Als men de wasch met Henco in de week Wordt 't wasschen gemakkelijker 1/00.v het /n cfe week zetten c/er wasc/t Stadsnieuws, bouwcursus. Nadat de door de heeren H. L. K. Leijs en A. W. Buteijn ge stelde vragen op tuinbouwgebied op zeer bevredigende wijze waren beant woord, kon de Rijkstuinbouwconsu- lent een diploma uitreiken aan J. la Grand, J. Looij, M. Burgel, A. F. Lindhout, P. Lucasse en M. den Dek ker. Tot slot uitte de heer J. Erme- rïns namens de commissie van toe zicht zijn voldoening over de resul taten van dezen cursus. 's HEER ARENDSKERKE. Maan dagavond hield de vereeniging „Het Groene Kruis", afd. 's Heer Arends- kerke, een algemeene vergadering. Door den secretaris werd verslag uit gebracht van den toestand der ver eeniging over 1928, waaruit o.m. bleek, dat het getal leden, dat op 1 Januari 1928 383 bedroeg, met 6 is vermin derd en alzoo op 1 januari 1929 377 telde. Verder dat van de verplegings- artikelen in het afgeloopen jaar 80 maal gebruik werd gemaakt en dat aan verschillende zieken wederom melk, vleesch en eieren werden ver strekt. Uit de rekening van den pen ningmeester bleek, dat in 1928 was ontvangen f 1884,74, waaronder begre pen het goed slot van 1927 ad f 974,76, en de uitgaven bedroegen f 677,09, zoo dat het batig slot bedraagt f 1207,65. Daarna las Ds. de Voogd het jaarver slag voor van den Diaconessenarbeid over 1928. Hieruit bleek dat door de wijkverpleegster 678 bezoeken voor hulpverleening, 178 belangstellende be zoeken en 99 tuberculose-bezoeken te 's Heer Arendskerke zijn afgelegd. Met een woord van dank aan Zuster Lip- pits voor den door haar ook in 1928 verrichten arbeid, wordt dit verslag voor kennisgeving aangenomen. Hier na werd door den heer M. Mol ver slag uitgebracht van de door hem bij gewoonde vergadering van de Prov. Zeeuwsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose, welk verslag, na voor lezing eveneens voor kennisgeving werd aangenomen. Ten slotte worden tot afgevaardigde en plaatsvervangend afgevaardigde naar de vergaderingen van de Groene Kruis-vereenigingen en van die van de Prov. Zeeuwsche Ver eeniging tot bestrijding der tubercu lose, respectievelijk benoemd de hee ren M. Mol en K. Janse. KAPELLE. Woensdag 17 April zal Ds. A. Scheele, Gëref. predikant te KapelleBiezelinge zijn 25 - jarige ambtsbediening herdenken. Ds. A. Scheele werd geboren 26 Maart 1879 te Terneuzen, zijn vader een welbe kend handelaar, bewoog zich vooral op school- en politiek gebied. Ds. Scheele studeerde achtereenvolgens aan het Geref. Gymnasium te Amster dam en te Kampen, werd verder in geschreven als student aan de Theo logische school en legde in 1903 can- didaats-examen af. In 1904 werd het beroep naar de kerk te Veere a'an- vaard. In Veere werd naast pastorale arbeid ook deelgenomen aan politieke actie. Vooral de jeugdvereenigingen hadden zijn aandacht. Te Kapelle Biezelinge deed hij 18 Nov. 1917 zijn intrede. Ds. Scheele is hier zeer ge acht en wordt door jong en oud hoog gewaardeerd. 17 April zal door hem, des avonds om 6 uur een gedachtenis rede worden uitgesproken. De herijk van maten en gewich ten zal alhier ten gemeentehuize plaats vinden op de navolgende dagen en uren: Maandag 22 April de letters A tof en met I van 912 en 1—Jt/2 uur; Dinsdag 23 April de letters J tot en met R van 8V212 en 13Va uur; Woensdag 24 April de letters S tot en met Z van 8yj—12 en 1—3 uur. Voor onderwijzeres aan de O. school te Kapelle hebben zich 24 sol licitanten aangemeld. KRUININGEN. Benoemd tot tijde lijk onderwijzeres aan de school met den Bijbel alhier, met ingang van 1 April, Mej. J. K. Cornelisse te Yer- seke. De voordracht voor de benoe ming van een onderwijzeres aan de School met den Bijbel alhier, luidt (alph. volgorde): 1. Mej. M. Kamer mans te Vlissingen; 2. Mej. J. van de Linde te Dinteloord; 3. Mej. E. J. Willemse te Sluiskil. MIDDELBURG. In de gemeente raadsvergadering van Maandagmiddag heeft de voorzitter o.a. medegedeeld, dat inzake het opbergen van de be langrijkste gemeentestukken in brand vrije kasten nog geen bepaald voor stel kan worden gedaan, daar nog on derhandelingen met Lips worden ge voerd. De bedoeling zal zijn, dat op het kantoor van den ontvanger en op de secretarie brandvrije kasten ko men en beneden bij het bureau van bevolking enz. een kluis. Besloten werd, de wachtgeldregeling voor werkloos personeel van de meel fabriek der Nederlandsche bakkerij waaraan de directie 50 pet,, het rijk Zet 's avonds voor den waschdag de wasch in de week in een koude Henco oplossing. Henco lost 's nachts alle vuil pp Henco [Lenig Importeur E Ostermann Co's Handel Mij., Amsterdam Fabrikante: Henkei Cie. A. G.. Düsseldorf en de gemeente 25 pet. betalen, voor drie maanden te verlengen, dus tof 1 Juli. Goedgekeurd werd de onderhand- sche verkoop door het bestuur van de godshuizen van het gebouw van het burgerweeshuis en het overgaan tot gezinsverpleging, onder voorwaar de dat de kinderen worden onderge bracht bij personen van dezelfde be ginselen als de ouders der kinderen waren. Toegestaan werd een crediet van f16.500 voor ovenbouw en inrichting van stoomketels met schoorsteen aan de gasfabriek. Na ampele bespreking werd z.h.s. goedgekeurd het overschrijden met f28.000 van het crediet van f134.180 voor uitbreiding en verbetering van de prise d'eau der duinwaterleiding, wat grootendeels als werkverschaffing is uitgevoerd. Een uitgebreide discussie volgde over het voorstel van B. en W. om de prijzen van den electrischen stroom met 1 cent te verlagen en te brengen op 24 cent per K.W.U. (31 cent over den muntmeter), en een voorstel van den heer Paul (s.d.) c.s. om de ver laging 2 cent te doen zijn. Sommige leden meenden, dat het het beste was, te wachten tot een algemeene wij ziging van het tarief mogelijk zou zijn; anderen drongen er met kracht op aan, invoering van vastrechttarief en rekening houden met de speruren te overwegen. Nadat dit laatste door B. en W. was toegezegd, was de heer Paul bereid zijn voorstel terug te ne men en werd het voorstel van B. en W. met 12 tegen 4 stemmen aange nomen. Bij de rondvraag werd opgemerkt, dat de door de Shell in de stad ge plaatste wegwijzers heel leelijk staan en er op aangedrongen, ze niet ver der toe te laten, Namens Ged. Staten van Zee land werd hedenmorgen aanbesteed het bouwen van een aanlegsteiger aan den Provincialen veerdam te Kamper land (gem. Wissenkerke) met bijko mende werken. Raming f 32.600,De laagste inschrijver was M. Hoogeste- ger te Wemeldinge voor f31.260, OVEZAND. De ijk- en herijk der maten en gewichten voor deze ge meente zal plaats hebben 'Woensdag 8 Mei van 9 tot 12 uur v.m. De Bijz. Vrijw. Landstorm hield Maandag zijn jaarvergadering in de zaal van den heer C. Verbeek. Ruim 30 leden waren tegenwoordig. Mede was aanwezig de secretaris van den Bijz. Vrijw. Landstorm de heer P. G. Laernoes uit Vlissingen en een 5-tal dames, jvelke geheel belangeloos gel den hadden ingezameld voor een vaan del. De voorzitter opende de vergade ring en heette allen welkom, vooral den heer Laernoes. Ook de comman dant de heer A. van Steenbergen en de dames-collectanten, die zoo wel willend haar diensten hadden bewezen ter verkrijging van een vaandel, wer den in het openingswoord herdacht. Daarna was het woord aan den heer Laernoes, die de beteekenis van den landstorm uiteenzette en herinnerde aan den uitstekend geslaagden land- stormdag te Den Haag. 4 nieuwe le den traden dien avond toe. WEMELDINGE. In Maart zijn inge komen: J. Bentschop Knook, van Sint Maartensdijk, Kaadje C 40b; E. A. Bouwens, van Antwerpen, van Steen bok 44ab; M. Kuijk, van La Couna (Spanje), naar Oranjeboomstraat B95; C. van Velzen, van Krabbendijke B20 naar Oostzijde, Kanaal C 53; M. L. Jansen, van Schore D 19, naar Hooge straat A 42a; C. Snoep en gezin, van Schore C 18, naar Nïeuwendijk C 90; E. Korstanje, van Rotterdam, Matthe- nesserlaan 429b, naar Nieuwendijk C 85 Vertrokken: W. v. d. Visser en ge zin, van Hoogeweg A 35, naar Ka pelle E 15; A. Kik en gezin, van Stel- hoeve A 4, naar Nieuw en St. Joos- land B 52; Joh. Karelse en gezin, van Chuzeeweg A 68, naar Rotterdam, Overijsselsche straat 106; P.a. Koster en gezin, van Dorpsstraat B 217, naar Yerseke, Vijverdwarsstraat A 117; H. M. Kriense Lokker en gezin, van Da- niëlstraat 135, naar Goes, Geranium straat 2; A. T. W. de Kluis, van Bier- weg A 91, naar Utrecht, Leidsche Ka de; J. van Elsacker—Krombeen, naar Rotterdam, le Stempioendwarsstr. 11a. Beroepen te Serooskerke (W.) A. Th. W. de Kluis, hulpprediker te Wemeldinge. WISSENKERKE. In Maart zijn in gekomen: 8, Lena van Gilst, zonder beroep, van Wolphaartsdijk13, Neel- tje van der Heijde, zonder beroep, van Middelburg. Vertrokken: 4, Adriaan Dominicus en gezin, bakker, naar Westkapelle; 14, Iza Heijstek, zonder beroep, naar Nieuw en St. Joosland; 19, Hendrik Eduard de Regt en gezin, landbou wersknecht, naar Colijnsplaat19, Jan Clement, arbeider, naar Kortgene. Zondag j.l. hield Ds. v. d. Linde Herv. predikant alhier, zijn afscheids rede. Hij had tot tekst Handelingen 20 vers 36. Alle zitplaatsen waren bezet. Spr. vond het afscheid na een verblijf van bijna 17 jaar niet erg gemakkelijk, daar hij van vele vereenigingen be stuurslid of eere-voorzïtter was en meestal een aandeel in de leiding had. Na de predikatie werd gesproken door de Ring-predikanten en de heer M. J. Verhorst A ten Gussinklo en het kerkeraadslid A. Oele en ten slotte door den Consulent Ds. Tonsbeek van Kamperland, die tot besluit de Ge meente deed zingen Gezang 96. YERSEKE. In een der laatste nach ten is uit de Oesterput van de firma B. V. A. en D. Pols een hoeveelheid oesters gestolen, ter waarde van onge veer f 100,De daders zijn tot he den onbekend. Een betere verbinding. De heer J. de Kruijter alhier verzocht aan de directie der Ned. Spoorwegen na mens de twee plaatselijke middenstands- vereeniglngen, de bouwvakarbeidersbenden en do Zeeuwsche handelsraizigerovereeni- ging in de nieuwe zomerdienst regeling ie willen opnemen ee.u verbinding van Goes naar Vlissingen aansluitende op db boot van 7.30 van Vlissingen naar Bneskens. Voorts werd' verzocht om een tramver- bir.dilng, aansluiting gevende op de laat ste boot van Bres kens naar Vlissingen, dus c.a. 9 uur uit Vlissingen. Ten slotte werd onder de aandacht der directie ge bracht dat indien de eerste locaaltrein naar Borssele vroeger wegreed men een mooie verb .aiding zou hebben uit Goes mef de eerste boot over Borssele naar Ter- neuzen. 1 De directie der spoorwegen zond den hear De Kruijter het volgende schrijven als antwoord1: In antwoord op uw schrijven van 9 Maart 1929 hebben wij de eer u mede te dealen, dat met de dienstregeling aan vangende 15 Mei a.s. op Woensdagen, bij wijze van proef, een motortreim wordt ingelegd' van Goes naar Vlissingen en te rug, Goes vertrek 6.42, Vlissingen aan komst 7.20 in aansluitingen aan de boot naar Breskens, welke ten 7.30 vertrekt. De terugkeerende trein vertrekt van Vlis singen ten 7.30, Goes aankomst 8.07. Op de overige dagen wordt geen vol doende verkeer verwacht, om het dage lijks inleggen van bovengenoemden tre.n te wettigen. Met de dienstregeling aanvangende 15 Mei 1927 werd' ten behoeve vain Goes op Zaterdagen en Zondagen een. trein in gelegd Vlissingen-Goes mede voor strand- bezoekers, Vlissingen vertrek 22.05. De bezetting van dezen trein was echter zoo gering, dat het dagelijks inleggen er van niet gewettigd zou zijn. Van Vlissingen af bedroeg het aantal reizigers slechts 3. Van Middelburg naar Goes blijft deze trein ook thans nog .gehandhaafd, Middel burg vertrek 22.16. Vervroeging van den eersten tramtaein van Goes naar Borsselen, zoodanig, diat te Borsselen aansluiting zoude verkregen wonden op de eerste boot naar Neuzen, is niet mogelijk in verband met db bestaande aansluitingen vam dien trein en omdat bij vervroeging van ruim een uur, op dezen tramtrein nog minder bevredigend ver voer te verwachten is, dan bij de thans geldende dienstregeling. Bank voor Zeeland Aan het jaarverslag van de Bank voor Zeeland ontleenen we: Wederom heeft onze vennootschap een gunstig jaar gemaakt en zijn de resultaten van dien aard, dat deze aanleiding tot voldoening geven. De bedrijfsresultaten van onze cliën ten waren over het afgeloopen jaar nogal verdeeld. Zooals wij reeds in het vorig verslag mededeelden, bracht oogst 1927 weliswaar helaas in kwan titeit een zeer kleine opbrengst, de finantieele resultaten waren tenslotte toch niet overal zoo ongunstig en kon hij, die zijn producten, als aardappe len en uien, niet onmiddellijk ver kocht had, van de verbeterde prijzen profïteeren. Hierdoor is in dergelijke gevallen een nogal dragelijk resultaat verkregen. Intusschen heeft ons afgesloten boek jaar hoofdzakelijk den invloed van oogst 1927 ondervonden en zal die van oogst 1928 op ons volgend boek jaar komen. Hieromtrent willen wij reeds mededeelen, dat de opbrengst in kwantiteit, in tegenstelling met oogst 1927, vrijwel algemeen buiten gewoon gunstig was en, waren de land bouwers in de gelegenheid geweest de producten onmiddellijk na den oogst geheel oï grootendeels 'te rea- liseeren, ook de finantieele opbrengst zoude dan ongetwijfeld zeer gunstig zijn. Dit is echter niet het geval. Door het zeldzaam gunstige weer volgden de oogsten der verschillende produc ten elkander zoo snel op, dat het voor den landbouwer nagenoeg onmo gelijk is geweest zijn producten direct op de markt te brengen en moest hij dus het risico van de prijzen zelf langer dragen, dan hem aangenaam was. Ongelukkigerwijze zijn de prij zen van de meeste producten sterk teruggeloopen en wij vermoe den, dat, niettegenstaande zijn groote opbrengst, oogst 1928 toch niet in ver houding zoo gunstig zal blijken te worden. De verbouw van suikerbieten was de laatste jaren geen succes en maakt ook thans geen uitzondering. Begrijpe lijk is het dan ook, dat Zeeland de teelt van bieten beperkt tot hethoog- noodige, dus tot hetgeen voor den wisselbouw en de contractueele ver plichtingen noodig is. In de jaren 1921—1926 werden er in Zeeland ge middeld ruim 24.000 H.A. verbouwd, tegen thans 21.700 H.A. De fruitkweeker had, wat betreft zacht fruit en met uitzondering van de zwarte bessen, een middelmatige opbrengst. De zwarte bessen, alsmede peren en appelen, gaven een slecht resultaat. De tuinbouw heeft, naar men algemeen aanneemt, een goede toe komst. Overal ziet men druivenserres en z.g. warenhuizen (voor groenten en tomaten) verschijnen. De oestercultuur hoekt een minder gunstig jaar. Ondervond de verkoop door de minder goede kwaliteit al veel stagna tie, waardoor over het algemeen veel minder werd verkocht, de strenge en lang durige vorstperiode heeft, althans voor het seizoen 1928-'29, zijn invloed' doen gelden. Zooals wij het vorig jaar de relatiën te Kapelle en omgeving weder vanuit Goes zijn gaan bedienen, hebben wij thans ook 's Heeren hoek weder tot den werkkring van Goes teruggebracht. Steeds meer gaat het Westelijk deel van Zuid-Beve land tot de winsten van onze vennootschap bijdragen en wij kunnen ook hier, evenals te Goes en Yerseke, met tevredenheid op het afgeloopen jaar terugzien. Aan haten hebben wij in het boekjaar 1928 kunnen boeken f57.305,80 waarop f29.760,82 aan onkosten in mindering moeten worden gebracht. Het voondeelig saldo is dus f 27.544,98. Propaganda-Kunstavond. De Zeeuwsche blindemvereeniging heeft gisteravond in het Schuttershof alhier jammer genoeg voor een niet over, talrijk publiek een propagamda-kunstavertd' Ige- geven. Nadat Ds. Homburg de bijeen komst geopend had en gewezen had op de beteekenis van den zorg voor onze bin den, werd een begin gemaakt met de af werking van het zeer gevarieerde pro gramma, waaraan verschillende kunste naars en „Symphonic" ut Middelburg hun welwillende medewerking verleenden. Daar het onze gewoonte is op l.efda- digheidsuitvoeringen geen critiek te leve ren, willen we volstaan met-de verzekering dat alle nummers op zeer te waardeeren wijze werden uitgevoerd. Voor de pauze hield de bonds-pro pagandist, de heer Joh. van den Berg, uit Oosterbeek, een rede, waarin hij den strijd' van den blinde schetste. Spr. wees er op, dat de minister van binnenlandsche Ven 27 Maart 1926 een staatscommissie instelde, die tot taak had de blindenver zorging te bestudeeren. In 1929 leverde deze commissie een rapport in. Zij kwam toit de conclusie dat er in ons land 3800 blinden zijn en dat men moest komen tot leerplicht voor blinde kinderen, co tot onderwijs aan blinden ook wat betreft de vakopleiding. Verder meende de com missie, dat subsidie moet worden ver leend aan huizen voor alleenstaande blin den en steun aan blinden op het platte land'. Tien jaar geleden verscheen het rapport en thans is het nog met uitge voerd. Onlangs, zei spr., is de blinden verzorging opnieuw ter sprake gekomen na instelling van de commissie die het lot van onvolwaardige arbeidskrachten be studeert. Spr. meent dat men daar bui ten kan. De blinden hebben bet rapport van 1919 en dit is ook thans nog zoo- ac tueel dat het toegepast kan worden. Spr. schetste uitvoerig het lot van den blinde, doch waarschuwde tegen sentimenteeje overdrijving. De blinde vraagt geen aal moes, hij vraagt slechts een plaats in het maatschappelijke productie-proces. Spr. toonde aan, dat de blinde deze plaats waard is, mits hij voldoende opleiding ontvangt. Een blinde kan waarlijk nog wel iets anders als stoelenniaiten leerem De bewijzen zijn er. In Amsterdam zijn blin- masseurs en masseuses, blmde tele fonisten, marconisten en radio-monteurs. Een blinde oefent zelfs het vak van rij wielhersteller uit. Spr. besloot zijn inte ressant betoog met een opwekking l.d te worden van de afdeeling Zeeland van den blindenbomd. Na de rede en na de pauze werd bet verdere gedeelte van het muziek-program- ma uitgevoerd. 1 Het is te betreuren dat n.et meer stad- genooten in dezen kunstavond aanleiding vonden een zeer sympathiek dbel finan cieel te steunen. 1 Voorzitter V V.V. In de vacature ontstaan door het over lijden van Dr. Folrner is als voorzitter van V.V.V. benoemd' de heer J. M. van Bommel van Vloten. Kantongerecht Voor het Kantongerecht alhier stond terecht M. L., koopman te Kamperland, terzake dat hij op den Grinddijk te Kortgene als wielrijder de linkerzijde van den weg had bereden. Verdachte erkende het feit, doch voerde aan dat hij niét strafbaar zou zijn, daar aan bedoelde linkerzijde borden staan met het opschrift „Rijwielpad". De Brigadier der Rijksveld wacht, die proces-verbaal had' opgemaakt, verklaarde dat zulks inderdaad waar was dioch dat bedoeld z.g.n. rijwielpad door niets van den weg was te onderscheiden. De Burgemeester, als getuige gehoord verklaarde de breedte van het rijwielpad niet te kunnen opgeven en zeide dat het Gemeentebestuur dit weggedeelte voor de wielrijders had bestemd opdat zij ook van de richting Wiasekerke komende het best berijdbare deel van clen weg konden houden. De Ambtenaar van het O. M. betoogde dat wil men spreken van een rijwielpad er toch vóór alles een pad behoort le zijn; een ongelimiteerde strook weg kan moeilijk als zoodanig wordten aangemerkt. Bovendien sticht een dergelijk door niets dan door de Modelborden ken baar gemaakt, rijwielpad, verwarring bij weggebruikers, waardoor gemakkelijk de verkeersregelen worden overtreden en ongelukken kunnen gebeuren. Hij meende dan ook dat de veneischten voor rijwiel-

Goessche Courant | 1929 | | pagina 2