In dienst van allen. N# öi Maandag 29 April 1929 416 Jaargang. Buitenland Koloniën Babies teere huid Kunst School en kerk Land ea Tuinbouw ProvlncienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. goesche UitgaveNaamlooz, Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf gevestigd ie Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels f 1,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorin. OVERZICHT. Britsch-Indië. D« koninklijke commissie die onder leiding van sir John Simon, in Britsch- Indië de werking van de constitutie heeft bestudeerd, is in Engeland teruggekeerd. Aanvankelijk hebben de commissie-leden in de groote steden van Indië een harden dobber gehad, om het vertrouwen der bevolking te winnen. Op vele plaatsen de monstreerden de nationalisten, de non- coöperators, die alle samenwerking met de Engelschen afwijzen, tegen de komst der commissie. Groote plakkaten, waarop stond „Go back, Simon" werden demon stratief door de straten gedragen. Maar Simon bleef en hij kon zijn taak na vele moeilijkheden voortzetten. Nu de com missie le Londen terugkeerde, vreesde men ook daar voor vijandige betoogingen van communistische zijde. Groepen Britsch Indiërs, onder wie vele studenten, demon streerden in Hydepark en poogden tot het Victoria-station door te dringen, op het oogenbiik dat de commissie uit Indië terugkeerde. Een sterke politiemacht be lette zulks; er hadden enkele arrestaties plaats en bij het ruim baan maken werden door de politie vele klappen uitgedeeld, waardoor verscheidene Indiërs werden gekwetst. ttWas in Londen al bijna even ru moerig als le Bombay, toen Simon daar eenige maanden geleden aan wal stapte. De jongste aanslag in het Britsch-In dische parlement bewees dat de gemoe deren daar nog steeds zeer opgewonden zijn. In een interview verklaarde sir John Simon dat de verdere beraadslaging over de wijziging van de Britsch-Indische con stitutie, op 8 Juni te Londen voortgezet zal worden met 't Indische centrale co mité, om de verhouding tusschen de In dische en de Engelsche regeering te be spreken. Het slotrapport van de cotrtmissae-Si- mon (dat vermoedelijk aanbevelingen zal bevatten tot uitbreiding van de consfita|i- oneele rechten van Indië) zal niet voor het einde van dit jaar gereed komen, zoodat eerst in 1930 de zaak bij het parlement aanhangig gemaakt zal kunnen worden. Si mon betoogde de noodzakelijkheid, om de kwestie dér Britsch-Indische constitutie buiten den Engelschen verkiezingsstrijd te houden. Heksengeloof op Balt. In de dessa Boekit Batoe in het Gian- jarsche op Bali, woonden twee broeders met hunne gezinnen en hunne grootmoeder op één erf. Nadat kort op elkaar twee hunner kinderen gestorven waren na hel eten van een pisang, zoodat de oorzaak hen totaal onbegrijpelijk bleef, besloten 82 FEUILLETON Naar hef Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAFELBAKKER Verder bestond er nog kans, dat de Generaal zijn neef zou onterven en niet tegenstaande het feit, dat Hatchstead Place een onvervreemdbaar erfgoed was, zou hij wellicht toch niet op een derge- lijken voet kunnen blijven leven, dat hij zulk een groot buitengoed kon onderhou den. Op het oogenbiik waren Stafford' en Molly in Parijs, waar haar zuster natuur lijk met geld smeet, wanneer men tenmin ste de haastig gekrabbelde briefjes kon gelooven, welke zij zoo nu en dan aan haar moeder zond. Op een morgen was er een epistel uit Londen gekomen, dat bevend door me vrouw Morton geopend1 werd'. Ze had altijd het meest van Molly gehouden en dit kwam zeker, beweerde Fanny cy nisch, omdat het kind haar méér last had' veroorzaakt dian de geheele familie bij elkaar. „Oh, Tom!" zei mevrouw Morton op gesmoorden toon tot haar echtgenoot, toen zij het briefje gelezen had'. „Molly wil de week-end hier komen doorbren gen. Voordat haar vader nog iets had kun- Wrijft de gesmette en ontstoken dee len voorzichtig ïn met Purol, en houdt het huidje steeds droog, door bij het verwisselen van den luier, telkens te bepoederen met Purolstrooipoeder. Purol doos 30 en 60 ct. Tube 80 ct Purolpoeder bus 60 ct. zij ©en doekoen anl. deskundige te raadplegen. Na het moedige geld te heb ben neergeteld ving deze mam zijn hokius pokus aan en verklaarde, volgens het „Soer. Hbld.", na beëindiging zijner on derzoekingen, dat de doodsoorzaak van beide kinderen uitsluitend was toe te schrijven aan den invloed eerner heks, in de omgeving der kinderen geleefd heb bende, die een in groei achterlijk geble ven hand had'. Aangezien inderdaad de moeder zulk een in groei achterlijk ge bleven hand had, moest zij de heks en dus de oorzaak van den dood der beide kin deren wezen. Zoo redeneerden de broeders en zij besloten daarop haar uit den weg te rui men om erger te voorkomen en wisten nog een derden persoon tegen belofte van be taling van dertig rijksdaalders (waarvan hij er tot dusverre slechts twee ontving) in het complot te betrekken. Met zijn dirieën traden zij het huisje der grootmoeder binnen, hielden hare armen op dein rug, wurgden haar en trap ten haar op buik en aangezicht, om de kwade geesten uit het lichaam, te jagen. Na het lijk drie dagen in huis te hebben gehouden, verzochten zij het districtshoofd toestemming om hun overleden grootmoe der des avonds te mogen begraven. Het hoofd1 vond dit verzoek vreemd en ging met den inl. politie-opziener eens kijken. De teekenen van wurging waren duidelijk waarneembaar en verschillende verwon dingen bewezen de misdaad. De drie su jetten werden gevat en zullen wel een zware straf krijgen. Het is nog niet zoo lang geledein, dat men naar een plaats aan zee in het district Blahbatoe, personen zond, die van hekserij verdacht werden; zij moesten aldaar op een open bamboe- bank slapen en waren zij na één maand en zes dagen nog in leven, dan was dat een teekem, dat zij niet behekst waren. De meestem echter stierven vóór dien tijd; hce zal wel slechts aan ingewijden bekend staan. Een nieuw wonderkind. Berlijn is, volgens het „Vod.", enthou siast over een nieuw muzikaal wonder kind', een jonge Amerikaansche, afkom stig uit Palestina, Yehutli Menubin, 12 jaar oud, en violiste. Op een concert van het Philharmonisch Orkest, onder leiding van Bruno Walter, heeft dit wonderkind o.a. het Concert van Beethoven, een van Bach en dat van Brahms gespeeld, die sa il en zeggen, had Fanny reeds het woord genomen. „Bedoelt u daarmee, dat u van plan is haar te ontvangen, moeder?" „Natuurlijk, natuurlijk," mompelde me vrouw Morton. Er waren dikike tranen in haar oogen gesprongen. „Mijn arm, verloren kind moet altijd een tehuis heb ben zoolang haar moeder nog een dak bo ven liet hoofd' heeft." Dominee Morton schraapte zijn keel. Hij voelde zich niet zoo> grootmoedig als zijn echtgemoote, doch dit wilde hij niet laten bemerken. „Komt ze alleen?" in formeerde hij hij slechts. Mevrouw Morton wierp hem door haar tranen heen een verwijtenden blik toe. „Natuurlijk niet. Ze komen samen. Majoor Kenyon heeft nog eenigen tijd verlof Molly schrijft niet hoe lang; ze vertelt me alleen dat ze "dfe week-end hier willen doorbrengen om eens te zien, hoe we 'het maken. Mijn Lieve, kleine Molly." Ze droogde haar oogen af en begon den brief opnieuw te lezen. „Ze wil graag hebben, dat dé logeer kamer in orde wordt gebracht en we moeten vooral niet vergeten het kleed' uit Fanny's kamer daar te leggen, omdat er een gat in het andere is." „Het idee!" zei Fanny minachtend'. ,Maar wat is het heerlijk haar weer zoo gauw terug te zien," zei mevrouw Morton opgetogen. „Oh, wat heb ik dik wijls voor haar gebieden." „En hoe imoet het dan met den Gene raal gaan?" vroeg Fanny aan haar vader. ,U kunt hem natuurlijk nooit meer onder de oogen komen." men meer dan 2 uur duurden De cri'.iiek is algemeen van oordeel, dat het hier niet gaat om een van die wonderkinderen, die van tijd tot opduiken cn waar men later niet meer van hoort, maar dut men hier met een waar genie te doen heeft. Haar techniek moet bovend en fenomenaal zijn, en over alle moeilijkheden heen Een enthousiaste milliardair heeft haar een Stradivarius van 60.000 dollars ca deau gedaan. Yehudi Monuh.'n, een blon dine met ronde wanget.es, heelemaal nog kind, gaat een tournee door Europa ma ken. In Parijs is \erled n jaar haar triomf al begonnen. 1 Een schoolkwestie. De gemeenteraad' van Ginoakea heeft verleden jaar besloten, medewerking te verleen en vooir de sticht 115 van een meis jesschool te Ba vel. Van dit raadsbesluit gingen een tiental ingezetenen in beroep bij Ged. Staten, aanvoeren/de, dat de me dewerking ten onrechte zou wordi-n ver leend, aangezien onder de kinderen waar voor de meisjesschool werd aangevraagd 12 jongens voorkwamen. Dit beroep werd dioor Ged. Staten afgewezen. Niet over tuigd' van ongelijk, gingen, de adressanten in hooger beroep bij de Kroon. Thans is ook door de Kroon afwijzend' beschikt De Kroon overweegt ten aanzien van de hoofdzaak, dat, blijkens de overgelegde stukken, het weliswaar in het voornemen van het schoolbestuur ligt, de te stichten school een meisjesschool te doen zijn, doch dat mede op grond van de desbe treffende in de vergadering van Ged. Sta ten namens het schoolbestuur afgelegde verklaring, moet worden aangenomen, Üat op de school ook jongens zullen worden toegelaten; dat onder die omstandigheden geen voldoende reden bestaat om aan te nemen, dat redelijkerwijze niet kan wor den verwacht, dat de jongens de nieuwe school zouden gaan bezoeken; dat mits dien deze jongens terecht door den ge meenteraad en Ged. Staten zijn meege teld1. Gebrekkig ingelichte inspecteurs. Ged. Staten van Gelderland hebben den gemeentebesturen in die provincie mee gedeeld, dat een der inspecteurs van het lager onderwijs in zijn jaarverslag ervan heeft gewaagd1, dat omtrent velerlei van hetgeen in de gemeenten op onderwijsge bied geschiedt, de inspecteurs onwetend zijn. Zoo b.v. worden zij van beslissingen op aanvragen om medewerking volgens art 72 der L.O.-wet niet in kennis gesteld' en ontvangen zij geen mededeeling van de vaststelling van de bedragen der ver goeding bedoeld in art. 101 der wet of van toekenning van een voorschot op the vergoeding. Begrijpelijkerwijs aldus Ged. Sla- ten is 'een en ander voor den idiensit van het onderwijs niet bevorderlijk. Voor een goede uitoefening van hun taak toch „Mijn beste kind, dat raakt allemaal wel in ordé," zei haar moeder. „De ar me, oude man is ziek en het is natuurlijk het beste, als hij niet te hooren krijgt, dat Molly hier komt." „Wij behoeven in elk geval de klok niet voor haar te laten lu.d'en," merkte Fanny snibbig op. „Hoe kalmer het toe- toegaat, hoe beter het is." Haar moeder zuchtte. Wat was Fanny den laatsten tijd' toch scherp geworden. Ze begaf zich naar de logeerkamer om alles voor die jongste dochter in gereed heid te brengen. Het was reedis Vrijdag en Majoor Kenyon was natuurlijk een zeer belangrijke gast. Zonder twijfel zou hij hen als heel eenvoudige menschen be schouwen, maar dat kwam er minder op aan. Het voornaamste was, dat alles in de puntjes werd geregeld en dat Molly zich niet over hen hoefde te schamen. Ze verlangde zoo hartstochtelijk naar haar jongste kind, dat ze er totaal oiet om dacht hoe Molly haar indertijd ge wond had. Ze had slechts één enkel glo rierijk feit voor oogen: het bleek toch, dat Molly genoeg van hen hield om naar huis terug te keeren. Ze zou dan ook zoo feestelijk ontvangen worden, als slechts mogelijk was. Dien nacht kon ze nauwelijks een oog sluiten. Het kwam haar voor, alsof het geen werkelijkheid1 kon zijn, diat het kind, hetwelk ze altijd verafgood had, binnen korten tijd in het ouderlijke huis zou zijn. 's Middags arriveerden ze in Staf fords auto. Mevrouw Morton stond' bij het hek om het jonge paar te ontvangen, zullen de inspecteurs volkomen op de hoogte moeten zijn van hetgeen op het terrein van het onderwijs in hiun inspectie geschiedt. Derhalve verzoeken Ged. Staten den gemeentebesturen in het vervolg de inspec teurs van het lager onderwijs in de inspec tie, waartoe de gemeente behoort, me' beslissmgen, het lager onderwijs betref fende, zoowel dus openbaar als bijzc nder onderwijs, in kennis le stellen. Aardappelen-voorraad. In aansluiting met de op 15 Januari ge houden inventarisatie van aardappelen zijn omstreeks 15 April door de directie van den landbouw opnieuw gegevens verza meld omtrent de op laatstgenoemden da tvim bij de verbouwers aanwezige aard appel voorraden. Blijkens het omstreeks 1 April inge stelde onderzoek was in de klelbouw- streek van Friesland naar schatting ge middeld ruim 7 pet. door de vorst bedor ven, in de veenkoloniën en de aangren zende zandgem een ben van Groningen, Drenthe en Overijssel bijna 12 pet., in oostelijk Overijssel cn oostelijk Gelder land 11 pet., in de Neder-Betuwe, de Tie Ier en de Bommelervvaard, het Land van Altena en de Vijfheerenlandien ruim 10 pet., in het Land van Maas en Waal, hel Rijk van Nijmegen, oostelijk Noord-Bra bant en Limburg eveneens 10 petterwijl in Zeeland', op de Zuid-Hollandsche eilanden en in westelijk Noord-Brabant deze hoeveelheden nog geen 3 pet. be droeg. De bevroren aardappelen zijn ech ter voor een belangrijk deel aan het vee vervorderd. 1 In totaal waren in de inventarisatiege- bieden naar schatting omstreeks 15 April aanewzig 3.072.000 H.L. kleiaardapp"- len, 1.489.000 H.L. zandaardiappelen en 183.000 H.L. veenaardappelcn of tresp. 26 pet., 14 pet. en 2 pet. van den oogst der betrokken oardappelgroep. „Schuttevaer" Op de 66e algemeene vergadering van de schippersver. „Schuttevaer' te Geer- ttruidienberg, zal o.a. in behandeling ko men een voorstel van de afd. Klilstroom om aan te dringen op het aanbrengen van een hoogleschaal aan de spoorbrug te Vlake; een voorstel van de afd. Texel, om te verzoeken, dat te Bruinisse een motorreddingsboot wordt gestationneerd in de tramhaven aldaar; een voorstel van bereid1 Molly onmiddellijk in haar armen te nemen en haar toe te fluisteren, dat alles vergeten en vergeven was. De woor den bestierven haar evenwel op dé lippen, toen ze het dwalende kind voor zich zag. Want de Molly, die uit den wagen stapte, was een heel andier persoontje dan het wilde meisje, dat het ondierlijke tehuis drie weken geleden verlaten had. Ze droeg een kostuum, dat zonder twijfel in Parijs gekocht was. Het was een combinatie van oranje en gele kleuren en het was buitengewoon opzichtig. Ze gaf baarmoe der geen tijd iets te zeggen, maar begon dadelijk met een ©enigszins gemaakt lachje. „En hoe gaat het er mee? Alles is hier zeker nog even saai, nietwaar? Wat^ is het vreemd hier weer terug te komen. Mevrouw Morton, die geheel in de war was geraakt, informeerde naar haar dochters bagage. t „Oh, we blijven bier niet logeeren,' zei Molly haastig. „Maak wat voort, Staf ford'. Wij hebben kamers besproken in de „Vette Os". Daar zullen we meer comfort vinden. „Maarmaar ik heb alles voor je in gereedheid' gebracht, kindje, protes teerde de arme mevrouw Morton, terwijl ze Stafford's hand drukte. M „Er valt niets aan te veranderen, ver zekerde Molly op beslisten toon. ^On derweg zijn we van idee veranderd. Heert u thee?" ,Ja, die staat klaar, zei mevrouw Morton. Ze moest een paar malen slikken om de tranen, die telkens te voorschijn de afd. Hardinxveld-Giessendam, om aan te dringen op verlaging van te hooge ha vengelden speciaal in Zeeuwsche havens. Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen. Voor het museum van bovengenoemd genootschap te Middelburg zijn den laat sten tijd' de volgende geschenken ontvan gen: een portret van den kinderschrijver P. Louwerse, geschilderd door den heer J. Lcuwerse en geschonken door die hoe ren P. H. Lcuwerse en J. Louwerse; ©en te Domburg gevonden scheepjesschelling Westfriesland, gedateerd 1678, geschon ken door mej. R. M. Wichers Wierdsma, een op het kerkhof te Kiapelle gevonden Engelsche zilveren groot uit de tweede helft dér 15e eeuw, geschenk van den heer G. Lepoeter, aldaar. Aangezocht werden de volgende mun ten en penningen; de ook reeds in het jaarverslag vermelde Zeeuvvsche rijksdaal der uit 1652, die in 1655 te Moskou door twee stempels in "Rusland geldig werd ge maakt; een Zeeuwsche rijksdaalder met sbempelglans uiit 1795; een Zeeuwsche Unierijksdaalder met de 6 wapenschilden uit 1593; een gouden duoaat van Zeeland uit 1756 en een bronzen gedenkpenning op het 50-jarig verblijf van H.M. de Kp- ningin-Moeder in Nederland. Wegverbetering Ingediend is een wetsontwerp tot over neming van weggedeelten, in beheer en onderhoud bij de gemeenten Krabbendijke en Rilland-Bath en het waterschap de Reigersbergsche polder, in beheer en on- derhoud bij het rijk. De op het rijkswe- genplan voorkomende hoofdverbindings- weg op Zuid-Bevelamd van Kapelle naar de Noord-Brabantscbe grens zal ge deeltelijk verbeterd, gedeeltelijk nieuw aangelegd' moeten worden. Daarmede houdt dit wetsontwerp verband. BORSSELEN. Woensdag werd1 al hier in de herberg van mej. db wed. J„ Wabeke voor den heer W. Priester ten overstaan van notaris Be<th te Ovezand# in het <jperibaar verkocht een huis met erf en tuin te Boirssele, groot 4 A. 68 c.A. Kooper werd' de heer L. van Koe- veringe te Borssele voor de som van f 1880. I DRIEWEGEN. De verkoop van het Emmabloempje voor de t.b.c.-bestrijding heeft f 16,15 opgebracht. 'sH. ARENDSKERKE. De herijk der maten en gewichten zal voor deze ge* meente plaats hebben te Heinkenszand op 2 Mei. KWADENDAMME. Met ingang 1 Mei a.s. is mej. W. S. H. Loo-isen te Bergen (N.H.), benoemd tot onderwij zeres aan de R.K. meisjesschool alhier. wilden komen, terug te dringen. „Vader en die meisjes zitten in het salon op je te wachten. Ze wilden eerst in de hall ko men, doch ik stond er op je alleen te kun nen verwelkomen." „Groote goedheid, wat wordt er een drukte van gemaakt," merkte Molly op. Ze wierp haar echtgenoot een sportenden glimlach toe. „Ik hoop, dat wij' het over- leven zullen. Ga maar mee, zooveel te gauwer is het achter den rug." Ze gooide haar oranjekleurige capo over haar schouders, waarop een zeer gewaagd toilet van gele en zwarte ruiten te voorschijn kwam. Haar moeder open de da deur van het salon voor haar en Molly trad op de manier van een manne quin het vertrek binnen. „Hallo, allemaal," riep ze uit. „Het doet me genoegen jullie weer te zien. Het is te warm om zoenen uit te deelen. Hal lo, vader. Wanneer zult u dat oude jasje weer eens afborstelen? De stof ligt er een duimdik op. Hallo, Fan. Ik zie, dat je je haar met onduleeren weer geschroeid hebt. Waarom gebruik je ook zulke ouder wetsche friseertangen. Maar enfin, wat komt het er ook op aan, wat jij doet. Hallo, Bertha en Lucy. Hebben jullie te mijner eere je bruidsmeisjes-japonnetjea aangetrokken Beste kinderen, ik kan niet zeggen, dat zij in dfeze armzalige ka mer tot hun recht komen. Doe me een pleizier en laat me ze nooit meer ziett- Ga toch zitten, Stafford'. Begrijp je dan niet, dat jij de eeregast bent?" (Wordt vervolgd1.)

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1