Stadsnieuws, PLAATST Vrouwenhanden KAPELLE. Het fanfarekorps „Ons Genoegen" en de GyminastiekverOlym- pia te Kapelle hebben gisteravond een lichtstoet gevormd en een rondgang door het dorp gemaakt. Niettegenstaande het koude weer was er veel belangstelling De kinderen van de openbare en Christelijke school zijn gisteren onthaald MIDDELBURG. Middelburg heeft gisteren niettegenstaande het vrij gure weer, den 20sten verjaardag van Prinses Juliana op vroolijke wijze gevierd, Na reveille en carillonbespeling, trok ken des middags niet minder dan ruim 1100 kinderen met muziek en vlaggen naar het gemeentelijk sportterrein, waar een aantal wedstrijden plaats hadden, die vlug van stapel liepen. Zij werden voor een groot deel bijgewoond door den commis saris der Koningin en den burgemeester, en deze beide autoriteiten waren zoo vriendelijk bij de prijsuitdeeling liun ge waardeerde medewerking te verleenen. Des avonds werd na een muziekuitvoe ring op het Molenwater een fakkeloptocht gehouden, waaraan behalve het Middel- burgsch Muziekkorps o-ok deelnamen de padvinders, een tweetal turnvereeniging-n de mondharmonicavereeniging „Cresemdo" en een troep kinderen met oranje giomo's. Op enkele plaatsen werd halt gehouden en enkele nummers uitgevoerd'. O.a. was dit het geval voor de woning van dein Commissaris der Koningin, die zich met den burgemeester en diens eciitgenoo'e op het bordes bevond. Ook ten s'.ad- huize was do burgemeester aanwezig om het slot der feestelijkheden bij te wonen. SCHORE. Maandagavond kwam de Raad dezer gemeente in openbare verga dering bijeen. Afwezig de heer en B. Nieu wenhuijse en C. de Vrieze. De notulen der vorige vergadering wor den onveranderd vastgesteld. Medege deeld wordt dat de in de vorige vergade ring vastgestelde verordening op de keu ring van waren door Gedeputeerde Staten is goedgekeurd. De verordening is reeds afgekondigd en treedt op 1 Juli a s. i|n werking. De pensioensgrondslag van den gemeentegeneesheer wordt vastgesteld. De gemeente-begrootingen voor 1928 ein 1929 worden gewijzigd. Het vermenig- vuldigingscijfer der Plaatselijke Inkom stenbelasting wordt met algemeene stem men voor het belastingjaar 1929/'30 vast gesteld op 0.85 (vorig jaar 1.4). In ver band met deze verlaging der Inkomsten belasting wordt het getal der te heffen opcenten op de hoofdsom der vermo gensbelasting eveneens met algemeene stemmen verlaagd van 75 op 50. Vervol gens deelt de voorzitter mede, dat hij met den opzichter van dien Rijkswaterstaat heeft gesproken en dat deze heeft toege zegd, dat hij zal trachten aan de Schore- brug een waterplaats geplaatst te krijgen Naar aanleiding van de opmerking van iden heer Bruijnzeel in de vorige raads vergadering betreffende de watervoorzie ning van Vlake, heeft de voorzitter een onderhoud gehad met den directeur der Waterleiding-Maatschappij. Vooraf had- Üen enkele bewoners van Vlake reeds eea betreffend adres aan de Maatschappij gezonden waarin otm verbetering van den toestand1 werd gevraagd. Hierop is een vergadering gevolgd van den voorzitter met de beide wethouders, den directeur ider Waterleiding-Maatschappij en en kele bewoners van Vlake. Het resultaat hiervan is geweest dat met vertrouwen de toekomst wordt tegemoet gegaan. Spre ker zegt verder, dat het wel hierop zal neerkomen, dat de gemeente zich garant zal moeten verklaren voor de opbrengst van een bepaald1 bedrag gedurende tien jaren. Hij vertrouwt echter dat zulks wel geen bezwaar zal zijn waarna het zoo goed als zeker zal zijn dat de waterlei ding tot in Vlake zal wordien doorgetrok ken. In een volgende vergadering zal idien- aangaande meer kunnen worden medege deeld. Bij de rondvraag wijst de heer Zoeteweij op den waterafvoer vain ide straat in de Naaimeet nabij de woningen van A. van Koeverin ge en W. Zuijdweg. De voorzitter zegt, dat dit ook reeds de aandacht van Burgemeester en Weihou ders heeft getrokken 'en dat een en andier geheel in orde zal komen zo odra de nieu we straat is voltooid. Ten huize van den heer L. alhier ontstond een begin van brand doordat de gordijnen vlam vatten tengevolge van het feit, dat het gasstel te dicht bij het raam was geplaatst. Toen een der bewoners binnenkwam, was het houtwerk reeds bran tiende. Door direct ingrijpen kon een en ander nog worden gebluscht zoodat er ger wend voorkomen. Heden werd door notaris E. C. van Dissel te Goes publiek verkocht in het café van den heer Luijk alhier, voor den heer A. Zoetewei aldaar: een woon huis, schuur en bouwland te Schor3 a:n den Steenweg, groot 14 A. 50 c.A» Koper werd' de heer Francois Sle- vense te Hanswcert voor f3525. Toen de heer K. op zijn voertuig gezeten, reed van Vlake naar de kunst- mestfabriek, werd hij een brandlucht ge waar. Hierop werd echter weinig acht geslagen. Aan de fabriek gekomen, be merkte- hij, dat een paardedeken in zijn welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, tube 80 ct. PUROL kar vlam had gevat. Door spoedig ingrij pen kon het brandje wordien gebluscht, terwijl de schade gering bleef. WEMELDINGE. In de op Zaterdag j.l. gehouden raadsvergadering was met kennisgev'ng afwezig de heer J. Smiits. Ingekomen zijn: verslag Gezcinidheid-com missie 1928, verslag van id 3 Bank voor Ned. Gemeenten, verslag van de Water- leid'ng-Maatschappij „Zuid-Beveland" van de Landarbeidersverecnig.'ng „Eigen Erf". Mededeeling wordt gedaan van de goedkeuring der gemeente-begrootng 1929, van een besluit tot wijziging der begrooting 1928, van het verstrekte voor schot van f 10556,82 voor de uitgifte van 3 plaatsjes ingevolge de Landarbeiders- wet. Besloten wordt geen adhaiesie te be tuigen aan het adres van den Raad der gemeente Kerkrad© betreffende het wets ontwerp tot herziening der financieel© ver houding tusschen Rijk cn Gemeenten. De rekening van de Gezondheidscommissie over 1928 wordt goedgekeurd. Medege deeld wordt, dat de boeken en kas van den gemeente-ontvanger en van den boek houder van het gasbedrijf zijn opgenomen en in orde bevonden. Aangeboden wordt het verslag van den toestand' der gemeente en dat betreffende de volkshuisvesting over 1928. Voor het nazien der rekening 1928 van het Burgerlijk Armbestuur wordt een commissie benoemd, beslaande uit de heeren A. Dominicus, J. A. Do- mini cus en P. J. J. Dekker. In de be- grootingen 1928 cn 1929 van de gemeente worden wijziging n aangebracht over eenkomstig id© ontwerpen van B. en W, De verordening op de keuring van waren en de verordening op de heffing en in vordering van begr afenis rechten wordien gewijzigd en opnieuw vastgesteld, de eer ste op advies van den Minister van Ar beid, Handel en Nijverheid, de tweede in verband met het ter vorige vergadering genomen besluit tot vasts teling van hel tarief voor het klokluden bij begrafenis sen op f5 per uur. Besloten wordt het volgend jaar een gedeelte van de tot dus ver niet-gebruikte begraafplaats in ge bruik te nemen en de westelijke dreef te bestemmen voor de uitgifte van eigen gra ven, dit laatste behoudens door B. en W. in 't belang van de orde op de be graafplaats te maken afwijkingen. Op voorstel van B. en W. wordt besloten een jaar bij wijze van proef een dienst in te stellen voor het ophalen van vuilnis; waarbij op nader bekend' te maken dag elke week het huisvuil aan de woningen der ingezetenen zal worden opgehaald. Op voorstel van B. en W. wordt over eenkomstig het advies der Gascommissie de jaarwedde van den directeur der gas fabriek met ingang van 1 April 1929 mei f200 verhoogd. Door B. en W. wordt voorgesteld eon post voor jaarwedde uit te trekken voor een aan te stellen amb tenaar ter secretarie. Deze jaarwedde wordt voorgesteld op f600 met 4 jaar- lij ksche \eirhoogingen van f50, ingaande 1 Mei. Medegedeeld wordt dat het in de bedoeling ligt den tegenwoordigen persoon, thans ter secretarie werkzaam op schrijf loon, als zoodanig te benoemen. Het voorstel wordt aangenomen met 4 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren A. Dominicus en J. A. Dominicus. Het ver- menigvuldigingscijfer voor de gemeente lijke inkomstenbelasting 1929-1930 wordt met algemeene stemmen gehandhaafd op 1. Voorts wordt medegedeeld dat de Maatschappij der Ned. Spoorwegen be zwaar heeft om zonder recognitie toe stemming te verleenen tot het stellen van een straatlantaarn op den Noordelijken Stationsweg. Een voorstel van den heer Hoogesteger om de recognitie van f 1 per jaar te verleenen, wordt in stemm'ng gebracht. Over dit voorstel slaken de stemmen. Voor slemden de heeren Hoo gesteger, J. A. Dominicus cn P. J. J. Dekker; tegen de heeren Lindénbeirgh A. Dominicus en de voorzitter. Tcnslot e wordt door den voorzitter medegedeeld, dat de administrative voorbereiding van de aanbesteding van den te verb reeden Zandweg slecht vordert, omdat door Ged. Staten tot dusver geen toezegging is gedaan omtrent de te verrekenen ren.e over het voor te schieten kapitaal. Het beslag op het Belgische sleep- schip „Eliza" is opgeheven. WAARDE. In de op Maandagavond gehouden vergadering van den raad dezer gemeente werd tot onderwijzer benoemd de heer M. C. van Weele, thans assistent alhier. De begrooting voor den dienst 1929 werd gewijzigd tot een bedrag van f655,24 en onderging de begrooting van het Burgerlijk Armbestuur, dienst 1928, een wijziging tot een bedrag van f243,60 De rekening van voormeld Armbestuur werd vervolgens goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f 4098,74 cn uilgaaf f3520,42, alzoo met een batig saldo van f578,32. Vervolgens werd vastgesteld een ver ordening tot heffing van schoolgeld met de daarbij behoorende verordening op de invordering, cn werd vastgesteld een gemeenschappelijke regeling voor de gas- voorziening met de gemeenten Krabben- dijke, Rilland-Bath, Waarde en Kruinim- gen. Tot slot werden alsnog gewijzigd de bedrijfsbegrootingen voor de gasfabriek „Oosteinde" over de diensten 1928 ai 1929. YERSEKE. Maandagmorgen viel het zoontje van den heer Jan Vette tengevolge van het breken van het stuur van zijn fiets van den dijk. Hij werd be.\u.t:loos opge nomen. Dr. Klinkenberg ccins-tateerde her senschudding. Het Duitsche stoomschip Klaus arriveerde alhier heden om een lading zaai oesters (plm. 3 millioen) in te nemen voor Denemarken. Gemeenteraad. De gemeenteraad zal Vrijdag a.s. te half vijf in openbare vergadering bij eenkomen ter behandeling van het verzoek van de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electriciteitsmaafschappij om beschikbaarstelling van gemeente grond voor den bouw van transfor matorenhuisjes. Verjaardag Prinses Juliana. De 20ste jaardag van de kroon-prin- ses is hier ter stede zonder veel open baar vertoon gevierd. Het carillon heeft zich doen hooren, uit de open bare gebouwen en uit enkele parti culiere woningen stak de driekleur en des avonds heeft „Hosanna", omstuwd door tal van nieuwsgierigen een muzi kale wandeltocht door Goes gemaakt. Enkele scholen hebben de kinderen een speelschen middag gegeven en een paar buurtvereenigingen hebben de spaarpotten op gesoupeerd, doch dit kan men moeilijk tot de open bare viering rekenen. Geconstateerd mag worden dat Goes gisteren vrijwel het aspect van den gewonen werkdag toonde. Dr Jenny Weyerman, Dr. Jenny Weyerman zal 23 Mei e.k. per s.s. „Nïckerïe" uit Suriname terugkomen om half October weer daarheen te vertrekken. Nu hij heeft bewezen, dat voor Paramaribo goed grondwater te krijgen is en de plan nen voor de waterleiding aldaar rijp zijn voor uitvoering, is hem verzocht geworden om ditzelfde ook voor an dere deelen der Kolonie (Nickerie, Coronie, Albina en verschillende plan tages) te onderzoeken. Dit onderzoek zal ongeveer een jaar in beslag nemen. Benoemd. Tot tijdelijk opzichter bij den Rijks waterstaat in het arrondissement Bre da is benoemd de heer Jac. Geluk te Tholen, leerling van den cursus voor waterbouwkundig opzichter, alhier. De Kerkrestauratie. Voor het pand van den heer Dekker in de Lange Kerkstraat, worden zwa re steigerpalen geplaatst, om daarop een steiger te bouwen, teneinde de ramen aan de Oostzijde in de preek- kerk te kunnen restaureeren. Omdat dit gedeelte van de Groote Kerk in gebouwd is, was andere opstelling van een steiger niet mogelijk. Onze burgerwachten. Luitenant-generaal b.d. Tonnet, de reizende propagandist voor het insti tuut der burgerwachten, heeft Maan dagavond in het Schuttershof hier ter stede gelegenheid gevonden de be- teekenis en het nut van onze burger wachten uiteen te zetten. De schouw burgzaal was zeer goed bezet. We merkten enkele burgemeesters uit de omliggende dorpen op, burgemeester Hajenius, een aantal leden van de Goesche burgerwacht, de leiders van de burgerwachten te Middelburg en Vlissingen, verder vele bewoners uit den naasten omtrek. Nadat burgemeester G. A. Hajenius den spreker en de overige aanwezi gen had welkom geheeten en nadat het Zuid-Bevelandsch a cappella-koor (dat aan de bijeenkomst ongetwijfeld een groote attractie verleende) onder leiding van den heer Tamminga het Wilhelmus had gezongen, was het woord aan den heer Tonnet. Deze herinnerde aan de vergissing van Mr. Troelstra in 1918, uit welke revolu tionaire poging de burgerwachten voortkwamen, en hij betoogde voorts dat ook thans de kans op een revo lutionaire daad nog niet geheel voorbij is. Troelstra waarschuwde in 1918 vijf dagen te voren, zei spr. Als men nu nog eens tot een omverwerping van het wettige gezag wil komen, zal men deze dwaasheid niet meer begaan, doch overrompelend optreden. Ons volk moet daarom paraat zijn en daar om is het jammer dat de belangstel ling in de burgerwachten verminderde en dat de regeerïng dit jaar f140.000 minder subsidie gaf. Op verschillende plaatsen ook heeft de politiek zich in de burgerwacht-beweging gedrongen en dit heeft de zaak geen goed gedaan. Spr. wees op de beteekenïs van den vrijwillïgen landstorm. Dit is een insti tuut van regeeringsgetrouwen, hetgeen van ons leger, in geval van een revo lutie niet gezegd zal kunnen worden. Als de landstorm in bange dagen naar de bedreigde centra trekt, moe ten de burgerwachten een steun voor de plaatselijke politie blijken. De bur gerwachter heeft dus een geheel an dere taak als de landstormer. Spr. zei dan dat de burgerwachten hun kracht niet allereerst moeten zoe ken in bewapening. Van hen moet vooral de moreele kracht uitgaan. Als een partijleider revolutie afkondigt, moeten in alle dorpen en steden van het land met oranje versierde handen als protest de hoogte in gaan, opdat hij zien kan dat ons volk protesteert tegen omverwerping van het gezag. De burgerwacht moet een uiting zijn van regeeringsverknochtheid van ons volk en daarom moeten ouden en jongen de beweging steunen, en de ge wapende burgerwacht relief verleenen. Spr. weidde uit over het revolutie gevaar dat dreigt van allen die den klasse-strijd prediken, en met name van de S.D.A.P. en van de commu nisten. „Als tegenweer moeten de re geeringsgetrouwen bij elkaar blijven en waken. Niet wraakzuchtig, maar menschelijk en met een diep sociaal gevoel in het hart", aldus eindigde spr. zijn enthousiast betoog. Burgemeester Hajenius sprak woor den van dank tot generaal Tonnet en tot het a cappella-koor dat in den loop van den avond verschillende liederen op uitstekende wijze ten ge- hoore had gebracht. Gewetensgeld. De minister van financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's rijks schatkist wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en/of vermogen (gewetens- geld) is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Goes f 49,87. Lezing Ds. Junod, Maandagavond hield Ds. Junod uit Den Haag in 't Gebouw van de Vrijz. Godsdienstigen alhier, zijn aangekon digde lezing over „De Jeugd van Francesco Campana", de bekende frio- logie van het echtpaar Scharten-Antink Spreker begon met er op te wij zen, dat elk deel een op zich zelf staand geheel vormteen fragment uit een levensboek. Maar door alle drie de deelen samen te lezen, krijgt men niet drie fragmenten, maar een aan eengeregen serie beelden, die ons laat zien het volledige beeld van een mensch, in dit geval van een zeer men- schelijken mensch; een mensch, die in zijn hart ook iets meedraagt van het hoogere, waardoor die mensch ook ons iets heeft gegeven. Is er hoo- ger geluk denkbaar dan een zonne straal te zijn in deze sombere wereld, een zonnestraal, waaraan anderen zich verkwikken mogen? Het echtpaar Scharten-Antink heeft in zijn werk een groot stuk van hun eigen ziel gelegd. En dat moet ten allen tijde het loon en de vreugde van den schrijver en den spreker zijn: in zijn werk en in zijn woord iets te kunnen leggen, van wat diep op den bodem van de ziel ligt en door dat goede uit eigen ziel te geven mee te werken aan 't geluk van anderen. Spreker schetst ons den 1314-ja- rigen knaap Francesco. Het is een roe rend lieve jongen, die in zijn geluk kige jeugd de weelde van den eenvoud heeft gekend. In hem leeft de sfeer van 't Paradijs. Zijn heelal om hem heen is rein, rein als zijn eigen ziel, rein zooals Francesco ook de schep ping om zich heen rein ziet. In Fran cesco zien we bewaarheid het bijbel woord: „Zalig zijn de reinen van hart, want zij zullen God zien". En in zijn eerste jeugd ziet Francesco God zoo als hij Hem in lang niet zien zal. Maar Grootvaders vriend, de jager Uberto, doet het verhaal van den haas en 't hermelijn: een hermelijn, de scherpe klauwtjes vastgehaakt In de bloedende zijen van den haas, het kop je vastgebeten in zijn nek. En Fran cesco ziet ook met eigen oogen, hoe overal in de natuur de macht van den sterke regeert, hoe in heel de natuur de strijd om het bestaan wordt gevoerd, hoe „de verraderlijkheid lag in de bedoeling...." Francesco's paradijs wordt verdon kerd, hij begint te piekeren, te tob ben, te mijmeren. Waarom is alles zoo als het is? De pastoor komt en vindt dat allemaal verkeerd. Wat heeft de mensch aan al dat gemijmer? Laat ook Francesco leven het gewone dagelljk- sche leven en genoeg hebben aan de genade der kerk. Hier spreekt de zieleherder tot het bestwil van de kudde, die aan hem is toevertrouwd, ze moeten niet verder willen gaan dan de zorgvuldig afgebakende weide. „Velen hebben het Paradijs verloren door het meer willen weten". Maar in Grootvaders bijbel staat: „Zij, die vele dingen begrepen zullen hebben, zullen blinken als de glans des uit spansels". De vragen worden bij Francesco al grooter en grooter. En 't zijn dezelfde vragen, die wij volwassenen ons ook stellen. Waarom, waarom? Waarom laat God dat alles toe? Is God dan wreed? En Grootvader tracht het Francesco en ons te leeren: hef ge loof, dat God liefde is. Hij kan het niet bewijzen. God is het Eeuwige Licht, maar het is niet altijd voor ons zichtbaar in al zijn glans. Het eeuwige Licht zou ons misschien verblinden met zijn vollen glans en daarom sluiert het zich. En dat moet misschien ook onze levenswijsheid worden, 'n levens wijsheid, verworven door moeite en strijd, door smart en leed. Misschien dat wij eens begrijpen zullen De felste slag, die Francesco treffen kan, treft hem: Grootvader sterft. Waarom? En Francesco ziet geen uit weg; hij is een vogel in een kooi, machteloos slaat hij zijn vleugels uit. Arm, gewond menschenkindHij ziet niets meer van God en Zijn licht. En Francesco komt bij Oom en Tante. Hef „buïtenkind" achter de toonbank in een winkel. De geest van Oom en Tante is zeer gelijkvloersch, alles draait om hun verblijf. Er moet geld worden verdiend op eerlijke of minder eerlijke wijze. Eigenbelang, daar draait alles om. En 't wereldbestel wordt Francesco al duisterder. Hij ziet geen Licht meer; het Eeuwige Licht sluiert zich al meer en meer. Ook het werk van Fénélon: „Verhandelingen over het bestaan van God" brengt hem geen licht. „Over het bestaan van God alsof God ook niet bestaan kon! Mijn God, als God eens niet bestond". Francesco komt in de fabriek. Veel wonderen worden hem daar ontsluierd, maar een waas van onwetendheid blijft. De „dokter" heeft Francesco de functie der witte bloedlichaampjes verteld. En Francesco ziet naast het wreede van den Schepper nu iets an ders. Binnen in zijn eigen lichaam werkt een Geest van onbegrijpelijke macht en onbegrijpelijke nederigheid, die ongeweten, ongedankt, met een nooit bezwijkende trouw zijn bloed en zijn leven doordringt en verzorgt en behoedt. Wie en wat is die Geest. „O, kracht vol diepste wijsheid en vol dienende liefde, zijt gij God?" Is daf dan dezelfde God, die de jammerlijke wereld zoo gruwelijk heeft bedacht? Om Francesco is de wreede Macht der Duisternis, maar in hem is de stille onbegrijpelijke Weldoener. (Wordt vervolgd). Concert. „Euphonia" zal Vrijdagavond te 8.15 uur op de Markt het navolgende pro gramma uitvoeren: 1. Marche Lor raine, L. Ganne; 2. Ouverture Roman- tique, L. Montagne; 3. Tesoromio, Val se; 4. Cortège Heroïque, A. Mahy; Pauze; 5. Marche de Sambre et Meu- se, Raushi; 6. Cortège de Ballet, L. Montagne; 7. Marche des Saltimban- ques, Ergot; 8. Fantasie Cavalleria Rusfïcana, M. J. H. Kessels; 9. Finale. „De Lofstem". Gisteravond is opgericht de Chr. Zangvereeniging „De Lofstem". Staan de de vergadering traden 17 personen als lid toe. Als bestuursleden werden gekozen Mej. L. Smallegange en de heeren A. Hlllebrand en C. Bustraan. Tot directeur werd benoemd de heer H. Wolzak. Brekers. Enkele leerlingen van de H. B. S. (laten we hopen dat het louter man nelijke zijn) huldigen blijkbaar de meenïng dat woningen, door den raad onbewoonbaar verklaard, verdwijnen moeten. Op zich zelf is dit standpunt niet gespeend van gezond inzicht. Dommer was het dat de H. B. S.-lui hun theoretische opvattingen in prac- fische daden omzetten en met de af braak van enkele krotten aan de Hoo- ge Schans een aanvang maakten. Want door dit doortastend grijpen in de gemeentelijke huishouding kwa men ze met de politie in aanraking. En dat is niet verstandigl Veemarkt. Ter markt van Dinsdag j.l. waren aangevoerd: 8 kalveren, 1 nuchter kalf en 64 biggen. Uw advertenties in de counnt die gij leest. Een advertentie die ge lezen wordt, moet succes geven.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2