In dienst ïan allen. No tö. Maandag IS April 1929 Ü6 Jaargang. Buitenland Moeders, zet op elke Uit de Radiowereld Recbtszakei), Sport. Kunst ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes f 2,— buiten Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt: Maandag-,Woensdag en Vrijdagavond. GOESCHE 1 COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant 1'Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 gevestigd te Goes. ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elke regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt 2 maal berekend. Dienst aanbiedingen en aanvragen 15 ct per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voorm. OVERZICHT. Een tragisch proces. Een zeer merkwaardig proces is de zer dagen in Duitschland beëindigd I althans voorloopïg met de voor waardelijke veroordeeling van den be klaagde, den farmer Langkopp tot vijf maanden gevangenisstraf. Deze tragi- sche geschiedenis is zoo merkwaardig: omdat zij 'n uitvloeisel is van het voor Duitschland zoo smadelijke vredesver drag van Versailles. Langkopp, aldus de Berlijnsche cor- I respondent van de „Haagsche Crt. was een van die farmers, uit Duitsch Zuïd-Arifka, die voor hun vaderland hadden gevochten en wier goederen na het sluiten van den vrede in be slag waren genomen. De Duitsche re geering had toen de verplichting op zich genomen om alle Duitsche kolo' nisten, die hun privaat-eigendommen op deze wijze hadden verloren, scha deloos te stellen en nu willen alle be langhebbenden hun vorderingen van het Duitsche schadevergoedingsbureau ontvangen. Het aantal gegadigden is groot, maar het beschikbare bedrag is klein en daardoor komt het, dat slechts de helft of een vierde van de verloren waarde wordt terugbetaald en soms gebeurt het, dat deze uitbetaling plaats heeft in kleine bedragen over een tijd vak van 10 of 12 jaar. Het spreekt vanzelf, dat de kolonist niets kan be ginnen met een kapitaal, dat hem op deze manier wordt uitbetaald, omdat het eene bedrag reeds opgebruikt is, voordat hij het andere ontvangt. In deze omstandigheden bevond zich cok Langkopp: acht jaar lang had hij bij het schadevergoedingsbureau aan' gedrongen op 'n schadeloosstelling, waarna men hem tenslotte een bedrag had toegezegd ter waarde van een zesde deel van het verloren gegane bezit. Ook hij werd in termijnen uit betaald; hij kon niets overhouden om een nieuwe bestaansmogelijkheid te openen en toen men hem na enkele jaren mededeelde, dat de laatste ter mijn eerst in 1940 zou worden uitbe taald, toen kon hij zich niet langer inhouden. Langkopp vergreep zich in zijn opgewondenheid aan revolvers en ander moordtuig en wilde door mid del daarvan Geheimrat Bach in het schadevergoedingsbureau dwingen tot de afgifte "van een bewijs, dat hij 100.000 mark te vorderen had. De aanslag faalde echter en Langkopp werd overmand. „Geeft u toe, dat u zich aan een strafbaar feit hebt schuldig gemaakt?" vroeg de president van de rechtbank. „Neen". „Maar de weg, dien u bewan deld hebt, niet de juiste geweest is?" „Ook dat niet; wat moest ik doen, nu mij geen recht gedaan werd? Acht jaar heb ik strijd gevoerd en wat heeft men mij in al dien tijd niet misdaan 76 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKy WAFELBAKKER Ze droeg hetzelfde toilet, waarin hij haar dien bewusten Mei-avond had gezien, toen ze eensklaps vanuit de schemering te voorschijn was geko men om hem te bedanken, omdat hij Gaspard's leven had gered. Haar ko perkleurig haar, waarop het licht der lamp scheen, hulde haar hoofdje als in een aureool. Ze keek op, toen hij in het midden van de kamer stond en hij zag dat zij had zitten schrijven. „Hoe gaat het met hem?" vroeg ze onmiddellijk. Haar stem klonk heesch en haar handen beefden. Eensklaps herinnerde hij zich, hoe hij dien dag geleden had en op hetzelfde oogenblik drong hef ten volle tot hem door, daf zij óók eenige moeilijke uren moest hebben doorgemaakt, al had haar verdriet dan ook een andere oorzaak. Hij haastte zich haar gerust te stel len. „Hij is veel beter", zei hij. „Hef ergste is voorbij, doch hij is nog bui waschtafel of slaapkamer een doos of tube Purol, dan hebben ook Uw man en kinderen het des avonds en des morgens voor de huid en het onder houd der handen alsmede voor haar- verzorging en scheren altijd bij de hand staan. Getuigen kwamen naar voren. Ge tuigen van den overval in de kamer van Geheimrat Bach, onder wie ook de 76-jarige geheime Justizrat Ruland, die evenals Langkopp huis en bezit aan zijn vaderland had geofferd. De grijsaard legde een aangrijpende verklaring af: „Dat ik me niet evenals Langkopp tot gewelddaden tegen het schadevergoedingsbureau liet verlei den, is niet mijn verdienste. Slechts het feit, dat ik jurist ben en dat ik door jarenlange ervaring koudbloedig ben geworden, heeft mij voor een der gelijke wanhoopsdaad behoed". „Maar Duitschland heeft toch geen geld; het is geheel verarmd", zeide het openbaar ministerie, met zachte, vaderlijke stem, waarop Langkopp op gewonden opsprong, met de vuist op de lessenaar sloeg en in heiligen toorn uitriep: „Waarom betalen wij dan mil- liarden en milliarden aan onze vijan den, indien ons eigen volk in nood en vertwijfeling wordt gedreven?" Onhoorbaar, maar toch voor ieder een duidelijk herkenbaar, zweefde het woord „Versailles" door deze rechts zaal. Het openbaar ministerie nam hierna weer het woord om zijn beschuldi gingen uit te spreken. Hoe zou het zicb tegenover den beklaagde stel len? Hij vond warme, vriendelijke woorden voor den man, wiens bestaan bedreigd was, hij, de anders zoo ver harde officier van justitie. „Zoo'n man hoort met thuis in de gevangenis", klonk het van zijn lippen. „Maar toch moet de daad gewroken worden; de wet moet worden nageleefd". Een jaar en drie maanden gevange nisstraf luidde zijn eisch. De uitspraak werd vijf maanden voorwaardelijk. Het vonnis was geveld. Het proces Langkopp was geveld. Men voelde van het begin af, dat allen den man wil den helpen; hier sprak öbk het hart van den rechter een woordje mee. Hoevelen, wier bestaansmogelijkheid ook vernietigd werd, hoeveel Lang- kopp's en hoeveel Rulands zijn er echter nog in Duitschland? En in Pa rijs berekent men hoeveel milliarden Duitschland nog aan de schuldeischers heeft te betalen! De radio-uitzendingen op 3O April. Naar „Het Volk" meldt heeft de minister aan de V.A.R.A. toegewezen op 30 April, den verjaardag van Prin ses Juliana, den tijd van half 8 tot 9 tengewoon zwak. Brace zal vannacht hier blijven". „Oh, dat is vriendelijk van hem," zei ze. „Heeft hij alles, waaraan hij behoefte kan hebben? Maar daarvoor zal Benedict wel zorgen". „Ja, Benedict is bij hem." „En jij ook", vervolgde mevrouw Rivers. „Heb jij al dien tijd niets ge geten?" Wat was zij toch goed, dat ze te midden van haar ellende hieraan nog denken kon. „Oh, tob maar niet over mij. Ik voel me uitstekend", verzekerde hij haar. Ze was opgestaan en had haar pen terzijde gelegd. „Ga zitten", zei ze zacht. „Je ziet er zoo vermoeid uit Alles staat in de kamer hiernaast voor je klaar. Ik zal hef even halen". Ze was reeds verdwenen, voordat hij tijd had te protesteeren en even later keerde zij met een blad, waarop alle mogelijke eetwaren geplaatst waren, terug. Hij wilde dit van haar overnemen, doch zij verzette zich daartegen. „Ga nu zitten", drong ze aan. „Daar in dien gemakkelijken stoel. Het spijt me meer dan ik zeggen kan, dat je al dien tijd niets gebruikt hebt". Hij gehoorzaamde haar en hij voel de zich eenigszins beschaamd, omdat hij dit deed. Ze schoof een kleine tafel aan en uur en na negen uur den zender ter beschikking gesteld van de A.V.R.O., geheel in overeenstemming met de bereidverklaring van de V.A.R.A. om af te zien van een deel van den avond, welke rechtens haar geheel toekomt. Rechtbank te Middelburg. Belemmering. M. d. J., 26 jaar, kwee.cer te Ka- pelle, werd verdacht dat hij op 17 Januari j.l. te Kapelle toen de onbe zoldigde rijksveldwachter v. d. Linde het geweer van verdachte toen hij hem op heeterdaad betrapte op een Jachtovertreding beetpakte, om dit in beslag te nemen, zich daartegen heeft verzet, en aldus de dicnsthan- deling van den ambtenaar heeft be lemmerd of verijdeld. Eisch: f 15 boete of 15 d. hechtenis. Zondigende rijders. De kantonrechter te Middelburg heeft Ch. V. uit Yerseke veroordeeld tot f5,boete subs. 5 dagen hech tenis wegens het te Vlissingeu met een rijwiel rijden op een bestraat voetpad, dat door wijze van aanleg als zoo danig kenbaar is. Tot eenzelfde straf werd veroor deeld S. J. v. d. H. te Goes, die als bestuurder van een motorrijtuig niet aangaf, dat hij van richting wilde ver anderen. De moord te Giessen—Nieuwkerk. De „Tel." had een onderhoud met de echtgenoote van Teunissen, één der veroordeelden van den moord op den spoorwegwachter te Giessen— Nieuwkerk. Ik heb nooit een moment getwij feld aan de onschuld va,u mijn man. Ik wist daf hij onschuldig was en dit was het eenige dat mij staande hield, zoo begon juffrouw Teunissen ons te vertellen. Wat ik met mijn drie kinderen in die vier jaar beleefd heb, is met geen pen te beschrijven. Wanneer en onder welke om standigheden werd uw man gearres teerd? informeerden wij. Hij ging des morgens van den 26sten Februari 1925 om halfzeven naar zijn werk. Daar heeft men hem gearresteerd. Om elf uur kwam er een marechaussee bij me, die me mede deelde, dat hij een onaangename tij ding voor me had: mijn man was ge arresteerd als verdacht van moord. Men stelde mij gerust met de verzeke ring dat er wellicht een vergissing in het spel was en dat mijn man binnen enkele dagen weer vrij zou zijn. Maar hij is nooit vrij gekomen. Wanneer bent u naar Apeldoorn komen wonen? vroegen we. In October 1925. Ik kreeg geen ondersteuning en moest als werkster plaatste het blad daarop. „Drink dit eerst", zei ze, terwijl ze een likeurglas vulde. „Het is cognac". Weer gehoorzaamde hij en dronk. Hij voelde zich minder vermoeid,toen hij de cognac gebruikt had. Ze keerde terug naar den divan in den uitersten hoek van de kamer. Eet nu wat", ging ze voort, „Ik denk, dat mevrouw Henderson al lang naar bed is gegaan". Ze nam haar penhouder weer op en wendde zich eenigszins van hem af. af. Hij zag evenwel heel goed, dat zij zich slechts hield alsof ze schreef. Om haar genoegen te doen gebruikte hij een paar sandwiches en dronk nog een glas cognac. Daarna bleef hij naar haar kijken, de mooie halslijn en het koperkleurige haar bewonderend. Waarom zat ze zoo stil, vroeg hij zich af, en waarom wilde ze den schijn aannemen, alsof ze schreef? Verlangde zij er naar, dat hij zou heengaan? Was zijn tegenwoordigheid hinderlijk voor haar? Eensklaps begon ze te spreken en dit geschiedde zoo onverwacht, dat hij even schrikte. „Ik weet, dat je niet goed vindt dat ik je bedank, maar ik moet je toch even zeggen, daf ik nooit vergeten zal wat je vandaag weer voor me gedaan hebt. Je bent buiten gewoon vriendelijk geweest". ,Het was geen vriendelijkheid", zei Bill eenvoudig. den kost verdienen voor mij en mijn drie kinderen. Mijn oudste dochtertje Willy was toen elf jaar en mijn beide zoontjes acht en één jaar. Ik was toen zelf 35. Ik ben verscheidene keeren 's avonds met de gedachte naar bed gegaan: „Was ik morgen maar dood"O, 't was zoo vreeselijk voor mij. Mijn kleine Hans vroeg zoo vaak„Wanneer komt vader nu thuis....?" En op 't oogenblik leef ik in een toestand van spanning, die bij na niet te dragen is". Juffrouw Teunissen was zeer aange daan, toen zij ons dit alles vertelde. Zij liet ons verschillende schilderstuk jes en teekeningen zien, die haar man vervaardigd had. Na een langdurig verhoor is het echtpaar Kroon, dat verdacht van meineed in de bekende moordzaak te Giessen-Nieuwkerk, naar Dordrecht was vervoerd, in den laten avond op vrije voeten gesteld, meld de „Tel.". „Het Volk" publiceert een relaas van den heer J. Kramer, te Huizum, plaatsvervangend lid van den reclas- seeringsraad te Leeuwarden en gevan genbezoeker namens de neutrale Or de der Goede Tempelieren. Als zoo danig kwam hij in de strafgevangenis te Leeuwarden in aanraking met de beide veroordeelden Teunissen en Klunder. Hun vertoog, dat zij onschuldig zijn, bracht hem er toe, zich in de moord zaak te verdiepen en gaandeweg kwam hij er toe, aan hun schuld ernstig te twijfelen. Die twijfel werd ten slotte tot zekerheid, en hij heeft deze ziens wijze aan den minister van justitie bekend gemaakt. Een poging van den reclasseerings- raad om hem te bewegen, zijn ambt neer te leggen, wees hij terug. Te zij ner verdediging heeft hij een memorie opgesteld, waarin hij zijn ervaringen neerlegde. Mr. Roobol heeft in de strafgevan genis te Leeuwarden zoowel met Klunder als met Teunissen een onder houd gehad, dat ongeveer een half uur duurde. Het was den gedetineerden bekend, dat het echtpaar Kroon een bekente nis had afgelegd, maar van den verde ren stand van zaken wisten zij nog niets. Dit wekte de vrees, dat ten derden male de revisie zou worden afgewezen. Mr. Roobol heeft beiden volkomen gerustgesteld. Zij waren over de ver rassende wending, welke de zaak heeft genomen, buitengewoon blij. Ook met den voorzitter van het Col lege van Regenten, mr. Van Weideren baron Rengers, en met den gevange nisdirecteur had mr. Roobol een on derhoud, waarin hij gelegenheid vond een en ander uiteen te zetten. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt WilhelminaN. A. C. 8- 2 N. O. A. D.—Eindhoven 03 P. S. V.—L. O. N. G. A. 5-1 Willem II—B. V. V. 5—3 Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Bredania—Vlissingen 21 Breda-G. U. D. O. K. 2-3 R. B. C.Dongen 33 De stand van de Zuid, 2e klasse A luidt tot op heden: Vlissingen Dongen Zeelandia D.O.S.K.O. Bredania Breda R. B. C. Middelburg G.U.D.O.K. Alliance Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Zeelandia IIGoes 0—7 Vlissingen II—Zierikzee 1—2 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tof op heden: Terneuzen 15 12 1 2 25 53—12 Hulst 15 10 5 0 25 53-12 Goes 15 9 4 2 22 47-17 Walcheren 15 6 3 6 15 28-30 S.I.N.O.T.O. 16 5 5 6 13 29—42 Zeelandia II 15 5 1 9 11 32-60 Zierikzee 14 5 1 8 9 2459 Vlissingen II 15 3 1 11 7 2839 Middelburg II 14 1 1 12 3 13-46 Zierikzee 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen. Sinoto 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. 16 12 1 3 25 53-24 18 9 5 4 23 61-32 16 9 2 5 20 48—42 16 7 3 6 17 29—31 16 7 3 6 17 32-35 10 8 1 7 17 31-41 17 7 2 8 16 44-39 16 4 3 9 11 26-40 10 3 3 10 9 33-55 15 2 3 10 7 29-45 „Volgens mijn opvatting was het niets anders", zei ze zacht. „Weet je wel, wat ik zooeven deed, of liever gezegd wat ik de laatste twee uur ge probeerd heb te doen?" „Nee", zei Bill. legde haar penhouder neer. „Ik probeer jou een brief te schrijven", zei ze. „Aan mij?" vroeg hij verwonderd. „Maar waarom doe je dat, nu ik toch hier ben?" Ze keek langzaam op. „Ik gaf ge heel en al aan een impulsie gehoor, toen ik om je zond", zei ze. „Ik maak te me erg ongerust en de dokter was niet thuis. Ik dachtik dacht, dat Gaspard zou sterven. Ik zie nu in, dat ik eigenlijk verkeerd gehandeld heb. Het zou beter zijn geweest, be ter...." Ze hield op. „Mijn lievebegon Bill. Ver dere woorden schenen niet te willen komen. Ze maakte een afwerend gebaar met de hand. „Het lag allerminst in mijn bedoeling je schrik aan te jagen ging zij voort. „Vanavond drong het eerst ten volle tot mij door, dat Gas pard nooit meer gezond zal worden. Je hebt hem voor het oogenblik ge red, maar het zal niet lang duren of er komt weer een inzinking. Hij gaat iederen dag achteruit en ik weet ze ker, dat hem verliezen zal. En het is heel verkeerd..,, ik begrijp, Willem Mengelberg. Het „Hbld." meldt dat Willem Men gelberg ontslag neemt als dirigent van het concertgebouworkest en dat hij in het buitenland gaat wonen. De reden van dit ingrijpende besluit moet worden gezocht in het feit, daf dr. Mengelberg sinds jaren zijns in ziens buitengewoon onbillijk door den fiscus wordt behandeld, die hem dwingt dat het niet goed is.... jouw toewij ding en zelfopoffering te accepteeren alleen om het feit, dat je bij me in de buurt woont. Je bent zoo goed voor ons geweest en ik heb veel te veel gebruik gemaakt van je goedheid". „Houd toch op", zei Bill. Hij sprak kortaf en er lag een eenigszins veront waardigde klank in zijn stem. De uit drukking van zijn oogen was evenwel allerminst onvriendelijk. Hij stak haar zijn hand Joe. „Geef mij dien brief, welken je niet kon voltooien", vroeg hij. Ze aarzelde. „Hij is nog slechts half af. En ik weet zeker dat ik daarin geen tiende gedeelte gezegd heb van hetgeen ik had willen zeggen". Hij bleef met uitgestrekte hand voor haar staan. „Geef mij dien brief", be val hij. Ze nam dezen aarzelend van de ta fel op. „Ik heb me daarin niet goed uitgedrukt. Nee, ik wil het epistel lie ver houden". Eensklaps boog hij zich voorover en knielde aan haar voeten neer, zoo als hij ook dien bewusten stormnacht gedaan had. Maar ditmaal sloeg hij zijn armen om haar heen. „Eve", zei hij zachtjes. „Doe je je best mij de waarheid te zeggen, of wil je die liever voor me verborgen houden?" U (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1