Van Overal Gemengd NieuWs, Laatste Berichten. Eindhoven, dé heer A. Verdijk, met tl© wethouders en den staf van het Philips- personeel. De geheele binnenplaats van dit gedeelte der fabrieken was voorts gevuld met personeel der N.V. Precies om kwart voor twaalf weid van het Philips-kantoorgebouw de gemeente vlag geheschen, waarna de auto met den 20.000sten arbeider voor de poort reed, Onder de toonen van het „Wilhelmus" gespeeld door de Philips-harmonie, werd hij binnengele'd. De 20.000ste arbeider is de heer P. J, van Luyk, uit Slratiuim, Dr. Philips, de minister en mevr. Phi lips drukten hem de haind onder het uit spreken van een korte welkomslspeech. Daarna werd in het kantoorgebouw der N.V. Philips een huldigingsvergadering gehouden, waarin het woord' voerden de minister van Arbeid-, de burgemeester van Eindhoven, de voorzitter v;an de Ka mer van Koophandel, die heer C. Sch lens, de heer H. \an der Putt, voorzit.tei van de R.K. Werkgeversver-enig'ng; de heer C. J. Zaalberg, directeur-generaal van den Arbeid, die mede namens de overige hoofden van afdeel ingen van het ministerie van Arbeid, Handel en Nij verheid sprak; voorts voerden het woord de heeren Staal en Gaarens'room, einder- directeur der N.V. Ten slotte hebben nog twee afgevaardigden van arbeidersor ganisaties, bij de firma Philips werkzaam, gesproken. Dir. Phil ps heeft de sprekers beantwoord. 1 Verduistering op groo te schaal Naar van gezaghebbende zijde verno men wordt, zijn aangehouden 2 beamb ten van het gemeente overzetveer over de Waal te Nijmegen, die ervan verdacht worden voor duizenden guldens ten na dele der gemeente Nijmegen verduisterd te hebben. Zij moeten hun bedrog plegd hebben door fraude te plegen met afgifte van biljetjes voor autovervoer over de Waal. Het was opgevallen dat beide employé's, waarvan er één voor tijdelijk was aangesteld, grootere uitgaven deden dan hun traktementen toelieten. Na ver hoor is gistermorgen een der verdachten A. V. W., naar Arnhem overgebracht, terwijl de andere verdachte, W. K., uit de voorloopige hechtenis is ontslagen. Beschuldigingen tegen een burgemeeste r. Tijdens de gistermorgen gehouden ver gadering van den raad der gemeente Oudr Heusden en Elshout werdén door het raadslid Sprengers de voor een gen tijd tegen den burgemeester, den heer Van Liem.pt, in samenwerking met wethouder Van Herpt uitgesproken ernstige beschul digingen wegens gepleegde malversaties', waarvan zij bij den officier van justitoK een aanklacht hadden gedeponeerd, her haald. Toen de voorzitter hierop de ver gadering schorste en voorstelde m gehei me vergadering deze grieven te behande len, verlieten het raadslid Sprengers en wethouder Van Herpt uit protest dé ver gadering. -Te 's Gravenhage is op 62-jar gen leeftijd overleden mr. L. N. Roodenburg oud-lid van de Tweede Kamer en van den Haagschen gemeenteraad en die jarenlang de leidende figuur is geweest din tal van verenigingen en genootschappen op het gebied der volksgezondheid, volks huisvesting en t. b. c.-bestrijd mg. Bij een vechtpartij tusschm K. V., die herrie maakte in dé woonscheipenhaven te Leeuwarden en een agent van politie heeft de agent V. met een revolver in dén buik geschoten. De agent was door V. met een stok met spijkers aangevallen en handelde uit noodweer. V. werd naar het ziekanhu s vervoerd. De sympathie dér om standers was niet op zijn hand'; een fami lielid van den getroffene zei zelfs, dat men hem nog beter had moeien treffen. --- Te Detroit is, len aanschouwe van een schare van 10.000 toeschouwers, bij een vliegdemonstratie een schokkend on geluk gebeurd'. Een vliegtuig waarin zich de president van een groote vliegtuigfa briek, Kreder, bevond kwam in botsing met een ander vliegtu'g waarin zich twee personen bevonden. Beide vLegtu gen vie len; dé drie menschen verongelukten. Men meldt dat mr. H. Loeff, burgemeester van Drunen, wordt benoemd tot burgemeester van Bergen op Zoom. In December 1926 werd' in een bosch bij Ginneken een 20-jarig dienst meisje gevonden, dat daar twee dagen en twee nachten gelegen had' met de beenen in het ijs. Bij het snijden van takken voor kamerversiering van de familie waarbij ze inwoonde, was ze in een greppel geval len; zij had haar been gebroken en door de pijn het bewustzijn verloren. In zeer bedenkelijken toestand werd zij in het St. Laurantiusgesticht te Ginneken opge nomen en door zeer zorgvuldige verple ging en geneeskundige behandeling heeft men haar leven gered1. Gisteren heeft zij het gesticht verlaten. Zij heeft thans twee kunstbeenen. 4 Maandag lagen op de Maas voor, Ravesteijn eenige tjalkschepen, waaronder „De Twee Gebroeders", bemand door de Gebr. van H., afkomstig uit Druten. Toen men hen toeriep zich gereed' te ma ken voor de afvaart, gaven zij geen ant woord. Bij een daarna ingesteld onderzoek werd de 25-jarige C. v. H. dood gevon den, terwijl zijtn 24-jarige broeder be wusteloos was, vermoedelijk tengevolge van ko lendampvergiftig 'ng. De Rijksmiddelen hier te lande brachten over de maand Maart f 676 237 minder op dan in dezelfde maand van het vorige jaar, doch over het eerste kwartaal f 1.633.830 meer dan in het zelfde tijdvak van 1928. De Engelsche Koning heeft gis- termiddiag voor de eerste maal een klein toertje in een gesloten auto gemaakt naar een villa in de buurt, waar hij met de Ko ningin een half uurtje in den tuin gewan deld heeft. Daarna werd weer per au'.o naar Huize Craigwail teruggereden. Maandag was in Bishopsgate (Londen) een arbeider bezig om, staande op een goederenlift, d3 lift te smeren toen deze begon te bewegen. Hij was niet in staat de lift tot stilstand t - brengen, die hem langzaam drie verdiepingen hoog voerde tot hij tegen dé zM&hg verplet terd werd. Andere arbeiders kwamen op zijn schreeuwen af, doch toen was het reeds te laat Uit een mededeling van het Duit- sche verbond1 van automobielhandelaren blijkt, dat in 1928 vrijwel 68 pet. van- alle geleverde automobielen op afbetaling wer den gekocht. Indien men den totalen om zet op M. 750 millioen aanneemt, dat zijin namelijk 150.000 automobielen van 5000 mark, werden er dus voor 510 millioen aan automobielen op afbetaling verkocht. Als men nu verder schat, dat 25 pet. van den prijs dezer auto's contant werd be taald', blijft er een totaal crediet van 380 millioen mark over. De zomertijd. In ongeveer 180 steden van den staat New York met inbegrip van de stad' New York, zal de zomertijd op 28 April in gaan. Er is evenwel een beweg ing gaande in dezen staat om bij staatswet aan de ste den het vooruitzettem van de klok te ver bieden. Iedere stad in de Vereenigcfe Staten mag zelf bepalen en zoo> ja wan neer, zij den zomertijd' zal invoeren. In Engeland1, Frankrijk, België, Spanje en Portugal gaat de zomertijd in in idem nacht van 20 op 21 April. Hier te lande begint zij naar men weel eerst op 15 Mei. Strijd over een operatie. Sinds eenige dagen houdt de Berlijn- sche medische wereld en ook het publiek, zich bezig met een eigenaardig geval In het ziekenhuis van Lichterfelde werd onlangs een patiënt binnengebracht die een levensgevaarlijke operatie moest ondergaan. De internist, prof. Rautenberg (sinds 19 jaar aan het ziekenhuis verbon den) meende gronden te hebben deze operatie niet over te laten aan den chirurg van het ziekenhuis, prof. Dötnitz, maar den patiënt te moeten aanraden zich in een ander ziekenhuis te laten opereeren, waar een specialist in deze soort operates werkzaam was. (Prof. Dömiitz was betrek kelijk korten tijd geleden tot directeur van het ziekenhuis aangesteld, naar 'het heet met voorbijgaan van prof. Rauien berg.) Toen prof. Dönitz vernam, wat ge schied' was, diende hij dadelijk zijn beklag in bij de administratieve districtscommis sie, die prof. Rautenberg onmiddellijk ontsloeg, met de medédeeling, dat men onder geen prijs meer stelde op zijn dienstvervulling. Zaterdag heeft dé artsenkamer een be middelingspoging beproefd, doch te ver geefs; de vertegenwoordigers van de dis trictscommissie wilden het besluit inzake het ontslag niet intrekken. Naar de Berlijnsche correspondent van de „Köln. Z." meldt, zal thans de quaes- tie voor het gerecht komen, daar prof. Rautenberg schadevergoeding elscht. In tegenstelling met de commissie stelt hij zich op het standpunt, dat zijn aanstelling indertijd voor levenslang is geschied. Ward Hermans. De Belgische bladen bevatten het be richt, dat Ward Hermans in België is teruggekeerd. De Schelde meldt, dat de rechter van onderzoek van Laethem, toen deze Maan dag telefonisch werd' verwittigd, dat Ward Hermans zich in zijn cabinet zou komen aanmelden, hiervan niets wilde weten. Hij bad nog geen tijd en zou den vluchteling pas Woensdagmiddag kunnen ontvangen. Men is er op het Gerechtshof zoo zeker van, schrijft het blad, dat Ward Her mans zich aan het onderzoek niet zal ont trekken, dat men meent er geen haast te moeten achter zetten om hem aan te houden. f Naar Belga nog uit Brussel seint is Wand Hermans gistermiddag om kwart over één -aan een verhoor onderworpen, waarbij hij geen der der hem gestelde vragen wijde beantwoorden, verklarende dat hij slechts in een openbare zitting zou spreken. Hij verklaarde dat hij Donder dag in België was aangekomen Een talegram van 5.45 uur meldt voorts dat Ward' Hermans in voorloopige hechte nis is gestald. Volgens een telegram van 6.30 uur werd Frank Heine naar het Paleis van Justitie gebracht, waar hij gedurende een uur werd1 geconfronteerd' met Hermans, die in zijn stilzwijgen volhardde. Hermans werd daarna voorloopig op vrije voeten gesteld'. Vreeselijke toestanden in den Congo. De „Tel" ontleent aan de „Times" een gedeelte van een brief van een zen deling over dén -ontzettenAen honger: nood in Belgisch Noorld1 - RuandaHet leed der bevolking in deze streek tart elke beschrij ving, zegt de zendeling. Het land is be zaaid met lijken. Vaak vindt men vrou wen en kinderen hulpeloos langs den weg liggen, waar zij wellicht door hyena's zul len worden verslonden, voordat de dood komt. Vele malen heb ik, zoo schrijft de ziendeling, mannen, die zelfs geen kracht meer hadden, om naar het zieken huis te kruipen, dood langs de wegen zien liggen. Het is een land van geraamten, levende en doode. De nasleep van den hongersnood is ziekte cn d'eze Bahutu, die altijd ondervoed zijn en ziektekiemen mee dragen, loopien gevaar, door een hevige epidemie van dysenterie te worden aan getast. Ook zijn in de afgdoopein, maanden reeds gevallen van pokken geconstateerd. Een strop voor reisbureaux. Op het stoomschip „Tuseania" braken eenige dagen geledein pokken ut. Aan de passagiers van het schip wend evenwel toch toegestaan Engeland1 binnen te ko men. Sedert zijin reeds 7 leden van de be manning aan pokken gestorven. In Frankrijk is men over de wijze waarop Engeland' tegenover het besmette schip is opgetreden geenszins tevreden en Frankrijk heeft thans krasse maatregelen genomen teneinde in het eigen land de pokken te weren. Alle mailbooten uit Engeland zullen onder quarantaine gesteld worden en van alle passagiers zal geëischt worden, dat zij binnen de laatste twee maanden tegen pokken zijn ingeënt. Op dé Engelsche reisbureaux zit men met de handen in het haar; ook de besturen van de spoorwegmaatschappijen, die verwach ten, dat het reizigersverkeer met 95 pet. zal verminderen. De toestand' wordt inge wikkeld, omdiat de stroom van Amcr.kaan- sche toeristen is begonnen en 75 pet. van hen, die het vasteland1 willen bezoeken, eerst naar Engeland' gaan. Het Britsche ministerie van volksgezondheid heeft z:ch niet over de zaak willen uitlaten. Het pas poortenbureau is nog niet officieel van het Fransche besluit verwittigd. BURGERLIJKE STAND Over de maand Maart 1929. KRUININGEN. Geboren: Marinus Jacob z.v. Adriaan Kole en Antho- nette Jacoba Westplate. Ondertrouwd: Simon Jacobus Cor nells Frelier 31 j\ en Suzanna Maria Blok 28 j. Gehuwd: Marijn Oerlemans 52 j. en Joanna Maria Huberdina den Boer 35 j. Zeeuwsche Hypotheekbank. Men meldt ons uit Middelburg,: Naar we vernemen zal aan de aandeel- houders der Zeeuwsche Hypotheekbank worden voorgesteld om evenals het vorige jaar ook over 1928 20 pet. dividend uit te keeren. Tweede Kamer. Men meldt ons uit Den Haag: De Tweede Kamer heeft heden met 64—16 stemmen het ontwerp Ziekte wet aangenomen. Tegen stemden de heeren Kersten en Zandt (Ger. Staats partij); Braat (PlattelandersbondVis- scher (Anti-rev.); Van Rappard(Vrij heidsbond) Lingbeek (Herv. Geref. Staatspartij) en de Christ-Historischen Vliegtuig neergestort. Men meldt ons uit Venlo: Hedenmorgen omstreeks kwart voor twaalf is op den Herungerweg alhier, het militaire vliegtuig 113 uit Soester- berg neergestort. Luitenant Kimyzer werd op slag gedood, terwijl Luite nant Schoté de Vries ernstig gewond werd. Beide slachtoffers zijn overge bracht naar het ziekenhuis alhier. Het vliegtuig maakte een gewone verken ningsvlucht. Onmiddellijk nadat in Soesterberg bericht van het ongeluk ontvangen was is een vliegtuig naar Venlo gevlogen. TREINBOTSING. BRUSSEL. De sneltrein Parijs- Brussel is nabij Hal bij Brussel in botsing gekomen met een goederen trein. Er zijn vele doodea en gewonden. AMSTERDAM. Te Amsterdam is bericht ontvangen dat de Parijsche trein die te 12.29 in hef Centraal Sta tion alhier moet arriveeren, zonder de Parijsche wagon zal aankomen, wegens een botsing met een goederen trein te Hal. Het telegram vermeldt niet dat de botsing met den Parïjschen trein zelf heeft plaats gehad, doch dit wordt wel waarschijnlijk geacht. Nader wordt gemeld: De treinbot sing bij Hal had hedenmorgen pl.m. half zeven plaats. Voor zoover bekend werden 9 personen gedood en 23 ge wond, van wie verschillende ernstig. Voor zoover valt na te gaan bevinden zich onder de slachtoffers geen Ne derlanders. De materieele schade is zeer aanzienlijk. STAATSLOTERIJ. 3e klasse le lijst. Trekking 15 April. f2000: 4186 f 1000: 11156 f 400: 20770 f 200: 18240 19169 f 100: 6536 9447 10477 13701 15832 16364 16834 3e klasse 2e lijst. Trekking 16 April f25000: 8455 f 5000: 12128 f 1500: 17570 f 1000: 1084 6728 13268 f 400: 1625 7734 f 200: 14890 f 100: 4842 10346 19798 LICHT OP. Donderdag 18 April 7.29 uur Vrijdag 18 April 7.30 uur WEERBERICHT. De verwachting tof den avond van morgen luidt: Meest matige Noord-Oostelijke tot Oostelijke wind, licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, weinig ver andering in temperatuur. MARKTBERICHT VAN AARDAPPELEN. Inpzomleu door JAC. KNOOP, beëedigd makelaar in aardappelen, groenten en fruit. Nassaukade 158 Amsterdam. De verkoop van aardappelen is deze week zeer slecht geweest, veel oorzaak dloor te weinig groenten, diaa de klach ten over blauw ondier het schillen van de verschillende soorten. Zeeuwsche Blauwen en Bonten wejke bovengenoemde gebreken hebben, zijin zeer moeilijk te verkoopen diaar eerste soorten reeds tegen een lagen prijs verkocht worden. Veel aanvoer van verschillende soorten Zeeuwsche Poters. Een partijtje Friesche Bravo's en mooie Friesche Blauwen werden vlug verkocht, voor Friesche Borgers was geen vraag Van Overijsselsche en Dremtsehe zanid- aandappelen, evenals eenige partijtjes Hil- legommer zandaardappelen, gaat de ver koop langzaam. IJpolder en Haarlemmer meer Bravo's komen weinig aam de markt. Heden, 15 April, werden de volgende prijzen gemaakt: ZEELAND: p. H.L. of 70 K.G Laagst Hoogst Bonten f2,75 f8,20 Blauwen f 8,f 3,20 Eigenheimers f2,— f2,10 Bevelanders f2,f2,25 Blauwe Eigenheimers f 0,f 0, Bonte poters f 17 5 f 2, Blauwe poters f 1,7 5 f2, per 50 K.G. Uien (onbevroren) f2,— f2,50 per 60 K.G. Wortelen f 2,f 2,50 Rapen f 2,20 f 3, VEILINGSVEREENIGING „ZUID-BEVELAND" TE GOES. Veiling van 16 April 1929. APPELS: Goud' Reinetlen f33. Zure Bellefleur f21, Salome f38, Zure appels f 11 a f 15, Zoete Armgaarde f36, Zoete Bellefleur f30, Uitschot Appels f9 a f 12, alles per 100 K.G. PEREN: Gieser Wildeman f31, Klei- peren f25 a f26. Uitschot Peren f8 a f 19, alles per 100 K.G. DIVERSEN: Spinazie f34 a f38, idem 2e soort f 15 a f23, Witlof f 12, Veldsalade f5, Koolrapen f2,90, Uien (groote) f2,80 a f3,50, idem (kleine) f0,10 a f0,90. Aardappelen (groote) f) 1,50, idem (poters) fl af 1,30, Wor telen f2,50. Hazelnoten f21, alles per 100 K.G., Kropsla f6 a f 11. idem 2e soort f4 a f6, idem uitschot fl a f4, Roodle kool f 5 a f 18, Knolseldérij f 13, Prei i 1,90 a f2,60, alles pér 100 stuks, Prei f 12, Selderij f2 a f4. Radijs f4 a f6, Bloemen (Narcissen) f2 a f 11, alles per 100 bos. MARKTBERICHT. GOES, 16 April 1929. Aanvoer gewoon, handel kalm. Nieuwe tarwe f 11,50 a f 12,50 Nieuwe Rogge f a f joudgerst f 11,50 a f Wintergerst fa f /.omergerst fa f Haver f 11,50 a f— Kookerwten f 17,75 a f 18, <roonerwten f20,a f •mhokkers f 23,a f 25, Bruine boonen f 80,a f 42, Paardeboonen f 13,50 a f Maanzaad f87,a f Karwijzaad f 42,— a f Mosterdzaad fa f Aanvoer boter pond. van voer roomboter pond a f 1,00 Eieren per 100 stuks f4,60 Boter per kilo f 1,60 a f 0, Middenprijs eieren per 25 stuks f 1,15 Middenprijs boter per J kilo f 0,80 a f 0, Boter aan particulieren f 0,90 a f Eieren aan particulieren verkocht 5 J cent. Kleine eieren cent. Ganseieren groote 12 cent. Kleine 10 cent. Eendeneieren f 4,60 Poeleieren 0 cent, Middenprijs afwijkende boter f 0,per p. Bierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 37400 stuks. Prijs f 4,90 per 100 stuks ROTTERDAM, 16 April 1929. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 226 paarden, 8 veulens, 0 ezels, 1836 magere runderen, 786 vette runderen 330 vette kalveren, graskalveren, 2011 nuchtere kalveren, 97 schapen of lam meren, varkens, 104 biggen, 6 bokken of geiten, 29 overloopers. Prijzen per J kilokoeien van 30 tot 35, 43 tot 46 tot 50 tot 52J ct„ ossen van 39 tot 40 tot 46 tot 49 tot 51 tot ct., stieren van 37 tot 89, 40 tot 42, 45 tot 46 ct., kalveren van 52J- tot 60 tot 70 tot 75 tot 80 tot 85 ct., Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f 200 tot f410 tot f kalf- koeien f200 tot f400, stieren f 110 tot f470, pinken f 100 tot f160, vaarzen f150 tot f225, paarden f200 tot f 400 slachtpaarden f 180 tot f 225, hitten f 100 tot f170, veulens f 80 lot f120, biggen f 15 tot f 20, biggen per week 2,tot f 2,50, overloopers f 30 tot f 45 gras kalveren f tot f fok nuchtere kal veren f 20 tot f 27. slacht nuchtere kal veren f 10 tot f 14, lammeren f tot f schapen f tot f ADVERTENTIËN. Heden ontsliep zacht en kalm na een geduldig gedragen lijden onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder LEIJNTJE MAAS, Wed. J. Weststrate, in den ouderdom van 71 jaar en ruim 7 maanden. Haar heengaan was vrede. 's Heet Arendskerke S. VAN DE BROEKE- Weststrate. C. VAN DE BROEKE. B. WESTSTRATE. M. J. WESTSTRATE-Smit. M. WESTSTRATE. JOZ. WESTSTRATE- Vermeule. M. J. VAN DER PLASSE- Weststrate. C. VAN DER PLASSE. Nisse: Wed. M. OSSEWAARDE- Weststrate. 's Heer Arendskerke J. M. WESTSTRATE. A. WESTSTRATE—Janse. Middelburg: A. E. VAN GINNEKEN— Weststrate. M. VAN GINNEKEN. Nisse, 16 April 1929. Heden overleed na een lang durig doch geduldig gedragen lij den, onze innig geliefde Echt- genoote en Moeder, Mejuffrouw MAATJE SLABBEKOORN, in den ouderdom van 53 jaar en 2 maanden. Haar diepbedroefde Echt genoot en Kinderen, JOHANNES CORN. KOLE. CORNELIS MARINUS. JAN ADRIAAN. MAATJE ADRIANA. ADRIANA MARIA. Vlake C 14, 17 April 1929.

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3