Uit den Westhoek ROSSEM's ZEEPAARD I5cr Rechtszaken. Stadsnieuws. NIETS GELEERD. In het tweede blad van dit nummer treft men een bespreking van het boek van den Duitschen schrijver Remarque: „Nichts Neues im Wes' ten", dat in Duitschiand zeer veel opgang heeft gemaakt. Het boek is vrijwel het gesprek van den dag, en daarom verwondert het niet, dat er in Berlijn onlangs zelfs een debating avond aan besteed werd. Op de inleiding, die zich onthield van elke politieke toespeling, volgde vrij veel rumoer. O.a. grepen verschil lende dames in het debat in, en deze konden blijkbaar niet voldoend scher pe woorden vinden om Remarque aan te vallen. De vroegere rïjksdagafge vaardigde v. Richthoven die de bijeen komst bijwoonde, getuigt ervan als volgt: „En het eigenlijke merkwaar dige en interessante van de bijeen komst was, met welk een hartstocht en teugelloosheid vrouwen uit onf wikkelde standen partij trokken voor den modernen oorlog. Men kon zich moeilijk de geestdrift begrijpen waar mede deze vrouwen eventueel zoons en echtgenooten opnieuw in de mij nen-granaatregen en de loopgraven wilden jagen. Een der dames maakte de opmerking, dat het reeds zoo ver deelde Duitsche volk opnieuw in twee deelen was gescheiden, n.l. in een heldhaftig en een laf gedeelte, waar bij zij zich blijkbaar rekende tot het eerste deel". We hebben er op deze plaats al meer op gewezen dat de wereld de ellende van den oorlog maar al te spoedig vergeten heeft. De wijze waar op bovenbedoelde debatïng-avond ver liep, is weer eens een ondubbelzin nige uiting van de vergeetachtigheid der massa. Als men het schrikkelijke werk van Remarque gelezen heeft en even later verneemt hoe men in Duitschiand op deze oorlogsherinneringen reageert wanhoopt men aan de nieuwe wereld, die men de menschheid in 1918 af- teekende. Te velen zijn er die uit de men- schenslachting van 19141918 niets, maar dan ook niets geleerd hebben. In een werk van een Hongaarschen schrijver lazen we jaren geleden een bittere klacht, die ongeveer als volgt luidde: „Het zijn vooral de vrouwen die ons den oorlog ingeduwd hebben. Ze brachten ons zegevierend naar den trein die ons naar het front voerde. Met verachting keken ze neer op man nen die geen uniform droegen en op hun lippen las men het woord „laf aard". Inplaats van zich voor de rails te werpen waarover hun zonen en mannen naar de slachtplaats reden, wierpen ze met bloemen en gaven kus handen. De vrouwen deden niet alleen niets om ons te behouden, ze duw den ons juichend den oorlog in". Een scherpe bittere aanklacht van dien schrijver. Doch een aanklacht, die blijkens de houding der Berlijnsche dames op den debating-avond niet aan actualiteit heeft ingeboet. Is het niet om het uit te schreewen dat duizenden jonge mannen het le ven, dat ze zóó liefhadden, tevergeefs offerden? boertige scherts tot geestigen spot en eindelijk vlijmscherpe ironie, waardoor z.i. deze gedichten goed recht hadden eens van hun stof te worden ontdaan en onder de aandacht te worden ge bracht van breederen kring. Tot leden van het Genootschap wer den benoemd: P. Albers S. voor zitter van het Provinciaal geschied en oudheidkundig Genootschap in Limburg, te Maastricht; Dr. H. J. Beckers, archaeoloog te Beek (L.J; Mevr. E. Bergsma, geb. Bergsma, lid van de Prov. Staten, te Zoutelande; Dr. J. E. B. Blase, predikant der Lu- thersche gemeente, te Middelburg; L. Bootsgezel, oudheidkundige, te Bres- kens; P. J. Bouman, leeraar R.H.B.S., te Middelburg; J. Dek, letterkundige, te Nijmegen; K. Dekker, directeur der Rijkskweekschool, te Middelburg; H. A. Hanken, landbouwkundige, te Wilhelminadorp; Mej. P. van den Hoek, oudheidkundige, te Middel burg; Mr. A. van der Hoop, rechter in de Arr. Rechtbank, te Middelburg; G. A. Jacobs, kunstschilder, te Vlis singen; E. F. Janssens, oudheidkun dige, te Sluis; C. E. de Jonge, direc teur van de Registratie en Domeinen, te Middelburg; Mr. R. J. J. Lambooy, secretaris van den Oudheidkundigen Kring „De Vier Ambachten", te Hulst; Dr. J. G. de Lint, privaat-docent aan de Rijksuniversiteit te Leiden, te sGravenhage; J. F. Magendans, hoofd commies ter Prov. Griffie van Zee land, te Middelburg; U. J. Mijs, oud heidkundige, te Rijswijk; Dr. H. de Noo Bz., directeur R.H.B.S., te Zie- rikzee; G. D. van Oosten, oudheid kundige, te Yerseke; D. Ringnalda, predikant der Gereformeerde Kerk, te Middelburg; D. Scheele, predikant der Gereformeerde Kerk, te Middel burg; Mr. N. J. G. Sikkel, ambte naar O. M. bij het Kantongerecht, te Middelburg; Ir. N. van Spanje,hoofd ingenieur van den Rijkswaterstaat, te Goes; Ir. Hl Swaters, ingenieur van den Prov. Waterstaat, te Zierikzee; Mr. G. Tichelman, advocaat en pro cureur, te Terneuzen; Ir. P. Vas Vis ser, leeraar H.B.S. A., te Middelburg A. Wilking, voorzitter van den Oud heidkundigen Kring „De vier Am bachten" te Hulst; Dr. J. Cornelissen, secretaris van hef Ned. Historisch In stituut te Rome, te Rome; Dr. K. de Flou, letterkundige, te Brugge; Dr. J. A. J. de Villiers, geschiedkundige te Londen. De hatingvisschetij. Men meldt uit Zeeland aan de „N. R. Crt.": De haringvisscherij in de „Weeren" in het Oostelijk bekken van de Ooster-Schelde, blijft voortdurend dit seizoen van geen beteekenis, wat natuurlijk een ernstige tegenvaller is. De vischvenfers blijven maar steeds druk venten met Zuiderzeeharing, die nog steeds 2 a 21/2 cent per stuk vra gen, een prijs die opvalt, als men de marktberichten volgt uit Enkhuizen om en wat de visschers daar per tal kunnen maken. Eén ding is evenwel zeker, de visch, die in de laatste da gen door de leurders wordt aangebo den, is van uitmuntende kwaliteit, zoodat de vischliefhebbers er gaarne gebruik van maken nu er met geen Zeeuwsche haring wordt geleurd. Het koude weer maakt natuurlijk ook dat de aangevoerde haring best overkomt, terwijl door doelmatige verzending de vlugge overkomst ook verzekerd is. De mogelijkheid, dat nog haring in de Weeren komt, is niet uitgesloten. In deze vïsscherïjen, welke alleen in genoemd deel van de 'Ooster-Schelde voorkomen en ook in de Grevelingen bij Ouddorp, wacht men op de ansjo vis; in de laatstgenoemde Weeren is trouwens de vangst van haring en ans jovïs nimmer zoo van beteekenis en wordt hoofdzakelijk zalm aangetrof fen, die men slechts bij hooge uit zondering in enkele exemplaren op de eerstbedoelde Weeren aantreft. BIEZELINGE. Woensdag werd al hier ten overstaan van Notaris J. C. Kram te Kapelle, voor de erven van Mej. de Wed. G. van Liere, in het openbaar verkocht: een huis met schuur en bouwterrein, op het dorp, groot 23 A. 67 c.A. Kooper werd de heer Jac. de Jonge Mz. te Biezelinge voor f 4430, Ten overstaan van Notaris J. C. Kram te Kram, werd Woensdag al hier, voor de erven van Mej. Wed. Ding. de Puit, in het openbaar ver kocht, een huis met schuurtje en erf, nabij Biezelinge, aan de voormalige haven, groot 1 A. 3 c.A., aan den heer L. de Puit Dz. te Biezelinge voor f 320. BORSSELE. In een Donderdag al hier gehouden vergadering werd een onderafdeeling opgericht van de ver eenïging „Ziekenhuisverpleging voor Noord- en Zuid-Beveland" met aan vankelijk 100 leden. Als bestuursle den werden gekozen de heeren H. de Priester, F. W. J. Immink, M. de Kun- der, J. Kattenberg en S. Almekinders, terwijl men als leden der controle commissie koos de heer J. van de Velde, J. Zweemer Pz. en C. van Sluijs. Tot afgevaardigde naar de Za terdag te Goes te houden algemeene vergadering der vereeniging, benoemde men den heer F. W. J. Immink. HEINKENSZAND. De herijk der maten en gewichten zal plaats hebben op 1 Mei. KLOETINGE. Donderdag kwam de gemeenteraad in openbare vergade ring bijeen. Aanwezig alle leden. Na opening worden de notulen der ver gadering van 21 Februari 1929 onver anderd vastgesteld. Ingekomen zijn: le. Aanneming benoeming plaatsver vangend lid van stembureaux van de heeren J. Dekker, G. Houtekamer en Jhr. J. E. Lewe van Nijenstein. 2e. Goedkeuring begrooting 1929 en wij ziging dier begrooting .3e. Adres van de gemeente Kerkrade om adhaesie- betuiging aan een door haar gezonden adres aan de Tweede Kamer inzake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. 4e. Adres der gemeente 's Heerenhoek, om adhaesie-betuiging inzake gelijkstelling prijzen electrische stroom. 5e. Verslag van den toestand der gemeente over 1928. 6e. Idem be treffende de volkshuisvesting over 1928. 7e. Verslag van het correspon dentschap der Arbeidsbemiddeling over 1928. 8e. Verslag van den Keu ringsdienst van vee en vleesch over 1928. 9e. Rekening en verantwoording over 1928 en begrooting voor 1929 van de vereeniging Wijkverpleging te Kloetinge. Al deze stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 10e. LICHTE MARYLAND BAAI - IN PATENTVERPAKKING Verzoek van de Buurtvereeniging de „Tol" alhier, om het vuil, liggende na bij de woning van C. H. Steketee te doen opruimen. Op voorstel van B. en W. wordt, nadat door verschillen de heeren op de ongezonde toestand aldaar is gewezen, besloten het vuil door de gemeente te doen opruimen. Hierbij werd nog opgemerkt dat de bewoners in die buurt hef vuil daar zelf hebben gedeponeerd. Met algemeene stemmen wordt be sloten tot overname van grond van J. Weststrate e.a., in verband met de verharding van het Vogelzangsche pad voor f0,23 per perceel. Naar aanleiding van nadere beslis sing van den Pensioenraad wordt de pensioensgrondslag van J. Meulendijk als gemeenteveldwachter verhoogd in verband met zijn vrije woning. Inge trokken wordt het raadsbesluit waar bij pensioensgrondslagen voor de be zoldigde kweekelingen aan de O. L. school zijn vastgesteld. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school wordt met ingang van 1 Mei a.s. benoemd Mej. S. J. Straub alhier. De heer Straub, vader van de be trokkene, hield zich buiten stemming. Hij dankt namens zijn dochter B. en W. en de leden van den raad voor het in haar gestelde vertrouwen en hoopt dat zij tot aller tevredenheid aan de school mag werkzaam zijn. De voorzitter hoopt eveneens dat zulks het geval zal mogen zijn. Tot helpster aan de gemeentelijke bewaarschool alhier, wordt met ingang van I Mei a.s. benoemd Mej. J. M. de Laat alhier. Hierbij wordt er nog op gewezen, dat wanneer mocht blij ken dat kinderen van de O. L. school die in de bewaarschool 's middags koffiedrinken, de orde te veel versto ren, hiervan uitgesloten zullen wor den. Vastgesteld wordt het kohier hon denbelasting voor 1929, met 102 hon den, tot een totaal bedrag van f 402, Met algemeene stemmen wordt aan genomen het voorstel van B. en W. om het heffingspercenfage voor de plaatse/ijke inkomstenbelasting voor 1929—1930 vast te stellen op 0.8 (vo rige jaar 1). De heer Zweedijk had liever gezien dat het op 0.6 werd vast gesteld. De voorzitter wijst er op da f zulks zeer onvoorzichtig is. De begrooting 1928 en 1929 worden gewijzigd. Bij de rondvraag betuigt de heer de Rijk zijn dank aan het College van B. en W. voor hun werkzaamheden tijdens de werkverschaffing. De heer Straub informeert naar den toestand van het electrische licht. De voorzitter zegt, dat hij wat deze ge meente betreft, geen inlichtingen kan geven. Geslaagd aan de Gem. Univer siteit te Amsterdam voor sëmï-arts, de heer M. Herdink te Kloetinge. KAPELLE. Voor de acte Fröbel onderwijs slaagde Mej. J. van Wil- legen, onderwijzeres aan de Chr. Be waarschool alhier. 1 Mei a.s. zal het 25 jaar gele den zjjn dat de gemeentewerkman S. Beenhakker in dienst kwam bij de ge meente Kapelle. Tot groote tevreden heid van B. en W. en den raad is den heer Beenhakker werkzaam geweest. Zeker zal het den jubilaris op dien dag niet aan belangstelling ontbreken. 'MIDDELBURG. Hedenmorgen kwa men op den Nieuwlandschen weg bij Middelburg aan een kleine 300 deel nemers aan een betrouwbaarheidsrit voor auto's en motorrijwielen, langs de elf hoofdsteden van ons land. Zij waren hedenmorgen vroeg uit Breda vertrokken, waarover 36 uur het eind punt ook weer is. Na een kort op onthoud werd naar Den Haag gereden. OVEZAND. Uitslag der openbare verkooping, gehouden ten verzoeke van de erfgenamen van Mej. de Wed. P. Rijk—Vermue te Ovezande, op Woens dag j.l., ten overstaan van den No taris A. Th. Verbist te Goes. Perceel 1. Bouwland te Ovezande, in den Zak, kadaster sectie A nr. 894, groot 53.40 A., voor de som van f5310,- per H.A. of f2835,54 den hoop, aan den heer Jan van 't West einde, rietdekker, te Ovezande. Perceelen 2, 3 en 4 te samen. Bouw land te Baarland, in den Zuidpolder, kadaster sectie E nr. 13, groot 1.37.70 H.A. voor de som van f 4810,per H.A. of f6623,37 den hoop, aan den heer Pieter van Wingen, dijkgraaf en landbouwer te Oudelande. RILLAND-BATH. De verkoop van het Emma-bloempje voor de t. b. c.- bestrijding heeft f 22,061/2 opgebracht WOLPHAARTSDIJK. De herijk dér maten en gewichten zal plaats hebben op 29 en 30 April. WISSENKERKE. Benoemd tot da- gelijksch opzichter bij de buitenge- woone werken aan de Calamiteuze Vlietepolder, de heer P. Krijger te Wisse nkerke. YERSEKE. Met de kreeftenvangst gaat het slecht. De meeste visscherijen leveren de onkosten (arbeïdsloonen enz.) nog niet op en 't is te vreezen dat het eerste deel van 't seizoen op een mislukking zal uitloopen. De prijs is rond f2,50 per K.G. Rechtbank te Middelburg. De volgende vonnissen werden he den uitgesproken Mishandeling: M. V., 40 jaar, koop man te Colijnsplaat, 14 dagen gevan genisstraf. Wederspannigheid: J. H., 26 jaar, veldarbeider te Colijnsplaat, 2 maan den gevangenisstraf, voorwaardelijk proeftijd 3 jaar. Wederspannigheid en eenvoudige be- leediging: P. G., 25 jaar, veldarbeider te Colijnsplaat, 2 maanden gevange nisstraf, voorwaardelijk met een proef tijd van 3 jaar. Overtreding Jachtwet: H. G., 22 jaar, zonder beroep te 's Heerenhoek, vernietiging van het vonnis van den kantonrechter, 2 maal f 15 boete of 2 maal 15 dagen hechtenis met ver beurdverklaring van het geweer. Aanranding der eerbaarheid: J. D., 39 'jaar, commissionnair te 'Wemel- dïnge, 6 maanden gevangenisstraf. Wederspannigheid: M. d. J., 26jaar, fruitkweeker te Kapelle, f15 boete of 15 dagen hechtenis. P. v. K., 39 jaar, autobusdienst-on- dernemer te Waarde, was door den kantonrechter te Goes veroordeeld ter zake dat hij op 6, 13, 20, 27 November en 4 December 1928 te Waarde, Krui- ningen en andere tusschen Waarde en Goes gelegen gemeenten een auto busdienst in werking heeft gehad, tof vervoer van reizigers per autobus te gen betaling, zonder daartoe vergun ning te hebben, veroordeeld tot f25 boete of 25 dagen hechtenis, tegen welke veroordeelïng hij in hooger be roep was gekomen. Eisch: bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Derven vraagt vernietiging van het vonnis en ontslag van rechtsver volging. J. J. L., 23 jaar, chauffeur te Hans- weert, was door den kantonrechter veroordeeld tot f50 boete of 50 da gen hechtenis, wegens overtreding van de Motor- en Rijwielwet te Schore op 24 October 1928. De verdachte was in hooger beroep gekomen. Eisch: Vernietiging van het vonnis van den kantonrechter en oplegging van dezelfde straf. Een uitnoodiging. De commissie die dé landbouwtentoon stelling organiseert, heeft de Koningin verzocht deze tentoonstelling te openen of te bezoeken. Het is nog niet bekend of H. M. de invitatie zal aanvaarden. Breede Watering bewesten Yerseke In de „Prins van Oranje" vergaderden hedenmiddag de ingelanden van het water schap „De Breede Watering bewesten Ierseke" onder voorzitterschap van dijk graaf C. D. Veneeke. De voorzitter deelt mede, dat aanwezig zijn 77 personen, uitbrengende 117 stemmen. Verder dat de peilingen tot nu toe gunstig zijn. Spr, doet eemige mededeelingen over aanbe stedingen. De grond benoodigd voor de Schoorsche sluis is aangekocht in de na bijheid' dier sluis voor f3500. Het bij werk is aanbesteed1 voor f20.500, waar voor spr. machtiging vraagt. De commissie tot onderzoek der be grooting 1929-1930 brengt rapport uit bij monde van den beer H. A. Nijsse en adviseert de post ad f45000 voor het verbroeden en verdiepen van de leiding vanaf het spoorwegviaduct onder Kloe tinge tot in de Poel niet toe slaan, hoe wel da vergadering in Februari aldus besliste. Het onderhoud' der wegen wd de commissie alleen goedkeuren als de ma cadam! (beslist in October op de wegen wordt gebracht. De commissie wil ook ;poedig met voorstellen komen inzake de belasting op da gebouwde eigendommen Ze is echter tegen overhaasting en wil tot de volgende begroeting wachten. De voorzitter zet hot standpunt van het bestuur uiteen dat zijn oorspron kelijk standpunt handhaaft. Spr. deelt mee dat de belasting op de gebouwde eigendommen in voorbereiding is. De heer A. Dekker merkt naar aanlei ding van de begrooting op, dat hij tegen verlaging van het dijkgeschot is. Vooral nu dit jaar zooveel geleend' moet worden. Spr. is er niet voor dat in het dijkgeschot veelvuldig verandering wordt gebracht. De voorzitter zegt, dat ingelanden be sloten f 106.000 te leenen voor dielfwerk. Dan kan men volstaan met een dijkge schot van f 19. Leent men f84.000 dan moet het dijkgeschot f22 worden. De heer W. Kakebeeke heeft niet met genoegen naar het rapport der com. van onderzoek geluisterd, wel naar den heer Dekker. Spr. is het met dezen eens dat dijkgeschot beitaald moet worden. Spr. is verwonderd over het standpunt der com. inzake die verbetering der water leidingen. De vergadering wist toch on langs wel wat ze deed toen ze het plan aanvaardde. De com. wil nu onder de plannen een trap- geven en alles in de war sturen. Dat is geen mannenwerk. De heer Nijsse verdedigt het stand punt der commissie inzake verlaging van het dijkgeschot. Blijkt het volgend jaar verhooging noodig, welnu dan verhoogt men het wear. Dan zijn de ingelanden tenminste één jaar een weinig ontlast. Voorts zegt spr. dat die oommissie ver betering der leiding niet geheel ongedaan wil maken. Ze is slechts voor een tijdelijk uitstel. Men moet eerst de kat eens u j den boom kijken en de werken over lan- geren tijd uitvoeren. De voorzitter zegt dat, indien alles gun stig gaat, de eerste leiding tot bjt viaduel in circa 80 dagen gereed zal zijn. De heer Poleij stelt voor de belasting op het gebouwde eigendom reeds in 1929 in te voeren. Dan was er reden tot juichen voor de ingelanden. De heer A. Dekker is hiertegen. Als de ingelanden juichen, dan moeten de arbeiders treuren, want zij moeten een dubbeltje huishuur per week meer betalen. De voorzitter zegt dat men dit jaar nog niet tot invoering kan komen. Er zit veel werk aan vast. De heer Poleij antwoordt, dat men dan maar een kracht meer op het kantoor te werk moet stellen. De griffier merkt op, dat dé geheele kwestie en de berekening niet zoo eenvou dig is als de heer Poleij voorstelt. Bovendien is het de vraag, of Ged. Staten de belasting zullen goedkeuren. De heer Poleij komt wel zeer onver wachts met een ingrijpend voorstel. De heer Poleij vraagt het dan op die agenda der volgende vergadering te plaat sen. 1 Notaris Oele pleit eveneens voor di recte invoering van belastng op gebouw de eigendommen. Het volgend jaar zullen deze inkomsten aan de ingelanden ten goe de komien. De aanslag kan pro memorie uitgetrokken worden. Mocht de aanslag op de een of andere wijze niet te hand haven zijn, dan kan hij alsnog afgevoerd worden. De heer In 't Anker is hiertegen. De voorzitter zegt dat in de Augus- tusvergadering het punt inzake de be lasting op de agenda zal worden ge plaatst. De heer D. Dekker motiveert nader zijn standpunt en wijst er op dat de kleine man getroffen wordt. Notaris Oele zegt dat dit geen pol- derbelangen zijn. De heer Dekker stelt vervolgens voor het dijkgeschot op f 22,te houden. Dit voorstel wordt aangeno men. Dit jaar zal dus Slechts f84,000 worden geleend in plaats van f 106.000. Het voorstel van Notaris Oele om de belasting op de gebouwde eigen dommen pro-memorie in de begroo ting op te nemen, ondervindt bestrij ding van den heer Trimpe. Het be stuur moet de kwestie rustig kunnen uitwerken. De heer Oele trekt hierop zijn voor stel in. Vervolgens komt in behandeling de begrooting. De heer De Haan vraagt of het volgend jaar de begrooting ge drukt verspreid kan worden. De voorzitter antwoordt dat dit veel geld zal kosten. De begrooting ligt bovendien steeds ter inzage. De begrooting wordt goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op f 321.836,71. Onvoorzien f 23.536,57. Het dijkgeschot bedraagt f 22,voor de vroonen f 9, Aan de Koningin zal toestemming verzocht worden tot het heffen van rechten voor het gebruik van de ha ven en den steiger bij het stoomge maal te Kattendijke. De vergadering wordt hierna gesloten. Kinderuitzending De commissie voor kindieruitzending naar buiten wil ook dit jaar weer eenige kinderen doen genieten van een veiblijf van zes weken in een gezomdle streek. Ouders, die meenen, dat hun kinderen daarvoor in aanmerking komen, kunnen zich diaartoe aanmelden bij hun huisarts. Zuid-Bevelandsch a Cappella Koor» In de groote zaal van het Slot Ostcnde

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2