Grinnik-Pilletjes Buitenland Koloniën Rechtszaken. Van Overal Voor Allen die Sukkelen Kunst. Gemengd NieuWs, De Amerikaan: „Ja, de Rocky Moun tains zijn prachtiggeweldig! Mijn voor ouders hebben ze gebouwd!" De Hollander: „Heb je al eens gehoond van de Doods Zee?" De Amerikaan: „Ja, natuurlijkWat er mee?" De Hollander: „Nou, die heeft mijn grootvader gedood!" Schuldeischer: „Maar ik kan niet iede ren dag terugkomen om mijn geld De schuldenaar: „Dat begrijp ik!Wa denk je er daarom van, als je alleen eens Woensdags kwam in het vervolg?" Commissaris van Politie: „U geeft toe. dat u om twee uur des nachts probeerde het huïs door de achterdeur binnen te dringen. Wat had u daar om diein tijd te maken?" De heer (die door een agent naar he bureau is gebracht): „Ik dacht, dat het mijn eigen huis was." De Commissaris: „Waarom sprong dan, toen de bewoonster van het huis ver scheen, door het raam en verborg u zich tusschen de struiken?" De heer: „Omdat ik dacht, dat het mijn vrouw was!" Dick is een van die menschen, die bijna te goed zijn om te leven. Hij rookt niet en drinkt evenmin. Behalve water dan. Ondanks dit alles ging het toch niet goed met zijn gezondheid en moest hij een dokter raadplegen. Hij vond' het niel prettig, maar zette zich er over heen et» sprak met een ervaren medicus. Zijn ge zondheid werd echter niet beter en toen hij' voor den tweeden keer kwam, was de dokter werkelijk verbaasd. „Ik begrijp het niet," zei-deze. „U doet toch wat ik zeg, nietwaar en gebruikt twee maal per dag stout?" „Zeker, dokter," antwoordde Dick, „lederen morgen en iederew avond neem ik een theelepel!" Artist: „Ik zal u vanmorgen alles beta len, wat ik u schuldig ben, juffrouw!' Hospita: „Lieve deugd', mijnheer, het is toch niet waar?" Artist„Neen, ik ben er ook bang voor, maar ik wilde even zoo n verbaasd ge zicht hebben als u nu zet voor mijn teeke- ning." jHier is de gulden, dien ik je beloofd heb, Jantje. Hoe is het gegaan bij den tandarts?" „Nou, u badt dien Paul eens moeten booren schreeuwen!" „Maar waarom schreeuwde Paul dan?' „O, ik had hem twee kwartjes beloof A als hij inplaats van mij een tand wilde la- ten trekken!" ik ook zelfs voor het zwaarste offer niet terugdeins. Nu vooral niet meer, nu mijn oude moeder overtuigd werd, dat zij niet langer aarzelen mocht, ook dit offer te brengen. Wat zij mij toestond in 1919 voor België, kon zij mij niet in 1929 blijven weigeren voor Vlaanderen. Ik ben trouwens overtuigd, diat het pro ces de afmetingen zal aannemen van. een internationaal schandaal; en op ditoogen blik is het reeds meer dian waarschijnlijk, idiat buiten lanidsche advocaten van naam, naast mijne Vlaamsche verdedigers, mijne verdediging voor het Belgische Assisen hof op zich zullen nemen. Op die wijze zal belet worden, dat de aandacht van idle wereld zal worden afgeleid van eene zaak, die naar mijn overtuiging, pas begapt, Ik keer terug, omdat ik nu voldoende ge wapend ben, om mijn tegenstanders met hun eigen wapens te bestoken. Ook het z.g. Utrechtsche document zal ter sprake komen. De „Statendam" op reis. Gistermorgen vroeg te kwart voor twee heeft de „Statendam" haar eerste reis aanvaard. Deze eerste reis maken 275 passagiers eerste klasse, 100 tweede, 60 toeristen en 150 derde klasse passagiers mee. Te Boulogne en Southampton zullen honderd passagiers van de „Rotterdam aan boord1 komen. De president-commissaris, de heer Westerman, en de president-directeur, de heer Rypperda Wierdsma, met hun echt- genooten maken met den hoofdingenieur, Üen heer dr. ir. Meyer, deze reis mede. In 't hol van den leeuw. Ten huize van den commissaris van politie te Baiarn vervoegden zich twee heeren, die zich voorstelden als te zijn studenten der Rijksacademie voor Beel dende Kunsten te Amsterdam. Zij ver telden, naar het „Utr. Dagblad meldt, van plan te zijn een studiereis naar Indië te gaan maken en toonden daarbij een reisalbum met verscheidene hamdteeken n- gen van hier te lande welbekende perso nen. Nadat de commissaris zich ais zoo danig aan hen had bekend gemaakt, ver klaarden zij geen studenten te zijn; de een was n.l. een werkman, de amdër een kunstschilder. De heeren zijn hierop tiaar het politiebureau overgebracht, waar bij onderzoek bleek, dat zij al eerder in dez<e s p o o r- gemeente hadden „gewerkt" en met gun stig resultaat. Verschillende villabewo niers waren in den waan gebracht, dat zij met s&rieuse studenten te doen hadden kochten deels penteekeningen en etsen, deels deden zij hun schenkingen voor hun studiereis. Nadat legen hen proces-ver baal was opgemaakt ter zake van oplich ting, is de hoofddader der beide pseudo studenten naar het Huis van Bewaring Utrecht overgebracht. De andere is na verhoor op vrije voeten gesteld. Door een auto overreden. Op den weg naar Beringen (L.) Woensdagavond de heer Smets, voorma lig machinist van de Limburgsche tram door een vrachtauto overreden. Hij begaf zich per rijwiel naar Meyel. De hem pas seerende tram ontwikkelde "dergelijk zware rookpluimen, dat het uitzicht voor d©._ chauffeur van de auto belemmerd werd en hij het rijwiel niet zag. De ongelukkige in een nabij gelegen woning binnengedra gen en van de laatste sacramenten voor zien. Smiets is gehuwd en vader van kinderen. De toestand is zeer ernstig. Weekkaarten op de wegen. De Nederf Spoorwegen zullen binnen kort tot een belangrijke tariefswijziging overgaan. Met ingang van 1 Mei zullen namelijk de maandkaarten en halve-maandkaarten afgeschaft worden, en met ingang van Mei zullen ingevoerd worden weekkaar ten derde klasse, geldig op werkdagen in de tot dusver voor houders van maand kaarten toegankelijk gestelde treinen en kosten f 0,12 per K.M., met opwaartsche afronding op veelvouden van f 0,05 en met een minimum van f 1 per weekkaart. De weekkaarten worden niet op naam gesteld en zullen aan de stations onmiddellijk ver krijgbaar zijn. Als overgangsmaatregel zullen worden verkrijgbaar gesteld kaarten, geldig genoemde treinen op 1, 2, 3 en 4 Mei en kostende f 0,08 per K.M. met opwaar! siche afronding op veelvouden van f 0,05 en met een minimum van f 0,65 per kaart. De Utrechtsche documenten Dr. Ritter heeft een tweede schrijven gericht tot minister De Geer, in antwoord op diens brief en ten besluite zijnerzijds van de gevoerde correspondentie. Hij spreekt zijn verbazing uit over 's minis ters opvatting als zou het herhalen of na praten door de regeering van een onge controleerde bewering dbor een hater agen ten (Van Beuningen) die bewering ver heffen tot een onaantastbare waarheid'. Een simpele vraag op 7 Maart aan |dr. Ritter gesteld naar den gansch niet ge heimen datum, waarop hij het origineele document met eigen oogen heeft gezien, zou de regeering hebben behoed voor het afleggen van haar verklaring van 22 Maart Dr. Ritter verklaart thans le. dat zijn publicatie is mogelijk geworden dbor de welwillendheid van een agent van de Ned. regeering; 2e. dat de ontwijfelbare echt heid van het document is aangenomen op grond van mede deelingen van den agent en van de deskundige inlichtingen op het do cument zelf te diens kantore aan dr. Ritter verschaft; 3e. Jat de echtheid door hem ook, na het Belgisch démenti, is volge houden op grond van hernieuwd overleg met dien agent. Het vliegongeluk te Soesterberg. Omtrent het vliegongeluk, dat Woens dagmiddag te Soesterberg plaats had, vernemen wij nog dat het neergestorte vliegtuig het bekende toestel „de Post duif" was, waarmede kap. Koppen inder tijd zijn prachtig geslaagde vlucht naar Indië en terug maakte. Onlangs liep het vliegtuig bij een onge val te Oldebroek reed's belangrijke schade die echter nog hersteld kon worden. Nu is „de Postduif" zoo "deerlijk vernield, dat er van reparatie wel geen. sprake meer zal zijn. Het vliegtu g kwam kort na den start, doordat een der motoren weigerde, de kom van Soesterberg naar beneden. De piloot van Weerden Poelman heeft nog getracht over het café Coutunier heem te vliegen, doch het toestel viel op het dak van een school. Het dak heeft het ge wicht van het toestel echter gehouden, waarna de machine achter de school met één der vleugels op het politiebureau te recht kwam. 1 De piloot Van Weerden Poelman, bleef ongedeerd, luitenant Sissing brak zijn lin kerarm, luitenant Briët bekwam een vleeschwond, luitenant Janssen en luitenant Bolomey bleven eveneens ongedeerd, ter wijl wachtmeester Verzijten een hoofd wonde opliep. OVERZICHT. Een Fransch-Italiaansck vraagstuk. Tusschen Italië en Frankrijk hecrscht al sind's geruimen tijd eenige wrijving over do vestiging van wederzijJsche on derdanen op eikaars gebied, en voorA de nationaliteit van de Italianen in Tunis blijft steeds een lastig vraagstuk. De Italianen, die zich in dit Fransch- In het Britsch- Indische parlement werd Maandag groote opschudding veroorzaakt door de ontploffing twee bommen, waarbij een gedelegeerde gedood werd. Het parlementsgebouw te Delhi. Afrikaansche gebied gevestigd hebben, willen Italianen blijven en ook hun niko melingen wenschen dat. Echter, hierdoor komen ze in botsing met de Franscbe wetgeving, die zegt, dat kinderen van vreemdelingen in Frankrijk of in Fransche bezittingen geboren, als Franschen worden beschouwd en dus o.m. dienst moeien nemen in het Fram sche leger. 1 Dit laatste is natuurlijk zeer belangrijk omdat Italië en Frankrijk nu niet bepaald „dikke vrienden" zijm. Echter, er is meer. Van oudsher hebben er sterke vestigin gen van Italianen in Tunis bestaan, die van Fransche zijde verschillende voorrech ten genoten. In 1896 was tusschen beide landen een overeenkomst gesloten, die zoowel de nationaliteit als de voorrechten der Itali anen in Tunis beschermde. Na den oor log hebben de Franschen deze overeen komst vervallen verklaard1, doch tevens te kennen gegeven, dat zij bereid waren aan enkele van de Italiaansche wenschen ge- velg te geven. Tot zoolang bleef het oude verdrag van kracht. Sindsdien heeft men herhaaldelijk over deze zaak van gedachten gewisseld zonder echter veel verder te komen. Dit kwam ten deele ook, doordat de Italianen er allerlei andere kwesties bij te pas brachten, zooals het recht om deel te nemen aan het internationaal bestuur over Tanger en de herziening van. de Tu- nesiisch-Tripolitaansehe grens, die humaan het eind van den oorlog was toegezegd. Ten aanzien van Tanger zijn zij bevre digd; de laatste kwestie is nog steed; hangende. Bij het onderhoud tusschen Mussolini en Chamberlain is ook deze kwestie ter sprake gekomen. Volgens ve ler meening was het voornaamste doel van dit onderhoud zelfs schot in deze kwestie te brengen en daarmee eindelijk ook eens een betere verstandhouding tus schen beide landen te verkrijgen. De laatste stap in deze zaak is gedaan door Frankrijk, dat ongeveer twee maan den geleden zijn vertegenwoordiger te Rome een nota had laten overhandigen, die naar men zegt de uiterste con cessies zou bevatten, waartoe Frankrijk ten aanzien van de Italianen in Tunis be reid1 zijn. Als dé „oindits" ten deze juist zijn, zou Frankrijk in geen geval willen toestemmen in het behoud van de Itali aansche nationaliteit voor de nakomelingen dezer emigranten, doch daartegenover in zake de grensregeling tot concessies be reid zijn. In hoeverre dit alles juist is, zal wel oedig blijken, want uit een bericht uit Rome blijkt, dat men eindelijk weer toit het stadium van rechtstreeksehe onder handelingen is overgegaan-. Een Italiaan sche afvaardiging onder voorzitterschap van senator De Michclis en een Fransche afvaardiging onder voorzitter schap van Beaumarchais, den Franschen gezant te Rome, zijn gisteren aldaar bijeengeko men, ter bespreking, gelijk een officieuze meedeeling zegt, van de vestiging der Ita lianen in Tunis en van de Franschen iln Het is te hopen, dat men er thans een delijk eens in slagen zal een oplossing te bereiken en dit netelige punt uit de wereld te helpen. 1 Het Belgische Kroonprinselijke paar. De kroonprins van België en zijn gemalin, die onder den naam van graaf gravin de Réthy Nederlandsch- Indië bezoeken, zijn op 8 dezer in den besten welstand van hun op 6 Fe bruari te Soerabaja aangevangen reis naar Celebes, Borneo, de Molukken en Nieuw-Guinea te Batavia terugge keerd. Beiden verklaarden zich uiterst voldaan over het tot nu toe afgelegde deel van hun reis, die in elk opzicht goed verloopen is. Zij waren enthou siast over alles wat zij gezien hebben, waren geen dag ziek geweest en ook niet vermoeid. Thans vertrekken zij naar Sumatra. De moord, te Giessen—Nieutvkerk. In verband met het nader onder zoek door den officier van justitie te Dordrecht van de geheel nieuwe ver klaringen der getuigen in de moord zaak te GiessenNieuwkerk heeft gis teren de procureur-generaal bij den Hoogen Raad een bezoek gebracht aan 'Dordrecht. De getuige K. en diens echtgenoote zijn in verband met het herroepen van vroeger afgelegde verklaringen door de politie naar Dordrecht over gebracht, teneinde te worden gehoord. In verband met de mogelijkheid eener vervolging wegens meineed zullen ze rechtskundig worden bijgestaan door Mr. den Hollander uit Arnhem. Volgens een uitvoerig verhaal in „Het Volk" van gisteravond heeft ook de derde hoofdgetuige in de zaak van den moord te GiessenNieuw kerk, n.l. de arbeider Hendrik Ver meer, tegenover een vertegenwoordi ger van genoemd blad verklaard, dat hij den bewusten hamer, waarmee den moord gepleegd zou zijn, niet kende en onder pressie had verklaard, dat de veroordeelden op het avondje bij de familie K. „geruimen tijd" zouden zijn weggeweest, terwijl hun afwezig heid niet langer dan een kwartier had geduurd. De roof-overval te Lisse. Voor de Haarlemsche rechtbank stond gistermorgen het tweetal terecht dat het vorig j aar een 58-jarige we duwe, wonende aan den "Veldweg te Lisse overvallen had, haar hadden mishandeld, en van een geldbedrag beroofd. Verdachten bekenden het ten laste gelegde. Als getuige werd allereerst gehoord dr. M. de Graaf, die 26 November geroepen was bij de overvallen we duwe, en verwondingen aan hoofd en arm had geconstateerd. De deskundige meende dat de toegebrachte slag niet met groote kracht was geschied. De hoofdgetuige, de overvallen we duwe, verklaarde dat zij geheel al leen daar ter plaatse woonde. Met steentjes werden de ruiten ingegooid en toen zij naar buiten ging om haar buurman te hulp te roepen, kwamen de beide onverlaten te voorschijn. Zij sloegen haar met een hard voorwerp op het hoofd, en wierpen haar ten slotte in een sloot. Een der mannen riep „je geld of ik schiet", de we duwe heeft hun haar portemonnaïe met veertig gulden gegeven, en later nog een zakje met geld, waarin tien gouden tientjes en enkele bankbil jetten. Ook eenige spaarbankboekjes en een testament werden ontvreemd. Nog eenige andere getuigen werden gehoord, waarna de officier van Ju stitie zijn requisitoir hield. Tegen den eenen verdachte, die reeds 11 maal veroordeeld is, werd vier jaar gevan genisstraf geëischt, en tegen den an deren 21/2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Prinsen Geer- ligs, achtte het ten laste gelegde niet volkomen bewezen. Uitspraak over veertien dagen. te zijn. Aan de bewering van den imi tator dat het kunstige copieën van „echte" documenten zijn zal men on der de gegeven omstandigheden wel weinig waarde hechten, te minder om dat de plaats, waar die documenten zich dan zouden bevinden in een ge heimzinnig duister gehuld blijft. In elk geval kan men den falsaris, die de heele wereld in beroering gezet en tal van experts aanvankelijk bij den neus heeft genomen, den lof van een zekere genialiteit niet onthouden, evenmin als den grappenmaker, die ja ren geleden heel handig een „authen- tieken" brief van Beethoven in elkan der knutselde. Het huilen is nu ook aan de leden der vioolbouwersfamilie Bisiach te Milaan, die aan de handschriften een sommetje van ver over de 50.000 lire hebben besteed en nu den falsaris in rechten vervolgen. met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Mijnhardt's Laxeertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 cent. De Stradivarius-ducomenten. De „ontdekte" documenten van Stra-' dïvarius, die het mysterie van zijn kunst volledig zouden onthullen, blij ken het werk van een listigen falsaris In een vergadering van het LeLd- sche stadhuiscomité is met 54 tegen 20 stemmen besloten om de door het comité gestelde vraag inzake wederopbouwiïig van den gevel en dien toren bij gebleken mogelijkheid be vest gend te beantwoorden. De bevolking van Eindhoven gaat nog steeds vooruit en is nu de 80.000 reeds overschreden. Als Philipsfabrieken zich zoo blijven uitbreiden als de laatste jaren het geval is, dan zal ons land blinneln enkele jaren zeven gemeenten tellen met meer dan 100.000 inwoners. Eindhoven is momenteel reeds de zevende in< de rij der steden, daar het meer inwoners telt dan Arnhem en Nijmegen. In het Musée Sociale te Parijs heb ben dezer dagen de anti-rookers uit ver schillende Europeesche landen vergaderd. Algemeen was mein het er over eens, dat rooken een afschuwelijke gewoonte is, welke geestelijke stoornis teweegbrengt. Zelfs betoogde dr. Bonne, «directeur eener strafgevangenis te Hamburg, dat dé ta bak de oorsprong dier misdaad is. Nadat het Maanidiag in d© ooste lijke staten van Amerika abnormaal warm was geweest, waardoor alle records voor April ver geslagen zijm, is de wind in den nacht van Dinsdag op Woensdag naar het Noord-Westen gedraaid en is een sneeuw storm gevolgd die New York, Boston en de andere steden van Massachusetts weer middien in d en winter verplaatst heeft. De thermometer daalde tot om het vriespunt en in den nacht werd strenge vorst ver wacht. Het verschil in temperatuur in 50 uur bedroeg 40 graden Celsius. Generaal Dawes is tot gezant der Vereenigde Staten te Londen benoemd. Van Vrijdag af zal in de Cinema Royal op den Nieuwendijk te Amsterdam voor het eerst daar ter plaatse iin het open baar een geluidsfilm vertoond' worden. Dit is niet een „sprekende film" want er wordt niet in gesproken. Het is slechts een film, waaraan de muziek inhaerent is, dus niet teweeggebracht wordt door een orkest, maar in onmiddellijk verband met de film. Uit Marseille (Berre) meldt men dat de nieuwe motor, waarvan een der marine-vliegtuigen, op weg naar Indië voor zien moest worden, ingebouwd is, waar na een geslaagde proefvlucht werd ge maakt. Gisteren om 6 uur zijn de vliegtuigen naar Napels vertrokken. De Koningin der spionnage. Een Fxchonge-bericht uit Berlijn meldt, dat de beroemdste vrouwelijke spion van Duitschland, hoofd van "den Duitschen spionnagediienst tijdens den oorlog, opge nomen is in een gesticht daar zij ver slaafd is aan morfine en cocaine. Haar

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2