In dienst ¥an allen. N° 82 Woensdag 1 Mei 1929 iI6 Koloniën Rechtszaken. LINTVELT's BAZAR Kunst School en kerk Sport. band en Tuinbouw ProVincienieuWs HÜHHI ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESÜIE ft COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goosche Ccnraat ea Kleeawens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. Voor den krijgsraad. Volgens de „Loc." zal eerstdaags voor den krijgsraad terechtstaan de luitenant die. toen hij op patrouille was. volgens de berichten den dood \an een dwangarbeider die zijn veldflesch had leeg gedronken, veroorzaakt zou hebben. De moord te Giessen—Nieuwkerk. Naar tie „Tel." verneemt heeft vrouw Kroon bij een verhoor, dat haar de vorige week in verband' met de moordzaak Gie- sen-Nieuwkerk door den rechter-commis- saris te Dordrecht werd afgenomen, ver klaringen afgelegd, waardoor o a. het na volgende kwam vast le staan: In den zomer van 1927 had vrouw Kroon weer eens een briefje geschreven aan den ingezetene te Sliedreeht, tlot wien zij zich, zooals wij reeds eerder meldden, meermalen gewend had, om hem te vragen, den rijksrechercheur De Jong nog eens te laten komen, aangezien zij nog steeds lastig gevallen werd' door personen die pogingen in het werk stelden, om haar te doen terugkomen op hare, eerder onder eede afgelegde verklaringen voor recht bank en Hof. Op dat oogemblik was de rijksrechercheur echter niet bereikbaar, waarom degene tot wien het briefje ge richt was, toen hij voor andere zaken te Rotterdam moest zijn, even aan de woning van het echtpaar Kroon aanliep om haar mede te deelen, dat om de voren vermel de reden, aan haar verzoek niret kon wor den voldaan. Vrouw Kroon bleek echter niet thuis te zijn en daar haar man bij de Steenko len Handelsvereeniging aan het werk was, verwijderde de bezoeker zich, zonder dat er een onderhoud had plaats gehad. Toen vrouw Kroon weer thuiskwam, vernam zij van haar dochtertje, wie er geweest was, waarna' zij dien persoon een uitvoerig schrijven zond', waarin zij nauwkeurig om schreef, op welke wijze nog steeds gepro beerd werd, haar op hare beëedigde ver klaringen te doen terugkomen. In dien brief deed zij ook een uitvoe rig verhaal van een autotocht, welken zij met een drietal personen had' gemaakt van Rotterdam naar Den Haag. Bedoelde brief was, in tegenstelling met de andere briefjes, welke zij aan den ingezetene te Sliedreeht deed toekomen, onderteekend „Vrouw Kroon"; gewoonlijk ondertee- kende zij de briefjes met den naam van haren man C. Kroon. Op de vraag van den rechter-commis- Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS, PORSELEIN EN AARDEWERK. 83 FEUILLETON Naar het Kngelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAFELBAKKER Ze viel met een elegant gebaar op een stoel neer. Ze zag er buitengewoon mooi en aantrekkelijk uit, niettegenstaande haai* kleeren uiterst bizar waren. Hierna viel er een pijnlijke stilte in. Stafford1, die de geheele familie de hand had gegeven, bleef nu aandachtig naar zijn schoenen staren. De stilte werd1 eensklaps verbroken Üloor een gekrabbel aan de deur en het volgende moment kwam Jack, de fox- terriier, binnenrennen. Even stond1 hij vol verbazing om zich heen te kijken om daar na met een wild', blij geblaf op Molly af te rennen. 4 Ze sprong haastig overeind1, doch het was al te laat. Ze kon het beest eenvoudig niet van zich afschudden, want hij had zich in zijn overmatige blijdschap als een klis aan haar vastgeklemd'. Ze zat van onderen tot boven met moddervlekken Haar hoed1 was reeds van haar hoofd ge trokken en in Molly's prachtige cape za ten drie groote scheuren. De jonge vrouw was buiten zichzelf van woede, welke het hoogtepunt bereik saris of die brief, welke haar bij het ver hoor getoond weird', door haar geschreven en verzonden was, antwoordde vrousv Kroon bevestigend'. Bij dit verhoor kwam echter nog iets anders vast te staan. Vrouw Kroon was op een zomerschen Zondagochtend van Rotterdam naar Slie dreeht gereisd en had toen uit eigen be weging dein ingezetene opgezocht, om hem een verklaring af te leggen. Zij wilde n.l. uitdrukkelijk verzekeren, dat zij, toen zij voor de rechtbank en het Hof de bc- eedigde verklaring had afgelegd, de waar heid en niets dan de waarheid had gezegd. Degieen jegens wien dit verzekerd' werd kon dit maar weinig interesseeren (hij vermoedde toen weinig, van hoeveel be lang die verklaring in 1929 zou kunnen blijken te zijn), aangezien immers de straf zaak reeds lang was afgeloopen en de, naar zijn meeniing sghuld gen, hun straf voor de gepleegde misdaad in de gevan genis ondergingen. Hoe weinig de Sliedrechtsche inge zetene op het bezoek van vrouw Kroon gesteld was, bleek o.a. uit een uitlating van laatstgenoemde bij het verhoor door den rechter-commissaris tegen dengene, wien zij dat bezoek op dien Zondagmor gen gebracht had, en die ook als getuige aanwezig was: „Ja, ik zag wel, dat je met me verlegen was." Willem Kloos. Zaterdag 4 Mei a.s., torn half vier, zal de dichter Willem Kloos in de Koninklij ke Kunstzaal Kleykamp te 'sGravenhage gehuldigd worden, ter gelegenheid van zijn zeventigsten verjaardag. - Kerkvervolging in Rusland. De correspondent te Moskou van de „Daily News", die onlangs het nieuwe decreet van dè Russische regeering op de kerkgenootschappen had aangekondigd, geeft nu bericht van de publicatie van dit staatsstuk. Een der artikelen luidt: „Aan godsdienst'ge gemeenschappen en groepen is het verboden, steunvercenigin- gen of coöperaties te stichten, oeni,ge on dersteuning aan hare leden te geven, bid stonden te houden voor vrouwen, jeugdige personen of kinderen, bijbellezingen of naaikransen te houden, bibliotheken, lees zalen en sanatoria te stichten en genees kundig advies of hulp te geven. De kerkgenootschappen mogen voorts geen boeken bezitten, behalve die welke direct voor den dienst bestemd zijn, en geen godsdienstonderricht geven tenzij aan volwassenen, doch dit alleen met toestem ming van de sovjet-autoriteiten. Haar juri dische positie is zoo, dat zij geen vermo gen kunnen hebben of belastingen heffen, en evenmin iets kunnen koopen of ver te, toen Jack met haar hoed' in zijn bek den tuin inrende. Ze vloog hem na; welke dreigementen ze ook uitte, het hielp niets. Het dier ging kalm zijn gang. Toen Molly eenige oogenblikken la'.er geheell verfomfaaid' in het salon terugkeerde, was haar moeder de eeniige die medelijden met haar had'. Ze sloeg onmiddellijk haar armen troos tend om haar heen cn fluisterde haar lieve woordjes in. „Mijn arme, kleine lieveling. Wees toch niet zoo boos. Je kunt een van je zomerjaponnetjes aantrekken, die netjes gestreken boven hangen. Ga maar met me mee, dan zal ik je gauw helpen." „Ik zal dien afschuwelijken hond dood- rammelen," barstte Molly los, terwijl ze een beweging maakte die heel veel op een trap leek, toen Stafford het waagde in haar nabijheid te komen. De jonge man had van het schouwspel genoten en was een Lachbui losgebroken waaraan geen einde scheen te komen. „Hij is een schan de voor elk huis. Waarom legt u hem niet aan een ketting? Kijk nu eens, hoe ik er uitzie. Er is geen draad' van mijn goed meer heel." „Dat komt er minder op aan, kindje, lachte Stafford'. „Het was heusch de moeite waard om een japon voor dat vermakelijke schouwspel over te hebben. Molly rukte de cape van haar schou ders en smeet die op den grond. „Jij naoogt dat ding hebben, grinnikende idi oot," zei ze woedend' tot Fanny. Fanny stond kalm op en trapte op zettelijk op het kleedingstuk. vreemden; alleen de inkviJueele leden kuinnen dus benoodigdheden voor de kerk of voor do godsdienstoefeoingen aankoo- pen." Naar verhouding wordt ide Russische Kerk het minst door deze maatregelen getroffen, omdat zij -overal haar paro chies heeft; de protest, secten zooals do baptisten en de R. K. Kerk, die veel ver spreide leden hebben, het ergst. LUCHTVAART. Een moderne reis om de wereld. Volgens de „Washington Post" zijm zes Amerikaansche vliegers-, beroemd door hun vlucht rondom de wereld, van plan een vlucht om die wereld zender tus- schenlanding to maken. De bedoeling is 22 dépots aan te leggen voor benzine op het traject van 13500 mijl. Het toestel zal dan in de lucht voorzien worden van brandstof. Motor'her stelling in de lucht. Blijkens een bericht uit Friedrichs- hafen is voor het eerst in de geschiedenis der luchtvaart tijdens een tocht een defec te schroef door een nieuwe vervangen. Dit feit heeft zich n.l. voorgedaan aan boord van den Graaf Zeppelin, toen dit lucht schip zich boven Lissabon bevond'. Woens dagmorgen j.l. werd gerapporteerd, dat er storing aan den achtersten motor was geconstateerd', waardoor deze moest uit vallen. Een monteur heeft toen de schroef van zijn as verwijderd en binnen vier uur tijids een reserve-schroef aangebracht. Tezelfder tijd moest aan een der voorste motoren een cylinder worden hersteld. Het suiker-wetje. De ondernemersraad voor Suriname heeft aan de Eerste Kamer een adires gericht, waarin hij zegt, met leedwezen te hebben kennis genomen van de beslis sing van de Tweede Kamer, waarbij het voorstel van wet van den heer Van den Heuvel, c.s. tot het verleenen van tij- delijken steun aan de beetwortelsuiker- inidustrie hier te lande werd aangenomen. De bescherming van de Nederlandsche bietsuiker-industrie, als vervat in dat voor stel van wet, zal, aldus adressant, een zeer nadeeligen invloed uitoefenen op de toch reeds zoo beperkte afzetmogelijkheid van de Surinaamsche suiker en het is niet onmogelijk, dat een gedeelte van de sui ker-industrie in deze kolonie, bij aanne ming van dit wetsvoorstel, esn dusdanigen slag ontvangt, dat het -dezen niet meer te boven zal komen. Het is om deze reden en ook omdat het naar de meening van adressant noch rationeel, noch billijk mag heeten, dat het eene Nederlandsche gebiedsdeel, ten nadeele van het andere, bevoordeeld zou worden, dat de Raad er bij de Eerste „Hoe durf je het te wagen!" brulde Molly met vlammende oogen. Hierop kwam haar moeder tusschen- beide. „Fanmy meende het zoo kwaad niet, kindje," zei ze sussend'. Fanny, waarom doe je dergelijke dingen? Ga nu met me mee, Molly. Ik zal je helpen en dan zul je eens zien, hoe gauw je weer mooi bent." „Ik wil niet mee. Ik wil niet," storm de Molly. „Ik zal hier in de kamer blij ven en jullie allemaal tot schande ma maken. Ik zal... ik zal...' „Oh, nee, je zult niet." Eensklaps had Stafford1 zich bebeerscht en de leiding in handen genomen. „Je zult precies doen, wat je gezegd' wordt. Je bent eenvoudig buiten jezelf. Ga naar boven, verkleed je en kom tot bedaren." Iedereen staarde hem aan. Molly even- ns. Hij ging vlak voor haar staan en keek haar strak in die oogen. „Ga naar boven," zei hij, terwijl hij haar zachtjes op haar schouder klopte. „En stel je niet zoo dwaas aan." Ze maakte een gebaar, alsof ze hem wilde bijten, doch ze scheen zich te be denken. „Ik doe het niet," herhaalde ze dof. „Je doet het wèl," zei Stafford op be daarden toon. „Ga mee, kindje." Ze ver zette zich nog steed's. Toen begon Staf ford zachtjes te lachen, bukte zich en nam haar op, alsof ze een baby was ge weest. 4 „Wilt u zoo goed zijn me even den Kamer op aandringt om aan de tot stand- koming van het hierboven genoemde wets voorstel haar medewerking niet te verlee nen. Ansjovis. Men schrijft aan d1 „N. R. Crt.": Nu de eerste ansjovis ia de Zeeuwsche wateren is aangetroffen, kan de trek in de Zuiderzee ïedereo dag verwacht wor den. De soort is flink middelsoort, zoo als de visscher ze graag heeft. In de Zu- delijke gehie-d'cn Golf van Biscaye enz. is het bedrijf al begonnen. Die buitengewoon strenge winter heeft den in trek der teelt vermoedelijk wel vertraagd. Het Veersche stadhuis. De gemeenteraad van V-eere heeft met het oog op de groote kosten van restaura tie van het stadhuis besloten te trachten, dit aan het Rijk -over te doen als histo risch monument, onder voorwaarde, dat het gemeentehuis in het gebouw kan blij ven gevestigd. BORSSELE. Bij beschikking van den Minister van Financiën is aan de gemeen te een voorschot uit 's Rijks kas ver leend tot een maximum van f3161 voor de verkrijging van plaatsjes door land arbeiders. COLIJNSPLAAT. De verkoop van de Emma-bloem heeft hier f22,15 op gebracht. ELLEWOUTSDIJK. In de Maan dag gehouden vergadering van den ge meenteraad' was afwezig de heer M. Ver- heijke. Aan de orde kwam de vaststelling van het heffingspercentage voor de ge meentelijke inkomstenbelasting 1929/30. De heer Klooster stelt wederom een pro gressieve heffing voor, welk voorstel door den heer Meulemberg wordt bestreden. Met 5 tegen 1 stem wordt een uniforme heffing van 4L/2 pet. vastgesteld'. Vroeger was reeds besloten 50 opcenten op de ver mogensbelasting en op de rijksinkomsten- belasting te heffen. In de vorige vergadering was met 5 tegen 1 stem besloten niet aan het ver zoek van Ged. Staten te voldoen, om het traktement van den gemeenteveld wachter van f 1100 oip f 1200 te brengen. Naar aanleiding van liet herhaalde ver zoek van Ged. Staten en het voorloopig niet goedkeuren der begrooting, stelt de heer Meulenberg voor voet bij stuk te houden, daar zijns inziens de gemeente- finamciën geen verhoogiing toelaten en Ged. Staten de autonomie der gemeente aan tasten. Met 5 tegen 1 stem (die van den heer Klooster) wordt besloten niet aan den wensch van Ged. Staten gevolg te ge ven. De rekening van het Burg. Armbestuur wordt goedgekeurd f 7442,62 inkomsten en f5362,55 uitgaven. Het beeld', dat deze getallen van den financieelen toestand geven is gunstiger dan dë werkelijke toe stand; het batig slot vermindert ieder jaar, d.w.z. dat de inkomsten de uit weg te wijzen?" vroeg hij aan zijn schoen moeder. „Wij zullen dit zaakje wel eens giauw opknappen." Molly schopte als een razende, doch Stafford bekommerde zich hierom totaal niet. Voorafgegaan door een angstige en zelfs eenigszins verontwaardigde mevrouw Morton, droeg hij zijn gillende vrouw de kamer uit naar boven. „Ik kan haar wel aan," zei hij bedaard. „Het zal dadelijk wel weer in orde zijn. Wilt u zoo vriendelijk wezen me even met haar alleen te laten?" „Je zult toch niet hard tegenover haar wezen?" vroeg haar moeder met tranen in haar oogen. „Groote goedheid, nee," verzekerde hij haar. Nog geen drie minuten later had1 hiel geschreeuw reeds opgehouden en onge veer een half uur daarna kwam een be daardie Molly beneden, gekleed in een van de zoozeer door haar verachte ja ponnetjes. Er hingen nog tranen aan de Lange, donkere oogharen, maar haarband je rustte op den arm van haar man. De familie had' intusschen de thee gebruikt. Mevrouw Morton was de eemge, die niets door haar keel had kunnen krij gen en op het jonge paar was blijven wachten. Stafford1 begon nu bet een en ander over hun reis te vertellen. Ze hadden een heerlijken tijd in Parijs doorgebracht en ze waren volmaakt gelukkig geweest. In tusschen richtte hij telkens het woord' tot zijn vrouwtje. gaven niet dekken. Bij de 'behandeling van de begrooting voor den vleesehkeuringsdiemst wijst dö heer Meuleitberg op de onbillijkheid te genover gemeenteambtenaren, die er in ligt, om den ambtenaar voor de keuring het volle bedrag zijner pensioensbijdrage zijnde 15^2 pet. te vergoeden. Op zijn voorstel wordt besloten hierop te bevoeg- der plaatse le wijzen. De goedkeuring der grenzen van de kom der gemeente in de motor- en rij wielverordening is eindelijk afgekomen, zoodat deze zaak na een lijdensweg van meer dan een jaar in orde is. Bij de rondvraag wijst de heer Smal- legange erop, dat door B. cn W. geen po gingen zijn gedaan om de overplaatsing van den rijksveldwachter te voorkomen. Alle leden zijn het er over eens, dlat deze standplaatsverandering een verlies voor de gemeente is. Nadat de burgemeester verslag heeft uitgebracht van heigeen op de vergadering der N.V. Waterleiding- Maatschappij „Zuiid-Be\ eland" behandeld is, wordt de vergadering, die te drie uur begonnen is, te half zeven gesloten. KRABBENDIJKE. Maandagavond vergaderde in het vealingsgabouw de Coö peratieve Boerenleenbank onder voorzit terschap van den heer C. P. Vogelaar. Bij de opening wijdde de voorzitter 'eeni ge woorden aan de nagedachtenis van wijlen den heer G. van Ham, die ruim 9 jaren lid van de raad van toezicht is geweest. Uit de mededeelingen bleek.dat het aantal spaarboekjes bedraagt 967, voorschotboekjes 139 en rek. crt. boekjes 167. Het afgeloopen jaar is voor de bank wear een gunstig jaar geweest. Ofschoon de omzet hooger was, dan het vorige jaar is het wimstsaLdo lager, omdat de belegde spaargelden en dë opgenomen voorschot ten veel uit elkaar liepen, zoodat een aan merkelijk bedrag bij de centrale bank moest worden gedeponeerd, wat een V2 pet. minder rente beteekent. Toch meen de het bestuur niet met een voorstel te moeten komen, om de rentevoet te wijzi gen, aangezien alleen winstbejag niet de hoofdzaak van de bank is. De aftredende bestuursleden werden weer herkozen, ter wijl in de plaats van wijlen den heer Van Harn tot lid van de Raad van toezicht werd benoemd de heer M. van Weele te Waarde. De omzet bedroeg f 1605656,78. De ingelegde spaargelden bedroeg f593635,91, de opname f475086,47. De uitgegeven voorschotten bedroegen f68851,43, de terugbetaalde voorschot ten waren f 49692,76. De uitstaande voor schotten bedroegen aan gewone voor schotten f252268,81 en aan hypotheken f114250. Het reservefonds bedraagt f 37157,44, de belegde reserve f33801,36. Het winst saldo f5821,74. Het voorstel van het be stuur om 50 cent boete te heffen, wan neer de hoekjes niet op den juisten tijd worden ingeleverd, werd aangenomen. De balans en winst- en verliesrekening werd na uitgebracht rapport vastgesteld'. We gens vertrek naar elders werd overeen komstig art. 4, nr. 3 en art. 7 der statutten aan 9 leden het lidmaatschap opgezegd. „Neem nu een stukje cake, lieveling. Toe, eet het om mij p leizier te doen. Is je thee te warm? Zal ik je een scheutje melk geven?" Daarna begon hij weer met zijn schoon moeder te spreken. Hij vroeg of Lottie reeds van dë hu welijksreis was teruggekeerd. Hij hoopte haar eens gauw een bezoek te brengen. En Bill Quent.'n wilde hij ook zoo spoe dig mogelijk zien. Enhoe maakt de oude Generaal het?" „(Hij is ziek," gaf mevrouw Morton ten antwoord. „Hij ligt al een dag of tien te bed. Niemand weet wat hem eigenlijk mankeert maar wij vreezen, dat het ouderdomszwakte is." „Lieve hemel, waarom heeft u ons idiit niet eer verteld1?" zed Molly eensklaps. „Ik moet dien goedën, ouden jongen van daag nog gaan opzoeken, Stafford'. „Natuurlijk zullen we dat doen, kind je," zei Stafford'. „Het spijt me dat hij zich niet goed1 voelt. Wij zullen gaan zoo dra jij je thee hebt gebruikt.' >f „Ik moet me eerst verldeeden, zei Molly. „Dat is volstrekt niet noodig, ze& haar man bedaard. „Hij zal je zooals je er uit ziet, veel aardiger vinden dan in een van je Parijsche toiletten. Ik weet zelf niet goed, of ik er ook niet zoo over denk," eindigde hij met een plagenden glimlach. „Oh, jij l" zei Molly met iets van min achting in haar stem. (Wordt vervolgd.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1