In dienst van allen. No Jk% Woensdag 10 April 1929 416 Jaargang. Buitenland Uit de Radiowereld LINTVELT's BAZAR Koloniën School en kerk Rechtszaken. KRES1VALS">°PP Kamer - Overzicht. ProvincienieuWs ABONNEMENT Prijs per kwariaal, in Goes f2. builen Goes f2, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag-, Woensdag en Vrijdagavond. GOeSCHE i COURANT UitgaveNaamlooze Vennootschap Go-escne Courant BjSpIjlljp an K leeuw ens Ross' Drukkers- en Uitgeversbedrijf mi^_' XT-, cccn-t ssz+JS+p&z* tnnon xt~ iaa Postcheque- en Girorekening No. 55571 Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 ADVERTENTIEN van 15 regels fl.20. elke meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. De haven van Antwerpen. In „De Gemeente", orgaan van den Bond der Belgische Steden en Ge meenten, verscheen van de hand van een bevoegd persoon een artikel waar in Antwerpen en haar haven, aan de hand van feiten een schitterende toe komst voorspeld wordt. Het schrijft o.m.: Naar mijn mee ning mag de stad Antwerpen, die zich moderniseert en zich op beide oevers van haar stroom uitbreidt, op een bui tengewoon voorspoedige toekomst re kenen. De tegenwoordige inrichtingen, de in de laatste twintig jaren uitge voerde vergrootïngen, de bouw van de nieuwe sluis, dit alles is onvol doende om aan een onophoudelijk groeiend verkeer het hoofd te bieden. Wat zal 't zijn, wanneer er nogmaals twintig jaren verloopen zijn? Twee voorbeelden, gekozen uit eenzelfde nij verheid zullen u aantoonen dat ik niet overdrijf. De twee grootste auto-firma's der Vereenigde Staten gaan al de succur- saal-fabrieken, die zij in andere lan den van Europa hebben opgericht, op heffen, om van Antwerpen hun éénig uitstralingscentrum aan deze zijde var, den Atlantischen Oceaan te maken. Wanneer die twee firma's gereed zijn met het voorbereidend werk zullen zij ieder jaar te Antwerpen meer dan 50.000 automobielen aan land zetten. Denk eens: wat een profijt voor den Belgischen arbeid! Want de tegen woordige succurssalen van die huizen in België koopen nu reeds al de be- noodigde banden bij ons; en ze zijn van plan in ons land vele wisselstuk? ken te laten fabrïceeren. Ik ben op de hoogte van het plan, dat op dit oogenblik wordt uitgevoerd ik ken de plannen, welke door mach tige buitenlandsche firma's worden uit gewerkt; en daarom wil het mij voor komen, dat Antwerplen bestemd is om zelfs de haven van Londen te over vleugelen, en zoo de grootste haven ter wereld te worden. Poor 8oo.ooo.ooo aan radiotoestellen. Het blijkt, dat de radio-industrie het toppunt van haar bloei nog lang niet bereikt heeft. Ieder jaar wordt de omzet der radio-fabrieken grooter. Het Amerikaansche tijdschrift Radio Retailing Is van meenïng, dat de voor uitgang op radio-gebied in Amerika Boek Koningstraat - Magdalenastraat. SPECIAAL ADRES IN: GLAS. PORSELEIN EN AARDEWERK. 74 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Ze keek hem thans kalm in de oogen. „Dat is eenvoudig onmoge lijk", zei ze langzaam. „En toch houd ik het vol", gaf Bill te kennen. „Wij moeten hem hier niet laten, want hij ligt in een verre van gemakkelijke houding." „Maar zijn hart dan?" „Wij moeten het risico nemen", zei hij op beslisten toon. Ze protesteerde niet langer en hij begreep dat zij in haar wanhoop alles zou doen, wat hij slechts verkoos. Het was hem thans heel duidelijk, dat zij in de meening verkeerde, dat Gaspard stervende was. Dezelfde vrees schuilde in zijn hart, maar hij wilde dit niet laten bemer ken. Vanaf dat oogenblik handelde hij zooals hij gedaan Zou hebben, wan neer hij alleen was geweest. Het gelukte hem den jongen eerst In een zittende houding te krijgen en gedurende het jaar 1928 te danken is aan het op groote schaal in den handel komen van wisselstroomtoesfellen. In 1927 werd er in Amerika voor •15 425.000.000 aan radiotoestellen en onderdeelen verkocht, terwijl dit be drag in 1928 op 8 650.000.000 geschat wordt. Volgens de Radio Manufactu rers' Association of America zal de omzet dit jaar waarschijnlijk meer be- bedragen dan 800.000.000. Prinses Juliana naar Indië? Aan het „Nieuws v. d. Dag van N.- Indië" ïs het volgende ontleend: „Periodiek duiken in de Nederland- sche en Indische pers berichten op, aangaande een bezoek van prinses Ju liana aan Indië. Nog zeer onlangs, bij aankomst van het Belgische Kroon prinselijk echtpaar hier te lande, werd de verzuchting geslaakt: waarom die wel, maar onze eigen prinses niet? De „Ind. Post" weet thans weer te melden, dat er in Nederland werke lijk over gedacht wordt, Prinses Ju liana een bezoek aan Nederlandsch Indië te laten brengen. Zoodra de Prinses haar studie te Leiden heeft volbracht, heet het, zou er kans op zijn. Zijn de informaties van eerstge noemd blad juist, dan is wel het grootste bezwaar aan een eventueel bezoek verbondenhoe moet de Prin ses naar Indië reizen? In Nederland heeft men zich met deze vraag ernstig bezig gehouden en het blad kan mededeelen, dat er plannen zijn, om gelden in te zamelen voor een Koninklijk jacht, dat de Prinses zou worden aangeboden. Het schrijft dan verder: De promotor is o.m. de heer Van Stralen van Nes, de z.g. „Koning" van Boskoop, die al geruimen tijd doende is, medewerking voor zijn plan te erlangen. Of hij daarin geslaagd is, kunnen wij niet mededeelen, maar wel weten wij, dat er aan „gewerkt" wordt. De korte rokjes te Gemert. Op de vragen van den heer Vliegen in verband met de verwijdering van een aantal kinderen wegens hun klee ding van een Roomsch-Katholieke bij zondere school te Gemert, heeft mi nister Waszink geantwoord, dat het hem bij onderzoek is gebleken, dat het hoofd der R.K. bijzondere school voor meisjes te Gemert (Binderseind) 16 kinderen, wier ouders niet hadden voldaan aan de voor de school vast gestelde regelen in zake de kleeding van de leerlingen, van de school heeft verwijderd. De bedoeling was niet deze kinderen als leerling af te schrijven, maar hen pas weder tot de school toe te laten, wanneer het bezwaar betreffende de geleidelijk kreeg hij hem overeind. Hij was niet volkomen bewusteloos, want hij kreunde en opende zoo nu en dan zijn oogen, ofschoon hij die terstond ewer sloot. Hij deed aan een automaat denken, welke door krachten bewogen werd, die geheel buiten hem om gingen. Bill aarzelde thans geen seconde meer. Hij had de leiding in handen genomen en hij zou zich die niet la ten ontnemen, onverschillig wat er ook mocht gebeuren. Hij steunde den jongen zooveel hij slechts kon en dwong hem als het ware tof loopen. Mevrouw Rivers stond er bij en sloeg alles zwijgend gade. Ze hielp, noch hinderde hem en haar gelaat was zoo onbeweeglijk, dat het weer aan een masker deed denken. Bill zei geen woord tot haar. Hij was met hart en ziel bij de taak, wel ke hij op zijn schouders had gela den en hij begreep, dat hij dezen doodsslaap tot eiken prijs moest zien te verhinderen. Er bestond bij hem geenerleï twijfel, dat de jongen zich van verdoovingsmïddelen had bediend. Hij kende geen enkele behandeling, waardoor hij hem redden kon en hij wist niets anders te doen dan volgens zijn eigen initiatief te werk te gaan. Hij was er van overtuigd, dat Gas pard, indien hij met rust werd gela kleeding zou zijn opgeheven. Inmid dels zijn reeds spoedig 13 kinderen op de school teruggekeerd, terwijl dit na de Paaschvacanfie ook met de overige, waaronder de beide in de vraag bedoelde kinderen, het geval zal zijn. In verband hiermede is een voor ziening in het onderwijs voor deze kin deren overbodig geworden. De mee ning, dat in de gemeente Gemert, noch in den omtrek, een openbare school zou bestaan, is intusschen on juist. Zoowel in het tot de gemeente Gemert behoorend Elsendorp, als te Helmond, waarmede Gemert een gere gelde tramverbinding heeft,zijnopen- bare scholen, zoodat, indien noodig, een dergelijke voorziening niet onmo gelijk zou zijn geweest. Behoudens het geval, voorzien in art. 106 der Lager Onderwijswet 1920 - hetwelk in casu niet van toepassing was is het bestuur eener bijzon dere school volgens de wet vrij in zijn beslissing omtrent de toelating van kinderen tot de school. De minister acht zich dan ook niet bevoegd omtrent de motieven voor niet-toelating van kinderen aan be sturen van bijzondere scholen een be paalde gedragslijn voor te schrijven. Overigens is hem niet gebleken, dat gevallen, als in de eerste vraag be sproken, moeilijkheden hebben opge leverd met betrekking tot de toepas sing van de Leerplichtwet. Onschuldig in de gevangenis In een onderhoud dat heeft plaats gehad tusschen de twee hoofdgetui gen in de moordzaak van Giessen— Nieuwkerk (Augustus 1923) de echte lieden K. te Rotterdam, den advocaat Mr. H. H. Roobol en den redacteur van „Het Volk" C. H. Ggudeker, heb ben de twee eerstgenoemden verklaard: le. dat zij beiden gelogen hebben ter terechtzitting, waarin deze zaak behandeld werd; 2e. dat zij beiden hun verklarin gen hebben afgelegd onder pressie van politie en justitie, die hun, het geen zij hebben getuigd, hebben voor gezegd en hun bedreigd met gevan genisstraf, indien zij anders (de waar heid) zouden verklaren 3e. dat de beide veroordeelden, Klunder en Teunissen, onmogelijk den moord op den seinhuiswachter Jacob de Jong kunnen hebben gepleegd, daar zij slechts 10 minuten zijn weggeweest van het „gezellige avondje", dat op den bewusten dag ten huize van de K.'s te Sliedrecht was georganiseerd; 4e. dat de hamer, waarmede de moord is gepleegd, hun eigendom niet was en dat de beide veroordeelden dit voorwerp dus niet kunnen heb ben geleend; 5e. dat zij, nadat zij eerst tien dagen en daarna nog gedurende 40 dagen met nog een zekeren Vermeer, die 70 dagen werd opgesloten, in hech ten, kalm voor goed zou inslapen. En dit mocht en zou niet gebeuren, zei hij grimmig bij zichzelf. Het was evenwel thans het oogenblik niet om zich lang in gissingen te verdiepen. En daarom begon hij den vreese- lijken tocht, welke op een mislukking kon uitloopen. Hij lief hem telkens het vertrek op en neer gaan en dwong den jongen zijn schreden naar de zijne te richten. Hij ondersteunde hem slechts ten volle, wanneer hij zag, dat hij machteloos was zelf iets te doen. Op een gegeven moment begon de jongen te strompelen en zijn knieën bogen dubbel. Zijn hoofd rustte thans op zijn borst en bewoog zich rusteloos heen en weer. Van tijd tot tijd kreun de hij en probeerde te spreken, doch hij kon slechts vage klanken voort brengen. Toen hij tot de ontdekking kwam, dat Gaspard zich inderdaad niet meer kon ophouden, trok hij hem op, maar hij weigerde toch zijn volle gewicht te torsen en forceerde hem zichzelf gedeeltelijk op te houden. Evenmin stond hij toe, dat er een seconde uit gerust werd. En nog steeds stond mevrouw Ri vers bij de sofa, zwijgend en waak zaam, zonder iets te doen om Bill te helpen. Eindelijk werden enkele woorden hd>f /jpc/p mir/rl&t hu /baypr Bij apothekers e« drogisten verkrijgbaar. tenis waren gehouden bezweken zijn voor den aandrang, die op hen door den rijksrechercheur De Jong, den ge vangenisdirecteur te Dordrecht, den substituut-officier mr. Kronenberg en den rechter-commissaris mr. Bentford van Valkenburg werd uitgeoefend, en de bezwarende getuigenissen, welke hun door genoemde heeren waren voorgeschreven, hebben afgelegd, op welke verklaringen Teunissen en Klun der zijn veroordeeld. Getuige Vermeer, die, zooals ge zegd, 70 dagen opgesloten was, heeft steeds de onschuld der veroordeelden volgehouden, en werd deswege bijna vervolgd voor meineed. Deze opzienbarende bekentenis zal, naar „Het Volk" meent, tot gevolg hebben, dat de beide veroordeelden Teunissen en Klunder, die indertijd door de rechtbank te Dordrecht zijn veroordeeld tot 15 jaar gevangenis straf, welk vonnis werd bevestigd door het Hof te 's Gravenhage, terwijl cas safïe werd afgewezen, in vrijheid zul len moeten worden gesteld. Zij hebben reeds 4 jaar onschuldig in de gevangenis te Leeuwarden door gebracht, terwijl zij altijd hun on schuld hebben volgehouden. Thans is echter hun in vrijheidstelling binnen enkele uren te verwachten. Over deze politioneele en justitio neele dwaling, die, nu het volle licht er op zal komen te schijnen, ver scheidene slachtoffers, ook in de hoo- gere kringen zal eischen, zullen in de volgende nummers van „Het Volk volledige onthullingen worden gedaan. Wij brengen in herinnering, dat in den ochtend van 4 Augustus 1923 hef lijk van den spoorwegwachter Jacob de Jong te GiessenNieuwkerk 400 meter van zijn woning nabij een sein paal werd gevonden. In zijn arm lag een ijzeren hamer met ijzeren steel, waarmede klaarblij kelijk de gruweldaad was verricht. Het hoofd van het slachtoffer was hevig met een hamer bewerkt; de schedel en het jukbeen ingeslagen. De dood moet bijna onmiddellijk na het ver richten van de daad zijn ingetreden. Het lijk werd gevonden door een inwoner van Giessen-Nieuwkerk, een zekeren Kras, die op het hulpgeroep van de echtgenoote van den vermoor den spoorwegwachter, die haar man miste, was komen toesnellen, en met nog eenïge andere buurtgenooten den spoordijk had afgezocht. „Het Volk" van gisteravond bevat nadere mededeelingen omtrent de moordzaak te Giessen-Nieuwkerk. Het publiceert een zeer uitvoerige verklaring van vrouw K., één der hoofdgetuigen in deze zaak, waarin zij mededeelt op welke wijze zij gedwon welke Gaspard uitte, verstaanbaar. „Laat me rusten", smeekte hij. „Oh, laat me toch rusten". En daarna maakte zijn moeder voor hef eerst een lichte beweging, doch het volgende oogenblik stond ze weer onbeweeglijk als een standbeeld. Bill antwoordde hem op vriende lijken toon. „Dat kan niet, oude jon gen. Je moet je blijven bewegen". Gaspard liet een zacnt gemopper hooren; niettemin strompelde hij nog even voort. Zijn oogen waren thans half geopend en fer lag een droome rige, glazige uitdrukking in. Zijn hoofd zonk voortdurend naar omlaag, maar Bill bemerkte, dat de jongen zijn uiter ste best deed zich te beheerschen en ook probeerde tegen hem te leunen, hetgeen hij telkens verhinderde. Op en neerop en neer. Bij oogenblikken trok en duwde Bill hem, maar opgeven wilde hij het niet. Tel kens en telkens smeekte Gaspard te mogen rusten, doch Bill dwong hem opnieuw voort te gaan. Niettegenstaande de groote zwakte, welke eer scheen toe te nemen dan te verminderen, voelde de jonge domi nee, dat hij eenig terrein gewonnen had. Gaspard's geest werd helderder, hoewel zijn physieke krachten afna men. „Ik moet rusten. Ik kan niet ver gen is geworden tot het afleggen van valsche verklaringen. Vrouw K, had deze verklaringen reeds eerder in een schoolschrift opgeschreven. Verder bevat het blad een fotogra- fischen afdruk van een briefje ge schreven door een rijksrechercheur, waarop vermeld wordt, wat vrouw K. voor de rechtbank te verklaren had. Deze verklaring luidt: „In mijn schuur was een hamer met een houten steel, één schoenmakers hamer en een ijzeren hamer met ijze ren steel. Dien steel heb ik er zelf opgemaakt op de klop van een stukje ijzer, waarop een kroontje was. Die hamer is van mij. Ik ken mijn eigen werk wel". Deze verklaring vormde een der sterkste aanwijzingen tegen den ver dachten. Bovendien reproduceert het blad een bladzijde uit het cahier van vrouw K. EERSTE KAMER. De vacanfie van de Senaatsleden is voorbij en gisteren vergaderden ze weer voor het eerst na Paschen. Hef onderwerp van behandeling was de begrooting van Waterstaat. De heer De Muralt is daarbij fel te keer ge gaan tegen de onbewaakte overwegen. Ten sloffe diende hij een motie in, waarin de Kamer als haar oordeel uitspreekt, dat de verleende opheffin gen van de bewaking van openbare overwegen bij de hoofdspoorwegen, voor zooveel betreft de verharde ver keerswegen, dienen te worden inge trokken. De heer Moltmaker, de tweede «pre ker van gisteren wilde den minister op ander gebied doen ingrijpen, o.a. ten aanzien van de rust- en diensttij den, van de standplaatsregeling en van het „Pensioenfonds Spoorwegambte naren", welks wiskundig deficit niet minder dan 208.9 millioen bedraagt Burgemeester van Kerseke. Volgens een Amsterdamsch Persbu reau bestaan er ernstige plannen om de betrekking van voorzitter van het Visscherijbestuur op de Zeeuwsche Stroomen met het burgemeesterschap van Yerseke te combïneeren. Voor deze gecombineerde functie zou ern stig in aanmerking komen het Chr. Hist. Tweede Kamerlid J. M. Krijger. HANSWEERT. Het met stukgoed geladen motorschip „Broedertrouw 10" ïs nabij Bath omhoog gevaren en blij ven zitten. Met sleepboothulp is het schip later vlotgekomen, waarna hef de reis heeft voortgezet HOEDEKENSKERKE. Maandag avond had alhier de eïndles plaats van den twee-jarigen algemeenen Tuin der", zei hij ten slotte. „Ik kan het niet helpen, Bill. Waarom kwel je me toch zoo?" „Het spijt me heel erg, oude jon gen", gaf Bill ten antwoord, „maar wij mogen het niet opgeven". In dien heftigen strijd, welke er gevoerd werd, had Bill de beweging- looze gedaante bij de sofa geheel en al vergeten. Hij sprak zoo nu en dan op opgewekte wijze tot Gaspard, maar het kwam niet in hem op een blik in de richting van den divan te werpen. Zij was daar en hij wist het, doch hij had het gevoel alsof zij In deze vuurproef buiten gevecht was gesteld. Ze hielp hem, noch hinderde hem in zijn pogingen. Ze stond alleen. Het duurde geruimen tijd, voordat Gaspard haar aanwezigheid bemerkte. Hij leed te ondraaglijk om zich veel om andere dingen te kunnen bekom meren en ze stond zoo onbeweeglijk, dat zij even goed een beeld had kun nen zijn. Naarmate zijn pijnen echter toena men, des te helderder werd zijn denk vermogen en toen hij op een oogen blik niet ver van de sofa verwijderd liep, zag hij haar. Hij stond stil. „Moeder", riep hij op ongeloovi- gen toon uit. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1