In dienst van allen. No 12 Maandag 0 April 1929 116 Jaargang. Buitenland Huiduitslag School en kerk. Rechtszaken. Sport. ABONNEMENT Prijs per kwartaal, in Goes 1*2,—, buiten Goes f2,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. VerschijntMaandag-, en Vrijdagavond. GOESCHE COIMAIT UitgaveNaamlooze Vennootschap Goesche Courant fB|j|gpj|jjj en Kleeuwens Ross Drukkers- en Uitgeversbedrijf r»__»_i.-n1j xr. eeeoi Telefoonnummer 17, na 17.30 No. 244 Postcheque- en Girorekening No. 55571 ADVERTENTIËN van 1—5 regels fl,20, elk» regel meer 24 cent. Driemaal plaatsing wordt tweemaal berekend. Dienstaanbiedingen en aanvragen 15 cent per regel. Advertentiën worden aangenomen tot 12 uur voormiddag. OVERZICHT. Het incident van de I'm Alone. In overmaat van ijver om alcoholi sche dranken uit het gebied der Ver- eenïgde Staten te weren, hebben Ame- rikaansche douane-kotters onlangs een Canadeeschen schoener, de I'm Alone, met een lading whisky of zoo iets in den grond geboord. De bemanning werd met moeite gered en een lid er van, een Franschman, heeft er het leven bij gelaten. Nu is, volgens een bericht uit Lon den een andere kwestie opgedoken die de betrekkingen tusschen Engeland en Amerika op een zwaarder proef zou kunnen stellen. De regeering der Ver. Staten heeft, naar verluidt, een diplomatieke nota opgesteld waarbij Engeland's recht van souvereiniteit wordt betwist over eeni- ge van de Zuidpoolstreken, „waar zich thans bijna alle walvisschen bevinden, die nog op de wereld zijn". Deze nota was een antwoord op een Britsche nota, welke verzonden was, nadat Byrd, de Amerikaansche ontdekkings reiziger, dit Zuidpoolgebied voor Ame rika had opgeëischt. Bij die nota maakte Engeland aanspraak op de souvereiniteit van vrijwel al de 5 mil- lioen vierkante mijlen van het Zuid poolgebied. De Ver. Staten protestee ren hiertegen, daar een groot deel van dit gebied vroeger reeds door Ameri kaansche onderdanen was ontdekt en Byrd op zijn vliegtochten een enorm gebied, dat geheel onbekend was, ont dekt heeft, hef z.g. Mary Byrd-land, dat hij naar zijn vrouw noemde. De walvischvangst is een rijke bron van inkomsten en het kan zijn dat Amerikanen daar op den duur hun deel van willen hebben. Op het oogen- blik is de toestand zoo, dat het En- sche bestuur van de Falkland-eilanden haar op South Georgia en de onbe woonde South Shetland-groep die on der de Falkland-groep ressorfeeren, op zegenrijke wijze reglementeert. De Engelschen geven naast hun eigen landgenooten ook anderen, met name Noorschen walvischvaarders en ook Argentijnen, redelijke gelegenheid hef bedrijf uit te oefenen en zien toe dat er geen „roofvangst" gepleegd wordt. Vroeger kwam het wel voor dat men in het drukst van het seizoen de beste stukken van de gevangen walvisschen afsneed en de cadavers verder aan hun lot overliet. Het is de vraag, of een Amerikaansch toezicht in de Zuid- Poolstreken even onpartijdig te werk zou gaan en even verstandig zou zijn, want de Engelschen hebben op dit gebied de meeste ervaring. De Ame rikanen doen alleen nog aan de West kust van Amerika en hij Alaska waf aan walvischvaart. Van Engeland is nochtans niet te verwachten dat hef een kwestie over de souvereiniteit van Zuidpoolsfreken tot het uiterste zal drijven, indien zijn rechten voor het gebied waarvoor het nu reglementee- rend optreedt, onaangetast blijven. Het blad „Toronto Telegram" meldt 73 FEUILLETON Naar het Engelsch van ETHEL M. DELL. Geautoriseerde vertaling van DICKY WAFELBAKKER Zijn geestelijke horizon was ver ruimd en hij zag alles beter en duide lijker. Het gaf hem een gevoel van rust en kalmte te bedenken, dat er ergens iemand was, die voor zijn geluk bad. Hef eenige wat hij zelf echter kon uitbrengen was: „Goede God, ver geef mij mijn onwaardigheid". HOOFDSTUK IV. De doodsslaap. Toen hij weer in de pastorie terug was, vond hij een briefje op de tafel in de hall liggen. Hij had het gevoel, alsof bij het zien daarvan zijn hart voor een kort oogenblik ophield met kloppen. Met bevende hand nam hij het op en ging naar zijn studeerkamer. Hij sloot de deur achter zich dicht Wasch de aangedane plaatsen met warm water en Purolzeep; droog dan voorzichtig af en doe er wat Purol op. Herhaal dit eiken dag, zoo lang het noodig is. nog, dat de Canadeesche regeering aan haar gezant te Washington, ter over handïging aan den minister van buiten- landsche zaken Stimson, een lange me- dedeeling heeft gezonden die naar men weet beslist het karakter draagt van een protest tegen het in den grond boren van den schoener „I'm Alone". De Chineesche burger-oorlog. De nationalistische troepen hebben Hankau bezet. De val van Woehan wordt eveneens spoedig verwacht. Hef verluidt, dat de regeering te Nanking aan generaal Chang Kaï Chek den ti tel van maarschalk zal toekennen als erkenning voor zijn groote overwinning. Na de inneming van Hankau door de Nanking-troepen zal de eerste stap van de Nanking-regeering te Hankau het herstel van de financieele verhou dingen zijn. Tien ambtenaren van het departement van financiën te Nanking zijn reeds op weg naar Hankau. Om trent de verdere militaire plannen der Nanking-regeering wordt uit Sjanghai gemeld, dat de vluchtende Woehan- troepen achtervolgd zullen worden, terwijl de regeering tevens van plan is de opstandige strijdkrachten ten Zuiden en ten Westen der provincie Kiangsi met alle middelen, waarover zij beschikt, te onderwerpen, teneinde een nieuwen opstand over eenigen tijd onmogelijk te maken. De overwinning van Hankau heeft het vertrouwen in de Nanking-regeering versterkt. Op het oogenblik dreigt haar nog slechts gevaar in de provincie Kiangsi, doch ook hier doet de val van Hankau zijn ongunstigen invloed de opstandelingen voelen, aangezien thans de geldmarkt van Hankau voor hen gesloten is. Een zendigsvereeniging te Londen, die in het gebied van Hankau een 20-tal missionarissen gestationneerd heeft, heeft een telegram ontvangen, dat de orde nergens was verstoord. De opstand in Mexico. De rebellen zijn een aanval begon nen op de Mexicaansche stad Naco aan de overzijde van de grens. Wegens de mogelijkheid van gevechten tus schen vliegtuigen van de federalen en de opstandelingen en het gevaar voor de Amerikaansche stad Naco, dat daaruit zou kunnen ontstaan, zijn hier 12 Amerikaansche gevechts- en 6 ver kenningsvliegtuigen ontboden. 6 April had een korte schermutseling plaats aan de grens tusschen Amerikaan sche en Mexicaansche soldaten. Het avondmaal hervormd. Voortaan zal het Avondmaal in de Remonstranfsche gereformeerde ge en liep op de schrijftafel toe, waar hij eens aan haar voeten had neerge knield gelegen. Het was al laat en hij hoorde mevrouw Henderson in de aangrenzende kamer. Ze was zeker hef avondeten aan het klaar maken. Hef duurde nog enkele seconden, alvo rens hij er toe kon komen de enve loppe te openen. Kort daarop trad hij haastig de huis kamer binnen. „Groote goedheid, dominee, wat laat u me schrikken", riep mevrouw Hen derson uit. „Dat spijt me heel erg", zei Bill. „Ik wilde u even komen zeggen, dat ik weggeroepen ben. De jonge man van den „Beukenberg" is ernstig ziek. Wacht u maar niet op me, want ik kan vermoedelijk den geheelen nacht wegblijven". „Groote goedheid", zei de goede ziel weer. „Maar u kunt toch wel iets gebruiken, voordat u weggaat." „Nee, niets, dank u wel", zei Bill vriendelijk. „Ik heb heusch geen tijd. Wanneer ik iets noodig mocht heb ben als ik weer thuis ben, zal ik u waarschuwen." Hij verliet het vertrek en even later onderscheidde de huishoudster zijn stappen op het grintpad, dat naar het hek leidde. meente te Rotterdam onder één ge stalte namelijk door de breking van het brood gevierd worden. Het besluit daartoe is genomen om te ontgaan de bezwaren tegen de eene kelk en de vele bekertjes. Zoo zal dus het Avondmaal voor het eerst in roomschen stijl in een pro- testantschen kerkdienst gevierd worden Een belangrijke gift. Bij het behandelen van de rekening over 1928 der Ned. Herv. Kerk te Scherpenisse werd door den kerkelij- ken ontvanger aan kerkvoogden en no tabelen medegedeeld, dat hij van een inwoner der gemeente welke onbekend wenschte te blijven, een bedrag van duizend gulden had ontvangen, die nende om te voorzien in kasgeld, dat jaarlijks reeds in April moest geleend worden. De Veendammer hypotheekbank. Het gerechtshof te Amsterdam heeft een uiterst belangrijk arrest gewezen voor de aandeelhouders der Veendam- mer Hypotheekbank. Curatoren had den toch een aandeelhouder tof bij storting aangesproken, die zich beriep op compensatie, voortvloeiende uithef bezit van pandbrieven. Het hof heeft thans curatoren in het gelijk gesteld en beslist, dat ten opzichte van de verplichting tot volstorting van aan- deelen compensatie niet is toegelaten. De moord te Giessen-Nieutvkerk. Mr. H. H. Roobol heeft een ver zoekschrift tot den Hoogen Raad ge richt, waarin hij vraagt, herziening te bevelen van het vonnis tegen J. C. K. en J. T., die veroordeeld zijn we gens den in 1923 te Giessen-Nieuw- kerk gepleegden moord. Beiden zijn hun onschuld hlijven volhouden en hadden onlangs mr. Rocbol verzocht, de zaak ter hand te nemen. LUCHTVAART. Luchtverkeer gedurende Maart. Schiphol, de luchthaven van Am sterdam, is gedurende Maart aange daan door 323 vliegtuigen van het re gelmatige burgerluchtverkeer en door 175 militaire vliegtuigen van leger en marine. Er arriveerden en vertrokken 41 extra vliegtuigen. Voorts werd een aantal proef- en rondvluchten ge maakt. Het aantal pleziervluchten be droeg 58. Waalhaven, de luchthaven van Rot terdam, is gedurende die maand aan gedaan door 169 verkeersvliegtuigen en door 42 militaire. Er werden 19 speciale vluchten (proef- en foto- vluchten) met toestellen der K.L.M. gemaakt, 371 vluchten met Pander- vliegtuigen van de Rotterdamsche Aero Club en 27 vluchten met particuliere vliegtuigen. Het aantal bezoekers be „Heb je ooit van z'n leven", mop perde ze. „Ik dacht wel dat die ake lige huisknecht slecht nieuws kwam brengen. Die man ziet er afschuwelijk ongunstig uit, dat heb ik al lang ge leden ontdekt". Het briefje, dat zich in Bill's zak bevond, bevatte slechts enkele regels. „Kom alsjeblieft dadelijk bij Gaspard. Hij is ernstig ziek". Eve Rivers. Evel Eve! Dit was de eerste maal, dat hij haar voornaam hoorde en deze klonk hem voortdurend in de ooren, terwijl hij zich in de richting van haar huis spoedde. Welken anderen naam had zij ook eigenlijk kunnen hebben? Evede vrouwelijkste naam die er op de ge- heele wereld kon bestaan. Het hek van „De Beukenberg" stond wagenwijd open. Kort daarop bereikte hij de twee denneboomen en terwijl hij deze voorbij ging, kwam plotseling het gevoel over hem, alsof iemand hem gadesloeg. Hij dacht er op dat oogenblik niet aan te schellen. De voordeur stond op een kier en zonder een oogenblik van aarzeling trad hij binnen. Een doodsche stilte heerschte in hef huis. Onwillekeurig bleef Bill even op den drempel stilstaan. Een onver klaarbaar angstig gevoel maakte zich droeg 4056, waarvan 94 schoolkinderen het aantal pleziervluchten bedroeg 39. De vliegbooten voor Indië. De reis van de drie Dornier Wall- vliegbooten naar Indië gaat niet zoo vlot als men het wel zou wenschen. De vliegbooten hebben de reis van Bordeaux uit niet kunnen voortzetten wegens een defect aan den reducfeur van den voormotor der „D 23". Het oponthoud te Bordeaux zal wel drie of vier dagen duren. Dijksstudiedienst voor de Luchtvaart. Het 10- jarig bestaan van den Rijks- studiedienst voor de Luchtvaart is Vrijdag j.l. feestelijk herdacht. Mi nister van de Vegte, Generaal Snijders en andere autoriteiten getuigden door hun aanwezigheid en redevoeringen van hun belangstelling. Van Lear Black's vliegtuig onbeschadigd. Het Persbureau Vaz Dias verneemt, dat de berichten omtrent de ver nieling van het toestel van den heer Van Lear Black bij een noodlanding bij Genua, absoluut onjuist zijn. Tij dens de vlucht van Rome naar Pa rijs geraakten twee van de drie moto ren van het Fokker-vliegtuig waar mede de heer Van Lear Black reist, defect. De vlieger Scholte achtte het raadzaam niet op een motor door te vliegen en maakte een noodlanding, die vlot verliep. Daarna bleek, dat voor het herstel der beide motoren eenige onderdeelen, die niet aan boord waren, noodig zijn. Deze onderdeelen worden thans zoo spoedig mogelijk van Parijs naar Genua verzonden en het toestel zal ter plaatse in orde ge bracht worden. De heer Van Lear Black heeft aan zijn kantoor te Lon den geseind, dat hij de reis binnen enkele dagen met hetzelfde vliegtuig hoopt voort te zetten. VOETBAL. Zuidelijke 1ste klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed' strijden plaats, met uitslagen als volgt: Roermond—P. S. V. 11 EindhovenM. V. V. 21 Willem II—Wilhelmina 2—3 B. V. V.-N. O. A. D. 2-1 L. O. N. G. A.-N. A. C. 2-1 Zuidelijke 2de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Breda—Vlissingen 15 AllianceZeelandia 13 Middelburg—D. O. S. K. O. 1—2 De stand van de Zuid. 2e klasse A luidt tot op heden: Terneuzen 15 13 1 2 25 53-12 Hulst 15 11 4 0 25 53—12 Goes 14 8 4 2 20 40-17 Walcheren 15 6 3 6 15 28-3Q S.I.N.O.T.O. 16 5 5 6 13 29-42 Zeelandia II 14 5 1 8 11 32-53 Zierikzee 13 4 18 7 22-58 Vlissingen II 14 3 1 10 7 27-37 Middelburg II 14 1 1 12 3 13-46 Vlissingen 15 12 1 2 25 52-22 Dongen 17 9 4 4 22 58-29 Zeelandia 16 9 2 5 20 48-42 Breda 15 8 1 6 17 29-38 D.O.S.K.O. 16 7 3 6 17 29-31 Bredania 15 6 3 6 15 30-34 R. B. C. 16 7 1 8 15 41-36 Middelburg 16 4 3 9 11 26-40 Alliance 15 2 3 10 7 29-45 G.U.D.O.K. 15 2 3 10 7 30-53 plotseling van hem meester. Op goed geluk af begaf hij zich in de richting van de groote trap, daar er geen licht in de gang brandde. Op dat oogenblik werden er lichte voetstappen gehoord en mevrouw Ri vers verscheen op het portaal. „Oh, gelukkig, dat je er bent", zei ze met een zucht van verlichting. Haar gezichtje kwam doodsbleek in de duis ternis uit. „Ik ben onmiddellijk na ontvangst van je brief hierheen gegaan", zei hij. „Wat scheelt Gaspard? Heeft hij weer last van zijn hart?" „Ik weet het niet," gaf ze ten ant woord. „De dokter was niet thuis en ik heb Benedict in den two-seater uitgezonden om hem te zoeken. Hij is nog niet terug. Kom gauw binnen. Ik denk niet, dat hij je zal kennen". Hij volgde haar naar Gaspard's kamer. In een der hoeken van het vertrek brandde een lampGaspard lag op de sofa uitgestrekt. Zijn gezicht had een aschgrauwe tint en zijn ademhaling kwam moeilijk en zwaar. Zijn oogen waren gesloten, maar toch was hef duidelijk merkbaar, dat ze onrustig heen en weer bewogen. Zijn armen hingen slap langs hem neer. Bill liep op den jongen toe en boog zich over hem heen. Zuidelijke 3de klasse N.V.B. Gisteren hadden de volgende wed strijden plaats, met uitslagen als volgt: Terneuzen—Hulst 2—2 Zïerikzee—Zeelandia II 4—2 Walcheren-S. I. N. O. T. O. 1-2 Vlissingen II—Middelburg II 30 De stand van de Zuid. 3e klasse A luidt tot op heden: Zierikzee 2 winstpunten in minde ring wegens niet opkomen tegen Ter- neuzen. Sinoto 2 winstpunten in mindering wegens niet opkomen tegen Hulst. „Vlissingen" kampioen. Nu Vlissingen I Zondag door de 5—1 overwinning op Breda zich hef kampioenschap van de 2e klasse A van afdeeling IV van den N.V.B. heeft verworven, was het te begrijpen, dat dit voor de aanhangers van de rood- witten een dag van verheugenis zou zijn en daaraan is uitbundig uiting gegeven. Toen de spelers en enkele supporters met den trein van 21.17 te Vlissingen aankwamen, stonden hon derden op het perron hen op te wach ten en twee muziekkorpsen, Caecilia en de Postfanfare waren aanwezig om door muziek aan de ontvangst luister bij te zetten, terwijl leden van de ver- eeniging met de clubvlaggen niet op het appèl ontbraken. Door een haag juichende toeschouwers begaven zich de spelers naar de gereserveerde 2de klasse restauratie, waar de voorzitter van de V. C. V., de heer Bruijsse, er op wees dat door eigen kracht het lang verlangde bereikt is in de eerste plaats door het krachtig wer ken van den aanvoerder Kogelaar en zijn mede-leden van het elftal, maar ook door steun van leden en dona teurs der vereeniging. Met hartelijke gelukwenschen biedt spr. den aan voerder een "bloemenhulde aan. Bij het binnenkort te vieren 12i/2-jarig bestaan hoopt spr. het elftal nog ver der te kunnen huldigen. De heer J. P. van Bel bracht als bondsofficial hartelijke gelukwenschen over. De N.V.B. heeft veel kampioe nen, maar daaronder neemt „Vlissin gen" een voorname plaats in en men is trotsch op deze vereeniging. Hierna werd buiten een stoet ge formeerd bestaande uit een touringcar met de spelers, de beide muziekkorp sen en honderden belangstellenden. Door een groot deel der stad, aan schouwd en toegejuicht door duizen den werd naar het Concertgebouw ge trokken, waar de officieele huldiging plaats had bij monde van den voor zitter van het eere-oomité, den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen, die er o.a. op wees, dat „Heeft hij ooit tevoren een derge- lijken aanval gehad?" vroeg hij. „Eenmaal, toen hij nog een kind was", zei mevrouw Rivers. „En wat heeft de dokter toen ge zegd?" „Hij vreesde, dat het een kwestie van een lichte vergiftiging was, doch hij kon het met geen mogelijkheid ze ker zeggen. Later vertelde hij me, dat het wel een zenuwaanval kon zijn ge weest. Ik had niet bizonder veel ver trouwen in hem", voegde zij er aan toe. Bill keek haar aan. Er had iets in den klank van haar stem gelegen, het welk hem trof. Maar aan de uitdruk king van haar gezicht was niets bij zonders te ontdekken. Ze zag hem zelfs niet aan, want haar blikken wa ren voortdurend op haar jongen ge richt. „Weet je, wat ik veronderstel vroeg Bill kortaf. Hij boog zich dich ter over den bewustelooze heen en leg de zachtjes zijn hand op zijn gezicht. Dit voelde ijskoud aan. „Weet je, wat ik veronderstel?" herhaalde hij. „Wat dan?" vroeg mevrouw Rivers. „Ik vermoed, dat het hier een kwes tie van opiumvergiftiging is", zei hij bedaard. (Wordt vervolgd).

Goessche Courant | 1929 | | pagina 1