In dienst ¥an allen. No 18. Maandag 22 April 1928 &I6 Jaargang. Buitenland Sproeten komen vroeg in het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten School eo kerk Koloniën ProVincienieusVs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 COURANT en Kleeuwens Ross' Drukkers- ea Uitgeversbedrijf gevestigd ie Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentïën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Lloyd's George werkloosheids bestrijding. Lloyd's George heeft te Plymouth zijn plannen tot oplossing van het werkloosheidsvraagstuk nog eens na der uiteengezet. Aan het verslag van zijn rede ont- leenen we het volgende: Op dit oogenblik, in de gunstige periode van het jaar, is het aantal werkloozen 1.128.000 en als we ons aan hef valsche optimisme overgeven, dat alles ten slotte wel weer terecht zal komen, dan zal dit cijefr nooit meer onder het millioen dalen. Mijn grief tegen de huidige regeering is al leen deze, dat zij nooit ernstig ge tracht heeft die menschen aan werk te helpen, ofschoon we 10.000 brug gen hebben in dit land, die voor zwaar goederenverkeer zijn afgeslo ten, ofschoon we 1% millioen acres ongecultiveerden grond bezitten, die slechts op een behoorlijk drainage systeem wacht om in vruchtbaar land herschapen te kunnen worden, terwijl onze telefoon- en spoorwegsystemen tot de meest verouderde van de we reld behooren. Spr. gaf daarop een treffende schil derïng van een huisgezin, dat jaar in jaar uit van aalmoezen moest leven met de verslappende uitwerking op de energie, vooral der jongeren, die vaak een al te lichte prooi werden voor onruststokers en misdadigers. „Voelt gij, wat het zeggen wil als de burgemeester van Bermondsey (Lon den) om 20 extra mannen adverteert voor graafwerk voor de gemeente, dat zich daar meer dan duizend man voor aanneming hebben verdrongen, alleen om eindelijk van dien ellendig verne derenden steun af te komen?" Onze plannen zijn door de knapste oeconomen en deskundigen uitgedacht en uitvoerbaar verklaard. Het is geen onnut „reliefwork" om de menschen maar aan den gang te krijgen, neen, het is werk, dat vroeg of laat toch gebeuren moet, dus waarom niet on middellijk? Drie millioen van onze medebur gers leven in krotten en sloppen, die een schande zijn voor ons land, maar Neville Chamberlain kan zijn plannen voor afbraak pas in October indienen, ofschoon hij er zes jaar den tijd voor heeft gehad. Wij willen die krotten afbreken, die bruggen versterken, die woeste gronden cultiveeren en wij zullen daarmee dan millioen mannen aan werk helpen, waardoor indirect de koopkracht van het land zal toe nemen en handel en industrie weer tot bloei geraken. Het Italiaansche parlement geopend. Het Sfef. Agentschap te Rome, deelt mee, dat de koning Zaterdag het par lement heeft geopend. In een lange rede werd door den koning nagegaan wat in de jaren van het fascistische 79 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAFELBAKKER Toen de bel voor het ontbijt luid de, was de preek nog niet voltooid, doch hij was volmaakt kalm. Het angstgevoel had hem geheel verlaten. Hij was ternauwernood aan zijn ont bijt begonnen, toen er aan de voordeur gebeld werd. Kort daarop trad me vrouw Henderson binnen. „Daar is dokter Brace, dominee. Zal ik hem in uw studeerkamer laten?" „Nee, laat hem liever hier binnen komen", gaf Bill ten antwoord, en hij schoof een stoel naar achteren. De kleine, dikke dokter zag er zoo blozend en welgedaan uit, alsof hij een prachtige nachtrust achter den rug had. „Blijf zitten, beste kerel. Sta alsje blieft niet op. Ik kom je goed nieuws brengen. De jongen heeft uitstekend geslapen en is veel beter". „Goddank", mompelde Bill. „En hoe maak jij het nu, oude jon gen? Ja, dat ei ziet er waarlijk heel regime werd bereikt. Met name werd de oplossing der Romeinsche kwestie herdacht. Het parlement zou tot taak hebben om samen met de regeering den fascistischen staat te steunen en te versterken. De regeering zou ge holpen door het parlement er naar streven om met alle volken in vriend schap te leven, als zij de wettelijke belangen van Italië loyaal zouden eer biedigen. De schooljeugd en de vogels. 't Is een bekend feit, dat ieder jaar in ons land duizenden vogelnesten door de jeugd worden uitgehaald. Door de buitengewoon strenge vorst in Februari hebben verschillende vo gelsoorten veel geleden. Opvoering van den vogelstand is dringend noodzake lijk. Naar aanleiding hiervan heeft de minister van onderwijs den inspecteurs van het lager onderwijs verzocht de hoofden en verdere leerkrachten der scholen in hun ambtsgebied uit te noodigen, bij him onderwijs, in het bijzonder bij het vak „Kennis der Natuur", ér de aandacht der leerlin gen op te vestigen, dat en hoe zij, vooral na den afgeloopen strengen win ter, kunnen medewerken tot bescher ming der vogels, hunne eieren en jongen Een moord met 40 verdachten. Het onderzoek in de zaak van den moord op den waarnemend admini strateur J. F. E. Waller, die begin Februari op de onderneming Aloer Gading, toen hij door een bende Ja- vaansche koelies werd aangevallen, hef leven liet, is nog steeds gaande. Met bijlen en parangs werd de heer Wal ler, die reeds 20 jaar op Sumatra als planter werkzaam was geweest, ver moord. De „Delï Crt." heeft eens geïnfor meerd hoe het wel met de moordzaak op den heer Waller staat. Het onderzoek in deze zaak nu stuit, naar het blad verneemt, op groofe moeilijkheden, aangezien de veertig in preventieve hechtenis ge zette Javanen begonnen zijn met en bloc te ontkennen, dat zij met den moord ook maar iets te maken had den. In zoo'n geval kost het natuurlijk veel tijd om tot redelijke resultaten te komen bij de instructie. In de eerste plaats moet de schuld definitief worden vastgesteld en dan zal nagegaan moeten worden of de moord bij onderling vooraf gemaakt aanlokkelijk uit en ik sla een kopje thee ook niet af." Bill voorzag hem van een en ander en nam toen weer aan de tafel plaats. De vooruitgang is voor een groot gedeelte aan jou te danken", ging de kleine dokter voort. „Als jij er niet geweest was, was het met hem gedaan geweest. Maar nu zal hij het er weer bovenop halen". „Heb je er iets op tegen als ik rook?" vroeg Bill. „Het zou me aangenamer wezen, als je een stevig ontbijt gebruikte", merkte de dokter op. „Maar ik ver onderstel dat dit jou zaak is, totdat je minder prettige gevolgen van je vasten krijgt en mij de eer aandoet mijn hulp in te roepen." ,Ik zal je in elk geval niet verge ten", zei Bill lachend, terwijl hij een cigarette opstak. „Dus Gaspard is weer wat opgeknapt? Dat dacht ik wel. Heb je er ook eenig idee van, wat het geweest kan zijn?" ,De duivel is er bij in het spel", gaf dokter "Brace geheel onverwacht ten antwoord. „Of Benedict?" vroeg Bill kalm. „Die mogelijkheid is niet uitgeslo ten", gaf de dokter foe. „En toch.... toch wekt hij niet den indruk tot een dergelijk iets in staat te zijn". „Wellicht ziet hij er geen kwaad in". „Nonsens", zei "de dokter. „Als hij overleg is gepleegd. De koelies ma ken een zeer onaangenamen indruk, zij liegen en bedriegen er maar op los en zijn lastig bij de verhooren. Op alle mogelijke wijzen wordt de goede voortgang van het onderzoek dus be lemmerd. Men is op het oogenblik zoover, dat de schuld van vijf der arrestanten vast staat, waarvan er drie thans vol ledig bekend hebben. Waarschijnlijk zal het onderzoek tenslotte wel uit wijzen dat 20 van de 40 koelies bij voorafgaand onderling overleg ge meenschappelijk den moord hebben gepleegd. Zij maken sluk voor stuk den indruk te behooren tot het uit schot van de Javaansche samenleving. Door de belemmering in het onder zoek kan nog met geen mogelijkheid worden voorspeld wanneer deze zaak voor den landraad te Langsa zal dienen. Mosselzaad. Men schrijft uit Zeeland aan de „N. R. Crt.": In verband met het verlies aan mosselzaad door den buitenge woon strengen winter, is het werkelijk actueel, dat weer opnieuw de aandacht wordt gevraagd voor hef zaad, dat te vinden is langs onze eigen kusten; op nieuw, want reeds jaren lang is voor het Zeeuwsche mosselbedrijf de mos- selzaadval in de Zeeuwsche Stroomen een brandende kwestie geweest. Bij uitzondering kwamen enkele jaren, dat er werkelijk nogal zaad was, maar verreweg de meeste gaven óf geen zaad óf wat viel werd weggeslagen voor het rijp was, zoodat men jaar op jaar van elders moest aanvoeren. De ruime aanvoeren van zaad uit de Zuiderzee zijn juist gebleken voor de Zeeuwsche mosselteelt geen voordeel te zijn. Men kent de geschiedenis van de laatste jaren in dit opzicht en nu is beperking gekomen. Evenwel hef zaad van de Belgische kust, zoo goed van kwaliteit, moet veel goed maken, maar is den visschers te duur. Geen wonder, dat men zich afvraagt waar om het zaad langs onze kust niet be schikbaar gesteld kan worden. Men spreekt van waterschapsbelangen; mo gelijk, dat bij ondoelmatig weghalen van dat zaad schade kan berokkend worden, maar bij behoorlijk toezicht zal dit toch wel buitengesloten zijn. Wat langs België's kust kan, zou dat langs de onze niet gaan? Van Dom burg af tot aan Petten liggen tal van kunstwerken, waaraan het allerbeste zaad zich in duizenden tonnen be vindt, dat een zegen voor de mossel teelt in Zeeland zou zijn. Tot heden zijn alle aanvragen en uitgesproken wenschen, op een enkele uitzondering na, niet vervuld. Misschien dat de nu gekomen moeilijkheden in het mos selbedrijf, waaronder ook de zaad- voorziening, aanleiding geven om ein delijk toe te geven. DRIEWEGEN. Zondagmiddag nam dat goedje in zijn bezit kan krijgen, gebeurt dit niet op een eerlijke ma nier. Ze zullen dien man moeten ont slaan, Bill, en ik kom een beroep op jou doen om hieraan mee te helpen. Jij hebt daar een zekeren invloed, daarvan ben ik overtuigd." „Ik zal mijn best doen", zei Bill bedaard. „Als dat niet gebeurt, zal de jongen het waarachtig niet lang meer maken", verzekerde de dokter. „Het heeft van nacht een haartje gescheeld of hij was er geweest. Er zal nog heel wat tijd moeten verloopen, voordat hij weer wat sterker is". „Hij Is nooit sterk geweest", merk te Bill op. „Dat weet ik wel. Hij is niet heele- maal normaal; ik zou evenwel met geen mogelijkheid precies kunnen zeg gen, wat hem eigenlijk mankeert. Het is hier wellicht een kwestie van erfe lijkheid. Is jou misschien iets omtrent zijn vader bekend?" „Totaal niets", zei Bill. „Mij evenmin. Mevrouw Rivers is een allercharmanfsfe vrouw, maar ze laat bitter weinig los over haar verle leden. Je zult moeite genoeg hebben om van haar gedaan te krijgen, dat ze Benedict ontslaat. Ze schijnt hef idee te hebben, dat ze het zonder hem niet kan stellen en beschouwt hem als een van de beste en meest be Ds. J. Kalshoven alhier, afscheid van de gemeente Driewegen en Ovezand. Hierbij had hij tot tekst gekozen Mat- theus 28 vers 20. De scheidende lee- raar sprak den kerkeraad, het kerk bestuur, den burgemeester, zijnering- collega's, den consulent Ds. Kelder van Ellewoutsdijk, en de gemeentele den meer in 't bijzonder toe. Ds. Ger- retsen sprak namens den ring Bors- sele, Ds. Kelder als consulent. Juist 8 jaar heeft Ds. Kalshoven hier gear beid. Op verzoek van Ds. Kelder, werd hem staande toegezongen Psalm 121 vers 4. Het kerkgebouw was over vol. Ook uit omliggende gemeenten was de opkomst groot. KWADENDAMME. Tot hoofd der R.-K. Meisjesschool is benoemd de heer L. Verbeem Pzn. alhier. KAPELLE. In openbare zitting kwam de raad der gemeente Kapelle bijeen. Afwezig de heer A. v. d. Have. De voorzitter deelt mee dat 27 Maart j.l. door B. en W. de boeken en kas van den gemeente-ontvanger zijn na gezien en in orde bevonden. Het be redeneerd verslag van de vereeniging volkshuisvesting werd den raad aan geboden en ligt ter inzage. Ged. Sta ten keuren goed de wijziging begroo ting 1928. De vereeniging galscultuur te Kapelle en omgeving dankt voor het gebruik van een schoollokaal, be nut voor den nu beëindigden cursus. De chef van dienst van wegenwerken der Ned. Spoorwegen heeft meege deeld, dat bij de S.S. geen bezwaar aanwezig is om den overweg bij wacht post 38 te doen verbreeden, maar alle te maken kosten komen voor reke ning der gemeente. De Gezondheids commissie zetel Kruiningen biedt haar rekening en verslag aan. De gemeente Kapelle heeft f 900,— bij te dragen in de gemaakte kosten. Mej. D. M. Wes- dorp van Oudelande werd benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school. Tot leden van het stembureau werden gekozen district I: burge meester Bierens, voorzitter, J. Zegers, wethouder, plaatsvervangend voorzit ter en J. v. Wingen, plaatsvervangende leden A. v. d. Have en P. Staal; voor district II: wethouder Zuidweg, voor zitter, P. Fraanje, plaatsvervangend voorzitter en A. v. d. Graaff, plaats vervangende leden H. Slabbekoorn en W. van Liere. Het verzoek van den heer A. S. Luijk om vergoeding vanaf April 1928, ingevolge art. 13 der L. O.- wet 1920, werd niet ingewilligd, wel zal verzoeker dit toegekend worden voor 1929, voor zijn leerplichtig school gaand kind, dat de R.K. school te Hansweert bezoekt. Het verzoek van H. K. Kramer te Kapelle om ingebruikneming van ge meentegrond bij het distribueeren van trouwbare menschen van de gansche wereld". „Toch zal ik mijn best doen", zei Bill opnieuw. „Doe dat. Je kunt zoo overtuigend spreken als je maar wilt. Ik geef toe, dat die knecht geen bijster ongun- stigen indruk maakt, maar toch deugt hij vermoedelijk niet. Hij had mij gisteren al veel vroeger kunnen vinden, want ik was niet ver uit de buurt, bij den eigenaar van de Molehill boer derij, waar de vrouw een baby ver wacht. Benedict beweerde, dat hij ver dwaald was geraakt, maar ik geloof er niets van". Bij de laatste woorden stond Tiij op. „Ziezoo, nu moet ik gaan. Wel bedankt voor je gastvrij heid. Ik ga vanavond nog eens kij ken, hoe het met Gaspard gesteld is. Adieu". Hij vertrok, en Bill was weer aan zijn eigen gedachten overgelaten. Hij begreep maar al te goed, dat een heel moeilijke taak hem wachtte. Want niettegenstaande mevrouw Rivers op een zeker oogenblik had toegegeven, dat Benedict niet altijd een gunstigen invloed op haar zoon uitoefende, zou ze ér vermoedelijk toch geen ooren naar hebben, het geheel en al zonder zijn hulp te stellen. Het zonlicht stroomde naar binnen en deed de oude meubelen op hun onvoordeeligst uitkomen. Eensklaps radio-uitzendingen werd ingewilligd. Het kohier vondenbelasting voor 1929 werd vastgesteld op f 452,50. Bij de rondvraag vroeg de heer Fraanje hoe het komt dat de penning meester van de Chr. Bewaarschool te Biezelinge nog niet tot op heden de toegezegde subsidie ontving voor deze school. Indien B. en W. bezwaar had den dit bedrag uit te keeren, moest dit toch den raad worden voorgesteld. De voorzitter zegt, dat een verschil van zienswijze met het dagclijksch be stuur dezer school aanhangig is. Hef zou binnenkort opgelost worden. Wet houder Zegers zegt, dat B. en W. niet hebben besloten om niet te betalen. De heer v. d. Graaff vindt het een op schorting van betaling. De raad gaat daarna over in gehei me zitting ter bespreking van de ver lichting. Aan Pereboom's vakschool voor coupeurs en coupeuses Is geslaagd te Amsterdam voor de afdeeling heeren- kleeding, de heer Johs. M. Huissoon te Kapelle. OUDELANDE. Vrijdag werd alhier door het bestuur van het Waterschap Baarland aanbesteed het verhoogen en verzwaren van den zeedijk, bene vens het verhoogen van den binnen- berm met bijkomende werken en le veranties. Ingeschreven werd doorW. A. de Waard te Lekkerkerk voor f49.700; J. J. Jansen te Middelburg voor f47.740; Mars. Hoogesteger te Wemeldinge f46.860; L. Korstanje te Wemeldinge voor f45.480; Johs. v. d. Heuvel te Made voor f45.400; Firma Ant. Rovers en Co. te Made voor f44.800; C. Verwater en Co. te Made voor f44.777; J. Wolse te Ellewouts dijk voor f43.500; Hoeke en Groene- veld te Nieuwendijk voor f42.995; L. van Boven te Ellewoutsdijk voor f 42.900; Jan Verheijke te Ellewouts dijk voor f 42.374. Het werk werd niet gegund. De gemeenteraad te St. Maar tensdijk benoemde Vrijdag tot hoofd der school den heer J. Brevet, hoofd der school alhier. WISSENKERKE. Op de voordracht voor onderwijzeres aan de Openbare Lagere school te Geersdijk zijn ge plaatst de dames: S. M. Oele te Kam perland, W. J. Franke te St. Maar tensdijk en P. J. Wagemaker te Haamstede. Zaterdag werd door Notaris Matthijs te Kortgene voor de Diaconie der Herv. Gemeente alhier verkocht een woonhuis met erfpachtsrecht groot 1 A. 80 c.A. Hoogste inschrijver was J. A. Heijboer Mz. alhier, voor f1755. Kooper denzelfde voor f 1805 plus 8i'o en 10/0 onkosten. viel Bill's oog op den breeden stoel aan het andere einde van de tafel en in gedachten zag hij Eve daarin zitten. „Hoe anders zal alles er dan uit zien", peinsde hij. Hij zuchtte heel diep. „Maar wat moet zij die arme omgeving haten", zei hij hardop, ter wijl hij opstond. Hoewel het nog heel vroeg was, drong het toch plotseling duidelijk tot hem door, dat hij het niet langer kon uithouden zonder haar te zien. Zijn preek was nog niet voltooid en hij moest dien middag een vergade ring bijwonen. En om half tien had hij beloofd het orgel te zullen bespelen, daar een der organisten ziek was. „Wat een leven", mompelde hij, ter wijl hij zich in de richting van de witte villa begaf. Toen hij langs hef huis van me vrouw Winch ging, verhaastte hij zijn schreden. Hij wilde liever niet door haar gezien worden. Het geluk wag hem evenwel goed gezind, want zelf3 Ellen Barnet was niet te ontdekken. En zij was toch de beste vriendin, die een man slechts zou kunnen wen schen, dacht hij. Hij bereikte het groote hek van „De Beukenberg" en opende dit. Nog slechts enkele minuten en dan zou hij weer tegenover haar staan. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1