v. ROSSE M'* ZEEPAARD I5cr. Overspannen MIJNHARDT's Allerlei. identiteit is in werkelijkheid' nooit ontdekt, maar in Engeland kende men haar als „mrs captain Heainriehsen" en in Frank rijk als „mademoiselle le Docteur". De kooiing'n tbr spionnen" was vol gens tb Daily Chronicle een der geheim zinnigste pcrsocinlijkhad :n uilt den oorlog en do Franse he en de Engels che geheime dienst wami nimmer iin staat den sluier op te lichten en haar identiteit vast te s|o. len. Zij had bij haar agenten verschillen de bijnamen als „de blonde dame", „de zwarte kat" en „de roode tijge.*". Een de: agenten welke deze slanke blondine me' stalen zenuwen koelbloedig den dood in zond was e:n Griek, Kcostan' ijn Koe- doyanis, die in Mei 1916 wegens spicmna- ge ten behoeve van Duitschland in het Bois de Vino:-nines werd doodgeschoten Koedoyaais heeft zijn nietsontziende vrou welijke chef eens als volgt beschreven: Zij is een bijzonder mooie vrouw en bui tengewoon intelligent. Zij bezit een on gelooflijke energie en oefent een onweer- staanbaren invloed uit op allen met wie zij te mak^n heeft. Zelfs hooggeplaatst2 of ficieren, die onder ha-ar gezag stonden, durfden zich niet legen haar bevelen ver zetten db zij soms met de revolver in hand gaf. Zij handelt niet u t eigenbelang maar uit neiging en hartstocht. Het spionneeren zit haar in het bloed'. Herhaaldelijk maakte zij volgens de „Daily Chronicle" autotochten zelf chauf- f eer-end, door Nederland vanwaar Duiit- sche agenten naar Engeland werden ge zonden. In Amsterdam en Rotterdam was deze elegante vrouw volgens het blad een bekende figuur. Nimmer zag men haar echter alleen. Zij had steeds twee hercu lische, tot de tanden gewapende mannen bij zich. Een financieele krach. Uit Stockholm wordt gemeld, dat met ingang van Maandag vier Zwcedsche spaarbanken hare betalingen hebben ge staakt. Deze vier banken hebben grootte verliezen geleden door het verleenen van bouwer edicten. Het aantal bij deze vier banken ingeschreven spaarders bedraagt 64.000, die tezamen 3.3 mdlioen hebben gespaard'. De regeering heeft maatrege len genomen om de spaarders zooveel mogelijk schadeloos te stellen. Nader wordt nog gemeld dat het verlies minstens bedraagt 13 millioen kronen, en volgens andere opgaven zou het zelfs 25 millioen kronen bedragen. De oorzaak is een mis lukte grondsipeculatie. Het as nog met be kend' of, en zoo ja, op welke wijze de regeering zal ingrijpen. Een noodlottige klap. Uit Rosenheim wordt gemeld, dat een beschonken landbouwer in een herberg te Prötting het den aanwezigen voortdurend lastig maakte. Nadat men hem eenüge ma len op zijn onhebbelijk gedrag had' gewe zen, ontstak een molenaar uit Haigen, een man, die anders om zijn kalmte be kend stond, in woede en hij gaf den land bouwer een oorveeg. Deze viel op den grond en bleek tot verbazing van de aan wezigen dood te zijn. Men veronderstelt, dat niet slechts de oorveeg, doch ook de alcoholvergiftiging en een hartverlamming den dood hebben veroorzaakt. Het blijkt namelijk, dat de man, die vader van zes minderjarige kinderen is, reeds vijftien li ter bier had gedronken. Olifantenjacht. In het plaatsje Reutlingcn, waar pas drie olifanten van een circus een groot© verwoesting hadden aangericht, zijn Dins dagmiddag opnieuw drie olifanten op weg naar het station losgebroken. Zij stormden weg, door tuinen, over akkers, alles ver trappende. Wederom ontstond een wilde jacht, daar men vreesde, dat de dikhuiden weer winkels zouden b mmendr-ngen, ramen vernielen cn goederen oinbru kbaar maken. Ditmaal waren de bewakers wat vluggier klaar; na dirie kwartjer haddein zij. de de serteurs weer in ketenen geklonken, waar na de tocht naar het station werd voort gezet. 4 Vreeselijk familie-draraa. In het Noorden der stad Neurenberg heeft zich een vreeselijk fam-Ledrama af gespeeld. Een 67-jarige leeraar die eeinige jaren geleden gepensionneerd was, loste een schot op zijn 35-jarigen zwakzinnigen zoon en trachtte daarna zichzelf door een schot in den slaap te dcoden De man leed al reeds eenigen tijd' aan een geschokt ze nuwgestel en aangezien hij geloofde dat hij niet meer lang zou leven, wdde hij zijn zoon in den dood meenemen, teneinde zijn vrouw van deze last te bevrijden. De zoon had slechts een licht schampschot, terwijl de vader in levensgevaarlijken toe stand naar een ziekenhuis vervoerd werd. Deneef uitAmerika. Naar uit Praag aan de Engelsche bla den wordt gemeld heeft dezer dagen een 94-jarig bewoner van een werkhuLs van een notaris bericht gekregen, 'dat een verre bloedverwant van hem in Amerika hem een fortuin had nagelaten van dertig millioen dollar. Aan journalisten heeft de man verze kerd, dat hij zijn leven niet meer wilde veranderen, daar hij het best had in het werkhuis. Hij zou zijn kapitaal verdeelen onder zijn twee zonen, die in Weenen wo- LICHTE MARYLAND BAAI IN PATENTVERPAKKING. uen, en bovendien een stevige gift aan. het werkhuis doen. De juweelendiefstal te Brus sel. Het onderzoek inzake dein d'efstal bij den juwelier Coosemams te Brussel, waar voor een bedrag van ruim drie millioen frs. aan juweelen werd ontvreemd, heeft nog niet veel licht gebracht. De politie is natuurlijk niet werkloos gebleven en in versche'dene richtingen is een onderzoek ingesteld. Inlichtingen, die de politie bereikten en volgens welke som rnige personen ut de omgeLtnig van Brus sel zouden moeten verdacht worden, werden nagegaan, maar dit alles heeft tot niets giejeid'. De dief heeft het weten klaar te spelen ooi niets ach'ter te laten, dat voor de politie een aanwijzing zou kunnen zijn om hem te ontdekken. Een strijkijzer werd gevonden, dat door don dief werd meegebracht en niet uit het huis zelf afkomstig is. Vingerafdruk ken zijn vrijwel niet genomen kunnen wor- Het is onmogelijk om uit te visschen waar het strijkijzer vandaan komt. Men heeft in den tuin van het Egmon/t- paleis ook een pet gevonden, alsmede twee paar pantoffels, die van den dief afkom stig moeten zijn. Men heeft getracht te ontdekken, waar de man zich deze voor werpen heeft aangeschaft, maar tever geefs. Het is namelijk gebleken dat de pet in Ronse is vervaardigd. Van deze soort petten zijn er echter 225 dozijn (2700) verkocht aan groote magazijnen te Brussel, die ze als reclame-artikel van de hand hebben gedaan. Hoe zou men kunnen uitmaken, welke van de 2700 klan ten van deze magazijnen, die zich een dergelijke pet hebben aangeschaft, de dief is? Aangaande de pantoffels is de politie lie weten gekomen, dat deze o.m. worden vervaardigd door een familie, die in een van de straatjes in de wijk van de Hoog straat is gevestigd. Maar, buiten deze familie, zouden er nog 85 andere „fabrie ken" zijn, die een dergelijke soort pantof fels op de markt brengen. De politie wanhoopt met deze gegevens den dief ooit te achterhalen. Nerveus, Onrustig en Slapeloos. Gebruik hiertegen de Zenuw- stillende en Zenuwsterkende ZENUWTABLETTEN Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Geen Amerikaansche films in F ra n k r ij k. Als represaillemaatregel tegen de nieu- w'e Franscbe filmwet betreffende idecon- tinge:ring van den buitenlamdscben film- invoer, hebben de Amerikaansche film- onderniemiingen, welke in Frankrijk ver tegenwoordigd waren, hun zakelijke rela ties met de Fransche bioscooptheaters afgebroken. Hiermede zal Frankrijk voorloopig verstolten blijven van Ameri kaansche filmmovilteilen, terwijl de bladen hun reclamecontraclen verbroken zien cn het Fransche personeel dier Amerikaan sche vertegenwoordigers ontslagen is. Busongeluk in Londen. Gistermorgen is le Londen een autobus omgeslagen, waarbij veertig personen ge wond werden. De bus, een tweedekker, vol passagiers, meest vrouwen en meisjes, moest plotseling uitwijken vooir een dooir een dame bestuurde auto. die uit een zij straat kwam. Daarbij kwam ide bus op het trottoir terecht, bots S 3 tegen heit ijze ren hek vain een huis aan en sloeg om met het geluid' van een donderslag. De passagiers, die bovenop zaten, wer den op straat geslingerd terwijl de inzit tenden bekneld raakten tusschen glas en houtwerk. Op het gillen van een vrouw na kwam er geen geluid van de gekwetste pas agiers in de bus. Van alle kanten kwa men ziekenauto's opdagen; de gewonden werden op straat neergelegd terwijl de omwonenden met dekens, lakens en ver bandmiddelen toesnelden en de passagiers in de bus bevrijdden. Van de veertig gewonden werden et- veertien in een ziekenhuis opgenomen. De chauffeur verklaarde na het ongeval dat hij, indien hij niet was uitgeweken, de auto die uit db zijstraat kwaim en waarin drie menschen zaten, zou verpletterd' heb ben. Ook deze auto reed tegen het ijzeren hek op en werd ernstig beschadigd. De dame, die aan het stuur zat, werd aan het hoofd gewond. Een pseudo-prins -oplichter. Op verzoek der justitie te Keulen is dezer dagen te Berlijn een zwendelaar en oplichter, Karl Hartung genaamd, aan gehouden, die voorgaf een onwettige zoon van den ex-keizer en secretaris van diens tegenwoordige gemalin te zijn, en ettelijke personen voor aanzienlijke bedragen heeft opgelicht, zoo meldt een Wolff-bericht Hij zou zich een paar jaar geleden als oorlogs-invalide tot den ex-keizer om ofi- ders beaming hebben gewend en deze ook hebben gekregen, alsmede een baantje bij een Berjijnsche firma, dat hij evenwel weer gauw kwijtraak 'e, daa- hij zich aan ernstig plichtsverzu:m s huldig maakte. Hij wendde zich opnieuw tot het kabinet van den ex-keizer en voerde daarmee een uitgebreide correspondentie. Toen hij geen toelage kreeg, nam hij zijn toevlucht tot bedriegerijen. Met behulp 'der uit Doorn ontvangen brieven deed' hij zich voor als „secretaris van keizerin Her mine" en hij let doorschemeren, dat hij in Dutschlanid belangrijk.* poli'iieke mis sies had tc vervullen. Tegenover een groot aantal personen gaf hij zich verder uit voor een on wettigen zoon van den ex-kei zer en diens tegenwoord ge echtgenoote, hij wist allerlei dingen uit Doorn te vertel len en won aldus het vertrouwen van bree- de kringen. Hij maakte daarvan gebruik om overal sommen gclds te leenen, waar mee hij ten slotte verdween. Te Keulen was hij er in geslaagd in totaal 15.000 mark los te krijgen. Hartung zal naar Keulen worden over gebracht om aldaar terecht te staan. Tenslotte zal deze pseudo-prins nog worden vervolgd wegens het leveren van een aantal artikelen aan een lnksstaanld Berlijnsch blad, waarin brieven der ad ministratie van het vermogen der Hohen- zollems vervalschit zijn weergegeven. Vacantie als cowboy. De romantiek van „Wild-West" be hoort tot het verleden of zij bestaat misschien alleen nog in de film, maar het verlangen er naar is gebleven en aan dit verlangen wist een commer cieel aangelegd man te voldoen, door dat hij een of twee jaren geleden be gon, een reconstructie te beproeven van het geliefkoosde avonturiersleven in het Amerikaansche Zuidwesten voor het gebruik van stedelingen, die voor korten tijd beu waren van de zegenin ningen der beschaving. Daarin slaag de hij zoo voortreffelijk, dat de nieu we romantiek de glorie van den goe den ouden tijd van het jagen en vee hoeden in het ongerepte land in de schaduw stelt. Op eenige ideaal gele gen plaatsen in de verre eenzaamheid der Mesas van Arizona en Nieuw- Mexico ontstonden „ranches", vee farms, die de naar avonturen verlan gende stedelingen uit het Oosten uit- noodigden, „de ketenen van het con- ventioneele leven een oogenblik af te werpen en een frisch, vrij leven in de wildernis te leiden, waar mannen nog werkelijk mannen zijn". „Dan tooit de stedeling zich met de breed-gerande sombrero en de leeren „chaps", die er schilderachtig uitzien en voor cowboyritten door het dichte woud in de gloeiende zon ook wer kelijk noodzakelijk zijn. In de Pull- mancar bereikt hij het grensland, waar hem dikwijls een echte, antieke dili gence met een cowboy in oorlogstooi als koetsier wacht, die over 60 of meer K.M. hobbeligen weg zwaait en danst; in sommige gevallen brengt een elegante auto hem naar zijn doel, een werkelijke ranch, die eenzaam tusschen bergen, bosschen en woestij nen ligt. Een „echt Westelijke" hand druk (volgens prospectus) begroet hem, en hij wordt onmiddellijk in gewijd in het van lokale kleur over- loopende ranchleven. Een goed ge dresseerde, zachtaardige ponny is tof zijn beschikking, en zoo kan hij het vee hoeden of zich oefenen in het lassowerpen, in het markeeren van de runderen enz. Is de heete werkdag ten einde, dan biedt de farm in verge lijking met de vroegere toch het voordeel, dat zij stortbaden, stroo- mend warm en koud water en slaap kamers met electrisch licht en mo dern comfort heeft. Juist deze omstandigheid heeft de onderneming bij de dames zoo populair gemaakt. Zij kunnen geheele dagen in het zadel doorbrengen, groote tochten onder bescherming van een met revolvers en messen schitterend toegerusten cowboy ondernemen, over met cactussen bedekte heuvels door dringen tot het hart van de wildernis. Keeren zij terug, dan genieten zij de kleine aangenaamheden van het be schaafde leven met muziek, theevisi tes, bridgepartijtjes en andere amuse menten gelijk alleen een goed hotel ze kan bieden. Voor de zonen van ge fortuneerde Amerikanen is het reeds gewoonte geworden, na afloop van den schooltijd eenige maanden „het leven in de wildernis" te genieten. Voor hen is de farm een aangenaam avontuur, een gezonde sport, zij leeren hun paard gelijk een echte cowboy, vangen en zadelen en worden meesters in het lassowerpen, zij luisteren naar cowboy liederen en hooren opwindende ver halen over schietpartijen, Indianen- overvallen en straatroovers. Onver moeid zetten zij hun roofvallen en brengen dan trotsch hun jachttro feeën mede naar de stad, waar zij nog lang genieten van de herinnering aan den schoonen tijd in de wildernis. Goed geheugen. Hoe verbazend het geheugen geoefend kan worden kan men lezen in de le vensbeschrijvingen van sommige schrij vers. Van Hugo de Groot wordt b.v. ver haald, dat hij eens de appèllijst van een troep soldaten had hooren voor lezen en dadelijk daarna de namen der manschappen in omgekeerde volg orde nazei. D'Aguesseau plaagde eens Boïleau door een satire, die deze hem juist voorgelezen had, letterlijk na te zeg gen, waarbij hij beweerde, dat hij ze van vroeger kende. La Motte-Houdar plaagde den jon gen Voltaire op gelijke wijze, door in een gezelschap een tooneel te reci- teeren van een treurspel, dat de jonge dichter juist had voorgelezen. De tooneelschrijver Casimir Bon jour maakte zijn stukken geheel in het geheugen, zonder een letter op papier te zetten. En niet regel na regel, maar de vroolijke gedeelten, als hij vroolijk gestemd was, de tegenstelling daarvan als hij in een verdrietige stemming verkeerde. Eens droeg hij een tooneel- stuk in vijf bedrijven geheel uit het hoofd voor, toen hij het aan de direc tie van het Théatre Francais te Parijs aan wilde bieden. Ook Casimir Delavigne stelde geheel uit het hoofd en schreef alleen het geheel voltooide werk. BURGERLIJKE STAND Over de maand Maart 1929. OUDELANDE. Geboren: 1, Pieter- nella Johanna, d.v. Jacob Goetheer en Johanna de Bart. Huwelijksaangifte: 20. Markus Corne lls van de Kreeke, 23 jr., j.m. te Wol- phaartsdijk en Albertina Har'riek, 23 jr., j.d. I Overleden: 5 (te Goes) Paulus Poel man, 87 jr., weduwnaar van Maghellina van Akkeren; 21, Pietemella Tolhoek, 87 jr., weduwe van Jacob Lous. Levenloos aangegeven: 3, een manne lijk kind van Jan Schapper em Blazina Jansen. 1 WpLPHAARTSDIJK. Geboren: 1 Maatje, d.v. Pie ter Bliek en. Elizabeth Abrahamse; 14, Adriaan, z.v. Jacobus Katsman en Maria Tammeije Nagelkerke; 22, Marinus, z.v. Jacobus Boonman en Jannetje de Jonge. Gehuwd: 7, Adriaan Pieter Tramper, 24 jr., j.m., en Janna Wagcnaar, 26 jjr., j.d., beiden wonende te Wolphaartsdijk; 7, Willem Hendrik van der Weele, 31 jr., weduwnaar, wonende te Wissenkerke ein Lena van Gilst, 39 jr., j.d1., wonende te Wolphiaartsd'ijk. Overleden: 1, Jan Geleedst, 72 jr., we duwnaar van Maria Weijtns; 2, Jannetje Cornelia den Engelsman, 4 maanden, d.v. Anthonie den Engelsman en Do or t je Jan netje van der Maas; 26, Pie ter Verbuist, 71 jr., echtgenoot van Sara Smallegange. WISSENKERKE. Geboren: 2, Ca- tharina, d.v. Johannes van Goudswaard en Willemina de Smit; 3, Cornelia Pie- ternella, d.v. Olivier Pieter de Smit en Maatje Jozina Weester weele; 5, Krijn Adriaan, z.v. Willem Jacobus Versluis en Lena Leendierse; 5. Willemina Geer- truida, d.v. Adriaan de Smit en Aartje Vroonland; 10, Pietemniella Christina, dl.v. Arie Willem Marcus se en Dirkje Chris tina Versluis; 12, Steven Jan, z.v. Adri aan Hermanus Markus se en Willemina Anna Verhulst. Ondertrouwd: Thomas Visser, 19 jr., j.m., en Lena Geelhoed', 18 jr., j.d. te Kortgene. Overleden: 1, Pieter Baardolf, 75 jr., echtgenoot van Jannetje Jozina de Bak ker; 1, Maria Aartje de Looff, 68 jr., echtgenoote van Pieler Leendiert Snoo- diijk; 4, Adriaan Krijger, 82 jr., onge huwd'. RILLAND-BATH. Geboren: 18, Cornelia, d.v. Jacobus Ots en Johanna Jansen; 19, Jan, z.v. Hendrik Kallen berg en Roelofje de Graaf. Huw.-aang.13, Luite Visscber, 30 jaar, j.m. te Dordrecht en Cornelia Bu- tijn, 29 jaar, j.d. te Rilland-Batb; 21, Franciscus Lmd'ovicus Pais, 25 jaar, j.m. te Woensdrecht en Jobanna Hoogesteger, 25 jaar, j.d. te Rilland-Batb; 30, Gerrit Hendrik Wiabeke, 22 jaar, j.m. te Rotter dam en Cornelia Anitbonia Kloet, 21 jaar, j.d. te Rilland-B:ath. 4 Gehuwd: 29, Luite Visscber, 30 jaar, j.m. te Dordrecht en Cornelia Butajn, 29 jaar, j.d'. te Riliand-Bath. Overleden: 7, Neeltje Paauwe, 69 jaar, weduwe van Anthomie Kloet; 17, Martha Kakebieeke, 67 jaar, wediuwe van Izak Moerdijk. lii VEILINGSVEREENIGING „K.B.O." TE KAPELLE-BIEZELINGE Veiling van 10 April 1929. Zure appels f 17 a f 19, Spinazie f 18 a f27, Uien fl a f2. Kleine Uien fl, allen per 100 K.G.. Radijs f3 a f5. Narcissen f5, b-'iden per 100 bos, Kip eieren f 4,70, Eendeneieren f 5,20, Kal- koeneieren f7, alles per 100 stuks. Krop sla f 7 a f 8 per 100 krop. LICHT OP. Zaterdag 13 April 7.22 uur Zondag 14 April 7.24 uur Maandag 15 April 7.25 uur MARKTBERICHT. Middelburg. 11 April 1929. Op de graanmarkt was de aanvoer gering. Tarwe f12,a f 12.75, kroon- erwten f18,— a f20, Boter en eieren door Walchersche boerinnen aangevoerd. (Offic. prijs- noteering) Boter f0,90. Eieren f4,70. Eendeieren f5,—. Ganseieren f lö, Kalkoeneieren f 8, Aangevoerd door handelaren: Boter f0,85. Eieren f4,50. Eendeieren f 5,—. De noteerïng van den marktzetter en den marktmeester zijn gelijk. Particuliere prijs boter fl,kip- en eendeieren f 5,50, poelje f 4,50. VERKOOPINGEN EN VERPACHTINGEN. April: 13 Goes, inboedel, van Dissel. 17 Goes, inventaris wijnzaak, automo biel, van Dissel. 17 Nieuwdorp, woonhuis en erf, Pi laar. 18 Kapelle, meub. goederen, Kram. 18 Kapelle, winkel- en woonhui», Kram, 24 Goes, vendutie, De Kok. 24 Biezelinge, huis, schuur en bouw terrein, Kram. 24 Biezelinge, meubilaire goederen, Kram. 24 Ovezand, bouwland, Verbist Nisse, bouw- en weiland, Pilaar. Mei: 7 Goes, woonhuis en tuin, van Dissel Schore, hofstede, Pilaar. Schore, bouw-en weilanden, Pilaar Schore, inspan, Pilaar. VERGADERINGEN EN VOORSTELLINGEN ENZ. April: 12 Bioscoop Slot Ostende, „Maggi"- filmavond. 12 13, 14 en 16, Landbouw-Bïoscoop, „De dertiende gezworene". 13 14 en 15, Bioscoop Slot Ostende, „Looping the Loop". 16 Bioscoop Slot Ostende, „Dwaal wegen der Liefde". 16 18 en 19, Prins van Oranje, Onder ling Kunstgenot, „Bergopwaarts". 16 Landbouw-Bïoscoop, P. Z. E. M.- lezing met lichtbeelden. 17 Schuttershof, kookdemonstratie op Inventa-gasfornuizen. 19 Bioscoop Slot Ostende, „Krassin", met explicatie van Sjef v. Dongen. Landbouw-Bioscoop, Harold Lloyd op de Eenmanswagen. Landbouw-Bioscoop, „Tom Mix". Mei: Landbouw-Bioscoop, „De roode danseres van Moskou". Juni: 20 en 21, Landbouwtentoonstelling. Juli: 20 tot en met 27, Nijtengo IV. AANBESTEDINGEN. April: 19 Oudelande, verhoogen en verzwa ren zeedijk en binnenberm, Wa terschap Baarland. .WATERGETIJEN VOOR WEMELDINGE. (Die voor Yerseke vallen ongeveer 5 minuten later en voor Hansweert ronn een half ut* vroeger). Amsterdamsche tijd. Dagen. Hoogwater Laagwater Vrm. Nam Vrm. Nam. ]S April 6.21 5.46 10 59 11.17 14 i 6.02 6 27 11.41 15 6.48 7.13 0 06 12.29 16 7.41 8 12 0.66 1.80 17 8.54 9.34 2.04 2 51 18 10.24 11.14 3.33 4.85 19 11.55 5.16 6.01

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 3