Jongens Grinnik-Pilletjes Van Overal PUROL Land en Tuinbouw Gemengd Nieuws, Bezoeker: „Ik vind het werkelijk be wonderenswaardig hoe 'jij vijftig jaar lang hebt gewerkt en het hebt klaar gespeeld om een heele familie van slechts tien gulden per week te on derhouden!" De man: „Sst.... Niet zoo hard! Mijn vrouw denkt, dat ik maar negen gulden negentig per week heb ver diend!" „Het verbaast me, dat de Kanniba- lenhoofdman je heeft laten gaan!" „Hij gaf the uit dankbaarheid de vrijheid. Ik had hem een recept gege ven om zijn schoonmoeder vet te mestenl" Dokter: „Ik vind het onaangenaam het te moeten zeggen, mijnheer, maar de kwitantie, die ik u liet presen teeren, is onbetaald teruggekomen!' De vroegere patiënt„Dat is óók toe vallig, dokter! Mijn ziekte is ook te ruggekomen!" „Nooit is een meisje in staat geweest een dwaas van mij te maken!" „Neen? Wie heeft het dan klaar ge speeld?" „Ik hoorde, dat de film-ster vóór haar huwelijk haar heele verleden heeft verteld aan haar verloofde!" „Wat een durf moet ze hebben ge had, hè?" „Ja, en wat een geheugen!" „Mijn vrouw is ziek!" „Jammer! Gevaarlijk?" „Neen, gevaarlijk is ze alleen als ze gezond is!" „Vondel is veel te spoedig gestor ven! Als hij langer had geleefd....' „Waarom? Zijn complete werken wa ren toch gereed, toen hij stierf?" A.: „Geloof je in droomen?" B.Vroeger wel, maar nu niet meer!' A.: „Hoe komt het, dat je zoo ver anderd bent?" B.: „Ik ben met een droom ge trouwd!" „Meyer", zei de patroon, „binnen kort zal er een vacature op het hoofd kantoor zijn, en ik denk er over, je tweelingbroer daar te benoemen!" „Mijn tweelingbroerriep Meyer verbaasd uit. „Maar ik...." „Ik bedoel je broer, dien ik gis teren bij de voetbalmatch zag, terwijl jij naar de begrafenis van je groot moeder was!" „O... eh... ja", zei Meyer. „Nu herinner ik het me, mijnheer! Ik.... hij is zoo lang weggeweest „Juist.... Ga hem even halen en kom niet terug, voor je hem gevon den hebt!" Vr ij stelling van Belgische Wegenbelasting. De A. N. T. B., Toeristenbond voor Nederland, deelt mede: In aansluiting aan een vorig bericht omtrent de in uitzicht gestelde vrijstelling van het betalen van wegenbelasting in België voor Nederlandsche automobilisten en restitutie van de sedert 1 Januari 1929 betaalde Belgische belasting, kan thans worden medegedeeld, dat uit Brus sel de officisele bevestiging is ontvangen, dat bij besluit van 30 Maart 1.1. Neder- landsche automobilisten en motorwielrij- ders zijn vrijgesteld- van de Belgische belasting, op vertoon van hun Nederland- sche wegenbelastingkaart, bene:en3 een paspoort of bewijs van Nederlandorsdkap. In verband hiermede behoeft men dus voortaan geen „carnet de séjour" meer te hebben en zijn de daaraan verbonden formaliteiten bij het binnenkomen en ver laten van België vervallen. De vrijstelling geldt niet voor: A. Nederlanders, wier motors-ij-tuigen al leen in België gebruikt worden; B. Neder landers, die zoowel in België als Neder land gevestigd zijn; C. Nederlanders be doeld b-ij art. 4, 4e lid der Nederlandsche Wegembelastin-gwet, wier motorrijtuigen niet meer dan 60 dagen per jaar worden gebruikt en die deswege slechts V<1 der wegenbelasting betalen. Zij die dit wensch-en kunnen een attest betreffende de vrijstelling van de Belgi sche belasting verkrijgen. Zij moeten zich daartoe wenden tof den ontvanger der directe belastingen, wiens kan'oor het dichtst bij de plaats waar zij gewoonlijk de grens overschrijden, gevestigd is. Het attest is evenlang geldig als de Nederlandsche belastimgkaart, dóch niet langer dan- tot 31 Dec. van bet loopende jaar. Voor den eventueel overblijvenden tijd wordt een ander attest afgegeven, ingaande 1 Januari. De vrijstelling wordt geacht te zijn in gegaan op 1 Januari 1929. Om terugbetaling van de sedert dien datum betaalde belasting te verkrijgen, dient de belanghebbende een verzoek té richten tot het Belgische Ministerie van Financiën te Brussel, oinder overlegging van alle noodige inlicht'ngen en beschei den (Belgische belastingboekje, „carnet de séjour"). Im het rusthuis voor Ouden van Dagen te Leiden is een dame in don lift koker gevallen, waarhij zij zwaar is g> wond. In hoogst bedenkelijke toestand is zij naar het Diaccmessenhuis overgebracht. Een 11 -jarige jongen te Oostwokl reed achter op een wagen mee. Plotseling sprong hij van den wagen, juist toen een auto van den anderen kant kwam aan rijden. Het kind werd door den auto ge grepen en ernstig verwond. In ernstigeri toestand is het naar het Academisch zie kenhuis vervoerd, waar het spoedig na aankomst is overleden. Den chauffeur treft geen schuld. Dinsdagavond 2ag even buiten Zwolle de machinist van de Dedemvaart- sche stoomtram iets op de rails liggen, Hij remde dadelijk, maar kon niet ver hinderen, dat locomotief en volgwagen er over heen gingen. Het bleek te zijn N. H. J. v. B„ 44 jaar, uit Amsterdam, volgens een verhuisbiljet, dat bij hem werd gevonden. De wielen waren hem over beide beenen heengegaan. De man werd naar het Sofia-ziekenhuils te Zwolle gebracht, waar dr. Spanjaard beide voe ten heeft afgezet. De man maakt het vnij goed. In het Wilhelmima-park te Tilburg is een 13-jarige wielrijder door een vracht auto, die hem achterop reed1, overreden en gedood. De jongen geraakte n.l. met zijn voorwiel bekneld in de tramrails, waardoor hij onder den wagen terecht kwam met het genoemde noodlottige ge volg. v Wo ensdagochtend is een der oudste en meest bekende amusemenlsinstellingen an Brussel, de Moulin Rouge, bij het Gare du Nord een prooi der vlammen ge worden. Gelukkigerwijze bevond zich toen de brand uitbrak niemand in het lokaal. De materieele schade is aanzienlijk. Binnenkort zal er tusschen Parijs en Cherbourg een zeer snelle trein gaan rijden. Bij den eersten proefrit heeft deze trein den afstand van ongeveer 400 K.M. in. 3 uur en 18 minuten gereden, dus met een gemiddelde snelheid van 115 K.M. per uur. De trein kan 150 K.M. per uur halen. Een laaghartige misdaad' is er te Vaucresson bij Parijs gepleegd. Een oude vrouw van zes en tachtig jaar is er door een bandiet, die mogelijk helpers heeft gehad, in haar slaap vermoord. De moor denaar heeft de oude vrouw letterlijk het hoofd ingeslagen. Van den dader is geen enkel spoor ontdekt en ook omtrent de motieven van dezen wreeden moord tast men in het duister, daar niet gebleken is, dat diefstal tot de misdaad heeft geleid. stoeien en ravotten graag, maar vallen en bezeeren zich dan ook dikwijls. Zorg daarom altijd in huis voor een doos Doos 30 cent. VAN ONZE ADVERTEERDERS. Nieuw Telefunken-materiaal. Wie mocht denken, dat het laatste woord inzake de verbetering van de radio nu wel langzamerhand gesproken zal zijn, vindt zijn meening gelogenstraft door de feiten: nieuw, verbeterd materiaal. Het zijn niet moer de groote sprongen, die de techniek in de laatste maanden maakt, doch de aanhoudende verbeteringen in het bestaande wijzen op een onafgebroken vooruitgang. De laboratoria van de groot© fabrieken zitten waarlijk niet stl. Telefuri' ken toont duidelijk, dat zij een open oog beeft voor het betere en stelt zich tot einddoel het volmaakte zoo> dicht mogelijk te benaderen. 1 Een typisch voorbeeld van dat streven vinden wij terug in den nieuwen luidspre ker, die als Areophon 5 in don handel wordt gebracht. Het nieuwe model gelijkt uiterlijk wel wat op zijn voorganger, de goedkoopere uitvoering in hout. Ofschoon het prin cipe, dat van het gevouwen blad' als mem braan ongewijzigd is gebleven, toont het nieuwe exemplaar onbetwistbaar aan, dat ook de kast, waarin het geheel gevat is, een zekere rol speelt en invloed heeft op de weergeving van muziek en gesproken woord. Een fabrikant mag nog zoo li technisch juist magneetsysteem met tril plaat construeeren, als het overige niet goed is, zal hij het volle rendement nimmer bereiken. De Areophon 5 heeft thans een kast van behoorlijk zwaar bruin bakeliet, waar door het uiterlijk gemakkelijk aanpast in een huiselijke omgeving. Aan den achter kant bevindt zich een regelknop, waarmede de juiste spanning van de trilplaat inge Een 20-tal Engelsche Roode Kruis-zusters, dat in ons land vertoeft, bracht een bezoek aan de verschil lende parkherstellingsoorden te Amsterdam. Op de boot „De Willem Fenenga", die begrijpelijk veel be langstelling oogstte. steld kan worden. Opzij is een klein knop je aangebracht, waarmede de gebruiker zelf bet timbre ©enigszins regelen kan Het geluid van dezen nieuwen luidspreker is warmer en voller dan van de andere. Over gebrekkige weergeving van lage to nen zal zeker niemand te klagen hebben! Ook het gesproken woord komt duidelijk over, zoodat, resumeerende, de verschij ning van dezen luidspreker als een aan winst te beschouwen' is voor de radio- liefhebbers. Het suikervraagstuk. Gisteren is te Genève een soortgelijke bijeenkomst van deskundigen voor het sui kervraagstuk begonnen als cemigeii tijd geleden door het economisch comité voor het steenkolenvraagstuk is bijeengeroe pen. Aan deze bijeenkomst wordt deelge nomen door 16 deskundigen uit de suiker industrieën dar voornaamste producee- rende landen. Uit de voorbereidende studiën, die reeds zijn verricht, blijkt duidelijk, dat de huidige toestand van da suikerindustrie het gevolg is van verstoord evenwicht tusschen productie en consumptie. Men trok in twij fel of het op den weg van den Volkenbond zou kunnen liggen, maatregelen aan de hand te doen dia beoogen de natuurlijke ontwikkeling der productie te belemmeren. De Volkenbond zal zich dus eventueel moeten bepalen tot een actie tegen de kunstmatige maatregelen van verschil lenden aard', dia door sommige staten ge nomen worden en die ten deele oorzaak zijn van de toeneming der wereldproduc tie. Bovendien zal het economisch comité kunnen nagaan hoe het verbruik van sui ker vermeerderd zou kunnen worden. De deskundigen werden uitgenoodigd één voor één den toestand van de suikerindustrie in hun land uiteain te zetiten. Daarna zal hun worden1 verzocht hun opinie te geven over den intamalionalen toestand van het suikerprobleem. De bijeenkomst is van strikt vertrouwelijker! aard. Een veertienjarige roover- hoofdman. De Weensche correspondent Nan de „N. R. C." schrijft: De Weensche misdadigerskroniek is verrijkt met een nieuw en zeer droevig geval, dat duidalijk de toenemende verru wing van de jeugd sinds den oorlog in het licht stelt. Niet ver van Weenen, in het gehucht Fürslenfeld, is dezer dagen een echte rooversbende aangehouden, die heelemaal bestond uit jongens van tusschen de 12 en 16 jaar. De aanvoerder was een veertien-jarige leerling-mecanicien, die met zijn 'bende langer dan zes maanden de tiende wijk van de gemeente Weenen en den omtrek van die wijk met schrik^ en onrust heeft vervuld. Dag na dag geschied den er hier inbraken, die veel beter geor ganiseerd waren, dan door volwassenen pleegt te geschieden. Het voornaamste jachtterrein voor de jeugdige misdadigers vormden banketbakkerswinkels en auto maten, vooral van chocolade en suiker werken, gelijk men die op straat en aan de stations vindt. Toen het weer zachter werd, kreeg de rooverhoofdmam, die over een heele literatuur van detectiveromans beschikte, het denkbeeld' zijn zetel naar de bosschen te verplaatsen. Hij ontdekte in de buurt van bet kasteel Liechtenstein, dat als bezienswaardigheid de meeste be zoekers van Weenen welbekend is, een bol, dat blijkens oude kronieken eeuwen geleden inderdaad ook de zetel van een rooverbemde is geweest. Daar vestigden de jeugdige bandieten zich zoo huiselijk mogelijk en vandaar ondsmamen zij des nachts strooptochten. Kippenhokken stalen zij leeg en zij openden de huisdeuren met loopers en plunderden dé provisiekasten en de houtvoorraden. Een echte, overmoedige kwajongens streek, was oorzaak dat de bende ont dekt v,erd. Op een goeden dag vermaak ten de heertjes er zich namelijk mee mei htm loopers de bewoners van verscheidene huizen in Fürstenfeld aln hun eigen huizen op te sluiten. Dat gaf aanleiding tot een formeel oproer in het gehucht, waar de gendarmerie zich ten slotte mee bemoei en moest. Na eenig zoeken ontdekte zij de zonderlinge grappenmakers en nam hen in hechtenis. In den loop van het onderzoek kwam de heele misdadigersgeschiedenis aan het licht, waarop de elf jongens, die de bende gevormd hadden, ter beschik king van de justitie zijn gesteld'. Juwelier opgelicht. Een juwelier te Hamburg kreeg eenigen tijd geleiden schriftelijk aankondiging van een zakenbezoek van een zekeren Joosson uit Philadelphia. Naderhand werd schrif telijk een afspraak gemaakt om elkaar in een café te ontmoeten, waar Jonssoti me dedeelde voor een Amerikaansche firma edielsteenen, armbanden en andere juwee- len te moeten opkoopen. Men bereikt|e overeenstemming inzake den koop van een Aantal juweelen voor 33.000 mark, die bij een Hamburgsche bank tegen betaling van dit bedrag zouden worden, gedeponeerd. In de bank ontmoette de juwelier Jonssoti) in gezelschap van een zekeren Marquardt. Tijdens de besprekingen verwijderde Jons- son zich even en toen hij lang weg bleef, ging Marquardt hem „even zoeken". Toen de Hamburgsche juwelier wat al te lang moest wachten op de terugkomst der beide heeren bemerkte hij dat men zijn met juweelen gevulde actetasch had ge ruild voor een actetasch met hetzelfde uiterlijk, doch met een waandéloozen in houd. De politie heeft de zaak in onder zoek. Men heeft hier waarschijnlijk te doen met twee geraffineerde internationale oplichters. De Engelsche koninklijke familie. De prins van Wales is Woensdagmor gen naar Bognor gevlogen om den dag bij den koning en de koningin op Craigweil House door te brengen. Hij ging per aulo naar het militaire vliegveld van Northolt in Middlesex, waar steeds een vliegtuig voor hem gereed wordt gehouden. Het bezoek kwam onverwacht; de koning^ wan delde ondanks den scherpen wind in het park met de koningin teen er getelefoneerd werd, dat dé prins onderweg was. Er werd een auto naar het vliegveld' Tang- mere gezonden om hem af te halen; van dit vliegveld stegen drie vliegtuigen' op om den prins welkom te heeten, die niet door de lucht ging om tijd te sparen, maar om dat hij aan deze wijze van reizen de voor keur gaf. Hij keerde 's middags op de zelfde wijze terug. Moderne jeugd. Frieda (het verhaal speelt in Weenen) is zeventien jaar en zoo zelfstandig als de tegenwoordige jeugd' pleegt te zijn. Daar om zei ze November vorig jaar tot haar vaderMorgen ga ik voor twee dagen naar den Schneeberg. Geen denken aan, zei va der, dat past niet voor een' jong meisje. Frieda gaf geen antwoord', maar den vol genden dag was haar kamer leeg en bleef het nog vierentwintig uur daarna. Toen keerde Frieda laat in den nacht, toen ze meende te kunnen aannemen, d'at vader al sliep, terug en ging naar bed. Vader had echter de thuiskomst van zijn dochter wèl bemerkt en verscheen met een mat tenklopper gewapend voor haar bed'. Met ruwe hand trok hij de dekens weg, be kommerde zich ook niet om Frieda s nachtgewaad, maar bewerkte een discreet lichaamsdeel van zijn dochter met den mattenklopper zóó stevig, dat dé zeven tienjarige zich in haar ©er en waardig heid zwaar beleedigd gevoelde. Den dag na de nachtelijke executie diende ze, vol woede, een aanklacht in tegen haar vader, die zich wegens kinder mishandeling had te verantwoorden. De rechter vond hem schuldig en ver- oorciealde hem tot vijf dagen streng arrest voorwaardelijk. Daarvan ging Frieda's vadler in verzet en de kinderrechtbank hief de straf op. Vader had den matten klopper wellicht iets minder vaak kunnen laten neerkomen op dat discrete lichaams deel, maar dat was ook al. De mijnramp in Limburg. Met groote plechtigheid zijn 17 van de 28 slachtoffers, die de mijnramp te Wa terschei in de Belgische provincie Lim burg tot dusver heeft geëischt, in het dorp Genck ter aarde besteld. De lijken der elf overige omgekomenen' zijn naar de dorpen getransporteerd, waar de slacht offers woonden en zullen daar begraven worden. 1 Minister Hymans vertegenwoordigde de regeering bij de uitvaart te Genck.. Een lange stoet, voorafgegaan door geestelijken en gevolgd door een groot aantal mijn werkers met omfloerste mijnlampen, schreed naar het kerkhof, waar de direc teur van de mijn „André Dumont" het woord voerde. In den stoet werd een krans van den koning en de koningin mee gedragen. t Imtusschen vreest men, dat nog drie der gewonden, die in de ziekenhuizen te Diest, Hasselt en Luik worden verpleegd, aan hun wonden zullen bezwijken. Verschillende bladen hebben te ver staan gegeven, dat de dienst der mijnin- spectie volstrekt ontoereikend is en d'at sedert verscheidene maanden mijngas in de „André Dumont" was waargenomen. De Limburgsche sociaal-democratische Senator Dierixk heeft thans het verzoek tot den minister van Arbeid gericht hem te mogen interpelleeren over de oorzaak van de ramp. Het blijkt, dat dé mijn ge- cLasseerd is onder de z.g. „charbomna- ges non-grisouteux" (geen gaskoudende mijnen), doch deze classificatie dateert van 1926 en sedertdien is de mijn gesta dig bewerkt, zoodat er zich best gas ge vormd kan hebben. De directeur van de mijn wordt te zeer in beslag genomen door het financieel© gedeelte van zijn taak, opdat hij voldoende aandacht kan wij den aan het technische element; de mij» inspectie is te overladen met werk en be schikt over te weinig personeel. Door den dood van 28 arbeiders heb ben vijftig kinderen op slag hun vader verloren. Het faillissement Zoebkow. Gisteren werd de eerste bijeenkomst gehouden der crediteuren van de z-'ster des ex-keizers van Duitschland. De cura tor in het faillissement, dr. Rhein, ver klaarde, dat mevrouw Zoebkow in 1916, na den dood' van haar echtgenoot, prins Adolf zu Schaumburg-Lippe, een jaar rente van 39.000 M. heeft kunnen bedin gen. Alles is goed gegaan, totdat de prin ses hertrouwde met den Rus Zoebkow, die ongelooflijk verkwistend' te werk is gegaan; bovendien was de prinses alle controle op de uitgaven van haar man ont<- zegd. Op het oogenblik bedraagt het pas sief 660.000 M. Men hoopt alsnog tot een vergelijk te geraken, teneinde mevr. Zoeb kow een bescheiden bestaansmogelijkheid te kunnen bieden. INGEZONDEN STUKKEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Red.) Onbegrepen psyche. M. d. R., Uw stukje: „Uit den Westhoek, over onbegrepen psyche" ïn het nummer van 22 Maart heeft mijn bijzondere aandacht getrokken. Uw slot is: Wie helpt ons toch eindelijk eens uit de zen doolhof van vragen? Ik wil trachten eenige van die vra-

Goessche Courant | 1929 | | pagina bijlage 2