Grinnik*Pilletjes föionenland Van Overal Sport. Kinderkopjes Land en Tuinbouw Kunst. Rechtszaken. De drogist: „Het is een schitterend haargroeimiddel mijnheer. Verleden week heeft een klant van mij, die een fruitwin kel heeft, per abuis een beetje over een paar meloenen uitgegoten en een paar dagen later heeft hij ze bij vergissing voor cocosnoten verkocht." Hij„Ik geloof, dat je er verkeerd aan doet, lieve, dit meisje te huren. Ze ver telt zelf, dat ze in het afgeloopen jaar wel bij tien families in d'emt 's. geweest. Zij: „Dat is het hem ju- t. Stel je esns voor, wat voor intieme onthullingen zij over al die families kan doen." Aanhoudende vrouwelijke reporter „Wat zoudt u nu doen, als u met een pa- rachu e uit een vliegmachine spreng en de parachu e weigerde open to gran Verveeld aviateur: een ander halen." „Terugkeeren e: Mevrouw Plak: „Alles gaat de hoogte in Haar man (schuchter): „Nou, ik weet het niet, lieve! Neem nu bijvoorbeeld eens jouw meening omtrent mij!" fel 1 I „Wat? Ben jij het, Jones? Ze hadden me verteld', dat je dood was!" „Neen, het is mijn broer, die dood is." „O! Het spijt me, dat te hooren!" „Kijk eens, Bill heeft een nieuwe jas, Hoeveel heeft die je gekost, Bill?" „Tamelijk duur.... twee koppen koffie en een fooitje." Moeder: „Ik heb je al een paar keer geroepen, maar je doet net alsof je niets hoort. Wat moet er van je terecht komen op die manier als je groot bent." Jaantje: Kellnerin, moeder!" „Ik heb vannacht geen oog dichtge daanDie verwenschte wissel vervalt morgen." 1 1 „Waarom heb je me niet gezegd, dat je er niet van zoudt kunnen slapen?" „Heb jij dan geld voor me te leen? „Neen, maar ik heb een bijzonder goed middel tegen slapeloosheid." „Ja, Madrid is een buitengewoon mooie stad'. Mooie schouwburgen, winkels.... „Ben je er dan geweest?" „Neen, maar mijn grootvader heeft er eens heen willen gaan." „Ik heb gisteren haast mijn schoon moeder overreden." „Weigerden je remmen dan?" „Neen, maar ik kon ze niet gauw ge noeg weer afzetten." Typiste: „Stel je voor, acht uur per dag onafgebroken werken! Ik zou er nooit aan denken!" Vriendin: „Ik ook niet. Maar mijn chef beeft er aan gedacht." „Waarom laat je je door dien postbode zoenen, Anna?" „O mevrouw, er is iemand', die mij kussen per post stuurt..,. het deurtje vain de kuikenren los. Laat de jongens er maar eens even uitbreken en geniet van hun uitgelatenheid en dólle capriolen. Een toeziend oogje op hen gehouden, zal uw tuintje wel voor hun al te ver gaande ondeugendheden behoe den. Waak voor een overbevolking. Ver lies nimmer uit het oog, dat de kuikens wel groeien, maar dat hui hokje even groot blijft. De kuikens verdringen zich, hoopen elkaar in de hoeken op, de tempe ratuur wordt daar te hoog, ze verbroeien en des ochtends vindt men ze als zielige slachtoffertjes liggen. Gee.i beter middel, dan zoo snel mogelijk er dè haantjes uit te halen, zoodra deze maar even her kenbaar zijn. Dat spaart ruimte en het eft voor de hennetjes bovendiieu meer en ook rustiger plaats aan de voerbak. klaar en van een massa zorg en romp slomp bevrijd. Maar hij, die niet met een ruimte-te kort heeft te worstelen, kan niet beter idoen, dan er een afzonderlijke kuiken- gelegenheid op na te houden, waar de kuikens rustig kunnen romdloopen en zich vlot ontwikkelen. En we gaan nóg een stap verderzelfs geen kuikems van uit- eenloopemde leeftijden bij elnaar, omdat ook dan de jongste generatie ,de dupe Idaarvan wordt. Maar de kloek dan? Ja, de kloek. Er zijn gevoelige lieden, die het hard vinden om de kloek opgesloten te houden en dat is een gevoelsargument waar wat voor te zeggen valt. Maar toch moet men dan een concessie doen en wel deze, dat ze gedurende den tijd, dat de kuikens hun voer krijgen, wèl wordt opgesloten. Want het gaat toch niet aan, om de kloek het kuiken voer te laten op maken, dat, door zijn bijzondere samen stelling, daar veel te kostbaar voor is. Wat voor de kuikens ook heel nadeelig is? Natte pootjes. De kou daarvan trekt op en de diertjes gaan verkleumen, het geen ze zeer vatbaar voor ingewands ziekten maakt. Blijft dat nat worden niet alleen tot de pootjes beperkt, doch strekt zich dit over het heele lichaampje uit, dan wordt het gevaar daarvoor des te groo- ter. Daar is zelfs heelemaal geen regen bui voor noodig of een ongewilde onder dompeling in een tobbe water, ineen, een te vroeg uitlaten op een grasterrein, bet- welk zoo dikwijls geschiedt, is precies voldoende om de kuikens doornat te ma ken. Uitkijken en oppassen is dus de boodschap en derhalve er voor zorgen, dat d'e kuikens alleen dan het begroeide terrekitje op mogen, wanneer dit volko men droog is. Hou1 meer zij zich bewegen, hoe bedmjviger ze dam. zijn, des te meer dit hun ten goede komt. Zon, frissche lucht, volop beweging, het komt allemaal hun ontwikkeling ten goede. En gij, bezit ters van een stadstuintje, laat eens even De Koningin naar Zwitserland Uit Zurich wordt gemeld, dat Konin gin Wilhelmina in het begin van Mei, in gezelschap van prins Hendrik, voor va^ cantleverblijf naar Montana in Wallis zal gaan en op de doorrsis in Bem een bezoek zal brengen aan den Bondsraad. De op 3 Mei bepaalde ontvangst zal, ingevolge den wensch van de koningin, zeer eenvoudig en zonder een": ge ceremo nie plaats hebben. Het programma, dat nog niet in bijzonderheden is vastgesteld zal zich bepalen tot een kort bezoek in het parlementsgebouw en het tegenbezoek van een delegatie u t den Bondsraad aan het Nederlandsche gezantschap. Overigens zal de koningin incognito reizen, zoodat er geen feestelijke onl angst aan het station zal zijn. Zeven huizen verbrand. Woensdagmorgen acht uur ontdekte men brand in een der woningen, welke staan aan de Oud-Maasdijkstraat te Dreu mei. Het vuur verspreidde zich in korten tijd over nog zes naastgelegen huisjes, waartoe het feit dat de huisjes met riieÉ bedekt waren, niet weinig meewerkie. De brandweer uit Dreumel, geassisteerd door die uit Wamel, kon niet veel tegen de vlammen uitrichten. Om verdere uitbrei ding te voorkomen wist men een land- bouwschuur te doen instorten, waardoor het vuur gestuit kon worden. De schade is aanzienlijk. Ongeveer dertig personen zijn door dezen brand dakloos geworden. Zij werden bij buren ondergebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. A u t o-o n g e v a 1. Woensdagmiddag is op den Muidier- straatweg tegenover de Kruitfabriek bij Amsterdam een ernstig auto-ongeval ge beurd'. Een zes-persoons-auto is bij het passeeren van een anderen auto tegen een uit de tegenovergestelde richting komen de melkauto gebotst. De auto behoorde tot een begrafenisstoet, die van de Israë litische Begraafplaats te Muiderberg terug keerde. De beide auto's werden door de botsing totaal versplinterd. In de au'.o, uit den begrafenisstoet, waren gezeten de heieren J. M. Hes, directeur van het Israëlitisch Begrafenis Genootschap en L. D. Staal, Joodsch leeraar; beiden wer den ernstig gewond, evenals de chauffeur Van Zwieten. Ook de bestuurder van den melkauto, Bogaert uit Weesp, kreeg een ernstige hersenschudding. Man verbrand. De 63-jarige schoenmaker Gerard Scheer, gepensionneerd1 Oost-Indisch mi litair, bemerkte Woensdagavond toen hij thuis kwam, brand in zijn woning in de Vechtstraat te Zwolle. Scheer liep naar binnen, vermoedelijk om zijn papieren te halen, want zijn vrouw herinnerde hem eraan, dat zijn pensioen-acte in een bed stede verborgen was. Kort daarop hoor de zijn vrouw, die builen stond, hulpge roep, maar het was door vuur en rook niet moge lij' in het huis door te dringen. Buren stank*den man door de deur een ladder toe en riepen: Scheer, pak deze ladder vast!, maar zij bemerkten niets meer. Waarschijnlijk kon de man de goe de richting niet vinden en is hij- door een ledige bedstede naar beneden gevallen, in den kelder. Men vond hem daar op den vloer liggen, gestikt, met kleine verwon- aan hoofd en beenen. Een zeldzame onderscheiding. Dat onze officleele geleerden hun ver diensten voor de wetenschap erkend zien door buiteniandsche wetenschappelijke lichamen en commissies, dat is al lang niet meer iets ongewoons, schrijft het „Hbld." Het aantal onderscheidingen van prof. Hugo de Vries om slechte één naam te noemen is welhaast ontelbaar. Veel minder komt het voor dat genoot schappen, die de officieele wetenschap dienen, openlijk waardeermg toonen voor diensten aan de wetenschap bewezen door personen zonder het brevet van een pro fessoraat of een aan een universiteit ver worven doktershoed. Daarom hechten wij te meer waarde het zeldzame wordt extra gewaardeerd aan de onderscheiding, die aan den Kara- korumreiziger P. C. Visser, ten deel viel voor het ontdekkingswerk, d*t bij De belangstelling voor den aanvang van het strafproces tegen IJjeWijkstra, die voor de rechtbank te Groningen terecht heeft gestaan, was buitengewoon groot. Reeds in het vroege morgenuur posteerden zich belangstellen den bij de rechtszaal om zich een plaats te verzekeren. 1 en met hem o.a. mevrouw Visser! deed voor de verkenning van het Karakorumgebied, in 't bijzonder van de gletschiers, die naar het Hutizadal af wateren. De Engelsche Royal Geographical So ciety, die dit stipendium toekende, heeft een goeden naam (het is een der oudste genootschappen van dezen aard) en dat verhoogt do waarde van deze onderschei ding van onzen landgenoot, die onze na tionale gevoelens op aangename wijze streelt. Werkkrachten gevraagd. De Twemtsche correspondent van het Hbld1." schrijft aan zijn blad': We wezen dezer diagetn op het verschijn sel, dat die Twentsche textielfabrieken den laatsten tijd groote uitbreidingen on-° dergaan. Sindsdien zijn weer nieuwe ver- grootingsplannen bekend geworden. Zoo zal 'b.v. de volgende weer de aanbesteding worden gehouden \an de vergrooting der fabrieksgebouwen der firma J. P. Schol ten en Zonen te Enschede met 3000 M2. shedbouw. i Deze sterke uitbreiding heeft tot ge volg, dat er groot gebrek komt aan wer- krachten, speciaal aan jeugd'ge. De laat ste jaren heeft men op allerlei wijzen ge tracht daarin te voorzien. Bekend is an dit verband de immigratie van Drent- sche gezinnen te Enschede. Dit blijkt ech ter niet voldoende. Het nijpeodst is het gebrek aan werkkrachten in de vele con fectiefabrieken, die Twente telt. Dit on aangename verschijnsel hoorden we dezer dagen door een confectiefabrikant typee ren met de uitdrukking: ,,'tPersoneel is de baas". Tengevolge van die hooge loo- nen, die als gevolg daarvan in de confec tiefabrieken worden betaald, is de diemst- bodennood in Twente nog nijpender dan elders. 1 Een oplossing van het vraagstuk wordt gezocht in woningbouw. De bouwkoorts voelt men in Enschede in alle wijken. Enorme complexen woningen worden ge bouwd. Metselaars zijn er lang niet vol- nde. Het gebeurt, dat er op een bouw werk voor tien metselaars plaats is, ter wijl er slechts vijf of zes te krijgen zijn. Hoewel men honderden woningen rond Enschede bouwt, is aanvoer van werk krachten uit de omgeving toch noodzake lijk. Ze komen speciaal uit Losser, Over- dinkel en Glanerbrug. Het is een interes sant gezicht te zien, hoe des morgens te ongeveer half acht tientallen oude Ford- autobussen Enschede binnen komen ram melen. Elke groep van ongeveer 20 arbei ders reist samen in een oude bus. Eén der groep is tevens chauffeur en reist gratis. De rest betaalt aan den eigenaar een vast bedrag. Ov,fr 'ag staan deze bus sen bij de fabrieken. Voorts is het aantal arbeiders, diat per fiets naar het centrum der Twentsche textielindustrie komt, legio. De industrie doet wat ze kan om werk krachten te houden en te krijgen. De bouw van speciale woningcomplexen door fabrikanten bewijst, dat woningbouw een beste middelen is om werkkrachten ter beschikking te houden. Gezien de uit breiding van vele fabrieken zal de vraag echter nog wel geruimen tijd blijven voort duren. Een kievitseierenzoeker heeft in een weiland bij Loosdu.nen een merkwaar d'ige vondst gedaan- In een nest heeft hij naast enkele normale eieren, die 30 gram wogen, een miniatuurtje gevonden, dat nauwelijks de 3 graan haalde. Het eitie had', behalve wat de afmeting betreft, ge heel het uiterlijk van een gewoon kievitsei, Dinsdagmdidag reed eetn 69-jarige man op zijn rijwiel va*i Halvarenbeek naar Diessen, terwijl een auto van de bein- ziae-maatschappij „Texaco" hem achter op reed'. Op het laatste moment week de mian verkeerd uit, waardoor de auto hem raakte en de man tegen den grond werd geslingerd. Met een hersenschudding werd de ongelukkige in bewusteloozen toestand in een nabijzijnd woonhuis naar bitinei gedragen. Daar is hij aan de gevolgen overleden. De Londensche rechter heeft mee gedeeld!, dat hij mevrouw Smith alias kolonel Barker niet zal vervolgen we gens meineed' in een civiele procedure. Ten aanzien van de tweede aanklacht het zeggen en bezweren van onwaarbeden op een huwelijksregister in November 1923, zeide die rechter, dat de zaak zoo gecompliceerd1 en buitenissig was, dat bij zijn beslissing nader zou bekend maken. In een eikenboschje bij den in gang van het wandelbosch Groenendaal te Heemstede is branid ontstaan, waar- schijinlijk aangestoken door spelende jon gens. Met behulp van enkele wandelaars heeft de boschwachter het vuur bestre den, dat later door de brandweer mei slangen op de waterleiding werd gebluscht Een gedeelte van he,t bosch ging in vlam men op. 1 Jolly Peal Stanley, 15 jaar de dikke dame van een circus, is te Detroit overleden. Ze was pas 27 jaar en woog niet minder dan 290 kilogram. De laatste jaren had ze niet meer kunnen liggen en ze is ook zittende gestorven. Te Eindhoven is de 25-jarige losse arbeider P. v. W., aan het werk bij een der in aanbouw zijnde constructie werkplaatsen van de N.V. Philips' gloei lampenfabriek van een 4 a 5 M. hooge stelling gevallen. Hij werd1 dood opgeno men. De ongelukkige was gehuwd en va der van eenige kinderen. De zaak tegen S. Liebermann zal 5 Juni voor de vierde Kamer der Am- sterdamsche rechtbank een aanvang nemen mogelijk de hulp van de regeeringen inroepen. Een denkbeeld om door den Vol kenbond of door het Internationaal Landbouw Instituut een statistisch bu reau over suikerproductie en -handel te stichten vond geen instemming. Kersen-export naar Duitschland. Naar uit goede bron vernomen wordt zal ook Duitschland met ingang van 15 Mei maatregelen nemen tegen den invoer van kersen uit het buiten land, dus ook uit Nederland, welke maatregelen ongeveer hetzelfde zijn, als die door Engeland zijn genomen. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Eindhoven—N. A. C. Roermond—M. V. V. B. V. V.-L. O. N. G. A. Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld Breda—Alliance. BredaniaMiddelburg. D. O. S. K. O.Zeelandia. G. U. D. O. K.Vlissingen. Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Walcheren—Zierikzee. LUCHTVAART. Een iy-farige pilote. De Amerikaansche aviatrice miss Te 'sGravemhage overleed 65 ja- I Smith> oud 17 laar. heeft het duurre- ren oud, prof. inr. J. H. Carpen.lier Al- 1 cord voor dames (22 uren 3 min. 12 ting, oud lid van den Raad van Ned.-In- dië, grootmeester van de orde der vrij metselaren van het Groot Oosten voor Nederland. 1 met mooi, dik haar. Het haar groeit veel sneller als gij dat mei Purol behandelt. Als men zoo nu en dan slechts een weinig Purol goed in de hoofdhuid wrijft, dan wordt daardoor de haargroei krachtig bevor dert en het haar mooier en dikker. De suikerconferentie te Genève. Bij gelegenheid van de bijeenkom sten van de delegatie van hef Econo misch Comité van den Volkenbond met deskundigen op het gebied der suikerindustrie van 15 landen is het gebleken, dat volgens het algemeene gevoelen de tegenwoordige suikercri sis het gevolg is van een verbroken evenwicht tusschen de productie en de consumptie, dat ophooping van over schotten veroorzaakt en dientengevol ge een daling van den wereldprijs tot een peil, waarop de voortbrenging voor de meeste landen geen voordeel meer afwerpt. Uit de besprekingen is duidelijk gebleken, dat de suikerproducenten eenstemmig zijn in hun verlangen, om de suikerproductie voorloopig niet sterk uit te Tareiden en pogingen zul len aanwenden, het verbruik te sti- muleeren. Zij zullen zulks door eigen krachten bewerkstelligen en zoo min sec.) onlangs gevestigd, verbeterd. Miss Smith, die in een eendekker vliegt, daalde na 26 uren 21 min. 32 sec. in de lucht te zijn geweest. Sluiting van schouwburgen. Sinds lang protesteeren de Fransche schouwburgdirecteuren tegen de ge weldige belastingen, die zij moeten opbrengen en die de exploitatie hoe langer hoe moeilijker maken. Thans wordt uit Nice aan „Comoedia" ge meld, dat het aldaar geopende „Con- grès du Spectacle" met algemeene stemmen besloten heeft tot de slui ting van alle schouwburgzalen in Frankrijk over te gaan. Het bestuur van de Federatie ontving de opdracht nog een laatsten stap bij de autoritei ten te doen en daarna in overleg met de verschillende groepen van schrij vers, musici, tooneel-personeel enz. den datum van de sluiting vast te stellen. Hetzelfde blad meldt, dat de groote „Société des Auteurs" te Parijs beslo ten zou hebben, de directeuren in hun actie met kracht te steunen. Overval mat roof. Veertien dagen geleden hebben voor de Haarlemsche rechtbank terecht ge staan de gebroeders A. en T. S., die op Zondagavond 25 November de 58- jarige weduwe J. S. uit haar huisje aan den Veldweg te Lisse hebben ge lokt en haar ernstig hebben mishan deld door haar met een zwaar voor-

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2