Grinöik*Pilletjes Voor de VrouW Stadsnieuws. ProVinciemeuWs Rechter: „Behalve het gelid1, heb je ook nog ringen en andere kostbaarheden meegenomennietwaar Beklaagde: „Jawel, Edelachtbare. Ik herinnerde me juist op het laatste oogen- blik mog,t dat geld alleen niet gelukkig maakt Moeder (als haar zoontje op Paasch morgen een chocolade-ei vündt): „Dat it een verrassing voor je, hè?" Het jongetje: „Toch niet. Ik verwachtte niet anders, want ik heb de kippen al een heelen tijd lang chocolade gevoerd...." Twee snoevers zaten naast elkaar en ieder van hen trachtte den ander te im- poneeren door de verre reizen, die hij had1 gemaakt. Na veel heen en weer ge praat zei de een: „Ik heb op alle zeven zeeën geavaren en ben aan het einde van de wereld geweest." „En wat heb je daar gezien?" vroeg de ander. 1 „O, er was een hooge muur, die wel tot aan den hemel reikte." „Zoo," zei de ander. ,,Het is jammer, dat je er niet overheen gekeken hebt, want ik zat er achter te visschen, weet je!" Een reizend tooneelgezelschap zou een voorstelling in het dorp geven. Voordal de voorstelling begon, vroeg de directeur aan den hotelhouder, of de „schouwburg" nogal behoorlijk werd1 bezocht. „O ja," was het antwoord1. „Dat gaat best hoor! Het scheelt natuurlijk wel eens den een of anderen keer. Den eenen keer is hij bijvoorbeeld half leeg, zie je, maar den andieren keer is hij dan weer half vol...." 1 Willy: „Dolly zegt, dat zij alleen maar met haar ideaal-man zou willen trouwen! Milly: „Werkelijk? En wie is haar idieaal-man Willy: „Iedere man, die haar vraagt!" Professor: „Ik geloof, dat ik een nieu we ster heb ontdekt." Het bakvischje: „Hoe interessant! Maar dat kunt u toch eigenlijk pas weten, als u alle andere sterren hebt geteld?" De filmregisseur las den held zijn rol voor: „Wat je hebt te doen is: de heldin in je armen nemen, op een voorbijrijdenden auto springen en daar vanaf op een brand ladder springen. Dan snel je met haar naar boven, draagt haar naar het dak, klimt tegen een schoorsteen op en slingert haar de lucht in. Wanneer zij naar bene den valt, verbrijzelt ze een ruit, en „Maar stel je eens voor, dat ik haar te vroeg laat vallen?" „O, dan kom je naar beneden en be ginnen we overnieuw Hij (als zij hem uitlaat): „Mijn lieve ling Zij: „Mijn alles Haar vader (boven aan de trap: „Mijn gasrekeningl" i Bereiden van voedsel voor zieken Kippen, in het algemeen gevogelte, worden sedert de oudste tijden, evenals het wild, zoowel in de luxe-keuken ge bruikt als voor zieken en herstellenden, omdat zij gemakkelijker te verteren zijn. Kuikens zijn 'tmalscht, wanneer ze 8 16 weken oud' zijn. De beste tijd is van Mei tot November. Oude kippen zijin zeer geschikt om er soep van te koken, jonge daarentegen om te braden. 1 Dadelijk na het slachten zijn ze nog niet voor de consumptie geschikt, zij moe ten minstens één dag dood zijin. Nadat het dier is gestorven, ontwikkelt zich :n het vleesch een zuur, waardoor de spie ren malsch wordien. Jonge hoenders heb ben een kleinen rooden kam, kleine spo ren en een gemakkelijk te breken borst been. Moet men gevogelte of wild bewa ren, dan is 't beste om ze in het vel of in de veeren te laten, totdat zij gebruikt worden. Iets over groenten. Bij het bereiden van etetn voor zieken kan men niet te veel letten op reinheid Groenten, vooral bladgroenten, moeten m veel water dikwijls worden afgevvasschen; dit water moet even zuiver zijn als drink water. De voedingswaarde der groenten is over het algemeen niet groot te noemen, uitgezonderd erwten, boonen en linzen. Sommige hebben hooge waarde d'oor het bezit van zouten, die voor een goede ge zondheid onontbeerlijk zijn; bovendien brengen zij de noodige afwisseling in de maaltijden ieai bij een juiste bereiding wer ken zij als genotmiddelen; in dit geval be vorderen zij de spijsvertering. Erwten, boonen en lunzen zijn de beste en goed koopste voedingsmiddelen. Nadat zij zijn gaar gekookt, worden ze door een paar denharen zeef gewreven. De zoogenaam- naamde spliterwler, dat zijn erwten zon der schil; het door een zeef wrijven is voor deze niet noodig. In het algemeen zijn erwten en boonen, tot een puree of brij gekookt, uitsteken de voedingsmiddelen, die gemakkelijk verteren, vandaar dat linzenmeel in de ziekenkeuken veel wordt gebruikt, even als de revalenta, een mengsel van peul* vruchtenmeel met graanmeel. Dit meel moet met koud water vermengd, eenige uren staan vóór het gekookt word1,, daarna drie kwartiA koken. Door toevoeging van vleesch- extract kan iclfe smaak verbeterd worden Om zoo weinig mogelijk van de voe dingsstoffen van db groenten verloren te laten gaan, worden zij gekookt in zooveel water als noodig is om ze gaar te krijgen, Uit een opgave van Dr. Snijders iin zijn werk „Onze Voedingsmiddelen" blijkt, hoeveel zouten er door het afko ken der groenten verloren gaain. Daarom is het koken op stoom zeer aan te bevelen. Bijgeloof omtrent het niezen. De gewoonte om iemand te zegenen of gezondheid te wenschen, wanneer hij niest, zou uit Italië afkomstig zijn, uit den tijd van Gregorius den Groote, ten tijde van het heerschen vain een pestziek te, die doodelijk bleek te zijn voor hen die niesten. Een nog oudere legende is dat niezen al fataal werd geacht van de tijden van Adam af tot aan Jacob toe, die gesmeekt zou hebben dat ide nood lottige gevolgen, die het niezen teweeg bracht mochten ophouden. Toen zijn ge bed dan ook verhoord was, we.ischten de menschen elkander geluk, wanneer zij niesten. Bij sommige ziekten heette niezen een slecht voorteeken; bij andere daaren tegen weer een goed1. Niezen naar rechts was gelukkig; naar links ongelukkigmaar van middernacht tot den middag bracht dit ongeluk. St. Austin zegt zelfs, dat de ouden weer naar bed toe gingen, wan neer zij niezen moesten, terwijl zij een schoen aantrokken. Gelukkig maar, dat wij in deze tijden van influenza en griep ons niet meer met een dergelijk bijgeloof behoeven in te laten. Gewetensgeld. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist, wegens over vorige jaren te weinig betaalde belastingen naar inkomen en-of vermogen (gewetensgeld1), is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen te Goes f150, f113,56. Eind-examen H.BS, Woensdag meldden we dat de monde linge eindexamens der H. B. S. alhier 29 Juni, 1, 2 en 3 Juli gehouden zullen wor den. Dit was bedoeld voor de B-afdesIing. Deskundigen zijn: ir. H. C. Volkers, Delft; dr. J. Coops, 's Gravenhage; mr, dr. A. Fontein, Rotterdam; ds. J. B. Netelenbos, Roermond; C. Timmerman, Wassenaar. De eindexamens voor de A-af deeling worden gehouden 4, 5 en 6 Juli. T entoonstelling. De Utrechtsche kunstschilder J. Ga briels© zal in het begin van Mei in de „Prins van Oranje" alhier een expositie van zijn schilderijen houden. Zuid-Bevelandsche Paardenfokkers In de hier ter stede gehouden verga dering van den bond van Zuid-Beveland- sche paardenfokkers deelde de voorzitter mede, dat het aantal betalende leden mo menteel 78 bedraagt. De ontvangsten be droegen over het afgeloopen jaar f 655,06, de uitgaven f 427,88 V2, zoodat er een ba tig saldo is van f225,171/2. Bij de bestuursverkiezing werd de voor zitter bij acclamatie herkozen. In de plaats van den heer A. v. Dijke, die be dankt had, werd gekozen de heer C. Mol. Bij het punt werkwijze in 1929 wijst de voorzitter op de groote tentoonstell ng die ons dit jaar wacht. Het bestuur heeft aan den kring West-Zu.d-Beveland der Z. L. M. gevraagd1 ook die leden van den Bond' van Zuid-Beveijand de paardenfok kers te laten mededingen, die geen lid der Z. L. M. zijn. Het antwoord1 daarop staat in het Land bouwblad. Het spijt spr. dat dit zoo is uitgevallen. Maar desondanks wil spr. toch de leden opwekken de tentoonstel ling te steunen. Misschien willen al de leden van dén Bond wel lid van de Z. L. M. worden. Naar aanleiding van deze kwestie ont stond een uitvoerige discussie. Ten slotte werd' het voorstel van het bestuur om dit jaar geen veulenkeuringen te houden en algeheele medewerking aan de Goesche tentoonstelling te verkenen, aangenojmen. Aan den Kring W.-Zuid- Beveland der Z. L. M. zal een toelage van f 100 voor de tentoonstelling worden verstrekt. Bijenteelt- De afdeeling Noord- en Zuid-Beveland van de veneenigimg tot bevordering van bijenteelt in Nederland' vergaderde in de „Prins van Oranje" hier ter stede. Uit hel verslag van den secretaris bleek dat de vereen igiing nog steeds in bloei toeneemt. In totaal werd' 6018.5 K.G. suiker besteld voor 862 volken, wat ge middeld 6.99 K.G. per volk is (0.49 min der dan het vorige jaar). De rekening sjoct met een batig saldo van f 242,65 V2. Een bedrag ad f 125 werd uitgetrokken voor de excursie die 15 Mei a.s. georga niseerd zal wordien. Aan het slot der ver gadering hield de rijksbijenteeltconsu- lent uit Wageningcin een .'n'.eressanté k/èng over het „verhinderen van zwermen met weinig tijdroovenide middelen". Op de lezing volgde een geanimeerde gedachten wisseling. Demonstratie Er gaat nagenoeg geen week voorbij of de couranten worden geïnviteerd een of andere demonstratie te „verslaan". Zoo werd Woensdag iin het Schuttershof van wege de N.V. Handel-Mij R. S. Stokvis en Zonen een kookdemonstratie gegeven teneinde het publiek bekend te maken met de Inventa gasfornuizen en -comforen. Aangetoond werd koe men op goedkoop© wijze met de Inventa-appara'en een zeer smakelijkein maaltijd kan bereiden Ongetwijfeld heeft de demonstratie \èle huisvrouwen voor de producten van R. S. Stokvis en Zonen gewonnen. Rijkslandbouwwinterschool. Zooals in het nummer van Woensdag in het kort vermeld, had Woensdagmid dag in de Rijkslandbouwwinterschool de uitreiking van diploma's aan de keringen van het tweede halfjaar plaats. Hierbij waren o.a. aanwezig Ir. I. G. J. Kake beeke, plaatsvervangend inspecteur van het landbouwonderwijs, B. en W. van Goes, de commissie vain toezicht, de sec retaris der Z. L. M. de heer Siebenga, de rijkstuinbouwccnsulent de heer v. d. Plassche en tal van ouders der leerlingen. Ir. Kakebeeke opende de bijeenkomst en deelde mede, dat hij hier was omdat de heer Wintermans eerst op 1 Mei in functie treedt. Spr. heeft met beide han den deze gelegenheid om nog eens naar Goes te gaan, gegrepen. No ode mis ik hier thans twee menschen, gaat de heer Kakebeeke voert. Dr. v. d. Zande die ge- pensionneerd is, doch die thans in hel ziekenhuis te Arnhem vertoeft en den heer Hanken, die ernstig ongesteld was. Spr. hoopt, dat beiden spoedig genezen zullen zijn, Uit de diploma's heeft spr. gezien, dat de leerlingen goed gewerkt hebben. Dit veriheugt hem, want de afgestudeerden zul len thans ingelijfd' worden in het groote boerenleger dat niet as bestemd om te vernietigen, maar om op te bouwen. En in dat leger kan men goede front-officie ren gebruiken. Spr. hoopt dat de diploma houders evenals de officieren in het an dere leger, zullen samenwerken. De een ling bereikt in dezen tijd weinig meer. Voordat spr. de diploma's uitreikt, spreekt hij nog waardeerende woorden tot den eersten leerling van dè klas, Bécu Spr. geeft dan in overweging het geleerde te onderhouden en zich aan te sluiten bij de lanidbouwvereenigingen. Tot slot wordt dank gebracht aan den directeur en leer aren der school en aan dè commissie van toezicht. De heer D. W. Lindenbergh, het woord verkrijgend, zegt dat twee leden der com missie van toezicht wegens ziekte afwezig zijn en dat hem is opgedragen de kerin gen toe le spreken. Spr. heet inzonderheid welkom Ir. Kak-'be.ke, B. en W. van Goes, den secretaris der Z. L. M. en den secretaris der vereeniging van oud-leer lingen. Daarna wensebt hij den directeur en leeraren geluk met het behaalde suc ces, en de jongelui met het behaalde di ploma. Dit laatste is nog geen brevet van practische bekwaamheid, zegt spr., en jul lie zullen nog veel moeten leeren, Spr. hoopt evenwel dat de jongelui steeds op de bres voor de landbouwbelangen zullen staan en dat zij zich altijd waardige oud leerlingen van deze school zullen toonen. Spr. raadt hen die de school verlaten zich aan te sluiten bij de vereeniging voor oud leerlingen. Burgemeester Hajenius brengt namens het gemeentebestuur van Goes dank voor de uitnoodiging en sluit zich gaarne aan bij de wenschen voor herstel, door Ir. Kakebeeke gesproken. De jongelui wenscht spr. geluk. Het verheugt spr. dat Ir. Kakebeeke heden aanwezig is omdat deze een rol in dé historie der school heeft gespeeld. Toen Goes destijds een nieuwe school vroeg was men bang van de landbouwwinterschool. De ouders zagen Goes als een stad van gevaren voor jeugd. Dat Goes niet zoo gevaarlijk is blijkt thans uit den bloei van de school. Spr. zegt dat men aan den vooravond van de uitbreiding van de school staat. Spoe- zal hij hierover meer kunnen zeggen. Hij hoopt dat deze uitbreiding even ge willig zal worden toegestaan als destijds bouw van de school. Ir. Siebenga spreekt namens den voor zitter der Z.L.M. die hier moeilijk te ver vangen is. Spr. hoopt dat dè oud-leerlin- gen een sieraad van dè Zeeuwsche land- bouwwereld zullen worden. Hij beveelt den ontwikkel'ngsdag die 4 Mei te Mid delburg gehouden wordt, in de aandacht der jongelui aan. De heer A. Dorst complimenteert di recteur, leeraren en leerlingen der school. De heer Stevens wenscht de jongelui toe dat ze profijt van het diploma zullen trekken. De landbouwwereid heeft be hoefte aan voortrekkers in deze dagen. Op jullie, aldus spr., rust de verplich ting mede te werken aan het opvoeren dier productie van dien vaderlandschen bodem en aan hen die naar het buiten land zullen gaan de plicht ons land daar hoog te houden. Spr. herinnert met ge voel humor aan de afgeloopen periode van studie en spreekt sommige leerlingen nog afzonderlijk toe. Dan brengt hij al len dank voor de opkomst en stelt voor de heeren v. d. Zande, Hanken, Van Oeveren cn Lenshoek een spoedig herstel toe te wenschen. Dit voorstel wordt met warm applaus begroet. Nadat de leerling Bécu de leeraren heeft bedankt en nadat de heer C. van Nieuwenhuize namens de ouders dank heeft gebracht voor de zorgen aan de jongelui besteed, sluit de heer Linden bergh de bijeenkomst. Het a Cappella-koor. Het Zuid-Beve]andsch a Cappella-koor (directeur S. J. Tamminga) organiseert drie concerten te Goes, Zierikzee en Midj- delburg, waarop uitsluitend werken van J. P. J. Wierts zullen worden uitgevoerd. De data zijn vastgesteld op 25 en 26 de zer en 15 Mei. Medewerking zullen ver- leeinen mevr. Jo Hendricks-Zalsman (so praan) en de componist, die de liederen zal begeleiden. Kantongerecht Door den kantonrechter te Goes zijn veroordeeld wegens overtreding;: Met een motorrijtuig de vrijheid van het verkeer in gevaar brengen: J. A. M. B. te Goes f2,50 s. 1 dl, O. V. te Goes f 15 s. 15 d. Een autobusdLnst in werking houden: P. v. d. S. te Goes f 5 s. 5 d. Overtreding Woningwet: P. S. te Oude lande f 100 s. 2 maanden. Op een openbaren weg een trekdier zonder toezicht laten staan: H. d. V. te Baarland f2 s. 2 dl Mest vervoeren op een wagen die daar voor niet is ingericht: J. v. B. te Goes f2 s. 2 d. Niet zorg dragen voor een gevaarlijke hond: F. d. R. te 's Heer Abtskerke, A. Z. te Heinkenszand vrijgesproken. Met een auto rijden over ©en tramweg als de tram in aantocht is: P. A. W. te Goes f 10 s. 10 d. Op den openbaren weg een wapen bij zich hebben: P. M. te Nieuwdorp f5 s. 1 w. tuchtsch, geweer verbeurd. Straatschenderij: J. P. v. L. te Goes 1 maand tuchtsch. voorwaardelijk met een proeftijd van een jaar. Als schipper een rijkskanaal bevaren de geen reglement aan boord hebben: I. V. te Waes Muns lier 2 X f2 s. 2 X 2 d. Te Kapelle met een autobus stoppen op een niet daarvoor aangewezen plaats: A. S. te Hansweert f7,50 s. 5 d. Met ©en rijwiel zonder noodzaak Inks houden: P. S. te Biezelinge f5 s. 5 d. Met ©en auto in een bocht niet rechts houden: J. v. Z. te Goes f 10 s. 10 d. Met een auto zonder moodzadk over ©en rijwielpad rijden: A. K. te Rotterdam f 10 s. 10 d. 'sAvonds fietsen zonder licht: A. D. te Wolphaartsdijk f5 s. 5 d. Met ©en motorfiets rijden zonder spie gel: J. B. te Baarland f 5 s. 5 d. Fietsen zonder rem: C. V. te sHee- renhoek f5 s. 5 d'. Dronkenschap: P. d. N. te Ellewouts- diijk f 10 s. 10 d., A. J. v. S. te Kapielle f15 s. 2 w. tuchtsch. Hooger beroep is aangeteekend door J. W. te Borssele, verdacht van het jagen in gesloten jachttijd en zonder vergunn.ng veroordeeld tot 2 X f 10 s. 2 X 10 d. en uitleveren geweer of f 10 s. 10 d. Doopsgezinde Gemeente Zondag 21 April, des morgens om half elf uur, Ds. J. Koekebakker. Dialect-onderzoek. Zaterdag hield de Zeeuwsche Ver eeniging voor Dialect-onderzoek haar jaarvergadering te Middelburg. De opkomst was niet onbevredi gend, gezien de groote verspreiding der leden. Met bijzondere waardeering dient de opkomst der leden uit Goe- ree, Schouwen en Zeeuwsch-Vlaande- ren te worden vermeld. De uitbreiding van het bestuur met 6 districts-bestuursleden werd goed gekeurd en als zoodanig aangewezen: de heeren Baurdoux te Tholen, Hoo- genboom te Renesse, van Nïeuwenhuij- sen te Kruiningen, Spijkerboer te Som- melsdijk, van der Werff te St. Anna ter Muiden en Mej. Wolse te Kort- gene. Het ontwerp-reglement werd in be handeling genomen en na eenige wij zigingen en redactie-verbeteringen aan vaard. Wenschelijk werd geacht rechtsper soonlijkheid voor de Vereeniging aan te vragen, zoodra de middelen dit veroorloven. Omtrent het dialect-archief der Ver eeniging werd besloten, dit in geval van ontbinding der Vereeniging af te staan aan de Provinciale Bibliotheek van Zeeland. De secretaresse gaf een beknopt overzicht van den toestand der Ver eeniging, welke thans 80 werkende le den en 19 leden-begunstigers telt. De penningmeester zette den staat der financiën uiteen, die alles behalve rooskleurig is, doch waarin in het ko mende jaar gelukkig verbetering zal komen. Met dankbaarheid werd ge wag gemaakt van een ingekomen gift. Omtrent het werkplan werd door den voorzitter meegedeeld, dat in de be doeling lag, aan alle werkende leden een rondschrijven te doen toekomen, met een vragenlijst, waarvan de be antwoording het bestuur op de hoogte zal brengen: le. In welke mate ieder werkend lid tot het verzamelen van materiaal kan medewerken. 2e. Uit welke streek en van welken aard hun bijdragen zullen zijn. 3e. Hoeveel materiaal reeds nu door de leden beschikbaar kan worden ge steld. Aldus op de hoogte gebracht, kan het bestuur over gaan tot het inzame len en schikken van het materiaal ten behoeve van een Zeeuwsch dia lectwoordenboek en tot het instellen van een geregelde „inlichtingendienst". Vele bijzonderheden van het werk plan zullen eerst in de praktijk kun nen worden vastgesteld. Het gebruik van een eenvoudig pho- netisch stelsel zal bij de inzending van materiaal wenschelijk blijken. Na nog eenige bespreking van in terne aangelegenheden werd de ver gadering gesloten. Te hoog gegrepen? Te Zierikzee zijn de plannen weer opgevat om te trachten een vliegtuig verbinding Rotterdam—Zierikzee van de K. L. M. te verkrijgen. Noord-Beveland en de vaste u>al. In tegenstelling met andere jaren toen de laatste boot van Kortgene vertrok om ongeveer half acht n.m., zal met ingang van 15 Mei a.s. tot nadere aankondiging de laatste boot vertrekken van Kortgene om 9.30 en van Wolphaartsdijk om 10 uur n.m., wettelijke tijd. De laatste boot van Veere zal met ingang van bovengenoemden datum vertrekken om 8 uur en van Kamper land om 8.15 n.m., wettelijke tijd. De Coöperatieve Suikerfabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom. In verband met het besluit van de algemeene vergadering van bovenge noemde coöperatie om in de a.s. cam pagne de fabriek niet te doen wer ken en den buitengewonen lagen koers der obligaties, wordt er ons door een der leden (den heer J. J. van Arent- hals te Middelburg) op gewezen, dat de obligaties „saté"' zijn en dit lid grondt zijn vertrouwen daarin op de volgende gegevens uit de balans en de winst- en verliesrekening. De schulden zijn de volgende obli gatieleningen f2.405.000; deposito op genomen gelden f511.291,92; kassier f626.756,84; intrest f21.396,43; niet afgehaalde coupons f9731,75; niet be- betaalde aflosbaar gestelde obligaties f2900,crediteuren f 13.538,86; te betalen onkosten f 11.835,94totaal aan schulden f 3.602.451,74. Hiertegenover staan de volgende vor deringen: aandeelen in andere bedrij ven f48.132,70; effecten f42.440,-; reserve-fonds Centrale Risico Bank f6590,46; voorraden en vorderingen f949.741,50; kas- en giro-dienst f 12.769,62, debiteuren, voorschotten f 188.223,81; onkosten vooruit betaald f 33.880,65; totaal der vorderingen f 1.281.778,74. Er ïs dus een schuld te voldoen van f3.602.451,74 min f 1.281,778,74 is f2.320.673,-. Deze berekeningen zijn gemaakt bui ten volstorting der aandeelen. De be zittingen der onderneming, gebouwen, haven, terreinen, inventaris enz. zou den dus moeten opbrengen, indien geen volstorting der aandeelen zou

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2