kern van een nationaal-dankofferfonds, dat voor Londen door het Koning Eduard- Zïekenhuis-fonds zal beheerd worden. Aldus is thans de inzameling voor dit nationale dankofferfonds geopend. De N.V. gebrs. Catz' Handels vereniging te Amsterdam had onlangs twee chèques, resp. van 117 en 265 dollar, per aangeteekenden brief naar Rotterdam gezonden, maar de chèques waren niet in den brief aangetroffen. Het vermoeden bestond toen reeds dat de beide chèques in een verkeer den brief waren gedaan. Thans is bij de firma Catz uit New-York bericht gekomen, dat de beide chèques daar zijn aangekomen. De Koning van Italië heeft Giu- riati, den nieuwen voorzitter van de Kamer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als minister van openbare werken en Mussolini in zijn plaats benoemd. De minister-president be heert thans negen departementen, n.l. buitenlandsche zaken, binnenlandsche zaken, koloniën, corporatie-wezen, openb. werken, oorlog, marine, lucht vaart en het minister-presidentschap. Uit den trein gevallen. Zaterdagavond deelden reizigers van trein 2827 te America den stationschef mee, dat tusschen Helenaveen en America een reiziger uit een compar timent derde klasse was gevallen. De stationschef te America liet dadelijk de lijn inspecteeeren en bij wachtpost 19 werd een man gevonden met een bloedende hoofdwonde en ontwrichte schouders. Met een goederentrein heeft men hem naar Helenaveen overge bracht en vandaar per trein 4134 naar Venlo, zijn woonplaats. De man, W. v. G., lag tusschen de rails en zou waarschijnlijk door trein 4134 zijn overreden, indien hij niet gevonden was. Zijn toestand is tame lijk bevredigend. De noodrem waar aan men getrokken had, werkte niet. Gezant bestolen. De Nederlandsche gezant te Praag, dr. H. P. N. Muller, is op een verlofs- reis bestolen van 7000 kronen en 3000 lire. Men vermoedt, dat het ver trek van den gezant met den Parij- schen trein opgevallen was door hef uitgeleide van het gezantschapsperso- neel en bovendien doordat op zijn coupé een etiket was aangebracht met de woorden: Gereserveerd voor den Nederlandschcn gezant. Op hetzelfde traject is nog onlangs een berooving gepleegd. Kort na het vertrek van den trein is de gezant naar den restauratiewagen gegaan, doch heeft zijn coupé niet la ten afsluiten. Kort voor Pilsen terug komend, bemerkte hij, dat een kof fertje was opengebroken en daaruit het genoemde bedrag was ontvreemd. De gezant heeft te Pilsen aangifte van den diefstal gedaan en daarna de reis voortgezet. De vrijgsproken gevangen bewaarder. De gevangenbewaarder, die terecht heeft gestaan voor de Haagsche recht bank als verdacht van het verleenen van hulp bij het ontvluchten van vier gevangenen uit de Bijzondere Strafge vangenis te Scheveningen, maar die door de rechtbank werd vrijgespro ken, terwijl het door den officier van justitie ingestelde hooger beroep de zer dagen werd ingetrokken, heeft zich thans tot de Haagsche rechtbank ge wend met het verzoek om schadeloos stelling zoowel op grond van de on dergane voorloopige hechtenis als van de bij het proces gemaakte kosten. In het request wordt echter geen be paald bedrag gevraagd. Een nieuwe feministische organisatie. Te Zaandam is een nieuw-feminïs- tisch secretariaat opgericht, dat zal trachten, in de verschillende deelen van ons land nieuw-feministische cen tra tot stand te doen komen. Het nieuw-feminisme propageert het gelouterde monogame wettelijke huwelijk; opvoeding voor dat huwe lijk; eerlijkheid en wederzïjdsche trouw tusschen de echtgenootenbe schermïng van het normale gezin, waar voor de man werken zal buitenshuis, en waarvoor de vrouw thuis blijde haar plichten zal vervullen als ge- zïnsmoeder; stichting van een natio naal huwelijksbureau, waaraan ver bonden een bureau voor geneeskundig onderzoek vóór het huwelijk, en een informatie-bureau ter veiligstelling van de huwelijksadvertentie; dit na tionaal bureau zal zich speciaal bezig houden met het bestudeeren van hu welijksproblemen en de bescherming van het wettelijke monogame huwe lijk; betere en klgemeene sexueele voorlichting, niet alleen vóór het hu welijk, maar in alle phasen van het huwelijk; betere geboorteregeling en geboorteverdeelinggroote innige ver trouwelijkheid tusschen moeder en kind; verzet tegen de kunstmatig- opgeschroefde nivelleerïng van de bei de sexen, die een rampspoed wordt geacht voor de geheele samenleving. Dr. Mengelberg en de fiscus. Minister De Geer heeft aan B. en W. van Amsterdam advies gevraagd inzake de belastingkwestie van dr. Mengelberg. Zooals bekend is het cri terium voor een aanslag in de rijks- inkomstenbelasting de woonplaats het rijk, voor dien in de plaatselijke in komstenbelasting het hebben van hoofdverblijf binnen de gemeente. Voor wat dr. Mengelberg betreft, had de directeur van de gemeentebelastin gen, dr. A. F. L. Stapel, in den loop van het vorige jaar, toen hem door de rijksadministratie advies werd ge vraagd, als zijn meening gegeven, dat dr. Mengelberg nog geacht moet wor den in Amsterdam hoofdverblijf te hebben en dat deze deswege in de plaatselijke inkomstenbelasting moest worden betrokken. Nadat minister De Geer in deze aangelegenheid was gemengd, heeft hij van het dossier kennis genomen. Bij de stukken lag ook bovenvermeld ad vies van den heer Stapel. Aan den hoofdinspecteur van de rijksbelastin gen, den heer J. M. Mulder, heeft de minister toen opgedragen te onder zoeken, of het standpunt van den directeur van de gemeentebelastingen te Amsterdam ook geacht kon worden dat te zijn van B. en W. Het was in verband met dit verzoek van Zijne Excellentie, dat verschillende bespre kingen zijn gehouden en door den directeur van de gemeentebelastingen een nota bij B. en W. is ingediend, waarin deze zijn het vorig jaar in genomen standpunt handhaafde. Deze nota heeft j.l. Vrijdag een on derwerp van bespreking uitgemaakt in het college van B. en W.; dat heeft zich met de nota vereenigd en dien overeenkomstig bericht gezonden aan den hoofdinspecteur der rijksbelas ting, die deze mededeeling aan den minister zal doorgeven. De burgemeester van Bergen op Zoom. De installatie van den nieuw be noemden burgemeester van Bergen op Zoom, mr. P. A. F. Blom is bepaald op Maandag 6 Mei des middags om 2 uur. Een deputatie uit den raad zal den burgemeester van het station af halen en per rijtuig naar het stadhuis brengen. Hier zal hij door een com missie uit den raad ontvangen wor den en zal de officieele receptie plaats vinden. Des avonds zullen verschil lende vereenigïngen een defile langs het stadhuis houden en een concert op de Markt plaats hebben. De Koninklijke familie. De Koninklijke familie heeft hef voornemen, Zaterdag 8 Juni het paleis te Amsterdam te betrekken voor het jaarlijksch verblijf in de hoofdstad. In verband met de feesten ter hul diging van de Koningin-Moeder, zal de Koningin ditmaal niet in de gele genheid zijn, de gebruikelijke audiën ties te verleenen en zal er geen avond feest ten paleize plaats hebben. De veiligheid op de spoor wegen. Naar de „Maasbode" verneemt, is men bij de Spoorwegen thans doende om de vóórsignalen belangrijk verder van de hoofdsignalen te plaatsen dan tot nu toe het geval was. De afstand tusschen vóór- en hoofd seinpaal zal voortaan 700 M. bedra gen, waardoor het treinpersoneel tij- diger den stand van den hoofdsein paal zal kunnen waarnemen. Deze maatregel tot bevordering van de veiligheid van publiek en perso- neel, wordt door den Dienst van Trac tie geleidelijk op het geheele spoor wegnet uitgevoerd. Nieuwe locomotieven. Bij de Nederlandsche Spoorwegen zijn- vijf nieuwe fenderlocomotieven z.g.n. veertienwielers in dienst gesteld, welke machines geleverd zijn door de fabrieken van de Hohenzol- lern O. G. für Lokomotivbau te Düs- seldorf. Zij hebben een belangrijk grooter trekvermogen dan de tot nu toe bij onze spoorwegen in gebruik zijnde machines. Een groot voordeel van deze nieu we locomotieven is, zegt het „Hbld.", dat zij in den treindienst zoowel ach teruit als vooruit kunnen rijden, het geen verkregen is door verschillende wijzigingen in het mechaniek aan te brengen, terwijl de tot nu toe in ge bruik zijnde machines in den trein dienst alleen vooruit kunnen rijden. Het trekvermogen van de nieuwe locomotieven is ongeveer 20 pet. groo ter dan van de oude, n.l. 1360 P.K. tegen 1140 P.K.; de watervoorraad is 33 pet. grooter, n.l. 12 kub. M. tegen 9 kub. M.; de kolenvoorraad is 40 pet. grooter n.l. 4.3 ton tegen 3 ton, terwijl de grootste toegestane snelheid gelijk is aan die der oudere groote locomotieven n.l. 90 K.M. De nieuwe machines zijn voorzien van een drietal reminrïchtingen, n.l. de gewone automatische Westinghou- se-rem, een niet-aufomatische lucht- drukreni en een schroefrem. De eer ste twee werken op alle wielen, de laat ste alleen op de gekoppelde wielen. De proefritten die met deze machi nes op het baanvak Zwolle—Gronin gen gemaakt zijn, hebben goed vol daan. De treinen waren samengesteld uit vijftien vier-assige rijtuigen met een totaal gewicht van ongeveer 500 ton. Er werd een snelheid bereikt van ruim 100 K.M. De vliegbooten naar In die. Bij het departement ram Defensie is bericht ingekomen, dat dë drie marine- vliegbooten, op weg naar Nederlandsch- Indië, gisterochtend le kwart over t.en vaa Alexandretta zijn vertrokken met bestem ming Bagdad. Ze zijn te 4.45 in Bagdad gearriveerd. Een schilder ij uit het Rijks- museum gestolen. Gistermiddag kwam men in het Rijks museum te Amsterdam tot de ontdekking, dat er eeu schilderstuk gestolen was. Het doek, dat uit de lijst was gesne den, stelt voor de beeltenis van Arena van Brunswijk, de gemalin van prins Willem IV. Het is een werk van den bekenden schilder uit de 18de eeuw, Johan Heinirich Tischbein. Het schilderij, dat van 1753 dateert, is 48 x 38 c.M. groot en werd in 1818 door het Rijksmuseum aangekocht. Het gestolen doek was op een niet voor het publiek toegankelijk gedeelte, dat door een gordijn was afgesloten, in het museum geplaatst. Het is nog onverklaarbaar hoe deze diefstal heeft plaats gehad. Een gevaarlijk dienstmeisje Een dienstmeisje van 14 jaar heeft Maandag voor den kinderrechter te Stockton-on-Tees terecht gestaan we gens poging om haar mijnheer en me vrouw te vergiftigen. Een politie-ambtenaar deelde mede dat men in pruimen, die zij voor hen had klaargemaakt, rattenvergift in den vorm van phosphorus had gevonden, hetgeen door den gerechtelijken ana lyst werd bevestigd. Haar mevrouw zeide, dat zij haar vooraf met opzegging van haar dienst had bedreigd. Zij had van de pruimen wat gegeten en was ziek geworden, haar man had gevonden dat er een vreemde lucht aan was en er niets van gebruikt. LICHT OP. Donderdag 2 Mei Vrijdag 3 Mei 7.55 uur 7.56 uur STAATSLOTERIJ. 4e klasse le lijst. Trekking 29 A-pril. f5000: 9780 f1500 8748 f10007146 19150 f 400: 10684 11533 16387 f 200: 8922 12540 f 100: 1068 1090 1518 2094 7539 10228 14416 15306 4e klasse 2e lijst. Trekking 30 April. f1500: 16280 f1000: 558 6201 f 400: 11939 f 200: 189 f 10j: 284 14909 20105 VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. Mei: 7 Goes, woonhuis en tuin, van Dissel 10 Goes, inboedel, van Dissel. 16 Nïsse, boomgaard en bouwland, Pilaar. 16 Kloefinge, woonhuis met tuin, van Dissel. Schore, hofstede, Pilaar. Schore, bouw- en weilanden, Pilaar Schore, inspan, Pilaar. Nisse, bouw- en weiland, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. Mei: 1 Bioscoop Slot Ostende, „Dr. ,Ma- buse II". 15 Prins van Oranje, Concert Toon kunst. Landbouw-Bioscoop, „De roode danseres van Moskou". Landbouw-Bioscoop, Harold Lloyd op de Eenmanswagen. Landbouw-Bioscoop, „Tom Mix". Juni: 20 en 21, Landbouwtentoonstelling. Juli: 10 tof en met 27, Nijtengo IV. WEER EEN GROOTE BRAND- Men meldt ons uit Maassluis: Een geweldige brand heeft hedenmor gen te Maassluis gewoed in de fabrieks gebouwen van de N.V. Vereenigde touw- fabrieken aan de Lange Boonestraat Door nu toe onbekende oorzaak men denkt aan kortsluiting brak tegen kwart voor zeven hedenmorgen brand uit in dat gedeelte van de ongeveer 300 me'.er lange fabrieken, dut achter den Noord- dijk-Noordvliet is gelegen. Toen de brand uitbrak was de eerste ploeg van de 600 arbeiders die in de fabrieken werken, reeds aan den arbeid. Het uur vond gre tig voedsel in het licht brandbare mate riaal en het duurde niet lang of het vuur had zich over de geheele lengte der fa brieken verspreid. Alle arbeiders konden zich in veiligheid stellen. De brandweer van Maassluis, die beschikt over een stoomspuit en 2 motorspu.fen, was spoe dig ter plaatse, dbch vermocht weinig tegen de- enorme vuurzee uit te richten Aan de omliggende gemeenten werd assis tentie verzocht. Met behulp van du brand weer uit Delft, Schiedam, Rotterdam, Vlaardingen en Maasland werd de vuur zee met een groot aantal stralen aange tast. Het werd1 echter raadzaam geacht alle in du omgeving liggende woonhuizen te ontruimen. Ruim 20 huizen wenden door de bewoners verlaten. Tegen 8 uur heden morgen stond het geheele fabrieksgebouw in lichte laak en het laat zich aanzien, dat van de geheele fabriek niets gered zal worden. Het vuur was op een groote af stand zichtbaar en duizenden toeschou- •rs sloegen het schouwspel gade. De brandweer hoopt dè omliggende woningen te kunnen behouden. De oppervlakte der fabrieken bedraagt 2500 M2. De schade, die zeer groot is, wozdt door verzekering gedekt. Nader ineldt men: Het vuur woedde in de ochtenduren nog in -alle hevigheid voort, cn db brand weer stelde alle pogingen in het werk om het te beperken. Hierin is zij op zekere hoog te geslaagd. Weliswaar zijn alle oude fa brieksgebouwen een prooi der vlammen geworden, doch de brandweer wist den nieuwsten fahrieksbouw benevens het ke telhuis te behouden. De brand heeft ge woed over een lengte van 500 M. en een diepte van 30 M. Met donderend geraas vielen nu en dan gedeelten der fabriek in. Eerst om 11 uur was men den brand volkomen meester. In het nieuwste ge deelte der fabriek zal men spoedig weer aan het werk kunnen, doch slechts een gedeelte der 600 arbeiders zal te werk kunnen worden gesteld. Vlieger Neergestort Men meldt ons uit Den Helder-, Hedenmorgen te 8.45 was de officier vlieger 3e klasse D. J. Duykers met het vliegtu'g type C I, gemerkt F 12, een overgangsvliegtuig voorzien van een B. M. W.-molor van 85 P.K., van het vlieg kamp De Kooy opgestegen tot het ma ken van een dienstoefonvlucht. Te 9.15 werd waargenomen dat het vlieg'uig op een hoogte van 200 M. in een vrille ge raakte, afgleed cn kort daarop omlaag stortte. De vlieger kwam terecht op het Balg-zand cn was moeilijk te bereiken. Een vlet moest over den dijk van he4 Noord-Hollandsch Kanaal wonden ge bracht, zoodat het omstreeks 20 minu ten duurde voordat een officier en man schappen de plaats van het ongeval kon den bereiken, en het lichaam van den vlieger, die op slag dood geweest moet zijn, konden bergen. Duykers was 28 jaar en ongehuwd. Ongeval Men meldt ons uit Rotterdam: Hedenmorgen was men op de Ge dempte Blaak alhier bezig met het op richten van een hei-stelling, toen plots een ketting brak en een der palen naar beneden tuimelde. Twee voor bijgangers werden ernstig gewond. Een der gewonden, de heer J. F. Neder, overleed na aankomst in het ziekenhuis Revolutionaire poging. PARIJS, 1 Mei. Te Barcelona is een nieuwe revolutionaire poging ont dekt. Er hadden vele arrestaties plaats. De censuur is ingesteld, zoodat bijzon derheden ontbreken. BURGERLIJKE STAND VAN GOES. Geboren: Elizabeth Neeltje, d.v. Aar- nout Paauwe en Francina Maas. Overleden: Marinus de Jonge, 29 jr.; Geertru-d van Wingem, 53 jr., echtgenoofe .an Cornells van Damme te Oudelande. WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van 2 dezer luidt: zwakke tot matige W. tot Z. wind, gedeeltelijk bewolkt, mogelijk nog een enkel licht buitje, kans op nachtvorst, -ater zachter. ADVERTENTIEN. Notaris J, C. KRAM te Kapelle, is voornemens op VRIJDAG 17 MEI 1929, voorm. 11 uur (N. T.), in de herberg van Mej. E. Hanson te Kapelle, publiek te vetkoopen: A. voor den heer S. P. GROENLEER te Kapelle: I. Het Winkel- en Woonhuis met kippenhok, open grond en erf aan de Oosfstraat A 249 te Kapelle, groot 2 A. 43 c.A. II. DEN OPSTAL van het achter gemeld huis be vindend houten pakhuis. Op gebruik 15 September 1929 of zooveel vroeger als mocht wor den overeengekomen. Deze perceelen worden eerst af zonderlijk en daarna gecombi neerd geveild. B. HET WOONHUIS met schuurtje, tuin en erf aan den Rijksweg A 190 te Kapelle, groot 2 A. 29 c.A„ bewoond geweest door wijlen Mej. Neeltje Staal. Op gebruik uiterlijk 1 Juli 1929. De perceelen zijn te bezichtigen 8 en 9 Mei van 124 uur. Betaling koopprijzen 11 Juni 1929. Notaris J. C. KRAM te Kapelle, is voornemens op WOENSDAG 15 MEI 1929, voorm. 11 uur (O. T.) in de herberg van den heer P. van Eijkeren te 's Ileerenhoek, krachtens bevel der Arrondissements Rechtbank te Mid delburg, publiek te vetkoopert! het Winkel- en Woonhuis, gemerkt no. 9, met schuren, open grond en erf op het dorp te 's Hee- tenhoek, groot 2 A. 45 C.A., thans In gebruik bij Mej. de Wed. B. Raas de Vos. Aanvaarding 1 Augustus 1929. Betaling 11 Juni 1929.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3