Schoonmaak. Binnenland Van Overal Gemengd NieuWs. Laatste Berichten. pad niet aanwezig waren en requireeide veroorfcling van L. De Kantonrechter gaf blijk deze zienswijze te dealen door een verooirdeelend vonnis u t te spreken Het berijden van de linkerzijde van den Grinddijk ter plaatse zal dus door wielrij ders niet langer geoorloofd zijn, terwijl te vens in het algemeen is uitgemaakt, dat h plaatsen van Model-borden zonder meer een strook weg nog niet tot „Rijwiel pad" in den zin der Motor- en Rijwiel- wet maakt. Rykspostspaarbank Aan het postkantoor alhier werd in Maart op spaarbankboekjes in ge! f 17.236,64 cn te.-ugbe aaid f 18.858,66. Derhalve minder ingelegd1 dan terugbetaald f 1.622,02. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 23. Door tusschenkoimst dezer kantoren werd ter directie op sau t-sohuldbcekjes ingeschreven nominaal f 100 en afgeschre ven niets. Derhalve meer in- dan afge schreven f 100. Het aan'al nieuw uitgege ven staatsschuldbcekjes bedroeg 1. Veemarkt, Ter markt van gisteren waren aange voerd 23 biggen. Redders beloond. Op 3 April 1928 heeft in dein Nieuwen Waterweg een aanvaring plaats gehad tus schen het Duitsche stoomschip Venus en het Engelsche stoomschip City of Wor cester, waarbij twee leden der bemanning van het stoomschip Venus, dis in het wa ter gesprongen waren, door de Rijksloods boot, onder bevel van den rijksloods J. C. Ribbe uit Maassluis, benevens de loods k weeks lingee J. W. van der Steen, eveneens u t Maassluis, en J. v. d. Reij- den, uit Rotterdam, van den dood zijn gered. 1 Als blijk van waardeering voor deze dappere daad heeft de Duitsche consul te Rotterdam, dr. S&the, in opdracht van de Duitsche regeering, den redders volgende helooningen uitgereikt: aan J C. Ribbe een marinekijker en aan Van der Steen en Van der Reijden reder een zi! veren horloge. De drie geschenken zijn voorzien van een toepasselijk inschrift en den Duitschen Rijksadelaar. Poging tot overval. In den nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks een uur, hebben drie mannen getracht op de Bilderdijkkade te Am sterdam een winkelier te berooven van een citybag, die 4 a 500 gulden inhield. Een van deze drie was vroeger bediende bij dezen winkelier geweest en wist daar door dat deze op dat uur met een tasch met geld -daar kon voorbijkomen. De ge wezen bediende viel den winkelier aan en gaf hem een stomp in de maags treek. Daar na heeft hij gepoogd, den man de citybag te ontrukken. Aangezien echter spoedig toeloop van menschen kwam, kon deze opzet niet vol voord' worden. De gewezen bediende is daarop met zijn beide hand langers door do polit.e gearresteerd. Groenten naar Engeland. Eenige vooraanstaande Engelsche za- kenmenschcn, de firma Chapman, Flet cher Co. Ltd., te Londen, hebben het plan opgevat, een specialen dienst in het leven te roepen, hoofdzakelijk voor hel vervoer van groenten, fruit en andere aan bederf onderhevige artikelen. De dienst zal den 16en April in wer king treden. Voorloopig zijn er drie af vaarten per week; in het drukke seizoen voor groenten- en fruitexport worden het er vijf. De afvaarten geschieden te Hoek van Holland' aan de werf der H. A. L. en to Londen aan de Horseferry Wiharf. De werf der H. A. L. is voor het West- land zeer gunstig gelegen. Voorloopig gaat men varen met ge charterde booten, doch er zijn plannen in overweging om speciaal voor het doel in gerichte en snelvarende booten te bouwen. Het telefoonverkeer met Indië. Gedurende Maart zijn met Indië ge voerd 95 uitgaande en 173 inkomende ge sprekken. Van de spreekcel te Amsterdam uit zijn in totaal gevoerd met Bandoeng 15, Semarang 8, Soerabaja 38 en Weltevre den 41 gesprekken. Voor 's Gravenhage waren de cijfers resp. 27, 18, 30 en 46; voor Rotterdam 2, 6, 9 en 7 en voor Utrecht 5, 5, 7 en 4. Gemiddeld zijn per werkdag 11 ge sprekken. gevoerd' tegen 10 in Februari. De verhouding van het ui/tgaande tot het inkomende verkeer was als 1 1.8. Berooving. 1 Gistermorgen om ongeveer vijf uur kwam zekere S. bij de politie te En schede mededeelen, dat hij Maandagavond in de volksbuurt de Krim door eenige personen was aangerand, die hem van een portefeuille met ongeveer f 100 hadden beroofd. Van die daders kon hij geen nadere inlichtingen geven, maar wel wist hij dat er zich in die portefeuille drie bil jetben van f 10 hadden bevonden. Dezen- zelfden nacht was dbor de politie een geeft menige huisvrouw en dienstbode ruwe en roode werkhanden. Deze worden wederom spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. dronken persoon, van B. genaamd, naar het hoofdbureau van politie gebracht, om daar zijn mes uit te slapen. Hij werd on derzocht en inderdaad vond men bij hem de als vermist opgegeven bankbiljetten Bij het verhoor bekende hij zich aan berooving te hebben schuldig gemaakt. In verband met dit misdrijf is ook gear resteerd A. M. G., verdacht van mede plichtigheid. Beiden zijn ter beschikking van de justitie gesteld. De Vrijheidsbond. In de algemeeine vergadering van de Li berale Staatspartij De Vrijheidsbond te Arnhem zijn tot leden van het hoofdbe stuur herkozen de heerein S. v. d. Bergh Jr., D. de Boer Dzin., mr. G. A. Boon en prof. dr. Th. CoLnbrander, en is ge kozen, in de vacature-Abr. Staalman, prof. mr. Ant. van Gijn. Zeer uitvoerig werd gediscussieerd over het beginselprogram, dat ten slotte werd vastgesteld op de volgende punten. 1. Erkenning van het vrijheidsbegin sel als grondslag van het staatsbeleid en van een zuiver democratische staats inrichting. Behoud van liet grondwette lijk koningschap, dat verzekerd blijve aan Koningin Wilhelmica en haar nakome- 2. Handhaving van het parlementai re stelsel, als een juisten vorm, van een zuiver democratische staatsinrichting en afwering van eiken aanslag daarop. 3. Handhaving van ons onafhankelijk volksbestaan, van do onschendbaarheid gebkd iin en buiten Europa en het daartoe brengen van offers en het instandhouden van een weermacht en handhaving van de onzijdigheid van ons grondgebied in en buiten Europa en een voldoening aan de verplichtingen, voort vloeiende uit het lidmaatschap van dem Volkenbond1. 4. Handhaving van wettelijke orde en vrijheid door het daartoe bevoegde gezag. 5. Waarborging tegen iedere aanran ding van de volledige geestelijke en gods dienstige vrijheid. Erkenning van de waarde van het geestelijk en van het godsdienstig leven voor maatschappij en staat. 6. Bevordering van kunsten en we tenschappen. Bevordering van het open haar onderwijs. Ontwikke]'mg van het om- der wijs in practische richting, zoodat het opleidt tot geschiktheid' voor gezin en maatschappij. Bezuiniging op do uitga ven van het lager en uitgebreid lager onderwijs door strengeren maatstaf aan te leggen voor de oprichting van scholen, 7. Volledige staatsrechtelijke, bur gerrechtelijke en economische gelijkstel ling van man en vrouw. Ontwikkeling van 't vrije bedrijfs leven tot bereiking van welvaart voor allen. wordering van het vrijbandelsver- keer. Behoud1 van het vrijhanidëlsbegin- l Bestrijding van bureaucratische wet geving. Bescherming van het publiek tegen machtsmisbruik van belangengemeen schappen. 1 Bevordering der sociale wetgeving ten bate der economische zwakkeren. 9. Zoo grnot mogelijke ontwikkeling van iedere persoonlijkheid ter verhoo ging van volkskracht en als eisch van maatschappelijke rechtvaardigheid Particulier initiatief als grondslag van maatschappelijke welvaart. Versterking van het inzicht, dat daarbij 'de ontwikke ling der productie mede ten goede moet komen aam de werknemers en dat hun belang er bij moet worden vergroot. Afwijzing van de ondier den naam van socialisatie aangeprezen vervorming van het productie-stelsel. Samenwerking van kapitaal, intellect en arbeid, 1 Bevordering van bet bewustzijn, dat overleg van werkgever en werknemer, ten aanzien van arbeidsvoorwaarden en inwendige organisatie in de daarvoor vat bare bedrijven, gewenscht is voor den zoo noodzakelijken economischen be- dtrijfsvrede. Bevordering van spaarzin en kapitaal vorming. f Behoud van een krachtigem midden stand, als onmisbaar voor productie en verdeeling. Ontwikkeling van den land- en tuin bouw in het bijzonder ook ten behoeve van het kleinbedrijf. 10. Beperking van uitgaven van staat, irovincie en gemeente. Handhaving van iet stelsel van belasting naar draag kracht. Vereenvoudiging en zuiniger in richting van openbare diensten, bij voor keur in overleg met de ambtenaarsor ganisaties. 11. Bevordering van de autonomie en het zelfbestuur in Oost- en West-Indië, onder handhaving van het Nedeiiamdsch oppergezag. Verheffing van het geeste lijk en maatschappelijk peil der inheem- sche bevolking. Ontwikkeling van de hulpbronnen van de overzeesche gebiedsdeelen, ook ten behoeve van Indië zelf. Actieve rechercheur. Het is dezer dagen voorgekomen, dat een inwoner van Utrecht, zonder dat hij het bemerkte, in de Twijnstraat zijn por tefeuille verloor. Hij s'ak haar waarschijn lijk naast zijn binnenzak, zoodat zij op de straat terecht kwam. Eenige uren later, toen hij aan de koffietafel zat, nog zon der iots van zijn verlies gemerkt te heb ben, belde een rechercheur bij hem aan, met do vraag, of hij ook iets verloren had. Het antwoord luidde ontkennend; waarop de polit.eman de portefeuille toonde, die door den heer des huizes als zijn eigendom werd herkend. Hij ken precies opgeven, wat de inhoud was, zocdat geen twijfel meer mogelijk was De verliezer werd1 weer in het bezit van zijn portefeuille gesteld, nog vóór hij het verlies bemerkt hadil Het geval had' zich als volgt toege dragen: De rechercheur liep bij het politie-bureau aan de Tolsteeg, toen iemand hem kwam waarschuwen, dat in de Twijnstraat eein vrouw een verloren portefeuille had' opgeraapt, en er hard mee was weggelcopen, in de richting van de Gansstraat. Aangezien het nog geen vijf minuten geladen was gebeurd, zette de rechercheur het ook op een loopen, de Gansstraat in. Ver voor zich uit zag hij een vrouw haastig loopen en ten slotte een huis in gaan. De politieman ging even daarna ook het huis in en betrapte de vrouw erop, dat zij met baar man den inhoud van de portefeuille aan het nakij ken wareneen biljet van f 100, wat klei ner geld en wat postzegels. Tevens zat er een rijbewijs voor een auto in, zoodat naam en adres van dien eigenaar onmiddel lijk bekend' waren, en het een werk van een kwartier was, om hem weer in het be zit van zijn eigendom te stellen. In de Maandagmorgen gehouden zitting van de Wetgevende Vergadentng te Delhi werden toen de voorzitter op stond' om het woord te gaan voeren, twee bommen geworpen. Een der bommen kwam voor de voeten van den minister van financiën Sir George Schuster op den grond terecht. Eeniige ledqn van het parle ment werden licht gewond'. Twee mannen die in het bezit van bommen en revolvers waren, werden gearresteerd. Er is in Frankrijk officieel beslo ten, dat d'3 jongemannen, die deel uitma ken der nieuwe lichtingen, niet vóór den leeftijd van 21 jaar zullen worden opge roepen. Dit besluit is genomen in verband met het groot© aan tal do oden onder de jeug dige soldaten tijdens de jongste influenza- epidemie bij het bezettingsleger in het Rijnland'. De Bossche recherche heeft drie meisjes van 8 en 12 jaar uit Amsterdam aangehouden, die per trein naar Den Bosch waren gekomen en in een hotel lo geerden, voorgevende dat hun vader, die in Den Bosch een betrekking zou hebben gekregen, den volgenden, dag zou komen. Van het verhaal bleek niets waar. De avonturiersters zijn op transport gesteld naar Amsterdam om aan hun ouders te worden teruggegeven. Te Lyon hadden twee arbeiders ge wed' om twialalf uur d'es middags bij het slaan van de klok bij eiken klokslag een glas brandewijn leeg te drinken. Een van beiden had met den waard afgesproken hem inplaats van brandewijn water in te schenken en ondervond1 dus geen schade van d'e weddenschap. De ander is in ho- peloozen toestand naar een ziekenhuis overgebracht. De Nederlander Van der Wild Kors, wonende te Driebergen in het Prins Hendrikpark, is In de tram tusschen de Beurs en het Noordbrstation te Brus sel beroofd van twee enveloppen. In de eene zat 10.000 gulden, in de andere 70.000 francs in briefjes van 1000, 500 en 100 francs. Het 3-jarig zoontje van den land bouwer van Woerden aan de Loozerlaan te Loosduimen, dronk Vrijdagmiddag uit een fleschje gevuld' met jodium. Deerlijk verbrand is het knaapje naar het zieken huis vervoerd'. Aan de halte Halfweg te Midden- Beemster, stapte Zondag een reiziger i|n verkeerde richting uit dé nog an beweging zijnde tram van de Noord-Hollandsche Tramwegmaatschappij. De man verloor zijn evenwicht, waardoor hij tusschen twee wagons raakte. Hij werd door den opvol genden wagon overreden en was op slag dood. Het bleek, dat hij een schedel breuk had gekregen en d'at zijn borstkas was ingedrukt. De tram was hem boven dien over een der handen gereden. Het slachtoffer is idle heer C. Bleeker, 69 jaar, afkomstig uit Purmerend en verpleegde in die St. Liduinaslichtmg, aldaar. Het Russische stoomschip Una is tengevolge van den storm, die in de Adria- tische zee woedde, op drift geraakt en te gen d'3 rotsen van het eiland Bago gesla gen. Het schip brak mddendoor. De gebeele bemanning, bestaande uit 37 kop pen, voor het grootste deel Russen, is omgekomen. Dhrn. L. J. v. Herpt, weih. en Clir. Springer, raadslid; te Oud-Heusidem, heb ben bij de Justitie een aanklacht inge diend tegen den burgemeester dier ge meente, teiens secretarjs, dien zij beschul digen vai verdu'storing vaia galden van kermisstaaaplaatscin en van hout- engrend verkoopingen. Te Kröv een dorp bij Keulen, is een brandweerman gearresteerd, die heeft bekend herhaaldelijk brand te hebben ge sticht om zichin zijn mooie uniform van brandweerman den volke te kunnen vertoonen. f 1 a 2,20, alles per 100 stuks, Prei ƒ5 a f9, Raidijs f4 a f6, Raapstelen f3, Selderij f 4, Bloemen Narcissen f6 a f9, alles per 100 bos. LICHT OP. Donderdag 11 April 7.19 uur Vrijdag 12 April 7.20 uur Een operatie met een zakmes. De Maandagochtbladen le Boedapest maken melding an een merkwaardige ope ratie, die in vakkringen groot opzien heefl gebaard. De laryngoloog en privaaidoeem'. aan de universiteit, dr. Ellcner Pollaczek, was op bezoek bij zijn collega, prof. dr. Ballinit, diie reeds eenigen tijd lijdende is aan keelkanker, toen de patiënt plotseling een aanval van hevige benauwdheid kreeg Dr. Pollaczek zag, dat prof. Ballint door «ogenblikkelijk operatief ingrijpen te redden zou zijn, greep zijin zakmes en door daarmede het strottenhoofd van den pa tiënt te behandelen, redde hij dezen het les en. Prof. Ballint werd onmiddellijk naar oen ziekeminrichting ovcrgebrac waar de operatie ten ejnde gebrachk werd. De toestand van den patiënt is iets verbeterd. De moord' op graaf Stolberg. Gisteren heeft de lu.title op bet kasteel te Jaunowitz een onderzoek in loco ing: steld in verband met den moord op graaf StolbergWernigerode. De gearresteerde zoon van het slachtoffer, graaf Christian, was daarbij aanwezig en trachtte den toe stand' te reconslruieeren, zooals deze op het tijdstip van den moord was, waarbij hij ook zijn bewegingen met het geweer demonstreerde. De deskundigen cons teerden, dat een ongeluk zeer goed moge- Christian volkomen aannemelijk waren. Men acht het derhalve niet onwaarschijn lijk was en dat de verklaringen van graaf lijk, diat de aanklacht alleen zal worden imgedóemd wegens het veroorzaken van den dood door nalatighed De verdediger van graaf Christian Ts voornemens diens vrijla ting voor te stellen. Groote brand' in een Chineesch dorp. Volgens telegrammen uit 'Shanghai is in Poetung, een voorstad' van Shanghai een brand uitgebroken, die zich met groo o snelheid uitbreidde. Een groot aan'al hui zen en schuren werd' verwoest. De Chi- neesche brandweer gelooft, dat meer dan driehonderd menschem in de vlammen zijn omgekomen. Het aantal der bi] den brand om het leven gekomen personen werd zoo groot doordat bij het doorzoeken der puinhoopen de vlammen steeds weer uit sloegen, waardoor do zoekenden in brand vlogen. De brandweer werd door Chi- neesche militairen gesteund. Na zeer veel moeite gelukte het den brand te beperken tot het eenige huizen blok en te voorkomen, dat de vlammen oversloegen naar de groote werf van de .Nippon Yusen Kaishalijn WEERBERICHT. De verwachting tot den avond van morgen luidt: Zwakke veranderlijke, later zwakke tot matige wind uit Oostelijke rich tingen, half tot zwaarbewolkt, weinig of geen neerslag, weinig verandering in temperatuur. Vliegtuig gevallen. Men meldt ons uit Soesterberg: Het militaire 3-motoren vliegtuig 803 is hedenmiddag tegen 3 uur bij een vlucht boven deze gemeente door tot nu toe onbekende oorzaken neergestort. Het toestel kwam in deze gemeente boven open terrein, begroeid met den nenhout, terecht. De bestuurder, kapi tein van Weerden Poelman bleef on gedeerd, de twee inzittenden, luitenant Sissing en kapitein Briet, kregen resp. een linkerarmbreuk en een niet ern stige hoofdwonde. Groote fabrieksbrand- Men meldt ons uit Schoonhoven: Vannacht ontdekten woonwagenbe woners brand in de glas- en vernis- fabriek van de firma H. A. Schreuder en Zn. alhier, welke in de nabijheid van de rivier is gelegen. Spoedig ver scheen de Schoonhovensche brandweer welke nog assistentie kreeg uit de buurt. Met 10 stralen werd tenslotte water gegeven, doch de vlammen die haar prooi vonden in de voorraden, die in de fabriek waren opgeslagen, sloegen reeds uit het dak, en het bleek dat er weinig meer te redden viel. De brand die om 4 uur uitbrak, woedde om 9 uur nog voort. De fabriek zal tot den grond toe afbranden. De ma chines die pas vernieuwd waren en de groote voorraden werden een prooi der vlammen. De oorzaak van den brand Is nog niet bekend. Verzekering dekt de schade, die zeer aanzienlijk is. Ongeveer 30 arbeiders zijn door dezen brand zonder werk gekomen. MARKTBERICHT. VEILINGSVEREENIGING ZUID-BEVELAND TE GOES. Veiling van 9 April 1929. APPELS. Zure Bellefleur f35, Zure appels f21 a f31, Zoete Ruster f26, Zoete Armgaard® f38, Zoele Campagner f 13 a f21, Uitschot appels f8 a f 11, alles per 100 K.G. PEREN. Kleiperem f23 a f25, St. Ramey f26 a f31. Uitschot peren f8.a f 15, alles per 100 K.G. DIVERSEN. Spinazie f25 a f29, Uitschot idem f 10, Spruiten f 18, Wit lof f 17, Uien (groote) if 1,20 a f3, Uien (kleine) "f 0,50 a T1,20, Stekuien f 0,50 a f 1,20, Aard', (gr.) f 1,40 a f3,10 idem (poters) f 1,30 a "f 1,50, Koolrapen f2, Kroten f2,80, Wijnpeein f 1,10 Wor telen fl a f 1,50, alles per 100 KG, Kropsla f5 a f 12, Uitschot .'idem f 1,20 a f2 60, Kasliomkonuners f27, Roode kool if8, Knolselderij fll a f 13, Prei UÜEo, 9 April iazO. Aanroer klein handel kalm. Nieuwe tarwe f it,a f 12,60 Nieuwe Rogge fa f a oudgerst f 11,a f 11,50 Wimergerat fa f Zomergerst f a f Haver f a f Eookerwten f a f Aroonerwten f 18,a f 18,50 schokkers f 21,a f 22, Bruine boonen f40,a f41, Paardeboonen f a f Maanzaad f 82,a f rwijzaad f42,a f Mosterdzaad f a f ran voer boter pond. Aanvoer roomboter pond a f 1,00 Eieren per 100 stuks t 4,00 ooter per kilo f 1,60 a f 0, juiddenprijs eieren per 25 stuks f 1,15 Middenprijs boter per kilo f 0,8u a f 0, >oter aan particulieren f 0 00 a f Eieren aan particulieren verkocht a^ cent. kleine eieren cent. Uanseieren groote 12 cent. Kleine 10 cent. Eendeneieren f 4,60 Boeleieren 0 cent. Middenprijs afwijkende boter f 0,per p. Bierenverkoop. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.Z. Aangevoerde eieren 41400 stuk». Prijs f4,90 per 100 stuks ROTTERDAM, 9 April 1929. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 190 paarden, 10 veulens, 0 ezels, 1665 magere runderen, 900 vette runderen 315 vette kalveren,graskalveren, 2846 nuchtere kalveren, 77 schapen of lam meren, varkens, 133 biggen, 15 bokken of geiten, 37 overloopers. Prijzen per 4 kilo koeien van 27 J tot S2£, 42 tot 45 tot 60 tot 62-J ct„ ossen van 38 tot 41 tot 45 tot 48 tot 50 tot ct., stieren van 37 tot 40 tot 45 tot tol tot ct., kalveren van 57J tot 62J tot 70 tot 75 tot 80 tot 85 ct., varken» ct. Prijzen per stuk van mager vee melk koeien f 200 tot f410 tot f kalf- koeien f200 tot f400, stieren f 110 tot f500, pinken f 100 tot f 150, vaarzen f150 tot f230, paarden f250 tot f 500 slachtpaarden f 180 tot f 230, bitten f 100 tot f 170, veulens 180 tot tot|f 120, biggen f 15 tot [30, biggen per week 2,tot f2,50, overloopers f tot f gtas- kalveren f tot f fok nuchtere kal veren f 15 tot f 25. slacht unchtere kal veren f 10 tot f 15, lammeren f tot f schapen f tot f

Goessche Courant | 1929 | | pagina 3