Uit den Westhoek Kamer - Overzicht. Stadsnieuws. Binnenland DOM OF VALSCH? De medewerker „Luctor" van he£ dagblad de „Zeeuw" over wiens bij dragen we soms wel eens moeten glim lachen a.o. toen hij, pleitend voor een christelijke H. B. S. in Zeeland ver telde dat de neutrale H. B. S. in Mid delburg zoo vol gevaren voor de jeugd is. Aan de H. B. S.-jongelingen werd n.l. na een feest-avondje gelegenheid (schrik niet o lezer) tot dansen gege ven heeft in de „Zeeuw" van Za terdag j.l. over de Zondagsrust ge schreven naar aanleiding vanden dood van collega Deibei, die de Za- terdagsche „men" in de „N. R. C." was (en die als zoodanig nog al een keer tegen de pogingen der A.-R. om Zeeland op Zondag aan banden te leggen van leer trok) en naar aanlei ding van het gebeurde met de Pro vinciale boot VlissingenBreskens, waarover we onlangs op deze plaats onze meening te kennen gaven. „Luctor" is het met de opvattingen van wijlen Deibei natuurlijk niet eens. Accoord. Dat is zijn goed recht, evenals het zijn goed recht is te ge- looven dat het verstandig was om den Franschman op Zondag niet van Breskens naar Vlissingen per expres boot te verplaatsen. Ieder heeft zoo zijn eigen opvattin gen omtrent goed en kwaad, dom en verstandig, achterlijk en vooruitstre vend. Over deze punten zullen we met „Luctor" dus niet in het strijdperk treden en ook niet over het afgereden paardje „Zondagsrust". Van zijn geheele betoog, dat de libe ralen erg onvriendelijk in de ooren zal klinken (wat een slechte menschen zijn de liberalen toch altijd geweest, moet de geregelde lezer van de „Zeeuw" op den duur wel denken) zullen we hier slechts 1 zin over nemen. En wel de navolgende: „Luctor" schrijft: „Voor verbetering van sociale toestanden moet ge nooit steun van liberale zijde verwachten". Als 't u blieft. Aannemen dit vergift-pilletje van „Luctor", heeren liberale Kamerleden, raadsleden, heeren groot-industrieelen en kleinere werkgevers van liberalen huize. Nooit hebt ge medewerkt aan ver betering van sociale toestanden!! We zullen hier niet met voorbeelden komen, die het tegendeel bewijzen. Dat zou te dwaas en ongerijmd zijn. Als het regent verspilt men geen kwar tier om iemand aan het verstand te brengen dat het regent. We vragen ons af: „Kent „Luctor" zoo weinig van de sociale ontwikke- lings-historie van onze samenleving dat hij onkundig is van hetgeen de libe ralen voor verbetering der sociale toestanden in den loop der tijden de den en nog doen ofzegt hij zoo maar wat. In het eerste geval zullen we hem gaarne eenige literatuur verschaffen die hem de oogen kunnen openen. In het tweede geval beschuldigen we hem van een weinig geraffineerde onwaarheid. Zelfs de meest simpele „Zeeuw"- lezer zal die wel niet geslikt hebben. Deze A.-R. vergif-pil was wat erg on handig gedraaid. gedachtenis van het overleden lid Flïpse en stelde voor een brief van rouwbeklag aan de familie te zenden, waartoe met algemeene stemmen werd besloten. Ingekomen was 'een schrij ven van den heer Davidse, rijksvee arts te Kortgene, houdende bericht van aanneming van zijn benoeming tot tijdelijk keurmeester hoofd van dienst. Van het bestuur van den polder Nieuw Noord-Beveland was ingekomen een dankbetuiging voor de verleende bij drage voor wegsonderhoud. De reke ning van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1928, werd goedgekeurd met een ontvangstcijfer van f 1679,02, uit gaven f 1063,83, goed slot f 615,19. Daarna werd de gemeentebegrooting 1929 gewijzigd. Het heffingspercentage voor de gemeentelijke inkomstenbe lasting voor den dienst 1929/'30 werd vastgesteld op 23/l% (oud 234°/o). Tot lid der schattingscommissie voor de rijksinkomstenbelasting werd be noemd de heer P. Janse Jz. Mede aan bevolen was de heer St. Visser. Hier na "werd het gemeenteverslag 1928 aangeboden. Besloten werd nog aan den rijksveldwachter van Raay een gratificatie, groot flO,—te verleenen voor bewezen diensten in 1928 en werd de gemeentebegrooting 1928 dienover eenkomstig gewijzigd. DRIEWEGEN. Zaterdag j.l. werd door aandeelhouders ïn de N.V. Weeg brug Driewegen—Ovezand, de jaar- lijksche vergadering gehouden in het café van J. van de Guchte alhier, welke werd bijgewoond door 41 aan deelhouders, vertegenwoordigende 49 aandeelen. Nadat de rekening in zijn geheel was goedgekeurd, werd op voor stel van het bestuur aangenomen, dat er een afschrijving op stichtingskosten zou plaats hebben alsmede een be drag te beleggen voor vaste reserve, waarna er nog 15 «/o dividend op aan deelen werd uitgekeerd. Als commis saris werd herkozen de heer C. Ver- meule te Ovezand. HANSWEERT. Door den koning van België is den heer H. Derex alhier, benoemd tot Ridder in de Orde van Leopold II. Vanaf 1 Juni tot en met 30 Nov. a.s. wordt ter Inspectie der Invoer rechten en Accijnzen alhier, gedeta cheerd de Surnumerair L. E. W. Ba ron van der Feltz te Arnhem. HEINKENSZAND. Tot tijdelijk rijks klerk der directe belastingen ten kan tore alhier is benoemd de heer F. C. Schog. HOEDEKENSKERKE. Voor de va cante plaats als onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, hebben zich slechts 4 sollicitanten opgegeven. De benoeming zal Maandag 22 dezer plaats vinden. KAPELLE. De voordracht ter be noeming van een onderwijzeres aan de openbare school te Kapelle bestaat uit de dames: P. A. Verhage te Kou- dekerke; M. Rottier te Borssele; D. M. Westdorp te Oudelande en J. Paauwe te Gapïnge. Men deelt ons mede dat hef Zangconcours van den ring Zeeland a.s. Hemelvaartsdag ïn den daartoe welwillend afgestanen boomgaard van den heer W. de Groene te Kapelle zal gehouden worden. 21 zangvereenigin- gen met circa 1100 zangers zullen aan dit concours deelnemen. De predi kanten Ds. A. Scheele en Dr. J. D. Schmidt zullen resp. een openings- en slotwoord spreken. Het bestuur van de veïlingsver- eeniging K. B. en O. te Kapelle is van meening niet langer te kunnen wach ten om met voorstellen te komen voor een flinke uitbreiding der veilingsge bouwen, daar meer ruimte een drin gende noodzakelijkheid is geworden. In de laatste jaren is het veilingswezen alhier enorm toegenomen, de aanvoer van producten wordt steeds grooter, fruitaanplantïngen breiden uit, groen ten- en kas-cultuur neemt met den dag toe, zoodaf het bestuur reeds voorloopige plannen ontwierp, om de ze de e.k. algemeene ledenvergadering voor te leggen om tof een aanzien lijke uitbreiding der gebouwen over te gaan. Tot verkrijging van geldmid delen stelt het bestuur zich voor een geldleening aan te gaan in den vorm van uitgifte van obligaties ten laste der vereeniging, groot f100,ren tende 6 ten honderd, die ze in de eerste plaats hoopt bij de leden te kunnen onderbrengen. Door de be stuursleden werd reeds een belangrijk bedrag toegezegd. KRUININGEN. Maandagavond werd in het hotel „De Korenbeurs" een vergadering belegd, waar het a.s. con cours van den Bond van Muziekge zelschappen op 2den Pinksterdag be sproken werd. Een comité werd ge vormd, terwijl als eere-comité B. en W. der gemeente benoemd werd. Er zal met een lijst gecirculeerd worden in de gemeente, teneinde de 28 deel nemende gezelschappen feestelijk te kunnen ontvangen. Bij de aanbesteding van een landarbeiderswoning (plaatsje) voor C. Jansen Pz. alhier, (architect A. Ie Clercq) werd als volgt ingeschre ven: J. A. Poleij te Kruiningen voor f2820; J. Krijger Jr. te Kruiningen voor f2793,Het werk is met eenige wijziging gegund aan den laagsten in schrijver. KWADENDAMME. Men deelt ons mede, dat het bericht inzake de om zetting van het hulpposfkantoor in een „station" onjuist was. NISSE. Maandag hield de werk mansbond jaarvergadering. Momenteel telt deze vereeniging 55 leden. Uit het jaarverslag bleek, dat de inkomsten f 161,91 en de uitgaven f221,86 be droegen, alzoo een nadeelig slot van f59,95. De inkomsten en uitgaven van het Ondersteuningsfonds bedroegen resp. f373,72 en f335,74, alzoo een batig slot van f 37,98. In de kas van het Ondersteuningsfonds bleek op 1 April 1929 te zijn f 1930,89. Herkozen werden de heeren H. Dane als voor zitter, J. Schipper als penningmeester en G. Hoebeke als bode. Bij accla matie werd herbenoemd als lid van de commissie van bijstand de heer J. A. Rh. Bommeljé. Op de zelfde wijze werd als eere-voorzitter benoemd Ds. P. van Oeveren. SCHORE. Bij de gehouden Inven tarisatie bleek, dat in deze gemeente 15 April nog aanwezig waren 1790 H.L. aardappelen (5i/a°/o van den oogst 1928). In het lokaal van den heer J. Luijk alhier, is Maandag onder leiding van den heer B. Holfrop, propagandist van het Algem. Ned. Vakverbond een afdeeling Schore opgericht van den Neutralen Bouwvakarbeidersbond in Nederland. De 14 aanwezige personen sloten zich allen aan. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren M. Meijer, voorzitter, M. Kaijser, secre taris, P. Philipse, penningmeester, J. Mieras en G. M. Franje, leden. Het ligt ïn de bedoeling om het bestuur bij een spoedig te verwachten uitbouw aan te vullen en te reorganiseeren. VLISSINGEN. Naar wij vernemen worden nog steeds en dit met ver schillende gegadigden onderhandelin gen gevoerd door de P.Z.E.M. voor overname van het trambedrijf Vlis singen—Middelburg. Zooals bekend is het van het begin af de bedoeling geweest, toen op 1 Januari j.l. het bedrijf van de Soc. An. te Vlissingen werd overgenomen, om de tram ten spoedigste weer van de hand te doen. WAARDE. Naar schafting zijn nog 12.300 H.L. (24o'oaardappelen ïnonze gemeente aanwezig. WOLPHAARTSDIJK. Dinsdagavond hield de woningbouwvereeniging „Goed wonen" alhier, een vergadering onder leiding van den voorzitter Ds. Mantz. Genoemde vereeniging werd in 1919 opgericht, doch tot woningbouw is zij nimmer overgegaan, omdat het parti culier initiatief in de behoefte heeft voorzien. Wel is op haar initiatief door het gemeentebestuur een H.A. bouw terrein aangekocht, waar reeds spoe dig woningen door particulieren ge bouwd werden. Daar er nu reeds vele jaren geen aanleiding meer bestond om de vereeniging in stand te houden, zoo werd op deze vergadering beslo ten tot ontbinding der vereeniging. In een vorige vergadering was reeds het in kas zijnde geld, f27,af te dra gen aan de vereeniging het „Groene Kruis", onder beding dat die som zal worden gebruikt tot verbetering der volkshuisvesting. Dinsdag vierden J. Sandee en J. Schipper hun 55-jarige echtvereeniging Door de buren werden zij verrast met een blijvend aandenken. Ook hetpost- personeel (oud-collega's van den jubi laris), schonken hem een aandenken. De fluitclub en de zangvereeniging „Looft den Heer", brachten des avonds een serenade. Maandag hield de raad dezer gemeente een openbare vergadering. Tot de ingekomen stukken behoorde een verslag van de commissie tot werkverschaffing, waaruit bleek, dat er in totaal is betaald aan erwten- lezen een bedrag van f331,42. Op dit bedrag gaf de gemeente een toeslag van f 81,06. Ged. Staten berichtten geen goedkeuring te zullen verleenen voor uitgaven werkloosheid betreffen de, daar deze uitgaven volgens dit college thuis hooren bij het Burgerlijk Armbestuur. Na toelichting van den secretaris bleek dit een administra tieve opmerking te zijn van bedoeld college. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelas ting werd zonder bespreking met al gemeene stemmen vastgesteld op 0.8 (vorige jaar 0.7). De keuze voor een nieuw hek voor de begraafplaats te Oostkerke, is met 4 tegen 3 stemmen gevallen op een ontwerp van den heer A. den Herder, timmerman alhier. De kosten bedragen f175,—, totaal met gemetselde pijlers f255,Vier ont werpen waren ingediend voor een nieuw gemeentehuis. Na langdurige be zichtiging der teekeningen werd met 6 tegen 1 stem (van Sfrien) besloten den architect van het gemeentehuis te Maren uit te noodigen een eenigs- zins gewijzigd ontwerp en begrooting ïn te dienen en hiervoor ter plaatse een bespreking te komen houden. Met algemeene stemmen werd besloten in het nieuw te bouwen gemeentehuis geen centrale verwarming aan te bren gen. WILHELMINADORP. De verkoop van de Emmabloem heeft in Wilhel- mïnadorp f 9,25 opgebracht, in Kat- tendijke f13, YERSEKE. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": De raad der gemeente Yer- seke heeft benoemd tot onderwijzer aan de o. 1. school aldaar iemand van 57 jaar, die sinds meer dan 20 jaar niet meer ïn school heeft gestaan. De benoemde komt niet voor op de ver plichte lijst van wachtgelders en was tegen den uitdrukkelijken wensch van den inspecteur in door B. en W. op de voordracht geplaatst. Het zal de vraag zijn of de minister ontheffing zal verleenen van de verplichting om iemand van de wachtgelderslïjst te benoemen. Overtuigde voorstanders van open baar onderwijs zullen nu gaan over leggen of thans voor hen de tijd en de noodzakelijkheid er is, om neutrale bijzondere scholen te gaan oprichten. De laatste jaren is het een voortdu rend gesol met de belangen van hef openbaar onderwijs. Tot tweemaal toe b.v. weigerde de raad gelden te vo- feeren voor verbeteringen aan de schoolgebouwen, door Gedep. Staten voorgeschreven, zoodat deze het vorig jaar hunne goedkeuring aan de be grooting onthielden. TWEEDE KAMER. De Tweede Kamer heeft gisteren een aanvang gemaakt met behandeling van net voorstel van wet van den heer van den Heuvel c.s. tof hef verleenen van tijdelïjken steun aan de beetwor telsuiker-industrie hier te lande. Vol gens de Memorie van Antwoord kan dit voorstel de schatkist 4 millioen 's jaars kosten. Tot dusver hebben twee voor- en twee tegenstanders zich laten hooren, resp. de Katholieken Vos en van Voorst tot Voorst en de heeren van der Sluis en Ebels. "Het motief van eerstgenoemden was eenvoudig: deze industrie is noodlijdend of dreigt hef te worden, „dus" moet de Staat de helpende hand bieden. In de redevoe ring van de heeren van der Sluis en Ebels werd daarentegen wel de deug delijkheid van dit middel onder de loupe genomen en het resultaat was vernietigend. Vooral fiet betoog van eerstgenoemde maakte indruk, al kon het weinig nieuwe argumenten bevat ten. Het liep uit op een motie, waarin de Regeerïng gevraagd wordt te bevor deren, dat er een bedrijfslaboratorium kome voor de suikerbietenteelt, waar van de Kamer de noodzakelijkheid moet uitspreken. Restauratie Groote Kerk Het restaureer en van oude gebouwen (waaronder we dan hier vooral wilkn verstaan het reconstrueeren) is een zeer interessante bezigheid. Dit hebben we als toeschouwer menigmaal kunnen consïaten- ren als we een architect volgden in zijn pogingen om een gebouw de oorspron kelijke indeeling en vorm te hergeven. De restauratie van een oude kerk levert bijna altijd ontdekkingen en vondsten op. Soms komt een muurschildering vrij, dan een onbekende toegang tot een kerk gedeelte, dat den restaurateur belangrijke gegevens verstrekt omtrent oorspronkelijke situaties, een anderen keer wordt onder kalklaag en steenen een beeldhouwwerk aangetroffen. De Goesche Groote Kerk vormde ge:n uitzondering op den regel. Circa 5 jaar geleden ontdekte men een schildering en dezer 'dagen is in het dwarsschip (aan de zijde van de Korte Kerkstraat) een beeldhouwwerk vrij gekomen. Men her innert zich wellicht dat in het dWarsschip- Noord een deuropening was, die toegang gaf tot de gaanderij. Daar deze toegang overbodig was geworden ging men hem dichtmetselen. Alvorens men evenwel aan het metselen toe was, moest een en an der gesloopt wonden en bij deze sleeping kwam men tot de ontdekking van het eer der genoemd beeldhouwwerk. Jammer ge noeg bleek het niet meer gaaf te zijn (Waarschijnlijk een geWg van den over gang der Katholieke kerk in Protestant- sche handen). Wat het beeldhouwwerk precies heeft voorgesteld is niet meer na te gaan. Die achtergrond1 geeft eenige Go- thische ramen en andere ornamenten, op den voorgrond bevinden zich twee kleine heiligen-beelden. Van deze beelden zijn handen en hoofden weggeslagen. Het rijksbureau voor monumentenzorg zal dezer dagen 'beslissen wat met de vondst geschieden moet. Toen we vanmorgen de interessante onl dekking gingen zien, hebben we tevens de restauratie van de kerk nog eens bezich tigd. De muur die vroeger het koor van het dwarsschip scheidde is reeds verdwe nen en koor en „wandel'kerk" zijn tot één geheel vereenigd- Thans kan men al wel een indruk krij gen van het interieur der Groote Kerk, zooals dit in dbn loop van dit jaar worden zal, en deze indruk stemt alleszins tot vreugde. 1 Goes zal spoedig een schitterend en een plechtig aandoend kerkgebouw rijker zijn. We vernamen dat nu ook besloten is tot den aanleg van centrale verwarming in het kerkgebouw. v Bijzondere omstandigheden voorbehou den zal in December de mooie Magdalema kerk in gebruik genomen worden. Eind-examen H.B S. De mondelinge examens H.B.S. te Goes zullen gehouden worden 29 Juni, 1, 2 en 3 Juli. Gecoinitteerden zijndr. H. E. van Gelder, directeur van den Gemeentelij ken Dienst voor Kunsten en Wetenschap pen te 's Gravenhage, en tot diens plaats vervanger dr. J. J. H. Jacobs, oud-leeraar M.O., te 's Gravenhage; G. J. Landweer, oud-inspecteur en ontvanger der gemeente belastingen te Amsterdam, te Soestdijk; dr. J. P. van Melle, predikant, 's Graven hage; dr. A. R. van Hat'.um, oud-inspec teur van het lager onderwijs, te 's Graven hage. Rijkslandbouwwinterschool. In het gebouw van deze onderwijsiinrich ting had hedenmiddag weer de gebruike lijke uitreiking der diploma's plaats. !Het diploma werd uitgereikt aan: W. J. in 'tAnker, Schore; J. B. Becu, Groede; A. Bruinooge, Borssele; D. J. Dees, Waarde; J. van Dijke, St. Lau rens; F. de Feijter, Goes; K. Janse, Wojphaartsdijk; P. J. Klomp e, idem; F. J. Meulenberg, idem; A. Molhoek, Goes; B. M. van Nieuwenhuijze, idem; J. M. van Nieuwenhuijze, idem; P. Pots, Middelburg; J. v. d. Stolpe, Ouwerkerk; G. M. van Weele, Wolphaartsdijk. Twee leerlingen konden wegens onge steldheid niet aan het eindexamen deel nemen. Deze zullen daartoe later in dö gelegenheid worden gesteld. Van de eerste naar de tweede klasse werden bevorderd: P. J. Bom, Cpbjns- plaat; J. Deïst, Dreischor; W. C. van Dijke, St. Laurens; J. A. A. Gejuk, Tho- len; J. L. Kloet, WolphaarlsdijkP. Klompe, Dreischor; M. P. van der Kloos ter, Brouwershaven; M. A. Kostense, Kruiningen; P. Luijieedijk, Den Bommel; C. M. Zandec, Goes. Herexamen in éc'jn of meer vakken moet worden afgelegd door K. L. Bartstra, Vlissingen; R. Moorman Go s en J. A. van Oeveren, Kortgene. Benoemd* Tot tijdelijk rijksklerk der directe be lastingen alhier is benoemd de heer I. van der Graaff, hier ter stede woonachtig. Op de voordracht. Op de voordracht Ier benoeming van een hoofd der school te St. Maartensdijk komt o.a. voor de heer M. G. v. d. Ende, onderwijzer aan school A alhier. Onderling Kunstgenot De tooneelvereeniging „Onderling Kunst genot" zal Donderdag en Vrijdag a.s. in de „Prins van Oranje" opvoeren het too- neolspei in 3 bedrijven van D. H. Schef- fer: „Berg opwaarts". De Breede Watering De Ingelanden van de „Breede Wate ring bewesten Ierseke" zullen Vrijdag 26 April te 1 uur n.m. in de „Pnns vam Oranje" in algemeene vergader'ng bijeen komen. De „Krassin" Destijds hebben we allen met spanning de berichten gevolgd over de expeditie van Nobiie, die zulk een treurigen afloop had. Met ontroering hebben we gelezen over de redding van de Nobile-groep en over het verloren gaan van een gedeelte der be manning vain de expeditie. En werden we niet met trots vervuld toen we vernamen welk een aandeel een Hollander, Sjef van Dongen, in di3 reddings-pogingtn bad? Velen zal het verhaal van de expeditie en van de heldhaftige redding nog voor oogen staan. De Russische ijsbreker de „Krassin" gelukte het na veel strijd tegen de ele menten om de Nobile-groep te redden. Van deze redding en van de moeilijkheden daaraan verbonden, is een film opgenomen. Deze zal Vrijdag a.s. in het Slot Ostende hier ter stede vertoond' worden. Sjef van Dongen, de HollanJsche Poolheld, dien we in Goes al eerder hoorden, zal de film inleiden. Veemarkt. Ter markt van gisteren waren aange voerd'; 1 kalf, 4 nuchtere kalveren, 9 drachtige zeugen, 57 biggen. Groenten naar Engeland. De firma A. Brans te Rotterdam had, zooals onlangs is gemeld, het plan, op 16 dezer een stoombo otdien st van Hoek van Holland op Londen te openen, hoofdza kelijk voor het vervoer van Westlandsche tumproducten. Dit plan zal voorloopig niet doorgaan. De booten zouden' ligplaats krijgen aan den steiger van de Holland- Amerika-lijn te Hoek van Holland1, maar de directie der Nederl. Spoorwegen geeft geen vergunning, om met auto S' over haar terrein te rijden, wat voor déze ligplaats noodzakelijk is. Philips te Eindhoven. Maandagmorgen heeft de N.V. Philips te Eindhoven haar 20.000&te arbeider ont vangen. De belangstelling buiten db Phi- lipsgébouwen was enorm. Binnen poort C. hadden zich opjpsteld dir. A. F. Philips en familie, de minister van Arbeid, met de hoofden der afdee- lingen van het departement van Arbeidt Handel en Nijverheid, ir. C. Donker, hoofdinspecteur vain den Arbeid te Maas tricht, en de heer A. Folmer, van het bu reau voor Werkloosheid en. Arbeidsbe middeling: voorts de burgemeester van

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2