rA^riIF m f AI TD 4 AFT1 uUlmiIL S Ij tl Uli All I 5S3SS In dienst van allen. N0 17, Vrijdag 19 April 1929 il6 Jaargang. Bij dit nummer be hoort een bijvoegsel. Sport. Rechtszaken. Kamer* Overzicht. ProVincienieuvVs Kunst. UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant gp|||jfB|g|j en Kbenwens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf per regel. Advertentiën worden Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd ie Goes. aangenomen tot 12 uur voorm. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f2,— buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. H. K. H. Prinses Juliana heeft hare college-bezoeken aan de Universiteit fe Leiden hervat. Per auto begeeft dë vorstelijke studente zich naar de Alma Mater. kind in de wijnbergen werkte en la ter in Boedapest arbeider in een staal fabriek werd. Daar was hij om den anderen dag werkzaam in de nacht ploeg, ging dan echter overdag niet slapen, maar bezocht het schilderijen museum. Toen hij zelf bespeurde, dat hij talent had, verliet hij de fabriek en werd schildersleerling. In de am bachtsschool ontdekte men zijn ta lent en zoo kwam hij bij Söós en leer de de techniek van beeldhouwen. Ja renlang woonde hij in een kelder. Thans heeft de rector van de hooge school voor Beeldende Kunsten er voor gezorgd, dat hij in dit instituut is op genomen. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: N. A. C.-M. V. V. P. S. V.Willem II. WilhelminaEindhoven. N. O. A. D.—L. O. N. G. A. Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld ZeelandiaBredania. D, O. S. K. O.-R. B. C. G. U. D. O. K.-Alliance. Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Zondag a.s. worden voor bovenge noemde klasse de volgende wedstrij den gespeeld: Goes—Vlissingen II. Middelburg IIHulst. Terneuzen—Zeelandia II. Per waterfiets over het Kanaal. Rosier Vincent, een te Boulogne sur Seine wonend jonge Eranschman, is Woensdag het Kanaal van Calais naar Dover per waterfiets overgestoken in 5 uur 35 minuten. Hij heeft daarmee tevens de prestatie van zijn voorgan ger Savard, die hetzelfde feit eenige jaren geleden in 6 uur 6 minuten vol bracht had, niet onbelangrijk verbeterd. Koeien op het rijwielpad. Voor het Kantongerecht fe Almelo heeft onlangs terechtgestaan een land bouwer fe Egede, gemeente Heil en- doorn, terzake dat hij op 30 Juli 1928 buiten noodzaak een aantal koeien heeft geleid over het van Egede naar den Ham loopend rijwielpad, onder beheer staande van de gemeente Hel- lendoorn en door den daartoe gerech tïgde als rijwielpad aangeduid op de door den minister van Waterstaat be paalde wijze. De Kantonrechter veroordeelde ver dachte tot f 3,boete of drie dagen hechtenis. Om een uitspraak te krijgen in deze principieele kwestie, is verdachte in appèl gekomen. De rechtbank te Al melo heeft het vonnis van het Kan tongerecht te Almelo in deze zaak vernietigd en opnieuw recht doende is verdachte Dinsdag veroordeeld ter zake van de overtreding „buiten nood zaak over een rijwielpad vee leiden" tot f3,boete sübs. 2 d. hechtenis. TWEEDE KAMER. Het suikerwef je is Woensdag bestre den door de heeren van Gijn, Boon, Vliegen, Schokking en Knottenbelt, te genover wie de heeren Loerakker, Braat, Leenstra Rutten, Bierema, Weit- kamp en Lovink als verdedigers in hef krijt traden. Dr. Bierema had de niet gemakkelijke taak om als vrij- handelaar zijn medewerking aan dit wetje te verklaren. Principieel kon hij zich beroepen op mr. van Gijn, die niet onder alle omstandigheden tijdelijken steun aan een noodlijdende industrie afwees. Kan men hier ech ter van tijdelijk spreken? Wie heeft eenige zekerheid, dat er binnen af- zienbaren tijd een Conventie komt? En als de daalder als premie niet vol doende blijkt? Dan moeten de voor standers, om consequent fe blijven, er nog een schep op doen, nog daar gelaten, dat een belangrijk deel van den steun ten goede zal komen aan DRIEWEGEN. De raad vergaderde Dinsdag. Afwezig waren M. Nijsse en J. G. Nieuwenhuize. De nieuwe poli- I tieverordening werd definitief vastge steld. De voorgestelde kunstbedekkïng door grind van den Wolfshoekschen I weg vanwege het waterschap Elle- I woutsdijk werd goedgekeurd. De be- I grooting Vleeschkeuringsdienst voor 1930 centrumgemeente Ovezand werd goedgekeurd, op f 3000,in ontvang I en uitgaaf. In de begrooting voor 1928 I hadden een paar wijzigingen plaats. Besloten werd om de straatlantaarns voortaan tot half April te laten bran den. I HANSWEERT. Met ingang van 1 Mei a.s. wordt verplaatst de rijks klerk D. W. de Koster van het onf- I vangkantoor te Breukelen naar de I Inspectie de Directe Belastingen alhier. Met ingang van 1 Mei a.s. wor- I den de kommiezen O. Hoving en P. I v. d. Wenden te Hilvarenbeek over geplaatst naar hier. KAPELI.E. De herijk der maten en I gewichten zal plaats hebben op 22, 23 en 24 April. Woensdagmiddag herdacht Ds. A. Scheele, predikant van de Ger. Kerk te Kapelle-Bïezelinge, zijn 25- II jarige ambtsbediening. Om 2 uur na middag begon de receptie in de Chr. school die rijk versierd was. Velen kwamen den jubilaris met zijn echt- genoote en familie gelukwenschen. De kinderen der Chr. School zongen een passend, door de onderwijzers ver vaardigd lied. Ook de kinderen van de Chr. Bewaarschool zongen den ju bilaris toe. Namens de catechesanten van de kerk te Wemeldïnge werd hem een foto met fraaie omlijsting aange boden. De kinderen van de Bewaar school met personeel boden hem een bloemenmand aan. Alle kinderen wer den getracteerd. Om 6 uur hield Ds. Scheele een gedachtenisrede in de Ger. Kerk, die tot in alle hoeken ge vuld was. We bemerkten velen uit Wemeldinge, waar Ds. Scheele consu lent is, van Kruiningen, Krabbendijke en niet te vergeten Veere, zijn eerste gemeente. Verder predikanten uit classis en provincie. Bepaald werd de gemeente bij 2 Cor. 4 vers 7. Na be ëindiging van den dienst berustte de leiding der samenkomst bij den ouder ling J. Baaïjens, die namens kerkeraad en gemeente den jubilaris toesprak en hem en zijn echtgenoote een waar devolle herinnering aanbood. De heer P. Scheele sprak als voorzitter van de Schoolvereenïging. De heer P. M. Keim namens de Chr. Bewaarschool- 78 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER „Nee", zei hij bedaard. „Het heeft nooit zoo moeten zijn. Diep in je hart weet je dit maar al te goed. Je wilt hef felt nu eenmaal niet onder de oogen zien, maar je moet er toch van overtuigd zijn, dat het voorbeschikt was, dat jij en ik elkander zouden ontmoeten en.... liefkrijgen". Hij sprak op nadrukkelijken toon, want ze had haar hoofdje bij de laatste woorden weer afgewend en het kwam hem voor, alsof ze eenigszins verder van hem verwijderd stond. „Ja, we hebben elkander lief, al weiger je dan ook het ronduit te bekennen. Als dit niet het geval was, zou ik' hef toch moeten voelen, je zou het me op alle manieren toonen en dat heb je niet gedaan. Het spreekt vanzelf, dat je me kunt wegzenden, daartoe heb je het recht, maar je zult me nooit kunnen doen gelooven dat je niet van me hield." „Ja, ik zou je wel in dien waan kun nen laten verkeeren", zei ze heel zachtjes. vereenlging. Namens de jeugdvereni gingen voerde de heer H. Zegers, voor zitter der Jongelingsvereeniging, hef woord. Namens de kerk van Veere sprak Ds. van Strien, die mededeelde dat Veere hem nog niet was vergeten. Een schilderstuk werd aangeboden. Ds. van der Veen voerde het woord na mens de classis Goes en Ds. Meijer namens de predikanten uit de classis. Ds. Koolstra sprak voor de kerk te Wemeldinge, waarvan Ds. Scheele con sulent is en namens die te Kruinin gen waarvan hij dit is geweest. De heer de Graaf, hoofd der school, sprak namens de schoolkinderen en perso neel en bood een fraaie bloempot met tafeltje aan. Namens de zending voerde Ds. Ringnalda en Ds. Hey uit Koudekerke het woord. Voor de A.R. partij sprak burgemeester Schwartz van Rilland en Ds. v. Dijk namens de Zeeuwsche persvereeniging, waarvan Ds. Scheele secretaris is. De heer J. de Jager sprak namens de plaatse lijke kiesvereeniging en burgemeester Bierens namens het gemeentebestuur voor de gemeente Kapelle. In korte bewoordingen bracht de jubilaris dank voor al het geschonkene en gespro kene. Ds. Scheele uit Middelburg, broeder van den jubilaris sprak het slotwoord en eindigde met dank aan God. KATTENDIJKE. Voor het eindexa men der H. B. S. fe Stadskanaal, Veendam, Ter Apel, Dragten en Hee renveen is benoemd tot deskundige Ds. J. P. Enklaar te Katfendijke. NIEUWDORP. Woensdag werd al hier door Notaris Pilaar publiek ver kocht een woonhuis en erf te Nieuw- dorp aan Hubrecht van Antwerpen Nicolaaszoon voor f1210, WISSENKERKE. Maandag werd al hier een vergadering belegd met hef doel een feestcommissie te benoemen óm den 20-jarigen geboortedag van Prinses Juliana 30 April feestelijk te herdenken. Tot bestuursleden werden gekozen Joh. Heuseveld, voorzitter; C. van Halst, penningmeester; A. ten Gussïnklo, secretaris; tot eere-leden werden benoemd M. J. Verhorst, bur gemeester; P. J. Fret, arts en A. T. C. Swenne. Het program werd vastge steld als volgt: koraalmuzïek kerk dienst, fractafie van schoolkinderen, étalage-wedstrijd, volksspelen, ringrij- den, optocht versierde wagens, uit voering van zang en muziek en tof slot openlucht-bioscoop. Een kunstgenie ontdekt. Naar de Pester Lloyd bericht, heeft de bekende Hongaarsche beeldhouwer Vilmos de Szamosi-Söós in den boe renjongen Imre Somogyi een nieuw kunstgenie ontdekt. Somogyi is de zoon van een dijkwachfer, die als „Doe het dan", zei hij. „Doe het en kijk me ïntusschen aan". Hij had zijn armen weer om haar heengeslagen en ze maakte een bewe ging, alsof zij zich hieruit wilde be vrijden. Hij liet haar plotseling los en kruiste zijn armen over zijn borst. „Doe het nu", zei hij langzaam en duidelijk verstaanbaar. Ze had op een stoel plaats geno men en ze hield haar hoofd gebogen. Gedurende enkele seconden zat ze volkomen bewegingloos en toen keek ze op en kwam overeind. Langzaam hief zij haar arm op en wees op de deur. „Ga alsjeblieft weg", bracht ze fuis- terend uit. Hij staarde haar aan. Hij was er zich van bewust, dat zij haar uiterste best had gedaan Iets anders te zeggen. Het volgende oogenblik viel haar arm langs haar lichaam neer en hij zag, dat ze wankelde. Hij ving haar nog bijtijds in zijn ar men op. „Eve, lieveling", zei hij feeder. Thans kon zij zich niet langer be- heerschen en met een zachfen kreet drukte zij zich tegen hem aan. Ze had den strijd opgegeven. Hij voelde haar hart tegen het zijne kloppen en toen ontdekte hij plotse ling, dat zij schreide. Hij verborg zijn gezicht in haar dik, bruin haar en kuste dit. „Wat is er, lieveling?" vroeg hij. „Toe, vertel het me toch". Haar armen sloten zich vaster om zijn schouders heen en hij begreep, dat ze niet wilde terugnemen waf ze eenmaal aan hem geschonken had. Hij hield haar tegen zich aangedrukt, tot dat ze geleidelijk wat kalmer werd. Het heete bloed was hem naar de slapen gestegen en hij moest zich ge weld aandoen zich kalm te houden. Dit uur was heilig en hij wilde haar vertrouwen in hem tot geen enkelen prijs beschaamd maken. Toen ze zich echter in zijn armen bewoog, begon hij weer te spreken. „Denk niet, liefste, dat ik er op zal blijven aandringen mij iets te vertel len, wat je heel diep in je hart ver borgen wilt houden". Ze hief haar hoofdje van zijn schou der op en keek hem aan. „Dat be grijp ik, mijn ridder". Het kwam hem voor, alsof er eens klaps een groote vlam tusschen hen oprees en in gedachten zag hij haar weer voor zich, zooals zij in dien won- dermooien voorjaarsnacht bij hem was gekomen, om hem te bedanken voor hetgeen hij voor Gaspard deed. Ze was Circe, de toovenares Hij trok haar hoofd met een bijna woest gebaar naar achteren en kuste haar oogen, haar wangen en haar war me, roode lippen. Ze had haar armen om zijn hals geslagen en ze hield die achter zijn hoofd samengevouwen. Haar kus was even hartstochtelijk als de zijne. Toen maakte zij zich met een be slist gebaar uit zijn armen los. „Dat is heusch genoeg voor vanavond", zei ze. „Weet je wel, hoe laat het is? Bill je moet nu weggaan". „En indien ik dat doe", vroeg hij angstig, „zul je dan nog dezelfde zijn, als ik terugkom? Eve, wil je me dat beloven?" „Oh, nee", zei ze. „Beloften zijn gemaakt voor menschen, die elkander niet vertrouwen". Vergeef me", mompelde hij. „Maar- het is zoo afschuwelijk weg te moe ten gaan. Ik houd zooveel van je". „Ik heb je lief, Bill", zei ze op fluisterenden toon, ,,en ik houd te veel van je om je nu te laten blijven. Nee, Bill, je moogt me nu niet meer kussen. Ik meen het. Je moet gaan." „Geef me nog één enkele liefkoo- zing", smeekte hij. „Zoodat het heel goed tot me kan doordringen, dat hef werkelijkheid is en dat ik niet droom". „Nee, niet meer", hield ze vol. „Misschien dróómen we ook wel. Wij zullen hef weten, wanneer de ochtend is aangebroken". Hij kon haast geen afscheid nemen. Hij was zichzelf totaal niet meer mees ter geweest, toen hij haar lippen een maal op de zijne had gevoeld. Ze verzocht hem echter opnieuw om nu heen te gaan en ten slotte ver trok hij, met zich meenemend de her innering aan haar liefkoozingen, den druk van haar armen nog steeds om zich heenvoelend HOOFDSTUK VI. In den Italiaanschen tuin. „Wij zullen het weten, wanneer de ochtend Is aangebroken". Dat had ze gezegd en toen de mor gen naderde, voelde hij zich zoo ang stig, dat hij begreep niet meer naar haar terug te durven gaan. Ze had hem haar ridder genoemd en hem gezegd, dat ze hem liefhad. En toch was hij bang Het was Zondagmorgen en hij had zijn preek voor den avond nog niet gereed. Hij had bijna geen oog geslo ten en hij deed zijn uiterste best zijn gedachten op zijn preek te kunnen concentreeren. Hij had evenwel even goed kunnen probeeren een van me vrouw Winch's beroemde sneeuwpud- dingen te maken, want het resultaat zou hetzelfde zijn geweest. Hij liep den tuin in en ging voor de aloë staan waaraan wondermooie, wit te bloemen pronkten. Den vorigen dag was hij niet tof bidden in staat ge weest, doch thans waar hij tegenover een van God's grootste wonderen stond, voelde hij Zijn nabijheid. Hij hief zijn gelaat naar de zon op en stamelde. „Oh, God, maak mij waardig". (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1