Uit den Westhoek ProVincienieuWs Raadsfilm. Stadsnieuws. DRUKKERS EN ANDEREN. In den Goeschen raad heeft de heer Koning er gisteren de aandacht op ge vestigd dat het gemeentebestuur, bij leveranties, jegens de drukkers een andere positie inneemt dan jegens an dere leveranciers. Niet alleen het gemeentebestuur doet dat. Ook de particulier beschouwt den drukker als een geheel apart wezen. B.v.l Als een particulier voor f5,— a f 6,drukwerk noodig heeft, begeeft hij zich niet naar een drukker om dezen het werk op te dragen. Kun je begrijpen. Hij gaat ter drukkerij, zegt dat hij een en ander te drukken heeft, vraagt prijs, gaaf naar een andere drukkerij, doet daar hetzelfde, infor meert nog eens naar de voorwaarden van een derden drukker en geeft dan ten slotte aan den laagsfen inschrijver zijn opdracht. Als dezelfde particulier een nieuw costuum, een paar schoenen, een potje zure haring of medische hulp noodig heeft zal hij het niet in den bol krij gen diverse kleermakers, schoenma kers, haring-boeren en dokters te be zoeken en naar de prijs van het be geerde te vragen om ten slotte den goedkoopsten zijn clandizie te gunnen. Dat doet hij alleen maar als het den drukker betreft. Waarom? We weten hef niet. Vermoedelijk omdat de leek geen kijk op drukwerk heeft, althans niet zooveel kijk als op andere zaken en dientengevolge laaf hij den prijs den doorslag geven. Het is dus niet alleen bij het ge meentebestuur dat de drukker een andere positie inneemt dan de le verancier van alle andere artikelen. particuliere fabrieken, die er niet om vragen. Mr. Knottenbelt wees hier o.a. op en diens conclusie was dan ook, dat deze 4 millioen, die het volk zal moe ten opbrengen, niet gewettigd is. Mr. van Gijn voegde hier verschillende practische bezwaren aan toe en Mr. Boon achtte deze premie zelfs niet in het belang der boeren zei ven. Voor opstellende, dat op economisch ter rein initiatief-voorstellen niet aanbe velingswaardig zijn wees laatstgenoem de liberale afgevaardigde er terecht op, dat het vrijwel ondenkbaar is, dat de regeerïng aan dit voorstel haar sanctie zou geven, tenzij en dit mo gen vooral c'hristelijk-historischen en anti-revolutionairen, die zoozeer ge steld zijn op een zuiver houden van de verhouding tusschen regeering en volksvertegenwoordiging, ernstig over wegen men de theorie aanhangt; wat de Staten-Generaal decreteeren, heeft de regeering uit te voeren. Dat er een noodtoestand zou zijn ontken nen voorts de heeren Boon en Knot tenbelt. Het wetsvoorstel helpt één groep ten koste van een andere en bij die eenc groep kan men consfatee- ren, dat er In de jaren na den oorlog hooge winsten zijn uitgekeerd en niet voldoende voor den kwaden tijd is gezorgd. Er is Woensdag een tweede motie geboren. De heer Vliegen wil name lijk het suikerverbruik in ons land prikkelen door afschaffing van de 20 opcenten op den suiker-accijns, die in het Leeningsfonds vloeien. Bij de voortzetting verdedigde de heer van den Heuvel gisteren zijn voorstel, betoogend dat in dit uitzon derlijk geval een initiatief-voorstel op zijn plaats is. Het voorstel heeft het karakter van een uitgewerkte motie, die de regeering vrijheid van hande len geeft en dient als tusschen-maat- regel die kan gelden tot de regeering de motieven geregeld heeft. Wordt hef voorstel verworpen dan zal van heden af de werkloosheid toenemen. Het voorstelVan den Heuvel werd aangenomen met 47 tegen 43 stemmen. Het voorstelVliegen tot afschaf fing van den suiker-accijns werd ver worpen met 60 tegen 30 stemmen. De Tweede Kamer heeft dus ten gunste van de bietenverbouwers be slist. Nu volgt nog de Eerste Kamer, die in 't algemeen geen voorstandster is van initiatief-voorstellen. De vraag mag gesteld warden, of het op den weg der Kamer van revisie ligt haar medewerking te verleenen aan een ini tiatiefvoorstel op economisch gebied, waarvoor de regeering géén aanleiding zag en dat in de Tweede Kamer een zóó geringe meerderheid heeft kunnen behalen. En als de Eerste Kamer mocht meegaan misschien ook om dat de Rechterzijde daar sterk voor coalitieherstdl geporteerd is en ver werping de liefde van de Katholieken voor de Chr.-Hïst. nog sterker zou doen dalen wat zal dan de regee ring doen? Heel voorzichtig, maar toch niet onduidelijk heeft de Minister van Financiën, over de motie-Vliegen spre kend, er op gewezen, dat ér voor hef Suikerwetje geen geld is, althans niet zonder belastingverhooging. COLIJNSPLAAT. Woensdag werd alhier in het openbaar aanbesteed het bouwen van een landbouwschuur voor den heer A. Mol met bïjbehoorende leveranties. De raming was f 11.900, De laagste inschrijver was L. W. Leen- dertse te Colijnsplaat voor f 10.519, aan wien het werk gegund is. 's H. HENDRIKSKINDEREN. Gis terenavond werd alhier een vergade ring gehouden, met het doel te trach ten door gezamenlijken aanleg van electrisch licht enz. de kosten voor- deeliger te krijgen. Dit doel is bereikt. Een 30-fal personen sloot zich aan bij de actie, welke door een paar perso nen was op touw gezet. Gegronde verwachting bestaat dat dit aantal nog belangrijk zal stijgen. Na benoeming van een commissie, bestaande uit de heeren S. Dekker, voorzitter; M. Steketee, secretaris, P. de Putter, Jacs. de Schipper en M. Schipper Mzn. werd een overeenkomst aangegaan tusschen de aangeslotenen en den heer M. J. van den Berge, in stallateur te Goes, aan wien het werk zal worden opgedragen. KAPELLE. Gisteren werd alhier ten overstaan van Notaris J. C. Kram, voor de Erven Baeijens, in het open baar verkocht een winkel- en woon huis met schuur, varkenshok en erf, groot 6 A. 60 c.A. aan den heer S. P. Groenleer voor f 3760, Gisterenavond hield de kolen- bond „Ons Voordeel", zijn 38ste jaar vergadering in het lokaal „Obadja". Uit de rekening van den penningmees ter bleek, dat de ontvangsten met in begrip van het kassaldo van hef vo rig dienstjaar f 15.039,07 hebben be dragen, terwijl de uitgaven f 14.484,02 beliepen. Uit het verslag van "den se cretaris bleek, dat het 'fonds in hef afgeloopen dienstjaar gunstig werkte. Wel was er door de strenge vorst eenïge stagnatie in de afzending, doch April maakte goed waarin Maart te kort schoot. Een groote strop was, dat de fiscus 5 jaar terug dividendbelas ting eischte van datgene wat de leden Sis te veel betaald met enkele aan vullingen uit het reservefonds, terug- taald was. Een uitgave van een kleine f5 00,Is daarvan het gevolg geweest. Vervoer en losloon waren aanbesteed voor resp. 4.2 en 6 cent per H.L. aan Johs. de Jonge en P. de Neef alhier, welke tot groote tevredenheid van het bestuur aan hunne verplich tingen hebben voldaan. Aangekocht waren 735 ton kolen en 33.000 K.G. bruinkoolbriketten, die de leden ver strekt werden in prijzen varieerende van f 1,10 tof fl,20 de eierkolen, van f 1,25 tot fl,30 per H.L. de nootjes, van 75 tot 80 cent per 30 K.G., wat de bruinkoolbriketten betreft. In het bestuur kwam geen verande ring, de aftredende bestuursleden wer den herkozen. Het inleggeld voor nieuwe leden werd bepaald op f2, WILHELMINADORP. De heer M. C. Wisse, tijdelijk onderwijzer feKats, is tof onderwijzer benoemd fe Brui- nisse. In «Je voorlaatste raadsvergadering moest tte voorzitter een tochtdeken laten aanrukken om den heer Simons tegen een van bui'.en komenden kou liea w'ri'er,v'n 1 te beschermen. Of er toen met die tocht deken iets gebeurd is of dat de voorzit ter bevreesd is geweest dat andere raads leden bij verdere koude eveneens (een dergelijke vertroeteling zouden lope'schen, weten we niet. Merkwaardig is het even wel dat geen raadsvergadering rnieer uitgeschreven werd voordat de kou van de lucht was. Tusschen idle bijeenkomst van gisteren en de voorlaatste lag de barre wintergisteren zong de lente reeds in de zaal waar onze vroede vaderen ge meenlijk de belangen van Goes komen behartigen. Slechts de heer Van Bommel van Vlo ten ontbrak op het eerste voor jaarsfeest, hetgeen wel verband gehouden zal hebben met de behandeling van een zoet wetje op het Binnenhof am Den Haag, waar voor de heer Van Bommel van Vloten zich uit den aard hevig interesseeren moet. Intusschen kan hij het ongetwijfeld be treuren de Goesche raadszitting gemist te hebben, want deze was in alle opzichten een recht plaisantc. De raadszaal deed van het begin tot het einde denken aan een volière, waarin vogels van diverse pluimage de lentelucht hadden gesnoven, tengevolge waarvan ze ongemeten vroolijk en verdraagzaam waren (sommigen een tikje slaperig en niet waakzaam) en hun hoogste liederen uitzongen. De lente maakt mensch en dier mu eenmaal anders, meest al drukker, maar ook gemoedelijker dan een vorsttijd van zooveel graden onder nul. Dit bleek al zoodra de voorzitter het zaadbakje met ingekomen stukken onder het bereik der kirrende en fluitende sa menleving had gezet. Dit anders vrijwel versmade voedsel vond nu gewillig aftrek en er waren er zelfs die zich met een vroolijk gebaar in het bakje rondwentel den. v Toen de laatste korrels zorgvuldig wa ren weggeveegd, kwam de voorzitter ras met een nieuwe consumptie, n.l. het voor stel van B. en W. om drukwerk voor de gemeente ook in de toekomst slechts door door georganiseerde patroons te dioen uitvoeren. De heer Koning sloeg zijn vleugels uit, wipte op den praat stok en gaf te kennen dat hij zich met het voor gestelde niet veraenigen kon. „Waarom", aldus deze gevederde, „nemen B. en W. tegenover de drukkers een standpunt in dat ze niet volhouden jegens andere leve ranciers van artikelen voor de gemeente Waar om vraagt men naar arbeidstoe standen in drukkerijien en niet naar toe standen in andere bedrijven?" Het antwoord van geen van allen die over het onderhavige onderwerp het woord voerden was o.i. afdoende. Een voudigomdat er geen afdoend ant woord' op te geven is. Waar moet het beien als B. en W. bij iedere leverantie zich ge roepen gaan gevoelen te onderzoeken cm der welke omstandigheden de werknemers bij de zich aanmeldende leveranciers wer ken. Dat toevallig van de drukkerijen ge makkelijke controle mogelijk was. had voor B. en W. geen aanleid ng mogen zijn voor te stellen de ongeorganiseerde drukkers buiten te sluiten. Als zij geweten hadden hoe ook wel door georganiseerde^ met die organisatie en de daardoor vastgestelde prijzen wordt omgesprongen, hadden zc zich waarschijnlijk niet gewaagd aan het scheppen van een precedent dat verrei kende gevolgen kan hebben. Was b.v. de heer Crucq er ial weer niet als de kippen bij om te verzoeken zooveel mogelijk bij alle leveranties rekening te houden me' het al dan niet georganiseerd' zijn der werknemers Wethouder Goedbloed mocht dan al beweren dat B. en W. niet gelet hebben op organisatie maar op ar beidstoestanden, goedkeuren kunnen we het gebeurde geenszins. Op dein duur z.cn we er nog van komen dat B. en W., als een werkvrouw solliciteert, gaan ondier- zoeken of de onderhavige haar poes en kanarie wel hetzelfde voer geeft als haar buurvrouw doet. Het volgend punt dat eenig gezang ont lokte was het voorstel inzake heffing van staangeld' voor autobussen. Het was weer hetzelfde als in de vo rige bijeenkomst. De heer S moms tjilptie voor verwijdering der particuliere auto s (op marktdagen) van de Markt. Anderen kirden dat de raad de garage-houders mie. behoeven te bevoordelen en dat er (een neutraal parkeer-terrein moet zijn Met de laatsten zijn we het eens. Laten we vooral Goes niet zijn genoegelijke karak ter ontnemen door allerlei voorschriften, die in een groote stad reden van bestaan hebben, dioch die hier nog geenszins noo dig zijn. Over het verzoek van de middenstamds- vercenigingen tot wijziging der verorden.ng op de winkel sluit Big was minder te do en dan we verwacht hadden. De voorzitter zei zeer geestig: „Ik heb 'tidee dat de middenstanders weer van de sluiting af willen." Dien indruk maken de herhaal delijke pogingen tot verand-erjnig van de beslaande verordening ook. Gedeeltelijk werd het verzoek toegestaan., doch die raad voelde er niets voor den, verkoop van 'rookartikelen in cafe's etc. te ver bieden. Na het winkellied plaatste de voorzitter een aantal kartonnen speelgoed-huisjes in de volière. Het bleken transformator- huisjes van do P.Z.E.M. te zijn. De heer Van Poelgeest voindl deze din getjes echt om er in te pikken ein hij deed dit diermate fel dat er niets van overbleef. „Aan speelgoed hebben we niet veel, zeide dteze vogel-afgevaardigde. „Laat ons liever eens hóoren wat die P.Z.E.M. eigenlijk met Goes voor heeft, wat de electrificatie betreft." Populair uitge druktdie zat. "(Vroeger heeft de raad zeer veel en lang over die electrificatie gesproken en nu we aan dien vooravond van het blije ge beuren staan weet idiiit college feitelijk nog van niets. De voorzitter keek een tikje ontstemd' naar den liberalen vogel, die altijldl zaadjes vindt op plaatsen waar an deren niets zien en ze dan zoo lekker weet op te peuzejen dat zelfs oorspronkelijke tegenstanders er ook van willen smullen. Bekeerde de heer Van Poelgeest ditmaal n.l. wethouder Van Melle niet en stemde deze, ondier hoofdgescbud van den voor zitter, niet tegen het voorstel van B. en W. dat hij zelf mede ontwierp? Voor de triansforma tor-huisjes zullen nu meer geschikte plaatsen worden ge zocht, hetgeen overigens niet zoo wereld schokkend1. Toen het leek dat de bevolking van de volière op stok zou gaian kwam de voor zitter nog met een zeer eigenaardige voe derbak aandragen. Een soortement goo- chelmeubel, dat er van buiten bijster on schuldig uitzag, maar dat den Oostsingel in zijn binnenste verborg. De voorzitter deed een en ander zoo leuk, hij' wist zoo te klagen over den stank van den Singel, dat (tevens omdat Ir. van Poelgeest ani meerde) alle vogels na eenige aarzeling en bloc op den geheimzininigen trommel aanvlogen en er zich meester van maak ten. Een paar maanden geleden waren ze er allen bang ven. Na de voorzitter het Oostsingelzaad' in een andere trommel had gedaan vonden ze het allen uiterst geschikt voor consumptie. Dank zij oen zeer handige voordracht van den voorzitter wordt een begin ge maakt met den strijd tegen de kwalijk rie kende Oostvest, een strijd die wellicht op den duur met ajgeheele verdrijving van de onaangename geuren zal eindigen Den voorzitter komt daarvoor een ap plausje toe i Toen de verslaggevers uit de volière verwijderd werden duwde de zaalwacht er drie solkciteerende onderwijzers in. Hopenlijk hebben de raads vogels, die de lente om zich voelden, deze menschen niet dierlijk afgemaakt. Dat zou al een heel droevig einde van een heusch prettigen en mens chelijken middag zijn geweest! Verjaardag Prins Hendrik. Ter gelegenheid van den jaardag van Prins Hendrik vlagden heden de openbare gebouwen. In de morgen uren speelde het carillon eenige va- derlandsche liederen. De openlucht étalage Alle beklaagden, die verleden week n verband met hel étaleeren op stoepen, te recht stonden, zijn heden door den kan tonrechter vrijgesproken en ontslagen van rechtsvervolging. De kantonrechter grondde zijn over weging op het feit, dat aan art. 1 suib a der bedoelde verordening, voor zooveel betreft stoepen, verbindende kracht moet worden ontzegd. „Bergopwaarts". De heer Scheffer heeft in zijn toomeel- spel „Bergopwaarts" eeai tweetal con flicten u'tgewerkt, n 1. een huwelijks-coin- flict en do botsing tu schen een modern predikant en zijin bijbelvaste gememte. Bovendien houden beide conflicten zoo nauw verhand met elkaar, dat het eane eigenlijk voortvloeit uit het andere. De schrijver stelde zich ean vrij zware opgave toen hij dó mondaine Haagsche dochter van een overste met een idealis tisch predikant in het huwelijk deed tre den en beiden voerde naar een klein dorp met een stugge bevolking, die het jonge vrouwtje in een keurslijf van con ventie en uiterlijke godsdienstvormen vil rijgen, terwijl elders in de gestalte van een jong luitenant (oud kennis uit Den Haag) de compensatie van een onbegrepen hu- lijksleven lokt. Een dergelijke opgave eischt, voor zij goed' teneinde gebracht kan worden, sterke con'.rasteerendb figu ren. Aan dezen eisch heeft de schrijver en- getwijfeld voldaan. Hij gaf den idealist in den domino, de hartstochtelijke wereld- sche onbevredigde in dien's vrouw, de wuftheid1 en den vrouwenzoeker in den luitenant, do benepenheid en gevoellooze godsdienstigheid in ouderling Brongers, de dweepzucht met idealisten in de iet wat hysterische ongetrouwde freule, de menschelijkheid en de grootheid van harte in de moeder van -den predikant. In de samenstelling van zijn figuren was de schrijver ongetwijfeld gelukkig. Geluk kiger dan in de compositie zijner hande ling. Deze is hier en daar veel te lang dradig (bij het vervelende af), hij ver zuimde dé komische note te verzorgen, bovendien is de handeling geheel ge speend van onverwachte effecten. Daar tegenover staan evenwel weer enkele heel fijne trekjes (b.v. het weigaren van het boek door dé freule nadat deze haar lief des-uiting afgewezen weet). Een stuk o.i. van middelmatige ver dienste, dat slechts bij een zeer vlotte vertolking zijn lange d' aiogen kan doen vergeten. „Onderling Kunstgenot" bracht het gisteravond in de „Prins van Oranje" niet zonder verdiensten doch ook zeer zeker niet ideaal. Het spel-tempo was veel te langzaam, lange ontboezemingen werden zoo nadrukkelijk „gezegd", dat men den lust in zich voelde te roepen: „Menschen schiet toch op." Het langzaam tempo kwam evnwe] aan de duidelijkheid van het gesprokene ten goede. Hoewel ons een allesbehalve gunstige plaats in de zaal was toebedeeld, misten we geen enkel woord. Dit streven naar duidelijkheid, zich ook uitend in onnatuurlijk spreken door enkelen, verdient ongetwijfeld waar- deering. Alleen: het tempo mag door dit streven niet zoo sterk lijden als gister avond het geval was. Dit en een opmer king over het plaatsen van een vrij hoog portret op het schrijfbureau in het derde bedrijf (waardoor het uitzicht op den predikant belemmerd werd) aan het adres van de regie, welke op het geheel overigens weer, zooals we dat bij O. K. gewoon zijn, een gunstig stempel drukte. Van de spelenden noemen we mevr. Constandse eerst. Deze was uitstekend in haar rol van jonge temperamentvolle dominecsche. Als zij hedenavond de „S" en de „Z iets meer wil onderscheiden zal men haar vertolking onverdeeld kun nen toejuichen. Aan den heer Molhoek was een uiterst zware taak opgedragen en hoewel hij hier en daar te kort schoot, verdient zijn „dominee" respect. Alleen: hij had de rol als geheel jonger moeten opvatten, minder bezadigde reserve moeten toonen. Mary kan slechts liefde hebben voor een idea list, die vonken spat en die haar verwaar loost door jongensachtigen ijver voor z'n werk. Thans was er bijna geen motief voor haar terugkeer. De tragische scènes van den heer Mol hoek waren weer uitnemend, de andere te overdacht en te langzaam. Mevr. M. Pennings ontroerde vooral in de samenspraken met haar zoon, Mary en de freule. Ook zij sprak overigens heel dikwijls te nadrukkelijk. Als geheel knap werk. De heer Wiebenga als luitenant der huzaren heeft ons inderdaad verrast. Hij was pittig, z'n uniform zat hem als gegoten. Uiterlijk op en top een lady- Killer in uniform. Ook in dit geval moeten we een klacht over het spre ken uiten. Een schneidig cav.-officier die tal van Haagsche meisjes van eer ste kringen het hoofd op hol brengt, móet een ander accent in zijn stem hebben dan de luitenant van gisteren. De heer Wiebenga had verder moeten weten dat een officier niet met een sabel achter het stuur van zijn auto zit en dat hij zijn kepi eerst bij de buitendeur opzet. Twee kleine opmer kingen weliswaar, maar.... hokt een gave creatie juist niet altijd op klei nigheden? De heer D. A. Constandse was als ouderling Brongers prachtig. Geen overdrijving, kort, onbewogen; daf was in orde. Ook mevr. Adema speelde zuiver en op de bedoeling van den schrijver af gestemd. Vooral in het derde bedrijf ontplooide zij zich zooals men kon wenschen. Jammer dat zij in I even de fout beging als gast iemand naar de deur te begeleiden. (Dezelfde fout maakte ook Paul in een der bedrijven). Tot slot nog een compliment aan het dienstmeisje, mej. Kloosterman, die we nu eens spoedig in een groote rol hopen te zien. De pauzen tusschen de bedrijven wei-den opgeluisterd door muziek van een alleraardigst strijkje. We geven „O. K." evenwel in over weging voortaan de pauzen door een sterk fanfare-corps te doen vullen. Wellicht ziet dit kans de luidruchtige praters te overstemmen! Demonstratie. Men verzoekt ons de aandacht te vestigen op de demonstratie, die a.s. Dinsdag zal gehouden worden meteen zeer eenvoudige Amerikaansche ploeg en schoffelmachine. In een advertentie in dit blad treft men bijzonderheden. Bioscopen In het „Slot Osfende" gaat heden avond de Krassin-film, dan van Zater dag tot en met Maandag „Een straat jongen van Mont-Martre" en Dinsdag avond het eerste gedeelte van de twee- weeksche serie-film „Dokter Mabuse". De Landbouw-Bioscoop heeft deze week twee hoofdnummers op het pro gramma, n.l. „Tom de Wervelwind", met den beroemden Tom Mix in 'de hoofdrol en „De fante van Charlie", een creatie van Syd Chaplin, broer van Charlie. In en uit. Ingekomen W. Schrijver en gezin, metselaar, van Rotterdam, Korte Vorststraat 18 J.Sohip- per en gezin, pakhuisknecht, van 's Heer Arendskerke, Ossenhoofdstraat 2C. van Eeteren, arbeider, van Etten en Leur, St Jacobstraat 32J. Hage, zonder be roep, van 's-Gravenkage, Kloetingscheweg S M. Hoheusee, dienstbode van Essen, West- wal 40B. Murre, dienstbode, van Wol- phaartsdijk, Nieuwstraat 3. Vertrokken A. J. M. Kloosterhuis, verpleegster, naar MaastrichtN. Vervaart en gezin, bedrijfsleider, naar Druten C 871; M. M. E. Schneider, onderwijzeres, naar 's Heerenhoek A. Jacobs, chauffeur, naar Eindhoven, Hullilaan 55 W. van Baaien, metselaar, naar Vlissingen, Noordstraal 73; E. de Jonge, dienstbode, naar Ondelande; C. Vis, rector, naar Alkmaar, Piusstich- tingP. J. Luijk, koopman, naar Schore B 38P. A. van de Velde geb. Bliek, zonder beroep, naar Krabbendijke, Juliana- straatM. van der Linde, zonder beroep, naar Hoedekenskerke, C 16 A. W. Ver vuren, arbeider N.S., naar Dordrecht, Hendrikstraat 36Ph A. van Veen en gezin, schilder, naar Kloetinge B 51 j J. A. Theuns, timmerman, naar Rotter» dam, Kerkhofstraat 54a.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2