In dienst van allen. No 16 Schoonmaak, Woensdag 17 April 1629 116 Jaargang. Buitenland Koloniën LINTVELT's BAZAR Rechtszaken. hand en Tuinbouw Uit de Radiowereld ProVincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. «OESCHE COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goeache Courant j||ïp|j||Öj ca Kleeuwen'- Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17. na 17.30 No. 244 gevestigd ie Goes. ADVERTENTIËN van 15 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct. per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. De Engelsche millioenenrede. In Engeland heeft men met span ning de mïllioenenrede van Churcill tegemoet gezien. Doch zooals het meer gaat met vurig verwachte zaken; viel ook deze rede tegen. Sensationeele verrassingen leverden ze tenminste niet op. De rede heeft ten doel de regee ring bij de komende verkiezingen po pulair te maken, doch de eenige nieu wigheid is de opheffing van de rechten op thee. De prijs van dezen volks drank is reeds gisteren met vier stui ver per pond verminderd, wat den huisvrouwen ten goede komt, die een zeer groot percentage van de kiezers uitmaken. Interessant is de ruiterlijke beken tenis van den kanselier, dat de belas ting op de weddenschappen, die in 1928 2(4 opbracht, een fiasco is gebleken, waardoor de eerlijke book makers worden getroffen. Deze belas ting zal onmiddellijk worden inge trokken en vervangen door een recht van 10 voor elke vergunning aan de 40 voor elke telefoon in een book makerskantoor, terwijl voorts 1/2 °/o zal worden geëischt van de opbrengst van den totalisator, welke laatste recht naar schatting 900.000 zal opbrengen. De wijzigingen in de belastingen op motorrijwielen en vrachtauto's zijn be doeld om ze In betere verhouding te brengen met die op auto's. Dé belasting op motor-olie had 800.000 meer opgeleverd dan ver wacht werd, maar die op bier toonde een deficit van 7 millioen 350.000 aan. Een moeilijkheid voor de schat kist, maar geen nationale ramp, al dus zeide Churchill. De begrooting sluit met een bedrag van ongeveer 8221/2 millioen en ge hoopt wordt op een surplus van 4 millioen, dat nog verhoogd zou worden door bezuiniging bij de departemen ten, aldus stelde Churchill in uitzicht. Moord te Weltevreden. Te Weltevreden heeft een Duitscher, E. A. W. Führmann, zijn vroegere echtgenoote, mevr. C. Alting Siberg, op haar kantoor vermoord. Eerst liep de moordenaar op een andere dame af, die aan de schrijftafel van mevr. Alting Siberg zat. Rondziende ontdek te hij echter zijn vrouw, die bij één der kasten stond en stormde met een broodmes op haar af. De eerste steek trof de ongelukkige dame in den schouder. Zij nam de vlucht, maar in Hoek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 77 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Ze was eerst geschrikt, toen zij zijn armen om zich heen had gevoeld, doch thans zat ze doodstil en haar oogen waren gesloten. „Ben je bang voor me?" vroeg hij. Langzaam schudde zij met het hoofd. „Dat hoef je volstrekt niet te we zen, Eve", ging hij voort. „En niette min houd je iets voor me verborgen. Wat is hef? Heb 'je het me in dien brief verteld?" Ze antwoordde niet. „Eve", drong hij aan. Er voer een rilling door haar leden. Ze hief een bevend handje omhoog en legde dit tegen zijn schouder. Ze wendde echter geenerlei pogingen aan hem op een afstand van haar verwij derd te houden. Ze hield haar oogen nog steeds gesloten en na enkele se conden begon ze te spreken. „Ik zal je het een en ander vertel den tuin haalde de moordenaar haar in en bracht haar een doodelijken steek in de borst toe. De dader be werkte daarna een paal met het mes, totdat eenige heeren van den dienst der volksgezondheid hem met een steel van een schop buiten gevecht stelden. Het slachtoffer leefde nog lang genoeg om eenige beschikkingen ten aanzien van hare beide kinderen te maken en gaf toen den geest. Een kleine diefstal. M. F. W., 18 jaar, arbeider te Kat- tendijke, stond voor den Politierech ter te Middelburg terecht, omdat hij op 25 December 1928 te Kattendijke een geldsbedrag van f 3,80, toebehoo- rende aan de Meisjesver. „Dient den Heere met Blijdschap", heeft wegge nomen. Eisch 2 maanden gevangenis straf voorwaardelijk proeftijd 2 jaar. Uitspraak als eisch. De moord te Giessen—Nieuwkerk. De procureur-generaal bij den Hoo- gen Raad, mr. A. Tak, heeft aan een medewerker van het „Volk" meege deeld, dat de verhooren te Dordrecht zoo spoedig mogelijk zullen afloopen en dat daarna met den meest moge lijken spoed revisie zou worden aan gevraagd. Het „Volk" heeft een onderhoud ge had met ds. A. Winckel, docent aan de Theologische School te Apeldoorn, die gevangenispredikant te Leeuwar den is geweest. Daaruit blijkt, dat ook ds. Winckel overtuigd is van de on schuld van Klunder en Teunissen. Openbare vermakelijkheid op Zondag. De Hooge Raad heeft behandeld het cassatieberoep van iemand te Vlaar- dingen tegen een vonnis van den kan tonrechter te Schiedam, waarbij hij wegens het houden van een openbare vermakelijkheid op Zondag is ver oordeeld tot f 1,boete. De Vlaar- dingsche politieverordening bepaalt n.l. dat te Vlaardingen binnen een afstand van 50 meter van een kerkgebouw gedurende de godsdienstoefening geen bioscoopvoorstellingen mogen worden gegeven. De procureur-generaal, on middellijk conclusie nemende, achtte de voorgedragen cassatiemiddelen on gegrond en concludeerde tot verwer ping van het beroep. De Hooge Raad zal op 27 Mei arrest wijzen. Geheime distilleerderij. Bij J. C. v. D. aan de Steenstraat te Sittard werd door de Rijksambte naren op zolder een distilleerinrich- ting en verdere benoodigdheden ge vonden. Een kleine hoeveelheid ge distilleerd werd mede aangetroffen. Ofschoon de bewoner verklaarde, dat die ketel daar meer dan een jaar ge leden was neergezet en niet werd ge bruikt werd hem toch een boete op gelegd van f1000,met verbeurdver klaring van den ketel. Het Openbaar Ministerie bij de rechtbank vroeg toe zegging van dezen eisch. len", zei ze. „Gaspard is een zoon uit een heel ongelukkig huwelijk. Ik ben er in mijn hart van overtuigd, dat hij gedoemd is vroeg te sterven en ik doe mijn uiterste best me op dien tijd voor te bereiden. Tot nu toe ben ik altijd alleen geweestmet uitzondering van Benedict, die mijn trouwste vriend was. Maar jijhebt me door je groote goedheid tot op zekere hoogte afhankelijk van je gemaakt en ik zie in, dat dit verkeerd is. Ik mag daar van geen gebruik maken. Dat schreef ik in dien briefNiettemin zou ik liever willen, dat je dat epistel niet las". „Ik zal den brief niet lezen", be loofde Bill haar. „Maar ik mag toch zeker wel in jouw ziel lezen. Het spreekt vanzelf, dat ik al lang geleden vermoed heb, dat je ongelukkig ge trouwd bent geweest. Ik ben het niet met je eens omtrent Gaspard, doch over hem praten we op het oogenblik niet. Wat ik wilde wetenhetgeen ik moet wetenis het navolgende. Heeft één enkele man je kunnen lee- ren alle anderen te haten? Worden wij allen veroordeeld terwille van een enkeling?" „Nee", zei ze, doch ze sprak zoo zacht, dat hij haar ternauwernood kon verstaan. geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Aardbeienplanten naar Engeland. üit Kennemerland zullen 500.000 aardbeienpplanten naar Engeland wor den gezonden door den heer P. Kuijs, groenten-exporteur te Castrïcum. De planten worden droog in man den van 5000 stuks verzonden. De Nederlandsche groenten-veilingen. De totale omzet der Nederlandsche groenten-veilingen bedroeg in 1928 ruim 100 millioen gulden of onge veer 18 millioen meer dan in 1927. Van dit bedrag in 1928 kwam alleen voor rekening der provincie Zuid- Holland reeds het bedrag van 52 mil lioen. Hieruit blijkt wel de enorme befeekenis van den tuinbouw in deze provincie. Op Zuid-Holland volgt Noord-Holland met 25 millioen gulden Niet minder dan 29 veilingen wijzen een jaaromzet aan van meer dan één millioen. Het hoogst staat Rotterdam en Omgeving met ruim 5 millioen gul den. Die te Poeldijk, Delft, Broek op Langendijk en Noord-Scharwoude over schrijden de 4 millioen. De laagste omzet is die te Oostburg met een be drag van ruim f2000,per jaar. Radio in dienst van de gerechtigheid. „Populair Wireless" meldt interes sante bijzonderheden omtrent de nieuwste toepassingen van 'radio bij de Londensche politie. Speciaal met het oog op de toename van het aantal misdaden, waarbij de bedrijvers zich met snelrijdende mo torvoertuigen uit de voeten maken, om zich zoodoende aan de gerechtigheid te onttrekken heeft de recherchedienst van Scotland Yard een aantal spe ciale radio-voertuigen in haar arsenaal opgenomen. Door middel van deze radio-auto's is het de „Vliegende Bri gade" (Flying Squad) mogelijk, om, op order van het hoofdkwartier, voort vluchtige misdadigers te achtervolgen en te grijpen. Een onschatbaar voor deel hierbij is dat de radio-politieauto in voortdurend telefonisch contact staat met het hoofdbureau, ongeacht met welke snelheid 't voertuig zich over den weg beweegt Telefonische communicatie met het hoofdkwartier is mogelijk op ruim 00 K.M., telegrafische verbinding over nog veel grootere afstanden. Vele moeilijkheden waren te over winnen, alvorens de installatie voor de praktijk bruikbaar was. De thans toegepaste antenne bestaat uit een aan tal tusschen 2 beugels op het dek van een auto gespannen draden. Door mid „Wil je me even aankijken?" vroeg hij op smeekenden toon. Ze opende haar oogen, doch deze keerden zich in de richting van den half voltooiden brief en niet naar hem. „Wordt mij in dien brief het eenige verteld, wat ik graag wilde weten?" vroeg hij. „En wat wilde je graag weten?" vroeg mevrouw Rivers. Hij legde zijn handen op haar schou ders en zij voelde den sterken druk van zijn vingers op haar armen. „Eve", zei hij en zijn stem klonk gesmoord, „hoe moet ik het je dui delijk maken? Ik vraag je mij je ziel te schenken en ik denk allerminst aan je lichaam. Ik aanbid de werke lijke vrouw, die je bent en niet het omhulsel, waarin je leeft". „Hoe weet je dat?" zei ze. „Wat.... weet je van mij af?" Haar stem trilde en hij voelde hoe haar lichaam beefde, maar ze stelde geenerlei pogingen in het werk zich uit zijn armen los te maken. Na en kele oogenblikken hief ze haar oogen op. Er lag een vreemde gloed in die sombere diepten. Hij trok haar dichter tegen zich aan. „Nee, ik vergis me", zei hij eens klaps. „Ik aanbid beide, maar God weet, dat ik je ziel het meest van alles del van een optisch systeem kan de chauffeur controleeren, of de antenne gevaar loopt, tijdens het rijden be schadigd te worden door obstakels, zooals b.v. laaghangende takken van boomen. In dat geval kan de antenne tijdelijk worden neergelaten. In plaats van een aardverbinding, maakt men gebruik van het metalen frame van de auto, als z.g.n. tegen wicht. Teneinde te voorkomen, dat de gevoelige ontvangtoestellen beïnvloed worden door hoogspannïngs- en an dere electrische geleidingen langs den weg, Is de cabine geheel afgeschermd. Ook de ontsteking van den motor bleek vrij ernstig te storen. Hef was mogelijk, ook deze storingsbron te elimineeren. Het ligt in de bedoeling het systeem zoo ver uit te breiden, dat men den detectives draagbare zend-ontvangtoe- stellen kan meegeven, die in verbin ding blijven met den radiowagen, die op zijn beurt de ontvangen mededee- ling doorgeeft aan het hoofdkwartier. Op deze wijze heeft men reeds menï- gen misdadiger kunnen arresteeren. Het is niet mogelijk na te gaan, hoe veel successen de „Vliegende Brigade" op deze wijze reeds bereikt heeft, maar het is zeker, dat deze brigade zich beroemd heeft gemaakt sedert den korten tijd dat zij van radio voorzien is. Men vreest echter, dat de misdadi gers het er niet bij zullen laten zitten en zich ook van radio-apparaten zul len voorzien; daarom is men dan ook bezig, met het samenstellen van een speciale code. Men houdt thans experimenten met tele-fotografie, teneinde de ook zoo uiterst belangrijke conterfeitels en vin gerafdrukken te kunnen overbrengen. Oplichting. Een dezer dagen was in een café te Axel een agent van een suikerfa briek te Moerbeke (België) ten einde aldaar contracten af te sluiten voor bietenlevering in dit jaar. In het café verscheen een zekere R., die voorgaf landbouwer te Hoek te zijn en den agent mededeelde, dat hij voor een 15.000 K.G. bieten wilde contractee ren. Aangezien de agent R. vertrouw de en laatstgenoemde nog bovendien verhalen deed over de eventueele le vering van pulp, werd R. een groot bedrag aan „voorschot" uitbetaald. Deze uitbetaling was door eenige aan wezige cafébezoekers gezien, die op hun beurt er den agent opmerkzaam op maakten, dat R. geen land had, waarop de vertegenwoordiger der sui kerfabriek R. ging zoeken ten einde het contract ongedaan te maken, doch de vogel was reeds gevlogen. Het op sporingsonderzoek werd in België voortgezet, doch zonder resultaat, zoo dat thans de suikerfabriek voor een groot geldsbedrag de „dupe" is ge worden van de handelingen van R. De haringvisscherij. Hoewel het reeds half April is, liefheb. Zou je bang zijn je aan mij toe te vertrouwen?" „Ik zou jou veel meer dan mezelf kunnen toevertrouwen", antwoordde ze. „Maarje moet nog wachten, want er is nog veel te bekennen. Er zijn verschillende dingen in mijn le ven gebeurd, die ik je onmogelijk zou kunnen vertellen. Ik wil, dat dit duidelijk tot je zal doordringen." „Er is slechts één enkel ding, wat ik graag wil weten", zei Bill. „Dat is het eenige, wat van beteekenis kan wezen. Je hebt me eenigen tijd gele den gezegd, dat er totaal geen hoop bestond. Ik wil nu weten, of je er nóg zoo over denkt...." Ze hield haar oogen strak op zijn gezicht gevestigd. „En als de toestand nu nog precies hetzelfde is, wat dan?" vroeg ze. "Er is zoo bitter weinig over, wat ik aan jou of een anderen man geven kan". „Er blijft altijd iets weg te schen ken", hield hij koppig vol. „En zou je met dat beetje tevreden zijn?" vroeg ze. „Geloof je niet, dat je al heel gauw tot de ontdekking zou geraken, dat het je niet bevre digen kon? Waarom kijk je me zoo verbaasd aan? Heusch, binnen korten tijd zou je je groote vergissing al In zien". Even zweeg ze om daarna te worden op de Zeeuwsche Weervlssche- rijen nog geen haringen van eenige be teekenis aangetroffen, zoodat groote kans bestaat, dat deze tak van bedrijf voor dit seizoen op een mislukking uitloopt. De haring, die ter consump tie wordt uitgeleverd, wordt aange voerd van elders en is over het alge meen van goede kwaliteit maar wordt dan ook nog verkocht voor 2('2 a 3 cent per stuk. De hoop van de Zeeuwsche weervïsschers kan dan ook nu maar gevestigd blijven op een goe de ansjovïsteelt, maar ook hiermede moet men eenvoudig een afwachtende houding aannemen, daar voorspellingen in den regel weinig om het lijf hebben. Zeeuwsch- Vlaanderen. Eenige dagen geleden heeft onder presidium van dr. L. G. Kortenhorst te 's Gravenhage de commissie Z. Vlaanderen uit den raad van overleg vergaderd. In deze commissie zijn de r.-k. centrale vereenigingen der werk gevers, boeren, middenstanders en ar beiders gelijkelijk vertegenwoordigd. Bij de behandeling van de vracht- en personentarieven op den veerdienst T erneuzenVlissingen werd opge - merkt, dat door den minister een be langrijke verlaging van de vrachtta rieven zal worden voorgesteld, maar dat de tarieven voor personenvervoer eveneens aanzienlijk verlaagd moeten worden. De aangewezen weg in deze werd genoemd, dat er tusschen boot, tram en spoorwegen een goede samen werking heerscht. De aandacht der commissie blijft in de eerste plaats gevestigd op het kanaal AxelHulst, waarvoor hef overleg thans in een ver gevorderd stadium verkeert. Bij de behandeling van de waterleidingskwes- tïe bleek, dat de verplichte aanslui ting een der groote struikelblokken was, die de totstandkoming van deze instelling in den weg staat. Er is, al dus werd gezegd, een zeer uitgebreide dikwijls zeer persoonlijke agitatie ge voerd tegen de waterleiding, welke agitatie de commissie in veel opzich ten zeer moet afkeuren. Door deze bestrijding, grootendeels door geheel ondeskundigen gevoerd, is toch een zoodanig wantrouwen tegen de water leiding in den op hef oogenblik voor- gestanen vorm gezaaid, dat, naar het oordeel der commissie, misschien al leen redding is te verwachten van een en bloc aftreden van raad van com missarissen en raad van toezicht. Mocht ook daarna de zaak niet te red den blijken, dan zou, naar de com missie verneemt, de gemeente Hulst trachten, met regeeringssteun een eigen waterleiding tot stand te brengen. COLIJNSPLAAT. De heer W. Flip- se zal als raadslid worden opgevolgd door den heer Joh. van Dis, no. 4 der rechtsche lijst. In de Maandag alhier gehouden vergadering van den gemeenteraad wa ren slechts 4 leden aanwezig. Afwezig met kennisgeving de heeren Potappel en Verburg. Voorts is er een vacature. Bij de opening wijdde de voorzitter eenige gevoelvolle woorden aan de na- vervolgen. „Heb je nooit bemerkt, dat er in Rickaby een vrouw woont, iemand met een mooi, goed karakter, die erg veel van je houdt? Antwoord me niet, als je er liever niet over spreekt. Als het niet tot je is doorgedrongen, ben ik bereid je meer te vertellen". „Wie is die bewuste persoon?" vroeg Bill, niettegenstaande hij vooruit wist, hoe het antwoord zou luiden. „Ellen Barnet". „Heeft ze je dat verteld?" „Oh, nee. Zou ik er dan over spre ken, Indien dit werkelijk gebeurd was? Ik geloof zelfs, dat zij het zichzelf niet eens goed durft bekennen. Niet temin is het de waarheid en ze biedt je hef beste en mooiste aan, wat een vrouw slechts geven kan". Er was een teedere klank in haar stem geko men. „Is het niet jammer zulk een kostbaar geschenk van de hand te wijzen?" „Oh, houd toch op. Het is hier geen kwestie van de hand wijzen. Het is eenvoudig, dat ik de gift niet kan aan nemen. Begrijp je het niet? Zij zou het zeer zeker doen". „Ja, zij zou het begrijpen", gaf me vrouw Rivers toe. „Maar.... het ia en blijft toch jammer, nietwaar?" (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1