GOESCHE COURANT BIJVOEGSEL Gemeenteraad van Goes. Medische Rubriek. VAN DE VAN VRIJDAG 19 APRIL 1929, (Zitting van gistermiddag). Voorzitter: De heer G. A. Hajenius, Afwezig: De heer Van Bommel van Vloten. Aanwezig 12 ledian. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. Ingekomen stukken. Mededeeling wordt gedaan van de na volgende ingekomen stukken: Besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland waarbij dit College zijne beslis sing omtrent de gemeen'.ebegrooting voor 1929 verdaagt tot 1 Juli 1929. Koninklijk besluit waarbij de verleende concessie tot heffing van sas- en haven geld wordt verlengd tot 1 Mei 1932. Processen-verbaal van de opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvan ger. Verslag van de Goesche Wijkverple ging over 1928. Verslag van de Commissie tot Wering van Schoolverzuim over 1928. Verslag van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs over 1928 Verslag van de Zeevaartschool teVlis- singen over 1928. Verslag van de Commissie voor de Restauratie van de Grootc of St. Maria Magdalenakerk te Goes over 1928. Rekening en verantwoording en jaarver slag over 1928 van de Vereeniging tot Be vordering van het Vreemdelingenverkeer in Zuid- en Noord-Beveland. Goedkeuring van het raadsbesluit van 31 Januari tot wijziging der gemeentel» grooting voor 1928. Goedkeuring van het raadsbesluit van 20 Februari inzake onteigening ten b hoeve van Bouwplan III. Goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Februari tot het verhuren van een lo kaal der voormalige Rijksdagnormaal school aan de N.V. „P.Z.E.M." Goedkeuring van het raadsbesluit van 28 Februari tot conversie van de geldlee- ning ad f 75000, per resto groot f 61000. Naar aanleiding van het verslag der wijkverpleging merkt de heer Simons op, dat hij over eenigen tijd zal komen met een voorstel tot verhooging der sub sidie. Nu is het subsidie nog gebaseerd op een tekort. Ir. van Poelgeest keurt het af, dat de heer De Dreu, een niet reken- plichtig ambtenaar, verantwoordelijk blijft voor een som grooter dan f 10.000. De voorzitter zal overwegen of dit op den duur anders geregeld zal kun nen worden. Ir. van Poelgeest noemt den toe stand niet gezond. De heer B u ij s vraagt waarom B. en W. geen antwoord geven aan de commis sie van toezicht op het L. O., die streefde naar het verminderen van het leerlingen tal eener klasse. Verzoek om afschrijving van belasting. Toegestaan. Adres van georganiseerde en ongeorga niseerde boekdrukkers ter plaatse betref fende de levering van drukwerk aan de ge meente. i De heer Koning merkt op dat de drukkerijen een uitzonderings-positie inne men. Als ander werk gegund moet wor den vraagt de gemeente oo-k niet of de arbeiders georganiseerd zijn. Waarom ne men de drukkers een uitzonderings-poei- tie in. De voorzitter meent dat deze po sitie aan de drukkers zelve ligt. Deze be ginnen er altijd over. De heer Koning zegt, dat het feit dat het rijk oo-k aan georganiseerde® de voorkeur geeft hier geen doorslag mag verleenen. t Mr. Goed bloed antwoordt dat ooneurrentie niet ten koste van betaling der arbeiders goedgekeurd mag worden. De eene drukker kan goedkooper leve ren dan de andere omdat zijn arbeids voorwaarden minder zijn. Wij mogen niet profiteenen ten koste der arbeidsloonen. De heer B u ij s kan het typografen-sy- steiem, hoewel het fouten heeft, grooten- deels onderschrijven. Spr. verdedigt leve ring van drukwerk aan georganiseerden. De vo-orzitter wijst er op, dat het gemeentebestuur zooveel mogelijk in Goes koopt. Toch moet er nog wel eens ge waakt worden tegen prijsopdrijving. De heer V e r m a i r e zegt, dat de ge organiseerden de positie der ongeorgani seerden te sterk hebben overdreven. Dit keurt spr. af. Ze hadden het niet zoo open lijk moeten verkondigen dat vrouwen van ongeorganiseerden moeten gaan werken omdat hun mannen te weinig verdienen. Georganiseerde typografen hebben ook nog wel bijbetrekkingen. Ze colportee- ren b.v. De heer Crucq vertelt een en apidier van de ontwikkeling van de typografen- organisatie. Wethouder Goedbloed zegt dat B. en W. niet de orgarisafies beschermen, doch waken will-en tegen te slechte ar beidsvoorwaarden. De heer Crucq hoopt, dat B. en W. ook bij andere leveringen op dit alles willen letten. Ir. van Poelgeest zegt, dat de drukkers een uitzonderingspositie 'nuemen omdat geen enkel bedrijf in oas land zoo sterk georganiseerd is. Daarom kan men ook over dit bedrijf een oordeel vormen, over andere bedrijven niet altijd. Het voorstel wordt aangenomen. De heer Koning wil woeden geacht te hebben tegengestemd. i J Voorstel tot vaststelling eener veror dening, regelende de presentiegelden van de [eden en plaatsvervangende leden van de scheidsgerechten voor ambtenaren en werklieden der gemeente en het honora rium van den Secretaris. Ir. van Poelgeest waagt welk ver band er is tusschen presentiegeld voor een lid' van den raad en voo,r een lid der commissie. Waarom heiden f5 en niet de een f 4 b.v. Spr. zou f 10 willen geven- De voorzitter: En als u lid was van de commissie zou u d-an f 10 accep teeren 1 I Ir. van Poelgeest: Waarschijnlijk wel, mijnheer de voorzitter. Het voorstel wordt aangenomen. Vaststelling van het primitief-kohier der Hondenbelasting, dienst 1929. Het kohier wordt vastgesteld tot een van f1104. Voorstel tot verbetering van den Ouden Singel. 1 De heer Crucq vraagt of het plan ook verbetering der riolecring inho-udt. Deze Iaat veel te wenschen over. De heer V e r m a i r e vestigt de aan dacht op den toestand van den Schippers- wegeling. Verbetering kan nu wellicht ge lijktijdig geschieden. De voorzitter zal naar de riolee- ring informeeren. De heer Koning vraagt of het n'et beter is met straatverbetering te wach ten tot bekend is waar de electrische ka bels gelegd' moeten worden. Dan behoeft men later weer niet met opbreken stukken te maken. D e voorzitter zegt, dat deze kwes tie ook de aandacht van openbare wer ken heeft. Over het algemeen wordt ech ter spoed gemaakt met straatverbetering. Wanneer da electrische kabel in Goes zal zijn is nog niet bekend'. Waarschijn lijk omstreeks Juli. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot vaststelling van verorde ningen op de heffing en invordering van staangeld1 van autobussen en tot het in ver band daarmede wijzigen der Verordening op de Straatpolitio. Een lid' der fin. commissie wees op een autobus op de Vlasmarkt. De voorzitter zégt, dat dit even wel gemakkelijk is te veranderen door een kleine verandering van een artikel der verordening. De woorden „in den regel" behoeven slechts te vervallen. De heer Simons adviseert nogmaals de auto's te verbieden Dinsdags op de Markt standplaats in te nemen. De auto's vormen werkelijk een belemmering. De voorzitter kan het laatste niet geheel onderschrijven. Hij begrijpt wel dat garage-houders de auto's van de Markt willen hebben. De heer Koning heeft de vorige keer een opmerking in het algemeen ge maakt tegen het heffen van staangelden. Het ligt niet op den weg van Goes cun een autobusbelasting in te stellen. Ir. van Poelgeest is het niet met den heer Simons eens. Goes moet voor een neutraal parkeerterrein zorgen en ga rages van autohandelaars etc. zijn niet neutraal. Aan den publieken weg moet men auto's kunnen neerzetten. Desnoods tegen een kleine betaling. De voorzitter zegt, dat men wel aan het speelterrein aan den Qostwal gedacht heeft als parkeerterrein. Doch dit had bezwaren. Spr. wijst er op hoe moei lijk het is iedereen tevreden te stelhtn. De heer Simons zegt het in prin cipe met den heer Van Poelgeest e.ens te zijn. 1 De heer Eckhardt gelooft cïat er op den duur maatregelen tegen partic juliere auto's genomen zullen moeten w< orden. Thans vindt spr. het nog niet dringend nocdig. Het voorstel wordt aangenomen. Voorstel tot wijziging van het Re ladsbe- sluit van 1 September 1928 betri ;f fendo toelating van kweekel'ngen met akte: aan openbare lagere scholen. De heer Crucq vraagt of het moge lijk is aan school B een tijdelijke leer kracht aan te stellen, en of op den duur leerlingen van school A naar school B overgebracht kunnen worden. Dtan kan school B een leerkracht van he# rijk krij gen. i Het voorstel wordt aangenomen. De twinfigduizendsfe employe bij de N.V. Philipsfabrieken te Eindhoven heeft zijn intrede gedaan. P. J. van Luijk heet de gelukkige, werd door den heer A. F. Philips hartelijk verwelkomd. Verzoek van den heer J. de Dreu om restitutie van pacht van gemeentegrond. Het verzoek wordt toegestaan. Definitieve vaststelling van het besluit tot aanvulling van het „Uitbieidingsplan 1924". Aangenomen. Verzoek van de Middenstandsvereeni- gingen „Handelsbelangen" en „De Han ze" om wijziging der Verordening op de Winkelsluiting. De voorzitter vreest dat op den duur van de heele winkelslu.ting niets zal overblijven. De heer Simons betreurt het dat de commissie voor de strafverordening niet voelt voor een verbod van den verkoop van rookartikelen in café's. De heer Crucq begrijpt niet dat de middenstanders dezen verkoop wilden ver bieden. Het verzoek wordt toegestaan. Voorstel tot wijziging der gemeento- begrooting voor het jaar 1928. Aangenomen. Voorstel tot wijziging dar begrooting van het Grondbedrijf voor het jaar 1928. Aangenomen. Benoeming van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de stembu reaus voor da verkiezing van loden van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal. Benoemd worden: Voor stembureau I. Voorzitter: Bur gemeester (ambtsHalve), plaatsverv. voor zitter: G. Eckhardt. Leden: A. Ver- maire, J. S. Bedot. Plaatsverv. leden: G. Adriaansen, L. A. van Opstal. Voor stembureau II. Voorzitter: J. M. van Bommel van Vleten. Leden: P. Crucq, A. J. Potter. Plaatsverv. leden: A. de Bruijne, Ph. Wessels. Voor stembureau III. Voorzitter: A. L. van Melle. Leden: Chr. C. van der Does, D. A. Constandse. Plaatsverv. le den: W. van Dalen, P. A. E. Schrijver. Voor stembureau IV. Voorzitter: Mr. J. W. Goedbloed. Leden: W. G. Ko ning, A. M. Simons. Plaatsverv. leden: J. Ooms, J. van Zweieden Cz. Voor stembureau V. Voorzitter: Ir. J. van Poelgeest. Leden: A. Buijs, H. Hollestelle. Plaatsverv. leden: J. Laport, J. F. G. van Riet. Voorstel tot uitbreiding der straat verlichting aan den Stationsweg. Aangenomen. Verzoek van dé Provinciale Zeeuwsche Electriciteits-Maatschappij' om beschik baarstelling van gemeentegrond Voor den bouw van transformatorgebouwtjes. Ir. van Poelgeest zegt dat Goes nog niets van de electrificatie gehoord heeft en nu komt men plots met zoo n onderdeel. Waarom hoort de gemeente raad' niets van de geheele kwestie? De voorzitter antwoordt dat de mededéelingen nog komen. Ir. van Poelgeest zegt, dat er nog zooveel vraagpunten zijn. Wat is b.v. de prijs. Welk bedrag zal de P.Z.E.M. van d'e gemeente vragen. We krijgen nu de boomen te zien doch het bosch niet. Spr. zegt verdér dat het kabelhuisjo RimmelandpleinVoorstad gevaarlijk zal zijn voor het verkeer. Wij moeten de kruispunten vrij houden voor het verkeer. Het kabelhuisje zou beter staan op dé plaats in de Voorstad' waar nu een huisje moet wondén afgebroken. De voorzitter zegt, dat de direc teur van openbare werken is rond geweest met den ingenieur van dé P.Z.E.M. Deze hebben het beste uitgezocht. Ir. van Poelgeest merkt op, dat lüj dén heer Rothuizen reeds op de on- derhaviiïé kwestie opmerkzaam maakte en dat deze zich met het standpunt van spr. kon vereenigen. De heer B u ij s is het met Ir. van Poelgeest eens. Verder zou hij het ka belhuisje willen brengen aan de WilheL- minastraat op terrein van de spoorwegen. Daar is plaats genoeg. Aan dezen kant van de stad zou een huisje in den tuin van de gevangenis kunnen worden geplaatst. Ir. van Poelgeest zegt, dat een transformatorhuisje zooveel mogelijk bij de huizen moet staan. Met de thans ge kozen plaatsen kan spr. zich echter niet vereenigen. De heer Eckhardt stelt voor dit voorstel nog even aan te houden, De voorzitter vraagt of de raad zich kan vereenigen met de 40 jaren in. het voorstel genoemd en met den prijs. Ir. van Poelgeest antwoordt van niet. Laat de P.Z.E.M. dé plaats waar ze nu wil bouwen koopen. Spr. stelt voor op dit voorstel van B. en W. n'.et in te gaan. 1 Het voorstel-Van Poelgeest wordt aan genomen met 7 tegen 5 stemmen. De voorzitter zegt den raad zoo spoedig mogelijk weer bijeen te zullen roepen. Verzoek van dm heer Mr. J. H. M. Stieger om vergunning tot het aanbrengen in zijn woning van een venster, uitzicht gevende op het terrein dér O. L. school A Toegestaan. De voorzitter vraagt den raad toeslemming om in rechten aan te spre ken den heer Bouwer te Kruimngen, die op 9 Juli 1928 aan de Voorstad een lan taarnpaal stuk reed en die weigerde de schade te vergoeden. Mr. Kegge advi seerde den nalatige te doen vervolgen. Ir. van Poelgeest zegt, dat de- zelfde paal al meer is stuk gereden, waar uit blijkt, dat hij niet op een zeer goede plaats stond'. De raad' verleent de gevraagde toe stemming. De voorzitter herinnert er aan, dat de Oostsingel onlangs een vreeselijke lucht verspreidt heeft. B. en W. hebben nagegaan of er niets tegen te doen is. Er komen nog massa's riolen in den Singel uit en gevraagd is of deze niet naar elders gevoerd zouden kunnen worden. Het etui- ge middel is het geheele riolenstelsel in de Voorstad te verleggen. Dit zal zeer duur worden. Hoeveel de kosten zullen dragen is nog niet te schatten. Spr. zcu den raad willen vragen om een plan tot zuivering te doen maken. De heer Koning zou een pijpleiding van de haven naar dé Oostvest, een lei ding van de Oostvest naar de Westvest, een van de Westvest naar de haven willen leggen en met behulp van een motor een snelle circulatie doen bewerkstel.igen. Kan dit plan niet eens onderzocht wordendoor een deskundige? De heer Buijs bejammert het, dat de raad' den vorigen keer we'gerde f 500 toe te staan voor waterpassen. Als men niet met waterpassen begnt, dan werkt men verkeerd'. Spr. zou dit bedrag alsnog willen toestaan. De heer V c r m a i r e zegt, dat het wa terpassen niet is afgewimpeld, maar het aanstellen van een extra-ambtenaar voor het waterpassen. De voorzitter merkt op, dat deze ambtenaar toch noodig was. Openbare werken hebben zeer veel werk. Ir. van Poelgeest is sterk voor het plan. Het heeft hem destijds verwon derd dat de raad weigerde f 500 te vo- teeren. Wil men met d'e geschiedenis op schieten, dan moet er wel een kracht komen. Spr. stelt voor onmiddellijk de waterpassing te laten doen. Dit voorstel wordt met algemeene stem men aangenomen. De heer Buijs vraagt waarom er destijds (sneeuw is geworpen in den Sin gel. Dit bevordert den stank. Wethouder Goedbloed bestrijdt dit. Sne.uw is eigenlijk regenwater. De heer Buijs: „Het is alleen niet gefiltreerd1." De heer Vermaire vestigt er de aandacht op dat de commissie tot onder zoek naar da salarissen van ambtenaren nog niet is ingesteld'. De voorzitter zegt, dat zulks wel dra zal geschieden. De raad gaat hierna o-ver tot besloten zitting teneinde te beraadslagen over de benoeming van een onderwijzer aan de O. L. school A ter voorziening in de va cature, ontstaan door het aan den heer W. A. van den Dool verleend eervol ont slag. Na heropening der openbare zitting verkrijgen de heeron M. Beneker te Rot terdam en J. L. de Bel te Wolphaartédijk ieder 6 stemmen. Bij loting wondt de heer J. de Bel benoemd'. Slaap en slapeloosheid. Wannéér men den modernen geneesheer gelooven wil, is niets gemakkelijker te be strijden dan de slapeloosheid. „Je moet eenvoudig willen slapen". Het is echter misschien juist gebrek aan wilskracht, die de slapeloosheid veroorzaakt. „Oefen dan dien wil" beveelt dé arts verder. De ge neeskunde wil dus meer den geest dan het lichaam behandelen. Wat er, terwijl wij slapen, voorvalt in de hersens, weten wij niet. Ongetwijfeld hebben we echter te doen met een chemisch proces, dat cl* vermoeienisgiften, die zich overdag ge vormd hebben, vernietigt. Hoe dieper d* slaap, des te volkomener proces. Wat nu dit proces bij slaipel-ooze menschen te gengaat, is ook slechts gedeeltelijk be kend. Bij nerveuse menschen is het meest een psychische toestand' van opwinding, die het inslapen verhindert; juist 'savonds zijn hun zenuwen fijner, hun zinnen ge voeliger. Daarom moeten zij hun heele wilskracht er op concemtreeren, een ze kere gedachtenrust te krijgen. De slape loosheid' kan echter duizend oorzaken hebben, die lang niet allemaal bekend zijn. De belangrijkste kwestie voor den arts is dus, eerst die oorzaak op te sporen. Veel gevallen kunnen genezen worden door kunstmatige vermoeidheid te veroorzaken, andere door gebruik van lucht- of zonne baden, ook de electrotherapie kan gun- stigen invloed uitoefenen. Chronische sla peloosheid -dient vooral ernstig bestreden te worden, daar nieuwe onderzoekingen bewezen hebben, dat ze erfelijk kan zijn. Ee gewichtige factor bij het behande len van slaapstoornissen is de individueele behoefte aan slaap. Het zal dikwijls een onopgeloste vraag blijven, of iemand wer kelijk te weinig slaapt. Wie bijv. 6 uur diep en goed geslapen heeft, kan niet kla gen over slapeloosheid. Een goed middag slaapje van een half uur kan een slaipe- loozen nacht weer goedmaken. De geleer den zijn het er lang niet over eens, of veel slapen wel zoo goed' is. Een van hen be weende onlangs, dat men gerust zijn halva leven verslapen kon, dan zou men de tweede helft veel krachtiger zijn. Deze vond 10 uur slaap noodzakelijk. Een an der echter meende, dat 6 a 7 uur ruim voldoende w as en een langere slaap scha delijk voor lichaam en geest zou zijn. Tot slot nog een paar troostwoorden voor lij ders aan slapeloosheid„Hoe knger men slaapt, hoe minder men leeft" zegt een oude spreuk en Gröbbe merkt op: „Den tiid dat ik niet slaap, neem ik den dood af". 1 1 Doordat eenzelfde advertentie drie maal geplaatst twee maal wordt berekend, is de prijs per regel slechts 16 cent»

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 1